IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Rambursare anticipata credit, sfaturi importante pe timp de criza
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Feb 25 2009, 08:51 AM
Mesaj #1

Guests

Pentru cei care au credite pe termen lung si se gandesc sa ramburseze partial anticipat: cand rambursati anticipat, banca stinge ratele incepand de la ultimele rate, nu incepand de la ratele curente. Deci, daca aveti rata 1, 2........100 si platiti anticipat 10 rate, se vor stinge ratele cu nr 91-100. Asta inseamna ca, daca va folositi acum rezervele de cash sa platiti anticipat niste rate, iar peste 3 luni ramaneti fara job si fara cash, banca va va strange de gat.
Sfatul meu este urmatorul: tineti cash-ul in depozit la banca si platiti ratele normal. Daca veti avea ghinionul sa ramaneti someri, veti putea sa va platiti ratele la timp pentru o perioada si banca nu se va panica. Degeaba platiti acum in avans, daca faceti default peste 3 luni banca nu va va pasui nici cu 3 zile !
Singurul avantaj daca platiti anticipat este ca reduceti din dobanda platita bancii.
Daca nu intelegeti intrebati si va voi raspunde.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Feb 25 2009, 12:36 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Feb 25 2009, 08:51 AM) *
Pentru cei care au credite pe termen lung si se gandesc sa ramburseze partial anticipat: cand rambursati anticipat, banca stinge ratele incepand de la ultimele rate, nu incepand de la ratele curente. Deci, daca aveti rata 1, 2........100 si platiti anticipat 10 rate, se vor stinge ratele cu nr 91-100. Asta inseamna ca, daca va folositi acum rezervele de cash sa platiti anticipat niste rate, iar peste 3 luni ramaneti fara job si fara cash, banca va va strange de gat.
Sfatul meu este urmatorul: tineti cash-ul in depozit la banca si platiti ratele normal. Daca veti avea ghinionul sa ramaneti someri, veti putea sa va platiti ratele la timp pentru o perioada si banca nu se va panica. Degeaba platiti acum in avans, daca faceti default peste 3 luni banca nu va va pasui nici cu 3 zile !
Singurul avantaj daca platiti anticipat este ca reduceti din dobanda platita bancii.
Daca nu intelegeti intrebati si va voi raspunde.

Ar fi greu sa nu pricepem ... Ar mai fi o solutie: sa platesti anticipat dar sa se mentina perioada de creditare, prin urmare ai plati o rata mai mica. In cazul ipotecarelor nu se simte insa diferenta daca achiti in avans.

Nu vad sensul sa platesti anticipat daca te gandesti ca poti ramane fara job: pt ca vei ramane si fara bani de papica si cu rate scadente la banca, mai bine faci depozit din banii aia pe 3 luni si nu achiti anticipat si gata.

A se avea in vedere si comisioanele de plata anticipata, intre 2-4% din suma rambursata in avans, asta echivaleaza cam cu o dobanda de 3-6 luni functie de tipul de credit. A se avea in vedere ca prin rambursarea in avans si modificarea scadentarului este posibil ca banca in cauza sa ceara incheierea unui act aditional la contract, care poate cuprinde si modificari de clauze.

In concluzie: ori achiti anticipat ca ai prea multi bani si vrei sa mai scazi din credit (sau nu prevezi o deteriorare a finantelor proprii), ori mai bine nu achiti anticipat, e aiurea sa iei in calcul ambele variante.

Ar mai fi o mentiune: contractarea unui credit poate fi benefica chiar pentru cei ce vor ramane fara job in viitorul apropiat (sau le e frica de asta), intrucat daca faci un credit de 10.000 EUR sa zicem si maine ramai fara job, ai bani si de rate si de papica, pana la urmatorul job. Costul platit pentru aceasta siguranta insa este reprezentat de dobanda.

PS Nu cred ca postul tau merita un thread.

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Feb 25 2009, 12:57 PM
Mesaj #3

Guests

Ai raspuns si ai nuantat f. inteligent. M-as bucura sa fie toata lumea lucida, avizata si postul meu sa fie inutil. Dar nu cred ca e cazul.

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Mar 3 2009, 08:17 AM
Mesaj #4

Guests

Am aflat ca "pana la 31.03.2009 Bancpost nu percepe comision de ramb. anticipata".

Am prevazut aceasta 'oferta' a bancilor pe alt forum. Va sfatuiesc in continuare sa nu replatiti masiv in avans. Sfatul meu se adreseaza amarastenilor care traiesc din salariu si au perspectiva somajului.

+Quote Post
Vizitator_nicoleta.
mesaj Mar 7 2009, 11:45 AM
Mesaj #5

Guests

Are si BCR oferta asemanatoare?

+Quote Post
Vizitator_datornicul.
mesaj Mar 7 2009, 04:28 PM
Mesaj #6

Guests

Hmm .
Eu am ramas fara job timp de 1 luna si cu rate de 650 euro pe luna. aveam ceva bani in lei.
prima chestie care am facut-o a fost sa rambursez anticipat un credit (o parte din el).
Din dobanda la depozit imi ieseau cam 80 RON/luna. Platind creditul platesc mai putin cu 130 Euro/luna.
Am gasit job dupa 1 luna si acum imi refac fondurile.
Cine are de castigat ?
Eu cred ca tot eu pentru ca tot timpul e mai bine sa ai datorii 0 decat bani stransi + datorii pe care tot trebuie sa le platesti.

+Quote Post
Vizitator_Spirea.
mesaj Mar 7 2009, 06:09 PM
Mesaj #7

Guests

off ... in toate situatiile se aplica proverbul:
decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos., cu variantele sale, de la caz la caz. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Mar 24 2009, 09:06 AM
Mesaj #8

Guests

POATE VA AJUTA http://iulianpro.blogspot.com/2009/02/de-c...de-credite.html

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Mar 24 2009, 09:44 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (datornicul @ Mar 7 2009, 04:28 PM) *
Hmm .
Eu am ramas fara job timp de 1 luna si cu rate de 650 euro pe luna. aveam ceva bani in lei.
prima chestie care am facut-o a fost sa rambursez anticipat un credit (o parte din el).
Din dobanda la depozit imi ieseau cam 80 RON/luna. Platind creditul platesc mai putin cu 130 Euro/luna.
Am gasit job dupa 1 luna si acum imi refac fondurile.
Cine are de castigat ?
Eu cred ca tot eu pentru ca tot timpul e mai bine sa ai datorii 0 decat bani stransi + datorii pe care tot trebuie sa le platesti.

Nu ai citit ce am spus. Foarte bine ca ti-ai gasit job dupa numai 1 luna. Foarte bine ca ti-ai permis sa platesti anticipat si sa reduci din rata.
Dar ce faceai daca dura 6 luni sa-ti gasesti job !? Te ajuta cu ceva ca aveai rata mai mica dar restanta, iar banca te stresa la telefon in timp ce tu iti cautai disperat un job ? Mai gandeste-te o data.

+Quote Post
mesaj Apr 3 2009, 07:25 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Mar 3 2009, 08:17 AM) *
Am aflat ca "pana la 31.03.2009 Bancpost nu percepe comision de ramb. anticipata".

Am prevazut aceasta 'oferta' a bancilor pe alt forum. Va sfatuiesc in continuare sa nu replatiti masiv in avans. Sfatul meu se adreseaza amarastenilor care traiesc din salariu si au perspectiva somajului.

aveti grija unde va refinantati creditele... cred ca nu e lipsit de interes sa vedeti care sunt cele mai agresive si procesomane banci cu clientii lor http://iulianpro.blogspot.com/2009/04/cele...sive-banci.html

+Quote Post
mesaj Apr 5 2009, 10:12 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Mar 3 2009, 08:17 AM) *

deja BNR-ul a dat interzis la credite pentru cateva banci http://iulianpro.blogspot.com/2009/04/bnr-...robleme-la.html

+Quote Post
Vizitator_S.Alexandra.
mesaj Jan 22 2010, 10:33 AM
Mesaj #12

Guests

Rambursarea anticipata reprezinta o metoda pe care posesorii creditelor o pot utiliza in momentul in care urmaresc fie scaderea valorii ratelor lunare, fie a perioadei de creditare. Aceasta poate fi facuta in doua feluri: fie se ramburseaza integral suma datorata (din surse proprii sau prin intermediul refinantarii) achitandu-se intreg creditul la o data anterioara decat cea stabilita, fie se pot face rambursari partiale ale sumei datorate.

In momentul in care va hotarati sa rambursati anticipat, trebuie sa cititi cu atentie contractul incheiat cu banca la acordarea creditului. In acest contract sunt stipulate conditiile de rambursare anticipata si valoarea comisionului pe care il veti plati.

In cazul in care mai aveti si alte intrebari referitoare la rambursare sau la credite/depozite/RCA/Fonduri Mutuale/Conturi Bancare, www.FinZoom.ro, va pune la dispozitie serviciul de consultanta gratuita.

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Jan 22 2010, 12:56 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (S.Alexandra @ Jan 22 2010, 10:33 AM) *
Rambursarea anticipata reprezinta o metoda pe care posesorii creditelor o pot utiliza in momentul in care urmaresc fie scaderea valorii ratelor lunare, fie a perioadei de creditare. Aceasta poate fi facuta in doua feluri: fie se ramburseaza integral suma datorata (din surse proprii sau prin intermediul refinantarii) achitandu-se intreg creditul la o data anterioara decat cea stabilita, fie se pot face rambursari partiale ale sumei datorate.

In momentul in care va hotarati sa rambursati anticipat, trebuie sa cititi cu atentie contractul incheiat cu banca la acordarea creditului. In acest contract sunt stipulate conditiile de rambursare anticipata si valoarea comisionului pe care il veti plati.

In cazul in care mai aveti si alte intrebari referitoare la rambursare sau la credite/depozite/RCA/Fonduri Mutuale/Conturi Bancare, www.FinZoom.ro, va pune la dispozitie serviciul de consultanta gratuita.

Foarte frumos ai explicat, daca ai nevoie de cartofi te rog sa ma contactezi pentru ca eu am de vanzare la super oferta.

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jan 22 2010, 05:37 PM
Mesaj #14

Guests

Am pana acum doua credite care au fost luate pe durate mari (10ani), si pe care le-am rambursat anticipat.
Da se percepe penalizare de rambursare anticipata un procent din suma pe care o rambursezi, dar si asa daca reusesti sa platesti creditul inainte de jumatate din perioada de acordare iesi in castig.
Metoda pe care am folosit-o a fost: am pus bani in contul din care se trageau ratele si cand se strangea o suma mai mare plateam o parte din ea anticipat si pastram in jur de 10 rate in cont. Odata cu rambursarea anticipata rata la credit scadea, perioada de rambursare ramanea aceeasi.
Cu cat rata e mai mica devine mai usor sa-ti pui deoparte banii pentru rambursarea creditului.
Ideea este ca indiferent ce faci trebuie sa ai un numar de rate asigurate, daca te bazezi ca in fiecare luna pui rata din salariu esti fript si fara sa te gandesti la rambursare anticipata.
Si daca ceea ce te supara este penalizarea de rambursare apai fa-ti un calcul cat platesti cand ai inchis creditul la finalul perioadei declarate initial, ai sa vezi ca platesti mult mai mult.

+Quote Post
Vizitator_iulian prodea.
mesaj Jan 23 2010, 04:32 PM
Mesaj #15

Guests

RCA de la Astra Asigurari... garantat cele mai mici preturi... click aici

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 24 2010, 09:47 AM
Mesaj #16

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

mare atentie la smecheriile bancilor

+Quote Post
Vizitator_Nedumerit.
mesaj Jan 24 2010, 11:27 AM
Mesaj #17

Guests

Cei mai multi oameni au credite contractate in 2006-2008, cand rata dobanzii era mai mica decat cea prezenta. Adica atunci banii erau mai ieftini decat acum, in plus, era mai usor sa obtii credit.

De ce sa dai tu astazi niste bani inapoi catre banca pentru care platesti x% dobanda (conform cu intelegerea din anii trecuti), cand aceeasi banca astazi ti-ar cere o dobanda mai mare cu 3-4%? Nu mai bine folosesti banii aia ca sa faci o investitie, sau pur si simplu tinandu-i in cont sa iti asiguri ziua de maine?

Dupa parerea mea, chiar avand banii in cont pentru rambursare anticipata, e o decizie exceptional de neinspirata la momentul 2010 sa rambursezi anticipat un credit acordat acum 2-3 ani. Daca bancile vor bani inapoi de la populatie, atunci sa puna mana sa reduca masiv dobanzile la credite si la depozite - ceea ce ar fi o masura normala in timp de recesiune. Atunci ti-ar conveni sa platesti inapoi niste bani ieftini cu niste bani si mai ieftini.

Nu prea inteleg nici eu sensul thread-ului.
De ce si-ar bate cineva capul cu rambursari anticipate in momentul asta?

Citeaza (Ghita @ Feb 25 2009, 12:36 PM) *
In concluzie: ori achiti anticipat ca ai prea multi bani si vrei sa mai scazi din credit (sau nu prevezi o deteriorare a finantelor proprii), ori mai bine nu achiti anticipat, e aiurea sa iei in calcul ambele variante.

+Quote Post
Vizitator_CAMELIA SPATARU.
mesaj Apr 28 2010, 10:00 AM
Mesaj #18

Guests

BINEINTELES CA E BINE DACA AI CEVA BANI DISPONIBILI SA MAI ACHITI DIN CREDIT, EU PLATESC NUMAI DOBANDA SI COMISIOANE 265 EURO IAR RATA MEQA PROPRIU ZISA E DE 17 EURO
PAI DACA AS AVEA BANI AS PLATI CA SI ASA NESIMTITI DE LA bcr MA FAC IN SANGE.

+Quote Post
Vizitator_madalin.
mesaj Aug 20 2010, 07:50 PM
Mesaj #19

Guests

Am rata foarte mare lunar pe persoana juridica,am depus o suma destul de mare in cont,in care sa acopar in timp de 3 luni de zile,iar ultimile 3 vor fi foarte mari si nu am cum sa acopar.Nu stiu cum sa procedez sa platesc anticipat?

+Quote Post
mihvoi
mesaj Aug 28 2010, 12:55 PM
Mesaj #20

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 26-March 09
Utilizatorul numarul: 7 222

In timp de criza nu trebuie uitat sa avem o rezerva de vreo 3 luni (rata+cheltuieli minime) in cazul in care trebuie sa cautam un alt loc de munca.

Rambursarea anticipata ofera cel mai mult castig la inceputul creditului, cu pastrarea ratei si scaderea duratei. La inceputul creditului am platit anticipat doar 4 rate si am redus creditul cu 4 ani !!!

Mai multe detalii aici

+Quote Post
Vizitator_B0.
mesaj Sep 30 2010, 04:33 PM
Mesaj #21

Guests

Daca erai nesigur de locul de munca, ar fi trebui sa apelezi la o asigurare atasata creditului respectiv, care sa te acopere in cazul pierderii involuntare a locului de munca.

Intr-adevar, in vremurile de acum nu e recomandat sa rambursezi anticipat, decat daca ai o suma excedentara, de care te poti lipsi pe viitor. Rambursarea are avantajul ca iti va micsora rata la credit (proportional cu cat de mult rambursezi). Numarul ratelor va ramane acelasi, dar rata va fi micsorata.

Partea cu pasuirea bancilor difera de la o banca la alta. In prezent bancile prefera sa amane executarea silita chiar cu cateva luni tocmai pentru ca au foarte multe cazuri de neplata la timp a ratelor.

Puteti intra aici daca doriti sa aflati ultimele stiri si informatii financiar-bancare.

+Quote Post
Vizitator_datornicu.
mesaj Sep 30 2010, 07:09 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (B0 @ Sep 30 2010, 04:33 PM) *
Daca erai nesigur de locul de munca, ar fi trebui sa apelezi la o asigurare atasata creditului respectiv, care sa te acopere in cazul pierderii involuntare a locului de munca.

Intr-adevar, in vremurile de acum nu e recomandat sa rambursezi anticipat, decat daca ai o suma excedentara, de care te poti lipsi pe viitor. Rambursarea are avantajul ca iti va micsora rata la credit (proportional cu cat de mult rambursezi). Numarul ratelor va ramane acelasi, dar rata va fi micsorata.

Partea cu pasuirea bancilor difera de la o banca la alta. In prezent bancile prefera sa amane executarea silita chiar cu cateva luni tocmai pentru ca au foarte multe cazuri de neplata la timp a ratelor.

Puteti intra aici daca doriti sa aflati ultimele stiri si informatii financiar-bancare.

Mda ce sa zic cred ca amanarea rambursarii nu ajuta decat banca(daca creditul e pe 10 ani cu DAE de 10% tu ajungi sa platesti inca o data creditul adica 100% iar pe 30 de ani de 3 ori 300%). In sensul ca daca esti nesigur de job nici macar nu te gandesti la credit. Eu chiar cu un job relativ sigur ezit sa mai fac credite .. si inca eu sunt un caz destul de bun.
Si nu cred ca sunt singurul care s-a ars cu ratele la credite .. cel mai bun lucru :
"Earn before you spend" . - adica intai sa castigi banii si apoi sa ii cheltui o regula de bun simt de mult uitata.
Re-postez aici pentru ca sunt la numai 6 luni de imi plati toate creditele contractate anterior (in perioada de glorie 2007-2008) si stiu cum e sa muncesti pentru rata datorata bancii si nu pentru binele tau. Unul din motivele crizei economice este ca oamenii au pierdut de mult acel simt al banilor si asta e in detrimentul tuturor nu numai al celor care se imprumuta (din pacate).
Nu vorbesc de credite de investitii aici (sa fie clar) ci de credite pentru masina (cum am facut eu) , gadget-uri (laptop , telefon mobil,televizor cu plasma ), vacante, nevoi personale (de genul pus centrala in casa , cumparat mobila) .
Regula mea pentru astfel de nimicuri este ca daca trebuie sa fac credit de fapt nu mi le permit.
Pentru o casa cred ca e cu totul altceva desi nici aia nu e o investitie tot timpul (nu redeschid subiectul ca e de imobiliare).

Astept comentariile voastre.

+Quote Post
Vizitator_B0.
mesaj Oct 3 2010, 11:01 AM
Mesaj #23

Guests

Traim intr-o societate consumatorista, unde sechelele perioadei comuniste se regaseste in pofta tampita a oamenilor de a cumpara lucruri de care nu au neaparat nevoie sau mai rau, pe care nu si le permit. smile.gif
Ce sa mai zic de "smecherii" care au masina de 20-30 de mii de euro si stau la garsoniera sau cu chirie. smile.gif)

Momentan nu am ajuns ca austriecii, care sunt primii ca economii/locuitor. Noi, din contra, preferam credite in loc de depozite si conturi de economii.
Probabil o sa fim si noi in 20-30 de ani la un nivel mai bun in ceea ce priveste administrarea banilor. Pana atunci, ramane sa comitem greseli pentru a invata din ele. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Jan 5 2011, 10:33 AM
Mesaj #24

Guests

Pentru cei care vor sa faca economii. Un calculator rca care poate face ceva economie la buget pentru anul 2011 daca aveti masina. Benzina s-a scumpit din nou. Pana la urma o sa renuntam la a merge cu masina...

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Mar 19 2011, 05:19 PM
Mesaj #25

Guests

Daca ai un credit bancar si ceva bani in plus cel mai bine e sa-l rambursezi anticipat, macar partial daca nu integral.
Daca raambursati partial alegeti sa se micsoreze durata creditului pentru ca la toate creditele in primii ani platiti aproape numai dobanda si abia spre sfarsit incepe sa se scada si din capital (suma pe care de fapt ati imprumutat-o).
Poti asa sa economisesti zeci de mii de euro la un credit ipotecar sau

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Nov 16 2011, 03:26 PM
Mesaj #26

Guests

Cred ca ideea de a nu rambursa anticipat, partial un credit, deoarece s-ar putea sa ramanem fara loc de munca, e ca in povestea cu drobul de sare. Eu din contra cred ca daca am putea: sa economisim sa-l achitam. Si acum concret: personal detin un credit de 74.000 ron, pe 17 ani cu o rata de 742 ron. In conditiile in care rata a fluctuat a fost 800 ron un an apoi 1200 ron 3 luni apoi 1100 ron 3 luni s.a.m.d pana acum la 742. In aproape 4 ani de cand detin creditul am achitat din el doar: 8100 de lei ohmy.gif . La aceasta data mai am 13 ani de contract : 742*12*13 = 115.752 ron adica dublu fata de cat mi-a mai ramas mie de rambursat. A achita anticipat partial este in avantajul meu: imi scade rata, si implicit dau mai putini bani la banca. Aceasta idee de a nu achita anticipat partial am intalnit-o foarte des la angajatii bancii, ca nu e in avantajul meu daca raman fara loc de munca. Daca ma duc maine si dau 16000 lei la banca, rata o sa fie in jur de 510 ron, adica dau la banca: 510*12*13+16000=95.560, avantaj eu de 200 mil. Daca raman fara serviciu, si am bani pusi deoparte, aia nu sunt ptr banca, ci ptr trai. Bancile sunt dezavantajate daca se platesc creditele in avans.

+Quote Post
Vizitator_Mihai Pahontu.
mesaj Mar 7 2013, 02:10 PM
Mesaj #27

Guests

Cheltuielile de trai sunt ridicate in momentul de fata asa ca un credit bancar este dificil de rambursat. Cred ca cea mai sigura varianta este o institutie non-bancara pentru ca rata este fixa si atunci scapi de grija fluctuatiei ratei. Unele institutii de acest tip au dobanda destul de mare, dar macar stii cati bani trebuie sa dai si stii la ce sa te astepti. Din pacate sunt IFN-uri care acorda sume mici de bani, vezi Provident, dar am descoperit de curand ca exista si institutii care acorda sume mai mari de bani cu rate fixe chiar si pentru persoanele cu venit mic.
Cei de la Extra Finance, spre exemplu, ofera si consultanta financiara nu doar bani. Eu zic ca e destul de bine pentru ca persoane care apeleaza la ei stie datele problemei de la bun inceput.

+Quote Post
Vizitator_mill.
mesaj Feb 19 2019, 05:58 AM
Mesaj #28

Guests

Numele meu este doamna Mills, suntem noi creditori creditori legali din 2018 și ne place să ajutăm orice organism care are nevoie de ajutor financiar pe care îl oferim de la 500.000,00 $ și 5.000.000,00 $ și, de asemenea, oferim împrumuturi în euro mai sus, deci dacă aveți nevoie de ajutor ne un e-mail pe: goodnewsloancompany7@gmail.com, astfel încât tranzacția dvs. de împrumut poate avea loc acum va fi cu împrumutul în următoarele 8 ore este un transfer rapid și este în siguranță, fără nici o întârziere. Deci, e-mail: goodnewsloancompany7@gmail.com

E-mail: goodnewsloancompany7@gmail.com

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 08:54 PM