IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

24 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fara Dumnezeu nu este nimic
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 22 2009, 08:31 PM
Mesaj #631

Guests

Domnul nu poate fi decat multumit, ti-a poruncit (ordonat smile.gif ) sa ierti, ai iertat, ok, deci ai executat ordinu' intocmai si la timp numa' ca treb'e sa si raportezi de executarea lui da' nu-i nimic El fiind atoatestiutor bla bla... Ar fi fost mai rau la mahomedani pentru ca acolo totul se petrece exclusiv din vointa lu' Allah asa ca Allah ar fi voit ca eu sa postez, tot el ca tu sa-mi raspunzi, iarasi el ca eu sa bat (campii pe) tastatura... deci saracu' el centreaza , el da cu capu' si tot el apara... ptiu drace! laugh.gif Maru' si cu Eva? Un simplu exercitu de imaginatie: daca tigrul "primordial" (masinarie cu logica de tip cablat si foarte putin programabila) ar fi muscat nu din mar (atentie) ci din fructul cunoasterii si ar fi dobandit cunoasterea de sine, ar fi devenit o masinarie cu logica programabila deci ar fi putut invata / rationa, si-ar fi dat seama ca omul este o primejdie pentru resursele lui de hrana si pentru blana lui (ca deh' omu' n-are blana da-i trebuie) si, in plus, si-ar fi dat seama ca omul este slab "dotat" in comparatie cu el deci, eu te intreb: ar mai fi existat hotniuzu'? laugh.gif Noapte buna.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Celula vrajita si prrrajita.
mesaj Jun 23 2009, 05:17 PM
Mesaj #632

Guests

Citeaza (pitecantropul @ Jun 22 2009, 08:31 PM) *
Domnul nu poate fi decat multumit, ti-a poruncit (ordonat smile.gif ) sa ierti, ai iertat, ok, deci ai executat ordinu' intocmai si la timp numa' ca treb'e sa si raportezi de executarea lui da' nu-i nimic El fiind atoatestiutor bla bla... Ar fi fost mai rau la mahomedani pentru ca acolo totul se petrece exclusiv din vointa lu' Allah asa ca Allah ar fi voit ca eu sa postez, tot el ca tu sa-mi raspunzi, iarasi el ca eu sa bat (campii pe) tastatura... deci saracu' el centreaza , el da cu capu' si tot el apara... ptiu drace! laugh.gif Maru' si cu Eva? Un simplu exercitu de imaginatie: daca tigrul "primordial" (masinarie cu logica de tip cablat si foarte putin programabila) ar fi muscat nu din mar (atentie) ci din fructul cunoasterii si ar fi dobandit cunoasterea de sine, ar fi devenit o masinarie cu logica programabila deci ar fi putut invata / rationa, si-ar fi dat seama ca omul este o primejdie pentru resursele lui de hrana si pentru blana lui (ca deh' omu' n-are blana da-i trebuie) si, in plus, si-ar fi dat seama ca omul este slab "dotat" in comparatie cu el deci, eu te intreb: ar mai fi existat hotniuzu'? laugh.gif Noapte buna.

laugh.gif
fermecator!
te-as pupa daca te-as prinde..

Iisus mi-a spus sa-mi iubesc aproapele - nu stiu cum i-o zice pluralului: apropi, apropii, proximii, habar n-am! ce stiu e ca ma supun cu placere cand e vorba de asa porunci: de-a dreptul divine! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jun 28 2009, 07:27 PM
Mesaj #633

Guests

Citeaza (gogu @ Jun 18 2009, 09:45 PM) *
Foarte frumos titlul si adevarat.Fara D-zeu nu este nimic....doar ca aceasta afirmatie nu are legatura cu nici un cult sau biserica.Bisericile au legatura cu banii si cu un job fara munca dar cu bani neimpozitati.
In schimb D-zeu exista in tot si nimic nu este in afara sa,nici sus ,nici jos...totul este ceea ce in limbaj comun apare ca D-zeu.
Turnul din babilon avea constelatiile pe el,traducerea de balta este gresita.Nu era un turn catre cer,ci avea cerurile inscrise pe el.

Si,da,mie imi da prin cap sa cercetez.
Ptr cei care mai cunosc cat de cat ...precum si ptr fanaticii " credinciosi " dar fara cunoastere: cititi cu atentie epistola catre evrei din NT.Scrie acolo ca Isus este un alt preot in ordinul lui Melkisedek,iar preotia lui nu poate fi transmisa.Este o fraza simpla ,enigmatica ...dar care darama dogme si fundatii false .

Salut,pitecantropule!
Da,stiu ce semnificatie au randurile mele ,mai mult ,daca tu ai citit e o dovada ca nu mi-am racit gura de pomana.
Mai ales ca ce scriu se poate dovedi ,fanatismul insa nu poate dovedi nimic.
Eu doar cercetez,altii insa se implica pana la ura sau ucidere,ceea ce e trist ,ca denota probleme psihice grave.
Insa ce am scris e adevarat,e doar vorba de traducere.
Si apropo de Eva care a pacatuit,ca-mi vine sa rad, nu cred ca e cunoscut faptul ca geneza din biblie este preluata si periata din geneza sumeriana ,mult mai veche,unde Eva este Chava ,iar Adamo exista si el ,si ambii pacatosii astia erau " lulu amelu " adica muncitori primitivi,animale de munca si povara,pe care cineva numit Intelepciunea (in greaca Sophia),(simbolistic sarpele) i-a scos din mizeria amarata dandu-le discernamant.Astfel ei s-au opus celor care ii exploatau,scrie si in geneza " elohimii au creat omul ca sa lucreze si sa pazeasca campia" .Campia in sumeriana edinu /edina.
Paradis este un termen tarziu de origine persana,pardes- gradini inflorite ,luxuriante.
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jun 28 2009, 07:32 PM
Mesaj #634

Guests

Am uitat ceva la msg de mai sus,Elohim=D-zeu in VT ,care este un plural.
Ei au creat omul primitiv dupa chipul si asemanarea lor,adica fara discernamant,fara cunoasterea " binelui si raului".
Acestui D-zeu i se inchina azi foarte multi,lucru interesant!! blink.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jun 28 2009, 07:40 PM
Mesaj #635

Guests

Isus mi-a spus sa-mi iubesc aproapele - nu stiu cum i-o zice pluralului: apropi, apropii, proximii, habar n-am! ce stiu e ca ma supun cu placere cand e vorba de asa porunci: de-a dreptul divine!

O intrebare: te supui acestei porunci sau in interiorul tau ai transpus aceasta ca fundament al sinelui tau?
Pe mine nu ma intereseaza ,insa ar trebui sa te cercetezi pe tine insuti.
Una e sa te supui de nevoie,alta e sa fii chiar tu insuti porunca in sine,e o diferenta mare.
Probabil ca o sa te superi pe mine,dar chiar si asa,iti va da de gandit.
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 29 2009, 08:41 PM
Mesaj #636

Guests

Salutare Gogule! Las-o balta cu paleocomunismu' asta ("muncitori primitivi, animale de munca si povara, pe care cineva [...] i-a scos din mizeria amarata dandu-le discernamant") ca-i prea de tot. Parca-l vad pe Marx pe post de patriarh biblic ! Daca cercetezi vei fi nefericit Gogule. "Fericiti cei saraci cu duhul" smile.gif Ok, scuze, glumeam. De ce oare imi vine sa cred ca viata pe Pamant este opera inginereasca a unor... oameni? O intrebare: esti, poate, neam cu unu' Tameron? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Celula.
mesaj Jul 1 2009, 10:38 AM
Mesaj #637

Guests

Citeaza (gogu @ Jun 28 2009, 07:40 PM) *
Isus mi-a spus sa-mi iubesc aproapele - nu stiu cum i-o zice pluralului: apropi, apropii, proximii, habar n-am! ce stiu e ca ma supun cu placere cand e vorba de asa porunci: de-a dreptul divine!

O intrebare: te supui acestei porunci sau in interiorul tau ai transpus aceasta ca fundament al sinelui tau?
Pe mine nu ma intereseaza ,insa ar trebui sa te cercetezi pe tine insuti.
Una e sa te supui de nevoie,alta e sa fii chiar tu insuti porunca in sine,e o diferenta mare.
Probabil ca o sa te superi pe mine,dar chiar si asa,iti va da de gandit.
Numai bine!

fii pe pace! de ce sa ma supar pe tine?
o sa-ti dau si eu un sfat mititel: in momentul in care te amesteci intr-o discutie privata e bine ca intai sa asculti o vreme pana pricepi ce trancanesc aia acolo.

"poruncilor" de tot felul ma supun fara cracnire atunci cand sunt conforme cu prinipiile mele.
in unele cazuri, cum se pare ca e si cel de fata, porunca lui Iisus nu e valabila pentru ca oricat as transpune-o, pana in strafundurile eului si sinelui, raman niste ani-lumina distanta intre noi doi: indiferent ca m-ar constrange stiu eu ce.. sau ca eu as fi porunca nu se indeplineste conditia proximitatii..
cam asta era ideea wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jul 22 2009, 08:11 PM
Mesaj #638

Guests

Salut pitecantropule!
Mai,zici tu ceva...despre opera unor oameni.Nu sunt nefericit deloc,ca inca nu i-am dat de cap(cercetarii). blink.gif
Sa stii insa ca istoria neoficiala s-ar cam axa pe niste experimente genetice ,unele mai reusite,altele scapate de sub control.
Pe Marx nu l-am cercetat dintr-un motiv: tipul era bogat si i se cam rupea de orice,deci putea spune ce-i trecea prin cap: o societate ideala ,de ex ,si cum s-o construiesti.
Dupa parerea mea, orice idee de generalizare duce la analiza constiintei umane individuale.
Cred ca de aici incepe o analiza corecta,pe bune.

Ps: cei saraci cu duhul este o metafora privind disciplinarea popriului sine ,este un concept budist transpus in derizoriu,alminteri intelept concept.
Numai bine,ne auzim!

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jul 25 2009, 11:18 PM
Mesaj #639

Guests

Salut Gogule!
Ce ai vrut sa spui cu "orice idee de generalizare duce la analiza constiintei umane individuale" ?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Oct 18 2009, 07:38 PM
Mesaj #640

Guests

N-am mai fost demult pe forum.Scuze ,pitecantropul.
Ce am vrut sa spun cu generalizarea pe baza analizei constiintei individuale...ca sa poti generaliza ceva trebuie sa pleci de la un studiu per persoane,seamana cu sondajele de opinie intr-un fel.
A generaliza ar fi " a baga intr-o oala pe cei asemenea" .
Si de aici intrebarea : cine sunt cei asemenea?
Albii sunt asemenea? Da,dupa culoarea pielii,dar dupa restul nu prea.Pana la urma ,eu am observat o singura diferenta intre oameni,si aceea se refera la constiinta ca element de departajare a " generalizarii" .
De aici se poate generaliza ,oarecum sa zic "oameni buni si oameni rai" ,mai mult ,vei spune ca sunt multe feluri de constiinta,fiecare om cu constiinta lui.Corect,pana la un punct: nu sunt chiar asa multe feluri de constiinta,in urma unei analize atente se observa existenta a multi oameni aflati la acelasi nivel de constiinta.
Pot da si exemple: fanaticii,criminalii, mincinosii, altruistii si se poate continua.
Cam asta am vrut sa spun,pe scurt,insa dezvoltarea ideii ar lua pagini intregi si nu face obiectului forumului.
Insa ca sa revin la ideea topicului " fara D-zeu nu este nimic" ,fara D-zeul religiilor sunt multe,ptr ca D-zeul religiilor este un om sau mai multi care stau in cer si vaneaza sau recompenseaza o religie sau alta ,o persoana sau alta in functie de " pacate" sau " nepacate" .
D-zeul fara de care nu exista nimic, este un fundament fara nume si necunoscut ,decat in parte .
Acest in parte se refera la legile sale ,acest D-zeu nefiind fiinta ,cred ca scrierile vechi hinduse ilustreaza bine numindu-l Nenumitul, sau Sursa tuturor legilor universului care se autocontine in tot ceea ce exista.
Pe scurt,firul de iarba pe care-l calcam este parte din D-zeu .
Totul in univers este un mic d-zeu parte din ceea ce este numit D-zeu.
Nu stiu daca m-am facut inteles,este mult de spus ,si nu pot scrie pe scurt ceea ce am cercetat sau trait in o gramada de ani.

+Quote Post
linbetwin
mesaj Oct 19 2009, 08:30 AM
Mesaj #641

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 17
Inscris: 9-September 09
Utilizatorul numarul: 11 495

Să înţeleg că eşti panteist ? Crezi că Dumnezeu e natura ? Universul însuşi ? În cazul ăsta, a spune că fără Dumnezeu nu este nimic e ca şi cum ai spune că fără Gogu nu există Gogu. E un fel de tautologie.

+Quote Post
Vizitator_Ghita Mititeanu.
mesaj Oct 21 2009, 08:24 AM
Mesaj #642

Guests

Citeaza (linbetwin @ Oct 19 2009, 08:30 AM) *
Să înţeleg că eşti panteist ? Crezi că Dumnezeu e natura ? Universul însuşi ? În cazul ăsta, a spune că fără Dumnezeu nu este nimic e ca şi cum ai spune că fără Gogu nu există Gogu. E un fel de tautologie.

lasa-l, gogu e confuz ca de obicei

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Oct 21 2009, 09:05 PM
Mesaj #643

Guests

Citeaza (linbetwin @ Oct 19 2009, 08:30 AM) *

Mesajul meu este ptr Pitecantropul.

Nu,nu sunt panteist.
Despre D-zeu sunt multe informatii in NT .Eu ma refeream strict la termenul Autogenes cu fiul Monogenes.
Autogenes nu este nici natura ,nici universul.
Nu am timp si nici rabdare ptr mai mult,biblia este la indemana oricui,orice este la indemana oricui cauta sa afle cate ceva.
Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Oct 21 2009, 09:09 PM
Mesaj #644

Guests

Cat despre " cred" ," credinta" etc poate ar ajuta un pic dezvoltat subiectul.In mod binevoitor,desigur..
De persiflari si garbage e plin netul.
Multumesc.

+Quote Post
linbetwin
mesaj Oct 22 2009, 09:56 AM
Mesaj #645

Membru
**

Citeaza (gogu @ Oct 21 2009, 09:05 PM) *
Mesajul meu este ptr Pitecantropul.

Nu,nu sunt panteist.
Despre D-zeu sunt multe informatii in NT .Eu ma refeream strict la termenul Autogenes cu fiul Monogenes.
Autogenes nu este nici natura ,nici universul.
Nu am timp si nici rabdare ptr mai mult,biblia este la indemana oricui,orice este la indemana oricui cauta sa afle cate ceva.
Numai bine.

Haide, bre Gogugenes, explică-ne cum e cu Autogenes şi Monogenes. Nu arunca cu cele vorbe elineşti ca să pari cult şi să ne distragi atenţia de la lipsa de logică şi de coerenţă.

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Oct 24 2009, 07:58 PM
Mesaj #646

Guests

Salut popor! Nici eu n-am mai dat pe aici de multisor pentru ca mi-e de ajuns "zgomotul alb" rezultat din discutiile pro si contra din saracia asta de religie in modernitate. "Dialogurile" de aici seamana cu o discutie intre surzi sau mai bine intre surzi si orbi. Se pare ca "expertii" astia, fie de o parte fie de cealalta, opereaza cu concepte foarte avansate dar nu poseda notiuni elementare de "mate" sau fizica, fara a mai pomeni de logica! Citind postarile de pe aici, se pare ca intre axioma / postulat si teorema nu ar prea exista deosebiri. Omul, cand a inceput sa priceapa cat de cat care-i dreapta si care-i stanga, si-a dat seama ca "totul curge" adica a priceput relatia cauza-efect. Mergand invers, din cauza in cauza, a ajuns la necesitatea unei cauze primordiale deci a postulat, repet, a postulat existenta divinitatii. Astfel, existenta lui <puneti_ce_vreti> nu poate fi demonstrata ci doar afirmata. Cred sau nu cred, asta-i tot. Daca cred, atunci=> consecinta 1; daca nu cred, atunci => consecinta 2. Constatarea evidentei: fara cauza nu exista efect (particularizand pentru crestini "Fara Dumnezeu nu este nimic") biggrin.gif Ma rog, subiectul este destul de complex si daca vreti sa dezvoltam ceva idei, cu placere!

+Quote Post
linbetwin
mesaj Oct 24 2009, 10:33 PM
Mesaj #647

Membru
**

Dacă fără cauză nu există efect, de ce n-ar avea şi Dumnezeu o cauză ? De ce n-ar avea şi Dumnezeul Dumnezeului un Dumnezeu ? Şi tot aşa, ad infinitum. Cine l-a creat pe Creator ?

Unii vor spune că Dumnezeu e cauza primordială, diferită de toate celelalte cauze. Dar de ce nu poate fi Universul însuşi propria sa cauză ? De ce trebuie să postulăm un Dumnezeu antropomorf pentru care nu există nicio dovadă ? Unii vor spune că efectul (Universul) nu poate fi propria sa cauză, dar cercetările în domeniul cuanticii încep să schimbe radical concepţiile noastre despre materie şi despre "nimic". Fluctuaţiile cuantice pot crea "ceva" din "nimic".

Cine are o oră la dispoziţie, îl poate asculta pe Lawrence Krauss vorbind despre Un univers apărut din nimic.

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Oct 25 2009, 12:09 AM
Mesaj #648

Guests

Sigur ca si Dumnezeu-efect poate avea o cauza generatoare. Problema insa, este de a stabili precis consecintele (efectele) cauzei-Dumnezeu pentru universul nostru. Pre limba programatorilor, daca Dumnezeu este peste tot si in toate atunci putem defini clasa "Dumnezeu" iar universul nostru ar fi o instanta a acelei clase (un obiect). Noi si restul materiei suntem in interiorul obiectului (date membre) iar interactiunile guvernate de legile fizicii ar fi functiile membre ale clasei. Dupa ce vom iesi din "bezna", daca vom apuca s-o facem, dupa ce vom stabili -nici nu avem inca habar daca exact sau asimptotic- continutul obiectului Univers vom avea pretentia de cunoastere a clasei "Dumnezeu" si abia atunci, poate, vom putea sa definim o clasa derivata, un Dumnezeu al Dumnezeului (nostru), dar asta e mult, mult prea departe. Mai important ar fi de studiat impactul ideilor religioase asupra evolutiei societatii, pentru ca postulatul existentei divinitatii este samanta dreptului iar exacerbarea ateismului intr-o societate inca "necoapta la minte" poate duce nu la derapaje sociale ci la adevarate catastrofe ce pot pune in pericol insasi existenta omului ca specie. De ce sa postulam un Dumnezeu (antropomorf) fara dovezi?! Oh, dar il postulam, si gata! Nu stim (exact) cum a aparut viata pe Pamant? Postulam existenta Creatorului! Antropomorf? Sigur ca da, deoarece din experienta noastra, numai omul poate sa *creeze*! Existenta (postulata) a Creatorului satisface nedumeririle noastre? Da. Atunci, pentru noi El exista si ne inchinam Lui. Simplu si la obiect. Pentru altii acest postulat este necorespunzator si in acest caz il vor schimba in ceva ce corespunde ipotezelor lor. Si aici incepe balamucul! Modurile de a vedea Universul fiind in cele doua cazuri extrem de diferite, fiecare va cauta sa il converteasca pe celalalt incercand sa potriveasca notiunile sale in tesatura de idei a celuilalt potrivire care, fie voba intre noi, este ca nuca in perete. O seara buna tuturor.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Oct 25 2009, 02:52 PM
Mesaj #649

Guests

Citeaza (pitecantropul @ Oct 25 2009, 12:09 AM) *
Sigur ca si Dumnezeu-efect poate avea o cauza generatoare. Problema insa, este de a stabili precis consecintele (efectele) cauzei-Dumnezeu pentru universul nostru. Pre limba programatorilor, daca Dumnezeu este peste tot si in toate atunci putem defini clasa "Dumnezeu" iar universul nostru ar fi o instanta a acelei clase (un obiect). Noi si restul materiei suntem in interiorul obiectului (date membre) iar interactiunile guvernate de legile fizicii ar fi functiile membre ale clasei. Dupa ce vom iesi din "bezna", daca vom apuca s-o facem, dupa ce vom stabili -nici nu avem inca habar daca exact sau asimptotic- continutul obiectului Univers vom avea pretentia de cunoastere a clasei "Dumnezeu" si abia atunci, poate, vom putea sa definim o clasa derivata, un Dumnezeu al Dumnezeului (nostru), dar asta e mult, mult prea departe. Mai important ar fi de studiat impactul ideilor religioase asupra evolutiei societatii, pentru ca postulatul existentei divinitatii este samanta dreptului iar exacerbarea ateismului intr-o societate inca "necoapta la minte" poate duce nu la derapaje sociale ci la adevarate catastrofe ce pot pune in pericol insasi existenta omului ca specie. De ce sa postulam un Dumnezeu (antropomorf) fara dovezi?! Oh, dar il postulam, si gata! Nu stim (exact) cum a aparut viata pe Pamant? Postulam existenta Creatorului! Antropomorf? Sigur ca da, deoarece din experienta noastra, numai omul poate sa *creeze*! Existenta (postulata) a Creatorului satisface nedumeririle noastre? Da. Atunci, pentru noi El exista si ne inchinam Lui. Simplu si la obiect. Pentru altii acest postulat este necorespunzator si in acest caz il vor schimba in ceva ce corespunde ipotezelor lor. Si aici incepe balamucul! Modurile de a vedea Universul fiind in cele doua cazuri extrem de diferite, fiecare va cauta sa il converteasca pe celalalt incercand sa potriveasca notiunile sale in tesatura de idei a celuilalt potrivire care, fie voba intre noi, este ca nuca in perete. O seara buna tuturor.

Foarte pertinent!
In afara de faptul ca gandesti singur ,ai si viziune!
felicitari (si este chiar bine zis!)

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Oct 25 2009, 02:55 PM
Mesaj #650

Guests

Ps: mesajul de mai sus este serios,Pitecantropul m-am bucurat sa te " cunosc" ,ma bucur ca exista oameni care gandesc ,majoritatea sunt sabloane.
Probabil ca ne-am mai intalnit pe undeva,zic eu.

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Oct 26 2009, 07:26 AM
Mesaj #651

Guests

Ce sa fac mai nea' Gogule? Ia si eu, ca in bancul cu ursul si iepurasul, merg prin padure vorbind prostii. smile.gif Redevenind seriosi, uite o observatie interesanta, zic eu. In mitologiile vechi zeitatile erau atat antropomorfe cat si zoomorfe. De ce zoomorfe? Din observatiile de zi cu zi s-a tras concluzia ca di caine iese caine, din vaca, vaca di vulpe, vulpe etc., deci creatorul animalelor nu putea fi decat un animal. Problema e, ca omul stapaneste animalele deci creatorul omului, evident tot om, trebuiaI sa ia alta infatisare pentru a crea o alta... creatura, pentru ca o femeie nu poate da nastere, de exemplu, la o vaca, . Apoi, in perioada tribala apropierea unui om starain de trib nastea suspiciuni (considerati xenofobia noua?). In acest caz, o persoana care voia sa-si atinga anumite scopuri trebuia sa se apropie fie sub infatisarea unui cunoscut fie sub infatisarea unui.. animal! Folosirea diversiunii si a camuflajului in arta militara! biggrin.gif . Zeus este un maestru desavarsit in domeniu. Deci totul pare un produs al jucausei minti omenesti, dar... intrebare: Daca trasnetul, ca fenomen meteorologic, era arhicunoscut, adica un copac aprins de trasnet, declansat fie si de o divinitate neagra de suparare, nu era o noutate, de ce focul a trebuit sa fie mai intai furat dintr-un anume loc si mai apoi daruit omului, in mod expres, de *cineva*? Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Nov 1 2009, 02:00 PM
Mesaj #652

Guests

Iuliana Nicoleta Deciu este o fetiţă de 10 ani cum rar găseşti. „Aşa sunt toţi copiii“, veţi spune, doar că fetiţa are „un acel ceva“ ce nu poate fi prins în cuvinte. Tot timpul zâmbitoare, luminoasă şi blândă, Iuliana merge zi de zi la biserică, în acest fel preferând ea să-şi petreacă timpul liber. Este o prezenţă constantă mai ales la slujbele de la Catedrala „Sfântul Spiridon - Nou“, unde toţi credincioşii o cunosc.

Copila se roagă conştiincios, seară de seară, la Vecernii, pentru „multă înţelepciune la şcoală, ca să învăţ foarte bine, şi pentru mami şi sora mea, ca să fie sănătoase“. Rugăciunile fetei se împlinesc. La fiecare sfârşit de an şcolar, primeşte coroniţă şi le are aproape pe cele mai bune prietene ale ei, cu care împarte totul - mama şi sora.

Târziu, după discuţia cu Iuliana, mi-am dat seama care este motivul pentru care îi place să citească mereu Psalmul 3 al lui David. Acesta din urmă este esenţa existenţei sale de copil şi a familiei din care provine, structurată în tot atâtea paragrafe - opt - cât are imnul biblic.

"Doamne, cât s-au înmulţit cei ce mă necăjesc! Mulţi se scoală asupra mea;"

A fost odată o familie întreagă. Mama, tata şi două fete. Iuliana este una dintre copile. La fel ca şi sora ei, mai mare cu doi ani, fetiţa era prea mică să îşi dea seama de ruptura iremediabilă dintre părinţi săi. Fetele au rămas la mamă, iar tatăl s-a făcut nevăzut. De aici începe drumul în lumină al Iulianei, pe care mama a dus-o de când era în faşă la biserică. Singure şi fără nici un sprijin, cele trei suflete şi-au găsit liniştea şi ajutorul în Dumnezeu.

Mulţi zic sufletului meu: „Nu este mântuire lui, întru Dumnezeul lui!“

Au fost ani grei, dar mama Cornelia nu a renunţat la luptă, pentru că, spune ea: „Nu se poate să fie numai bine, prin viaţa asta trebuie să treci prin multe, că altfel nu L-ai cunoaşte aşa bine pe Dumnezeu“. Când alte mame cad secerate de vicii otrăvitoare, depresii, sinucideri, mama Iulianei a mers mai departe, călăuzită de îngerul ei bun. Nu a dat ascultare gurilor rele şi nici gândurilor negre care îi mai dădeau târcoale când greul devenea insuportabil.

"Iar Tu, Doamne, sprijinitorul meu eşti, slava mea şi Cel ce înalţi capul meu."

Credinţa mamei şi a copilelor sale le-a salvat. Vin zilnic la biserică. De obicei, merg la „Sfântul Spiridion - Nou“. Iuliana este aproape nelipsită de la slujbe, o cunoaşte toată lumea. Ştie pe de rost programul slujbelor şi le ajută cum se pricepe mai bine pe femeile care îngrijesc de lăcaşul sfânt.

„Simt ceva deosebit de fiecare dată când vin la Dumnezeu. Eu cred în Dumnezeu, pentru că aşa sunt eu… îmi place. Când mă rog, Îi spun să-mi dea multă înţelepciune la şcoală, ca să învăţ foarte bine. Şi mă rog şi pentru mami şi sora mea să fie sănătoase“, spune fata de 10 ani.

"Cu glasul meu către Domnul am strigat şi m-a auzit din muntele cel sfânt al Lui."

Rugăciunile fetei se împlinesc. La fiecare sfârşit de an şcolar a primit coroniţă şi le are aproape pe cele mai bune prietene ale ei, cu care împarte totul - mama şi sora.

Chiar dacă este doar un copil, nu se desparte de grija pentru rugăciune. Acasă se roagă cu lumânarea aprinsă, iar când participă la slujbele de Vecernie, deschide deseori Acatistul celor 40 de mucenici şi Acatistul Sfântului Nectarie. „Îmi place să mă rog cu lumânarea aprinsă, aşa vorbesc mai bine cu Dumnezeu. M-am învăţat să-i spun Lui totul, El mă ascultă şi mă ajută“, crede micuţa.

"Eu m-am culcat şi am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini."

Credinţa copilei este de neînduplecat şi porneşte dintr-un sentiment de sinceritate, plin de ...ăţie. După cum vorbeşte, pentru Iuliana nu este un act mecanic mersul la biserică, credinţa ei în Dumnezeu, ci o trăire cu totul conştientă, care îi face plăcere. De altfel, divinitatea este prezenţă constantă în familia sa, iar icoanele (despre care un copil spunea odată că sunt tablourile de familie ale lui Dumnezeu) sunt portretele prietenilor pe care fata îi îndrăgeşte nespus şi despre care consideră că „şi ei valorează ceva, pe unii îi cheamă Petru sau Pavel, sau au alte nume, şi ei se roagă la Dumnezeu“.

Seară de seară îngenunchează în faţa icoanelor şi spune rugăciunile Îngeraşul, Crezul, Tatăl Nostru. „O singură dată mi-a fost somn, dar tot am reuşit să le zic. M-am pus în genunchi şi le-am zis cu voce tare, ca să pot fi atentă“, zâmbeşte Iuliana.

Dimineaţa iarăşi se roagă. Citeşte acatistele Sfântului Nicolae şi al Sfântului Spiridon, la care mai adaugă cuvintele unei rugăciuni ajutătoare.

"Nu mă voi teme de mii de popoare, care împrejur mă împresoară."

„Unii colegi de la şcoală îmi zic că de ce merg în fiecare zi la biserică. Ce fac eu acolo? Lor li se pare greu. Mie nu mi se pare atât de greu. Chiar deloc. Îmi place foarte mult să vin“, explică eleva din clasa a IV-a.

Ce le răspunde Iuliana colegilor ei? „Anul trecut am stat la rând la Biserica „Sfântul Mina“ şi un om mi-a dat nişte icoane şi nişte semne de carte cu Sfântul Mina. Am dat în clasă şi mi-a mai ajuns şi mie, şi pentru mama şi sora mea. Acum toţi colegii mei le ţin în carnet, chiar dacă ei nu prea merg la biserică. Mai mult merg în oraş, sau se uită la televizor, ori se joacă pe calculator. Dar ce să le zici?“

"Scoală, Doamne, mântuieşte-mă, Dumnezeul meu, că Tu ai bătut pe toţi cei ce mă vrăjmăşesc în deşert; dinţii păcătoşilor ai zdrobit."

Cât timp vorbesc cu Iuliana, pe o bancă din curtea Bisericii „Sfântul Spiridon - Nou“, grupuri mici de oameni se îndreaptă ca atrase de magnet spre intrarea în loăcaşul de rugăciune. Mulţi bătrâni, prea puţini tineri, copii deloc, cu excepţia unui băieţel aţipit pe scaun.

„Copiii nu prea vin la biserică, pentru că le place mai mult la calculator. Am citit într-un ziar că un copil a adormit pe calculator, şi a doua zi tot aşa umbla, şi până la urmă a murit. Eu, chiar dacă aş avea un calculator, nu aş sta toată ziua în faţa lui“, este de părere Iuliana.

"A Domnului este mântuirea şi peste poporul Tău, binecuvântarea Ta."

„Trebuie să ai mereu nădejde în Dumnezeu. Nu se poate altfel. Cea mare plânge că nu poate veni la biserică, pentru că i-a schimbat programul la şcoală. S-au obişnuit la biserică. De aici prindem putere. Plec mai uşoară, nu mai sunt aşa obosită, vin plină de griji şi plec fără ele. Mă gândesc de fiecare dată că sunt oameni în situaţii mult mai grele. Pe fete le aduc la biserică să le ţin sub paza lui Dumnezeu. Trebuie să le rămână ceva în suflet, chiar dacă ele vor creşte. O să întâmpine destule greutăţi şi ispite, dar sămânţa de credinţă trebuie le rămână. Îmi doresc să nu se îndepărteze niciodată de Dumnezeu şi de credinţă“, arată cu convingere mama Iulianei. Copilul o linişteşte cu un zâmbet larg pe faţă: „Păi, când voi fi mare, tot aici o să vin, la Sfântul Spiridon!“.
http://www.ziarullumina.ro/articole;1066;1...calculator.html

Nu vad ce as putea sa mai comentez...impresionant

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Nov 1 2009, 06:20 PM
Mesaj #653

Guests

?????!

+Quote Post
olandezu
mesaj Nov 1 2009, 10:28 PM
Mesaj #654

Membru veteran

Postari: 108
Inscris: 26-November 08
Utilizatorul numarul: 4 917

Citeaza (silviu @ Nov 1 2009, 02:00 PM) *
...
„Copiii nu prea vin la biserică, pentru că le place mai mult la calculator. Am citit într-un ziar că un copil a adormit pe calculator, şi a doua zi tot aşa umbla, şi până la urmă a murit. Eu, chiar dacă aş avea un calculator, nu aş sta toată ziua în faţa lui“, este de părere Iuliana.
...

Nu am inteles exact - copilul ala care a murit, umbla pe calculator? Cum a adormit pe calculator? Ce cauta pe el? Foarte interesante aceste istorioare...

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Nov 2 2009, 12:08 PM
Mesaj #655

Guests

Citeaza (olandezu @ Nov 1 2009, 10:28 PM) *
Nu am inteles exact - copilul ala care a murit, umbla pe calculator? Cum a adormit pe calculator? Ce cauta pe el? Foarte interesante aceste istorioare...

Vrea sa spuna ca isi petrecea o mare parte din timp in fata calculatorului si la un moment dat a murit,ea intelegand fie ca probabil din cauza calculatorului s-a imbolnavit si a murit fie ca si-a irosit viata stand numai pe calculator Nu se intelege foarte clar....dar e un copil de 10 ani,ce ai vrea ,sa filozofeze?

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Nov 2 2009, 12:52 PM
Mesaj #656

Guests

Citeaza (silviu @ Nov 2 2009, 12:08 PM) *
Vrea sa spuna ca isi petrecea o mare parte din timp in fata calculatorului si la un moment dat a murit,ea intelegand fie ca probabil din cauza calculatorului s-a imbolnavit si a murit fie ca si-a irosit viata stand numai pe calculator Nu se intelege foarte clar....dar e un copil de 10 ani,ce ai vrea ,sa filozofeze?

Pai, daca tot citezi dince-a spus ea, am avea si noi oaresce pretentii smile.gif

Uite stiu si eu o istorioara: la o familie crestina li s-a imbolnavit copilul si aia in loc sa-l duca la doctor sa-i dea pastile si injectii l-au tinut in post negru si s-au rugat ptr. el. Copilul a inceput sa mearga " tot asa" si dupa aia a murit.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Nov 2 2009, 12:55 PM
Mesaj #657

Guests

http://punditkitchen.com/2009/02/17/politi...th-bulletproof/

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Nov 2 2009, 02:04 PM
Mesaj #658

Guests

Citeaza (lepton @ Nov 2 2009, 12:52 PM) *
Pai, daca tot citezi dince-a spus ea, am avea si noi oaresce pretentii smile.gif

Uite stiu si eu o istorioara: la o familie crestina li s-a imbolnavit copilul si aia in loc sa-l duca la doctor sa-i dea pastile si injectii l-au tinut in post negru si s-au rugat ptr. el. Copilul a inceput sa mearga " tot asa" si dupa aia a murit.

Am postat articolul nu pentru a arata ca a sta pe computer e nociv (asa cum au inteles unii) ci pentru ca m-a impresionat credinta fetei si care poate fi un model,un etalon pentru multi oameni si asta dovedeste inca o data puritatea celor mici.Nu intamplator zicea Hristos "Lasati copiii sa vina la Mine ca a lor este imparatia cerurilor"

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Nov 2 2009, 02:54 PM
Mesaj #659

Guests

Citeaza (silviu @ Nov 2 2009, 02:04 PM) *
Am postat articolul nu pentru a arata ca a sta pe computer e nociv (asa cum au inteles unii) ci pentru ca m-a impresionat credinta fetei si care poate fi un model,un etalon pentru multi oameni si asta dovedeste inca o data puritatea celor mici.Nu intamplator zicea Hristos "Lasati copiii sa vina la Mine ca a lor este imparatia cerurilor"

Mai usurel pe scari cu puritatea celor mici...Au mai fost unii (atat oameni ai bisericii cat si judecatori laici cu conceptii dubioase de viata) care au audiat copii ca martori in cazuri de vrajitorie, ritualuri satanice, abuzuri contra minorilor etc. Ideea era ca "micutii sunt puri si spun adevarul". Si dupa aia s-a constatat ca "micutii" erau niste dracusori care minteau de inghetau apele si pe baza marturiilor lor unii oameni au fost arsi pe rug, altii decapitati, altii (in timpuri mai moderne) trimisi la inchisoare.
Bietii copii nu aveau nici o vina ca la varsta lor nu prea faceau distinctia intre real si imaginar si mai erau si foarte influentabili. In plus, nici nu erau perfect constienti de consecintele actiunilor lor.
Vinovati pentru ca s-a intamplat, insa, erau aia care sustineau "puritatea celor mici".

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 3 2009, 07:25 AM
Mesaj #660

Guests

Citeaza (silviu @ Nov 2 2009, 02:04 PM) *
...zicea Hristos "Lasati copiii sa vina la Mine ca a lor este imparatia cerurilor"

Pai si cum vine asta?
A caror copii este imparatia cerurilor?
Nu poate sa fie decat a celor care au murit sau mor pt ca restul
au devenit sau devin adulti si se umplu de pacate ca gaina de paduchi
si vor fi batutzi la fundic pe vesnicie cu nuiaua de foc.

Concluzia 1: daca lasi copilul sa mearga la Hristos, el moare (copilul).
Concluzia 2: daca vrei sa ajungi in imparatia cerurilor, trebuie sa mori cand esti copil.

Si acuma astept explicatia naucitoare a credinciosilor cum ca, citez (din Vacanta Mare cred):
"filosofia nu este ceea ce pare ca este, ci este ceea ce pare ca nu este".

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post

24 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th November 2019 - 10:42 AM