IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> referendum pentru blocarea ordonantelor de urgente
Vizitator_toni.
mesaj May 18 2010, 12:21 PM
Mesaj #1

Guests

Una din principalele cauze a faptului ca Romania a ajuns unde a ajuns este actualul sistem legislativ facut varza de institutia ordonantelor de urgenta.S-a ajuns pana acolo incat la modul cum se construiesc actualele guverne se poate da o ordonanta de urgenta ca circulatia pe DE13(de ex.)sa fie oprita pentru 2 ore pentru ca primul ministru sau presedintele sa poata trece strada.
Argumente impotriva ordonantelor de urgenta :

1. Intr-un sistem democratic si nu numai, orice lege este rezultatul nevoilor societatii la un moment dat.
2. In sistemul nostru legislativ organul legiuitor este parlamentul cu cele doua camere.
3. Ca o lege sa poata sa fie respectata este imperativ necesar sa respecte principiul de la punctul 1 si ca sa poata sa fie constientizata de catre populatie trebuie sa ramana nealterata o perioada cat mai mare de timp.
4. O dinamica legislativa excesive risca sa produca in societate o stare de confuzie generala chiar si atunci cand legiuitorul este bine intentionat.
5.Ordonantele de urgenta :
- au transformat guvernul dintr-un organ executiv intr-unul legislativ
- nu sunt rezultatul nevoilor societatii ci ale unui grup restrans
- sunt instrumente de supunere a majoritatii vointei unui grupuscul ce-si urmareste strict interesul personal
- reglementeaza in in sensul aliniatelor de mai sus functionarea unui integ sistem in conditiile in care nu i se adreseaza.

As putea continua dar prefer sa astept primele reactii.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_angel.
mesaj May 18 2010, 07:06 PM
Mesaj #2

Guests

Intrebarea este daca in Romania anului 2010 mai functioneaza principiul separarii puterilor in stat?
Eu cred ca nu.

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 04:21 AM
Mesaj #3

Guests

Din pacate in Romania anului 2010 nu mai functioneaza decat coruptia si clientelismul politic. Avem un stat condus de infractori ce ar face caracatita mafiei sa roseasca. Din pacate paravanul de legalitate dupa care isi ascund crimele sunt ordonantele de urgenta pentru blocarea carora ar trebui sa luptam acum mai mult decat niciodata.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj May 19 2010, 07:38 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

este nevoie de ordonante de urgenta, cand si cand. problema romaniei este criza morala, ca aceste ordonante sunt folosite mult prea des.

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 08:15 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 19 2010, 07:38 AM) *
este nevoie de ordonante de urgenta, cand si cand. problema romaniei este criza morala, ca aceste ordonante sunt folosite mult prea des.

NOTĂ privind procedura de elaborare şi de prezentare Guvernului a ordonanţelor de urgenţă

I. În practica legislativă din România se constată că emiterea de ordonanţe de urgenţă s-a transformat adesea dintr-o excepţie constituţională într-o regulă comună, după cum se semnalează şi în literatura juridică de specialitate. Această practică a atras critici severe şi constante din partea forurilor europene, precum şi ecouri negative în mass -media, din perspectiva faptului că în acest fel se încalcă rolul Parlamentului de unică autoritate legiuitoare, precum şi principiul separaţiei puterilor în stat.

Ca atare, se impune limitarea substanţială a numărului de ordonanţe de urgenţă prin emiterea acestora numai în situaţii cu adevărat extraordinare.

II. În conformitate cu art. 115 alin. (4) din Constituţie, Guvernul poate să adopte ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora.

Acestea intră în vigoare numai după depunerea lor, spre aprobare, la Parlament, care, dacă nu se află în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu, şi după publicarea lor în Monitorul Oficial al României.

III. Procedura cu privire la elaborarea şi prezentarea Guvernului a ordonanţelor de urgenţă, constă în:

1. În mod obligatoriu, în nota de fundamentare a unui proiect de ordonanţă de urgenţă vor fi prezentate distinct, conform prevederii art.30 alin.(1) lit.g) din Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, elementele obiective ale situaţiei extraordinare care impune reglementare imediată, nefiind suficientă utilizarea procedurii parlamentare de urgenţă, precum şi eventualele consecinţe care s-ar produce în lipsa luării măsurilor legislative propuse.

2. De asemenea, fiecare proiect de ordonanţă de urgenţă va avea în mod obligatoriu un preambul, care va cuprinde prezentarea elementelor de fapt şi de drept ale situaţiei extraordinare ce impune recurgerea la această cale de reglementare.

3. Lipsa motivării urgenţei în cuprinsul notei de fundamentare precum şi lipsa preambulului atrag returnarea proiectului la autoritatea care a elaborat proiectul.

4. Învederăm faptul că motivarea necorespunzătoare a urgenţei în cuprinsul ordonanţei constituie un motiv de neconstituţionalitate a ordonanţei de urgenţă şi atrage acordarea unui aviz nefavorabil.

5. Fiecare proiect de ordonanţă de urgenţă va fi avizat, în prealabil, din punctul de vedere al oportunităţii promovării acestora pe calea prevăzută de art. 115 alin. (4) din Constituţie, de ministrul pentru relaţia cu Parlamentul.

6. Toate proiectele de ordonanţă de urgenţă vor fi transmise întâi Departamentului pentru Relaţia cu Parlamentul şi numai după obţinerea avizului de oportunitate favorabil din partea acestuia vor fi trimise autorităţilor publice interesate în aplicarea acestora – conform art. 7 din Regulamentul privind procedurile pentru supunerea proiectelor de acte normative spre adoptare Guvernului, aprobat prin H.G. nr. 555/2001.

7. Avizul prevăzut la pct. 5 poate fi favorabil, favorabil cu amendamente sau nefavorabil.

8. La acordarea avizului se vor avea în vedere şi următoarele aspecte:
a) de regulă, ordonanţa de urgenţă cuprinde norme temporare pentru înlăturarea pericolului public caracteristic situaţiei extraordinare avute în vedere; norme cu caracter definitiv nu pot fi stabilite decât în cazul în care repetarea stării de pericol este evidentă sau măsura preconizată nu suferă nici o amânare, constituind o necesitate legislativă evidentă;
cool.gif ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică (conform art.115 alin.(6) din Constituţie); c) ordonanţele de urgenţă intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară;
d) se va analiza dacă situaţia avută în vedere nu poate fi reglementată printr-un act normativ subordonat legii sau dacă respectiva situaţie nu poate fi soluţionată prin aplicarea legislaţiei în vigoare, pe cale de interpretare.

9. În situaţia în care avizul prevăzut la pct. 5 este nefavorabil, proiectul de ordonanţă de urgenţă va fi refăcut sub forma unui proiect de lege şi va fi promovat ca atare, cu îndeplinirea tuturor procedurilor legale prevăzute în Regulamentul menţionat la pct. 6.

10. Dacă, totuşi, autoritatea care a elaborat proiectul de ordonanţă de urgenţă susţine necesitatea promovării lui în această formă, chiar după obţinerea unui aviz nefavorabil, acordat în conformitate cu pct. 5, proiectul va fi discutat în cadrul şedinţei Guvernului, unde se va adopta o hotărâre finală.

11. Nici un proiect de ordonanţă de urgenţă nu poate fi inclus pe agenda de lucru a Guvernului fără avizul prevăzut la pct. 5, precum şi fără avizele prevăzute la art. 18 alin. (4) din Regulamentul menţionat la pct. 6.

ORDONANTELE DE URGENTA EMISE DE CATRE GUVERNELE POST-DECEMBRISTE NU AU NICI O LEGATURA CU INSTITUTIA ORDONANTEI DE URGENTA PREZENTATA MAI SUS !!!!!

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 08:18 AM
Mesaj #6

Guests

GDL,
te-am urmarit pe acest forum si postarea ta ma bucura dar... cam subtire pentru ce poti de fapt

+Quote Post
Vizitator_angel.
mesaj May 19 2010, 08:36 AM
Mesaj #7

Guests

Bun toni. stii , omul citeste , rumega si crede ... mai departe ... poate (inter)actioneaza...
Hai sa facem un studiu concret de caz. Ai o ordonanta de urgenta la indemana? posteaz-o si hai sa analizam!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 19 2010, 08:39 AM
Mesaj #8

Guests

ordonantele de urgenta sunt o consecinta directa a sistemului legislativ greoi.. un compromis politic. daca incepand de astazi nu s-ar mai da nici o OUG, masurile anticriza, oricare ar fi acelea, s-ar adopta probabil in vreo 6 luni de catre parlament..
deci mai intai ar trebui rezolvata aceasta problema. o solutie, nu neaparat buna pe termen lung, ar fi chiar parlamentul unicameral. o alta solutie ar fi pierderea calitatii de parlamentar daca absenteaza la mai mult de n% din sedinte.. si tot asa..

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 08:46 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (angel @ May 19 2010, 08:36 AM) *
Bun toni. stii , omul citeste , rumega si crede ... mai departe ... poate (inter)actioneaza...
Hai sa facem un studiu concret de caz. Ai o ordonanta de urgenta la indemana? posteaz-o si hai sa analizam!

OK, sa luam una de notorietate si cu relevanta ex: 60/2001 privind achiziţiile publice (abrogata prin O.U.G. nr.34/2006) modifică art.3 lit.b şi f, art.4, art.5 alin.(1), art.6 alin.(1) lit.d, art.8, ...

Te rog incearca tu sa o incadrezi in sablonul pe care l-am pus la dispozitie mai sus

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 08:56 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (pehash @ May 19 2010, 08:39 AM) *
ordonantele de urgenta sunt o consecinta directa a sistemului legislativ greoi.. un compromis politic. daca incepand de astazi nu s-ar mai da nici o OUG, masurile anticriza, oricare ar fi acelea, s-ar adopta probabil in vreo 6 luni de catre parlament..
deci mai intai ar trebui rezolvata aceasta problema. o solutie, nu neaparat buna pe termen lung, ar fi chiar parlamentul unicameral. o alta solutie ar fi pierderea calitatii de parlamentar daca absenteaza la mai mult de n% din sedinte.. si tot asa..

Ordonantele de urgenta sunt un mijloc de solutionare a unei situatii de urgenta (calamitati naturale, situatii neprevazute care afecteaza siguranta nationala etc)
Ordonantele de urgenta salveaza o situatie critica la un moment dat si sunt valabile o perioada determinata pana cand trece starea de pericol si/sau o lege organica reglementeaza iesirea din aceasta situatie in cazul in care situatia are un grad mare de repetabilitate.
Ordonantele de urgenta nu se substituie legilor organice
Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale,
Ordonanţele de urgenţă nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie

Masurile anticriza sunt masuri care :
- se afla în domeniul legilor constituţionale
- pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie

+Quote Post
AlbastrudeVorone...
mesaj May 19 2010, 09:10 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 262
Inscris: 19-May 10
De la: Deutschland,Bavaria
Utilizatorul numarul: 20 584

Citeaza (toni @ May 19 2010, 08:46 AM) *
OK, sa luam una de notorietate si cu relevanta ex: 60/2001 privind achiziţiile publice (abrogata prin O.U.G. nr.34/2006) modifică art.3 lit.b şi f, art.4, art.5 alin.(1), art.6 alin.(1) lit.d, art.8, ...

Te rog incearca tu sa o incadrezi in sablonul pe care l-am pus la dispozitie mai sus

N-am un Legis online sau, asa ceva, la indemana pentru ca, nu ma mai lovesc de legile romanesti. Posteaza tu acest text aici sa il putem citi toti si rumega. Ma pui prea mult la munca rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 09:47 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (AlbastrudeVoronet @ May 19 2010, 09:10 AM) *
N-am un Legis online sau, asa ceva, la indemana pentru ca, nu ma mai lovesc de legile romanesti. Posteaza tu acest text aici sa il putem citi toti si rumega. Ma pui prea mult la munca rolleyes.gif

Ordonanta la care am facut referire are consistenta si continutul unei legi organice (peste 100 de pagini)
Intentia mea nu este sa comentam continutul acestei ordonante ci sa elucidam daca aceasta reglementare indeplineste coditiile si caracteristicile unei ordonante de urgenta.
Aceasta ordonanta reglementeaza modul in care se desfasoara achizitiile publice in Romania si are un impact major asupra economiei Romaniei mai ales cand aceasta este plina de ambiguitati si redactata cu "portite" care pot avantaja la evaluarile ofertelor clientela politica.

+Quote Post
Vizitator_angel.
mesaj May 19 2010, 09:59 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (toni @ May 19 2010, 09:47 AM) *
Ordonanta la care am facut referire are consistenta si continutul unei legi organice (peste 100 de pagini)
Intentia mea nu este sa comentam continutul acestei ordonante ci sa elucidam daca aceasta reglementare indeplineste coditiile si caracteristicile unei ordonante de urgenta.
Aceasta ordonanta reglementeaza modul in care se desfasoara achizitiile publice in Romania si are un impact major asupra economiei Romaniei mai ales cand aceasta este plina de ambiguitati si redactata cu "portite" care pot avantaja la evaluarile ofertelor clientela politica.

Cu atat mai mult! Tu crezi ca multi dintre noi citim ordonante de urgenta atata timp cat nu ne lovim de ele? Majoritatea se limiteaza la rezumatul facut de presa. Poti incepe cu primele articole si se pot face paralele cu alte ordonante. OU cu 100 de pagini. Pe ce perioada este emisa!?

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 10:29 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (angel @ May 19 2010, 09:59 AM) *
Cu atat mai mult! Tu crezi ca multi dintre noi citim ordonante de urgenta atata timp cat nu ne lovim de ele? Majoritatea se limiteaza la rezumatul facut de presa. Poti incepe cu primele articole si se pot face paralele cu alte ordonante. OU cu 100 de pagini. Pe ce perioada este emisa!?

Dupa cum se vede si din materialul pilot pe care l-am postat, ordonantele de urgenta au un traseu opac, ele nu sunt supuse dezbaterii publice, avandu-se in vedere caracterul lor temporar si exceptional. Din pacate abuzul de ordonante de urgenta este atat de grosolan incat acestea s-au substituit legilor organice sau le-au modificat.
Daca discutia capata consistenta si intereseaza promit sa fac o inventariere a ordonantelor de urgenta cu impact social major si sa o prezint pe acest forum.
Cat priveste perioada in care o ordonanta isi proiecteaza efectele juridice poate fi : nedefinita ( OUG 60) sau pe o perioada determinata

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 10:34 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (angel @ May 19 2010, 09:59 AM) *

OUG 60 privind achizitiile publice

CAP. 1
Dispozitii generale
SECTIUNEA 1
Scop. Principii
ART. 1
Prezenta ordonanta de urgenta are drept scop stabilirea principiilor, cadrului general si a procedurilor pentru
atribuirea contractului de achizitie publica, precum si a cailor de atac al actului sau deciziei autoritatii
contractante care aplica una dintre procedurile de atribuire a contractului de achizitie publica.
ART. 2
Principiile care stau la baza atribuirii contractului de achizitie publica sunt:
a) libera concurenta, respectiv asigurarea conditiilor pentru ca orice furnizor de produse, executant de lucrari
sau prestator de servicii, indiferent de nationalitate, sa aiba dreptul de a deveni, in conditiile legii, contractant;
cool.gif eficienta utilizarii fondurilor publice, respectiv folosirea sistemului concurential si a criteriilor economice
pentru atribuirea contractului de achizitie publica;
c) transparenta, respectiv punerea la dispozitie tuturor celor interesati a informatiilor referitoare la aplicarea
procedurii pentru atribuirea contractului de achizitie publica;
d) tratamentul egal, respectiv aplicarea in mod nediscriminatoriu a criteriilor de selectie si a criteriilor pentru
atribuirea contractului de achizitie publica, astfel incat orice furnizor de produse, executant de lucrari sau
prestator de servicii sa aiba sanse egale de a i se atribui contractul respectiv;
e) confidentialitatea, respectiv garantarea protejarii secretului comercial si a proprietatii intelectuale a
ofertantului.
SECTIUNEA a 2-a
Definitii
ART. 3
In sensul prezentei ordonante de urgenta, se intelege prin:
a) achizitie publica - dobandirea, definitiva sau temporara, de catre o persoana juridica definita ca autoritate
contractanta, a unor produse, lucrari sau servicii, prin atribuirea unui contract de achizitie publica;
cool.gif contract de achizitie publica - contract cu titlu oneros, incheiat in forma scrisa, intre autoritatea contractanta
si contractant;
c) contractant - ofertantul caruia i se atribuie contractul de achizitie publica in urma aplicarii uneia dintre
procedurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta;
d) contract de furnizare - contract de achizitie publica care are ca obiect furnizarea unuia sau mai multor
produse, asa cum sunt acestea cuprinse in clasificarile statistice oficiale, pe baza cumpararii, inclusiv in rate, a
inchirierii sau a leasingului cu sau fara optiune de cumparare;
e) contract de servicii - contract de achizitie publica care are ca obiect prestarea unuia sau mai multor servicii,
asa cum sunt acestea cuprinse in clasificarile statistice oficiale;
f) contract de lucrari - contract de achizitie publica, care are ca obiect executia sau, dupa caz, atat proiectarea,
cat si executia uneia sau mai multor lucrari de constructii, asa cum sunt acestea cuprinse in clasificarile statistice
oficiale, ori executia prin orice mijloace a oricarei combinatii a acestor lucrari de constructii, care corespunde
cerintelor autoritatii contractante si care conduce la un rezultat menit sa indeplineasca, prin el insusi, o functie
tehnico-economica;
f^1) abrogat
g) asociatie contractanta - asociatia constituita prin conventie civila, intre doua sau mai multe autoritati
contractante, fara a se constitui o noua persoana juridica, in scopul atribuirii, in comun, a unui contract de
achizitie publica;
g^1) persoana juridica afiliata - orice persoana juridica intrata in perimetrul de consolidare al unei alte
persoane juridice, in conformitate cu prevederile legale referitoare la consolidarea conturilor, sau orice persoana
juridica aflata in oricare dintre urmatoarele situatii:
(i) o autoritate contractanta sau un concesionar exercita o influenta dominanta asupra sa;
(ii) exercita o influenta dominanta asupra unei autoritati contractante sau asupra unui concesionar;
(iii) ca urmare a asocierii cu o autoritate contractanta sau cu un concesionar se afla sub influenta dominanta a
unei alte persoane juridice;
g^2) influenta dominanta - situatie in care, in raport cu o persoana juridica, o alta persoana juridica se afla in
cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:
(i) detine majoritatea capitalului subscris;
(ii) detine controlul majoritatii voturilor in adunarea generala;
(iii) numeste in componenta consiliului de administratie, a organului de conducere sau de supervizare mai
mult de jumatate din numarul membrilor acestuia;
g^3) drept special sau exclusiv - dreptul care rezulta din orice forma de autorizare acordata, conform
prevederilor legale, de o autoritate publica competenta si in baza careia uneia sau mai multor persoane juridice li
se rezerva dreptul de a desfasura una sau mai multe dintre activitatile prevazute la art. 6 alin. (1);
h) fonduri publice - sume alocate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetul asigurarilor
sociale de sanatate, bugetele fondurilor speciale, bugetul trezoreriei statului, bugetele locale, bugetele
institutiilor publice finantate din venituri extrabugetare, ajutoare financiare externe acordate Romaniei sau
institutiilor publice si credite externe contractate sau garantate de stat ori de autoritati ale administratiei publice
locale, precum si imprumuturi interne contractate de autoritati ale administratiei publice locale;
i) candidat - oricare furnizor, executant sau prestator, persoana fizica sau juridica, care solicita invitatie de
participare la o licitatie restransa sau la o negociere competitiva;
j) ofertant - oricare furnizor, executant sau prestator, persoana fizica sau juridica, care a depus oferta;
k) concurent - oricare prestator, persoana fizica sau juridica, care a depus solutie la un concurs de solutii;
l) oferta - documentatie care cuprinde propunerea tehnica si propunerea financiara;
m) propunere tehnica - document al ofertei, elaborat pe baza cerintelor din caietul de sarcini, stabilite de
autoritatea contractanta;
n) propunere financiara - document al ofertei prin care se furnizeaza informatiile cerute prin documentatia
pentru elaborarea si prezentarea ofertei cu privire la pret, tarif, alte conditii financiare si comerciale;
o) specificatii tehnice - cerinte de natura tehnica ale autoritatii contractante, care definesc caracteristici ale
unui set de produse, servicii sau lucrari si care permit fiecarui produs, serviciu sau lucrare sa fie descris in mod
obiectiv intr-o astfel de maniera incat sa corespunda acelei necesitati care este in intentia autoritatii contractante;
p) garantie pentru participare - depozit valoric, titluri de credit sau alte forme de garantie acceptate de catre
autoritatea contractanta, puse la dispozitie autoritatii contractante de catre ofertant inainte de deschiderea ofertei;
q) garantie de buna executie a contractului - depozit valoric, titluri de credit sau alte forme de garantie
acceptate de catre autoritatea contractanta, puse la dispozitie autoritatii contractante de catre ofertantul invitat sa
incheie contractul de achizitie publica;
r) retea de transport - retea care asigura prestarea de servicii in domeniul transportului in conditii de operare
prestabilite de o autoritate competenta, conditii de operare care vizeaza rutele deservite, capacitatea de transport
si frecventa serviciului de transport;
s) retea publica de telecomunicatii - infrastructura publica de telecomunicatii care permite transportul
semnalelor intre diferite puncte terminale de retea, prin cablu, microunde, mijloace optice sau prin alte mijloace
electromagnetice;
t) punct terminal de retea - ansamblul conexiunilor fizice si specificatiile de acces tehnice aferente, care fac
parte din reteaua publica de telecomunicatii si care sunt necesare pentru a asigura accesul in aceasta retea si
pentru realizarea eficienta a comunicarii;
u) servicii de telecomunicatii - servicii care constau, in totalitate sau in parte, in transmiterea si directionarea
de semnale prin reteaua publica de telecomunicatii, prin procedee de telecomunicatii, cu exceptia radiodifuziunii
si televiziunii;
v) servicii publice de telecomunicatii - servicii de telecomunicatii a caror prestare este incredintata de
autoritatile publice competente, in mod explicit si specific, uneia sau mai multor persoane juridice care
desfasoara activitatile relevante prevazute la art. 6 alin. (1) lit. f);
w) cai de atac - contestatiile sau actiunile in justitie impotriva unor acte sau decizii invocate ca nelegale si prin
care se solicita:
(i) suspendarea, corectarea, repetarea, revocarea, modificarea sau anularea unui act, a unei decizii sau a unei
proceduri aplicate de catre autoritatea contractanta;
(ii) plata de despagubiri ca urmare a unui act, a unei decizii sau a unei proceduri aplicate de autoritatea
contractanta…………………………………………………………

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 19 2010, 11:52 AM
Mesaj #16

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (toni @ May 19 2010, 12:29 PM) *
Dupa cum se vede si din materialul pilot pe care l-am postat, ordonantele de urgenta au un traseu opac, ele nu sunt supuse dezbaterii publice, avandu-se in vedere caracterul lor temporar si exceptional. Din pacate abuzul de ordonante de urgenta este atat de grosolan incat acestea s-au substituit legilor organice sau le-au modificat.
Daca discutia capata consistenta si intereseaza promit sa fac o inventariere a ordonantelor de urgenta cu impact social major si sa o prezint pe acest forum.
Cat priveste perioada in care o ordonanta isi proiecteaza efectele juridice poate fi : nedefinita ( OUG 60) sau pe o perioada determinata

Toni, esti jurist cumva? Toata stima pentru initiativa ta, e intru-totul laudabila dar discutia deschisa de tine imi depaseste competentele. O voi urmari totusi in continuare cu interes, poate mai invat lucruri noi. rolleyes.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 12:13 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 19 2010, 11:52 AM) *
Toni, esti jurist cumva? Toata stima pentru initiativa ta, e intru-totul laudabila dar discutia deschisa de tine imi depaseste competentele. O voi urmari totusi in continuare cu interes, poate mai invat lucruri noi. rolleyes.gif

sunt inginer cu studii juridice (pseudojurist) dar in acest caz functioneaza mai mult logica.Am cautat mult una din probleme societatii romanesti care daca ar fi rezolvata ar atenua cat mai mult din suferintele provocate de cinismul politicienilor.
Te-am asteptat pe acest topic si as dori sa nu tratezi usor acest subiect chiar daca cere o minima documentare (gasesti toate piesele acestui puzzle pe net).
Ordonantele de urgenta in forma in care ele sunt reglementate sunt ca o mitraliera pusa in mana unui psihopat daca sunt lasate la discretia actualilor politicieni.
Titlul pe care l-am ales nu este poate cel mai fericit dar intentia mea este sa nu ma limitez la discutii, ce fac eu acum este parte dintr-o campanie pe care mi-am propus sa o duc cat de departe imi vor permite slabele mele puteri.
Am luat deja legatura cu grupuri din adevarata societate civila si le-am propus sa-i deposedam pe politicieni de aceasta jucarie atat de draga lor. Problema este ca inca nu am gasit mijlocul ca eventualele semnaturi pe care le vom strange sa insemne ceva in actiunile noastre viitoare.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 19 2010, 12:26 PM
Mesaj #18

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (toni @ May 19 2010, 02:13 PM) *
Am luat deja legatura cu grupuri din adevarata societate civila si le-am propus sa-i deposedam pe politicieni de aceasta jucarie atat de draga lor. Problema este ca inca nu am gasit mijlocul ca eventualele semnaturi pe care le vom strange sa insemne ceva in actiunile noastre viitoare.

Acesta e deja un pas important. Dar mai importanta e mediatizarea initiativei prin televiziune. Strangerea de semnaturi nu e niciodata suficienta pentru a pune lucrurile in miscare.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 19 2010, 01:30 PM
Mesaj #19

Guests

pana la urma care e propunerea? schimbam constitutia ca sa nu mai permita emiterea de ordonante sau doar incercam sa limitam aceasta activitate printr-un demers civic? daca ar fi posibila a 2-a cale chiar ca ar fi o noua revolutie in 'democratia' romaneasca...

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 19 2010, 01:56 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (toni @ May 19 2010, 08:56 AM) *
....
Masurile anticriza sunt masuri care :
- se afla în domeniul legilor constituţionale
- pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie

pai ne'nvartim in jurul cozii.. i-a oprit cineva pana acum pe parlamentari sa scoata pe banda rulanta 'legi anticriza'? acceptand ca astia de la pdl care guverneaza acum si au majoritate in parlament sunt niste incompetenti. pana la sfarsitul lui 2008 psd si pnl au detinut majoritatea. poti sa dai macar un exemplu de masura anticriza care a iesit de pe mana lor? in 2008 deja ne atingea criza financiara mondiala si noi aveam deficit bugetar intr-un an cu crestere economica. arunca pisica de la unii la altii... aia erau de stanga si se spargeau in ajutoare sociale, astia sunt de dreapta si taie ajutoarele sociale.. corupti sunt in ambele tabere, gargaragii sunt in ambele tabere, incapabili sunt majoritatea.
daca tu reusesti sa schimb constitutia.. sa presupunem.. si guvernul nu mai poate emite ordonante de urgenta, ce te face sa crezi ca parlamentul isi va schimba modul de functionare, viteza si calitatea actului legislativ?

cred ca la momentul actual toate eforturile societatii civile ar trebui canalizate catre educarea populatiei. cand oamenii de rand vor intelege ce-i aia inflatie, pib, deficit bugetar, care este impactul legilor economice, care sunt consecintele masurilor propuse de actorii politici vom face un prim pas inainte. cand oamenii de rand vor face plangeri la politie daca li se cere spaga in loc sa accepte sa o dea, cand angajatii bugetari vor denunta explicit nepotismul si activitatile ilicite din jurul lor (adica la politie, cu declaratii scrise si tot tamtamul de rigoare).. atunci vom avea cu adevarat o schimbare in politica romaneasca. altfel, bati apa'n piua.

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 19 2010, 02:29 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (pehash @ May 19 2010, 01:56 PM) *
pai ne'nvartim in jurul cozii.. i-a oprit cineva pana acum pe parlamentari sa scoata pe banda rulanta 'legi anticriza'? acceptand ca astia de la pdl care guverneaza acum si au majoritate in parlament sunt niste incompetenti. pana la sfarsitul lui 2008 psd si pnl au detinut majoritatea. poti sa dai macar un exemplu de masura anticriza care a iesit de pe mana lor? in 2008 deja ne atingea criza financiara mondiala si noi aveam deficit bugetar intr-un an cu crestere economica. arunca pisica de la unii la altii... aia erau de stanga si se spargeau in ajutoare sociale, astia sunt de dreapta si taie ajutoarele sociale.. corupti sunt in ambele tabere, gargaragii sunt in ambele tabere, incapabili sunt majoritatea.
daca tu reusesti sa schimb constitutia.. sa presupunem.. si guvernul nu mai poate emite ordonante de urgenta, ce te face sa crezi ca parlamentul isi va schimba modul de functionare, viteza si calitatea actului legislativ?

cred ca la momentul actual toate eforturile societatii civile ar trebui canalizate catre educarea populatiei. cand oamenii de rand vor intelege ce-i aia inflatie, pib, deficit bugetar, care este impactul legilor economice, care sunt consecintele masurilor propuse de actorii politici vom face un prim pas inainte. cand oamenii de rand vor face plangeri la politie daca li se cere spaga in loc sa accepte sa o dea, cand angajatii bugetari vor denunta explicit nepotismul si activitatile ilicite din jurul lor (adica la politie, cu declaratii scrise si tot tamtamul de rigoare).. atunci vom avea cu adevarat o schimbare in politica romaneasca. altfel, bati apa'n piua.

Pentru anihilarea folosirii abuzive si discretionare a ordonantelor de urgenta nu este necesara schimbarea constitutiei. Este suficienta o lege organica care sa faca precizarile necesare astfel incat ordonantele de urgenta sa fie limitate la situatii exceptionale.
Parlamentul nu isi va schimba "modul de functionare, viteza si calitatea actului legislativ?" isi va schimba structura pentru ca pana acum a fost anihilat rolul lui de legiferator si componenta lui a evoluat in consecinta. In momentul de fata este un cimitir al elefantilor, o masinarie de vot pentru partide, o tumora mare si uriata in peisajul metastatic al societatii romanesti.
Parlamentul trebuie pus la treaba, trebuie responsabilizat si construit de catre noi cu responsabilitate. Dezbaterile parlamentare sunt transparente, supuse atentiei societatii care poata sa intervina pe tot parcursul
nasterii legii, sa o amendeze din fasa sa o creeze pe masura cerintelor ei pentru ca solicitarea emiterii legii de la ea a plecat.
Am mai spus, problemele societatii romanesti sunt multe eu incerc sa identific si sa rezolv una dintre ele care consider ca are un impact major. Ca sa fiu mai clar iti pun intrebarea : Nu ai senzatia ca lucrurile au scapat de sub control? Ei bine, exact asta este impactul limitarii ordonantelor de urgenta si anume de iti da posibilitatea de a readuce regulile dupa care functioneaza societatea sub controlul societatii

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 20 2010, 07:13 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (toni @ May 19 2010, 02:29 PM) *
Parlamentul trebuie pus la treaba, trebuie responsabilizat si construit de catre noi cu responsabilitate. Dezbaterile parlamentare sunt transparente, supuse atentiei societatii care poata sa intervina pe tot parcursul
nasterii legii, sa o amendeze din fasa sa o creeze pe masura cerintelor ei pentru ca solicitarea emiterii legii de la ea a plecat.

Asta mi-a placut... smile.gif
Din pacate idealurile tale nu se prea potrivesc in acest moment cu realitatile tarii in care traiesti. Incearca tu astazi sa "amendezi in fasa" o lege.. si sa o faci mai buna.. ca membru al societatii civile.
Uite, iti lansez o provocare.. Proiect de Lege privind holdingurile. Initiat de ... Geoana insusi (mai nou expert in drept comercial) ... a trecut prin senat ca gasca prin apa.. prin aprobare tacita... ia tu legea aia si cere parerea catorva specialisti si vezi la ce e buna, in afara de evaziune fiscala (bagi o firma "fantoma" in holding, muti tot profitul pe ea si o scoti inainte de sfarsitul anului). Ca oricum nu avem in romania o lege completa in privinta asta. Sa vedem daca poti schimba ceva. Numai legea asta daca ar fi astazi rezolvata si imediat ne-am trezi cu capital repatriat din cateva paradisuri fiscale..

+Quote Post
Vizitator_Toni.
mesaj May 21 2010, 05:28 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (pehash @ May 20 2010, 07:13 AM) *
Asta mi-a placut... smile.gif
Din pacate idealurile tale nu se prea potrivesc in acest moment cu realitatile tarii in care traiesti. Incearca tu astazi sa "amendezi in fasa" o lege.. si sa o faci mai buna.. ca membru al societatii civile.
Uite, iti lansez o provocare.. Proiect de Lege privind holdingurile. Initiat de ... Geoana insusi (mai nou expert in drept comercial) ... a trecut prin senat ca gasca prin apa.. prin aprobare tacita... ia tu legea aia si cere parerea catorva specialisti si vezi la ce e buna, in afara de evaziune fiscala (bagi o firma "fantoma" in holding, muti tot profitul pe ea si o scoti inainte de sfarsitul anului). Ca oricum nu avem in romania o lege completa in privinta asta. Sa vedem daca poti schimba ceva. Numai legea asta daca ar fi astazi rezolvata si imediat ne-am trezi cu capital repatriat din cateva paradisuri fiscale..

Cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris . Cred ca ai omis urmatoarele :Parlamentul nu isi va schimba "modul de functionare, viteza si calitatea actului legislativ?" isi va schimba structura pentru ca pana acum a fost anihilat rolul lui de legiferator si componenta lui a evoluat in consecinta. In momentul de fata este un cimitir al elefantilor, o masinarie de vot pentru partide

Cat despre tonul condescendent din "asta mi-a placut" o idee ramane o idee pana se aplica in practica si fara idealisti practica nu ar evolua.

Nu poti amenda o lege care nici macar nu a fost bagata in seama, cu atat mai putin dezbatuta.
Pentru ca te vad foarte suparat am sa te intreb daca sti ce inseamna aceasta Aprobare tacita in senat ?
Dar daca a trecut de Senat poate sa fie oprita in Camera deputatilor, eu nu sunt economist dar daca tu crezi ca ceva nu este in regula cu legea asta, contacteaza pe toti cei interesati si fa o sesizare la Comisia Juridica a Camerei, propune un eventual articol unor ziare cu mentiune ca ai contestat-o la Comisia Juridica a Camerei (daca este atat de mare smecheria probabil ca poate face subiect de presa) etc. Cu alte cuvinte fa valuri.

Chiar daca este foarte complicat exercitiul democratic trebuie invatat si folosit altfel ne plangem degeaba unul altuia si............ursul trece.

+Quote Post
Vizitator_Toni.
mesaj May 21 2010, 06:20 AM
Mesaj #24

Guests

Constitutia Romaniei

ARTICOLUL 74
(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative. ...................................

ARTICOLUL 75
........................................................................
2) Prima Cameră sesizată se pronunţă în termen de 45 de zile. Pentru coduri şi alte legi de complexitate deosebită termenul este de 60 de zile. În cazul depăşirii acestor termene se consideră că proiectele de legi sau propunerile legislative au fost adoptate.

(3) După adoptare sau respingere de către prima Cameră sesizată, proiectul sau propunerea legislativă se trimite celeilalte Camere care va decide definitiv.

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 21 2010, 08:34 AM
Mesaj #25

Guests

Legea nr. 189/1999 privind exercitarea initiativei legislative de catre cetateni
(Publicata in Monitorul Oficial nr. 611 din 14 decembrie 1999)

Cititi-o este interesanta !

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 21 2010, 08:39 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (toni @ May 21 2010, 08:34 AM) *
Legea nr. 189/1999 privind exercitarea initiativei legislative de catre cetateni

Cititi-o este interesanta !

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege

ART. 1
Exercitarea initiativei
(1) Initiativa legislativa a cetatenilor se exercita cu respectarea prevederilor art. 73 sau, dupa caz, ale art. 146 din Constitutie, in conditiile prevazute de prezenta lege.
(2) Initiativa legislativa a cetatenilor se exercita printr-o propunere legislativa intocmita in temeiul art. 73 din Constitutie in domeniul legilor organice sau ordinare, iar in temeiul art. 146 din Constitutie, in domeniul legilor constitutionale.

ART. 2
Comitetul de initiativa
(1) Promovarea initiativei legislative a cetatenilor se asigura de catre un comitet de initiativa alcatuit din cel putin 10 cetateni cu drept de vot.
(2) Nu pot face parte din comitetul de initiativa persoanele alese in functie prin vot universal, membrii Guvernului, persoanele numite in functie de primul-ministru sau care nu pot face parte, potrivit legii, din partide politice.
(3) Constituirea comitetului de initiativa se face printr-o declaratie autentificata la un notar public, cuprinzand scopul initiativei, numele, prenumele, calitatea de alegator si domiciliul membrilor, precum si declaratia ca acestia nu incalca prevederile alin. (2). Raspunderea pentru continutul declaratiei este cea prevazuta de lege pentru inscrisurile oficiale.
(4) Comitetul de initiativa reprezinta cetatenii care sustin propunerea legislativa, dupa semnarea de catre acestia a listelor de sustinatori prevazute in prezenta lege. Componenta comitetului de initiativa se aduce la cunostinta, impreuna cu propunerea legislativa care face obiectul initiativei, prin publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Publicarea este scutita de plata oricarei taxe.
(5) Comitetul de initiativa trebuie sa asigure inregistrarea propunerii legislative la una dintre Camerele Parlamentului, in termen de cel mult 3 luni de la data publicarii acesteia. Dupa implinirea acestui termen propunerea legislativa nu mai poate fi prezentata decat ca o noua initiativa, in conditiile prezentei legi.
(6) Comitetul de initiativa va desemna dintre membrii sai, cu majoritate de voturi, un presedinte care sa rezolve problemele operative si sa reprezinte comitetul in raporturile sale cu autoritatile publice centrale si locale.

ART. 3
Propunerea legislativa
(1) Propunerea legislativa care face obiectul initiativei legislative se intocmeste de comitetul de initiativa in forma ceruta pentru proiectele de lege si va fi insotita de o expunere de motive semnata de toti membrii comitetului.
(2) In vederea publicarii, propunerea legislativa se avizeaza, in prealabil, de Consiliul Legislativ.
(3) Avizul se emite in cel mult 30 de zile de la sesizare si se publica o data cu propunerea legislativa.
(4) Sesizarea Consiliului Legislativ se face de catre un membru al comitetului de initiativa, imputernicit in acest scop.
Imputernicirea se semneaza de membrii comitetului de initiativa si va fi insotita de actul de constituire a acestuia, prevazut la art. 2 alin. (3). Imputernicitul raspunde si de publicarea propunerii legislative.

ART. 4
Semnaturile sustinatorilor
(1) Promovarea propunerii legislative publicate potrivit art. 2 alin. (4) se face pe baza adeziunii cetatenilor, prin semnarea de catre acestia a listelor de sustinatori.
(2) Listele de sustinatori se intocmesc cu respectarea organizarii administrativ-teritoriale a tarii si vor cuprinde: denumirea propunerii legislative ce face obiectul initiativei si identificarea Monitorului Oficial al Romaniei in care aceasta a fost publicata, judetul si localitatea in care isi au domiciliul sau resedinta sustinatorii; numele, prenumele si domiciliul sustinatorilor, identificarea cartilor de alegator, pentru cei care le poseda, a actului de identitate si a codului numeric personal; semnaturile sustinatorilor. Este interzisa orice fel de delegare sau de reprezentare pentru semnarea listei de sustinatori.
(3) Lista de sustinatori intocmita, precum si semnatura data, cu incalcarea prevederilor alin. (2), nu vor fi luate in considerare. Semnatura valabila la data cand a fost acordata nu poate fi infirmata ulterior.
(4) Pentru municipiul Bucuresti in loc de localitate se va trece sectorul; prevederile acestui alineat se aplica si altor municipii alcatuite din subdiviziuni administrativ-teritoriale.
(5) Formularele pentru listele de sustinatori se imprima pe coli de hartie format A4, detasabile si numerotate. Formularele se imprima pe o singura fata a colii si cuprind prevederile mentionate la alin. (2), cu exceptia celor referitoare la sustinatori, care se completeaza de mana, atunci cand acestia semneaza lista.
(6) Fiecare pagina imprimata a listei de sustinatori se semneaza de catre un membru al comitetului de initiativa sau de o alta persoana imputernicita in scris de comitet pentru a intocmi lista. Persoana imputernicita nu poate fi desemnata decat dintre sustinatori.
(7) Listele semnate de sustinatori se pastreaza in dosare, pe localitati, snuruite si semnate pentru atestarea continutului, pe coperta a doua, de catre persoanele prevazute la alin. (6).
(8) Listele si dosarele se intocmesc in doua exemplare originale. Exemplarele originale ale listelor si dosarelor se pastreaza unul la Curtea Constitutionala si unul la Parlament.

ART. 5
Atestarea listelor de sustinatori
(1) Atestarea calitatii de cetatean cu drept de vot si a domiciliului sustinatorilor se face de catre primarul localitatii fie personal, fie, in localitatile urbane, si prin functionarii primariei imputerniciti de primar in acest scop. Atestarea se face prin verificarea listei de sustinatori, iar in ceea ce priveste domiciliul, in colaborare cu organul local de politie, daca este cazul.
(2) In vederea atestarii, un exemplar al dosarului cuprinzand listele de sustinatori din localitate se depune la primarie. Oricine poate consulta dosarul si poate contesta realitatea semnaturii sau o alta prevedere cuprinsa in liste. Contestatia se face numai in scris si se adreseaza primarului. Acesta, in cazul in care contestatia priveste realitatea semnaturii, o va solutiona, solicitand sustinatorului sa confirme semnatura. Daca sustinatorul nu poate sau refuza sa confirme semnatura, se aplica prevederile art. 4 alin. (3). Dispozitia primarului poate fi contestata la judecatorie, care o va solutiona cu citarea partilor, potrivit procedurii ordonantei presedintiale.
(3) Atestarea de catre primar a listei de sustinatori se face prin semnatura persoanei care a efectuat controlul, cu indicarea actului de imputernicire, daca este cazul, si a datei cand s-a facut atestarea, precum si prin aplicarea stampilei. Daca primarul a solicitat sprijinul organului local de politie, va semna si reprezentantul acestuia, cu precizarea aspectelor pe care le-a verificat. Semnatura se aplica pe ultima coperta a dosarului cuprinzand listele verificate, aflat la comitetul de initiativa, dupa ce a fost confruntat cu cel depus la primarie. Aspectele neatestate se elimina din lista, facandu-se aplicarea dispozitiilor art. 4 alin. (3).
(4) Termenul de atestare este de cel mult 15 zile lucratoare de la inregistrarea dosarului la primarie. Dupa atestare lista de sustinatori nu mai poate fi contestata potrivit alin. (2).

ART. 6
Inregistrarea propunerii legislative
(1) Propunerea legislativa ce face obiectul initiativei cetatenilor, insotita de expunerea de motive si de dosarele cuprinzand listele de sustinatori, se inregistreaza la Camera Parlamentului la care a fost prezentata, la cererea semnata de membrii comitetului de initiativa. Cererea va cuprinde si imputernicirea a cel mult 5 membri care sa reprezinte comitetul de initiativa in vederea promovarii si sustinerii initiativei dupa inregistrare.
(2) Inregistrarea propunerii ca initiativa legislativa se face numai cu respectarea termenului prevazut la art. 2 alin. (5).
(3) In cazul in care, la data inregistrarii, nu sunt atestate toate listele de sustinatori ca urmare a nerespectarii termenului prevazut la art. 5 alin. (4), presedintele Camerei Parlamentului va solicita Guvernului urgentarea operatiunilor de atestare. In acest caz, listele de sustinatori depuse in completare, dar nu mai tarziu de 7 zile de la atestare, se considera in termen.
(4) Pentru verificarea de catre Curtea Constitutionala a conditiilor de exercitare a initiativei se vor trimite acesteia numai liste de sustinatori atestate.

ART. 7
Verificarea initiativei de catre Curtea Constitutionala
(1) Curtea Constitutionala, din oficiu sau pe baza sesizarii presedintelui Camerei Parlamentului la care s-a inregistrat initiativa, va verifica:
a) caracterul constitutional al propunerii legislative ce face obiectul initiativei;
cool.gif indeplinirea conditiilor referitoare la publicarea acestei propuneri si daca listele de sustinatori prezentate sunt atestate potrivit art. 5;
c) intrunirea numarului minim de sustinatori pentru promovarea initiativei, prevazut la art. 73 si, dupa caz, la art. 146 din Constitutie, precum si respectarea dispersiei teritoriale in judete si in municipiul Bucuresti, prevazuta de aceleasi articole.
(2) Primind sesizarea, presedintele Curtii Constitutionale va desemna un judecator ca raportor si va stabili termenul pentru intrunirea judecatorilor, in vederea verificarii initiativei.
(3) Curtea Constitutionala se pronunta in termen de 30 de zile de la sesizare asupra propunerii legislative si in termen de 60 de zile de la sesizare asupra propunerii de revizuire a Constitutiei.
(4) Decizia sau, dupa caz, hotararea Curtii Constitutionale se comunica presedintelui Camerei Parlamentului care a sesizat-o si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(5) De la data primirii hotararii Curtii Constitutionale, Camera Parlamentului sesizata cu initiativa legislativa incepe procedura parlamentara de legiferare. In acest din urma caz Curtea Constitutionala se pronunta si asupra constitutionalitatii propunerii de revizuire a Constitutiei, potrivit art. 144 lit. a) din Constitutie.

ART. 8
Raspunderi
In indeplinirea obligatiilor prevazute de prezenta lege membrii comitetului de initiativa si persoanele imputernicite de acesta sunt considerate functionari publici si se bucura de protectia legii, acordata celor care exercita o functie implicand exercitiul autoritatii de stat. De asemenea, acestora le revine si raspunderea prevazuta de lege pentru functionarii publici.

ART. 9
Santajul
Constrangerea unei persoane sau inducerea ei in eroare ori determinarea ei in orice alt mod ca impotriva vointei sale sa semneze lista de sustinatori constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

ART. 10
Uzurparea de calitati oficiale
Folosirea fara drept a calitatii de membru al comitetului de initiativa sau de imputernicit al acestuia se pedepseste, in conditiile prevazute la art. 240 din Codul penal privind uzurparea de calitati oficiale, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava.

ART. 11
Punerea in miscare a actiunii penale
Punerea in miscare a actiunii penale, in cazul infractiunilor prevazute la art. 9 si 10, se face din oficiu.

ART. 12
Dispozitii finale
Legea nu se aplica initiativelor legislative ale cetatenilor, cu privire la care Curtea Constitutionala s-a pronuntat pana la data intrarii ei in vigoare.

Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 8 noiembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia Romaniei.

p. PRESEDINTELE SENATULUI,
DORU IOAN TARACILA

Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 9 noiembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constitutia Romaniei.

+Quote Post
Vizitator_Interesant.
mesaj May 21 2010, 08:53 AM
Mesaj #27

Guests

Interesant toni.
Am citit pe fuga. Trebuie mai mult rumegat. Cred ca nimeni in Ro n-a uzitat cu vreun rezultat pana acum de legea asta.

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 21 2010, 09:48 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Interesant @ May 21 2010, 08:53 AM) *
Interesant toni.
Am citit pe fuga. Trebuie mai mult rumegat. Cred ca nimeni in Ro n-a uzitat cu vreun rezultat pana acum de legea asta.

Merci.

Eu mai degraba cred ca nimeni nu a incercat. Sau, mai degraba, nu cunosc pe nimeni care sa fi incercat.
Adevaru' este ca nu este simplu de loc .

+Quote Post
Vizitator_toni.
mesaj May 21 2010, 03:54 PM
Mesaj #29

Guests

Pentru a putea urmari ce proiecte de legi se afla la senat sau la camera deputatilor si in ce stadiu sunt toate informatiile se pot gasi pe site-urile celor doua camere ex(extras de pe site-ul cam deputatilor):

PL-x nr. 305/2010
Proiect de Lege privind holdingurile
Nr. înregistrare:
- B.P.I.: 847/10-11-2009
425/05-05-2010
- Camera Deputaţilor: 305/10.05.2010
- Senat: L105/09.02.2010
Procedura legislativă: cf. Constituţiei revizuită în 2003
Camera decizională: Camera Deputaţilor
Tip iniţiativă: Proiect de Lege
Procedura de urgenţă: nu
Stadiu: trimis pentru raport la comisiile permanente ale Camerei Deputaţilor
Iniţiator: 2 deputaţi+senatori
deputaţi PSD+PC: Niţă Constantin
senatori PSD+PC: Geoană Mircea Dan
Consultaţi:
Expunerea de motive
Avizul Consiliului Legislativ
Punctul de vedere al Guvernului
mai multe documente la caseta electronica a deputatului
fisa de la Senat
Derularea procedurii legislative
Data Actiunea

CD

16.11.2009 prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor
Adresa iniţiatorului

SE

16.11.2009 înaintat la Senat

03.05.2010 adoptat de Senat
ca urmare a depăşirii termenului de adoptare, potrivit art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituţia României republicată
Forma adoptată de Senat

CD

10.05.2010 înregistrat la Camera pentru dezbatere

12.05.2010 prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor
Adresa Senatului

trimis pentru raport la:
Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare
Comisia pentru industrii şi servicii
termen depunere amendamente: 24.05.2010
termen depunere raport: 03.06.2010

trimis pentru aviz la:
Comisia pentru buget, finanţe şi bănci
Comisia pentru muncă şi protecţie socială
Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj May 21 2010, 07:58 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (toni @ May 19 2010, 08:18 AM) *
GDL,
te-am urmarit pe acest forum si postarea ta ma bucura dar... cam subtire pentru ce poti de fapt

tx de aprecieri. despre ordonantele de urgenta: nu cred ca asta este problema romaniei. ordonantele de urgenta sunt doar una dintre manifestarile problemei principale: criza morala. daca romanii ar avea mai mult bun simt, mai mult spirit civic, mai multa moralitate, nu ar fi nevoie sa faci un referendum care sa faca ce? sa normalizeze ceea ce trebuia sa fie oricum normal? nu poti face un referendum care sa statuteze respectarea referendumurilor, cu alte cuvinte smile.gif
e nevoie de bun simt, la toate nivelurile. asta este problema romaniei. e nevoie de o alta clasa politica, de o alta clasa de mijloc, e nevoie de schimbare la toate nivelurile. cand vezi gigi becali peste tot, cand in locul unui partid de hoti vine alt partid, tot de hoti, ce naiba sa mai faci? referendum? pt ce? pai avem un referendum despre reducerea numarului de parlamentari. la ce-a fost bun? avem o criza financiara. au redus parlamentarii cumva ceva? nu. ai vazut vreun roman sa zica "nene, io de maine muncesc mai bine, ca nu mai merge asa". nu. ei ies in strada, isi vad mai departe de interesele lor de grup. am ajuns foarte rau si asta numai si numai din lipsa moralei. avem o criza. mare de tot. insa nu financiara, morala.

Aceasta postare a fost editata de gigel de luxembourg: May 21 2010, 08:01 PM

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2020 - 09:46 AM