IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Haretişti, a venit timpul să luăm atitudine!
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 23 2011, 07:49 PM
Mesaj #61

Guests

2. Prietenul nostru agramat (la fel ca tine de altfel) avea totusi dreptate.

NU STIU CUM AI DECIS CA SUNT ANAGRAMAT CAND NU VAD MARE COERENTA LA TINE

Cu toate "facultatile" mele de stat (ca sa intelegi - am 2 si un master), mi-am dat seama ca adevarata scoala se face la locul de munca - acolo unde se face si adevarata triere.
Daca tu nu esti in stare sa avansezi, incearca sa muncesti mai mult, sa inveti mai mult, nu mai da vina pe oamenii cu "smecherie" la locul de munca. Ca "valorile" tale crescute in facultate sunt fix 0 la locul de munca.

CUM AI FACUT DOUA FACULTATI CA NU ERA BUNA PRIMA? DE MASTAR NU INTREB CA AIA FACE ORICINE

3. Auzi, ai vandut Tucson-ul ala? Ca ma bate foarte serios gandul sa imi cumpar un SUV pe benzina si 2WD (ca sa intelegi, fara tractiune integrala). laugh.gif Iar unul de 17.000 EUR ar fi minunat.
[/quote]
TUCSONUL MERGE FOARTE BINE SI NU I-L MAI VAND TEMPORAR DEOARECE E CRIZA SI CINE VREA VREA POMANA
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Intrebare.
mesaj Feb 24 2011, 05:17 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (antifrustati @ Sep 23 2010, 06:55 PM) *
Sunt intru-totul de acord cu parerile dumneavoastra. Din pacate ve-ti atrage replici din partea multor care sa incerce sa denigreze ce Spiru Haret a construit in acesti ani si ma refer la un renume. In acest timp universitatile de stat au pierdut renumele lor dar la acest lucru nu s-a gandit nimeni. faptul ca spiru haret innainteaza ca si o universitate de top in privinta numarului de studenti din europa este trecut cu vederea si numai articole rautacioase se scriu. Eu am incercat sa mai contrez cu o parere in aceasta sectie de discutie doar s-a intamplat sa fiu luat la mistocareala fara motive doar pentru ca am facut spiru si chiar am avut note foarte bune. eu doresc la cine vine mereu sa spuna negativ despre mine sa fie macar la nivelul meu.

Dar tu nu te poti exprima, cum ai dat examene?

+Quote Post
Vizitator_Nu fiti superficiali si nu va oa.
mesaj Feb 24 2011, 05:26 PM
Mesaj #63

Guests

Problema elevilor/studentilor este insasi educatia deficitara a PARINTILOR, in 90% din cazuri! Inainte sa dati in copii, uitati-va la parintii lor, intrati putin in casele lor, la figurat vorbind! Si o sa vedeti de unde li se trage lipsa de carte, cultura.

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 24 2011, 05:32 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (n_costique1236095666567 @ Sep 11 2010, 04:18 PM) *
Acelasi lucru si cu facultatile de stat, desi incearca sa mai schimbe cate ceva. Cum s-a subliniat , problema principala e ca finantarea e per capita, acest lucru facandu-se dupa criterii socio-politice: cu cat mai multi intra mai tarziu in campul muncii , cu atat se amana pronblema locurilor lor de munca. Pentru ca sunt o groaza de "absolventi" care se uita la diploma caci au o pregatire care nu o cere nimeni, o groaza care au devenit soferi de taxi sau agenti comerciali (ingineri de vanzari... biggrin.gif )si doar o mica parte , cei capabili isi gasesc de lucru in domaniul lor de pregatire. E vorba si de competente. Peste toti se afla marele angajator statul care nu cere competente pentru ca "procedurile" inventate de multitudinea de agentii locale si guvernamentale , administratii etc nu se invata nicaieri, se invata la fata locului; asa cum n-am vazut cand se organizeaza concursurile de accedere in sistemele statului pot presupune ca intrarea se face pe alte criterii...
In final toti au de lucru , chiar daca nu ce au visat. Stiti ca cei incapabili nu fac galagie? Da , toti posesorii de diplome degeaba se multumesc cu ce apuca si nu fac galagie pentru ca stiu ca sunt 0 la meserie si nu risca sa fie intrebati. Raman doar pentru statistici.
Si nu va mai impacientati: cei care au locul asigurat , il au indiferent ce facultate termina. Mai nou, s-a cerut master pentru toti fonctionarii : il fac , desi ei NU VOR FOLOSI NICIODATA CE SE INVATA (CHIPURILE) LA MASTER! Dar se cere la dosarul de cadre si trebuie sa o ai = bani si distractie asigurata pentru...profesorii universitari !
Totul e un sistem, de aceea "iesirea" Androneascai a arata lupta pentru bani a rectorilor si nu pentru calitate...
Eu am terminat a 2-a facultate la stat anul asta si m-am inscris la master. Sunt semne ca profesorii insisi vor sa se schimbe ceva (cand "rezultatele" sunt idioate si deschid gura , il faci si pe profesor idiot iar multi dintre ei merita studenti mai buni!)
Insa asta inseamna sa se renunte la finantarea per capita . Ministrul ce stie si ce vrea?

Da, nu au locuri de munca aceia care au absolvit cu note mici! De ce va place sa aberati? Credeti ca oamenii cu carte nu vad aceste aspecte? Aaa, faptul ca impresionati un prost sau doi (si va faceti dusmani deranjandu-i pe ceilalti, pe invingatori) cu gandirea voastra de ratati taximetristi va aduce alinare?

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Feb 24 2011, 05:55 PM
Mesaj #65

Guests

Haretistii sunt usor discriminati ... nu pot sa zic ca nu e adevarat .. dar eu zic ca ce facultate termina cineva nu este foarte relevant .. decat ca start .
Eu sunt programator , am terminat Politehnica Bucuresti .. evident ma credeam cel mai tare smile.gif. Pe vremea aia(1999) toti colegii mei cu note mai proaste dadeau la "particulare" inclusiv la Spiru Haret si imaginea asta vad ca a ramas intiparita.
Si totusi cu multi ani in urma la primul job am intrat intr-o echipa cu doar 4 oameni din care doar unul mai avea studii universitare in domeniu.
Demonstratia ca nu sunt buricul pamantului am avut-o in cateva saptamani efectiv nu am reusit sa debughez o problema pe un server Linux ... experienta isi spune cuvantul.
Seful meu era student anul 2 la Turism sau ceva de genul la ASE deci normal ca nu dai doi bani in teorie .. in practica era pe vremea aia un programator cu 6 ani experienta si care trecuse prin multe momente dificile si invatase din ele.
Am invatat mai multa programare lucrand acolo(18 luni) decat in 5 ani de facultate ..
Abia acum dupa 7 ani de programare pot sa spun ca sunt aproape la acelasi nivel ..

Referitor la topicul cu facultatile : doar francezii mai sunt asa carcotasi cu terminat o facultate sau alta americanii si altii se uita cam 95% la ce stii sa faci .. si daca nu mai exista alte criterii de departajare te intreaba de facultate ..
Ca angajator eu m-as uita la ce stie sa faca omul respectiv inainte de toate si as incerca sa il evaluez obiectiv..

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 24 2011, 06:05 PM
Mesaj #66

Guests

Eu m-am saturat de oamenii fara scoala, FARA deprinderea EXERSATA de a gandi, alde taximetristii pe care intruna sunt blestemata sa ii intalnesc avand nevoie de un mijloc de transport rapid, care INTRUNA vorbesc (si de te faci ca nu ii auzi) despre PLOITICA (el taximetristul), despre NEDREPTATEA CELOR MULTI - A POSESORILOR DE DIPLOME! Spuneti-mi, va rog, cum sa fac sa nu mai fiu nevoita, pe banii mei, sa ascult oameni cu vieti RATATE ori de cate ori am nevoie sa ajung undeva, oameni care aproape te hartuiesc in disperarea lor, nu te lasa pana nu gandesti ca ei, de multe ori insista si dupa ce ai iesit iesi din masina! PAna mai ieri, ca si cum NU era de ajuns, o colega de la Drept (UBB), aflata in prelungire de studii, imi facea trimitere la "reflectiile" acestor taximetristi, pentru a vedea REALITATEA in care traim, cum absolventii nu au locuri de munca, ba mi-a mai dat si 7 link-uri cu astfel de stiri. Cum e posibil ca astfel de oameni sa fie lasati, in cele din urma, sa termine o facultate?? O studenta la Drept, isi dorea sa devina avocat, insa modelul ei in viata era tot taximetristul, nicidecum vreo personalitate in viata sau nu! Ce cauta oamenii astia la facultate????!

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Feb 24 2011, 06:11 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Diana @ Feb 24 2011, 06:05 PM) *
Eu m-am saturat de oamenii fara scoala, FARA deprinderea EXERSATA de a gandi, alde taximetristii pe care intruna sunt blestemata sa ii intalnesc avand nevoie de un mijloc de transport rapid, care INTRUNA vorbesc (si de te faci ca nu ii auzi) despre PLOITICA (el taximetristul), despre NEDREPTATEA CELOR MULTI - A POSESORILOR DE DIPLOME! Spuneti-mi, va rog, cum sa fac sa nu mai fiu nevoita, pe banii mei, sa ascult oameni cu vieti RATATE ori de cate ori am nevoie sa ajung undeva, oameni care aproape te hartuiesc in disperarea lor, nu te lasa pana nu gandesti ca ei, de multe ori insista si dupa ce ai iesit iesi din masina! PAna mai ieri, ca si cum NU era de ajuns, o colega de la Drept (UBB), aflata in prelungire de studii, imi facea trimitere la "reflectiile" acestor taximetristi, pentru a vedea REALITATEA in care traim, cum absolventii nu au locuri de munca, ba mi-a mai dat si 7 link-uri cu astfel de stiri. Cum e posibil ca astfel de oameni sa fie lasati, in cele din urma, sa termine o facultate?? O studenta la Drept, isi dorea sa devina avocat, insa modelul ei in viata era tot taximetristul, nicidecum vreo personalitate in viata sau nu! Ce cauta oamenii astia la facultate????!

Diana , ai dreptate . Din motivul asta testele de angajare la firmele private care vor sa fie competitive sunt foarte dure. Din pacate fara facultate nu ajungi la selectia de interviu iar meseriile ca avocat , medic, inginer chiar nu se pot face fara diploma.
Si mai e o chestie ,faptul ca ai trisat ca sa termini facultatea (si la stat s-a practicat) nu iti da dreptul sa ceri un loc de munca. Competivitatea e sfanta. .. si aici ignor deliberat ce se intampla la stat .. ca stim cu totii.

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 24 2011, 06:29 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (mihai @ Feb 24 2011, 06:11 PM) *
Diana , ai dreptate . Din motivul asta testele de angajare la firmele private care vor sa fie competitive sunt foarte dure. Din pacate fara facultate nu ajungi la selectia de interviu iar meseriile ca avocat , medic, inginer chiar nu se pot face fara diploma.
Si mai e o chestie ,faptul ca ai trisat ca sa termini facultatea (si la stat s-a practicat) nu iti da dreptul sa ceri un loc de munca. Competivitatea e sfanta. .. si aici ignor deliberat ce se intampla la stat .. ca stim cu totii.

Televiziunile au interesele lor politice in publicarea a astfel de articole, despre nedreptatea celor "licentiati", iar PROSTIMEA capata curaj (a se citi tupeu maxim) si merge inainte incurajata de articolele incomplete, incercand sa-i intoxice pe cat mai multi! Cine le da dreptul tuturor inaptilor (mai multi numar decat cei apti), sa emita necontenit pareri? De ce nu controleaza cineva televiziunile, daca au ramas singura lor sursa de "cultura"?

+Quote Post
Vizitator_lakeson.
mesaj Feb 25 2011, 09:20 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Nick @ Jan 21 2011, 02:46 PM) *
Auzi, ai vandut Tucson-ul ala? Ca ma bate foarte serios gandul sa imi cumpar un SUV pe benzina si 2WD (ca sa intelegi, fara tractiune integrala). laugh.gif Iar unul de 17.000 EUR ar fi minunat.

vezi ca o sa rada lumea pe strada, "baa, ia uitati, un haretist!". smile.gif

+Quote Post
Vizitator_mor de dragu'vostru,cultilor.
mesaj Feb 25 2011, 10:31 AM
Mesaj #70

Guests

Asa,asa haretistilor,luati atitudine,ce dracu...Da' de unde o luati?De sus sau de jos?...

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Feb 25 2011, 01:02 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Abhora Ratio @ May 13 2010, 02:21 PM) *
pfoaaa... asta e groasa... ohmy.gif eu am terminat Hidrotehnica, la UTCB. stii care e scuza standard pe care am auzit-o tot timpul? "ce vrei dom'leee... sunt la o facultate tehnica... nu la litere"... laugh.gif laugh.gif
dry.gif

prea multi absolventi de studi medi comenteaza despre spiru, aia e problema.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Feb 25 2011, 01:05 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Intrebare @ Feb 24 2011, 05:17 PM) *
Dar tu nu te poti exprima, cum ai dat examene?

nu raspund la atacuri la persoana. sa faci misto esti bun dar sa aduci ceva contrsuctiv in discutie nu se pune problema. de fapt nu stiu care e problema ta

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Feb 25 2011, 01:06 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (lakeson @ Feb 25 2011, 09:20 AM) *
vezi ca o sa rada lumea pe strada, "baa, ia uitati, un haretist!". smile.gif

pentru tine un om cu facultate si realizat este de ras. no coment.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Feb 25 2011, 02:44 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 23 2011, 07:49 PM) *
2. Prietenul nostru agramat (la fel ca tine de altfel) avea totusi dreptate.

NU STIU CUM AI DECIS CA SUNT ANAGRAMAT CAND NU VAD MARE COERENTA LA TINE

Cu toate "facultatile" mele de stat (ca sa intelegi - am 2 si un master), mi-am dat seama ca adevarata scoala se face la locul de munca - acolo unde se face si adevarata triere.
Daca tu nu esti in stare sa avansezi, incearca sa muncesti mai mult, sa inveti mai mult, nu mai da vina pe oamenii cu "smecherie" la locul de munca. Ca "valorile" tale crescute in facultate sunt fix 0 la locul de munca.

CUM AI FACUT DOUA FACULTATI CA NU ERA BUNA PRIMA? DE MASTAR NU INTREB CA AIA FACE ORICINE

3. Auzi, ai vandut Tucson-ul ala? Ca ma bate foarte serios gandul sa imi cumpar un SUV pe benzina si 2WD (ca sa intelegi, fara tractiune integrala). laugh.gif Iar unul de 17.000 EUR ar fi minunat.

TUCSONUL MERGE FOARTE BINE SI NU I-L MAI VAND TEMPORAR DEOARECE E CRIZA SI CINE VREA VREA POMANA

Nu au fost bune niciuna. Si nici masterul. Deh, nici una dintre ele nu am facut-o la Spiru (sau la vreo alta particulara). sad.gif

Vezi d'asta nu am avut noroc in viata sa imi iau si eu un Tucson pe benzina si 2WD. smile.gif
Merg cu metroul si cu japoneza (un Civiculet R nou cu care m-am cadorisit de curand).

Dar hai sa lasam problemele mele existentiale de-o parte. biggrin.gif

Te-ai gandit ca poate este vina ta ca nu poti avansa la locul de munca? Ca nu esti destul de capabil?

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Feb 26 2011, 05:58 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Nick @ Feb 25 2011, 02:44 PM) *
Nu au fost bune niciuna. Si nici masterul. Deh, nici una dintre ele nu am facut-o la Spiru (sau la vreo alta particulara). sad.gif
biggrin.gif

Merg cu metroul si cu japoneza (un Civiculet R nou cu care m-am cadorisit de curand).
biggrin.gif

Dar hai sa lasam problemele mele existentiale de-o parte. biggrin.gif

Te-ai gandit ca poate este vina ta ca nu poti avansa la locul de munca? Ca nu esti destul de capabil?

eu nu ma plang ca nu avansez la locu de munca. da tu cu ce esti mai breaz ca mine daca iti pui masteru pe forum si masinata honda? ca sa arati ca eu nu am master si nici masina mai noua ca a ta.

+Quote Post
Vizitator_Directoru.
mesaj Mar 8 2011, 09:49 AM
Mesaj #76

Guests

Nu sesizati politizarea?
Nu numai Elena Andronescu ci si alti profesori adevarati au sesizat modul in care se face carte la Spiru si nivelul scazut al pregatirii absolventilor .Or mai fi si exceptii dar putine ,in rest sa-ti dai examenele acasa in fata calculatorului mi se pare cel putin ciudat.A acuza numai PSD-ul de ostilitate mi se pare deplasat.Ce are sula cu prefectura?
Ar fi interesant de aflat numele politicienilor absolventi ai acestei universitati sau a celor care si-au facut studiile de masterat aici devenind astfel "intelectuali" pe bani.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Jun 8 2011, 03:57 PM
Mesaj #77

Guests

Am avut colegi de serviciu care inaintea zilei de examen la aceasta faimoasa universitate se intrebau la ce avem examen si cat trebuie sa dea!Eu cred ca a venit timpul sa faceti voi o facultate mai copii si sa uitati acest ,,accident,,din viata voastra.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2011, 07:43 AM
Mesaj #78

Guests

1) am avut colege de munca, absolvente de marketing si AI la ASE care nu stiau ce inseamna "segment tintit" sau "cercetare de piata".
2) am avut colegi absolventi de litere care scriau "a-si manca ceva dulce".
eu-s absolvent de poli si 'abar n-am sa calculez rezistenta unei grinzi si actualmente lucrez in marketing.
mai scutiti-ma cu aerele astea de superioritate "de stat" ca invatamantul romanesc e facut de acelasi aluat maro si urat mirositor. si "studentii" si "elevii" se simt bine in mocirla asta.
ase, spiru, maiorescu, cantemir, poli, univesitate...same shit...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jun 9 2011, 08:31 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 9 2011, 07:43 AM) *
eu-s absolvent de poli si 'abar n-am sa calculez rezistenta unei grinzi si actualmente lucrez in marketing.

Si ce are a face sistemul de invatamant de stat (profesorii, asistentii, laboratoarele, cursul de Rezistenta Materialelor) cu faptul ca tu nu stii sa calculezi rezistenta unei grinzi? Nu vrei, de-aia nu stii! Sau ce zici de fapt? Ca ai trecut examenul la RM fraudulos, sau fara sa meriti? Asta-i strict problema ta - nu a sistemului de invatamant superior tehnic.

(Bine... mai e o mare problema: economia nationala, care nu are nevoie, sau nu poate suporta ingineri mecanici bine pregatiti, dar deja deviem de la subiect smile.gif )

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2011, 12:20 PM
Mesaj #80

Guests

noah, pai are de-a face! pentru ca daca eram doar eu boul care nu stie sa calculeze o forta elementara, absolvent de poli ma duceam si ma culcam pentru ca asa cum spui tu, nu am vrut! dar cand 90% dintre produsele "absolvente" de fac de stat 'abar n-au de nimic atunci poate ca e o problema si cu invatamantul in sine. in cazul meu, al nostru, al generatiei mele de politehnisti a fost cam asa: lipsa aspectului practic in facultate, dezinteresul profesorilor, dezinteresul studentilor, lipsa resurselor facultatii s.a.md.
asa ca eu zic ca atunci cand condamnati haretistii intai vedeti daca absolventii de stat se descurca in campul muncii mai bine. pitipoance sunt si la ase si la spiru, cocalari la fel, elite si tocilari la fel. restu'i rautate tipic romaneasca.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jun 9 2011, 12:52 PM
Mesaj #81

Guests

Totusi imi pare bine ca Politehnica asta, asa de mult-hulita chiar si de catre propriii absolventi, te-a facut sa ai o gandire analitica, astfel incat sa ii observi lipsurile smile.gif . Si, din modul in care scrii - sunt convins ca esti un om de valoare.

Si eu am fost frustrat de lipsa aspectului practic al invatamantului superior tehnic romanesc si de resursele precare ale facultatilor tehnice, in comparatie cu cele din Vest, mai ales ca am avut ocazia sa vad diferentele cu ochii mei. Totusi, practica tine foarte mult si de industria existenta in tara (daca ioc industrie - ioc practica, nu?), iar resursele exista si ele destule, in sensul ca facultatile romanesti pregatesc absolventul preponderent din punct de vedere teoretic. Asa ca pana la urma, mie mi se pare ok sa faci o Politehnica, cu conditia ca respectiva Catedra sa aib o strategie bine pusa la punct cu un agent economic valoros, pentru efectuarea practicii. Aici intr-adevar e o problema de valoare profesionala si morala a profesorilor, dar am exemple de succes (e.g. USAMVB Timisoara).

Concluzionand: foarte mult depinde de studentul insusi pt ca el sa fie un produs de calitate a Universitatii. Daca el stie ce vrea, cu siguranta va gasi ce-i trebuie la o facultate tehnica. Daca se duce acolo doar pentru o diploma - ok, asta va obtine. Daca va dori informatie, si modul de lucru cu aceasta - perfect! Are de unde. Si daca are si sansa de a lucra cu un Profesor de valoare, va fi un om realizat in viata (in Romania sau afara wink.gif )

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jun 9 2011, 01:02 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 9 2011, 12:20 PM) *
asa ca eu zic ca atunci cand condamnati haretistii intai vedeti daca absolventii de stat se descurca in campul muncii mai bine. pitipoance sunt si la ase si la spiru, cocalari la fel, elite si tocilari la fel. restu'i rautate tipic romaneasca.

Sunt de acord, mai putin la faza cu elitele... De ce ar vrea un om de valoare sa plateasca taxa de scolarizare anuala, in loc sa faca mearga "la stat"...

P.S. Exista "Politehnica" la Haret? Intreb ca nu stiu, nu din rautate...

+Quote Post
Vizitator_Consonant.
mesaj Jun 9 2011, 01:50 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 13 2010, 01:57 AM) *
Eu am terminat spiru si acum mi-e bine smile.gif mai bine decat le este multor altora care au terminat la stat...

Si spiru si cele de stat si oricare altele, din romanica sau de afara, sorbona, princeton, harvard, mit, whatever... toate au calitati si defecte.

Deeeeci as indrazni sa spun nu conteaza ce facultate faci daca te duce capul si ai ambitia necesara sa nu renunti sa inveti, indiferent ce si indiferent de unde...

PS: e doar o opinie, nu tre' sa incepeti cu insultele.

Inainte de a cere celorlalti sa nu insulte, ar trebui sa fii atent si sa nu mai insulti tu pe altii, si anume sa nu-ti insulti tara in care, banuiesc, ca ai crescut, pocindu-i numele!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2011, 02:07 PM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (Laur006 @ Jun 9 2011, 01:02 PM) *
Sunt de acord, mai putin la faza cu elitele... De ce ar vrea un om de valoare sa plateasca taxa de scolarizare anuala, in loc sa faca mearga "la stat"...

P.S. Exista "Politehnica" la Haret? Intreb ca nu stiu, nu din rautate...

un prim motiv care imi vine in cap ar fi lipsa timpului pentru o facultate "de stat" care are cursuri "cu ferestre" care se intind f. mult in zi si care nu-ti permit sa mergi la cursuri si la munca (pentru ca nu toti oamenii au avut noroc de parinti care sa-i tina in facultate)
doi) posibilitatea de a studia de acasa = flexibilitate
trei) cursuri de seara (rar gasesti asa ceva la stat) la care pot merge si cei care lucreaza.
patru) platforma online pusa la punct care iti facilitateaza accesul la profesori, documentatie.
in poli trebuia sa alerg prin scoala sa dau de un prof, altfel nu stiam nici unde, nici cand se tine un seminar. se stia vag prin camine ca un curs X se tine vineri si nu joi....
asta pe scurt...
si ma gandesc ca la spiru si la alte facultati private mai sunt si oameni care se afla la a 2-a facultate pentru ca n-au reusit sa-si gaseasca un job cu prima...sau poate fac o a 2-a facultate din pasiune (si pe mine unu' m-a trecut gandu' sa fac o a doua facultate din pasiune dar n-as putea in ruptul capului s-o fac la stat din cauza programului total neadaptat si celor care muncesc).
asa ca si in privat si la stat poti invata daca vrei sau poti lua o diploma trecand prin facultate fluierand.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jun 9 2011, 04:54 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 9 2011, 02:07 PM) *
(si pe mine unu' m-a trecut gandu' sa fac o a doua facultate din pasiune dar n-as putea in ruptul capului s-o fac la stat din cauza programului total neadaptat si celor care muncesc).

Deci nu din pasiune o faci, ci tot cu gandul la diploma... Ah, ... imi fac eu propria afacere sa le-arat potentialilor angajati ce fac eu pe diplomele lor...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2011, 08:36 PM
Mesaj #86

Guests

da, adevaru' este ca deschizi multe usi cu o diploma de actor....

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jun 10 2011, 05:50 AM
Mesaj #87

Guests

Sorry Musafire, ai reusit sa ma convingi, in sfarsit, ca Politehnica a fost un "accident" in viata ta... Totusi, nu e frumos sa arunci cu noroi in ei, pt asta... La Politehnica, din pacate, dupa 1990 a functionat principiul "multi chemati, putini alesi", dar vad ca exista anomalii si fata de acest principiu. (Tu, de fapt, de asta invinuiesti sistemul de invatamant de stat, nu?)

Mult succes in realizarea visurilor proprii!

+Quote Post
cornel.stoian124...
mesaj Jun 10 2011, 01:14 PM
Mesaj #88

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 5-August 09
Utilizatorul numarul: 10 339

Citeaza (mihai @ Jun 8 2011, 03:57 PM) *
Am avut colegi de serviciu care inaintea zilei de examen la aceasta faimoasa universitate se intrebau la ce avem examen si cat trebuie sa dea!Eu cred ca a venit timpul sa faceti voi o facultate mai copii si sa uitati acest ,,accident,,din viata voastra.

Si crezi ca la "stat" nu sunt astfel de studenti? Nu-i poti judeca pe toti cu aceasi masura. Cine vrea sa faca treaba, face si in invatamantul de stat si in cel particular; depinde ce ti-ai propus sa obtii la sfarsit; o diferenta majora intre cele doua sisteme de invatamant (unde predau cam aceiasi profesori), consta in aceea ca la stat se dau examene clasice cu doua - trei subiecte scrise, in care mai poti sa si elucubrezi deoarece sunt absolut convins ca nu sta nimeni sa citeasca/analizeze continutul mai ales ca nu toata lumea scrie citet, in timp ce prin evaluarea electronica se elimina posibilul subiectivism uman - esti evaluat de un soft care ii trateaza/evalueaza pe toti la fel. Si ca veni vorba, grilele scrise sunt mai eficiente/corecte/bune decat cele electronice?
Si mai elucubra unul mai sus ca se dadeau examene de acasa - putei doar sa inveti de acasa, examenele se dadeau doar in salile de curs. E mult de spus; eu am facut treaba si mi-a folosit ceea ce am invatat.

Aceasta postare a fost editata de cornel.stoian1249460626910: Jun 10 2011, 01:18 PM

+Quote Post
Vizitator_Ark.
mesaj Feb 3 2012, 01:23 PM
Mesaj #89

Guests

Personal cred ca nu conteaza unde faci facultatea doar daca vrei sa inveti.
Daca inveti si iti dai interesul in domeniul care il alegi eu cred ca vei avea succes.

+Quote Post
Vizitator_ilarz1.
mesaj Aug 5 2017, 09:59 PM
Mesaj #90

Guests

Check my new contract
http://cats.blur.twiclub.in/?entry-riley
moms private porn clips couples free porn spanking girlfriends hot chicks porn videos skullbigi-bigi porn video free gangbang porns sites

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
14 Utilizatori care citesc acest topic (14 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd September 2017 - 04:26 AM