IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre pasapoarte si antihristi
Vizitator_Biometricu'.
mesaj Jan 29 2009, 09:28 AM
Mesaj #1

Guests

Ieri am vazut ceva teologi tare suparati ca se introduc pasapoartele biometrice. Erau de-a dreptul transfigurati, isterici (cel putin ceva maica de la ierusalim si inca vreo 2-3 indivizi).ceea ce nu inteleg eu e urmatorul lucru: de unde legatura dintre tehnologie si satan si de ce trebuie neaparat sa-si dea si descreieratii aia cu parerea in ceea ce priveste domeniile prin excelenta laice (securitate interna, turism, sanatate, etc). poate ma lamureste careva...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 29 2009, 10:13 AM
Mesaj #2

Guests

Pai nu cred ca acele pasapoarte sunt 'necurate'. Dar inteleg de ce oamenii se agita: ei sunt destinatarii tehnologiei, intelegi ? Era anormal daca atacau sediul producatorului de cipuri. Dar ca refuza sa li se bage pe gat o tehnologie fara explicatii, mi se pare ok. La fel a fost si cu vaccinul de col uterin. Oamenii nu au acceptat sa li se dicteze. Sau poate lumea asta ar trebui guvernata de iluminati tehnologici ?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 29 2009, 10:36 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (iul @ Jan 29 2009, 10:13 AM) *
Pai nu cred ca acele pasapoarte sunt 'necurate'. Dar inteleg de ce oamenii se agita: ei sunt destinatarii tehnologiei, intelegi ? Era anormal daca atacau sediul producatorului de cipuri. Dar ca refuza sa li se bage pe gat o tehnologie fara explicatii, mi se pare ok. La fel a fost si cu vaccinul de col uterin. Oamenii nu au acceptat sa li se dicteze. Sau poate lumea asta ar trebui guvernata de iluminati tehnologici ?

ce-s aia iluminati tehnologici????

+Quote Post
Vizitator_biometricu'.
mesaj Jan 29 2009, 10:43 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (iul @ Jan 29 2009, 10:13 AM) *

posibil sa nu discutam despre aceleasi imagini.... personajele despre care vb eu il introduceau in schema pe satan...nu solicitarea informatiilor, nu explicatii privitoare la motivle implementarii acestor pasapoarte, ci protestau in cel mai jalnic mod cu putinta, punand egal intre pasapoarte si necuratu...nu erau manati de nevoia de cunoastere in demersul lor furibund, ci de clamarea unor aberatii.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Jan 29 2009, 03:44 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (biometricu' @ Jan 29 2009, 10:43 AM) *
posibil sa nu discutam despre aceleasi imagini.... personajele despre care vb eu il introduceau in schema pe satan...nu solicitarea informatiilor, nu explicatii privitoare la motivle implementarii acestor pasapoarte, ci protestau in cel mai jalnic mod cu putinta, punand egal intre pasapoarte si necuratu...nu erau manati de nevoia de cunoastere in demersul lor furibund, ci de clamarea unor aberatii.

Am vazut si eu un articol, dar acolo preotul respectiv facea confuzie intre cipurile din buletin si alea implantate sub piele. (zicea ceva de risc de cancer etc.)

Is unii care isi inchipuie ca implantarea de cipuri a fost prezisa in apocalipsa (fiecare om va fi obligat sa poarte numarul fiarei s.a.m.d.) de aia s-au constipat in halul asta.

+Quote Post
Vizitator_Taica Lekas.
mesaj Jan 29 2009, 04:21 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Biometricu' @ Jan 29 2009, 09:28 AM) *
Ieri am vazut ceva teologi tare suparati ca se introduc pasapoartele biometrice. Erau de-a dreptul transfigurati, isterici (cel putin ceva maica de la ierusalim si inca vreo 2-3 indivizi).ceea ce nu inteleg eu e urmatorul lucru: de unde legatura dintre tehnologie si satan si de ce trebuie neaparat sa-si dea si descreieratii aia cu parerea in ceea ce priveste domeniile prin excelenta laice (securitate interna, turism, sanatate, etc). poate ma lamureste careva...

dai in morti lor de puturosi. astia sunt din neamu lu "sa ne dea statu" sau sa ne dea Domnu", al naibi daca ar pune osu la munca vrunul, fie si in domeniul lor de popie. sami bag ... in creeru lor ala lichidu.

+Quote Post
Vizitator_Ionel Iorga.
mesaj Jan 30 2009, 09:10 PM
Mesaj #7

Guests

Sunt niste oameni bolnavi aceeia care nu realizeaza cat de periculos si de perfid este acest microcip. Urmarire si control. Te lapezi de Dumnezeu si devii al diavolului. Doamne apara-ne!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 31 2009, 07:54 AM
Mesaj #8

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Biometricu' @ Jan 29 2009, 09:28 AM) *

pai explicatia sta in apocalipsa. acolo scrie ca oamenii vor fi insemnati, ca vor purta numarul fiarei (666), care nr este prezent pe orice cod de bare (este vorba despre cei 3 digiti de verificare, inceput, mijloc si sfarsit, care sunt toti 6) etc. scrie ca nu vor mai putea face nimic in societate decat oamenii care vor purta acest semn. asta este explicatia, ca o crezi sau nu e alta discutie.

+Quote Post
Vizitator_Nabuco Donosor.
mesaj Jan 31 2009, 08:01 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 31 2009, 07:54 AM) *
pai explicatia sta in apocalipsa. acolo scrie ca oamenii vor fi insemnati, ca vor purta numarul fiarei (666), care nr este prezent pe orice cod de bare (este vorba despre cei 3 digiti de verificare, inceput, mijloc si sfarsit, care sunt toti 6) etc. scrie ca nu vor mai putea face nimic in societate decat oamenii care vor purta acest semn. asta este explicatia, ca o crezi sau nu e alta discutie.

666 a mai fost in istorie; oamenii au trait la fel si in anul 666 si in 667, de pilda. la fel si in 1666. ce-i de facut? sa trecem la baza de numeratie 5, ca sa evitam folosirea cifrei 6? sau sa "declaram" orice numar natural care contine trei de 6 "outlaw" ?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 1 2009, 11:27 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Citeaza (Nabuco Donosor @ Jan 31 2009, 08:01 AM) *
666 a mai fost in istorie; oamenii au trait la fel si in anul 666 si in 667, de pilda. la fel si in 1666. ce-i de facut? sa trecem la baza de numeratie 5, ca sa evitam folosirea cifrei 6? sau sa "declaram" orice numar natural care contine trei de 6 "outlaw" ?

eu am explicat doar de ce aceasta ingrijorare, logica ei. stiu ca 666 este un numar, ca toate celelalte, insa cum in apocalipsa este mentionat ca oamenii vor fi insemnati cu acest numar iar pe toate codurile de bare exista acest 666 uite ca o parte din ceea ce spune in apocalipsa se contureaza acum. pana la urma, de ce nu s-ar folosi ca bit de verificare 8, de ex? De ce tocmai 6?

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Feb 1 2009, 03:03 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 1 2009, 11:27 AM) *
eu am explicat doar de ce aceasta ingrijorare, logica ei. stiu ca 666 este un numar, ca toate celelalte, insa cum in apocalipsa este mentionat ca oamenii vor fi insemnati cu acest numar iar pe toate codurile de bare exista acest 666 uite ca o parte din ceea ce spune in apocalipsa se contureaza acum. pana la urma, de ce nu s-ar folosi ca bit de verificare 8, de ex? De ce tocmai 6?

Eu n-as fi facut-o stiind scandalul de acum dar poate omul ala avea lucruri mai importante de facut cand proiecta codul dacat sa se gandeasca la superstitiosii din lume . Oamenii nu citesc coduri , asa ca numerele nu exista .Masinile nu citesc de asemenea numere acolo ci se "orienteaza" , deci nici pentru masina nu exista numarul respectiv . In capul unora insa apar tot felul de treburi ... ma intreb oare cate "vrajitoare" au pierit in foc din cauza ca unora li s-a parut una sau alta .Tu cu imaginea ta rotativa ai fi fost un candidat bun la rug in evul mediu .

Oricum nu este cazul sa va agitati , abia dupa o sa moara vre-o doua miliarde o sa avem probleme cu 666 -le .Asa scrie la voi in cartulie , nu cumva aveti tendinte eretice ,daca ziceti altfel ?

"
Since the only information we have about the Mark of the Beast and the number 666 comes from the Bible, we should look at the Bible to see the context of these things. The Mark of the Beast is discussed in Revelation 13 and 14.

Who is the Beast? The Mark is ordered to be put on people by the False Prophet (the "second beast"), who serves the Antichrist (the "first beast"). The False Prophet is evidently a human being, not a system of commerce. So, who is this person? Before we say that barcodes are the Mark of the Beast, we should identify the Beast whose mark they supposedly are.

Are we in the Great Tribulation? The Mark of the Beast is not put on people until a little past halfway through the Great Tribulation, that is, more than three and a half years into the tribulation. Are we in such a tribulation now? In the first half of the tribulation, a third of mankind will be killed. Did this happen?

Did the World End? From the time of the Mark of the Beast until Armageddon, which pretty much ends the world, less than three and a half years pass. The UPC barcode has been around for twenty years.

Pre- Mid- or Post-trib? Of the three schools of interpretation for Revelation end times, pretribulationists and midtribulationists both believe that the church will be raptured before the beast and the false prophet arrive and put their mark on people. Only posttribulationists believe that Christians will be around during marking time. Thus, is you believe that the UPC barcode is the mark of the beast, you are a posttribulationist. Since most of the evangelical world is pretribulationist, what evidence do you provide to argue that you are correct and most other interpreters are wrong?

It's on You. The Mark of the Beast is clearly described as being either on the forehead or on the hand, not on commercial products. Explain this discrepancy.

Can we pick and choose the numbers? The Mark of the Beast is 666, but this barcode I'm looking at is 045342987531. If the guide bars are really sixes, then the number I'm looking at is 604534269875316. How is that the same as 666 any more than 16066 Jones Street is the same as 666? Just because we can pick three sixes out of a string of numbers, we cannot really say that those are the same as the single number 666.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 1 2009, 07:44 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Citeaza (Trifid @ Feb 1 2009, 03:03 PM) *
Eu n-as fi facut-o stiind scandalul de acum dar poate omul ala avea lucruri mai importante de facut cand proiecta codul dacat sa se gandeasca la superstitiosii din lume . Oamenii nu citesc coduri , asa ca numerele nu exista .Masinile nu citesc de asemenea numere acolo ci se "orienteaza" , deci nici pentru masina nu exista numarul respectiv . In capul unora insa apar tot felul de treburi ... ma intreb oare cate "vrajitoare" au pierit in foc din cauza ca unora li s-a parut una sau alta .Tu cu imaginea ta rotativa ai fi fost un candidat bun la rug in evul mediu .

Oricum nu este cazul sa va agitati , abia dupa o sa moara vre-o doua miliarde o sa avem probleme cu 666 -le .Asa scrie la voi in cartulie , nu cumva aveti tendinte eretice ,daca ziceti altfel ?

"
Since the only information we have about the Mark of the Beast and the number 666 comes from the Bible, we should look at the Bible to see the context of these things. The Mark of the Beast is discussed in Revelation 13 and 14.

Who is the Beast? The Mark is ordered to be put on people by the False Prophet (the "second beast"), who serves the Antichrist (the "first beast"). The False Prophet is evidently a human being, not a system of commerce. So, who is this person? Before we say that barcodes are the Mark of the Beast, we should identify the Beast whose mark they supposedly are.

Are we in the Great Tribulation? The Mark of the Beast is not put on people until a little past halfway through the Great Tribulation, that is, more than three and a half years into the tribulation. Are we in such a tribulation now? In the first half of the tribulation, a third of mankind will be killed. Did this happen?

Did the World End? From the time of the Mark of the Beast until Armageddon, which pretty much ends the world, less than three and a half years pass. The UPC barcode has been around for twenty years.

Pre- Mid- or Post-trib? Of the three schools of interpretation for Revelation end times, pretribulationists and midtribulationists both believe that the church will be raptured before the beast and the false prophet arrive and put their mark on people. Only posttribulationists believe that Christians will be around during marking time. Thus, is you believe that the UPC barcode is the mark of the beast, you are a posttribulationist. Since most of the evangelical world is pretribulationist, what evidence do you provide to argue that you are correct and most other interpreters are wrong?

It's on You. The Mark of the Beast is clearly described as being either on the forehead or on the hand, not on commercial products. Explain this discrepancy.

Can we pick and choose the numbers? The Mark of the Beast is 666, but this barcode I'm looking at is 045342987531. If the guide bars are really sixes, then the number I'm looking at is 604534269875316. How is that the same as 666 any more than 16066 Jones Street is the same as 666? Just because we can pick three sixes out of a string of numbers, we cannot really say that those are the same as the single number 666.

nu comentez asupra ideei de 666 acum, pe care, personal, nu-l cred ca fiind malefic in sine. comentez asupra explicatiei data de ala de l-ai citat. numarul 604534269875316 de pe barcode nu este de fapt 604534269875316 ci 045342987531. Cei 3 de 6 nu sunt inclusi in valoarea codului ci sunt exact la inceput, mijloc si sfarsit, sunt niste numere de verficare si atat, insa sunt 3 de 6 si sunt pe fiecare barcode iar din faptul ca nu sunt citite cele 3 valori de 6 ci sunt tratate separat poti spune ca, citite separat, ai 666.
E vorba de standardul EAN-13, care s-a impus. (http://www.makebarcode.com/images/symbologies/ean13.gif)
Nu comentez daca 666 e sau nu the number of the beast insa explicatia celui citat de tine nu este valabila. Numarul 666 este prezent pe fiecare barcode.
Ataseaza preview
Imagine atasata

+Quote Post
Vizitator_324e434.
mesaj Feb 1 2009, 11:27 PM
Mesaj #13

Guests

explicatia la 666 ii chiar extrem de simpla
in peroada romana crestinii erau persecutati si sa comunice intre ei foloseau mesaje criptate prin numere.
Numarul 666 inseamna Nero Caesar care pentru primii crestini era divolul.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Feb 2 2009, 12:49 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (324e434 @ Feb 1 2009, 11:27 PM) *
explicatia la 666 ii chiar extrem de simpla
in peroada romana crestinii erau persecutati si sa comunice intre ei foloseau mesaje criptate prin numere.
Numarul 666 inseamna Nero Caesar care pentru primii crestini era divolul.

da, asa se spune, ca de fapt ar veni de la nero, dar nu este asa. numarul apare in scrieri babiloniene (care sunt la originea religiei iudaice/crestine). Exista si varianta ca 616 ar fi de fapt the number of the beast. Eu, unul, nu cred ca the beast are musai nevoie de un numar insa, cert este, ca numarul 666 are niste proprietati matematice destul de interesante, care il scot in evidenta pe langa alte numere.

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 2 2009, 09:07 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

"Oamenii întotdeauna pot să fie constrânşi să se supună voinţei liderilor. Asta-i uşor. Tot ce trebuie să faci este să le spui că sunt atacaţi şi să-i denunţi pe pacifişti de lipsă de patriotism şi că expun ţara pericolelor. La fel funcţionează în orice ţară."
- Hermann Göring

Cea mai comună strategie folosită de secte este prezentarea unui inamic (aproape întotdeauna imaginar) ca să îi facă pe membri să creadă că ei sunt ultima redută în lupta împotriva răului.
Confruntaţi cu acest uriaş ei nu au altă opţiune decât să se apere - împlinind scopul liderilor sectei - să adune o mână de creduli înflăcăraţi de un ţel oarecare.

Important: nu contează detaliile, contează să ai oameni speriaţi până la paranoia care să creadă că doar tu deţii soluţia la problemele lor!

Grupurile sociale intră în conflict şi se confruntă pentru acapararea de resurse (oameni). Foarte frecvent, ele îşi derivă identitatea tocmai din acea luptă. Lupta atrage indivizi dispersaţi într-un grup social bine-consolidat, le dă foştilor separatişti certăreţi o puternică legătură comună.

Iată câteva reguli de bază ale naturii umane: fiecare trib îi vede pe străini drept ţinte acceptabile; fiecare societate oferă permisiunea de a urî; fiecare cultură îşi îmbracă demonul urii sale în mantia dreptăţii, iar cine reuşeşte să canalizeaze această ură poate stârni şi controla un superorganism.

Puterea unui grup este dată de numărul de resurse pe care le are la dispoziţie.
La început toate grupurile trebuie să crească pentru a supravieţui, deci toate iniţiază campanii de recrutări.
- Acest comportament virulent îl numim comportament sectar.

În ce constă comportamentul sectar?
- Li se oferă membrilor o identitate net diferită faţă de cea a semenilor lor (de-asta se consideră că sectele sunt adesea mişcări extremiste), li se crează imaginea cum că apartenenţa la sectă e destinul glorios pe care îl aşteptau toată viaţa, şi ajung ca tot ce fac să fie pentru sectă.
- La început toate grupurile trebuie să crească pentru a supravieţui, deci toate iniţiază campanii de recrutări.
Acest comportament virulent îl numim comportament sectar.

Pe scurt: cei ce vor să fie lideri vor folosi adesea o teamă iraţională comună a oamenilor pentru a-i atrage şi a-i manipula.

Nu este o regulă dar întotdeauna când auzi ştiri senzaţionale despre o nouă "ameninţare", fie că-i vorba de "Microchipuri Masonice", radiaţii GSM, toxine în colon sau mai ştiu eu ce bullshit, gândiţi-vă dacă nu cumva "profetul apocalipsei" nu vrea de fapt să adune creduli într-o mini-sectă agitată.

Vezi si: Alarmism II - Studiu de caz

+Quote Post
Vizitator_ala.
mesaj Feb 2 2009, 10:13 PM
Mesaj #16

Guests

Pasapoartele biometrice au in plus doar doua lucruri importante:
1. Amprente
2. un card aproape imposibil de falsificat

unii au refuzat sa-l puna in practica pentru ca se crea o discrepanta intre cei amprentati si cei nu, sau sa-i spunem o inegalitate. Ca sa nu fie amprentati doar infractorii, s-a decis sa fie amprentata toata lumea din Ro. Restul cu cip si 666 sunt pure speculatii menite sa submineze in ochii unora mai putin educati politica UE.

In mod normal Biserica ar trebui sa condamne orice speculatie cu privire la numerologie, dar absolut orice speculatie, ca fiind "vrajitorie". Ar fi trebuit sa o faca explicit si rapid. Menirea bisericii, de la inceputul ei pana azi a fost sa lupte impotriva unor astfel de practici. In Biblie este un capitol destul de larg despre Simion Magul.

Mi-e imposibil sa imi dau seama cum vor fi mai urmariti cei ce au pasapoarte biometrice mai mult decat cei care n-au. Doar ca o sa li se recunoasca amprentele. Se poate intampla desgur ca un roman sa fie din intamplare intr-un bar in care s-a petrecut un omor si politistii sa ia amprentele si primele pe care le vor recunoaste vor fi ale romanasului. Poate e nedrept.

Dar de aici la control sau cum spunea cineva, mirunasinu mai stiu cum, e ori paranoia curata, ori rea credinta.

+Quote Post
Vizitator_RFID.
mesaj Feb 2 2009, 10:40 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (ala @ Feb 2 2009, 10:13 PM) *
Pasapoartele biometrice au in plus doar doua lucruri importante:
1. Amprente
2. un card aproape imposibil de falsificat

Adica tu care esti citit si educat stii ca pasapoartele biometrice vor avea amprentele si datele biometrice pictate cu cerneala de catre un angajat al MAI, iar cardul va fi imposibil de falsificat de catre Gigel pe o imprimanta matriceala, dar posibil de falsificat de catre organizatii interlope, servicii de informatii, etc... de altfel ca si pana acum.

Ne poti da si noua, celor mai putin educati, sursele tale? Dar despre politica pasilor marunti ai auzit ceva?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 2 2009, 10:46 PM
Mesaj #18

Guests

dar de terapie de shock, ai auzit ? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_ala.
mesaj Feb 2 2009, 11:16 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 2 2009, 10:46 PM) *
dar de terapie de shock, ai auzit ? smile.gif

Care ar fi argumentele dupa care pasapoartele biometrice ar reprezenta un plus de control?
Sunt de acord ca ar fi oarecum nedrepte pentru romani, dar in rest?

Eu cred ca toata tevatura asta este o ofensiva a serviciilor secrete rusesti care vor isi mentina o masa de ignoranti sub control. PAre fantasmagoric, dar eu asa banuiesc. Asa au facut anii trecuti si in Rusia, si in Grecia. Si banuiesc ca sunt cativa care scriu, fac tam-tam pe tema asta, fiind platiti nici ei nestiiind de unde.

+Quote Post
marius1233648700...
mesaj Feb 3 2009, 09:23 AM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 3-February 09
Utilizatorul numarul: 6 272

ma asteptam la mai mult de la un teolog ortodox. rolleyes.gif
Mai intrebati si alte culte crestine ce parere au.
Antihrist insemna simplu impotriva lui Hritos si trebuie sa fie un om cum a fost si Iisus.
Problema din Apocalips se refera la un semn pe frunte si pe mina si are legatura cu inchinarea .Adica cui te supui ?Lui Dumnezeu sau lui Satan. Problema va fi doar cind cineva sau o organizatie sau stat va vrea sa te controleze ,sa te supuna sa faci ceva impotriva vointei tale ,in mod specific inchinarii . Ar trebui sa reciteasca cu atentie cele 10 porunci. Acolo exista un singur semn exterior in ce priveste inchinarea ,in porunca a patra care vorbeste de ziua a saptea in sensul pastrarii unei zile saptaminale alocata intaririi relatie de comunicare cu Dumnezeu. Iar porunca a doua spune ce sa nu faci.(vedeti si voi ce se face de fapt)
Va las sa mai studiati cu atentie apocalipsa si nu uitati ca Biblia se adreseaza sufletului si persoanei .
Se poate citi si rational ,nu numai mistic sau fundamentalist. Trebuie sa tii cont si de cadrul general dar iti trebuie si ceva date despre invatatura iudeo-crestina,fara sa amesteci filozofia graca in context.

+Quote Post
Vizitator_RFID.
mesaj Feb 3 2009, 09:43 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 2 2009, 10:46 PM) *
dar de terapie de shock, ai auzit ? :)

Tu simti ca ai nevoie de unul? De ce natura?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2009, 12:02 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (RFID @ Feb 3 2009, 09:43 AM) *
Tu simti ca ai nevoie de unul? De ce natura?

De unul ca tine, nu avem nevoie, esti disponibilizat. "De ce natura" nu a fost mai generoasa cu tine,
nu pot sa-ti raspund, se pare ca nu ai simtul umorului. Vaya con Dios! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_mirunamara.
mesaj Feb 3 2009, 03:52 PM
Mesaj #23

Guests

Vad ca nu ne intelegem. E si normal, ca oameni, sa avem pareri diferite. Daca mai suntem si romani, cu atat mai putin suntem tenatati sa ne asezam si sa vedem lucrurile cum le vede "adversarul" nostru. Sincer, nici eu nu pot. Dar vreau sa lansez o provocare: care din cei ce nu vad un lucru rau in chip-uri are/ au curajul de a pune pe forum tot felul de date personale, expunandu-se pur si simplu, "in pielea goala" din toate punctele de vedere? Scrieti aici adrese, numere de telefon, numerele conturilor bancare, codurile pin, afectiunile grave ale dv. si din familia de sange, alergiile de tot felul, de cate ori pe saptamana faceti sex si cat dureaza, cat ati lenevit azi la serviciu si ati trimis mail-uri personale in loc sa lucrati, pe cine si de ce ati barfit, spuneti daca azi nu ati sperat ca nu vine controlul in mijlocul de transport folosit si nu ati compostat bilet, spuneti de cate ori ati injurat guvernul si pe toti mai marii, daca v-ati inselat partenerul, cu cine, cand si cum... Poate aveti si alte idei. Haideti, puneti-va toata viata pe tava, doar viata de o zi, sa o serveasca oricine... Ca doar si daca nu aveti nimic de ascuns si nu va deranjeaza ca bazele date sunt vulnerabile si pot si sparte lejer si oricine se poate infrupta copios din ele, ei bine, dati deja la toata lumea o parte din personalitatea vostra!
Cineva - probabil deja tata - spunea mai sus pe forum ca as vrea sa stie unde sunt copiii lui cand intarzie acasa, si de aia ar vrea sa ii chip-uiasca. Il intreb ca fosta adolescenta destul de docila totusi, daca lui i-ar fi placut ca parintii lui sa stie in orice clipa unde se afla el, cu cine, ce face etc. Si asta in conditiile in care nu am auzit spunandu-se ca am avea aces noi, ca parinti, la informatiile de pe chip-ul copilului, ci doar autoritatile. Imi si imaginez: "Buna ziua, Politia? Sunt tata lui XY numarul DMHFBVFJDMN si as vrea sa stiu unde umbla el la ora 10.10 seara cand trebuia sa fie acasa de 10 minute!"
Deci, cine incearca?!

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 4 2009, 11:07 AM
Mesaj #24

Membru veteran

Reality check: Buletine 666

Habotnicii s-au speriat când au auzit cuvântul "biometric" care e prea complicat pentru ei şi nu îl înţeleg. De fapt foarte mulţi dintre cei alarmaţi au afirmat că nu ştiu despre ce e vorba, dar ei protestează că aşa face toată lumea, că aşa le-a spus bunul părinte.

Un candidat tehnologic mult mai probabil pentru II.i şi II.ii este telefonul mobil, din următoarele motive:
* Îl ai tot timpul asupra ta şi nu pleci niciodată din casă fără el.
* Atunci când nu îl ai aproape te simţi pierdut, rupt de lume şi nu poţi face mare lucru.
* Se găseşte adesea în apropierea mâinii drepte sau a frunţii.
* Poate fi utilizat mult mai eficient pentru urmărirea ta decât actul de identitate cu chip fiindcă există echipamente care pot să te localizeze oriunde pe glob, sub acoperirea reţelelor de telefonie, spre deosebire de RFID care poate fi detectat doar la câţiva metri.

Telefonul mobil face din anii '90 ceea ce actul de identitate cu microchip şi biometrice nu va putea face niciodată eficient, atât sataniceşte cât şi poliţieneşte.

Îi rugăm pe toţi fanaticii şi mai ales pe semnatarii petiţiei să ne întâmpine cu "Bine aţi venit în reţeaua" atunci când îi sunăm.

Citeste mai mult: Reality check: Buletine 666

+Quote Post
Vizitator_Achim.
mesaj Feb 4 2009, 02:46 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (TLP @ Feb 4 2009, 11:07 AM) *

Habotnicii s-au speriat când au auzit cuvântul "biometric" care e prea complicat pentru ei şi nu îl înţeleg. De fapt foarte mulţi dintre cei alarmaţi au afirmat că nu ştiu despre ce e vorba, dar ei protestează că aşa face toată lumea, că aşa le-a spus bunul părinte.

Un candidat tehnologic mult mai probabil pentru II.i şi II.ii este telefonul mobil, din următoarele motive:
* Atunci când nu îl ai aproape te simţi pierdut, rupt de lume şi nu poţi face mare lucru.
* Poate fi utilizat mult mai eficient pentru urmărirea ta decât actul de identitate cu chip fiindcă există echipamente care pot să te localizeze oriunde pe glob, sub acoperirea reţelelor de telefonie, spre deosebire de RFID care poate fi detectat doar la câţiva metri.

Telefonul mobil face din anii '90 ceea ce actul de identitate cu microchip şi biometrice nu va putea face niciodată eficient, atât sataniceşte cât şi poliţieneşte.

Îi rugăm pe toţi fanaticii şi mai ales pe semnatarii petiţiei să ne întâmpine cu "Bine aţi venit în reţeaua" atunci când îi sunăm.

Foarte bine spus, nici eu nu puteam sa o zic mai bine laugh.gif

Cum se raspunde acum la telefon:
"Salut si salutari tuturor ascultatorilor nostri"

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 4 2009, 11:37 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Hai sa facem un reality check cu privire la buletinele 666.

I. Argumente reale împotriva actelor de identitate cu microchip

i) Sunt scumpe ca naiba şi nu aduc beneficii pe baza cheltuielii.

- Doar la stat se redirecţionează bani din proiecte prospere în proiecte falimentare. Pe lângă că actele în sine costă o grămadă de bani, infrastructura necesară citirii şi operării lor va costa mult mai mult. Despre ce sume este vorba? Milioane de euro.
- Contractul cu firma producătoare este o făcătură deşi a avut loc o licitaţie în 2007 pentru el. Preţul cerut pentru echipamente este exorbitant. Ca să o citez pe o raţionalistă: "Avand in vedere ce bataie a fost in 2007 pe licitatia cu pricina, nu m-ar mira nici macar scenariul in care de fapt BOR tine cu cei care au pierdut contractul si inca spera la anularea licitatiei."
- De unde vin banii? Ca de obicei, e vorba de banii luaţi prin taxe de la afaceri productive pentru a fi aruncaţi în proiecte inutile.

ii) Şi astea pot fi sparte, deci sporul de securitate adus e neglijabil comparativ cu costurile e minim.
Vezi:

Video: Hacker war drives San Francisco cloning RFID passports
http://www.engadget.com/2009/02/02/video-h...rfid-passports/
RFID Credit Cards Can Be Hacked With $8 Worth of Stuff
http://gizmodo.com/369796/rfid-credit-card...-worth-of-stuff

- Îl ai tot timpul asupra ta şi nu pleci niciodată din casă fără el.
- Atunci când nu îl ai aproape te simţi pierdut, rupt de lume şi nu poţi face mare lucru.
- Se găseşte adesea în apropierea mâinii drepte sau a frunţii.
- Poate fi utilizat mult mai eficient pentru urmărirea ta decât actul de identitate cu chip fiindcă există echipamente care pot să te localizeze oriunde pe glob, sub acoperirea reţelelor de telefonie, spre deosebire de RFID care poate fi detectat doar la câţiva metri.
- Telefonul mobil face din anii '90 ceea ce actul de identitate cu microchip şi biometrice nu va putea face niciodată eficient, atât sataniceşte cât şi poliţieneşte.

More @ http://www.tlp.ro/2009/02/reality-check-buletine-666.html

+Quote Post
Vizitator_FLorinG.
mesaj Feb 4 2009, 11:49 PM
Mesaj #27

Guests

Mai mult, telefonul (telefoanele, caci, nu-i asa, nu esti cool daca ai doar unul, chiar daca tarifele mici nu mai justifica zgircenia beep-urilor si sunatului in retea) il iei cu tine peste tot de bunavoie, nu te obliga nimeni. Geniala inventie, nu ?

+Quote Post
Vizitator_Cristian Ghetau.
mesaj Feb 9 2009, 04:30 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (TLP @ Feb 4 2009, 11:07 AM) *

Din cate observ pe aceste forumuri si din post-urile tale fara sa te judec ci doar sa constat esti mult prea "neinformat" ca sa folosesc din nou un eufemism pentru a nu te simti jignit.
Se vede treaba ca nu ai citit mai mult de 2 carti in toata viata ta, dat fiind faptul ca postezi link-uri catre niste site-uri submediocre, dar ce e mai revoltator este ca ai tupeul si nesimtirea sa-ti dai cu parerea si sa faci judecati asupra unor oameni care au mult mai multa cultura si inteligenta decat tine.

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 10 2009, 08:17 AM
Mesaj #29

Membru veteran

TLP = Nostradamus

Mi-a şoptit un îngeraş că maine, 11.02.2009 vor ieşi din nou fanaticii în stradă ca să protesteze contra 666-lui din buletine în loc să trateze problema reală - cea a libertăţii omului în faţa omului.

Mică mi-ar fi mirarea dacă s-ar descoperi că de fapt ei au fost organizaţi tocmai de cei care doresc introducerea buletinelor respective sau poate a altor forme de supraveghere, ca să caricaturizeze orice rezistenţă. O diversiune.

Sau poate o diversiune contra Darwin Day (12 Februarie), când presa va fi inundată de "Buletine 666" tocmai când trebuie celebrat campionul eroismului raţional - şi chiar a fost pentru vremea lui.

Să urmărim canalele mass-media zilele viitoare şi să ne crucim. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Legolas.
mesaj Feb 10 2009, 04:13 PM
Mesaj #30

Guests

Unele posturi sunt chiar interesante, iar altele amuzante. Dar poate ar trebui sa intelegem cu totii ca romania este o tara din lumea a 3-a iar asta e nivelul societatii. "Crede si nu cerceta", va adugeti aminte de ast, de la orele de religie:))? Cam asta e conceptia majoritatii. Un lucru nu am inteles insa, numarul 666 apare intreg pe cip, sau va aparea intr-un cod, cifrele fiind despartite? Oricum ar aparea, nu are nici cea mai mica importanta. Dupa cum a mai spus cineva pe forum, teologii vorbeau despre cipuri sub-derme si asa mai departe. Dar cine a zis ceva de astfel de cipuri? TLP are dreptate cu faptul ca tehnologia asta a fost implementata ca parte dintr-o manarie sau ceva. Cineva a scos bani din chestia asta. Si da, cipurile astea pot fi duplicate cu usurinta. Exista destui oameni care pot sa puna mana pe un astfel de cip, si sai modifice datele. Urmarite nu pot fi, chiar daca ne gandim si putin SF, chiar daca cipurile ar emite un semnal prin care sa poata fi urmarite, cineva tot si-ar da seama la un moment dat, si un soc electro-magnetic lear distruge oricum.
Este adevarat ca falsificarea pasapoartelor ar deveni o treaba mai dificila, dar tot se va intampla.Cat despre "666", get a life, traim in secolul 21, si ne consideram homo-sapiens, oameni intelepti.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 11:55 AM