IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 80% dintre motociclisttii autohtoni sunt pericol public si fonic?, politia rutiera e handicapata, adica oarba si surda.
Vizitator_rakkone.
mesaj May 29 2009, 09:58 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 29 2009, 07:40 AM) *
Sa stii ca nimeni nu te-a injurat pe tine. Injuraturile au fost indreptate catre eroi precum C_ris care se considera (ca majoritatea petardelor cu motoare) neindreptatiti.
In plus, ca si conducator auto trebuie sa spun ca majoritatea motociclistilor sunt cocalari. Conduc de ceva timp si pana acum nu am vazut motociclist care sa respecte regulile de circulatie. Pot sa iti dau n exemple (uita-te la postul meu de mai sus sau eventual la stiri - cazul Deva, si postul lui ANTI MOTOCICLISTI) si vei vedea.
Insa nu pot sa cred ca tu nici macar odata nu te-ai strecurat printre masini sau nu ai depasit coloana pe dreapta.
Daca tu respecti legea numai respect, daca nu, iti urez ce ti-au urat ceilalti mai sus.

Esti un tampit, C_ris nu sustinea ca este nedreptatit, sustinea ca e mai ieftin si ca timp si ca bani sa mergi cu motocicleta si de aceea merge cu motocicleta. Dar tu nu intelegi decat ceea ce vezi prin ochelarii hidosi ai tampeniei si ai frustrarilor tale.
Esti tampit din nou, asa si eu pot sa zic ca din postura de motociclist cat si din cea de sofer vad ca majoritatea covarsitoare, repet covarsitoare a soferilor sunt cocalari si melteni, de la aia care depasesc pe linia de tramvai si la refugiu vor sa iti intre in fata si au tupeul sa iti bata obrazul ca nu ii lasi si pana la ghertoii care trec cu zecile pe drum cu prioritate la 5km la ora si nu te lasa sa iesi de pe o strada secundara sua din parcare, si se fac ca nu te vad.
De asemenea esti un tampit ca nu poti sa crezi una si alta, nici eu nu pot sa cred ca minim o data nu ai facut parte din categoria cocalarilor si meltenilor pe 4 roti de care am zis mai sus.
Si pentru ca urezi in stanga si in dreapta iti urez sa fii tampit in continuare toata viata si sa nu te vindeci, in momentul in care din astia ca tine apar pe forumuri sau varsa oale de mizerii gratuit putem vedea care e diferenta intr un om si un tampit

Tampitule
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_C_ris.
mesaj May 29 2009, 10:02 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 29 2009, 07:40 AM) *
Sa stii ca nimeni nu te-a injurat pe tine. Injuraturile au fost indreptate catre eroi precum C_ris care se considera (ca majoritatea petardelor cu motoare) neindreptatiti.
In plus, ca si conducator auto trebuie sa spun ca majoritatea motociclistilor sunt cocalari. Conduc de ceva timp si pana acum nu am vazut motociclist care sa respecte regulile de circulatie. Pot sa iti dau n exemple (uita-te la postul meu de mai sus sau eventual la stiri - cazul Deva, si postul lui ANTI MOTOCICLISTI) si vei vedea.
Insa nu pot sa cred ca tu nici macar odata nu te-ai strecurat printre masini sau nu ai depasit coloana pe dreapta.
Daca tu respecti legea numai respect, daca nu, iti urez ce ti-au urat ceilalti mai sus.

Pe bune, ma cunosti tu pe mine, sa ma caracterizezi? Am spus eu ca ma simt neintreptatit? Eu zic sa mai citesti o data...si sa vorbesti in cunostinta de cauza. Si pune-ti intrebarea, de ce oare motociclistii sunt nevoiti sa depaseasca coloana printre masini?

Daca cei 80% dintre soferii nesimititi care nu pot merge 1km fara masina, care de fapt nu au nicio urgenta si se complac sa stea in trafic ore in sir inutil doar blocand circulatia, ar folosi si alte mijloace, soselele ar fi mult mai libere, transportul in comun ar fi mult mai eficient si astfel circulatia mai decongestionata.

Este adevarat, de cand moda asta cu creditele isi permite tot taranu' masina/motocicleta si se comporta in trafic asa cum a invatat la el in ograda, ca un taran. Insa statistic vorbind, numarul de tarani motociclisti si soferi este acelasi, doar ca motociclistii sunt mai putini ca numar.

Aici e vorba de bun-simt care lipseste multor soferi si motociclisti la un loc. Eu nu iau apararea nimanui si in loc sa vin sa arunc acuze aici incerc sa vin cu solutii, spre deosebire de majoritatea care vin aici doar sa-si dea cu parerea si sa arunce cu noroi in oricare.

Nu doresc moartea nimanui si faptul ca ti-a lovit un motociclist copilul este un accident, asa cum foarte bine putea fi un sofer. Se poate intampla oricui. Statisticile sunt foarte clare, 65% din vina accidentelor in care sunt implicati motociclisti este din vina soferilor care nu dau prioritate sau nu se asigura.

Si revin la afirmatia mea, daca politia si-ar face datoria cum trebuie, toata lumea ar fi mult mai fericita.

Si ca sa te lamuresc, ca vad ca ai o nelamurire in privinta mea. In cei 4 ani in care am facut peste 40.000 de km cu motocicleta, nu am luat decat doua amenzi deoarece am uitat sa aprind farul. In schimb am fost tavalit de 5 ori in Bucuresti de soferi care mi-au deschis usa in fata pe mijlocul strazii, taximetristi nesimtiti care nu mi-au dat prioritate, jigodii care intorc masina pe linia continua si se simt indreptatiti sa faca asta. Iar in cei 10 ani de sofat si 80.000 de km, am avut tot doua accidente in care nu am fost vinovat. Asa ca nu ma caracteriza tu pe mine.

+Quote Post
Vizitator_C_ris.
mesaj May 29 2009, 10:20 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (ANTI MOTOCICLISTI @ May 28 2009, 06:09 PM) *
Hai sa presupunem ceva in stilul asta (de fapt nu e presupunere e intamplare adevarata).
Pusti, 15 ani (de fapt fratele meu) ora 7.30, asteapta la semafor pe o strada cu 2 benzi.
Masina de pe prima banda opreste si il lasa sa treaca, a doua la fel, cand sa puna piciorul pe trecere un idiot de motociclist depaseste pe dreapta, intra in el. Norocul lui ca doar l-a lovit razant. Noroc oarecum, ca oricum a avut mana rupta si umar dislocat.

Vine politia, suspenda permisul idiotului pe 3 luni plus amenda. L-am dat in judecata si am obtinut cheltuieli de spitalizare plus despagubiri (nu te gandi ca au fost mari).
Eu sincer si din toata inima sper sa crapati toti, dar absolut toti motociclistii(idiotii) care nu sunt in stare sa respecte regulile de circulatie. mad.gif
Si sincer sper sa crapi si tu.

Imi pare rau pentru fratele tau, dar si copilul unui prieten a fost lovit de o masina pe trecerea de pietoni si acum are tije bagate in picioare.

Eu nu-i doresc moartea si nici familia copilului nu-i doreste moartea, a fost un accident. Dar iti trebuie un anumit nivel intelectual sa intelegi ca acest lucru se poate intampla oricui, mi s-a intamplat si mie si din acest motiv incerc sa fiu cat mai atent.
Spre deosebire de masina, pe motocicleta nu se poate fuma, citi ziarul, vorbi la telefon in timp ce mergi...asa ca te obliga sa fii atent.

Ce daca altul sta 80 de minute in trafic, daca cei din autobuz stau 80 de minute in trafic, ce tu esti mai cu mot sa faci doar 20 de minute si posibil astfel de nenorociri.
Sper sa va adune pe toti cu forasul de pe asfalt. mad.gif

Am comentant aceasta stare de ignoranta caracteristica romanilor..."Ce daca altul sta 80 de minute in trafic?"
Nenea, eu doresc sa muncesc, sa citesc o carte, sa ma plimb in parc, nu sa imi petrec viata in masina, intelegi?
Faptul ca iti place tie sa iti petreci 2 ore pe zi, adica 20 de zile pe an in masina nefacand absolut nimic este problema ta, dar din pacate a devenit si problema mea pentru ca ma incurci in trafic. Pe mine si miile de oameni care merg cu autobuzul cu 5km/h deoarece tu blochezi traficul. Tu si celelalte mii de nesimiti care nu se pot da jos din masina sa mearga 3 statii de autobuz pe jos, ca de, d'aia si-a luat masina, sa o exploateze.
De asta sunt deranjat, intelegi sau sa-ti desenez?

+Quote Post
Vizitator_Marcel.
mesaj May 29 2009, 10:52 AM
Mesaj #34

Guests

Da!
80% dintre motociclistii autohtoni sunt pericol public si fonic. Cu un plus pentru pericolul fonic!
Ma surprinde si ma nemultumeste numarul din ce in ce mai mare de ATV-uri de pe sosele. Este deranjant zgomotul pe care il fac si modul in care posesorii isi conduc respectivele mijloace auto pe sosele.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 29 2009, 11:17 AM
Mesaj #35

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (C_ris @ May 29 2009, 10:20 AM) *
Faptul ca iti place tie sa iti petreci 2 ore pe zi, adica 20 de zile pe an in masina nefacand absolut nimic este problema ta, dar din pacate a devenit si problema mea pentru ca ma incurci in trafic. Pe mine si miile de oameni care merg cu autobuzul cu 5km/h deoarece tu blochezi traficul. Tu si celelalte mii de nesimiti care nu se pot da jos din masina sa mearga 3 statii de autobuz pe jos, ca de, d'aia si-a luat masina, sa o exploateze.

Treaba mea ca stau in trafic in masina. E legal. Poate sunt masochist. Uite ca vreau sa merg 200 de metri cu masina sa-mi iau ziarul.
Dar kamikaze cu motoare care bubuie esapamentul in tot cartierul si fac slalom printre masini nu sunt legali, intelegi ?
O chestie similara a fost prevederea aia cu 'reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol'. Dar s-a modificat. Acum pietonii traverseaza aiurea pe riscul lor.

+Quote Post
Vizitator_Sofer.
mesaj May 29 2009, 11:20 AM
Mesaj #36

Guests

Si acest forum respecta aceeasi regula ca si altele de pe la noi... 90% opinii extremiste... cum zicea altcineva aici, "live and let live"... greu, nu?

Sunt sofer... cinstit, m-am gandit de multe ori sa-mi iau motocicleta pentru a reduce timpul petrecut in trafic (oricum, acceptabil mergand la ore la care stiu ca nu e asa mare aglomeratie)... dar n-am avut curaj... in masina siguranta e mult mai mare iar in Romania riscul e mult prea mare pe 2 roti din cauza celorlalti "eroi" (pe oricate roti or fi ei)...

Dar ce pot spune din experienta e ca acelasi procent de soferi si de motociclisti n-au nici o legatura cu legile... sa ataci o categorie intreaga sau alta mi se pare o imbecilitate din partea oricui... in cazul meu faptul ca circul cu masina e o necesitate, locuiesc langa bucuresti... am 20 km de mers pana la firma... daca stau dupa ratb fac de cel putin 2 ori mai mult decat cu masina in conditiile cunoscute... de ce as face asta? Oricum, iar mi se pare o mare tampenie sa fiu acuzat ca merg cu masina... e o alegere personala... sunt singur in masina 80% din timp... prefer sa merg cu masina si sa rezolv treburi la telefon intre timp(la casti, evident), sa nu pierd timpul degeaba... cu ce drept sa ma acuzi pe mine ca te "incurc" pe tine? fiecare are o alegere personala de facut, fiecare prefera un anumit mijloc de transport... acum sa acuzi pe toti care prefera masina si sa-i faci pe toti nesimtiti ca nu merg cu ratb-ul sau cu metroul e acelasi gen de extremism oligofren prezent peste tot la noi...

Inca cateva precizari:
- sunt de acord cu cresterea taxelor la un nivel mare pentru masini in centrul Bucurestiului (modelul Londrei)... prefer sa platesc mai mult si sa merg intr-un trafic mai lejer...
- nu am avut niciodata un accident, nici din vina mea nici a altora... dar am evitat la limita destui oligofreni (de la 2 la x roti)... in general respect legile, desi probabil merg cu vreo 20 km/h peste limita legala cam peste tot...
- in coloana daca vrea sa treaca pe langa mine un motociclist, incerc sa fac astfel incat sa-i fac loc daca nu are... 90% imi multumesc in acest caz... arata clar bunul simt al majoritatii motociclistilor... categoric nu are rost sa stea si ei in coloana la fel de mult ca noi...
- ce e f. important e ca noi, soferii, sa constientizam existenta celorlalti (motociclisti, biciclisti)... ca sa fim mai atenti... pentru acest motiv campaniile organizate de asociatiile de motoclisti mi se par extrem de bine venite...
- categoric, cum se mai zicea pe aici, politia trebuie sa-si faca datoria... ceea ce nu se intampla... in mod egal, si pentru soferi si pentru motociclisti... cu sanctiuni cat mai aspre... credeti ca occidentalii sunt mai civilizati ca-s o rasa superioara? au fost civilizati cu forta... cu sanctiuni aspre pentru orice... autoritatile si-au facut datoria cand trebuia si acum un anumit comportament li se pare natural... dar e artificial natural...

Stiti, pana acum ceva timp, si omul era supus selectiei naturale... se duceau exemplarele slabe si ramaneau cele puternice... o fi bine, o fi rau, dar odata cu evolutia stiintelor medicale aceasta selectie naturala are un impact din ce in ce mai mic, pana va disparea cu desavarsire... accidentele in care cad victime vinovatii sunt doar o alta cale de selectie naturala... cinstit, n-am nici un pic de mila pentru ei... merita... compasiunea mea se indreapta catre nevinovatii care le cad lor victima...

+Quote Post
Vizitator_bibicu.
mesaj May 29 2009, 11:21 AM
Mesaj #37

Guests

Pentru toti sofrii retarzi care au postat acest material ...
1. posed si Categoria A si B
2. nu circul cu autoturismul in bucuresti pentru simplul fapt ca as fi retard sa fac 2 ore pana la birou in loc de 30 minute!
3. nu circul cu motocicleta in bucuresti pentru ca nu are sens sa consum 12% si sa stau la semafor cu autoturismele; plus nu este gandita pentru 40km/h scrie foarte mare si clar in cartea tehnica ca viteza minima optima de deplasare este de 120km/h sub acea viteza intradevar racirea nu se face corespunzator, iar reparatia unei motociclete costa mult mai mult decat a unei cutii pe 4 roti.
4. circul in bucuresti cu un scuter de 125cmc; ultra suficient pentru bucuresti cate consuma 2,5% este euro2 adica noxe infime fata de bolizii cu care circulati voi cu 40km/h.
*. sunt foarte multi bizoni in randul motociclistilor la fel ca in randul soferilor si politia a inceput sa se sesizeze in acest sens, 5 prieteni care si-au tunat motoarele au luat saptamana trecuta amenda+talon ridicat pentru ZGOMOT PESTE LIMITELE STIPULATE IN TALON.
*. in toate tarile si in romania in zonele civilizate soferii fac loc la motociclisti"exceptie face in primul rand bucurestiul".
*. asa ca hai sa ne vedem de drumurile noastre shi pentru cei care nu pot vorbii la telefon in masina "incearca sa inchizi geamul crede-ma ca nu vei mai auzii zgomotul".

+Quote Post
Vizitator_blubber.
mesaj May 29 2009, 11:25 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Motociclist @ May 29 2009, 07:14 AM) *
Am motor.
Nu am tobe galagioase.
Merg cu maxim 60km/h in oras.

Viteza maxima admisa in oras e de 50km/h. Dat fiind faptul ca riscul e mai mare pe motocicleta decat pe masina o viteza maxima mai corecta ar fi de 40km/h pentru motociclisti.

Dar in fine, daca tu mergi cu mai mult de 50km/h in oras si ti-o iei in freza n-ai dreptul sa te plangi ca nu esti respectat.

Citeaza
Totusi, nu cred ca aveti dreptul sa va transformati frustrarile in vorbe grele impotriva motociclistilor.
Nu toti sunt cocalari.

Sunt mult mai multi cocalari la volan.

Sunt mai multi cocalari la volan poate daca vorbim de numere absolute. La procente cocalarii motociclisti bat de departe orice alta categorie.
Asta deoarece majoritatea masinilor sunt totusi destinate unor scopuri pragmatice. Masinile sport si gipanele de fitze nu formeaza majoritatea.

In schimb, motocicleta nu aduce nici un beneficiu in plus fata de un scuter de exemplu. Nu te apara de ploaie, nu poti merge la cumparaturi, nu poti sa iti muti lucrurile cu ea si nici nu poti merge cu familia in vacanta.

Usor de parcat e si o bicicleta sau un scuter. Nu-ti trebe 120CP sub sha ca eviti statul in coloana in oras.
Motocicletele sunt exclusiv un hobby.

Ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare la eroii calare pe cai putere e faptul ca uita deseori ca in trafic trebuie sa te comporti previzibil pentru ceilalti. Motocicletele au aceeasi putere ca si un automobil de clasa compacta sau chiar medie, dar greutate mult mai mica.
De aceea motociclistii pot accelera si frana mult mai repede, luand prin surprindere pe soferi, pietoni si probabil si biciclisti (n-am bicicleta si de aia nu pot sa spun sigur). Asta e si principala cauza a accidentelor pe care le provoaca sau carora le cad victime.
Cu atat mai mult cu cat am observat multi care accelereaza sau franeaza in linie dreapta fara vreun motiv aparent.

+Quote Post
Vizitator__Dexter.
mesaj May 29 2009, 11:44 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Motociclist @ May 28 2009, 10:33 AM) *
Stau, ma minunez ce citesc si nu stiu ce sa va raspund!

Atata vreme cat nu aveti capacitatea de a rationa ( logic si coerent ! ) orice asi scrie nu ajunge la creierasul vostru. Nu sunteti in stare de discutii ( schimb de idei ! ), aveti chef de barfa ordinara si lamentari penibile.

S-a dus dracului si forumul asta. Pacat.

subscriu.
frustratii aduc mereu si mereu aceleasi argumente, fara a tine seama de contraargumente.
apoi, cand pare ca au inteles, o iau de la capat cu aceleasi idei.

daca nu ar fi asa penibil ar fi chiar distractiv.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 29 2009, 11:54 AM
Mesaj #40

Membru veteran

Vad ca motociclistii sunt deranjati ca:
1. soferii aglomereaza traficul
2. soferii nu le fac loc sa se bage ei
Va informez ca si 1 si 2 sunt permise de lege. Deci nu vorbim de legalitate, ci de ce v-ar place voua sa se intample. Incercati sa-i scrieti lui Mos Craciun.

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj May 29 2009, 12:07 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (iul_autentic @ May 29 2009, 11:54 AM) *
Vad ca motociclistii sunt deranjati ca:
1. soferii aglomereaza traficul
2. soferii nu le fac loc sa se bage ei
Va informez ca si 1 si 2 sunt permise de lege. Deci nu vorbim de legalitate, ci de ce v-ar place voua sa se intample. Incercati sa-i scrieti lui Mos Craciun.

Nu vezi bine sau te faci.
1) Da, soferii care merg 3-4 statii de autobuz cu masina proprie, care merg la serviciu in Bucuresti singuri in masina, aglomereaza traficul. Nu numai al motociclistilor ci si al celor care merg cu treburi serioase cu masina, pe distante lungi, sau al celor care merg cu autobuzul. Nimeni nu zice ca e ilegal, e doar stupid. Eu am masina, am avut motocicleta, cand nu ploua sau nu am treaba (km multi sau lucruri de carat) merg insa cu bicicleta.
2) Nu, nimeni nu cere sa se dea soferii la o parte. In schimb putem cere ca soferii sa nu fie tampiti, sa nu intoarca peste dubla continua, sa nu se bage cand nu au prioritate si cand vine o motocicleta sau bicicleta pe principul "lasa-l ca opreste el de frica sa nu il rup", sa se uite in oglinda cand schimba banda de mers, etc. Alaltaieri un prieten cu motocicleta a fost trantit cand a plecat pe verde de la stop de un imbecil de Mures care a trecut pe rosu, i-a facut praf motocicleta si l-a ranit usor - din fericire, pentru ca putea fi mult mai grav. Intelegi care e problema si cam ce vor motociclistii, sau cum intreba cineva mai sus e necesar un desen? Pentru ca este al coispelea mesaj care spune lucrurile astea si vad ca in continuare nu se intelege.
Cat despre tevi tunate, motociclete care fac zgomot, scuteristi tampiti - intra pe un site de motociclism sa vezi parerea aproape generala a motociclistilor vis a vis de prosti de genul asta.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 29 2009, 12:43 PM
Mesaj #42

Membru veteran

Citeaza (rakkone @ May 29 2009, 12:07 PM) *
2) Nu, nimeni nu cere sa se dea soferii la o parte. In schimb putem cere ca soferii sa nu fie tampiti, sa nu intoarca peste dubla continua, sa nu se bage cand nu au prioritate si cand vine o motocicleta sau bicicleta pe principul "lasa-l ca opreste el de frica sa nu il rup", sa se uite in oglinda cand schimba banda de mers, etc. Alaltaieri un prieten cu motocicleta a fost trantit cand a plecat pe verde de la stop de un imbecil de Mures care a trecut pe rosu, i-a facut praf motocicleta si l-a ranit usor - din fericire, pentru ca putea fi mult mai grav. Intelegi care e problema si cam ce vor motociclistii, sau cum intreba cineva mai sus e necesar un desen? Pentru ca este al coispelea mesaj care spune lucrurile astea si vad ca in continuare nu se intelege.Cat despre tevi tunate, motociclete care fac zgomot, scuteristi tampiti - intra pe un site de motociclism sa vezi parerea aproape generala a motociclistilor vis a vis de prosti de genul asta.

Ba se intelege. Nimeni nu sare sa apere un sofer nebun.
Eu unul nu cunosc vreun sofer care sa-si propuna sa beleasca bikeri pe strada. In schimb stiu bikeri care-si propun sa sperie vestul...

+Quote Post
corect
mesaj May 29 2009, 12:50 PM
Mesaj #43

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (_Dexter @ May 29 2009, 11:44 AM) *
subscriu.
frustratii aduc mereu si mereu aceleasi argumente, fara a tine seama de contraargumente.
apoi, cand pare ca au inteles, o iau de la capat cu aceleasi idei.

daca nu ar fi asa penibil ar fi chiar distractiv.

Care contraargumente? Ca nu am vazut nici macar unul de bun simt pana acum.

In afara de faptul ca toti cei pe doua roti (sau 4 doar iarna) care au scris pe aici "s-au jurat cu mana pe buric" ca ei merg regulamentar si nu si-au tunat nimic si s-au plans de cum sunt unii soferi in trafic (unii uitand sa specifice ca nu toti sunt asa, dar de...) nu am vazut nici un argument logic.
Am vazut acuze, jigniri la adresa altora, care, ce-i drept, nu scrisesera niste posturi tocmai cum trebuie, dar sunt curioasa cum ar fi scris vreun motociclist daca peste fratele lui aflat pe trecerea de pietoni dadea un sofer. Sunt convinsa ca nu stiti ce inseamna asta, altfel nu ati fi reactionat asa. Ca de, e mai usor sa dam cu parul...

Singurul relativ contraargument a fost ca se pierde mai putin timp in trafic. Corect. Dar cand recomanzi tuturor sa renunte la masina ca tu renunti cateva luni pe an (ca iarna e mai greu) si nu te deranjezi sa raspunzi cand cineva iti atrage atentia ca nu toti pot aplica "mirificile" tale sfaturi nu stiu la ce te astepti.

In concluzie, daca vreti raspunsuri civilizate si de bun simt ar fi recomandabil ca si voi cand scrieti sa dati dovada de bun simt si limbaj civilizat.

+Quote Post
Vizitator_motociclist.
mesaj May 29 2009, 02:26 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (blubber @ May 29 2009, 11:25 AM) *
De aceea motociclistii pot accelera si frana mult mai repede....

1. Te inseli amarnic. motocicleta se opreste mult mai greu, iar daca blochezi rotile, franand brusc din cauza unuia care iti apara brusc in fata, risti sa cazi.

2. 60km/h (maxim!) e o viteza rezonabila comparand cu soferii sau motoristii care merg cu 100 si ceva ...

Sunt convins ca tu mergi numai cu 50..

Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 29 2009, 03:27 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (rakkone @ May 29 2009, 09:58 AM) *
Esti un tampit, C_ris nu sustinea ca este nedreptatit, sustinea ca e mai ieftin si ca timp si ca bani sa mergi cu motocicleta si de aceea merge cu motocicleta. Dar tu nu intelegi decat ceea ce vezi prin ochelarii hidosi ai tampeniei si ai frustrarilor tale.
Esti tampit din nou, asa si eu pot sa zic ca din postura de motociclist cat si din cea de sofer vad ca majoritatea covarsitoare, repet covarsitoare a soferilor sunt cocalari si melteni, de la aia care depasesc pe linia de tramvai si la refugiu vor sa iti intre in fata si au tupeul sa iti bata obrazul ca nu ii lasi si pana la ghertoii care trec cu zecile pe drum cu prioritate la 5km la ora si nu te lasa sa iesi de pe o strada secundara sua din parcare, si se fac ca nu te vad.
De asemenea esti un tampit ca nu poti sa crezi una si alta, nici eu nu pot sa cred ca minim o data nu ai facut parte din categoria cocalarilor si meltenilor pe 4 roti de care am zis mai sus.
Si pentru ca urezi in stanga si in dreapta iti urez sa fii tampit in continuare toata viata si sa nu te vindeci, in momentul in care din astia ca tine apar pe forumuri sau varsa oale de mizerii gratuit putem vedea care e diferenta intr un om si un tampit

Tampitule

Domnule Prost,
Iti recomand sa citesti cu mai mare atentie posturile puse de ceilalti. Ca sa te ajut putin (deh in cazul tau este nevoie) iti pun un citat din commentul lui C_ris: "Si eu ma bag in printre coloane la semafor, pentru ca daca nu erai tu cu masina si alti 1000 in urma ta, aveam loc sa merg pe strada normal. Imi risc viata din cauza ta ca ocupi strada intr-un mod nesimtit si ridicol.
Nu sunt nesimtit sa stau in masina si sa fumez meditand la nemurirea sufletului pana imi vine acru in gura in coloana lunga de doua cartiere cu masina de serviciu.

Eu vreau sa ajung la serviciu in 20 de minute NU in 80 de minute pentru ca nu vreau sa imi petrec viata in masina. NU te obliga nimeni sa mergi cu masina si apoi sa vii pe forumuri sa te plangi de trafic, motociclisti si lipsa locurilor de parcare. Masina se foloseste in general numai pentru drumuri inafara orasului si pentru cumparaturi nu sa mearga un om intr-o masina in fiecare dimineata la serviciu."
Eu sincer in acel post nu am vazut nici un argument legat de faptul ca motocicleta este un mijloc mai rapid de a circula. Tot ce am vazut este postul unui om care nu respecta legea si injura pe cei care folosesc masina (cu toate ca el o foloseste fara nici o problema iarna) - "ocupi strada in mod nesimtit si ridicol".
In plus din cate stiu eu este o tara libera, deci daca omul isi doreste sa mearga cu masina sau motocicleta pana la serviciu atunci este liber.
Din cate am vazut, tu, ca sofer si ca motociclist, aprobi chiar nerespectarea legii (ex. slalomul printre masini) ca altfel ai fi comentat impotriva lui C_ris) si mai apoi ne vorbesti de ghertoi si melteni - deci din perspectiva ta numai soferii pot fi cocalari, nu si motociclistii (mai ales cand exista atatea exemple de eroi care nu respecta legea - citeste postul lui ANTI MOTOCICLIST). dry.gif
Nici nu vreau sa te mai intreb parerea ta in legatura cu depasitul coloanei pe dreapta (vezi primul meu post).
Asa ca iti spun ca esti un mare P.R.O.S.T., sa iti mai urez odata ce ti-au urat si altii mai sus si sa te rog sa nu mai poluezi forumurile cu ideile tale tembele nascute din sentimente de tip "io sunt buricu pamantului" (se pot observa din propozitiile tip "nu m-a lasat sa ies din parcare in secunda 1 si a trebuit sa astept putin - ce nenorocit ").

+Quote Post
Vizitator_Cetateanu nedumerit.
mesaj May 29 2009, 03:45 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (C_ris @ May 29 2009, 10:20 AM) *
Am comentant aceasta stare de ignoranta caracteristica romanilor..."Ce daca altul sta 80 de minute in trafic?"
Nenea, eu doresc sa muncesc, sa citesc o carte, sa ma plimb in parc, nu sa imi petrec viata in masina, intelegi?

Vreau sa iti pun si eu 3 intrebari:
1. Este sau nu este Romania o democratie?
Daca da are fiecare dreptul de a-si alege mijlocul de transport pe care il prefera (inclusiv tu, motor vara, masina iarna)?

Daca vrei sa ne arati ca nu esti nesimtit si tu la randul tau ca ceilalti care nu pot merge 3 statii de autobuz pe jos, foloseste si tu autobuzul sau metroul (sau chiar mersul pe jos - nu-l mai recomanda la toata lumea fara sa-l incerci).
2. Este circulatia pe strazile din Romania guvernata de legi?
Daca da slalomul printre masini este legal?

Poti sa imi spui tu ca niciodata in acest slalom printre masini nu ai taiat fata cuiva, nu ai depasit niciodata pe dreapta coloana si nu ai incomodat la randul tau nici un sofer?
3. Iarna cand folosesti masina nu mai faci 80 de minute in trafic?
Sau pentru tine timpul se contracta in mod miraculos?

Concluzie: Nu numai ca esti ipocrit dar mai esti si periculos in trafic.

+Quote Post
Varahil
mesaj May 29 2009, 04:18 PM
Mesaj #47

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 9-May 09
De la: un computer
Utilizatorul numarul: 7 761

eu am facut apel si la toleranta cand am scris "traieste si lasa sa traiasca". evident, se poate tolera numai ce e de tolerat, nu chiar orice si oricat... cert este faptul ca nu trebuie sa ne facem singuri dreptate pe sosea , pentru asta raspunde Politia Rutiera (ar trebui sa raspunda si sa fie vizibila).... in continuare cred ca e loc pentru toata lumea pe drumul public, indiferent cate roti foloseste smile.gif - un pic de respect unii fata de ceilalti si mai ales respectarea Codului Rutier - scuze pentru utilizarea "limbajului de lemn"... smile.gif .

eu folosesc picioarele si patru roti pentru diverse deplasari...

+Quote Post
Vizitator_Ninja.
mesaj May 29 2009, 05:30 PM
Mesaj #48

Guests

Am mers si eu aproape 10.000km pe motocicleta in Romania si imi dau seama si cum este tratat un motociclit de toti prosti crescutii trecuti de capitalism din caruta in autoturisme.

Vreau sa urez motociclistilor adevarati asfalt uscat iar celor cu tobe "sport", wheely, 100+ prin oras, scutere fumegande sa dispareti dijn poolul genetic ca e plina lumea de prosti si nesimtiti. Nu o sa va simtit lipsa.

PS. Eu ma las de sportul asta caci imi place viata.

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj May 29 2009, 05:46 PM
Mesaj #49

Guests

chiar acum (ora 20.45) cativa motociclisti isi tureaza motoarele la mica distanta de blocul meu; dupa cum suna, e clar ca sitele de la esapamente sunt scoase; de cum se intuneca vor incepe sa le urle la maximum; iar trebe sa chem Politia...M-AM SATURAT! le doresc sa ajunga terci sub roti de camioane grele!!!

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj May 29 2009, 05:53 PM
Mesaj #50

Guests

gaseste tu alta solutie ca motociclistii SA NU MAI AFCA ZGOMOT DINADINS, iar noi sa avem LINISTE si CIVILIZATIE! poate recomanzi vorba buna! adica motociclistii aia nu stiu ca deranjeaza, saracutii! le doresc sa ajunga terci sub roti de camioane grele!
Citeaza (Motociclist @ May 28 2009, 02:50 PM) *
oare cat de bolnav psihic trebuie sa fii sa doresti MOARTEA cuiva ? blink.gif
ba sa mai si faci planuri despre asta...

unii chiar va meritati soarta. 80-90% conform statisticilor.

+Quote Post
Vizitator_jonnick.
mesaj May 29 2009, 09:05 PM
Mesaj #51

Guests

Exista motociclisti care sunt pe 2 roti deoarece doresc sa impresioneze. Multi sfarsesc destul de rau deoarece riscurile pe 2 roti sunt incomesurabil mai mari. Spre deosebire de copilul de bani gata care se suie in Lamborghini, calca 5 oameni loveste 3 stalpi si scapa cu viata si basma curata, pe motocicleta daca lovesti ceva la 80+ la ora, chit ca e stalp sau alta persoana - esti hamburger meat. Ca urmare selectia naturala a testosteronului de bani gata e mult mai rapida si eficienta pe 2 roti. Ca pieton preferam sa vad copilasii de Dorobanti pe motocicleta decat in Ferrari-uri. Produc pagube mai mici si se potolesc mai repede.

Motociclistul adevarat e prin definitie un conducator defensiv - care incearca sa evite orice obstacol nu sa treaca prin el. El se fereste atit de masini cat si de pietoni, ceea ce nu prea se aplica soferilor pe 4 roti, care de multe ori "forteaza" pietonii sa se dea la o parte, stiindu-se aparati de 1000 de kg de tabla si fier. Interesanta este si reactia pietonilor care de multe ori subestimeaza pericolul de a fi lovit de 2 roti in loc de 4. Nu pot sa nu remarc ca pietonii tind sa ignore bicicletele, scuterele, sau motocicletele desi la viteze de sub 30km la ora este preferabil sa fi lovit de o masina decat de ceva pe doua roti. Tabla la viteze mici e mai confortabila decat o bara de fier infipta in coaste sau in craniu....

Este probabil adevarat ca unii motocilisti nu respecta regulile de circulatie, dar acest lucru este la fel de adevarat pentru soferi. Majoritatea soferilor din Bucuresti incalca legile voit sau nevoit, conduc pe linii de tramvai, parcheaza unde nimeresc, taie calea si se vara agresiv in trafic. Diferenta intre a fi intr-o masina si a fi pe bicicleta/motocicleta e ca pe 2 roti esti foarte expus. Ca urmare, macar bunul simt uman spune ca un sofer n-ar trebui sa faca acelasi manevre linga un motociclist/biciclist , chit ca motociclistul este un idiot total. In rest noi sa fim sanatosi...

+Quote Post
Vizitator_blubber.
mesaj May 29 2009, 09:50 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (motociclist @ May 29 2009, 02:26 PM) *
1. Te inseli amarnic. motocicleta se opreste mult mai greu, iar daca blochezi rotile, franand brusc din cauza unuia care iti apara brusc in fata, risti sa cazi.

2. 60km/h (maxim!) e o viteza rezonabila comparand cu soferii sau motoristii care merg cu 100 si ceva ...

Sunt convins ca tu mergi numai cu 50..

Bafta!

Dar de accelerat e ce taci malc? Si de accelerat si franat in linie dreapta fara nici un motiv? Si nu cred ca franezi mai greu ca o masina de 1 tona.

la faza cu "Sunt convins ca tu mergi numai cu 50" tre' sa stau un pic sa ma opresc din ras. Pai daca eu merg cu mai mult de 50 la ora prin oras si fac accident nu ma plang dupa aia ca nu-s respectat. Capisci?

Esti liber sa circuli si cu 60 dar daca ti-o dai in freza, recunosti public si in gura mare ca esti idiot si dupa aia taci malc.

+Quote Post
Vizitator_Scuterist cu permis cat B. trant.
mesaj May 29 2009, 11:35 PM
Mesaj #53

Guests

Nu zic ca nu exista si bikeri cretini sau scuteristi inconstienti. Din contra. Dar diferenta dintre un motociclist vitezoman amator de senzatii tari, care, de cele mai multe ori, isi ia anumite masuri de precautie, si coana Safta si Stefan a Petrei care au devenit soferi pt. ca au luat permisul din greseala sau cu spaga, e ca un motociclist/scuterist nu poate pune in pericol viata unui conducator auto. Scuteristii si motociclistii pot sa-si rupa propriul gat, in timpul procesul de a zgaria putin vopseaua de pe masina cu care au avut contact. Pe cand, un sofer, cand nu s-a asigurat ca n-avea exact chef pt asta si mai si vorbea la mobil in timp ce manca in masina in care laptopul mergea pe scaunul din dreapta, face imediat moarte de om cand se suie pe un motociclist.

Aratati-mi mie o stire in care un motociclist a omorat un pieton. Si eu va voi arata 1000 in care masini spulbera oameni cu copii in brate, animale, alte masini, copaci si chiar case. Spre deosebire de motociclisti care si daca nimeresc din plin gardul, tot ce strica e propria cutie craniana.

In Bucuresti sunt 3 feluri de soferi:
1. care au motor/scuter si te ajuta sa treci
2. care, cand te vad pe scuter mergand ca omul pe banda ta, urla la tine: F***-ti m***ii matii de prost, marsh pe dreapta!
3. care, cand te vad mergand pe dreapta, ca sa nu "incurci circulatia", in pericol de a-ti rupe gatul in gipanul lu' madam care da cu spatele din parcare fara sa se asigure, urla la tine "Ba v-as omora pe toti, 'rea-ti ai dreacu cu scuterele voastre, va bagati peste tot si mergeti intre benzi parca v-a luat tactu strada!"

Pe banda nu e bine, pe langa banda nu e bine, ca nu poluam ca o masina nu e bine, ca nu ocupam loc in trafic ca o masina nu e bine, ca nu blocam intersectii si parcari nu e bine, ca nu vorbim la telefon in timp ce mergem nu e bine, ca nu putem sa radem un sat intreg cand ni se strica frana nu e bine. Ar fi bine in schimb sa facem ca voi, cei care mergeti numai cu masina, ca asa e in Romania, e bine sa ai bemve, sa te remarce... fetele.

+Quote Post
Vizitator_Motociclist.
mesaj May 30 2009, 11:14 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (clujean @ May 29 2009, 05:53 PM) *
le doresc sa ajunga terci sub roti de camioane grele!

Sa va dea Dumnezeu copii motociclisti!

+Quote Post
mesaj May 30 2009, 12:09 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (jonnick @ May 29 2009, 09:05 PM) *
Exista motociclisti care sunt pe 2 roti deoarece doresc sa impresioneze. Multi sfarsesc destul de rau deoarece riscurile pe 2 roti sunt incomesurabil mai mari. Spre deosebire de copilul de bani gata care se suie in Lamborghini, calca 5 oameni loveste 3 stalpi si scapa cu viata si basma curata, pe motocicleta daca lovesti ceva la 80+ la ora, chit ca e stalp sau alta persoana - esti hamburger meat. Ca urmare selectia naturala a testosteronului de bani gata e mult mai rapida si eficienta pe 2 roti. Ca pieton preferam sa vad copilasii de Dorobanti pe motocicleta decat in Ferrari-uri. Produc pagube mai mici si se potolesc mai repede.

Motociclistul adevarat e prin definitie un conducator defensiv - care incearca sa evite orice obstacol nu sa treaca prin el. El se fereste atit de masini cat si de pietoni, ceea ce nu prea se aplica soferilor pe 4 roti, care de multe ori "forteaza" pietonii sa se dea la o parte, stiindu-se aparati de 1000 de kg de tabla si fier. Interesanta este si reactia pietonilor care de multe ori subestimeaza pericolul de a fi lovit de 2 roti in loc de 4. Nu pot sa nu remarc ca pietonii tind sa ignore bicicletele, scuterele, sau motocicletele desi la viteze de sub 30km la ora este preferabil sa fi lovit de o masina decat de ceva pe doua roti. Tabla la viteze mici e mai confortabila decat o bara de fier infipta in coaste sau in craniu....

Este probabil adevarat ca unii motocilisti nu respecta regulile de circulatie, dar acest lucru este la fel de adevarat pentru soferi. Majoritatea soferilor din Bucuresti incalca legile voit sau nevoit, conduc pe linii de tramvai, parcheaza unde nimeresc, taie calea si se vara agresiv in trafic. Diferenta intre a fi intr-o masina si a fi pe bicicleta/motocicleta e ca pe 2 roti esti foarte expus. Ca urmare, macar bunul simt uman spune ca un sofer n-ar trebui sa faca acelasi manevre linga un motociclist/biciclist , chit ca motociclistul este un idiot total. In rest noi sa fim sanatosi...

Eu trebuie sa zic ca nu am vazut niciodata pieton care sa sara in fata unui motor doar asa de dragul de a fi accidentat. In plus este o chestie bine stiuta despre care tu vad ca n-ai vorbit faptul ca motociclistii fac slalom printre masini (asta implica in multe cazuri si depasirea coloanei pe dreapta atunci cand sta la semafor sau au oprit la o trecere). Sa inteleg ca recomanzi si in astfel de cazuri sa se fereasca pietonii?
Sa stii ca frecventa acestui tip de accidente este mult mai mare la motoare deoarece cu masina nu te poti strecura in spatii foarte inguste cu viteza destul de mare.
Legat de scutere sa stii ca cei care le folosesc sunt obligati prin lege sa foloseasca numai prima banda pentru deplasare (ceea ce nu prea se intampla).
In plus, atunci cand un motociclist incomodeaza in trafic un sofer (prin manevre neregulamentare) unde mai este bunul simt. Sau bunul simt trebuie sa existe numai la soferi nu si la motociclisti (Adica eu ar trebui sa-l feresc pe inconstient si eventual sa lovesc pe altcineva numai din bun simt)?
Eu personal consider ca nu ar trebui sa iei apararea motociclistilor si scuteristilor si sa arunci vina pe pietoni si pe soferi.
In rest mult noroc in trafic...

+Quote Post
nashu_mare
mesaj May 30 2009, 01:32 PM
Mesaj #56

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Majoritatea soferilor din Bucuresti incalca legile voit sau nevoit, conduc pe linii de tramvai, parcheaza unde nimeresc, taie calea si se vara agresiv in trafic.

Ce bine ar fi daca ar fi asa! Ar insemna ca majoritatea masinilor ar fi pe linia de tramvai si am avea si noi, astia care respectam legile, posibilitatea sa circulam normal, pe drum. Din pacate nu este asa si majoritatea respectam legile. In schimb e mai usor sa faci o generalizare de genul asta pentru a iti scuza anumite derapaje. (exprimarea e impersonala, nu vorbesc neaparat de tine)
Diferenta intre a fi intr-o masina si a fi pe bicicleta/motocicleta e ca pe 2 roti esti foarte expus. Ca urmare, macar bunul simt uman spune ca un sofer n-ar trebui sa faca acelasi manevre linga un motociclist/biciclist , chit ca motociclistul este un idiot total. In rest noi sa fim sanatosi...

Logic ar fi ca motociclistii sa se simta aici si sa isi taie din avantul incalcarii legilor. Vorba aia, de ce sa planga mama cand poate sa planga ma-sa? Eu franez si/sau il ocolesc daca e posibil, pentru ca nu am chef de toata tevatura cu politia dar te asigur ca pot sa traiesc cu remuscarile cauzate de schingiuirea unui motociclist/biciclist/pieton care a facut o manevra ce incalca legea in fata mea iar eu nu am putut sa il evit.

+Quote Post
Vizitator_racing forever.
mesaj May 30 2009, 02:04 PM
Mesaj #57

Guests

Hai sa presupunem ceva in stilul asta (de fapt nu e presupunere e intamplare adevarata).
Pusti, 15 ani (de fapt fratele meu) ora 7.30, asteapta la semafor pe o strada cu 2 benzi.
Masina de pe prima banda opreste si il lasa sa treaca, a doua la fel, cand sa puna piciorul pe trecere un idiot de motociclist depaseste pe dreapta, intra in el. Norocul lui ca doar l-a lovit razant. Noroc oarecum, ca oricum a avut mana rupta si umar dislocat.
Vine politia, suspenda permisul idiotului pe 3 luni plus amenda. L-am dat in judecata si am obtinut cheltuieli de spitalizare plus despagubiri (nu te gandi ca au fost mari).
Eu sincer si din toata inima sper sa crapati toti, dar absolut toti motociclistii(idiotii) care nu sunt in stare sa respecte regulile de circulatie. mad.gif
Si sincer sper sa crapi si tu. Ce daca altul sta 80 de minute in trafic, daca cei din autobuz stau 80 de minute in trafic, ce tu esti mai cu mot sa faci doar 20 de minute si posibil astfel de nenorociri.
Sper sa va adune pe toti cu forasul de pe asfalt. mad.gif

esti un retard.
mai bine dadea peste tine si iti crapa scufita, ma gandesc ca poate fractu e la fel de prost ca tine si l-a luat la superoferta.

idiotule accidentele sunt accidente se intampla oricui sa greseasca dar pana la a generaliza e cale lunga.
de exemplu cum ar fi `sa va iau copii pe trecere!!` daca tot suntem la urari.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj May 30 2009, 02:20 PM
Mesaj #58

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (racing forever @ May 30 2009, 02:04 PM) *
esti un retard.
mai bine dadea peste tine si iti crapa scufita, ma gandesc ca poate fractu e la fel de prost ca tine si l-a luat la superoferta.

idiotule accidentele sunt accidente se intampla oricui sa greseasca dar pana la a generaliza e cale lunga.

Ie-te-l! Daca ne intrebam vreodata daca motociclistii aia adevarati care fac galagie noaptea stiu sa scrie, acum avem raspunsul: nu.

"reising forevar"... Pfff!

+Quote Post
mesaj May 30 2009, 02:38 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (racing forever @ May 30 2009, 02:04 PM) *
esti un retard.

Pentru domnu' IDIOT FOREVER,
Inca dupa numele pe care l-ai folosit pot sa-mi dau seama ca esti un handicapat.
Bai boule imi sare rau tandara cand vad prosti ca tine care, dupa ce ca au fost feriti de asa ceva folosesc astfel de limbaj impotriva unor oameni care isi varsa oful.
Tie handicapatule iti doresc sa treaca si familia ta prin ce a trecut fratele lui ANTI MOTOCICLIST si dupa asta sa vedem ce cuvinte de lauda vei mai avea pentru motociclisti si cat vei mai crede ca generalizeaza.
In loc sa intelegi supararea omului si sa intelegi ca astfel de evenimente pot fi destul de grele pentru un om, mai te si auzi vorbind ca prostu.
Eu sincer as vrea sa ma intalnesc cu tine si sa iti trec cu masina peste capul ala de erou de r.a.h.a.t. ca dupa cat de bine stapanesti limba romana imi dau seama ca esti unul dintre idiotii despre care se plange lumea pe acest forum.
Asa ca te rog intra intr-un tei si scuteste lumea de aberatiile tale de c.a.c.a.t. care se rupe in figuri pe drum (ca are motocicleta domne).

Pentru ceilalti care citesc postul,
Regret limbajul folosit dar am ajuns la concluzia ca singurul mod in care-i ii poti explica unei maimute ceva este de a vorbi pe limba ei.
Si DA consider ca 80% dintre motociclisti sunt astfel de maimute.
Pentru ceilalti 20% numai respect si drum lin.

+Quote Post
Vizitator_John 2+2+2+4.
mesaj May 30 2009, 04:07 PM
Mesaj #60

Guests

2+2+2+4 = picioare, bicicleta, motocicleta (cel mai des), masina. Poate pentru ca sunt pus in toate aceste situatii nu ajung sa generalizez, nu ajung sa fac amenintari.. Insa, in mod sigur din cauza celor sapte ani de-acasa si a dramului de inteligenta nu ii doresc nimanui moartea. Cum sa doresti moartea unui om (sau a mai multora) pentru ca iti strica somnul de frumusete? Se pare, insa, ca asta e nivelul la care am ajuns.. mai exact, cel echivalent cu al copiilor de 7-8 ani care-si ziceau "sa moara Doamna, ca e rea, ca m-a tras de ureche!!"

Cam atat cu rant-ul. Gasim uscaturi in orice padure..
Incepem cu niste probleme (nici pe departe toate, dar oricum prevad un post lung):

1. UNII motociclisti merita premiul Darwin pentru curatarea pool-ului genetic (cum spunea cineva mai sus) pentru ca le arde de "jmecherii" in trafic
2. UNII motociclisti merita pedepsiti financiar (ce bine ar fi sa fie amendele ca in Finlanda [parca], unde primesti amenda in functie de venit!!) pentru zgomotul pe care-l fac de-amboulea noaptea, cand fac liniute si alte alea..
3. UNII motociclisti, dar FOARTE MULTI scuteristi merita batuti cu biciul pentru ca fac lane-splitting
4. UNII soferi nu au ce cauta in spatele covrigului!! Nu se asigura, nu stiu sa conduca, au mentalitatea de "las' ca opreste el, ca altfel face buba!" (astia chiar ar merita batuti)
5. UNII soferi nu sunt constienti de faptul ca daca dau semnal in timp ce trag de volan nu le ofera celor de pe banda pe care vor sa se inscrie suficient timp de reactie
6. UNII soferi nu inteleg ca simplul fapt ca "ai dat semnal" cu doi metri inainte de a trage de volan nu iti acorda prioritate, nu ai voie sa te inscrii pe banda respectiva decat in momentul in care ai loc suficient, nu gandindu-te ca celalalt (fie ca e in masina, fie ca e pe doua roti) trebuie sa-ti faca loc
7. Foarte multe masini intr-un oras relativ mic (vorbesc strict despre Bucureshit), mult prea putine locuri de parcare - vina celor de sus
8. Foarte putin respect in trafic. Desi n-ai cum sa ceri respect in trafic, atata vreme cat nu exista respect in general. Cei sapte ani de-acasa sunt pe cale de disparitie.

Viteza traficului in B. este de 70-75km/h, daca intr-adevar conduceti in aceasta tentativa de oras cunoasteti acest detaliu. Deci va recomand sa va potoliti cu remarcile gen "50/60km/h".. Nimeni nu s-a nascut sfant, nici unul dintre noi nu suntem usa de biserica, toti am facut greseli (intentionate sau doar din neatentie).

Motociclistul/scuteristul care circula prin dreapta circula PE BANDA INTAI in cele mai multe cazuri!! nu e vina sa ca pe dreapta sunt parcate masini pana la saturatie, atata timp cat are loc pe acea banda, ARE DREPTUL SA CIRCULE ACOLO!! Soferul care face dreapta, insa, este obligat sa semnalizeze, sa se asigure, si sa nu traga de volan cu gandul ca "da-l dracu', ca n-are ce cauta acolo!!"

Este o mare diferenta intre lane-splitting si mersul printre masini pana la semafor!! Daca o coloana de 30 de masini per banda este oprita la semafor, consider ca am dreptul (nu legal, pentru ca legile noastre sunt de rahat) sa ma deplasez PRINTRE masini, INCET, pana la semafor. Acest lucru ar fi mult mai usor de facut, mult mai putin deranjant, daca soferii n-ar opri in coloana ca pi*atul boului, in zig-zag, unii incercand sa schimbe banda, unii pe stanga, altii pe dreapta. Cata vreme masinile sunt OPRITE, consider ca nu deranjez pe nimeni daca nu turez de-amboulea. Cand coloana se pune in deplasare, fiti siguri ca raman in coloana, nu ma bag in continuare printre masini, pentru ca sunt constient de faptul ca e mult prea periculos. Fiti siguri ca sunt foarte multi ca mine. Lane-splittingul tocmai la asta se refera: deplasarea printre masini (cu schimbare de banda des) in timp ce coloana este in miscare. Manevra sinucigasa. Darwin??

Problema principala? Nerespectarea legii. De catre unii soferi, de catre unii motociclisti, de catre unii pietoni, de catre.. Nu respectul.. Daca s-ar respecta legea, daca s-ar semnaliza cu 50m inainte de a se face manevra, si nu cand tragi de volan, daca s-ar asigura toti cum trebuie, daca.. daca..

Asta ar fi utopie. Nu constituim nici unul dintre noi material utopic. Nici pe departe. Cat despre cel care a dorit motociclistilor sa moara striviti sub roti de camion: sunt sigur ca ai o mama, o sora, o fata, un frate, un cineva pe care sa-l/o iubesti! Cum ar fi sa fie strivit/a de un camion pentru traversare prin loc nepermis? "Greseala" absolut constienta, pe care ABSOLUT TOTI o facem. Greseala mult mai grava decat galagia pe care o fac niste "motociclisti", nu crezi?

Traficul ar fi mult mai lejer daca n-ar fi masini parcate pe prima banda a fiecarui sens a fiecarei strazi, nu credeti? Traficul ar fi mult mai lejer daca nu ar bloca intersectia unii soferi, nu credeti? Sau credeti ca un motociclist poate bloca o intersectie?

In incheiere, doua cuvinte despre nesimtirea crasa a romanului: daca, indiferent de circumstante, cad in fata masinii voastre, nu am pretentia sa coborati din masini sa ma ajutati sa ridic motorul, nu am pretentia sa coborati din masini pentru a vedea daca nu cumva sunt ranit grav, nu am pretentia sa va oferiti ca martori daca ajung in spital din cauza vre-unuia care nu s-a asigurat si a intors pe dubla continua, dar macar aveti bunul simt de a nu ma claxona si injura pentru ca va "blochez", pentru ca nu reusesc sa debarasez banda instantaneu..

Deschideti ochii, mah!! renuntati la ura, mah, ca nu rezolvati nimic!! Nu urati toti motociclistii din cauza catorva poame, renuntati la atitudine, ca in interiorul castii care se apropie poate fi o ruda sau un foarte bun prieten.. Asigurati-va de doua ori, macar cu gandul ca evitati ore intregi la politie, zile intregi de alergaturi dupa asigurari, avocati, et caetera!! Semnalizati din timp, sa vada ala din spate ce intentionati, macar asa ii acordati o sansa sa va evite!!

Ar mai fi al dracu' de multe de spus, dar stiu ca un apel la ratiune pe indiferent ce forum nu va avea un succes rasunator, si nu prea am timp de a purta o adevarata discutie pe acest forum.. Mai ales ca cineva cu mintea infierbantata nu poate purta o discutie in termeni rezonabili, mai ales ca o minte infierbantata va gasi noi moduri de refulare, ignorand argumentele logice si apelul la ratiune..

Deschideti ochii, mah!! Nu suntem inamicii vostri, suntem rude, suntem prieteni, suntem OAMENI inca!!

Cu (suficient, zic eu) respect,
John (pietont, biciclist, motociclist, sofer)

+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 08:10 AM