IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 43 44 45 46 47 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_judas priest.
mesaj Jan 22 2009, 09:47 AM
Mesaj #1321

Guests

Citeaza (antigelu @ Jan 22 2009, 09:38 AM) *
ia sa vedem

1

2

3

deci afirmatia absoluta din 1 se relativizeaza in 2 si 3 ???
daca urmarim succesiunea primelor 2 afirmatii putem concluziona
ca: standardul biblic = criteriul lui iul
unsure.gif

iul, iul
laugh.gif

ce spune iul este: iehovistii sunt neetici si imorali, pentru ca isi mint si proprii "potential convertibili". Adica nu afli tot ce inseamna iehovismul decat dupa nush cati ani, nu exista transparenta. Intr-adevar, ciudata religie. Seamana cu o masonerie.

@iul: totusi iul, nu m-ai convins cu Iuda. De ce era el dusmanul lui Dumnezeu? repet: nu cumva el s-a supus lui Isus, cand acesta i-a spus in fata, si lui si celorlalti apostoli, cine "urmeaza" sa il vanda?
poate bietul Iuda a luat-o ca pe cea mai mareata misiune, sa moara pentru idolul lui (ma rog... dumnezeu), si cand colo a ajuns sa fie blestemat de toate babele de 2000 de ani.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 09:49 AM
Mesaj #1322

Guests

Citeaza (antigelu @ Jan 22 2009, 09:38 AM) *
ia sa vedem

deci afirmatia absoluta din 1 se relativizeaza in 2 si 3 ???
daca urmarim succesiunea primelor 2 afirmatii putem concluziona
ca: standardul biblic = criteriul lui iul
unsure.gif

iul, iul
laugh.gif

Daca ti-a trebuit o demonstratie complicata pentru a intelege ca eu am adoptat standardul biblic, inseamna ca pricepi greu laugh.gif

Cand vorbim de secte, putem sa adoptam 2 criterii:
- criteriul social - daca prezinta pericol pentru societate in general
- criteriul teologic- sa evaluam valoarea de adevar a ideologiei lor
In general, pentru atei criteriul teologic este lipsit de importanta. Pentru credinciosi, ambele sunt importante.

+Quote Post
Astor
mesaj Jan 22 2009, 09:59 AM
Mesaj #1323

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 84
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 687

Dragilor, uitati unde poate sa duca exagerarea cu tampeniile religioase:

http://www.nytimes.com/2009/01/21/us/21fai...vN5eVxIgVpaPeaA

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 10:01 AM
Mesaj #1324

Guests

Citeaza (judas priest @ Jan 22 2009, 09:47 AM) *
ce spune iul este: iehovistii sunt neetici si imorali, pentru ca isi mint si proprii "potential convertibili". Adica nu afli tot ce inseamna iehovismul decat dupa nush cati ani, nu exista transparenta. Intr-adevar, ciudata religie. Seamana cu o masonerie.

@iul: totusi iul, nu m-ai convins cu Iuda. De ce era el dusmanul lui Dumnezeu? repet: nu cumva el s-a supus lui Isus, cand acesta i-a spus in fata, si lui si celorlalti apostoli, cine "urmeaza" sa il vanda?
poate bietul Iuda a luat-o ca pe cea mai mareata misiune, sa moara pentru idolul lui (ma rog... dumnezeu), si cand colo a ajuns sa fie blestemat de toate babele de 2000 de ani.

M-ai inteles corectc. Orice organizatie religioasa ne-transparenta are potential sectant. Un exemplu celebru sunt mormonii si juramintele lor secrete ('daca voi dezvalui... secretele... sa mi se taie gatul').

Intrebarea ta cu Iuda este legitima. Din pacate subiectul este speculat de multi senzationalisti, avem si o apocrifa. Cadrul larg in care trebuie sa discutam problema este:
1. providenta lui Dumnezeu - modul in care Dumnezeu este suveran peste evenimente, activ sau permisiv
2. limitele vointei libere a omului si responsabilitatea acestuia pentru faptele sale
3. problema raului si a pacatului - daca acesta e creat sau permis de Dumnezeu
4. modul de implinire a profetiilor - profetiile se implinesc pentru ca au fost decretate de Dumnezeu sau Dumnezeu le-a profetit stiind ca urmeaza sa se intample
Nu am un raspuns de gata, dar cred in reaua intentie si vinovatia reala a lui Iuda deoarece:
- tonul relatarii evanghelice este acuzator fata de Iuda
- ar reduce sacrificiul lui Isus la o inscenare
- nu era nevoie de sacrificarea lui Iuda, era de ajuns ca Isus sa apara in public si ar fi fost arestat
- gasesc exemple in Scriptura care-mi arata ca Dumnezeu isi face voia sa atat prin cei credinciosi (acestia fiind in mod constient co-lucratori cu Dumnezeu) cat si prin necredinciosi (acestia nefiind constienti). Ca exemple din ultima categorie sunt: Faraon si populatiile inamice ale evreilor din Vechiul Testament (care erau 'descatusate' de Dumnezeu pentru a navali asupra lui Israel cand acesta uita de adevaratul Dumnezeu).

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 22 2009, 10:09 AM
Mesaj #1325

Guests

Citeaza (Cristian Ghetau @ Jan 22 2009, 08:02 AM) *
Nu judec ateii, e alegerea fiecaruia sa creada sau nu... despre asta este vorba.

corect
Citeaza
Dumnezeu ne-a dat inteligenta tocmai pentru a putea alege, dar fiecare pentru el insusi.

De ce nu a dat la fiecare inteligenta cat sa inteleaga ca el exista? de ce nu se reveleaza la 5-6 miliarde de oameni si numai la 1 miliard?
Citeaza
Toate cunostintele pe care le-am dobandit pana in prezent, insa, ma fac sa CRED ca intr-adevar Universul a fost creat cu un anumit scop. Logica si bunul simt ma fac sa cred acest lucru.

Logica si bunul simt ale mele spun ca e improbabil ca totul sa fie creat de cineva cu un plan anume. Mai ales sa fie creat ca sa se joace cu noi de-a mantuirea, sa ne interzica sa mancam vinerea carne si sa ne-o punem inainte de casatorie? astea sunt criterii pentru un dumnezeu serios?
Citeaza
Si iti trebuie intr-adevar curaj sa treci peste anumite bariere impuse de prejudecatile care apar in legatura cu existenta Sa mai ales printre oamenii semidocti.

Mai curand oamenii semidocti sunt credinciosi decat atei ..nu imi cere statistici, eu STIU ca e asa :-) .
Citeaza
Inchipuiti-va cum ar fi lumea daca nu ar exista Dumnezeu, religia si credinta...

Superba..oamenii nu si-ar mai face sperante desarte ca ii asteapta laptele si mierea pe lumea celalta, ar trai viata asa cum e ea, nu s-ar mai arunca in aer unii pe altii ca dumenzeul lor e mai tare decat al vecinilor, ar pune mana ei sa faca ceva, nu ar mai astepta "de sus" ajutorul iluzoriu, ar realiza ca depindem unii de altii si s-ar respecta mai mult din acest motiv, nu pentru ca le-ar cere vreo zeitate.
Citeaza
Si inca un lucru... . Care dintre noi este capabil sa-si iubeasca aproapele ca pe el insusi. Cand vom ajunge aici, ca fiecare dintre noi sa-si iubeasca aproapele, nu vor mai exista razboaie, conflicte etc.

pentru credinciosi aproapele se termina cu multimea credinciosilor in acelasi dumnezeu (si oricum nu mi s-a parut ca isi iubesc mai mult aproapele credinciosii decat ateii). nu-ti spun cat dreptcredinciosi mi-au intors spatele sau au ridicat din sparanceana numai pentru ca am zis ca nu cred in dumnezeul lor. unde e iubirea aproapelui?
Incearca sa-ti dai raspuns la intrebarile de mai sus , puse de FlorinG. Vad ca au fost ignorate. Sunt prea grele?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 10:18 AM
Mesaj #1326

Guests

Citeaza (nepotu @ Jan 22 2009, 10:09 AM) *
Superba..oamenii nu si-ar mai face sperante desarte ca ii asteapta laptele si mierea pe lumea celalta, ar trai viata asa cum e ea, nu s-ar mai arunca in aer unii pe altii ca dumenzeul lor e mai tare decat al vecinilor, ar pune mana ei sa faca ceva, nu ar mai astepta "de sus" ajutorul iluzoriu, ar realiza ca depindem unii de altii si s-ar respecta mai mult din acest motiv, nu pentru ca le-ar cere vreo zeitate.

Si in lipsa credintei in Dumnezeu, de ce nihilismul ar fi o alegere ilogica ? Ce te face sa ai o viziune atat de idilica asupra optiunilor oamenilor fara Dumnezeu ?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 22 2009, 10:29 AM
Mesaj #1327

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 09:49 AM) *
Daca ti-a trebuit o demonstratie complicata pentru a intelege ca eu am adoptat standardul biblic, inseamna ca pricepi greu laugh.gif

daca aia o consideri tu demonstratie complicata
nu shtiu cum ai curajul sa vorbesti de standard biblic

si nah, daca tot pricep greu
hai te rog lamureste-ma tu cum sta treaba cu standardul asta biblic
asa frumos cu doo puncte si liniutze
play

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 22 2009, 10:36 AM
Mesaj #1328

Guests

Citeaza (judas priest @ Jan 22 2009, 09:47 AM) *

asta este interpretarea ta...

si daca parerea unui iehovist este:
"ortodocsii sunt neetici si imorali, pentru ca isi mint si proprii "potential convertibili". Adica nu afli tot ce inseamna ortodoxismul decat dupa nush cati ani, nu exista transparenta. Intr-adevar, ciudata religie. Seamana cu o masonerie."

care afirmatie este adevarata?

+Quote Post
Vizitator_judas priest.
mesaj Jan 22 2009, 10:59 AM
Mesaj #1329

Guests

Citeaza (antigelu @ Jan 22 2009, 10:36 AM) *
asta este interpretarea ta...

si daca parerea unui iehovist este:
"ortodocsii sunt neetici si imorali, pentru ca isi mint si proprii "potential convertibili". Adica nu afli tot ce inseamna ortodoxismul decat dupa nush cati ani, nu exista transparenta. Intr-adevar, ciudata religie. Seamana cu o masonerie."

care afirmatie este adevarata?

pai ortodoxia nu are din astea: adica nu exista lucruri secrete, pe care le afli doar daca esti ortodox de 3 ani, sau de 10 ani. Babele de la tara stiu tot atata ortodoxie cat patriarhul bisericii, sau te faci ortodox, singur poti sa devii cel mai mare ortodox, nu trebuie sa juri ca daca dai secrete din casa sa ti se taie gatul. exista o diferenta intre o religie si o masonerie, si iehovismul este mai apropiat de o masonerie decat de o religie. asta ti-a explicat si iul: exista dimensiunea teologica a unei religii (nu ma intereseaza, sunt ateu) si dimensiunea sociala: o masonerie e mai periculoasa decat o religie transparenta

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 11:09 AM
Mesaj #1330

Guests

Citeaza (judas priest @ Jan 22 2009, 10:59 AM) *
pai ortodoxia nu are din astea: adica nu exista lucruri secrete, pe care le afli doar daca esti ortodox de 3 ani, sau de 10 ani. Babele de la tara stiu tot atata ortodoxie cat patriarhul bisericii, sau te faci ortodox, singur poti sa devii cel mai mare ortodox, nu trebuie sa juri ca daca dai secrete din casa sa ti se taie gatul. exista o diferenta intre o religie si o masonerie, si iehovismul este mai apropiat de o masonerie decat de o religie. asta ti-a explicat si iul: exista dimensiunea teologica a unei religii (nu ma intereseaza, sunt ateu) si dimensiunea sociala: o masonerie e mai periculoasa decat o religie transparenta

De acord. Desi nu sunt de acord cu unele invataturi ale Traditiei ortodoxe, nu o pot califica drept 'secta'. Pe de alta parte, chiar daca o grupare ar avea aceeasi doctrina ca mine, dar conditioneaza spiritualitatea de loialitatea fata de grup si lider, aceea este o secta.
Totusi, sectele se pot dezvolta in sanul religiilor traditionale transparente, vezi cazul Tanacu. De aceea pot vorbi atat de secte (organizatii special proiectate pentru a face ravagii spirituale si sociale), cat si de spirit sectar (persoane predispuse spre controlarea altora care profita de circumstante oriunde s-ar afla).

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Jan 22 2009, 11:41 AM
Mesaj #1331

Guests

am mai intrebat o data dar nu am primit raspuns: la urma urmei ceea ce deschide orice discutie cu privire la credinta e scopul ei: o fi frica sau altceva?

pentru cei ce stiu/studiaza/urmeaza biblia: ce scrie acolo despre ce urmeaza dupa moarte (adormire/trezire pentru unii sectanti)? ceea ce am auzit eu e ceva legat de lapte si miere. Adica numai mancare e acolo? mai e si altceva? si ganditi-va bine: chiar ati vrea sa traiti o eternitate?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 22 2009, 11:49 AM
Mesaj #1332

Guests

Citeaza (judas priest @ Jan 22 2009, 10:59 AM) *
Babele de la tara stiu tot atata ortodoxie cat patriarhul bisericii...

pe bune? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 11:56 AM
Mesaj #1333

Guests

Citeaza (antigelu @ Jan 22 2009, 11:49 AM) *
pe bune? unsure.gif

Dincolo de anecdotica, raspunsul este ca oricine doreste are acces la invatatura ortodoxa. Si sa nu confundam eruditia cu dogma. Sigur ca patriarhul este mai cult.
Dar nu este vorba numai de accesul la invatatura in sine ca teorie. Sectele cultiva un cadru imbibat de secretomanie, elitism si initiere.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 12:02 PM
Mesaj #1334

Guests

Citeaza (gigi @ Jan 22 2009, 11:41 AM) *
am mai intrebat o data dar nu am primit raspuns: la urma urmei ceea ce deschide orice discutie cu privire la credinta e scopul ei: o fi frica sau altceva?

pentru cei ce stiu/studiaza/urmeaza biblia: ce scrie acolo despre ce urmeaza dupa moarte (adormire/trezire pentru unii sectanti)? ceea ce am auzit eu e ceva legat de lapte si miere. Adica numai mancare e acolo? mai e si altceva? si ganditi-va bine: chiar ati vrea sa traiti o eternitate?

Credinta este una singura, dar motivatiile de abordare pot fi diverse. Unii o vad ca solutia de a avea realizari in viata. Altii spera sa gaseasca adevarul.

Crestinismul prevede o judecata dupa moarte. Desi judecata va fi dreapta, rezultatul este previzibil de pe acum. Singura solutie este de a trece credincios in viata de apoi, ca sa eviti judecata. Cu titlu de informare:

Romani 3:
23 Căci toţi au păcătuit, şi sînt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.
24 Şi sînt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.

Ioan 3:
17 Dumnezeu, în adevăr, n'a trimes pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mîntuită prin El.
8 Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentrucă n'a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 12:08 PM
Mesaj #1335

Membru veteran

Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

DA , Sigur ,subiectve toate comentarile dv.,mai putin dl.Antigelu.

CE ESTE O SECTA ?

Unii afirmă că termenul „sectă“ provine din verbul latin secare (a tăia) şi ei definesc secta drept un grup care s-a desprins dintr-o biserică cu autoritate. Alţii susţin că acest cuvînt îşi are originea în verbul latinesc sequi (a urma) şi de aceea îl aplică unui grup care urmează un anumit conducător sau învăţător din mijlocul oamenilor.....

STANDARDUL in materie de inchinare la Dumnezeu il reprezinta Biblia.Daca eu spun ca "standardul meu" este adevarat,denota din partea mea mandrie,prostie...
BIBLIA este standardul care imi spune daca ceea ce fac este corect sau incorect.
Daca cineva sustine doctrine sau traditii care sunt in afara Bibliei este SECTANT...departandu-se de ceea ce a fost la inceput :crestinismul promovat de Isus....

EXEMPLU:

INVATATURA NEMURIRII SUFLETULUI.Bisericile si diferite grupuri religioase predau faptul ca dupa moarte ,sufletul unei persoane supravietuieste mortii corpului si in functie de ceea ce a facut ,fie va merge in iad(loc de chin vesnic) fie in rai (loc de viata buna )....ESTE ADEVARAT ACEST LUCRU ?CE SPUNE BIBLIA ?
Gen. 2:7: „Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un [i]suflet viu“[/i]Da , combinatia tarana pamantului +suflare de viata=om

Lev. 24:17, 18: „Dacă un om omoară vreun suflet [în ebraică néphesh] de om, trebuie să fie omorât negreşit. Iar cine a omorât un suflet [în ebraică néphesh] de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet“. (observati ca că acelaşi termen ebraic redat prin „suflet“ este folosit şi cu privire la oameni, şi cu privire la animale.)

Ezec. 18:4: „Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri“....
Ecl. 3:19: „Sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt..."CEEA ce se intampla unui animal dupa moarte (nimic) ,se intampla si omului...(nimic)

DE UNDE PROVINE ACEASTA INVATATURA FALSA ?
„După cum am văzut, teologii babilonieni au abordat cu toată seriozitatea problema nemuririi. ... Nici poporul, nici conducătorii religioşi n-au luat vreodată în calcul posibilitatea unei dispariţii totale a ceea a venit odată în existenţă. Moartea reprezenta trecerea la un alt fel de viaţă.“ — The Religion of Babylonia and Assyria, M. Jastrow jr (Boston, 1898), p. 556

„Nemurirea sufletului este o noţiune grecească apărută în cultele mistice ale antichităţii şi elaborată de filozoful Platon.“ — Presbyterian Life, 1 mai 1970, p. 35

Probabil si dv. stiti ca faraoni egipteni isi construiau morminte grandioase in care puneau ceea ce aveau mai bun , inclusiv slujitori pentru "viata de dincolo ".ERAU cumva faraoni crestini ?Citisera ei Sfanta scriptura ?...Sunt asa zisi crestini care cred in "viata dupa moarte " asemenea faraonilor ?Raspunsul este DA...Cine s-a departat de ceea ce spune Biblia ?CINE ESTE SECTANT ?...L O G I C... excl.gif

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 22 2009, 12:21 PM
Mesaj #1336

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 10:18 AM) *
Si in lipsa credintei in Dumnezeu, de ce nihilismul ar fi o alegere ilogica ? Ce te face sa ai o viziune atat de idilica asupra optiunilor oamenilor fara Dumnezeu ?

Nu zic ca e alegere ilogica, e perfect de inteles. Se prea poate ca in lipsa unei motivatii interioare, multe persoane sa devina nihiliste (Nihilism is the belief that all values are baseless and that nothing can be known or communicated. It is often associated with extreme pessimism and a radical skepticism that condemns existence. A true nihilist would believe in nothing, have no loyalties, and no purpose other than, perhaps, an impulse to destroy - asta e definitie care am gasit-o, sper ca se apropie de realitate).
Tu spui ca oamenii, in absenta lui Dumnezeu (care din dumnezei?), ar deveni toti pesimisti, ar detesta viata si ar fi inclinati spre (auto)distrugere. Singurul scop real al vietii este supravietuirea si perpetuarea speciei.
Si in cele din urma, cei ultra-nihilisti se vor autoelimina, pentru ca indivizii cu un psihic si fizic solid au sanse mai mari de a se reproduce si au impulsul de a supravietui mai puternic. Pura evolutie.
Este evident ca marea majoritate a populatiei nu este pregatita sa ii se spuna ca nu e nimic dupa moarte, sa afirmi asa ceva in public intr-o tara majoritar credincioasa ar putea genera haos. pe asta se si bazeaza religia, frica intensa a omului de moarte (de aceea omului i se spune ca daca e cuminte il asteapta dincolo lapte , miere, iarba verde, virgine sau o reincarnare mai misto - astfel el sta linistit la loculul lui).
dar, cu cat lumea este mai educata (vezi tarile nordice), realizeaza ca se poate trai si fara a te inchina la vreo zeitate, ca legaturile adevarate sunt cele care le ai cu familia si cei din jurul tau si ca poti gasi destule lucruri care sa-ti provoace bucurie, incantare si dorinta de a te ridica si maine din pat (zambetul copilului tau, parintii, un job care te pasioneaza, un hobby, un sport, natura, iubirea, etc.).

oricum, din cei 90% crestini din romania, cati crezi ca se gandesc zilnic la dumnezeu si tin cont de "existenta" lui? din ce vad eu, majoritatea isi amintesc de el doar in momente de nevoie. Crezi ca are vreo valoare credinta lor?
Biblia se contrazice pe subiectul asta. pe de o parte: "cei ce cred in Mine vor fi primiti in imparatia cerurilor ", pe de alta "credinta fara fapte este desarta" (citatele exacte le cautati voi)..ma rog inca una din multele contradictii din scripturi.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 12:35 PM
Mesaj #1337

Membru veteran

Citeaza (nepotu @ Jan 22 2009, 12:21 PM) *
Nu zic ca e alegere ilogica, e perfect de inteles. Se prea poate ca in lipsa unei motivatii interioare, multe persoane sa devina nihiliste (Nihilism is the belief that all values are baseless and that nothing can be known or communicated. It is often associated with extreme pessimism and a radical skepticism that condemns existence. A true nihilist would believe in nothing, have no loyalties, and no purpose other than, perhaps, an impulse to destroy - asta e definitie care am gasit-o, sper ca se apropie de realitate).
Tu spui ca oamenii, in absenta lui Dumnezeu (care din dumnezei?), ar deveni toti pesimisti, ar detesta viata si ar fi inclinati spre (auto)distrugere. Singurul scop real al vietii este supravietuirea si perpetuarea speciei.
Si in cele din urma, cei ultra-nihilisti se vor autoelimina, pentru ca indivizii cu un psihic si fizic solid au sanse mai mari de a se reproduce si au impulsul de a supravietui mai puternic. Pura evolutie.
Este evident ca marea majoritate a populatiei nu este pregatita sa ii se spuna ca nu e nimic dupa moarte, sa afirmi asa ceva in public intr-o tara majoritar credincioasa ar putea genera haos. pe asta se si bazeaza religia, frica intensa a omului de moarte (de aceea omului i se spune ca daca e cuminte il asteapta dincolo lapte , miere, iarba verde, virgine sau o reincarnare mai misto - astfel el sta linistit la loculul lui).
dar, cu cat lumea este mai educata (vezi tarile nordice), realizeaza ca se poate trai si fara a te inchina la vreo zeitate, ca legaturile adevarate sunt cele care le ai cu familia si cei din jurul tau si ca poti gasi destule lucruri care sa-ti provoace bucurie, incantare si dorinta de a te ridica si maine din pat (zambetul copilului tau, parintii, un job care te pasioneaza, un hobby, un sport, natura, iubirea, etc.).

oricum, din cei 90% crestini din romania, cati crezi ca se gandesc zilnic la dumnezeu si tin cont de "existenta" lui? din ce vad eu, majoritatea isi amintesc de el doar in momente de nevoie. Crezi ca are vreo valoare credinta lor?
Biblia se contrazice pe subiectul asta. pe de o parte: "cei ce cred in Mine vor fi primiti in imparatia cerurilor ", pe de alta "credinta fara fapte este desarta" (citatele exacte le cautati voi)..ma rog inca una din multele contradictii din scripturi.

Biblia nu se contrazice.Si in ceea ce priveste ce se intampla dupa moarte ea nu lasa loc de speculatii (vedeti postarea anterioara )...RELIGIA falsa a introdus aceste concepte in scopul amintit de dv."sa stea cuminte " sa poata fi controlat...Din acest motiv (minciuna ) in tarile occidentale si deja si in Romania ,exista indiferenta si scepticism fata de religie...Totusi oamenii au aceasta necesitate de a se inchina unui Dumnezeu...Unii , datorita minciunii si misticismului promovat de religia falsa fac ca Dumnezeu- EVOLUTIA...Sigur,fac acest lucru pentru a se razbuna pe religia falsa...si , pe buna dreptate, evolutionismul este comparativ cu religia falsa , mult mai credibil pt.ei... excl.gif

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 22 2009, 12:39 PM
Mesaj #1338

Guests

uite ca am gasit:

Credinţa fără fapte este moartă (Iacov 2:14-26)
Oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit (Romani 10:13)

biblia e plina de contradictii dintr-astea, care fac mai usoara manipularea omului simplu, in functie de situatia particulara de moment.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 12:47 PM
Mesaj #1339

Guests

@nepotu

Depinde daca vorbim de lipsa lui Dumnezeu la modul absolut sau de lipsa credintei in Dumnezeu. Sunt sigur ca te referi la lipsa credintei in Dumnezeu. Chiar si asa, nu cred ca toata lumea ar deveni pesimista sau nihilista. Doar spun ca ar fi greu sa-ti motivezi copiii cu niste scopuri nobile obiective. Dar nu sustin ca necesitatea lui Dumnezeu (vizavi de motivatiile noastre) il face real. Aceasta necesitate doar il descopera, il reveleaza.

'Scopul real al vietii' - mi-e greu sa-mi dau seama cum anume ajungi sa personalizezi viata asta. Cu siguranta sesizezi intentionalitatea unei forte dincolo de noi. Eu cred ca am gasit aceasta forta deplin exprimata in persoana lui Dumnezeu iudeo-crestin.

Da, sunt multi care nu corespund definitiei biblice de crestin, dupa cum ai sesizat. Biblia nu se contrazice. Credinta este cea care salveaza si se dovedeste prin fapte. Credinta fara fapte este o amagire, iar faptele fara credinta reprezinta o incercare disperata de a reusi prin propriile puteri.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 12:49 PM
Mesaj #1340

Membru veteran

Citeaza (nepotu @ Jan 22 2009, 12:39 PM) *
uite ca am gasit:

biblia e plina de contradictii dintr-astea, care fac mai usoara manipularea omului simplu, in functie de situatia particulara de moment.

Ati citit BIBLIA ?

Daca cineva nu citeste toata Biblia ,evident ca totul se contrazice....

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 22 2009, 12:54 PM
Mesaj #1341

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 22 2009, 12:49 PM) *
Ati citit BIBLIA ?

da, si nu o singura data.

explicati cum nu se contrazice biblia in citatul de mai sus? mie mi se pare o gresala de logica elementara.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 12:57 PM
Mesaj #1342

Guests

uite ca am gasit:

De apreciat efortul tau de a cauta informatia si a dialoga.

Versetele citate de tine se reconciliaza dupa Eefeseni 2:
8 Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
10 Căci noi sîntem lucrarea Lui, şi am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le -a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

Deci intai credem si suntem mantuiti in vederea faptelor bune, care constituie dovada credintei.
Iti dau partial dreptate cu privire la rezerva cu care privesti 'manipularea' Bibliei de diverse grupuri, cu diverse interese, in diverse circumstante. Sigur ca Biblia este susceptibila la manipulare (fiind o opera complexa), dar probabilitatea de a pica victima este invers proportionala gradul de familiarizare cu textul.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 12:59 PM
Mesaj #1343

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 22 2009, 12:49 PM) *
Ati citit BIBLIA ?

Care este relevanta intrebarii din partea unui iehovist ? Charles Taze Russell, fondatorul sectei, a pretins ca oricine citeste doar Biblia si nu citeste cartea sa "Lectures in Scriptures" va ramane in intuneric...

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 22 2009, 01:43 PM
Mesaj #1344

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 12:57 PM) *
...şi am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le -a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

pai si io cum sa interpretez treaba asta?

cum adica am fost ziditzi in Hristos?
cum adica sa umblam in ele(faptele)?
unsure.gif

rog 'iluminatorii' sa-shi faca auzit scrisul

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 02:25 PM
Mesaj #1345

Membru veteran

uite ca am gasit:

Da ,este adevarat, cineva care declara ca are credinta dar nu are fapte, o astfel de credinta este moarta , ca si iubirea nedemonstrata prin fapte celui (celei) pe care (o) il iubesti...

Legat de cel de a-l doilea verset."Numele Domnului "....Religia falsa a aruncat ceata si intuneric asupra acestui nume.Numele despre care este vorba aici este numele lu Dumnezeu.Care este acest nume ?....Daca nu stii numele Lui cum poti sa-l chemi ?....
Cu alte cuvinte, cand faci acest lucru, adica chemi, tu cunosti pe cine chemi, deoarece ai invatat despre EL,(BIBLIA, Creatia)), este prietenul tau pentru ca faci ceea ce spune EL,stii de ce este in stare,ai incredere in El sau credinta in urma a ceea ce ai invatat din Biblie si ai observat in CREATIE...CREZI in EL... excl.gif

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 02:46 PM
Mesaj #1346

Guests

Citeaza (antigelu @ Jan 22 2009, 01:43 PM) *
pai si io cum sa interpretez treaba asta?

cum adica am fost ziditzi in Hristos?
cum adica sa umblam in ele(faptele)?
unsure.gif

rog 'iluminatorii' sa-shi faca auzit scrisul

Termenul 'ziditi' vine din grecescul ktizeo 'a zidi/ a crea/ infiinta', de unde avem in romana 'a ctitori'. Se cheama ca prin credinta suntem nascuti din nou, suntem o 'zidire' noua.

Un citat similar din Tit 2:14
El S'a dat pe Sine însuş pentru noi, ca să ne răscumpere din orice fărădelege, şi să-Şi ...ăţească un norod care să fie al Lui, plin de rîvnă pentru fapte bune.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 22 2009, 02:50 PM
Mesaj #1347

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 22 2009, 02:25 PM) *
Legat de cel de a-l doilea verset."Numele Domnului "....Religia falsa a aruncat ceata si intuneric asupra acestui nume.Numele despre care este vorba aici este numele lu Dumnezeu.Care este acest nume ?....Daca nu stii numele Lui cum poti sa-l chemi ?....
Cu

Acuma ti-ai ridicat mingea la fileu si poti sa lovesti cu arma secreta iehovista: ca pe Dumnezeu il cheama Iehova (desi tetragramatonul YHWH nu continea vocale si nu stim cum se pronunta corect), ca numai iehovistii au fir direct cu Iehova, ca toata crestinatatea e eretica fiindca se mai adreseaza si altfel lui Dumnezeu (Tata, Atotputernic etc), ca Isus a revenit in organizatia voastra in mod invizibil in 1914 si ca Iehova insusi scrie editoriale in fitzuica voastra lunara Turnul de Veghere...

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 03:13 PM
Mesaj #1348

Membru veteran

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 02:50 PM) *
Acuma ti-ai ridicat mingea la fileu si poti sa lovesti cu arma secreta iehovista: ca pe Dumnezeu il cheama Iehova (desi tetragramatonul YHWH nu continea vocale si nu stim cum se pronunta corect), ca numai iehovistii au fir direct cu Iehova, ca toata crestinatatea e eretica fiindca se mai adreseaza si altfel lui Dumnezeu (Tata, Atotputernic etc), ca Isus a revenit in organizatia voastra in mod invizibil in 1914 si ca Iehova insusi scrie editoriale in fitzuica voastra lunara Turnul de Veghere...

După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini? 17 Tot aşa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele; 18 pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune.  Orice pom care nu dă roade bune este tăiat şi aruncat în foc.  Într-adevăr, după roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia" MATEI 7:16-20

" Lucrările cărnii sunt evidente şi ele sunt: fornicaţia, necurăţia, conduita libertină, idolatria, spiritismul, duşmăniile, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele, dezbinările, sectele, invidiile, beţiile, chefurile şi lucrurile asemănătoare acestora. Cu privire la lucrurile acestea vă previn, aşa cum v-am prevenit deja: cei care practică astfel de lucruri nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu.

Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, blândeţea, stăpânirea de sine. Împotriva acestor lucruri nu există lege. Pe lângă aceasta, cei care sunt ai lui Cristos Isus au ţintuit pe stâlp carnea împreună cu poftele şi dorinţele ei." GALATENI 5:19-24 excl.gif

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 22 2009, 03:25 PM
Mesaj #1349

Membru veteran

CINEVA a amintit de numele lui Dumnezeu.
Numele singurului Dumnezeu adevărat, nume pe care şi l-a dat el însuşi. Iehova este Creatorul şi, prin urmare, Suveranul legitim al universului. „Iehova“ este traducerea în limba română a Tetragramei ebraice ,יהוה care înseamnă „El face să devină“. Aceste patru litere ebraice corespund în multe limbi cu literele JHVH sau YHWH...Numele IEHOVA se gaseste in multe Biblii, inclusiv cea editata de BOR,Biserica romano -catolica,etc...

Biblia Cornilescu, ediţia nerevizuită: Numele divin apare la notele de subsol de la Geneza 22:14 şi Exodul 17:15, iar BC menţionează la nota introductivă următoarele: „Cuvântul DOMNUL arată cazurile când acest nume corespunde în original cu YHWH (Iehova)“

Biblia Sinodală: În Facerea (Geneza) 22:14 şi în Ieşirea (Exodul) 17:15, numele divin apare în text sub forma „Iahvé“

Sănta Scriptură 1874: Numele divin este redat peste tot în Scripturile ebraice sub forma „Iehova“.

Biblia Ortodoxă: Numele divin apare în Facerea 22:14 şi în Ieşirea 33:19; 34:5, 6 sub forma „Iahve“

Poate cineva să întreţină relaţii strânse cu o persoană căreia nici măcar nu-i cunoaşte numele? Pentru cei care nu cunosc numele său, adesea Dumnezeu este doar o forţă impersonală, nu o Persoană reală pe care o cunosc şi o iubesc şi căreia îi pot vorbi din inimă prin intermediul rugăciunii. Dacă se roagă, rugăciunile lor sunt nişte simple ritualuri, nişte repetări formale ale unor expresii învăţate pe de rost..... excl.gif

Da. RELIGIA FALSA , evita folosirea acestui nume...Tin oamenii in ignoranta pentru a-i controla si a-l arunca in umbra pe adevaratul Dumnezeu.... excl.gif

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 22 2009, 03:26 PM
Mesaj #1350

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 12:57 PM) *
De apreciat efortul tau de a cauta informatia si a dialoga.

Versetele citate de tine se reconciliaza dupa Eefeseni 2:
8 Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
10 Căci noi sîntem lucrarea Lui, şi am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le -a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

Deci intai credem si suntem mantuiti in vederea faptelor bune, care constituie dovada credintei.
Iti dau partial dreptate cu privire la rezerva cu care privesti 'manipularea' Bibliei de diverse grupuri, cu diverse interese, in diverse circumstante. Sigur ca Biblia este susceptibila la manipulare (fiind o opera complexa), dar probabilitatea de a pica victima este invers proportionala gradul de familiarizare cu textul.

Uite alt exemplu, din Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel cap 10:
9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul şi vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morţi, te vei mântui.
10. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturiseşte spre mântuire.

Conform logicii elementare avem:
Daca faci X si Y ai parte de rasplata Z.
Rezulta conditia necesara si suficienta pentru a primi rasplata Z este sa faci faptele X si Y. Nu mai trebuie sa faci si altceva, nu conteaza faptele cat timp crezi si marturisesti.
Se contrazice cu versetele care le citezi tu mai sus, sau ma insel?
Si atunci popa sau pastorul sau credinciosul ii spune unui viitor nou adept versetele de mai sus: nu conteaza ca ai furat, ai mintit, ti-ai batut joc de semenii tai, tot ce trebuie sa faci acum e sa marturisesti si sa crezi si gata! esti mantuit fratica. ieftin, nu?

daca insa are de a face cu credincios care saracu crede de cand lumea, dar si-a injurat vecinul la manie, ii citeaza din versetele citate de tine, ca faptele conteaza. si mai marcheaza saracu bani pt o spovedanie si-o lumanarica!

mie mi se pare ca se cam bat cap in cap versetele astea.

+Quote Post

104 Pagini V  « < 43 44 45 46 47 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 06:51 AM