IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Idei noi în astrofizică: Energia Întunecată
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 09:32 AM
Mesaj #211

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 02:16 PM) *
Cum sa nu fiu la curent? Sunt fizician de particule, ai uitat? Oricum, din experimentele mentionate de tine nu rezulta in mod direct decat ca au fost observate fluxuri mai slabe de neutrini miuonici decat era de asteptat, exact ca in cazul problemei ridicate de deficitul fluxului de neutrini solari. Din aceste observatii experimentale, alte turme decerebrate de fizicieni jenibili au tras concluzia eronata ca fluxul neutrinic real e cel calculat de ei, nu cel masurat, si ca neutrinii initiali (detectabili) se transforma pe drum in alt tip de neutrini, nedetectabili; or, o asemenea transformare nu ar fi posibila decat daca neutrinii ar avea masa de repaus. Carevasazica, neutrinilor nu le-a fost determinata DIRECT masa de repaus, ci ea a fost inferata logic printr-un sir de rationamente care plecau de la o premisa FALSA. Acum ai inteles? Cu privire la problema deficitelor de flux, ea se explica superelegant renuntand la conceptul de "sarcina leptonica" si adoptand ipoteza ca antiparticula neutrinului e tot neutrinul, exact ca in cazul fotonului. Mai precis, ca neutrinul interactioneaza cu nucleonii dupa urmatoarea regula: daca este emis ca "antiparticula" (dupa desueta Lege empirica de Conservare a Sarcinii Leptonice), atunci el va fi intotdeauna absorbit ca "particula" (dupa aceeasi Lege), si invers. De pilda, in dezintegrarea beta-minus a neutronului, Legea empirica spune ca se emit "anti-neutrini electronici"; prin urmare, acesti neutrini vor interactiona cu materia nucleonica asa cum Legea empirica pretindea sa interactioneze "neutrinii", adica dupa reactia:

neutrino + neutron ---> proton + electron ,si nu:

neutrino + proton ---> neutron + pozitron, cum se crede in momentul de fatza.

Chestiunea deficitelor de flux neutrinic a aparut odata cu constatarea faptului ca pe Pamant ajung mai putini neutrini solari decat ar reiesi din calcule. Reamintesc cititorilor ca neutrinii emisi de Soare in cursul fuziunii nucleare a hidrogenului sunt neutrini electronici care se formeaza in procesul de transformare a unui proton intr-un neutron (numit si dezintegrare beta-plus):

proton + proton ---> deuteron + pozitron + neutrino

Deuteronul e un nucleu format dintr-un proton si un neutron iar pozitronul e un anti-electron. Neutrinul asociat pozitronului e insa problematic din urmatorul punct de vedere: practic toti fizicienii cred ca el interactioneaza cu materia nucleonica prin procese beta-minus:

neutrino + neutron ---> proton + electron (1)

in timp ce eu cred ca interactioneaza cu materia nucleonica prin procese beta-plus:

neutrino + proton ---> neutron + pozitron (2)

Cum procesele beta-plus (cu producere de pozitroni, adica de antiparticule) necesita o energie mai mare decat cele beta-minus, ele sunt mai rare. Daca interactia neutrinica are loc asa cum presupun eu (varianta 2), fluxul de neutrini solari ar trebui sa fie obligatoriu mai mic decat cel calculat presupunand varianta 1 si atunci nu mai e nevoie sa presupunem nici o "oscilatie" a starii, dintr-un neutrino electronic intr-unul miuonic, de pilda. Totul se explica mult mai simplu.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 09:35 AM
Mesaj #212

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 04:12 PM) *
E acelasi lucru. Ei nu detecteaza de fapt o "oscilatie" miu-tau, ci o "disparitie" a neutrinilor miuonici pe care nu si-o pot explica altfel in capetele lor seci. Fluxul de neutrini miuonici emis nu bate cu cel detectat. Hai sa-ti explic mai detaliat: cum se stie, neutrinii miuonici apar in urma dezintegrarii slabe a mezonilor pi (sau kappa) incarcati electric, in reactii de tipul:

mezon (pi sau kappa) negativ ---> miuon negativ + ("anti"-)neutrino miuonic, (1) respectiv:

mezon (pi sau kappa) pozitiv ---> miuon pozitiv + neutrino miuonic. (2)

Conform "Legii de Conservare a Sarcinii Leptonice" (o pura fantezie luata drept realitate), neutrinii miuonici produsi in reactia 2 ar trebui sa interactioneze cu materia nucleonica astfel:

neutrino miuonic + neutron ---> proton + miuon negativ, (3)

pe cand eu cred ca interactia corecta este:

neutrino miuonic + proton ---> neutron + miuon pozitiv, (4)

reactie in care se produc miuoni pozitivi ce degenereaza in pozitroni, adica in particule de antimaterie. Din acest motiv, ea are loc mult mai rar decat reactia anterioara (3), cu producere de miuoni negativi. Fizicienii care detecteaza neutrini miuonici produsi prin reactia 2 se asteapta ca ei sa reactioneze cu detectorul prin reactia 3, or --cum neutrinii respectivi interactioneaza in realitate conform reactiei 4, care este mult mai rara-- semnalul electronic ce excita detectorul va fi mai slab decat cel asteptat si poate fi interpretat (in mod eronat) ca un deficit de flux. Acum ai inteles? cool.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 09:42 AM
Mesaj #213

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 15 2010, 09:30 AM) *
Ca sa conchid (si sa-mi subliniez totodata punctul de vedere): eu nu neg ca in Univers ar exista vaste cantitati de "materie neagra", nedetectabila; ea poate fi formata, cum am spus, din gaze, praf interstelar, gauri negre, stele neutronice sau pitice maro dar nici intr-un caz din asa-numitele particule WIMP ("neutrini lenti"), care sunt pura fictiune, va dau garantie scrisa daca vreti. Materia neagra galactica, dupa unii fizicieni, ar reprezenta circa 25% din masa galaxiei, nu mai mult. Per tot universul, procentul ar putea fi mai mare (poate nu chiar de 90%, totusi...) dar, chiar daca admitem aceasta ipoteza, nu ne este ingaduit sa presupunem --pe baza determinarilor din galaxia noastra-- ca grosul acestei materii nedetectabile s-ar gasi in galaxii, ci dimpotriva, mult in afara lor. Or, daca grosul materiei negre se afla mult in afara galaxiilor (probabil in centrele acelor structuri alveolare, "in fagure", ale super-roiurilor de galaxii), situatia se prezinta cu totul altfel: un super-roi galactic generat pe "membrana" exploziva a unei asemenea alveole ar putea intra sub influenta gravitationala a gaurii negre super-masive din centrul alveolei vecine si miscarea lui locala ar fi usor accelerata (caderea in camp gravitational e o miscare accelerata). De aici nu rezulta insa ca ar exista nu-s ce "energie intunecata" care produce accelerarea expansiunii Universului!!! Cum se vede, asadar, o explicatie simpla este posibila, doar ca astrofizicienii par ca nu fac nici un efort imaginativ sa o caute, ceea ce mi se pare foarte improbabil, data fiind densitatea de genii pe metru patrat din domeniu: motiv pentru care eu sustin sus si tare ideea revoltatoare ca in domeniul Stiintei a inceput sa se practice de ceva vreme dezinformarea si intoxicarea cu informatii false. dry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 09:52 AM
Mesaj #214

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 17 2010, 07:26 PM) *
Am lamurit in sfarsit si misterul "energiei intunecate"! Structura "in fagure" a super-roiurilor de galaxii imi indicase mai demult faptul ca galaxiile actuale (stelele lor, de fapt) au aparut in urma exploziilor tip "supernova" ale unor proto-galaxii primordiale masive si superdense, care se aflau in centrele "bulelor" de neant care separa actualmente super-roiurile. Aceste proto-galaxii indepartate (descoperite de curand) au avut o viata foarte scurta in termeni astronomici si au explodat demult, nucleele lor devenind gauri negre super-masive iar invelisurile lor formand o noua generatie de stele care s-au aglutinat apoi in noi galaxii. Ce vreau sa spun este ca o Teorie a Evolutiei Galactice e perfect sustenabila si ca "veriga lipsa" dintre galaxiile primordiale pitice si superdense si galaxiile mai noi, din generatia Caii Lactee, sunt quasarii, echivalentul "supernovei" pentru o galaxie. Daca un quasar nu e o proto-galaxie care explodeaza atunci nu vad ce poate fi! Quasarii vizibili se afla la distantze de circa 10 miliarde de ani-lumina de noi, deci ei sunt ulteriori (si, poate, succesivi) galaxiilor pitice superdense descoperite anul trecut, galaxii aflate la 10,7 miliarde de ani-lumina. Iata reconstituirea istorica! Dat fiind acest scenariu LOGIC de evolutie meta-galactica (ce imi apartine 100%! tongue.gif ), misterul "accelerarii galaxiilor (si a Universului)" se rezolva automat: galaxiile tip Calea Lactee (din generatia a doua), grupate in super-roiuri si formate pe "membrana" exploziva a unei proto-galaxii devenita gaura neagra super-masiva, au resimtit la inceput destul de puternic atractia gravitationala a super-gaurii negre respective astfel incat miscarea lor a fost decelerata (corespunzand --in interpretarea astrofizicienilor-- "incetinirii expansiunii Universului" constatata acum circa 7,5 miliarde de ani). Pe masura ce "membrana" exploziva se extindea in spatiu, super-roiurile aflate pe ea au intrat sub influenta gravitationala a super-gaurilor negre din centrele "bulelor" invecinate si miscarea lor a devenit accelerata (eveniment ce corespunde interpretativ "accelerarii expansiunii Universului"). In realitate, dupa cum puteti constata, Universul nu accelereaza, ci se afla in plin Big Crunch, galaxiile se prabusesc accelerat inspre Marii Atractori (gaurile negre super-masive) aflati in centrele "bulelor de neant" din fotografiile de mai sus. "Energia intunecata" despre care se vorbeste atata e... chiar gravitatia!!! laugh.gif laugh.gif

T-T-T-That's all, folks! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 10:11 AM
Mesaj #215

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 18 2010, 02:14 PM) *
Am realizat si eu intre timp care e faza cu supernovele Ia. Oricum, explicatia ta e complet aiurea, nu e vorba de stele care fug ca nebunele, ci dimpotriva. Hai sa-ti explic pe indelete: supernovele Ia (care apar in sisteme de stele duble dintre care una e o pitica alba ce o "inghite" pe cealalta) au o luminozitate absoluta care este constanta indiferent de locul unde s-ar afla ele pe cer; masurand luminozitatea lor aparenta, se poate determina distanta pana la galaxia in care se află supernova respectiva. Distantele pana la galaxii se pot determina insa si masurand deplasarea spre rosu a galaxiilor. Pana in 1998, cele doua metode concordau, cu cat galaxiile erau mai indepartate, cu atat supernovele lor Ia luminau mai slab si viteza de expansiune galactica era mai mare, conform Legii lui Hubble, ceea ce se putea interpreta ca o decelerare a expansiunii Universului. In 1998, insa, s-au descoperit in galaxii considerate relativ apropiate supernove Ia a caror luminozitate aparenta nu bătea cu distanta calculata pe baza deplasarii spre rosu a galaxiei-mamă. Marimea luminozitatii lor aparente arata că galaxia-mamă se afla la o distanta mult mai mare decat se credea , desi deplasarea ei spre rosu indica o viteza mica de expansiune a Universului la acea data (acum 7,5 miliarde de ani). Nu s-au putut interpreta aceste date noi decat admitand ca acum 7,5 miliarde de ani Universul expanda mai lent decat expandeaza acum, ceea ce se interpreteaza (eronat) ca o "accelerare a expansiunii Universului".

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 10:19 AM
Mesaj #216

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 20 2010, 09:55 PM) *
(despre Hawking):

Pai si ce, nu-i asa? Am spus ceva eronat? Handicapat e, iar pe de alta parte n-a creat nimic in Fizica, nu se poate compara nici macar cu Dirac, darmite cu un titan ca Einstein. Deci e un oarecare. Per total, un handicapat oarecare. Precisely as I said. L-as fi respectat mai mult daca s-ar fi straduit cu-adevarat sa creeze Teoria Marii Unificari, dar de 20 de ani face doar gargara pe subiect, desi lumea se baza pe el. Ca om de Stiinta, a fost o mare deceptie. sad.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 10:23 AM
Mesaj #217

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 21 2010, 11:49 AM) *
Salut! smile.gif Si iti multumesc pentru comentariu. Nu iti face griji pentru topic, va fi OK.

Acum: cu privire la modelul meu de "accelerare" a Universului prin multiple contractii locale, nu am o alta baza pentru el decat Teoria mea a Evolutiei Galactice, pe care am prezentat-o pe o pagina anterioara. In esenta, ea zice ca dupa Big Bang s-au format initial nu galaxii de genul Caii Lactee, ci galaxii extraordinar de mari (nu le-am pus inca un nume) care s-au micsorat rapid (prin colaps gravitational), devenind pitice si super-dense si sfarsind apoi prin a exploda in ceea ce noi numim astazi "Quasari" (galaxii in explozie). Undele de soc sferice ale acelor galaxii explodate au format "bulele de neant" de care vorbeam, spatiile alveolare tip "fagure" care separa in prezent super-roiurile de galaxii din noua generatie. Aceste galaxii din noua generatie (de tipul Caii Lactee) s-au format din cenusa Quasarilor, chiar pe frontul undelor de soc. In centrul "bulelor de neant" eu cred ca s-au format gauri negre super-masive pentru ca asa se intampla de regula atunci cand o stea masiva explodeaza: invelisul exterior al stelei este expulzat in spatiu cu viteze foarte mari, formand o unda de soc ("supernova"), iar miezul stelei implodeaza si formeaza o gaura neagra. Miezul poate deveni si stea neutronica, daca masa initiala a stelei instabile nu e mai mare de o anumita valoare critica. Cam asa vad eu lucrurile. In modelul meu, grosul materiei negre din Univers e stocat in gaurile negre super-masive din "bulele de neant" care separa super-roiurile iar "energia intunecata" care accelereaza super-roiurile e insasi gravitatia acelor gauri negre super-masive. Nice and easy.

E un model mult mai elegant decat sa presupui nu's ce particule noi sau forte complet obscure. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 10:27 AM
Mesaj #218

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 21 2010, 01:19 PM) *
Cum sa se indeparteze supernovele Ia de galaxia carora ii apartin in mod solidar? huh.gif Ele sunt observate doar pentru a se calcula distanta pana la galaxia respectiva. Din masurarea "deplasarii spre rosu", se poate determina viteza galaxiei, iar viteza + distanta dau indicii asupra valabilitatii Legii lui Hubble. Chestia cu acele supernove problematice e ca ele faceau parte din galaxii mult prea lente tinand seama de distanta prea mare la care se aflau (7,5 miliarde de ani-lumina), incalcandu-se astfel Legea lui Hubble: conform acestei legi (v = H*d), cu cat o galaxie e mai indepartata (in spatiu si timp), cu atat viteza ei e mai mare, pentru ca se afla mai aproape de momentul Big Bangului. Daca, totusi (conform noilor date), acum 7,5 miliarde de ani galaxiile se miscau mai lent decat acum 2 miliarde de ani (de exemplu) inseamna --logic-- ca ele accelereaza. Acum ai inteles?

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 10:29 AM
Mesaj #219

În Numele Adevărului

Gata, am refacut threadul. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_strul.
mesaj Jul 26 2010, 05:38 AM
Mesaj #220

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 19 2010, 03:59 PM) *
Iti raspund doar de dragul Stiintei pe care tu scuipi cu dispret de troglodit: nu ai cum sa observi incalecarea bratelor spirale ale galaxiilor, pentru ca miscarea de rotatie a acelor brate are loc in sute de milioane de ani. Poti sa te uiti tu la un milion de galaxii, ca nu faci decat sa observi instantanee, n-ai cum sa sesizezi DINAMICA vartejului galactic. De aceea nici nu poti trage concluzia ferma ca bratele unei galaxii nu se incaleca. Acum ai inteles? Si te rog sa nu ma mai jignesti in mod gratuit, ci pe merit. Daca o voi merita vreodata, ceea ce e extrem de improbabil. Ca nu-ti place tie de stilul meu umflat si "narcisistic", n-am ce-ti face, din nefericire trebuie sa inghiti in sec, modestia e calitatea celor care n-au alte calitati.

Hai ca insulta mica m-am obisnuit deja.Insulta mica, in loc sa stai sa te uiti ca tantalaul la O SINGURA galaxie timp de sute de milioane de ani pentru a incerca sa-i observi bratele incalecandu-se, poti sa alegi o metoda mai confortabila - ai cacalau de galaxii pe cer, nu? Si nu-s toate nascute fix in acelasi moment, nu? S-au descoperit galaxii de care au doar 500 de mil de ani si galaxii care au 13 miliarde de ani, deci spectrul e destul de larg. Bon, in cazu asta ia si scaneaza frumos cerul dupa cat mai multe galaxii de tipul aleia care te intereseaza, noteaza-le varstele si in felul asta ti-ai facut practic un film al evolutiei galaxiiilor de tipul respectiv, fara sa stai cu miliardele de ani sa te holbezi ca un broscoi.

Bre invatatu insulta mica, ar tb sa stii ca exact metoda asta se folosest si pt determinarea evolutiei stelelor N-a stat nimeni sa beleasca ocheanele la o singura stea sa vada ca din stea galbena trece in giganta rosie si dupa in pitica alba si dupa in pitica maro si asa mai departe. S-au observat jdemii de stele, s-au clasificat ca atare, s-a observat un trend in categorii distincte, s-a calculat, s-a confirmat, s-a revizuit etc etc etc

Stai jos, esti insulta mica si epatezi.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 26 2010, 08:47 AM
Mesaj #221

Guests

http://timecube.com/

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 01:39 PM
Mesaj #222

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 07:38 AM) *
Bre invatatu[...], ar tb sa stii ca exact metoda asta se foloseste si pt determinarea evolutiei stelelor N-a stat nimeni sa beleasca ocheanele la o singura stea sa vada ca din stea galbena trece in giganta rosie si dupa in pitica alba si dupa in pitica maro si asa mai departe. S-au observat jdemii de stele, s-au clasificat ca atare, s-a observat un trend in categorii distincte, s-a calculat, s-a confirmat, s-a revizuit etc etc etc

Fals, modelarea evolutiei stelare s-a facut abia dupa simulari complexe pornind de la calcule legate de fizica nucleara pana la cele legate de termodinamica. Observatiile si categorisirile strict astronomice nu permit observarea nici unui trend, pentru ca fiecare stea e o entitate aparte. Stai jos, nota 2.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 01:46 PM
Mesaj #223

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 26 2010, 10:47 AM) *

Tipule, nu stiu daca esti constient, dar site-ul la care faci trimitere e unul rasist. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 01:59 PM
Mesaj #224

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 07:38 AM) *
in loc sa stai sa te uiti ca tantalaul la O SINGURA galaxie timp de sute de milioane de ani pentru a incerca sa-i observi bratele incalecandu-se, poti sa alegi o metoda mai confortabila [...] sa te holbezi ca un broscoi.

Mai greseste omul... iata si o galaxie ale carei brate spirale se incaleca in mod clar! smile.gif

... pe de-o parte am gresit (deoarece credeam ca nu se poate vizualiza asa ceva) si pe de alta parte am avut dreptate (bratele spirale chiar se incaleca, prin urmare mai cade un argument al suporterilor ultraabundenţei materiei negre intra-galactice; daca materia neagra e ultraabundenta, ea e ultraabundenta doar in zonele inter-galactice, cel mai probabil in zonele obscure din afara super-roiurilor, unde se gasesc aproape sigur gauri negre hiper-masive).

--------------------

+Quote Post
Vizitator_strul.
mesaj Jul 26 2010, 02:43 PM
Mesaj #225

Guests

In primul rand imi place modul in care argumenteyi - oricum ai da+o, ai dreptate, adicatelea "am gresit, da' greaseala mea nu face decat sa arate cat de cel mai geniu ma aflu!!!!1".

Apoi, esti in continuare insulta mica de bubui. Nici nu incerc sa ma leg de ce c-acat crezi tu ca vezi acolo sau nu, dar e de-a dreptul stupefiant cat de varza esti - deci tu crezi ca, dintre toate galaxiile pe care astronomii din toata lumea le-au luat la puricat sa vada ce si cum cu materia asta neagra si cu energia asisderea, au ratat-o chiar pe asta, de care pana si eu, un profan total, am auzit?! Una dintre cele mai studiate si pozate galaxii e contraexemplul tau, pe care toata lumea, in prostia lor infinita, l-a ratat. Cum naiba iti aduci aminte sa inspiri si sa expiri de 10 ori pe minut nu-mi dau seama..

Cat despre treaba cu stelele, afla mestere ca categorisirile s-au facut inainte sa existe puterea actuala de calcul, cu mult inainte, acum se lucreaza pe detalii numerice/exotice/extravagante, dar calitativ treburile pe care le stim azi se stiu de multisor. Si in continuare esti insulta mica de behai, pentru ca, chiar daca o stea e o entitate aparte, este extrem de evident ca daca vad 1000 de entitati cu aceeasi compozitie, spectru etc etc, care difera ici si colo si carora le pot calcula varsta, atunci e clar ca pot stabili un trend.

In continuare, esti insulta mica de dai in gropi si epatezi.

Catre admin - mi-a placut moderarea biggrin.gif Si for future reference, o sa-l tratez asa pe fanel asta atata timp cat o sa continue sa aiba 0 respect fata de restul, fie ei useri de pe forum sau "idioti de fizicieni" etc etc etc. Am incercat sa n-ajung aici, da' insulta mica lui si nesimtirea crasa ma cam fac sa vomit.

Salve!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 02:54 PM
Mesaj #226

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 04:43 PM) *
Catre admin - mi-a placut moderarea biggrin.gif Si for future reference, o sa-l tratez asa pe fanel asta atata timp cat o sa continue sa aiba 0 respect fata de restul, fie ei useri de pe forum sau "idioti de fizicieni" etc etc etc.

Be my guest, pana acum te-ai legat de detalii minore, n-ai comentat nici macar in treacat despre Modelul meu de Evolutie Galactica (total original), care este cheia de bolta a acestui topic. Ceea ce arata cat de incapabil esti de a practica detasarea stiintifica. Zero respect in continuare!

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 26 2010, 02:56 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_strul.
mesaj Jul 26 2010, 03:12 PM
Mesaj #227

Guests

Multam, asisderea in ceea ce priveste respectul.

Si inca ceva fanele - toata lumea are idei! Pana si profesorii de gimnaziu, pana si elevii de gimnaziu, tuturor le pocneste cate-o idee odata si-odata. Originala sau nu, simplul fapt ca e o idee si nu o copie o face originala, in mintea lor. Insa de la idee pana la un model, un concept sau un tractor e cale lunga mestere. Din punctul asta de vedere esti mult mai penibil decat cei jdemii de contestatari ai teoriei relativitatii, dintre care tot continua sa mai apara cu sutele, anual, la 90 de ani de la elaborarea ei si dupa sute si mii de confirmari experimentale. Macar aia se zbat sa "dovedeasca" ceva cuiva acreditat, nu incearca sa-si releve geniul bunicii senile din scaunul cu rotile care nu mai stie nici macar unde-i sus si unde-i jos saraca.

Tu in schimb te dai de ceasu mortii pe un forum care, cu tot respectul pentru membrii care chiar sunt cititi in domeniul asta perticular al fizicii, dar si pentru ceilalti care nu sunt, e profan in orice domeniu, ca orice forum ne-specializat, adica "stie" de toate si nimic.

Deci artist de scara locului ce te afli, degeaba ne guitzi pe-aci, cauta-ti atestarea dupa care ravnesti la alte usi, mai potrivite sa ti-o acorde, si dupa aia vino sa te bati cu pumnu-n piept. Si-atunci chiar o sa fiu interesat de ce teorie ai scremut, incercand sa ignor caracterul de doi lei pe care-l afisezi pe forum. Poate in realitatea nu esti asa, nici nu ma intereseaza, dar sa stii ca modul in care te comporti, chiar daca benefic pentru traficul forumului, te face sa fii scarbit tocmai de cei care te-ar asculta, macar pana la jumatate, cu nitel interes. Zero inteligenta sociala.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 03:32 PM
Mesaj #228

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 05:12 PM) *
Deci artist de scara locului ce te afli, degeaba ne guitzi pe-aci, cauta-ti atestarea dupa care ravnesti la alte usi, mai potrivite sa ti-o acorde, si dupa aia vino sa te bati cu pumnu-n piept. Si-atunci chiar o sa fiu interesat de ce teorie ai scremut

Sunt profesor de Fizica, obraznicule, si sunt specializat in Fizica Particulelor. Modelul de care vorbeam e parte a unei teorii vaste pe care am creat-o in urma cu cativa ani, tu nu-mi citesti regulat postarile??? Oricum, chiar daca acum vei fi sau nu interesat de teoria mea, eu te asigur in continuare de respectul meu nul. Nu ai buna-cuviinta, deci nu poti fi decat un intrus oarecare venit sa arunce cu noroi in ceea ce are cel mai de pret Umanitatea: ideile stiintifice novatoare.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 26 2010, 03:34 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_strul.
mesaj Jul 26 2010, 03:46 PM
Mesaj #229

Guests

Da bre fanele, stiu ca esti coscogeamite profesor, crezi ca e careva pe tot forumul asta care sa nu stie? Si ia zi, stai bine cu poponetu pe la fel de coscogeamitea teorie vasta, si inca de cativa ani? O tu nestematule si stralucitorule, intai sa vad patalamaua pusa pe fituica ta, de-abia dupa aia o sa-mi taca gura spurcata smile.gif

De obicei nu reactionez asa, chiar deloc. Motivul pentru care am intrat pe forum in the first place, acum vreo juma de an parca, a fost pt ca am vazut titlul topicului pe pagina de stiri (sunt marian de pe topicul cu fizica cuantica). Si, la nivel de profan, sunt interesat de asa ceva. Dar nu cand vine la pachet cu asa infatuare.. prefer sa mor prost, dar linistit. Tu o sa mori in schimb agitat ca un pepsi si incrancenat, si tot prost, chiar daca se vede ca nu duci lipsa de neuron. Stii vorba aia - esti destept, da' tot prost esti? Daca nu exista vorba asta, ar tb sa existe, cu poza ta langa ea. Hai salut!

+Quote Post
Vizitator_strul.
mesaj Jul 26 2010, 03:53 PM
Mesaj #230

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 26 2010, 03:32 PM) *
Sunt profesor de Fizica, obraznicule, si sunt specializat in Fizica Particulelor. Modelul de care vorbeam e parte a unei teorii vaste pe care am creat-o in urma cu cativa ani, tu nu-mi citesti regulat postarile???

Cat de amuzant, dar in acelasi timp trist, si cat de definitoriu pt caracterul pe care ti-l afisezi pe-aci.. N-ai zis "tu nu citesti regulat forumul", n-ai zis "tu nu citesti in mod regulat postarile din topicurile de stiinta" (ca sa vad cum spui ca esti profesor adicatelea), n-ai zis nici macar "tu nu-mi citesti postarile?". Nope, ai zis "tu nu-mi citesti regular postarile", cu 3 semne de intrebare, unul fiind necesar pentru ca era o intrebare, celelalte doua fiind expresia uimirii si indignarii sincere de care grandomania ta da dovada. Vezi ca ti-a scapat un semn de exclamare, la indignare se mai pune si ala..

Ce ma sec pe mine insumi cand fac cate-o postare din asta si vb despre om si nu despre idee/principiu/subiect, dar esti prea din cale-afara..

+Quote Post
Vizitator_of of.
mesaj Jul 26 2010, 03:55 PM
Mesaj #231

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 26 2010, 03:32 PM) *
ideile stiintifice novatoare.

insulta mica.
cata vreme nu prezinti ceva concret ci doar aberezi ocazional "despre" teoria ta, ca si cum ti-as explica drumul spre mangalia zicandu-ti ca iarba creste langa borna kilometrica cu miros de insulta mica, nu faci decat sa bati campii aiurea, primind o oarecare atentie din partea celorlalti membri ai forumului, in general condescendenta. adica te incadrezi perfect la definitia de troll. si daca asta iti face placere eu zic ca e trist. mai bine ai iesi la bere cu elevii.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 03:55 PM
Mesaj #232

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 05:46 PM) *
Stii vorba aia - esti destept, da' tot prost esti?

E valabila pentru oricine, buey, smart-ass, fiecare om e o suma de contradictii. Dar, vorba lui Nicolae Steinhardt, diferenta dintre noi doi e ca eu ard la un milion de grade Celsius in timp ce tu esti doar o boare caldicica, nici prea calda nici prea rece. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 26 2010, 04:01 PM
Mesaj #233

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 26 2010, 05:53 PM) *
Nope, ai zis "tu nu-mi citesti regulat postarile", cu 3 semne de intrebare, unul fiind necesar pentru ca era o intrebare, celelalte doua fiind expresia uimirii si indignarii sincere de care grandomania ta da dovada. Vezi ca ti-a scapat un semn de exclamare, la indignare se mai pune si ala...

Corect! laugh.gif Esti nu doar un mic postac, esti de-a dreptul perspicac.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 27 2010, 09:14 PM
Mesaj #234

Guests

"Energia intunecata" este un concept de onanie insalubra.
Cel putin asa sustin cei de la Oxford, sorry...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 27 2010, 11:35 PM
Mesaj #235

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 27 2010, 11:14 PM) *
"Energia intunecata" este un concept de onanie insalubra.
Cel putin asa sustin cei de la Oxford, sorry...

Zău? Foarte tare! I rest my case. laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_b.
mesaj Jan 21 2011, 09:21 PM
Mesaj #236

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 7 2010, 04:54 AM) *
Mda, intre timp m-am lamurit cum a aparut ideea asta cretina. In ecuatiile revizuite ale Relativitatii Generale, factorul "dark energy" apare ca o constanta cosmologica, pe care Einstein --la vremea lui-- o eliminase ca ne-necesara. Dar unii au introdus-o din nou pentru a oferi un temei teoretic, chipurile, acelei eluzive "dark matter" pe care au descoperit-o din "observatia faptului" că bratele galaxiilor nu se incaleca una peste alta. De parca am putea fi siguri că bratele galaxiilor nu se incaleca: anii galactici dureaza sute de milioane de ani in timp ce noi facem observatii astronomice abia de cateva sute de ani! E halucinant sa vezi cata prostie există in domeniul Stiintei... pur si simplu nu-mi vine sa cred... mellow.gif

Domnule,vorbesti de galaxii si de faptul ca noi le studiem de cateva sute de ani doar dar gandeste-te ca nu toate galaxiile s-au format in acelas timp si deci imi pot permite sa afirm ca una dintra galaxii trebuie sa fi fost destul de batrana pentru a avea bratele incalecate in perioada asta de timp.

Nu cred ca m-am exprimat bine dar sper ca intelegi ce vreau sa zic.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 21 2011, 09:42 PM
Mesaj #237

În Numele Adevărului

Citeaza (b @ Jan 21 2011, 11:21 PM) *
Domnule,vorbesti de galaxii si de faptul ca noi le studiem de cateva sute de ani doar dar gandeste-te ca nu toate galaxiile s-au format in acelas timp si deci imi pot permite sa afirm ca una dintre galaxii trebuie sa fi fost destul de batrana pentru a avea bratele incalecate in perioada asta de timp.

Bratele galaxiilor intr-adevar se incaleca, dar unii astronomi sustin ca nu-i asa si fac din asta un pseudo-argument in favoarea existentei "materiei negre" intra-galactice. Nu stiu, sincer, pe ce se bazeaza.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_segetus.
mesaj Sep 6 2012, 02:38 AM
Mesaj #238

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 26 2010, 03:55 PM) *
E valabila pentru oricine, buey, smart-ass, fiecare om e o suma de contradictii. Dar, vorba lui Nicolae Steinhardt, diferenta dintre noi doi e ca eu ard la un milion de grade Celsius in timp ce tu esti doar o boare caldicica, nici prea calda nici prea rece. cool.gif

Dl. Haiduc, vad intr-adevar ca arzi la un milion de grade pe forumul asta!
Plin de pasiune, sarcastic, politic incorect, intodeauna gata de polemica, cu simtul umorului. Ca un Haiduc adevarat! biggrin.gif Ma face sa ma intreb, ce-o fi fost mai intai, haiducul sau fizicianul?
Sa-ti spun drept, jignirile si injuraturile gratuite pe orice forum ma dezamagesc, dar in afara de asta, mi-a facut placere sa citesc discutiile lansate de tine.
Trebuie sa recunosc ca am inceput sa-ti citesc cartea, dar n-am ajuns prea departe... Cred ca m-am pierdut in semantica la un moment dat...
Promit totusi sa-ti citesc articolul stiintific pe care o sa-l scrii descriind teoria ta. Sper sa contina ecuatii, demonstratii, descrieri in limbaj stiintific (cu semantica filozofica minima) si masuratori concrete care ar confirma sau infirma teoria ta.

Ardere intensa si lunga!

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 28 2012, 07:31 PM
Mesaj #239

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 17 2010, 05:26 PM) *
Am lamurit in sfarsit si misterul "energiei intunecate"! Structura "in fagure" a super-roiurilor de galaxii imi indicase mai demult faptul ca galaxiile actuale (stelele lor, de fapt) au aparut in urma exploziilor tip "supernova" ale unor proto-galaxii primordiale masive si superdense, care se aflau in centrele "bulelor" de neant care separa actualmente super-roiurile. Aceste proto-galaxii indepartate (descoperite de curand) au avut o viata foarte scurta in termeni astronomici si au explodat demult, nucleele lor devenind gauri negre super-masive iar invelisurile lor formand o noua generatie de stele care s-au aglutinat apoi in noi galaxii. Ce vreau sa spun este ca o Teorie a Evolutiei Galactice e perfect sustenabila si ca "veriga lipsa" dintre galaxiile primordiale pitice si superdense si galaxiile mai noi, din generatia Caii Lactee, sunt quasarii, echivalentul "supernovei" pentru o galaxie. Daca un quasar nu e o proto-galaxie care explodeaza atunci nu vad ce poate fi! Quasarii vizibili se afla la distantze de circa 10 miliarde de ani-lumina de noi, deci ei sunt ulteriori (si, poate, succesivi) galaxiilor pitice superdense descoperite anul trecut, galaxii aflate la 10,7 miliarde de ani-lumina. Iata reconstituirea istorica! Dat fiind acest scenariu LOGIC de evolutie meta-galactica (ce imi apartine 100%! tongue.gif ), misterul "accelerarii galaxiilor (si a Universului)" se rezolva automat: galaxiile tip Calea Lactee (din generatia a doua), grupate in super-roiuri si formate pe "membrana" exploziva a unei proto-galaxii devenita gaura neagra super-masiva, au resimtit la inceput destul de puternic atractia gravitationala a super-gaurii negre respective astfel incat miscarea lor a fost decelerata (corespunzand --in interpretarea astrofizicienilor-- "incetinirii expansiunii Universului" constatata acum circa 7,5 miliarde de ani). Pe masura ce "membrana" exploziva se extindea in spatiu, super-roiurile aflate pe ea au intrat sub influenta gravitationala a super-gaurilor negre din centrele "bulelor" invecinate si miscarea lor a devenit accelerata (eveniment ce corespunde interpretativ "accelerarii expansiunii Universului"). In realitate, dupa cum puteti constata, Universul nu accelereaza, ci se afla in plin Big Crunch, galaxiile se prabusesc accelerat inspre Marii Atractori (gaurile negre super-masive) aflati in centrele "bulelor de neant" din fotografiile de mai sus. "Energia intunecata" despre care se vorbeste atata este... chiar gravitatia!!!

Iata ca s-au descoperit si gaurile negre super-masive pe care le anticipam cu doi ani in urma:

http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-13...indepartata.htm

happy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 25 2013, 08:42 PM
Mesaj #240

Guests

Salut! Pintea. Cum să nu fie întunecată, o energie pe care nu o vede și cunoaște nimeni. Pînă nu demult, curentul electric din fulgere sau al țiparilor electrici era un fel de energie întunecată.

+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 03:55 AM