IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Elevi slabi? Pai... profesorii sunt varza!, la examenul de titularizare, profesorii au obtinut rezultate mai slabe
Vizitator_Ion.
mesaj Sep 7 2011, 10:56 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (circotas @ Sep 7 2011, 09:46 AM) *
Ca sa fie foarte clara diferenta intre ce scrie un "om din sistem", dar care are altfel de surse de informare decit logica simpla si informarea directa, si adevar, iata informatia directa si fara echivoc apropo de rezultatele actiunilor Mafiei universitare in Romania ultimilor 20 de ani: Clasamentul universitatilor din Romania, realizat dupa standarde europene / Toate universitatile particulare sunt in ultima categorie valorica

Orice om de bun-simt deja intelege foarte clar ca cea mai mare parte a celor 200000 de studenti ANUAL "scolarizati" in Romania nu inseamna, de fapt, decit o afacere oneroasa a unor baieti destepti. Din pacate, reprezentanti ai acestora au condus guvernele Romaniei ani in sir (profesori universitari, of course) si, prin actiunile sau non-actiunile lor, au distrus invatamintul romanesc si ne-au adus in situatia relevata anul acesta.

Nu, domnilor mafioti interesati de buzunarul propriu, nu Funeriu este vinovat pentru ce s-a intimplat la examenele de anul asta (si, probabil, pentru ce se va mai intimpla multi ani de aici incolo, chiar daca se vor lua masuri, pentru ca inertia este mare). Dimpotriva, acest ministru este, probabil, primul ministru adevarat pe care l-a avut Romania in ultimii 20 de ani, indiferent de domeniul pe care l-am lua in discutie.

Eu pot doar sa sper ca Mafia Invatamintului Superior Romanesc este la inceput de sfirsit.

In plus se asta, au fost "licentiati" milioane de semianalfabeti, iar ulterior multi dintre ei au fost propulsati in posturi cheie ale administratiei la toate nivelele Romaniei.De ce?? Marea majoritatea acestor oameni nu puteau accede la sistemul universitar dinainte de revolutie, iar majoritatea celor care au facut scoala "pe bune" sunt oameni cu o conduita morala deosebita, si nu ar fi facut compromisurile cerute de abjecta clasa politica a ultimilor 22 de ani.
Daca vei lua (ca o curiozitate morbida !!!) intregul aparat bugetar si vei confrunta "locul studiilor" vei gasi i n integralitate absolventii univrsitatilor din ultima grupa valorica. Cunosc personal multi bugetari, si incerc sa gasesc vreunul fara studii la ID, dar sansele sa-i gasesc sunt infime.
Go to the top of the page

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 29 2011, 11:56 AM
Mesaj #62

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Mafia din Invatamintul Superior Romanesc (MISR) initiaza un contraatac la masurile Guvernului de curatire a examenelor in aceasta tara, prin intermediul reprezentantei sale de prim rang, Ecaterina Andronesc, senator PSD:

Citeaza
Proiect de lege: Absolventii care nu au luat Bacalaureatul ar putea sa se inscrie la facultate si sa urmeze un an pregatitor
de Raluca Pantazi HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 14:31 Actualitate | Esenţial

Absolventii care nu au luat Bacalaureatul si care au terminat liceul cu cel putin nota 7 "au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor" de facultate. Prevederea face parte dintr-un proiect de lege depus marti la Camera Deputatilor de social-democratii Ecaterina Andronescu, Cristian Dumitrescu si Titus Corlatean. Potrivit documentului, anul pregatitor poate fi "echivalat total" cu anul I de facultate, daca absolventii iau BAC-ul.

Initiatorii motiveaza amendarea Legii Educatiei Nationale prin "rezultatele examenului de bacalaureat din anul 2011" care "au adus in situatia de debusolare circa 100.000 de absolventi de liceu". Despre acest proiect a mai scris si Gandul.

Prevederile proiectului de lege:

Absolventii invatamantului liceal cu diploma de absolvire si media de absolvire cel putin nota 7 care nu au promovat examenul de Bacalaureat au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor, potrivit programelor de studii de licenta, organizate legal in universitate, si programei de bacalaureat.

Senatul universitar stabileste conditiile de inscriere si de finantare a studiilor in anul pregatitor.

Absolventii anului pregatitor care promoveaza si examenul de bacalaureat pot beneficia de echivalarea totala sau partiala a studiilor efectuate in anul I al programului de licenta si pot continua studiile, in conditiile stabilite de senatul universitatii.

Absolventii de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat beneficiaza de finantare in scolile postliceale de stat, organizate in reteaua MECTS.

Statul sustine financiar absolventii de liceu care se incadreaza in prevederile aliniatului 1 - adica "Absolventii invatamantului liceal cu diploma de absolvire si media de absolvire cel putin nota 7 care nu au promovat examenul de Bacalaureat au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor, potrivit programelor de studii de licenta, organizate legal in universitate, si programei de bacalaureat - cu o finantare corespunzatoare, cel putin la nivelul ajutorului de somaj.

Expunerea de motive este semnata de social-democratii Ecaterina Andronescu, vicepresedintele Comisiei pentru invatamant din Senat, Cristian Dumitrescu - presedintele Comisiei pentru invatamant din Camera Deputatilor si Titus Corlatean, senator PSD.

In expunere, acestia arata ca "rezultatele examenului de bacalaureat din anul 2011 au adus in situatia de debusolare circa 100.000 de absolventi de liceu".

"Modul in care au fost abordate subiectele, lipsa pregatirii corespunzatoare a cadrului general al examinarii au condus la nepromovarea examenului de bacalaureat de multi dintre elevii cotati cu rezultate profesionale bune pe parcursul anilor de liceu. In absenta unor masuri de insertie pe piata muncii va creste ingrijorator de mult riscul unor derapaje de la o evolutie personala si in cariera profesionala normala. Ca urmare, initiatorii acestui act normativ considera de datoria Parlamentului sa intervina cu masuri care sa-i sprijine pe cei capabili si interesati de formarea lor profesionala".

Proiectul a fost depus la Camera Deputatilor marti, 27 septembrie, iar camera decizionala este Senatul. Data la care se implineste termenul constitutional pentru dezbatere si vot final pe acest proiect de lege este 10 noiembrie 2011.

sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10267...-pregatitor.htm

Mai crede cineva in bunele intentii ale "profesorilor" din conducerea PSD?

Aceasta postare a fost editata de circotas: Sep 29 2011, 11:56 AM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 29 2011, 12:03 PM
Mesaj #63

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (circotas @ Sep 29 2011, 11:56 AM) *
Mafia din Invatamintul Superior Romanesc (MISR) initiaza un contraatac la masurile Guvernului de curatire a examenelor in aceasta tara, prin intermediul reprezentantei sale de prim rang, Ecaterina Andronesc, senator PSD

Citeşte şi scrisoarea deschisă adresată de dl. Liiceanu ministrului Funeriu, în care descrie doi candidaţi de la Facultatea de Filosofie la care este şi el profesor:

Lăsaţi-mă, întâi, să vă fac portretele celor doi candidaţi. Portretul „omului casei”, al asistentului cu zece ani vechime: o teză de doctorat nepublicată, articole de specialitate în revista „Caiete silvane” din Zalău, nici o bursă postdoctorală, fără studii în străinătate, nici un articol indexat ISI, nici un premiu academic. Pe scurt, portretul studentului oprit cândva la catedră pentru cuminţenie şi obedienţă de către un profesor prăfuit, folosit şi folositor la treburi de rutină, recunoscător în veci celor care l-au căpătuit atunci şi care îl promovează acum.

Portretul „omului din afară”: doctorat la Universitatea din Bucureşti şi doctorat la Sorbona, cărţi publicate la Springer Verlag şi la edituri prestigioase din ţară, capitole în volume internaţionale de filozofie, zece articole în reviste indexate ISI, editorul a 17 volume (majoritatea internaţionale), premiu de excelenţă în cercetare (“In hoc signo vinces” acordat de CNCSIS în 2009), trei burse post-doctorale (dintre care una la Universitatea din Freiburg), ctitorul şi redactorul şef al singurei reviste internaţionale de filozofie din România (Studia Phaenomenologica), 11 conferinţe în străinătate, fellow al Fundaţiei Alexander von Humboldt, coordonator de conferinţe internaţionale, membru al câtorva organizaţii profesionale internaţionale, membru şi referent în colective editoriale de prestigiu internaţional, director de proiect pentru două granturi de cercetare, editorul în străinătate, în patru limbi de circulaţie internaţională, a operelor lui Constantin Noica şi Alexandru Dragomir.

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1026702...lor-noastre.htm

Ghiceşti care dintre candidaţi a obţinut postul?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Sep 29 2011, 12:04 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 29 2011, 12:18 PM
Mesaj #64

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 29 2011, 12:03 PM) *
Ghiceşti care dintre candidaţi a obţinut postul?

Mie imi scapa vina lui Funeriu, nu o vad. Tu o vezi? Care este vina lui ca in universitati MISR a patruns adinc? A intervenit Funeriu in respectivul concurs pentru ocuparea postului? Daca nu, atunci de ce este adresata scrisoarea lui Funeriu si nu conducerii Universitatii respective? Crezi ca Funeriu ar trebui sa intervina? Sa intervina SA CE?

Poate ar trebui intrebata tot Ecaterina Andronescu, cea care, prin initiativa amintita mai sus, exact asta doreste: pastrarea situatiei actuale, pastrarea prerogativelor Mafiei din Invatamintul Superior Romanesc. Poate ar trebui intrebat si "profesorul" Adrian Nastase, cel care s-a impotrivit din toti rarunchii oricarei masuri care ar fi stopat furturile si ilegalitatile comise prin intermediul facultatilor particulare.

Ne-am obisnuit sa dam vina, si cind e cazul si cind nu este, pe ministru. Pina una-alta, insa, Funeriu este chiar primul ministru al Educatiei care a aratat o minima vointa de a curata invatamintul. Ce si cit va reusi, ramine de vazut - dar primele actiuni ar trebui salutate, nu eludate, cum incearca gasca PSD.

Aceasta postare a fost editata de circotas: Sep 29 2011, 12:19 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 29 2011, 12:45 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Sep 29 2011, 12:18 PM) *
Mie imi scapa vina lui Funeriu, nu o vad. Tu o vezi? Care este vina lui ca in universitati MISR a patruns adinc?

NU. Nu văd nici o vină a lui Funeriu. Nu văd însă nici cum ar putea el interveni în această universitate şi face dreptate.
Singurul lucru pe care-l văd este că în sfârşit un profesor - Liiceanu, - are verticalitate şi vorbeşte despre mafia nenorocită din universităţi. Pentru că asta arată diferenţa dintre cv-urile celor doi candidaţi.

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Sep 29 2011, 02:57 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 29 2011, 12:45 PM) *
NU. Nu văd nici o vină a lui Funeriu. Nu văd însă nici cum ar putea el interveni în această universitate şi face dreptate.
Singurul lucru pe care-l văd este că în sfârşit un profesor - Liiceanu, - are verticalitate şi vorbeşte despre mafia nenorocită din universităţi. Pentru că asta arată diferenţa dintre cv-urile celor doi candidaţi.

Eu zic ca verticalitatea lui Liiceanu poate fi usor contestabila, tocmai pentru ca scrisoarea deschisa este catre ministrul invatamintului, ceea ce clar induce ideea de vinovatie a acestuia din urma.
A, daca Liiceanu ar fi incheiat scrisoarea cu ceva de genul "va rog sa interveniti, domnule ministru, pe cai legale, pentru ca demersul meu anterior catre conducerea universitatii nu a dat roade", as fi apreciat mai mult iesirea publica a lui.

Dar sa nu deturnam discutia - acum era vorba despre intentia pesedistilor de a legifera intrarea la faculatate fara bacalaureat...

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 29 2011, 06:34 PM
Mesaj #67

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Sep 29 2011, 02:57 PM) *
Eu zic ca verticalitatea lui Liiceanu poate fi usor contestabila, tocmai pentru ca scrisoarea deschisa este catre ministrul invatamintului, ceea ce clar induce ideea de vinovatie a acestuia din urma.
A, daca Liiceanu ar fi incheiat scrisoarea cu ceva de genul "va rog sa interveniti, domnule ministru, pe cai legale, pentru ca demersul meu anterior catre conducerea universitatii nu a dat roade", as fi apreciat mai mult iesirea publica a lui.

Dar sa nu deturnam discutia - acum era vorba despre intentia pesedistilor de a legifera intrarea la faculatate fara bacalaureat...

Vezi că scrisoarea deschisă a lui Liiceanu se încheie aşa:
"Dacă aş fi în locul dumneavoastră, sau al rectorului Universităţii, m-aş simţi sabotat în proiectul meu de a impune excelenţa drept unic criteriu de funcţionare al vieţii universitare. M-aş simţi păcălit şi prostit de cei care, la nevoia mea de a readuce la rampă vigoarea spiritului, ar răspunde cu apetitul lor pentru balta stătută. "

Da, se adresează ministrului EDU, dar, dacă eşti suficient de subtil înţelegi în cine dă cu bâta..., şi că de fapt Funeriu este doar un pretext pentru a arăta mizeria de la Facultatea de filozofie care a ales un mediocru în locul unui om cu studii serioase.
Şi când vor fi suficient de mulţi astfel de Liiceni, care să demaşte porcăriile din universităţi (te-ai uitat la cv-uri?! este revoltător ce a făcut rahatul acela de comisie!), din şcoli, din primării, din poiiţie, din spitale, din alte domenii SUB SEMNĂTURĂ ŞI ÎN NUME PROPRIU, poate atunci România va avea o şansă să se schimbe....

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Sep 29 2011, 07:39 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 29 2011, 06:34 PM) *
Vezi că scrisoarea deschisă a lui Liiceanu se încheie aşa:
"Dacă aş fi în locul dumneavoastră, sau al rectorului Universităţii, m-aş simţi sabotat în proiectul meu de a impune excelenţa drept unic criteriu de funcţionare al vieţii universitare. M-aş simţi păcălit şi prostit de cei care, la nevoia mea de a readuce la rampă vigoarea spiritului, ar răspunde cu apetitul lor pentru balta stătută. "

Da, se adresează ministrului EDU, dar, dacă eşti suficient de subtil înţelegi în cine dă cu bâta..., şi că de fapt Funeriu este doar un pretext pentru a arăta mizeria de la Facultatea de filozofie care a ales un mediocru în locul unui om cu studii serioase.
Şi când vor fi suficient de mulţi astfel de Liiceni, care să demaşte porcăriile din universităţi (te-ai uitat la cv-uri?! este revoltător ce a făcut rahatul acela de comisie!), din şcoli, din primării, din poiiţie, din spitale, din alte domenii SUB SEMNĂTURĂ ŞI ÎN NUME PROPRIU, poate atunci România va avea o şansă să se schimbe....

Inca o data, afirm ca "subtilitatea" de care vorbesti este atit de... subtila, incit omul obisnuit (aia fiind o scrisoare deschisa difuzata pe multe canale) ramine clar cu impresia ca Liiceanu arunca pisica in curtea lui Funeriu.

Degeaba oferi citatul acela. Nu inseamna nimic, asa cum spuneai, este subtil - numai ca inutil. Cum spuneam, ar fi fost mult, mult mai normal sa fi luat, in primul rind, atitudine directa impotriva conducerii universitatii respective.

In incheiere, incerc din nou sa-ti amintesc care este, de fapt, subiectul zilei: incercarea criminala a Ecaterinei Andronescu si a altor pesedisti "de frunte" de a legifera accesul in facultati al elevilor care nu au promovat examenul de Bacalaureat. Lasa-l dracu' pe Liiceanu, ca demersul lui este fals, si revino la subiect!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 30 2011, 09:32 AM
Mesaj #69

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Jul 18 2011, 12:32 PM) *
Pentru cele 48000 de posturi disponibile, la examenul de titularizare s-au inscris, initial, 37000 de candidati, toti cu pretentii de profesori.
Dintre ei, 9000 nu s-au mai prezentat deloc, iar 5500 au iesit din examen imediat ce au primit subiectele, dind o declaratie pe proprie raspundere ca au facut acest gest fiindca ar fi fost loviti brusc de o indispozitie. Adevarul este ca toti acestia s-au retras nu din cauza unei prea bune pregatiri, nu-i asa??
Au ramas in cursa 22500 de candidati, dintre care doar 62% au luat note peste 5 - adica vreo 13950 au luat note de trecere.
Facind impartirea, rezulta ca doar 37.70% dintre cei inscrisi initial au reusit sa ia nota de trecere la examen!!!
Adica un rezultat mai slab decit cel obtinut de elevi la BAC!

Ce ne facem, fetelor??
Eu zic sa dublam salariile in invatamint, pentru toti profesorii... laugh.gif

Este foarte trist că s-au obţinut astfel de rezultate. Dar peste ele vine mocirla pilelor, pe care nu ştiu cum o vom putea stârpi.
Nota 7,85 la examenul de titularizare nu a fost suficient de mare pentru ca suceveanul Andrei Marinescu să ocupe un post de profesor. În schimb, cel mai slab contracandidat al său a fost mai norocos.
"Nu mi s-a dat niciun post. Posturile la geografie nu au fost scoase la concurs, deşi ele există. Am aflat că în oraşul Vicovul de Sus, judeţul Suceava, la Grupul Şcolar Ion Nistor funcţionează bine-mersi cu acte în regulă un contracandidat ce a obţinut nota 2,20 la examenul de titularizare", a spus Andrei Martinescu.
Ileana Răcaru a obţinut doar nota 1,1. Predă la un liceu din Bolintin Vale.

De aceea revin la poziţia lui Liiceanu. Ei, din şcoli şi din interiorul facultăţilor trebuie să vorbească şi să arate ce mizerie este acolo.
De ce crezi că profesorul cu 7,85 a fost dat la o parte şi cel cu 2,20 a obţinut un post? Poate acum, lucrurile fiind publice şi cei de pe la inspectoratele şcolare îşi vor mişca cururile de pe scaune şi din birouri, că ei ar trebui de fapt să facă aici ordine, nu ministrul...
Eu pe cel care a făcut alegerea asta, preferând un profesor cu 2,20 unuia cu 7,85 l-aş da urgent afară din serviciu.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Sep 30 2011, 09:33 AM

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 30 2011, 09:45 AM
Mesaj #70

Membru veteran

Vad ca ignori rugamintea mea, asa ca trebuie sa reiau postarea de ieri, ca am cam ingropat-o cu mesaje inutile...

Mafia din Invatamintul Superior Romanesc (MISR) initiaza un contraatac la masurile Guvernului de curatare a examenelor in aceasta tara, prin intermediul reprezentantei sale de prim rang, Ecaterina Andronesc, senator PSD:

Citeaza
Proiect de lege: Absolventii care nu au luat Bacalaureatul ar putea sa se inscrie la facultate si sa urmeze un an pregatitor
de Raluca Pantazi HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 14:31 Actualitate | Esenţial

Absolventii care nu au luat Bacalaureatul si care au terminat liceul cu cel putin nota 7 "au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor" de facultate. Prevederea face parte dintr-un proiect de lege depus marti la Camera Deputatilor de social-democratii Ecaterina Andronescu, Cristian Dumitrescu si Titus Corlatean. Potrivit documentului, anul pregatitor poate fi "echivalat total" cu anul I de facultate, daca absolventii iau BAC-ul.

Initiatorii motiveaza amendarea Legii Educatiei Nationale prin "rezultatele examenului de bacalaureat din anul 2011" care "au adus in situatia de debusolare circa 100.000 de absolventi de liceu". Despre acest proiect a mai scris si Gandul.

Prevederile proiectului de lege:

Absolventii invatamantului liceal cu diploma de absolvire si media de absolvire cel putin nota 7 care nu au promovat examenul de Bacalaureat au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor, potrivit programelor de studii de licenta, organizate legal in universitate, si programei de bacalaureat.

Senatul universitar stabileste conditiile de inscriere si de finantare a studiilor in anul pregatitor.

Absolventii anului pregatitor care promoveaza si examenul de bacalaureat pot beneficia de echivalarea totala sau partiala a studiilor efectuate in anul I al programului de licenta si pot continua studiile, in conditiile stabilite de senatul universitatii.

Absolventii de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat beneficiaza de finantare in scolile postliceale de stat, organizate in reteaua MECTS.

Statul sustine financiar absolventii de liceu care se incadreaza in prevederile aliniatului 1 - adica "Absolventii invatamantului liceal cu diploma de absolvire si media de absolvire cel putin nota 7 care nu au promovat examenul de Bacalaureat au dreptul sa urmeze in universitati, in conditiile aprobate de Senatele universitare, un an pregatitor, potrivit programelor de studii de licenta, organizate legal in universitate, si programei de bacalaureat - cu o finantare corespunzatoare, cel putin la nivelul ajutorului de somaj.

Expunerea de motive este semnata de social-democratii Ecaterina Andronescu, vicepresedintele Comisiei pentru invatamant din Senat, Cristian Dumitrescu - presedintele Comisiei pentru invatamant din Camera Deputatilor si Titus Corlatean, senator PSD.

In expunere, acestia arata ca "rezultatele examenului de bacalaureat din anul 2011 au adus in situatia de debusolare circa 100.000 de absolventi de liceu".

"Modul in care au fost abordate subiectele, lipsa pregatirii corespunzatoare a cadrului general al examinarii au condus la nepromovarea examenului de bacalaureat de multi dintre elevii cotati cu rezultate profesionale bune pe parcursul anilor de liceu. In absenta unor masuri de insertie pe piata muncii va creste ingrijorator de mult riscul unor derapaje de la o evolutie personala si in cariera profesionala normala. Ca urmare, initiatorii acestui act normativ considera de datoria Parlamentului sa intervina cu masuri care sa-i sprijine pe cei capabili si interesati de formarea lor profesionala".

Proiectul a fost depus la Camera Deputatilor marti, 27 septembrie, iar camera decizionala este Senatul. Data la care se implineste termenul constitutional pentru dezbatere si vot final pe acest proiect de lege este 10 noiembrie 2011.

sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10267...-pregatitor.htm

Aceasta postare a fost editata de circotas: Sep 30 2011, 09:45 AM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 30 2011, 10:35 AM
Mesaj #71

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Sep 30 2011, 09:45 AM) *
Mafia din Invatamintul Superior Romanesc (MISR) initiaza un contraatac la masurile Guvernului de curatare a examenelor in aceasta tara, prin intermediul reprezentantei sale de prim rang, Ecaterina Andronesc, senator PSD:

Anul pregătitor va echivala cu bacalaureatul, sau de ce an pregătitor?!
Cel puţin bizar este următorul paragraf:

Adică statul începe să susţină financiar pe cei incapabili să promoveze Bac-ul?!
Cred că madam Andronescu ar trebui să iasă la pensie..., şi, dacă e dispusă, din banii ei, să susţină câţi elevi fără bac. doreşte...
Nu mi se pare corect nici faţă de cei care au muncit şi au luat acest examen.

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 30 2011, 10:49 AM
Mesaj #72

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 30 2011, 10:35 AM) *
Anul pregătitor va echivala cu bacalaureatul, sau de ce an pregătitor?!

Pai asta este un alt mare smen. "An pregatitor" pentru ca se apropie alegerile si, vezi doamne, este posibil sa cistige USL alegerile sa, astfel, anul pregatitor devine an de studiu pentru universitatile smechere si gata!

Lovitura dubla: campanie electorala (vedeti, mai copii ce tocmai ati primit drept de vot? Noi vrem sa va ajutam!) plus bani jegosi bagati in buzunarele largi ale universitatilor particulare unde doamna Andronescu & Adrian Nastase & Co. sunt bagati pina in git!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 30 2011, 02:07 PM
Mesaj #73

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Sep 30 2011, 10:49 AM) *
Pai asta este un alt mare smen. "An pregatitor" pentru ca se apropie alegerile si, vezi doamne, este posibil sa cistige USL alegerile sa, astfel, anul pregatitor devine an de studiu pentru universitatile smechere si gata!

Lovitura dubla: campanie electorala (vedeti, mai copii ce tocmai ati primit drept de vot? Noi vrem sa va ajutam!) plus bani jegosi bagati in buzunarele largi ale universitatilor particulare unde doamna Andronescu & Adrian Nastase & Co. sunt bagati pina in git!

După cum vezi pe Hot, rectori universitari resping această idee "năstruşnică"!
Cinste lor!
Că la unii bărbaţi neuronii coboară sub centură, mai în glumă, mai în serios....dar la dna Andronescu cum s-o fi petrecut fenomenul ăsta?
Eu aş întreba-o pe Andronescu, dacă tot vrea să-i primească fără Bac, de ce nu-i primeşte şi fără cele 12 clase absolvite?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Sep 30 2011, 02:09 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 30 2011, 02:35 PM
Mesaj #74

Membru veteran

Aia nu cumva sunt rectori la facultati de stat? N-am verificat, dar asa cred...
Ia sa vedem cam ce zic rectorii de la particulari, colegii unor "profesori" pesedisti... rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Sep 30 2011, 05:22 PM
Mesaj #75

Guests

Abordare stupida! Salvam viitorii 'telectuali lasandu-i sa dea Bacu' cand vrea muschiu' lor, ca la anu se vor face doi ani pregatitori?
Vom deveni tara cu cei mai multi studenti fara bacalaureat.
Sa dea examen si se lamureste sistemul.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 30 2011, 06:00 PM
Mesaj #76

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Propunerea se traduce (in franceza smile.gif ): "Lasciate ogni speranza"
O adevarata deconspirare a intentiilor celor de la PSD. Nici un fel de speranta ca vor actiona vreodata responsabil, vor rade totul, vor distruge totul pentru a-si servi interesele. Asa cum au facut intotdeauna dealtfel. Ca lacustele, in urma lor nu va mai creste nimic multa vreme.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 1 2011, 11:31 AM
Mesaj #77

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Sep 30 2011, 02:35 PM) *
Aia nu cumva sunt rectori la facultati de stat? N-am verificat, dar asa cred...
Ia sa vedem cam ce zic rectorii de la particulari, colegii unor "profesori" pesedisti... rolleyes.gif

Îţi dai seama că mişcarea este făcută pentru a aduna voturi. Îi primesc în "anul pregătiror" al lu' peşte, le mai dau şi ceva bănuţi, iar apoi cu cine vor vota ei?

O întrebare am şi pentru tine: ai crezut vreodată în bunele intenţii ale "profesorilor" din conducerea PSD?
Sau ai văzut un PSD-ist cinstit? Ar trebui împăiat la muzeul politicii noastre de trei parale...

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Oct 1 2011, 11:32 AM

+Quote Post
Vizitator_victor f. prometeu popescu.
mesaj Oct 1 2011, 11:57 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 1 2011, 11:31 AM) *
Sau ai văzut un PSD-ist cinstit? Ar trebui împăiat la muzeul politicii noastre de trei parale...

Stimata doamna, ar trebui sanctificat, portionat in cutiute sa ajunga la tot poporul si plimbat pe la sate, sa-i sarute babele moastele... Avem metodologie, tehnologie adecvata, asteptam doar materia prima, poate sa fie de toate culorile politice, ca sa nu intram in somaj tehnic...

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 1 2011, 12:05 PM
Mesaj #79

Membru veteran

Citeaza (victor f. prometeu popescu @ Oct 1 2011, 11:57 AM) *
Stimata doamna, ar trebui sanctificat, portionat in cutiute sa ajunga la tot poporul si plimbat pe la sate, sa-i sarute babele moastele... Avem metodologie, tehnologie adecvata, asteptam doar materia prima, poate sa fie de toate culorile politice, ca sa nu intram in somaj tehnic...

M-ai făcut să râd cu lacrimi.

Ia te uită, doamna Andronescu, în sfinţenia ei, îl dă în judecată pe Funeriu pentru că a jignit-o cu afirmatia că vrea să scoată bani din "fabrici de diplomă"!
Dar pe rectorii care au spus despre admiterea fara diploma de BAC: "Este o initiativa de un populism gretos, care poate sa puna in pericol intregul invatamant superior" pe ei de ce nu-i dă în judecată?!

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Oct 1 2011, 12:07 PM

+Quote Post
Vizitator_meditatu´ltd.
mesaj Oct 1 2011, 12:05 PM
Mesaj #80

Guests

hahaha ... repetentzii de azi, studentzii de maine, activishtii shi cadrele de nadejde ale politicului de poimaine, hahaha! pe vremuri, toata lumea invata, invatza, invatza, shi erau trecutzi clasa la gramada, in facultatzi intra cine putea shi ieshea toata lumea, cu mici exceptzii, ashtia ajungeau colonei prin militziee ,hahahaha...aia de ieri ieshitzii cu gramada, conduc astazi.

bah, n-ar fi mai bine sa intre toata lumea shi sa iasa cine poate, adichalea ce, n-avem cu totzii shanse egale shi particularitatzi/ posibilithatzi /dotari intelectuale diferite? nu, ce mama lu´draku !

+Quote Post
circotas
mesaj Oct 1 2011, 02:13 PM
Mesaj #81

Membru veteran

Ce vraji a mai facut Mafia din Invatamintul Superior Romanesc (MISR)?

Rectorul universitatii particulare Dimitrie Cantemir, Corina Dumitrescu, este close related de conducerea superioara de partid a PSD. De altfel, cu largul concurs al acestui "cinstit" partid, doamna Dumitrescu a inceput sa se afirme tot mai des in viata politica - ea fiind chiar impusa ca "reprezentant al societatii civile" in CSM de catre colegii USLasi, mai ales pesedisti.

Stiti ce vraja a mai facut mastera din fruntea UDC? Le-a cerut (si a incasat) taxa de 400 de euro tuturor celor 300 de candidati la masterat pe care-i are universitatea, desi aceasta taxa trebuia incasata doar de la vreo 50 de studenti care ar fi reusit la examen.

Foame mare in rindurile "profesorilor" pesedisti, Coane Fanica, foame mare!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 1 2011, 02:42 PM
Mesaj #82

Membru veteran

Citeaza (circotas @ Oct 1 2011, 02:13 PM) *
Stiti ce vraja a mai facut mastera din fruntea UDC? Le-a cerut (si a incasat) taxa de 400 de euro tuturor celor 300 de candidati la masterat pe care-i are universitatea, desi aceasta taxa trebuia incasata doar de la vreo 50 de studenti care ar fi reusit la examen.

Foame mare in rindurile "profesorilor" pesedisti, Coane Fanica, foame mare!

Păi şi studenţii de ce au dat banu' dacă nu trebuia?!

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Oct 1 2011, 02:49 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 1 2011, 02:42 PM) *
Păi şi studenţii de ce au dat banu' dacă nu trebuia?!

Raspunsul e simplu: nu taxa, nu examen!

+Quote Post
Vizitator_meditau´ltd.
mesaj Oct 1 2011, 03:05 PM
Mesaj #84

Guests

nah!
prostia se...shi prostu´o...altfel, l-ar roade invidia subminandu-shi fudulia, ahahahah, d´aia !

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 01:23 AM