IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce facem cu pisicile de cartier?
Vizitator_om de bine.
mesaj Sep 23 2008, 11:36 AM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (ION @ Sep 21 2008, 04:08 PM) *
cumpar furadan

Am vazut ca e insecticid. Merge si la caini? Aceste creaturi au un miros exceptional si nu pot fi pacalite cu usurinta.

Pt aia cu legea animalelor - ar trebui o lege care sa-i incrimineaze pe zoofilii care hranesc animale vagaboande. In Brasov au fost localizate cateva zeci de cazuri de rabie la vulpi care pot trece la cainii vagabonzi
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2008, 12:12 PM
Mesaj #122

Guests

Donez brucina pentru consumul personal al lui Ion si "om de bine". Puahhhh,,,,

+Quote Post
Vizitator_Musafir_prof.
mesaj Oct 9 2008, 05:21 PM
Mesaj #123

Guests

Se pare ca astia 2 au luat brucina (moka, vad) si acum se simt bine, la loc linistit, la loc cu verdeata.... wink.gif

Acuma, pentru cei care au cat de cat interes in problema animalelor "conlocuitoare" in orase, le dau urmatorul link, pentru a vedea ce se poate face cu bani putini, dar cu inimi mari.... (special nu dau link-uri catre organizatiile-mamut de protectie a animalelor, tocmai pentru ca multe chestiuni relative sunt discutabile. Metode/finantari/cheltuirea banilor etc. Vorbim aici de ce se poate face cu bani putini, dar cu bunavointa)

http://www.catsaid.org/home.htm

Mentionez ca in Dublin, Irlanda, sunt cam 700.000 locuitori (e greu de estimat, Dublinul e intins si o gramada de mici satuce/cartiere pot fi sau nu considerate ca facand parte din oras) si cca. 1.000.000 pisici "vagaboande" (numarul astora e chiar mai dificil de estimat).

+Quote Post
Vizitator_stefik dulcik.
mesaj Oct 19 2008, 12:25 PM
Mesaj #124

Guests

blink.gif rolleyes.gif laugh.gif adevarul k asa e...sunt din vaslui...pisicile in calduri sunt un pericol...=))
noaptea sub geamul meu le aud k tot zik k nu stiu cum so faca...da am rog...sa trecem la partea serioasa:nu se poate face nik pt asta...e de nesuportat ...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 22 2008, 07:28 AM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (stefik dulcik @ Oct 19 2008, 12:25 PM) *
blink.gif rolleyes.gif laugh.gif adevarul k asa e...sunt din vaslui...pisicile in calduri sunt un pericol...=))
noaptea sub geamul meu le aud k tot zik k nu stiu cum so faca...da am rog...sa trecem la partea serioasa:nu se poate face nik pt asta...e de nesuportat ...

ac tot mine pa pisic k voi la tine q pericol de nesansa 15 oua matze... aloo... chiar asa greu este sa va exprimati?

eu propun in continuarea rastignirea si fierberea pisicilor intr-un cazan cu smoala, in special a celor negre >:)

+Quote Post
Vizitator_mara.
mesaj Oct 23 2008, 11:38 AM
Mesaj #126

Guests

noi am luat o pisicuta acasa. la scurt timp am fost cu ea la veterinar, am doftoricit-o ca era bolnavioara, i-am facut carnet de sanatate si am vaccinat-o. avem un copil mic care o adora, se joaca impreuna se alearga, e o minune sa te uiti la ei!

Nu spun ca toata lumea ar trebui sa faca asta. Putem trece nepasatori pe langa ele, daca nu ne intereseaza. Putem suna undeva sa vina sa le ia. Nu sunt de acord uciderea lor, violenta si batjocura. E inuman.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Oct 29 2008, 12:50 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (mara @ Oct 23 2008, 11:38 AM) *
noi am luat o pisicuta acasa. la scurt timp am fost cu ea la veterinar, am doftoricit-o ca era bolnavioara, i-am facut carnet de sanatate si am vaccinat-o. avem un copil mic care o adora, se joaca impreuna se alearga, e o minune sa te uiti la ei!

Nu spun ca toata lumea ar trebui sa faca asta. Putem trece nepasatori pe langa ele, daca nu ne intereseaza. Putem suna undeva sa vina sa le ia. Nu sunt de acord uciderea lor, violenta si batjocura. E inuman.

mara, ai perfecta dreptate. este inuman.....dar din pacate nimeni nu reactioneaza. iti garantez ca nu vine nimeni sa le ia. iar in cazul cainilor, batranii blocului au grija sa nu fie ridicati de hingheri.
de cand sunt in bucuresti, m-am cocotat de 2 ori pe prima masina gasita deoarece ma latrau si se apropiau periculos de mult; maica-mea , in vizita la mult iubita fiica , a stat o ora in fatza blocului deoarece ''catzelul'' de la etajul 1 nu i-a permis sa se apropie de usa mea; o vara intreaga am fost terorizati de 2 pisici care se urcau pe vitza de vie si stupoare, ajungeau la mine in casa; am umblat in poseta cu mezelul aferent ''imbunarii'' catzeilor din spatele blocului
recunosc ca inca nu am otravit nici un animalutz, cu toate ca eram de multe ori tentanta....dar este si adevarat, acum m-am mutat la etajul 8:)
din pacate multe lucruri sunt anormale in mult iubita tzara, dar cred ca pentru inceput ar trebui sa ne axam pe copiii strazii care din pacate , de cele mai multe ori, sunt tratati mai rau decat pisicile si cainii din jurul blocurilor noastre.

+Quote Post
Vizitator_relu.
mesaj Nov 7 2008, 08:53 AM
Mesaj #128

Guests

va dura prea mult timp pana la aparitia politiei animalelor,cum este RSPCA , ei baga la "parnaie" desteptule si pe cei care abandoneaza animalele iubitor fals de animale

+Quote Post
Vizitator_Revoltatul Vecin.
mesaj Nov 7 2008, 10:05 AM
Mesaj #129

Guests

Buna ziua!

In contextul subiectului lansat de dumneavoastra smile.gif v-as lansa o provovare! Haideti sa ii invatam pe romanii pensionari (sau nu) sa isi vada de treburile lor si isi lase in pace vecinii si "caprele" acestora.
Zic in context, pentru ca si acestia sunt o categorie care ajunge sa te exaspereze.

Numai succesuri si ....fara emoturi smile.gif !!

Revoltatul vecin, singurul subordonat al unui bloc de sefi la pensie

+Quote Post
Vizitator_PREDA.
mesaj Nov 23 2008, 10:10 AM
Mesaj #130

Guests

La mine un curtea blocului..se cresc pisici..sunt mai multe familii care le hranesc.sunt grase si nu miorlaie:P..decat cand sunt in calduri..sunt simpatice si nu mai avem soareci peaici..iar mizerie nu prea fac....fatza de cainii de cartier care sunt naspa adik agresivi ,fac mizerie si galagie...

+Quote Post
Vizitator_tiberiu matei.
mesaj Nov 23 2008, 10:46 AM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 11:58 AM) *
maxim 5 minute my ass .... ca m-au disperat asta primavara 3 saptamani in continuu

DECAT MANELE 5MINUTE, MAI BINE MIEUNAT DE PISICI TOATA ZIUA !!!!!!

+Quote Post
Vizitator_boozo.
mesaj Nov 23 2008, 05:26 PM
Mesaj #132

Guests

parerea mea este sa puneti mina - toti locatarii din bloc - de la mina sa sterilizati pisicile. in timp se vor imputina. nu vad alta solutie. la protectia animalelor degeaba apelati, la cite pisici sunt nu pot sa faca fata. si nici prea multi iubitori de animale nu sunt sa-si gaseasca fiecare cite un camin

+Quote Post
Vizitator_Io.
mesaj Nov 23 2008, 05:36 PM
Mesaj #133

Guests

Sa scapam de caini ca musca..
Sa scapam de pisici ca miorlaie...
Sa scapam de pomi ca fac umbra si mizerie toamna..
Sa scapam de pasari ca fac caca pe masina...
Sa scapam de gaini ca ne aduc aviara si cocosul ne trezeste prea devreme...
Sa omoram vaca ca face muuuu si sa aruncam trenul in aer ca face tuu-tuu...
Halal natiune!

Astia care nu iubesc animalele sunt mai negri la suflet decat Azorel pe cerul gurii.Si de regula sunt niste pampalai care si-ar vinde si pe masa ca nu se descurca in viata.
Va dau o idee,cand sunt pisicile in calduri si fac galagie sa dai pe programul tau preferat 'Taraf' si nu le mai auzi.
Si ce daca miorlaie?Ce vrei sa latre?Asa e viata normala.Pisica mirolaie,taranul de la 3 asculta manele,fraierul de la parter isi 'incalzeste' motorul la masina o ora,ala de la 1 ragaie,copiii imiteaza Parazitii si se pisha in lift,cucoana de la 4 se uita la telenovele cu sonorul dat tare.Asta e viata de cartier.
As spune sa va mutati la tara dar acolo sunt si mai multe animale care fac 'galagie' (vorba vine..).

+Quote Post
Vizitator_dutu.
mesaj Nov 24 2008, 07:02 AM
Mesaj #134

Guests

Cu pisicile si cainii vagabonzi e clar ce trebuie facut .

Daca dobitocii de guvernanti au adoptat la 11 ianuarie legea 9 pe 2008 care interzice euthanasierea , ne revine noua cetatenilor datoria patriotica de a otravii cat mai multe patrupede poluante ale civilizatiei secolului 21 .
Solutia este FURADAN-ul combinat cu carnatii trandafir.

+Quote Post
Vizitator_dutu_cutu.
mesaj Nov 24 2008, 07:41 AM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (dutu @ Nov 24 2008, 07:02 AM) *
Cu pisicile si cainii vagabonzi e clar ce trebuie facut .

Daca dobitocii de guvernanti au adoptat la 11 ianuarie legea 9 pe 2008 care interzice euthanasierea , ne revine noua cetatenilor datoria patriotica de a otravii cat mai multe patrupede poluante ale civilizatiei secolului 21 .
Solutia este FURADAN-ul combinat cu carnatii trandafir.

Da' nu se gaseste asa usor, ca as avea vreo 7 cliente care isi fac treburile pe treptele scarii, tot acolo unde le hraneste si vecina de la 1... ca deh, ea iubeste haita de pisici, dar le tine in fata blocului, nu in apartament, ca doar sunt vagaboande, nu?!?!?

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Nov 24 2008, 08:08 AM
Mesaj #136

Guests

Contacteaza-i pe ei http://www.4animals.ro/.
In general, avand in vedere ca sunt probabil singurii care iau treburile astea in serios, nu au foarte mult spatiu la dispozitie, dar daca esti intr-adevar hotarat sa rezolvi problema vezi care sunt partenerii lor care se ocupa de castrari gratuite si chiar daca nu scapi imediat de cele 7-8 pisici care te derajeaza in spatele blocului macar te asiguri ca peste 3 luni nu vor deveni 50 - 60.

+Quote Post
Vizitator_liv.
mesaj Nov 24 2008, 10:07 AM
Mesaj #137

Guests

mad.gif Asa este, decat javre agresive si galagioase mai bine mate blande

+Quote Post
Vizitator_Margelatu.
mesaj Nov 24 2008, 12:17 PM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (liv @ Nov 24 2008, 10:07 AM) *
mad.gif Asa este, decat javre agresive si galagioase mai bine mate blande

blink.gif Pana acum nu am vazut solutii, ci doar partizani. Ai pisicilor, ai cainilor, ai oricaror animale in detrimentul oamenilor. Ati vazut cat costa intretinerea unui caine in adaposturi? 750 RON (saptesutecincizeci lei noi) / luna. Bani "inghititi" de ONG-urile gen cutu-cutu. Vedeti ca sunt articole pe tema asta.

Intrebarea e: ce facem? Cum impacam pe cei muscati cu babutele care hranesc animalele, pe cei care calca in mizerii pe trotuare cu "milosii" care lasa mancare pe langa usa blocului de nu mai pleaca animalele de acolo toata viata?

Sobolanii, gandacii, sunt fiinte care merita starpite? Cine face diferenta? Suntem mai aproape de Rai cand ademenim pe langa blocuri caini si pisici cu resturi de mancare?

Parerea mea personala este ca omul trebuie sa rezolve problema habitatului sau. E jenant pentru secolul nostru ca ne dam cu parerea si nu se intampla nimic.

Exemplu in Canada: homeless-ii au dreptul sa aiba si caini, pe care ii tin legati si cu botnita. Da, caini la fel de vagabonzi ca si ei. Locuiesc pe strada, in cutii de carton, si isi tin cainii cu botnita. Se intampla in Montreal, poate ne confirma cei de acolo ca nu spun prostii. Si sunt destul de rari cainii vagabonzi liberi... cam cat le ia la hingheri sa ii adune....cateva ore poate.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 24 2008, 01:24 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (Io @ Nov 23 2008, 05:36 PM) *
Sa scapam de caini ca musca..
Sa scapam de pisici ca miorlaie...
Sa scapam de pomi ca fac umbra si mizerie toamna..
Sa scapam de pasari ca fac caca pe masina...
Sa scapam de gaini ca ne aduc aviara si cocosul ne trezeste prea devreme...
Sa omoram vaca ca face muuuu si sa aruncam trenul in aer ca face tuu-tuu...
Halal natiune!

Astia care nu iubesc animalele sunt mai negri la suflet decat Azorel pe cerul gurii.Si de regula sunt niste pampalai care si-ar vinde si pe masa ca nu se descurca in viata.
Va dau o idee,cand sunt pisicile in calduri si fac galagie sa dai pe programul tau preferat 'Taraf' si nu le mai auzi.
Si ce daca miorlaie?Ce vrei sa latre?Asa e viata normala.Pisica mirolaie,taranul de la 3 asculta manele,fraierul de la parter isi 'incalzeste' motorul la masina o ora,ala de la 1 ragaie,copiii imiteaza Parazitii si se pisha in lift,cucoana de la 4 se uita la telenovele cu sonorul dat tare.Asta e viata de cartier.
As spune sa va mutati la tara dar acolo sunt si mai multe animale care fac 'galagie' (vorba vine..).

adevarul e ca ''d-aia'' stam in capitala....sa parchez masina si sa-mi fac o cruce mare...poate , poate scap si in seara asta si nu ajung la urgenta!sau sa stau cu salamiorul in punga sa hranesc catzelul ce se napusteste pe mine.
eu nu sunt de acord cu chinuitul animalelor, dar sunt de acord ca acei iubitori de animale sa le hraneasca in casa, sa le spele,sa -i tzina in puf....ce vrea el. eu vreau doar sa fiu linistita ca nu ma musca/alearga nimeni.
Stiu ce inseamna viata la tara si pana una alta oamenii nu-si lasa cainii pe strazi, ci in propria curte....si ratza si vaca si ce mai vrei tu. dar daca vroiam sa aud vara miorlaituri de pisica, imi cumparam una. nu sunt obligata sa suport . pe vecinu' de la 3 il suport o zi, doua si daca nu, il rog frumos sa inceteze...nici asa nu se poate, ii fac reclamatie. se gasesc solutii....iar pentru masinile murdarite de pasari, exista spalatorie!.....
sunt ferm convinsa ca nu ai circulat recent cu bicicleta.....nu stiu ce reactie ai fi avut dupa ce nu stiu cati dulai se napusteau la picioarele tale.
asta este de problema....nu ca ne-am propus sa omoram toti cainii si toate pisicile!

+Quote Post
Vizitator_Adriana.
mesaj Nov 24 2008, 02:35 PM
Mesaj #140

Guests

Sunt de-a dreptul oripilata de societatea in care traiesc! Societate care se vrea a fi una educata, moderna , ba mai mult: democrata. Da, nene, asa este! Tara arde, si baba se scarpina!!! Cerem drepturi pentru animale ? Cu cine? Cui? Celor care "ne conduc"? Omului pe care il intalnim pe strada si ii da educatie plodului de langa el:"lasa-l tata, nu pune mana ca are purici! Mars, javra d-aci!"
Asta este societatea din viitor. Un copil care nu cunoaste dragostea unui animal de companie este copilul/adultul care nu va avea mustrari de constiinta daca arunca cu pietre, raneste (fizic! nu mai vorbesc de psihic), si, care, ulterior va omori un animal! Poate daca s-ar uita mai multi pe programele cu si despre animale ar vedea ca persoanele capabile de maltratarea unui animal domesticit sunt considerate in alte societati un pericol pentru ceilalti!
Este vreo diferenta intre a omori un animal/om?! DA! Omul se poate apara!
Pisicile din cartierele voastre/ noastre? Sunt rezultatul nostru al tuturor! Dar cel mai usor este sa spunem: "nu e treaba mea!"
Probabil ca la un moment dat se va pune otrava, cum au facut in cartierul meu, cica pentru sobolani, si se vor curata! Buna idee, nu?! Asa veti dormi toti mai linistiti. Bin' ca nu va deranjeaza manele si sunetele (nu le pot numi muzica!!!) de 2 bani pe care le ascultati! Acu' vi s-a pus pata pe animale.
Ce societate! Mi-e rusine ca traiesc in ea! Imi este rusine ca sunt fiinta umana.
Probabil nici unul dintre voi nu a vazut un caine/pisica murind otraviti, calcati de masina. Probabil unii dintre voi nu au pic de scrupule si sunt chiar ei unii dintre cei care o fac.
Omul nu va avea niciodata mandria, taria si resemnarea unui animal. Mai mult decat sa ne plangem de mila, nu stim!
Asa este! Societatea romaneasca nu este capabila in momentul de fata sa apere si sa respecte drepturile oamenilor. Dar stiti ce? Oamenii au intotdeauna posibilitatea de a alege, de a "merge pana in panzele albe", daca este nevoie, pentru a-si face dreptate.
Protectia animalelor? Unde? Care? Aia de arunca cu smoala fierbinte pe caini?
hehe ... nu vreti sa stiti ce le doresc.

Tot ce ne inconjoara este rezultatul actiunilor noastre. Pentru tot noi suntem responsabili. Nu exista: "nu este
treaba mea" cand traiesti intr-o societate.

Nu sunt eu usa de biserica dar chiar sper si va doresc sa aiba Dumnezeu grija de sufletele voastre.
"Dumnezeu a lasat si oameni, si animale! Tot EL are grija de om,dar omul trebuie sa aiba grija de animale!"

PS: Pentru necunoscatori: purecii nu stau pe om, nu traiesc decat in casele cu animale si asta daca nu se iau
masuri.

+Quote Post
liviu_
mesaj Nov 24 2008, 02:52 PM
Mesaj #141

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 21
Inscris: 19-November 08
Utilizatorul numarul: 4 810

ce sa zic ...
imi plac si cainii si pisicile, dar NU cei/cee vagabonzi/vagaboande
din punctu meu de vedere ar trebui bagate-n adaposturi tinute 2-3 saptamani si daca nu le adopta nimeni manusi, caciuli etc

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sorin..
mesaj Feb 11 2009, 09:23 AM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:44 PM) *
Da' nu v-a dat nici unuia prin cap sa luati o mata de-aia acasa si sa-i dati ceva de mancare ? ... si poate o vorba buna si o baie ?
Cainii si pisicile de pe strada sunt animale domestice. DOMESTICE inseamna mare lucru, acum cand oamenii au inceput sa cresca prin casa tot felul de jivine. Astea nu sunt luate din natura ... le-am creat noi, pt. noi si asa cum am vrut. Suntem responsabili pt. ele si in mod normal ar trebui sa ne bucuram de ele. Daca un caine nu se gudura ci te alearga si/sau te musca este pt ca iti vede sufletul ala negru si meschin ... si te ataca pt ce te percepe ca pe un dusman ... el cautand de fapt un potential stapan si ocrotitor. La mate e si mai accentat comportamentul asta instinctual ... mata pur si simplu NU VINE LA TINE atunci cand o chemi daca nu te place.
Prezenta animalelor de companie DOMESTICE e un privilegiu nu un blestem ... doar ca trebuie hranite si ingrijite ca orice alt membru al societatii ... pentru ca si ei sun CETATENI.

Cand vad oameni ca tine imi vine sa emigrez pe loc. Draga BOULE pt ca nu pot sa iti zic altfel. O fata de 5 ani a fost omorata in Constanta de caini vagabonzi!!! Avea suflet meschin, nu? A simtit cainele ca o sa ajunga o pitipoanca gen Sexi braileanca, nu? In ce tara din lumea asta crezi tu ca exista caini vagabonzi pe strazi ca la noi? Eu nu pot iesi seara pe afara singur de frica lor. Cainele e un animal las in general, e asemenea gastilor de cartier. Un caine singur ziua nu iti face nimic. Un caine noaptea atunci cand esti cu cineva nu iti face nimic. Dar o gasca de caini noaptea daca te vad singur sar la tine instant. Nu zic sa ii omoram, dar nu au ce cauta pe strazile unei tari civilizate.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Feb 11 2009, 11:24 AM
Mesaj #143

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Iubitorii de animale vagaboande sa puna mana sa le sterilizeze in primul rand. Doi, sa activeze in fundatii, nu fiecare dupa mintea lui, si sa organizeze adaposturi pentru animale pe cartiere (primaria sa puna spatiu la dispozitie) sau in afara Bucurestiului. Daca luati animalele de pe strazi, va garantez ca ar veni lumea sa doneze mancare etc. Trei, sa selecteze animalele tinere si sanatoase, dupa care restul se eutanasiaza. Cele ramase se pot imperechea controlat, sa fie pui gratis pentru adoptii.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Feb 11 2009, 11:53 AM
Mesaj #144

Guests

Cu cat un oras e mai mare, cu atat are nevoie de pisici. Poate suna un pic ridicol dar e adevarat pentru ca micile animale tin populatia rozatoarelor sub control iar fara ele am imparti rafturile supermagazinelor cu soarecii. Problemele cu aceste animale apar cand sunt in calduri si fac zgomot de obicei de doua ori pe an. Vecinul meu de la 5 imi baga o petrecere de 3 ori pe saptamana de zici ca si-a pus boxele la mine in apartament. Dintre astea doua prefer pisicile, mai ales ca am geam la fiecare camera care, la o adica, poate fi inchis. Alta problema o constituie faptul ca pisicile ar putea purta paraziti (paduchi) care, din cate stiu, nu se transmit la om.
Acum, punand cap la cap ce am spus nu vad care e problema cu pisicile: nu fac rahat in mijlocul trotuarului, nu ataca oamenii fugarindu-te noaptea pe strada. Nu inteleg de unde atata ura fata de aceste animale care nu fac absolut nimic in a-ti tulbura linistea si cursul firesc al vietii smile.gif

Daca tot sunteti asa inversunati, ar trebui sa controlam populatia de caini fara stapan si ciorile. Poate iar suna ridicol, dar acum 7 ani stateam in zona Lacul Tei iar cand "decolau" ciorile de pe lac, lasau in urma un strat alb de parca abia ninsese.

Iar solutiile extreme cu otravuri si alte prostii ce am citit pe aici, va propun sa le testati mai intai pe propriile persoane pentru a alcatui un studiu care sa ne arate cat de eficiente sunt aceste substante impotriva animalelor.

+Quote Post
Vizitator_Codruta.
mesaj Feb 11 2009, 12:20 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (Dexter @ Jul 11 2008, 09:33 AM) *
Trebuie exterminate! Da, si ciinii vagabonzi.
Laura : nu vreau sa tin o pisica vagaboanda in brate. Imi ajunge ca trebuie sa ma scutur de purici inainte sa intru in casa sau rahatii ce-i descoperim cu baietii (5 si 2 ani) in groapa de nisip de la locul de joaca..

Asta cu puricii care sar de pe pisica pe tine e o minciuna! NU sar puricii de pisica pe om (decat cel mult in situatia in care acela e nespalat tare de tot).
Cel mai bine se simt puricii in blana pisicii. Am o pisica "libera" (adica umbla cat vrea ea pe strada si vine acasa cand vrea ea, adica zilnic cateva ore) si NICIODATA n-am avut purici in casa!
De cand sunt mica am crescut cu animale - si n-am avut probleme cu puricii. In schimb, am fost o data intr-o vizita la cineva, intr-un bloc din Colentina (unde NU erau animale) si apartamentul acela era PLIN de purici!

E drept ca nici de curatenie nu prea stralucea tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Codruta.
mesaj Feb 11 2009, 12:27 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (dutu_cutu @ Nov 24 2008, 07:41 AM) *
Da' nu se gaseste asa usor, ca as avea vreo 7 cliente care isi fac treburile pe treptele scarii, tot acolo unde le hraneste si vecina de la 1... ca deh, ea iubeste haita de pisici, dar le tine in fata blocului, nu in apartament, ca doar sunt vagaboande, nu?!?!?

Pisicile nu-si fac nevoile pe scari, decat daca sunt INCHISE in spatiul scarii! Orice prost stie ca pisica e un animal curat si cauta un loc unde sa-si ingroape nevoile

+Quote Post
Vizitator_Nic.
mesaj Feb 11 2009, 12:40 PM
Mesaj #147

Guests

Ce facem cu pisicile ? Ne bucuram de prezenta si dragalasenia lor, le hranim, le alintam si- in limita posibilitatilor- le aparam de cei lipsiti de educatie si prea simpli pentru a intelege de ce- am iubi animalele...

+Quote Post
major_ballsack
mesaj Feb 11 2009, 12:44 PM
Mesaj #148

Membru
**

Postari: 80
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 288

Citeaza (Laura @ Jul 10 2008, 07:41 AM) *
Ce putem face pentru ele?

Le mangaiem, ca-s pufoase si jucause!

*meow*

+Quote Post
Vizitator_liliana.
mesaj Mar 30 2009, 11:51 AM
Mesaj #149

Guests

am gasit intimplator topicul asta si nu imi vine sa cred ce citesc, mi-e rusine ca apartin de rasa umana si regret ca m-am nascut in tara asta pt a milion una oara.
ce facem cu pisicile?
CE FACEM CU OAMENII DIN CARTIERELE ASTEA? asta e intrebarea
ca numai oameni nu sint sau daca semenii mei (desi eu prefer sa fiu orice altceva decit om in conditiile astea )considera ca trebuie eutanasate animalele fara norocul unui stapin, de ce nu solicita si eutanasarea oamenilor fara parinti?
daca nu are cine le da de mincare, de ce sa plateasca restul populatiei? nu se poate judeca si asa?

va e frica de mizeria pisicilor si a ciinilor?
CURATATI-O INTII PE A VOASTRA!
MIZERIA UMANA E CEA MAI INFECTA
iar mizeria sufleteasca e probabil ce ne diferentiaza de restul speciilor pe lumea asta, e caracteristica speciei umane si e crunta

ne simtim bine cu pisicile ca nu putem relationa cu oamenii?

da cei care se simt bine chinuind si torturind animale nevinovate pina la moarte, ei cum trebuie definiti?

da de ce nu sterilizam idiotii de pe lumea asta, ca uite fac copiii - oamenii neoameni de ce nu trebuiesc eliminati?

omoriti ciinii si pisicile si vedeti cit o sa fie de curata tara asta!
pina la cinii vagabonzi, uitati-va sa vedeti citi stapini de ciini aduna excrementele ciinilor lor.

ar fi un experiment minunat, omoriti vagabonzii (cu 4 picioare si 2) si vedeti ce de curatenie o sa ne inconjoare dintr-o data
pe urma omoriti pe toti cei cu IQ compus dintr-o cifra
pe urma omoriti pe toti cei cu salariul mai mic decit...stabiliti voi cei destepti o cifra

------
si continuati
atita timp cit e ceva de omorit, omoriti

cind o sa terminati cu iubitorii de animale, omoriti-va intre voi, voi care le uriti.

o sa aveti o planeta frumoasa, pe care o meritati

DAR CE-AR FI SA VA TRIMITEM NOI CEI CARE IUBIM VIATA CU TOATE FORMELE EI PE O PLANETA PT VOI?

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Mar 30 2009, 12:29 PM
Mesaj #150

Guests

Buei ... dar va bateti cap in cap la modul cel mai serios.
Pana una alta cati dintre voi, iubitorii de animale, ati stat pe la etajele 1-2? Cati ati umblat in subsolurile blocului sa vedeti pisici si pui de caine cum se chinuie in spasmele mortii. Ori de foame, ori de sete ... ori pt ca au gustat din otravuri pt soareci si alte animale de soi?
Cati ati stat sa incercati sa scoateti un caine pe jumate inghetat de sub o masina parcata?

Va spun eu, ca vi s-ar rupe pana si cea mai mica farama in inimioara voastra atat de incapatoare pentru iubire. Si stau sa ma intreb, cum puteti pretinde ca ii iubiti atat de mult si sunteti pt ei ... dar in acelasi timp sunteti de acord sa se chinuie pe strazi? Credeti ca e atat de confortabil in subsoluri?
Chiar zilele trecute am intrat intr-unul sa vad o pisica oparita cu apa clocotita, ca nush ce teava s-a spart ... A fost fenomenal ... "mi-a placut la nebunie" sa vad cat de fericita e ea in libertate. Ia sa va vad voluntari, umbland macar in cartierul vostru sa va uitati cum traiesc animalele voastre mult iubite.. sa va vad plangand de mila catelului care horcaie otravit, sau a pisicii calcata de masina ...

E foarte usor sa zici "Vai domne .. criminalilor, ca vreti sa-i omorati! Eu iubesc animalele ..." Si le aruncati mancare, sau ii mangaiati de doua-trei ori si apoi plecati la slujbele voastre, uitand cu desavarsire ca animalele astea traiesc intr-o jungla ca si noi. Numai ca ele nu au mintea unui om vagabond.
Atata laudati occidentul, dar acolo orice animal care nu este revendicat, este eutanasiat. Pe ei de ce nu-i improscati cu noroi? Cum indraznesc sa le ia vietile? De ce nu-i lasa din nou in "libertate" ...

Si m-au muscat si caini, si m-au muscat si pisici ... in incercarile mele de a le lua la veterinar sau la adaposturi ... si tot am continuat. Dar sunt absolut de acord cu eutanasierea lor! Pentru ca imi pare mult mai rau sa-i vad slabi morti, decat morti printr-o injectie!

Dar adevarul e, ca e mai usor sa te plangi. Si va mai mintiti si singuri. Cand o sa fiti treziti nopti la rand de miorlaitul cu ecou al pisicilor, sau treceti pe langa vreun subsol (cum e la mine la munca) unde pute a urina de pisica de-ti muta nasul din loc (si mai urca si pana la etaj), pana ce nu veti face zeci de injectii antirabice, sau sa va potoliti copilul infricosat de vederea unui caine aratandu-si coltii ... sa mai vorbim atunci!
Dar ma bucur ca mai sunt si iubitori ca voi! Din pacate cu asa iubitori am ingrasat pamantul din fata blocului cu cadavre de animel vagaboande (cand eram mici le faceam si slujba religioasa laugh.gif)

+Quote Post

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th October 2019 - 05:16 PM