IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

34 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > »   
Reply to this topicStart new topic
> România, Democraţie Zero! Sau despre dreptul moral de a-i linşa pe tirani., Cine ne apără când instituţiile ignoră legea şi voinţa poporului?
Pintea Haiducul
mesaj Sep 14 2012, 11:42 AM
Mesaj #631

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Arseth @ Sep 14 2012, 01:00 PM) *
Cantemir a văzut că turcii erau cu moralul la pâmânt în urma acestor nereuşite atacuri şi a pierderilor suferite şi l-a sfătuit pe ţar să atace prin surprindere şi în forţă tabăra otomană, mai ales că le veneau în ajutor 1500-2000 călăreţi munteni conduşi de spătarul Mihai Cantacuzino din Muntenia care urma să atace din spate tabăra turcească dar ţarul a refuzat şi a decis RETRAGEREA. Ce a urmat? Epoca fanariotă. Ăştia sunt "prietenii noştri" ruşi.

Ţarul avea doar 38.000 de osteni si suferise deja pierderi grele. Ce-ai fi vrut sa faca, sa se sacrifice de nebun intr-un atac sinucigas? dry.gif Eu nu as avea nimic sa-i reprosez unui prieten care, in urma atacului unei bande inarmate, ma lasa sa-mi salvez singur pielea si da bir cu fugitii. Ma rog, nici nu l-as "felicita" pentru idee dupa ce l-as reintalni, dar i-as intelege panica si reactia instinctiva de autoconservare. Doar oameni suntem, nu?

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 14 2012, 11:48 AM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Sep 14 2012, 12:13 PM
Mesaj #632

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 11:42 AM) *
Ţarul avea doar 38.000 de osteni si suferise deja pierderi grele. Ce-ai fi vrut sa faca, sa se sacrifice de nebun intr-un atac sinucigas? dry.gif Eu nu as avea nimic sa-i reprosez unui prieten care, in urma atacului unei bande inarmate, ma lasa sa-mi salvez singur pielea si da bir cu fugitii. Ma rog, nici nu l-as "felicita" pentru idee dupa ce l-as reintalni, dar i-as intelege panica si reactia instinctiva de autoconservare. Doar oameni suntem, nu?

Napoleon avea în campania din Italia doar 36.000 soldaţi, prost hrăniţi, prost echipaţi şi înghesuiţi la poalele Alpilor italieni. Înfrângerea era dată ca sigură. Şi într-un an a făcut praf 3 mari armate austriece, bine echipate, cu moral ridicat, superioare ca număr şi în final i-a închis el în fortăreaţa Mantova unde au şi capitulat. Alt exemplu...Hannibal Barca, în aceeaşi situaţie ca şi Bonaparte a învins la ei acasa pe romani, superiori ca număr şi dotare, el având doar 40.000 mercenari străini. Trebbia, Trasimenus şi Cannae îţi spun ceva? Ce le-a lipsit ruşilor ? Motivarea. mercenarii cartaginezi puteau oricând să dezerteze, neplătiţi, slabiţi de trecerea Alpilor, traversarea mlaştinilor din centrul Italiei, unde Hannibal a şi pierdut un ochi, omeneşte puteau dezerta oricând. Francezii la fel, se puteau împrăştia oricând date fiind condiţiile dezastruoase în care se aflau, dar şi francezii şi cartaginezii au rămas au luptat şi au învins. Tarul...nu a mai avut chef să lupte, ce-o fi zis, mă întorc în Rusia să dau o votcă pe gât şi să trag o pipă, că pricăjiţii de moldoveni nu merită să lupt pentru ei. Şi ce dacă le-am promis. Şi ce dacă m-or blestema şi înjura. Mi se rupe. Oricum nu pot să-mi facă nimic . Dă-i naibii. Se descurcă ei, cums-au descurcat şi până acum. Haraşo tovărăşie.

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Sep 14 2012, 12:20 PM
Mesaj #633

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 11:30 AM) *
Rusii au interese economice in Romania, e normal sa le pese. Tu daca ai avea afaceri de mare anvergura intr-o tara nu ai fi preocupat de buna administrare a treburilor acelei tari, inclusiv de eliminarea severa si prompta a derapajelor antidemocratice?

Putin şi democraţia. Sper că glumeşti.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 14 2012, 12:29 PM
Mesaj #634

În Numele Adevărului

Citeaza (Arseth @ Sep 14 2012, 02:20 PM) *
Putin şi democraţia. Sper că glumeşti.

Nu, catusi de putin. Vladimir Putin -spre deosebire de mutantul Băsescu- apără interesele poporului său, nu pe cele ale marilor capitalisti. Ergo, este un tip democrat; că iti place sau nu, corespunde perfect definitiei... smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 14 2012, 12:41 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 14 2012, 12:35 PM
Mesaj #635

În Numele Adevărului

Citeaza (Arseth @ Sep 14 2012, 02:13 PM) *
Tarul...nu a mai avut chef să lupte, ce-o fi zis, mă întorc în Rusia să dau o votcă pe gât şi să trag o pipă, că pricăjiţii de moldoveni nu merită să lupt pentru ei. [...] Haraşo tovărăşie.

Da, sigur, ai fi vrut sa le dea moldovenilor "şi cămeşa dupe el", nu? Lucrurile erau simple: omul nu avea geniul militar al lui Hannibal sau Napoleon, a vazut că turcii il bombardeaza in draci, că ostenii ii cad secerati ca spicele si si-o fi zis: "gata, pentru mine distractia s-a terminat, dasvidania tavarişci! And keep your hearts on the right path!"

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 14 2012, 12:43 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Sep 14 2012, 12:37 PM
Mesaj #636

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 12:29 PM) *
Nu, catusi de putin. Putin -spre deosebire de mutantul Băsescu- apără interesele poporului său, nu pe cele ale marilor capitalisti. Ergo, este un tip democrat; că iti place sau nu corespunde perfect definitiei... smile.gif

No comment unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Sep 14 2012, 12:47 PM
Mesaj #637

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 12:35 PM) *
Da, sigur, ai fi vrut sa le dea moldovenilor "şi cămeşa dupe el", nu? Lucrurile erau simple: omul nu avea geniul militar al lui Hannibal sau Napoleon, a vazut că turcii il bombardeaza in draci, că ostenii ii cad secerati ca spicele si si-o fi zis: "gata, pentru mine distractia s-a terminat, dasvidania tavarişci! And keep the right path!"

Mda, e o vorbă veche, prietenul la nevoie se cunoaşte, că tot spuneai că ruşii ne sunt prieteni. După ce-ţi promite marea cu sarea, vine şi cu soldaţi puţini, rezultat previzibil şi pe urmă te şi lasă cu fundu-n baltă că pentru el distracţia s-a terminat. Âsta da prieten şi aliat. Halal caracter. De altfel s-a văzut mai târziu şi la Plevna, după ce Osman Paşa a fost învins de TRUPELE ROMÂNE şi a capitulat în faţa noastră, a venit repede "aliatul" rus şi a cerut sabia lui Osman că doar ei singuri i-au învins pe turci.Sincer, de aşa prieteni, nu am nevoie.

+Quote Post
Vizitator_Nea Hoisan.
mesaj Sep 14 2012, 01:25 PM
Mesaj #638

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 11:16 AM) *
Exagerezi. Iata faptele de arme remarcabile ale generalului Skobelev din timpul acelui razboi:

Exagerez, este normal, atata timp cat tu pui citate de pe wiki. Iti recomand "Défense de Plevna", scrisa de Osman.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Sep 14 2012, 02:59 PM
Mesaj #639

Guests

Citeaza (Arseth @ Sep 14 2012, 12:37 PM) *
No comment unsure.gif

Da' voi inca il luati in serios pe personajul asta? laugh.gif

N-ati priceput ca asta nu-i nici filorus nici anti rus nici pro roman nici anti roman nici de dreapta nici de stanga nici de una nici de alta?
Este ceea ce se numeste Gigi Contra, tu zici da el zice ba, tu zici ba el zice da, tu zici ca nu se stie el iti aduce dovezi "irefutabile", tu demonstrezi cu rigoare matematica el te intreaba ce-i aia "matematica" dar numai dupa ce a provocat discutii despre subiecte foarte specializate unde daca ridicai din umeri el era atoatestiutor etc.
Unica ratiune de a fi a acestui personaj este sa contrazica. Daca esti pe scara cu bidineaua in mana, in loc sa te ajute iti ia scara, nu pentru ca ar avea nevoie de ea ci pentru ca tu dai cu var si tot el se mira ca de ce naiba esti murdar de var pe fata, ce, esti asa de handicapat ca nu stii sa tii o bidinea in mana?
Daca ii oferi bidineaua lui, o face pe-a prostu' zicand ca faci atac la persoana.

Din pacate, cunosc personal un astfel de personaj, "discutiile" cu el fiind la fel de placute ca privitul unui zid alb in soarele amiezii, orice replica i-ai da primesti un raspuns care incepe invariabil cu "nu" sau "nu-i adevarat", plus o insiruire de enormitati debitate cu un calm olimpian.
Apoi e ferm convins ca numai o conspiratie extragalactica il impiedica pe "El" sa isi ocupe locul meritat, in fruntea societatii, de unde sa reverse rauri de intelepciune asupra "prostimii", sa deschida ochii "orbilor", sa ajute masele nevoiase, "el" care anevoie gaseste ceva maruntis prin buzunare si care, daca te invita la o cafea are pretentia sa ti-o platesti pe a ta ca doar ai bani (vorbesc de personajul real).
Amabil, jovial, ganditor, preocupat, are toata gama de fizionomii dar in interior invidia arde intotdeauna cu o flacara de un violet stralucitor, nu?

Si voi il luati in serios? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Sep 14 2012, 04:58 PM
Mesaj #640

Guests

Citeaza (gogu @ Sep 14 2012, 02:59 PM) *
....

1. sunt doua trei personaja croite dupa modelul slabiciunilor si obsesiilor generale, dar la superlativ
2. nu sunt umani
3. sunt ''clone'' virtuale ale unui super-computer ''prieten'' care testeaza specia umana, respectiv triburile din spatiul mioritic, in vederea invaziei

Hot-News este una din platformele prin care incearca sa ne suceasca mintile, creind confuzie prin informatii reale dar si prin Forum, acolo unde trag toate ''mustele inteligente'' si gata de fight-club online, si unde primesc doar aberatii si manipulare

deci gogu...keep in mind : ''resistance is futile'' ...dar ''fuga-i sanatoasa!''
fugi tareee biggrin.gif
lasa demonii cu aberatiile lor, ca au protocoale de gandire alien-7, mai ceva ca Golfu'
tehnologie frate rolleyes.gif
( sau poate esti un pic dornic de adrenalina la taste tongue.gif )

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 14 2012, 07:52 PM
Mesaj #641

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Nae @ Sep 14 2012, 11:27 AM) *
Daca tu crezi ca Basescu a fost dictator eu zic ca as vrea sa fie ultimul.
Antonescu da semne clare de paranoia,aroganta,indiferenta fata de legi si aliante.
Basescu pleaca,asta e clar.Dar nu vreau sa-l inlocuiesc cu Antonescu care e de N ori mai rau.

In ceea ce priveste economia...avem sanse (sau aveam pana acum) sa facem ceva important.
Pana la caderea comunismului statele care se aflau chiar langa cortina s-au dezvoltat imens.Germania,Austria,Grecia,Iugoslavia,etc.
Accesul la Schengen ne-ar fii adus in aceeasi pozitie.
Bulgaria ar fii controlat accesul terestru dinspre Turcia si noi pe cel maritim.Constanta este singurul port comercial din estul Europei.

Corectie, draga Nae, daca imi permiti: Constanta este cel mai mare, bine deservit si cu acces la Dunare, port de la estul Uniuniii Europene. Adica fara taxe, controale, vama, etc. MAi nou are si legatura rutiera de "mare" viteza: autostrada. Port comercial mai este si Mangalia, mai mucutz, Varna si Burgas, dar e ca si cum ai compara Calais cu Amsterdam...

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Sep 14 2012, 07:56 PM
Mesaj #642

Guests

Citeaza (kansas @ Sep 14 2012, 04:58 PM) *
1. sunt doua trei personaja croite dupa modelul slabiciunilor si obsesiilor generale, dar la superlativ
2. nu sunt umani
3. sunt ''clone'' virtuale ale unui super-computer ''prieten'' care testeaza specia umana, respectiv triburile din spatiul mioritic, in vederea invaziei

Hot-News este una din platformele prin care incearca sa ne suceasca mintile, creind confuzie prin informatii reale dar si prin Forum, acolo unde trag toate ''mustele inteligente'' si gata de fight-club online, si unde primesc doar aberatii si manipulare

deci gogu...keep in mind : ''resistance is futile'' ...dar ''fuga-i sanatoasa!''
fugi tareee biggrin.gif
lasa demonii cu aberatiile lor, ca au protocoale de gandire alien-7, mai ceva ca Golfu'
tehnologie frate rolleyes.gif
( sau poate esti un pic dornic de adrenalina la taste tongue.gif )

Si daca facem mici experimente? wink.gif
Vezi, lucru' dracului in casa popii, sunt forumuri unde nici sa citesti nu poti daca nu esti inregistrat darmite sa postezi ceva. Hotnews-ul are o politica foarte interesanta permitand postarea ca "vizitator" neinregistrat deci postandu-se fara frica de represalii omu' scoate ce-i mai "bun" din el. rolleyes.gif

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 14 2012, 07:59 PM
Mesaj #643

Membru veteran

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Sep 13 2012, 08:20 PM) *
„Omul de afaceri” Videanu a luat practic singura firmă de marmură pe un ”v-am pupat pe porcofel”. Până la momentul respectiv nimeni nu auzise de Videanu- în afară de gândacii ardeleni- dar ăștia au auzit de toate rahaturile.
Dna. Udrea și dl.COcoș și-au făcut ”averea” prin complicități cu primăria și trăgând linii pe asfalt. Exemplu concret: La capătul străzii Budișteanu era un teren viran. Peste noapte- n-a mai fost teren viran ci parcare Dali- COcoș. N-au făcut nimic terenului dar au pus o tanti să ia bani și să le rupă chitanțe. Dacă ăsta e capitalism, vreau azil politic în Cuba....
PS: La faza cu capra, cel puțin pentru dna. Udrea se fac liste de așteptare, parol...

Mai ziceti de BAsescu ca este grobian!... uitati-va si la voi cum folositi cuvintele!

Concret: la bunicu', la Manastirea, in fiecare duminica era targ. Veneau oameni din foarte multe sate, vanzand sau cumparand. Ca facea bunicu'? Deschidea gardu' la poiana din spate, ce se invecina cu izlazul si cine punea taraba ii lua taxa!

Unii sunt mai descuiati la minte decat altii si stiu, chiar daca au 4 clase, sa faca bani din orice! Nu trebuie omorati oamenii astai, ba din portiva, trebuie cultivati!... Ei sunt, de fapt, progresul...

Comunistii, si urmasii lor, nu inteleg asta...

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 14 2012, 08:07 PM
Mesaj #644

Membru veteran

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 14 2012, 07:59 PM) *
Mai ziceti de BAsescu ca este grobian!... uitati-va si la voi cum folositi cuvintele!

Concret: la bunicu', la Manastirea, in fiecare duminica era targ. Veneau oameni din foarte multe sate, vanzand sau cumparand. Ca facea bunicu'? Deschidea gardu' la poiana din spate, ce se invecina cu izlazul si cine punea taraba ii lua taxa!

Unii sunt mai descuiati la minte decat altii si stiu, chiar daca au 4 clase, sa faca bani din orice! Nu trebuie omorati oamenii astai, ba din portiva, trebuie cultivati!... Ei sunt, de fapt, progresul...

Comunistii, si urmasii lor, nu inteleg asta...

Iata dovada:

Romanii care vor transmite Fiscului informatii privind fapte de evaziune ale unor persoane sau companii ar putea primi stimulente fiscale sau facilitati, asa cum se intampla si in alte state, a declarat joi secretarul de stat in MFP Liviu Voinea, care va studia legislatia "denuntatorului" din Suedia, potrivit agentiei Mediafax.

"In Suedia vom analiza si sistemul denuntatorului, care functioneaza de ani buni acolo si ar putea fi implementat si la noi", a declarat Voinea.

El a aratat ca in Suedia populatia este stimulata fiscal sa dea informatii despre averea vecinilor, a cunostintelor sau operatiunile unor companii.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Sep 14 2012, 09:58 PM
Mesaj #645

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 14 2012, 07:52 PM) *
Corectie, draga Nae, daca imi permiti: Constanta este cel mai mare, bine deservit si cu acces la Dunare, port de la estul Uniuniii Europene. Adica fara taxe, controale, vama, etc. MAi nou are si legatura rutiera de "mare" viteza: autostrada. Port comercial mai este si Mangalia, mai mucutz, Varna si Burgas, dar e ca si cum ai compara Calais cu Amsterdam...

Pai tocmai d'aia ar trebui sa mearga bine.Mai ales cu Schengen.

+Quote Post
Vizitator_Arseth.
mesaj Sep 14 2012, 10:23 PM
Mesaj #646

Guests

Citeaza (gogu @ Sep 14 2012, 02:59 PM) *

N-ati priceput ca asta nu-i nici filorus nici anti rus nici pro roman nici anti roman nici de dreapta nici de stanga nici de una nici de alta?
Este ceea ce se numeste Gigi Contra, tu zici da el zice ba, tu zici ba el zice da, tu zici ca nu se stie el iti aduce dovezi "irefutabile", tu demonstrezi cu rigoare matematica el te intreaba ce-i aia "matematica" dar numai dupa ce a provocat discutii despre subiecte foarte specializate unde daca ridicai din umeri el era atoatestiutor etc.
Unica ratiune de a fi a acestui personaj este sa contrazica. Daca esti pe scara cu bidineaua in mana, in loc sa te ajute iti ia scara, nu pentru ca ar avea nevoie de ea ci pentru ca tu dai cu var si tot el se mira ca de ce naiba esti murdar de var pe fata, ce, esti asa de handicapat ca nu stii sa tii o bidinea in mana?
Daca ii oferi bidineaua lui, o face pe-a prostu' zicand ca faci atac la persoana.

Din pacate, cunosc personal un astfel de personaj, "discutiile" cu el fiind la fel de placute ca privitul unui zid alb in soarele amiezii, orice replica i-ai da primesti un raspuns care incepe invariabil cu "nu" sau "nu-i adevarat", plus o insiruire de enormitati debitate cu un calm olimpian.
Apoi e ferm convins ca numai o conspiratie extragalactica il impiedica pe "El" sa isi ocupe locul meritat, in fruntea societatii, de unde sa reverse rauri de intelepciune asupra "prostimii", sa deschida ochii "orbilor", sa ajute masele nevoiase, "el" care anevoie gaseste ceva maruntis prin buzunare si care, daca te invita la o cafea are pretentia sa ti-o platesti pe a ta ca doar ai bani (vorbesc de personajul real).
Amabil, jovial, ganditor, preocupat, are toata gama de fizionomii dar in interior invidia arde intotdeauna cu o flacara de un violet stralucitor, nu?

M-am gândit și eu la varianta asta.

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Sep 15 2012, 06:48 AM
Mesaj #647

Guests

Citeaza (gogu @ Sep 14 2012, 07:56 PM) *
Si daca facem mici experimente? wink.gif
Vezi, lucru' dracului in casa popii, sunt forumuri unde nici sa citesti nu poti daca nu esti inregistrat darmite sa postezi ceva. Hotnews-ul are o politica foarte interesanta permitand postarea ca "vizitator" neinregistrat deci postandu-se fara frica de represalii omu' scoate ce-i mai "bun" din el. rolleyes.gif

da, corect, doar ca acest Forum se doreste neutru din punct de vedere al segregarii unui anumit tip de user, cu anumite simpatii politice in mod special
putemi doar alege sa nu dialogam cu unii sau cu altii...
totodata vad ca Hotnews se doreste neutru in totalitate, asa e normal, desi e ''usor'' de partea unora dintre ''jucatorii'' politici, si aici nu trebuie sa se fereasca, probabil orice fiinta rationala ar refuza sa tina partea unor dementi cum sunt cei din usl si marionetele lor retardate...oups...dar nu eu i-am facut asa... dry.gif

ramane cum am stabilit, si conform Directivei Halbei de la Ciric sunt zane, elfi, ingeri si demoni, depinde cu cine alegi sa te joci : cu zana pintea sau cu elful portofel laugh.gif

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 15 2012, 07:50 AM
Mesaj #648

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (kansas @ Sep 15 2012, 07:48 AM) *
da, corect, doar ca acest Forum se doreste neutru din punct de vedere al segregarii unui anumit tip de user, cu anumite simpatii politice in mod special
putemi doar alege sa nu dialogam cu unii sau cu altii...
totodata vad ca Hotnews se doreste neutru in totalitate, asa e normal, desi e ''usor'' de partea unora dintre ''jucatorii'' politici, si aici nu trebuie sa se fereasca, probabil orice fiinta rationala ar refuza sa tina partea unor dementi cum sunt cei din usl si marionetele lor retardate...oups...dar nu eu i-am facut asa... dry.gif

ramane cum am stabilit, si conform Directivei Halbei de la Ciric sunt zane, elfi, ingeri si demoni, depinde cu cine alegi sa te joci : cu zana pintea sau cu elful portofel laugh.gif

In atita timp, probabil ai observat: elimin doar atac la persoana (***), in rest orice opinii sunt ok.

(***): elimin si spam si publicitate si rasism agresiv dar astea-s rare

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Sep 15 2012, 09:15 AM
Mesaj #649

Membru veteran

Citeaza (Nae @ Sep 14 2012, 09:58 PM) *
Pai tocmai d'aia ar trebui sa mearga bine.Mai ales cu Schengen.

In spiritul democratiei eu sper ca Shengen sa nu "poupam" prea curand! Mai degraba peste cativa ani si numai dupa cele doua - trei "detonari" mai mult decat necesare pentru "eradicarea" clasei politice... Bineintele detonarile nu trebuie luate in sens fizic, cu toate ca nu m-ar deranja...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Sep 15 2012, 11:27 AM
Mesaj #650

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Sep 15 2012, 09:15 AM) *
In spiritul democratiei eu sper ca Shengen sa nu "poupam" prea curand! Mai degraba peste cativa ani si numai dupa cele doua - trei "detonari" mai mult decat necesare pentru "eradicarea" clasei politice... Bineintele detonarile nu trebuie luate in sens fizic, cu toate ca nu m-ar deranja...

Treaba naspa e ca asteptam de 22 de ani sa scapam de 'ei' si batem pasul pe loc din cauza lor.
Chiar daca poate nu meritam 100% sa intram in UE a fost extrem de benific pentru noi mai ales in ceea ce priveste mentalitatea.
Schengen ar fii bun pentru noi,evident nu pentru 'ei'.

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 15 2012, 11:29 AM
Mesaj #651

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Sep 15 2012, 07:50 AM) *
In atita timp, probabil ai observat: elimin doar atac la persoana (***), in rest orice opinii sunt ok.

(***): elimin si spam si publicitate si rasism agresiv dar astea-s rare

da, am observat, de cand eram ''legheon'', adica de la inceputuri tongue.gif
..doar pe mine nu stii cum sa ma elimini desi te-am rugat de-atatea ori laugh.gif
(sunt rasist, fac publicitate intergalactica, greseli gramaticale, si pot sa injur in mai multe limbi toate culorile politice si sustinatorii lor wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Sep 15 2012, 02:45 PM
Mesaj #652

Guests

Citeaza (k @ Sep 15 2012, 11:29 AM) *
da, am observat, de cand eram ''legheon'', adica de la inceputuri tongue.gif
..doar pe mine nu stii cum sa ma elimini desi te-am rugat de-atatea ori laugh.gif
(sunt rasist, fac publicitate intergalactica, greseli gramaticale, si pot sa injur in mai multe limbi toate culorile politice si sustinatorii lor wink.gif

Daca stii cel mai bine cum de ce nu te "elimini" tu insuti? Ori esti posedat si ai nevoie de exorcizare.
Asta am auzit-o in alta tzara: daca mai poti sa injuri inseamna ca esti viu si cu psihicul ok. laugh.gif

Numa' sa ai in vedere un lucru, poti injura cat vrei culorile si sustinatorii dar daca te tii deoparte asta nu te scuteste de efectele "culorilor" alese de sustinatori. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_melania.
mesaj Sep 15 2012, 03:21 PM
Mesaj #653

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 12:29 PM) *
Nu, catusi de putin. Vladimir Putin -spre deosebire de mutantul Băsescu- apără interesele poporului său, nu pe cele ale marilor capitalisti. Ergo, este un tip democrat; că iti place sau nu, corespunde perfect definitiei... smile.gif

Asa este! Mie mi-a placut cum a salvat cocorii domnule Pintea, este o dovada irefutabila ca are un suflet bun si democrat! Pai dictatoru nostru se compara cu dumnealui? Nu recunoaste ca izgoneste pana si pasarile calatoare din tara, trebuie ca altii sa se ocupe cu pastrarea echilibrului ecologic! Si le mai da si cate trei sute de euro ca sa se intoarca la cuib, iar eu am pensie de trei milioane!

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 15 2012, 03:31 PM
Mesaj #654

Guests

Citeaza (gogu @ Sep 15 2012, 02:45 PM) *
Daca stii cel mai bine cum de ce nu te "elimini" tu insuti? Ori esti posedat si ai nevoie de exorcizare.
Asta am auzit-o in alta tzara: daca mai poti sa injuri inseamna ca esti viu si cu psihicul ok. laugh.gif

Numa' sa ai in vedere un lucru, poti injura cat vrei culorile si sustinatorii dar daca te tii deoparte asta nu te scuteste de efectele "culorilor" alese de sustinatori. tongue.gif

nu am autoeliminarea in software
probabil sunt posedat, dar ma tratez, preventiv
si destul de departe ca sa nu ma atinga nici culorile nici sustinatorii, iar de injurat pot dar nu vreau cool.gif

cat despre linsat tiranii...bleah...nu exista acest drept ''moral'', in schimb exista o ordine a lucrurilor cu bune si rele si slabiciunea de a te lasa dus de val, sau curajul de a spune nu !!! - pur si simplu unii afla destul de tarziu asta, sau niciodata...sau au probleme mari la pate (''flacara violet a invidiei'') cand vad ca IQ-ul lor gigantic nu-i ajuta in viata reala sa devina liberi cu adevarat dry.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 17 2012, 12:31 PM
Mesaj #655

În Numele Adevărului

Citeaza (gogu @ Sep 14 2012, 04:59 PM) *

Unica ratiune de a fi a acestui personaj este sa contrazica.

Te inseli, nu sunt un "Gigi Contra". Se intampla doar ca opiniile tale/voastre sunt in proportie de peste 90% total diferite de ale mele. Ceea ce inseamna ca in proportie de peste 90% ati trait si traiti intr-o continua iluzie a mintii.

Now, it's time to wake up!

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 17 2012, 12:41 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 17 2012, 12:39 PM
Mesaj #656

În Numele Adevărului

Citeaza (Arseth @ Sep 14 2012, 02:47 PM) *
Mda, e o vorbă veche, prietenul la nevoie se cunoaşte, că tot spuneai că ruşii ne sunt prieteni. [...] Sincer, de aşa prieteni, nu am nevoie.

Deci să înţeleg că îi urăşti? huh.gif Ura se naşte din încredere înşelată; dacă e vorba de un străin oarecare, nu poate fi vorba de încredere deci nici de ură. Eventual, repulsie, ceea ce e cu totul altceva decât ura, dar astea sunt sentimente muiereşti nedemne pentru un bărbat şi nu îţi fac cinste. Dacă, în schimb, eşti "frate de arme" cu acel străin în cele mai mari trei Războaie ale Ţării tale, uiţi toată neîncrederea şi mergi pe mâna lui la nevoie, indiferent de frecuşurile din trecut. Nu e vorba de camaraderie, ci de ceva mult mai profund. Dacă nu cunoşti sentimentul, înseamnă că nu înţelegi războiul. sleep.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 17 2012, 12:40 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Sep 17 2012, 12:45 PM
Mesaj #657

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 17 2012, 12:39 PM) *
Deci să înţeleg că îi urăşti? huh.gif Ura se naşte din încredere înşelată; dacă e vorba de un străin oarecare, nu poate fi vorba de încredere deci nici de ură. Eventual, repulsie, ceea ce e cu totul altceva decât ura, dar astea sunt sentimente muiereşti nedemne pentru un bărbat şi nu îţi fac cinste. Dacă, în schimb, eşti "frate de arme" cu acel străin în cele mai mari trei Războaie ale Ţării tale, uiţi toată neîncrederea şi mergi pe mâna lui la nevoie, indiferent de frecuşurile din trecut. Nu e vorba de camaraderie, ci de ceva mult mai profund. Dacă nu cunoşti sentimentul, înseamnă că nu înţelegi războiul. sleep.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 17 2012, 01:04 PM
Mesaj #658

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 14 2012, 11:24 AM) *
Esti excesiv de rautacios. sleep.gif In istorie, de fiecare data cand Romania a optat pentru o alianta cu Rusia a iesit in castig: in 1877, armata romana singura n-ar fi reusit sa obtina victoria si Romania nu si-ar fi castigat independenta; in 1916, Romania a fost iar aliatul Rusiei si --in pofida unui razboi pustiitor-- a reusit ca dupa 2 ani sa-si alipeasca Transilvania dar s-a lacomit un pic prea mult, tradandu-si aliatii rusi si anexand Basarabia, ceea ce avea sa atraga complicatii ulterioare; trebuia (prin 1922) ca noi sa facem un gest de pace catre URSS si sa convenim cu guvernul sovietic sa ii cedam, de pilda, tezaurul regal sau Dobrogea (teritoriu daruit noua de rusi in 1878) in schimbul recunoasterii de catre Moscova a vointei basarabenilor de a se uni cu Tara; dar noi i-am dispretuit pe Rusi pentru ca se bolsevizasera si astfel ne-am atras mania Providentei; daca ar fi existat o conventie cu ei, episodul ultimatumului din 26 iunie 1940 n-ar mai fi existat.

Originile dihoniei romano-ruse dateaza din secolele XVIII-XIX: Basarabia a fost anexata in 1812 de la Imperiul Otoman, Moldova nu era un stat independent pe vremea aceea. Rusii luptau cu turcii otomani "ca sa-si elibereze fratii ortodocsi din Moldova si Valahia", adica sa-si extinda Imperiul inspre Sud. Ce poti sa le reprosezi, ca aveau kwae? Erau oricum infinit mai europeni decat turcii. Aminteste-ti cum a guvernat Kiseleff la Bucuresti si compara guvernarea lui cu a fanariotilor. Nu era mai bine sa fim sub suzeranitate ruseasca, la fel ca finlandezii? Acum eram la un cu totul alt nivel, clar. Retine si urmatorul aspect: in secolele XVIII si XIX Rusii erau intr-o adevarata "inclestare a titanilor" cu turcii si austriecii, ce ai fi vrut, sa ceara drept de "military access" valahilor? Pai, valahii erau nuli in perioada aceea, pupau cu evlavie si cu ochi sticlosi cizmele fanariotilor, de la vladica pana la opinca. Numai Haiducii indrazneau sa protesteze vehement impotriva statu-quo-ului nedrept, luand in mod constant o atitudine civica taioasa si consecventa si sufocandu-i efectiv pe ciocoii vechi si noi cu impetuozitatea sangelui lor navalnic, sufocare ce se efectua de regula prin retezarea venei jugulare a ciocoiului.

Intre anii 1828-1834, Principatele Romane s-au aflat sub ocupatie militara rusa. In urma Pacii de la Adrianopol (septembrie 1829), Rusii au aplicat in Principate o politica foarte liberala, pentru a atrage elitele locale de partea lor, in scopul unei aderari liber consimtite la Imperiul Tarist. Romanilor le-a fost data in premiera si o constitutie, Regulamentul Organic. Iata ironia: rusii, aflati sub un regim autocrat, fara libertati, fara parlament la ei in tara, au impus in Principate un regim relativ mai liberal decat al lor. Aparand si in Rusia, pe la inceputul secolului XIX, miscari liberale, guvernatorul rus numit in Principate, generalul Pavel Kiseleff (al carui nume il pastreaza o sosea din Bucuresti), un conte relativ liberal, impreuna cu cei din jurul lui, s-a gandit sa experimenteze in Principatele Romane un regim ceva mai liberal decat in Rusia si in orice caz mai liberal decat cel pe care turcii il impusesera Principatelor. Dar ghertzoii de valahi au zis "Nu!" si au respins civilizatul protectorat rusesc.

Chiar si luptatorii pasoptisti si-au ales atunci gresit tabara: in loc sa militeze pentru aderarea Principatelor la Imperiul Tarist, ceea ce ar fi alipit Basarabia la patria-muma, ei au militat pentru pastrarea suzeranitatii otomane! Bad move. In 1917, dupa Revolutia leninista, ne-am fi dezlipit de Imperiul Tarist, la fel ca statele baltice, si am fi avut si Transilvania ca prada de razboi in urma WW1, fara resentimente din partea Rusiei. N-ar mai fi existat in prezent o problema a Basarabiei. Cum se vede, elitele dambovitene au traditie indelungata in optiuni geopolitice imbecile: Basescu urmeaza cu fidelitate aceasta traditie...

Da, prietene, daca am fi aderat prin decizii domnesti la Imperiul Rus pana in 1834, n-am fi avut o istorie atat de agitata pana la Primul Razboi Mondial, am fi luptat si am fi obtinut in 1918 Independenta, Marea Unire si Republica SIMULTAN! Iti dai seama ce chestie? Anii 1877, 1918 si 1947 comasati intr-un singur an, 1918!!! Si problema Basarabiei nu ar fi existat! Deloc! Dar atunci, in 1834, Rusii au vazut ca nu ii vrem si s-au retras dezamagiti si pleostiti. Pacat, am ratat atunci sansa unei istorii line pt urmatorul secol, al XX-lea. Anul 1940 cu Dictatul de la Viena ar fi existat si in acest scenariu, dar n-am fi avut motiv sa luptam impotriva sovieticilor, dupa razboi am fi fost comunisti pana in 1989 (o Romanie Mare comunista!) dar am fi avut lideri comunisti marunti, ca cei din Ungaria, de pilda. Ceausescu cu nationalismul lui securist nu s-ar fi impus. N-ar fi existat Cultul Personalitatii, nici abuzurile Clanului Ceausescu, in 1989 ar fi existat si o "Revolutie de catifea" bucuresteana... Un vis, nu altceva!!

In rezumat: 1878 - dupa invingerea turcilor in razboi de catre armatele aliate ruso-romane, rusii au oferit Romaniei Dobrogea (cucerita de ei) in schimbul celor doua judete sud-basarabene de la gurile Dunarii (cu o suprafata mult mai mica si detinute de romani din 1856); guvernantii romani, vrednici stramosi ai celor de azi, s-au codit ca niste fete mari, targul era din start superavantajos pentru noi, asa ca generalul Skobelev, enervat de aceste fitze balcanice, a amenintat printre dinti, intre doua injuraturi, ca oricum e nedemn pentru un Imperiu sa faca targuri teritoriale cu niste pricajiti mofturosi, mai bine sa puna ciomagu' paleo-sovietic pe ei! La care guvernantii romani, dintr-odata atenti, au zis "bine, bine, facem targul, stati calmi, fratilor!". 1918 - Romania profita de haosul Revolutiei ruse pentru a pune gheara pe Basarabia mult-ravnita, in replica guvernul sovietic adopta o masura de retorsiune minimala si confisca tezaurul regal roman; 1940 - Stalin, georgian dement din stirpea lui Saakashvili, ne ia cu japca Basarabia inapoi dar trebe retinut ca sub inteleptul lui leadership au pierit de inanitie si milioane de tarani rusi... 1945 - URSS ne impune comunismul, visul de aur al omenirii, "one world, one dream", ca pedeapsa binemeritata pentru ca am luptat de partea Binelui 8 luni iar de partea Raului 38 de luni (din iulie 1941 pana in august 1944).

E de mirare de ce ne-a luat Stalin cu japca Basarabia? A facut-o pentru ca in Primul Razboi Mondial, martie 1918 mai precis, noi nu aveam dreptul sa ocupam acea parte a Moldovei stramosesti fara consimtamantul Rusiei, cu tot entuziasmul populatiei basarabene; cu o luna inainte, fusese semnata pacea de la Brest-Litovsk intre Rusia si Germania, Rusia iesea din razboi, nu devenea aliatul Germaniei pentru ca noi sa putem justifica prin "jus militari" anexarea teritoriului basarabean. Rusii erau disperati sa incheie pacea in orice conditii pentru a-si salva regimul revolutionar, noi am profitat cu marsavie de prabusirea puterii Tariste ca sa intram in Basarabia, nu zic ca nu aveam un drept national si istoric --IL AVEAM si-l mai avem!-- dar, repet, trebuia obtinut cumva consimtamantul Moscovei (puteam, de exemplu, oferi "benevol" tezaurul regal guvernului rus printr-o mult mediatizata declaratie oficiala, rusii ar fi ras de noi la inceput pentru ca ar fi fost ca si cum ai zice unui hot "OK, iti fac cadou ce mi-ai furat!" dar apoi s-ar fi inmuiat de bunacredinta noastra si ar fi renuntat la pretentiile asupra Basarabiei). Cum am spus mai sus, confiscarea tezaurului regal roman a fost o masura de retorsiune minimala a guvernului rus, pentru ca noi am anexat Basarabia de parca era teritoriul nimanui, situat undeva in pampas.

Vina guvernului roman din 1918 este indiscutabila, trebuia obtinut cumva acordul Moscovei pentru alipirea Basarabiei, faptul ca nu s-a procedat astfel a fost o greseala din punctul de vedere al dreptului international, o politica de forta, care poate fi comparata in mod judicios cu anexarea Sudetilor de catre Germania nazista. Noi trebuia atunci sa procedam mai degraba ca wahabitii lui ibn Saud, care in acelasi an au anexat Hejjaz-ul (locurile sfinte musulmane de la Mecca si Medina) de la Imperiul Otoman cu acordul tuturor tarilor vecine. Pozitia mea este evident justa, te invit sa reflectezi asupra acestor fapte istorice, vei ajunge finalmente la aceeasi concluzie ca mine; asta daca poti face abstractie de Amaraciune -- un sentiment deranjant pentru oricine dar fara relevanta intrinseca pentru un om matur... sleep.gif

Concluzia mea pe aceasta tema: Romania a avut frecuşuri istorice cu Ruşii, dar eu nu le consider excesive. Ruşii au adus in Romania gustul pt Stiinta, ei fac stiinta de cea mai inalta clasa inca din sec XVIII, iar Stiinta e cheia Viitorului interstelar al Omenirii... Ganditi-va numai, pentru comparatie, la cat de tarziu s-a maturizat societatea romaneasca faţă de cea ruseasca: turcii, in acel blestemat secol XVIII ("al Luminilor" pentru vestici si "al Intunericului" pentru noi), ne-au rupt efectiv de civilizatia europeana, in timp ce Ruşii, sub conducerea reformista a lui Petru cel Mare, se modernizau si se europenizau rapid, recuperand in parte handicapul istoric faţă de Occident. Noi, in secolul urmator, al XIX-lea, eram cu 100 de ani in urma Ruşilor dar cutezam --prin vocile paşoptiştilor-- să-i tratăm cu dispreţ! Prostia romaneasca nu s-a nascut de ieri, de-alaltaieri... Un Gheorghe Asachi sau un Ion-Heliade Radulescu nu s-ar fi ridicat in zilele noastre mai presus de nivelul publicistic al sceleratului de Tismăneanu. dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Sep 17 2012, 01:08 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Sep 17 2012, 01:20 PM
Mesaj #659

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 17 2012, 01:04 PM) *
Concluzia mea pe aceasta tema: Romania a avut frecuşuri istorice cu Ruşii, dar eu nu le consider excesive. Ruşii au adus in Romania gustul pt Stiinta, ei fac stiinta de cea mai inalta clasa inca din sec XVIII, iar Stiinta e cheia Viitorului interstelar al Omenirii... Ganditi-va numai, pentru comparatie, la cat de tarziu s-a maturizat societatea romaneasca faţă de cea ruseasca: turcii, in acel blestemat secol XVIII ("al Luminilor" pentru vestici si "al Intunericului" pentru noi), ne-au rupt efectiv de civilizatia europeana, in timp ce Ruşii, sub conducerea reformista a lui Petru cel Mare, se modernizau si se europenizau rapid, recuperand in parte handicapul istoric faţă de Occident. Noi, in secolul urmator, al XIX-lea, eram cu 100 de ani in urma Ruşilor dar cutezam --prin vocile paşoptiştilor-- să-i tratăm cu dispreţ! Prostia romaneasca nu s-a nascut de ieri, de-alaltaieri... Un Gheorghe Asachi sau un Ion-Heliade Radulescu nu s-ar fi ridicat in zilele noastre mai presus de nivelul publicistic al sceleratului de Tismăneanu. dry.gif

Lasa secolul XVIII..ai uitat comunismul atat de repede?
Eu nu cred ca rusii sunt 100% genetic evil dar noi am pierdut ani multi si importanti din viata din cauza lor.Si a altora,ok,dar ei au pornit prostia.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 17 2012, 01:29 PM
Mesaj #660

În Numele Adevărului

Citeaza (kansas @ Sep 14 2012, 06:58 PM) *

Prietene Kansas, daca tu crezi sincer ca aberez ar fi un gest frumos din partea ta sa evidentiezi pretinsele mele "aberatii" punct cu punct, ca sa ne lamurim cu totii ce si cum. Dar, daca esti nesigur de gradul de adevar al ideilor cu care ai fost "dopat" in scoala si in facultate, ar fi si mai frumos sa te abtii de la impusaturi ironice fara noima. Eu unul am o minte puternica si independenta, obisnuiesc sa problematizez si sa critic orice idee in flagranta contradictie cu faptele care ne este prezentata drept "adevar absolut" de tot felul de domni impopotonati cu titluri academice rasunatoare menite exclusiv a le masca impostura. dry.gif

--------------------

+Quote Post

34 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2018 - 08:30 AM