IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> VW Golf 5 vs VW Golf 6, se merita sa platesti mai mult pt Golf 6 sau Golf 5 e la fel de buna
Vizitator_johnny.
mesaj Apr 1 2010, 06:52 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (rammstein @ Apr 1 2010, 11:53 AM) *
Sa inteleg ca ai luat acum prima ta masina, o Alfa 156 de vreo opt anisori, cu numai 99 de mii km la bord (500 mii reali), inmatriculata in Ro, cu 3 mii de euro. Te inteleg, esti foarte mandru de ea, ai jtd, ce motor grozav. Nu conteaza doar propulsorul. Cum stai cu instalatia electrica si electronica, suspensii, directie, coroziunea? Troncane ca un tractor, no problem ai cr. Lasa-ma sa ghicesc, urmatoarea ta masina va fi peste zece ani un Alfa Mito. Cool ...

Intelegi cat poti insa dai dovada de o logica grav viciata de invidia ce se vede ca te caracterizeaza: 500 mii km reali si masina inca in circulatie, ar spune multe despre fiabilitatea unei Alfe, in caz ca exista asa ceva. Si ca sa-ti alimentez invidia: am o Alfa 159 cu motor 2.4 JTDm (200CP si cuplu 400 Nm) comandata pe placul meu si cumparata noua din RO in decembrie 2006. Am luat-o din convingere, partea financiara nefiind o problema (la banii pe care i-am platit pe ea imi puteam lua orice marca germana premium). O am deja de trei ani si nu am regretat niciun moment alegerea facuta. Dar sincer, ma bucura folcolorul intrertinut de unii ca tine despre fiabilitatea italiencelor: ajuta marca sa fie una exclusivista (unul dintre motivele pentru care m-am si orientat catre Alfa). Dormi in pace!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_bravo.
mesaj Apr 1 2010, 10:28 PM
Mesaj #92

Guests

Se fac 2 ani de cand am luat un Bravo nou !!! 1,4 turbo 120 CP ! Am ales intre Golf 5 si el. Mai ieftin Bravo cu 2000 de euro la aceleasi dotari si motorizare dar are avantajul ca intorci capul dupa un Bravo smile.gif
Sincer italienii au design-ul in sange. Golful e prea conservator. Parerea mea este ca Golful a fost construit (mai ales 6) din interior spre exterior, adica nu conteaza cum arata conteaza cum stai la volan, spatiul interior, amplasarea ergonomica a comenzilor, etc. E filozofia, nu conteaza exteriorul pentru ca oricum soferul e inauntru si nu il vede. D-asta as lua un Golf, dar Fiatul e mai frumos!
Golful 6 e un pas mare in fata desi nu renunta la formele ce au consacrat Golful pe piata. Oricum 5-ul e nasol de tot la capitolul design, iertare posesorilor dar nu e frumos de loc. Pentru cel care se ia de MITO, arata bestial masina in rest no comment, sunt prea mare pentru asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_rammstein.
mesaj Apr 2 2010, 07:39 AM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (johnny @ Apr 1 2010, 06:52 PM) *
Intelegi cat poti insa dai dovada de o logica grav viciata de invidia ce se vede ca te caracterizeaza: 500 mii km reali si masina inca in circulatie, ar spune multe despre fiabilitatea unei Alfe, in caz ca exista asa ceva. Si ca sa-ti alimentez invidia: am o Alfa 159 cu motor 2.4 JTDm (200CP si cuplu 400 Nm) comandata pe placul meu si cumparata noua din RO in decembrie 2006. Am luat-o din convingere, partea financiara nefiind o problema (la banii pe care i-am platit pe ea imi puteam lua orice marca germana premium). O am deja de trei ani si nu am regretat niciun moment alegerea facuta. Dar sincer, ma bucura folcolorul intrertinut de unii ca tine despre fiabilitatea italiencelor: ajuta marca sa fie una exclusivista (unul dintre motivele pentru care m-am si orientat catre Alfa). Dormi in pace!

Sa-ti fie de bine! Acum ceva similar face 12 mii euro sh. Pe tine te-a costat triplu. Oare de ce? Probabil datorita exclusivitatii... Iar marcile germane premium de dimensiuni similare cu 159, ca despre aceeasi clasa nu poate fi vorba, pleaca de la 50 mii de euro in sus. Si ca sa fiu on topic, am un G6 de cateva luni, 1.4 tsi, 160 hp si nu l-as schimba cu o Alfa 159 noua. Eu iti doresc sa dormi linistit si sa visezi frumos, desi somnul ratiunii...

+Quote Post
Vizitator_johnny.
mesaj Apr 2 2010, 10:22 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (rammstein @ Apr 2 2010, 07:39 AM) *
Sa-ti fie de bine! Acum ceva similar face 12 mii euro sh. Pe tine te-a costat triplu. Oare de ce? Probabil datorita exclusivitatii... Iar marcile germane premium de dimensiuni similare cu 159, ca despre aceeasi clasa nu poate fi vorba, pleaca de la 50 mii de euro in sus. Si ca sa fiu on topic, am un G6 de cateva luni, 1.4 tsi, 160 hp si nu l-as schimba cu o Alfa 159 noua. Eu iti doresc sa dormi linistit si sa visezi frumos, desi somnul ratiunii...

Nimic nou in postul tau in afara de niste cifre evident exagerate. Orice masina noua, odata iesita pe poarta dealer-ului se devalorizeaza. Asta-i pretul platit daca vrei masina noua. M-ai facut insa curios si am aruncat o privire pe site-urile de profil la oferele echivalente Alfa 159 / Audi A4 / BMW seria 3 (motorizari, dotari, rulaj aproximativ echivalente) si am avut o surpriza placuta. Exista intr-adevar niste diferente procentuale ale devalorizarii marcilor amintite, in defavoarea Alfelor, insa nicidecum de ordinul de marime sugerat de tine. Diferente de pana la 10% din valoarea actuala imi par nesemnificative. Nu am cumparat masina cu gandul la revanzare: prefer sa pierd 1000-2000 euro la revanzare acum (si cu siguranta mai putin peste vreo 3-4 ani cand poate o voi vinde) si sa ma bucur in tot acest timp de masina care-mi place, decat sa ma incante in tot acest timp doar ideea ca o voi revinde candva si ca voi lua ceva mai mult pe ea decat altii...
Ca o paranteza, in zilele noastre, globalizarea face ca notiunile: 'masina italiana' / 'masina germana' sa fie cam deplasate. Ai fi surprins sa afli cate repere comune au marcile rivale amintite anterior, cate masini din grupuri chiar rivale in ochii fanilor impart aceeasi platforma, etc. Evident ca pentru fiecare din noi, masina pe care si-o permite este cea mai buna. Cum diversitatea este un lucru binevenit, in cele din urma, alegerea masinii este personala si nu vad de ce trebuie aruncat cu noroi in cei care au considerat ca li se potriveste mai bine o alta marca decat cea pe care ai ales-o tu.
Ce am incercat sa-i transmit initiatorului topicului prin primul meu post a fost ca lumea nu se imparte in masini germane si restul, ca nu germanii stau la baza a tot ce exista bun in domeniul auto si ca ar fi o idee buna sa se mai uite si prin alte parti, cu incredere.

+Quote Post
Vizitator_rammstein.
mesaj Apr 2 2010, 11:48 AM
Mesaj #95

Guests

@johnny, no offence, dar trebuie sa fii de acord ca primul post incita la flame. Un mix din urmatoarele doua ar fi fost mai indicat si ma abtineam de la rautacisme si exagerari.
Sa te bucuri in continuare de masinuta! Sarbatori fericite!

+Quote Post
Vizitator_Dan Marius.
mesaj Apr 6 2010, 03:23 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (kent @ Oct 12 2009, 01:54 PM) *
Am si eu o nelamurire:

Ma gandesc sa cumpar un VW Golf, si nu sunt inca decis daca sa iau Golf 5 sau sa mai gasesc ceva bani si sa iau Golf 6.

Ati apucat sa le testati pe amandoua?
Sunt diferente mari ? Se mertita diferenta de bani?

Avantajul e ca e mai ieftina Golf 5 decat 6.
Ma gandeam la una de ocazie de vreo 2 ani.

Uite ca sa nu iti para rau le poti testa pe ambele la noi la inchirieri auto in Bucuresti, fa rezervarea ca pentru 307 si primesti o zi o masina si o zi alta. Codul de discount este HT5352. Daca vrei gratuit iti oferim o ora cu fiecare din ele

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Apr 7 2010, 06:07 AM
Mesaj #97

Guests

"dacat un golf 6 nou pe benzina mai bine un golf 5 pe motorina" ce credeti ca as alege? eu am ales benzina noua. in cazul altei marci. probabil ca nu voi cumpara tdi niciodata. daca nu-mi mai permit marca actuala o sa trec inapoi la opel dar am incercat un passat tdi de 105 cai si face ca tractorul. cine zice ca nu mai fac asa de rau tractorasele sa compare cu aceeasi masina pe benzina, nu cu o masina veche pe motorina.

+Quote Post
Vizitator_golf 5.
mesaj Apr 8 2010, 01:56 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 12 2009, 03:48 PM) *
Golf nu are design banal??

Rad si acum...abia reusesc sa scriu.
Toyota are un design reusit si care iese in evidenta?

Hai ca e tare gluma.
Tu nu faci cumva stand up comedy ?

DACA NICI GOLF NU E MASINA,ATUNCI LUATI LOGAN,DACA VRETI PT O CLOCITOARE SAU O MASINA JAPONEZA(N-AS LUA NICI DACA-MI DA CINEVA DEGEABA),EU AM UN GOLF 5 2007,1,6FSI,6 TREPTE SI CREDETI-MA ESTE O MASINA SUPER,RESTUL E CAN CAN,SUCCES./

+Quote Post
Vizitator_Manelistu Bulangiu.
mesaj Apr 8 2010, 03:46 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (golf 5 @ Apr 8 2010, 01:56 PM) *
DACA NICI GOLF NU E MASINA,ATUNCI LUATI LOGAN,DACA VRETI PT O CLOCITOARE SAU O MASINA JAPONEZA(N-AS LUA NICI DACA-MI DA CINEVA DEGEABA),EU AM UN GOLF 5 2007,1,6FSI,6 TREPTE SI CREDETI-MA ESTE O MASINA SUPER,RESTUL E CAN CAN,SUCCES./

ALOOO, DA DE CE TIPI? NOI, ASTIA DE P-AICI, AUZIM PERFECT, NU IN GURA CA CUCU!!!
NU-TI LUA MASINA JAPONEZA, NICI MACAR DEGEABA, CA AJUNGI SA PATESTI CA MAZDA, DE EXEMPLU: CELE MAI PUTINE ORE DE STAT IN SERVICE (STUDIU JD POWERS). NU LI-SA INTIMPLAT DECIT DE VREO 7 ANI(ORI)!!!
AI AUZIT SAU UMBLU LA MARIMEA FONTURILOR???

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 8 2010, 04:05 PM
Mesaj #100

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Manelistu Bulangiu @ Apr 8 2010, 03:46 PM) *
ALOOO, DA DE CE TIPI? NOI, ASTIA DE P-AICI, AUZIM PERFECT, NU IN GURA CA CUCU!!!
NU-TI LUA MASINA JAPONEZA, NICI MACAR DEGEABA, CA AJUNGI SA PATESTI CA MAZDA, DE EXEMPLU: CELE MAI PUTINE ORE DE STAT IN SERVICE (STUDIU JD POWERS). NU LI-SA INTIMPLAT DECIT DE VREO 7 ANI(ORI)!!!
AI AUZIT SAU UMBLU LA MARIMEA FONTURILOR???

Oameni buni, sunteti prea conflictuali. Sa va bucurati fiecare de masina pe care o aveti si o considerati ideala. Iar pentru fanii japonezelor, Alfa, Renault si alti concurenti ai Vag, am un singur sfat. De ce nu va inregistrati pe forum, este simplu si dureaza foarte putin. Apoi puteti sa deschideti un nou topic in care sa va laudati agregatul. Chiar daca veti fi singurii vizitatori, aveti macar satisfactia ca voi l-ati creat, voi l-ati omorat. wink.gif

+Quote Post
mesaj Apr 8 2010, 06:19 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (rammstein @ Apr 8 2010, 04:05 PM) *
Oameni buni, sunteti prea conflictuali. Sa va bucurati fiecare de masina pe care o aveti si o considerati ideala. Iar pentru fanii japonezelor, Alfa, Renault si alti concurenti ai Vag, am un singur sfat. De ce nu va inregistrati pe forum, este simplu si dureaza foarte putin. Apoi puteti sa deschideti un nou topic in care sa va laudati agregatul. Chiar daca veti fi singurii vizitatori, aveti macar satisfactia ca voi l-ati creat, voi l-ati omorat. wink.gif

Io sint fan Lada si am o Lada. Si parca, parca as face si un thread... tongue.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 8 2010, 06:42 PM
Mesaj #102

Membru veteran

Citeaza (Manelistu Bulangiu @ Apr 8 2010, 06:19 PM) *
Io sint fan Lada si am o Lada. Si parca, parca as face si un thread... tongue.gif

Succesuri! De care Lada? De zestre cumva? Daca da, ma bag. Apropo, sa nu uiti sa iti impartasesti experienta si pe Wiki. cool.gif

+Quote Post
mesaj Apr 8 2010, 08:13 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (rammstein @ Apr 8 2010, 06:42 PM) *
Succesuri! De care Lada? De zestre cumva? Daca da, ma bag. Apropo, sa nu uiti sa iti impartasesti experienta si pe Wiki. cool.gif

Lada? E Matroshca, nu e de zestre! Pai?
N-ai unde sa te bagi ca mi-a trecut cu threadu ala. N-am timp...
Cit despre Wiki, ce sa zic, am incercat, subtiri tare, nivel scazut. N-am cialanger pe masura, da caut, caut... rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Viorel.
mesaj Apr 9 2010, 05:44 AM
Mesaj #104

Guests

Salut
Am avut posibilitatea in weekendul asta sa compar G5 cu G6 .
G5 --1,9 TDI al meu achizitie Romania CM
G6-- 1,6 TDi al lui soacramea achizitie Romania CM

G6 e mai silentios putin la motor asta cred ca din cauza ca este mai mic normal, mai mult spatiu la motor dar nu cu mult acelasi motiv citat mai sus. 105 cai se simt la fel la cele 2 masini poate mai slab la mine pentru ca am jante pe 17" . G6 arata mai bine exterior mai definit decat G5. La interior in schimb vreau sa spun ca eu cred ca nimeni nu a avut aceste 2 masini una langa alta sa poata sa faca comparatie la calitatea materialelor . Deci G6 mi se pare fff slab la plastice la imbinari , poate calitatea in sine a materialului este buna dar finisarea lui si imbinarile cu celelalte componenente lasa de dorit sincer. La panourile de usa ma uitam la G5 cat de bine sunt imbinate plasticele cu materialul cu "carpa ".....la G6 de ... parca eram in loganul de la munca .
Maxidotul si a schimbat culoarea pe negru ca la skoda , e mai frumos si ceasurile sunt frumoase , am vazut ca maxidotul nu mai are toate functiile pe care le avea la G5 ( alea cu sunet , daca pui cauciucuri de iarna , inchiderea etc ) . La climatronic nu i au mai pus gura aia de aer de sus din bord ca la G5 care mi se pare destul de bine gandita sa imprastie aerul mai uniform. As ma avea ceva de spus dar ma duc la cafea .

+Quote Post
Vizitator_Eve.
mesaj Apr 9 2010, 06:37 AM
Mesaj #105

Guests

Vad ca mai sunt unii aici care isi aleg masinile dupa design biggrin.gif
Eu mi-am luat Golf stiind ca-i cea mai tare masina din clasa ei, desi exista masini mult mai frumoase!
Si de design te bucuri 1-2 ani, de fiabilitatea masinii, de ceea ce iti ofera ea, nu te saturi vreodata.
Eu conduc Golfuri de 3 ani, initial un MKV 1.9 tdi, acum un MKV 1.6 si in fiecare zi ma uimeste masina asta. E impecabila si nu m-a tradat niciodata! Tinuta de drum, siguranta pe care ti-o ofera chiar si la viteze f. mari, in viraje, modul rapid in care raspunde la comenzi, confortul = pure driving pleasure!
La Golf nu-ti mai pui problema de fiabilitate, iti dai in schimb seama ca, pe zi ce trece, iti da o noua dovada a perfectiunii sale!

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Apr 9 2010, 07:07 AM
Mesaj #106

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (Viorel @ Apr 9 2010, 05:44 AM) *
Salut
Am avut posibilitatea in weekendul asta sa compar G5 cu G6 .
G5 --1,9 TDI al meu achizitie Romania CM
G6-- 1,6 TDi al lui soacramea achizitie Romania CM

G6 e mai silentios putin la motor asta cred ca din cauza ca este mai mic normal, mai mult spatiu la motor dar nu cu mult acelasi motiv citat mai sus.

G6 e mai silentios fiindca motorul 1.6 este TDI CR - common rail adica. Si nu e mai slab decat 1.9 TDI PD, ci fiind common rail trage mai liniar.

+Quote Post
Vizitator_Golf 3.
mesaj Apr 9 2010, 07:28 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (kent @ Oct 12 2009, 01:54 PM) *
Am si eu o nelamurire:

Ma gandesc sa cumpar un VW Golf, si nu sunt inca decis daca sa iau Golf 5 sau sa mai gasesc ceva bani si sa iau Golf 6.

Ati apucat sa le testati pe amandoua?
Sunt diferente mari ? Se mertita diferenta de bani?

Avantajul e ca e mai ieftina Golf 5 decat 6.
Ma gandeam la una de ocazie de vreo 2 ani.

Golf 3 rullz wink.gif
Se spune ca Golf 3 e mai bun decat Golf 4, iar Golf 4 mai bun decat Golf 5 (ma refer la motor).
Asa ca mai bine iti iei un G3 si faci altceva cu restul de bani.
Dar, daca esti prea snob, poti incerca Golf 6.. ultima generatie smile.gif)

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 9 2010, 08:24 AM
Mesaj #108

Membru veteran

@viorel, esti unul dintre putinii care spun ca G6 arata mai bine decat G5. Partial sunt de acord cu tine, fata este mai bine definita. In schimb spatele pare al unui mini Touareg. In ceea ce priveste interiorul, G6 este clar o evolutie. Acum depinde si de linia de echipare, cand compari cele doua masini. Daca tu ai un G5 hl, iar soacra ta a luat un G6 tl chel, ceea ce am dedus inclusiv din ceea ce spui tu despre cb, lucrurile este posibil sa stea cum le-ai prezentat.
@golf 3, esti probabil un fan al masinilor de epoca. G3 a fost la vremea lui un model reusit. In ultimul an s-au inmultit considerabil pe soselele noastre. Deh, il poti lua cu cateva sute de euro de la mama lui. Oldiest but goldiest merge la vinuri si muzica, mai putin la masini si femei. Sa stii ca in Romania au fost in 2009 peste o mie de snobi inconstienti care au dat o caruta de bani pt. un G6. Asta desi este criza. Iar in Europa a fost cea mai vanduta masina din clasa ei. Oare de ce?

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Apr 9 2010, 10:50 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (rammstein @ Apr 9 2010, 08:24 AM) *
Sa stii ca in Romania au fost in 2009 peste o mie de snobi inconstienti care au dat o caruta de bani pt. un G6. Asta desi este criza. Iar in Europa a fost cea mai vanduta masina din clasa ei. Oare de ce?
Irelevant, si Megane 2 a fost in 2003 cea mai vanduta masina la clasa ei, desi s-a dovedit in timp complet praf la fiabilitate, mult sub Megane 1.

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Apr 9 2010, 11:29 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (adip @ Apr 9 2010, 10:50 AM) *
Irelevant, si Megane 2 a fost in 2003 cea mai vanduta masina la clasa ei, desi s-a dovedit in timp complet praf la fiabilitate, mult sub Megane 1.

Depinde de care Megane 2 faci vorbire. Este cumva sedanul fabricat la Bursa in Turcia si destinat pietelor emergente precum Romania, sau de hatch-ul produs in UE? Iar rezultatul din 2003 se datoreaza patriotismului francezilor care au cumparat in acel an 80% din exemplarele vandute. Apoi s-au lamurit...

+Quote Post
Vizitator_veyronul temporar arestat.
mesaj Apr 9 2010, 08:21 PM
Mesaj #111

Guests

Eu am primit deja un G7 comanda speciala cu motor diesel de 1 litru, euro 6, triplu turbo si 500 de caluti. Ma gandesc sa-l tunez. Voi paisanilor, visati la G5 sau G6, total banal. Ce tara inapoiata... Nu ne meritati!

+Quote Post
Vizitator_golf 6.
mesaj Apr 12 2010, 08:21 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (meseriasul @ Oct 13 2009, 08:22 AM) *
Daca vrei ceva tare, ia-ti Golf 6 nou. E cel mai bun si cel mai reusit.

eu am cumparat golf 6 nou-nout 1,6 benzina si sunt super multumit.
am facut teste si cu megane, focus si altele dar mie imi place super golful.
imi pare bine ca l-am ales.
salutari

+Quote Post
Vizitator_Faust.
mesaj Apr 12 2010, 09:16 AM
Mesaj #113

Guests

Salut tuturor! Eu sunt in aceeasi situatie ca si prima persoana care a deschis acest topic.
Acest topic este facut strict pentru Golf 5 sau 6 nu pentru "japoneze", "italiene" sau alte chestii. Nu mai interveniti "offtopic" sau doar ca sa faceti "flame". Daca omul a deschis acest topic pentru "golf 5 sau 6" interveniti cu sfaturi utile doar pentru acest subiect. Sincer pana acum nu am reusit sa ma decid pentru ca intervin multi offtopic. Nimeni nu spune de ce este categoric mai bun sau ar merita golf 6 ( in afara de factul ca e ultima generatie) , sau de ce e mai bun un motor common rali decat unul cu injectoare desi e mai sensibil cel common rali la combustibilul de calitate inferioara.
Intentionez sa imi iau o masina pe diesel motor de 2.0, 140 cai, highline (daca se poate) si ce se mai poate pune pe ea, navigatie etc....(cutie manuala). Cam astea sunt caracteristicile masinii dorite. Acum spuneti voi cum sa ma decid eu cand am fost zapacit cu tot felul de sugestii.....ba japoneza ba ford focus ba italiana ca nu stiu ce.....
Cineva poate face o analiza Pro-Contra gen "etalon" pe care sa o foloseasca fiecare dupa nevoile lui?
Daca as avea asa ceva as lua in calcul banii pe care ii am, dotatile pe care le vreau, motorizarea care imi convine etc.
Am vazut ca s-a deviat subiectul de la Golf 5 vs Golf 6 la explicatii ale unor termeni din dex, la cat de frumos e un japonez sau nu stiu ce.
Masinile nemtesti nu sunt frumoase, ei nu stiu sa faca masini frumoase. Incearca saracii sa faca ceva dar nu au talent la desen, insa fac masini bune. Pe mine asta ma intereseaza. Daca vroiam masini frumoase ma duceam sa imi luam "o italianca", "o frantuzoaica" sau o "japobeza" , insa vreau o masina buna.
Poate sa ma ajute cineva cu o analiza bine inchegata referitor la "golf 5 vs golf 6"? Pro - Contra. De ce merita - de ce nu merita?
Din cate am inteles Golful 5 se conduce mult mai frumos decat 6 , insa 6 este mult mai aspectuos. Altii spun ca golf 6 este golf 5 cu facelift.
Daca ar fi asa cu siguranta as alege 5 pentru ca nu ma intereseaza asa de mult aspectul si nu ar fi in stare sa platesc doar pentru un face lift.
Multumesc anticipat!

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 12 2010, 03:27 PM
Mesaj #114

Membru veteran

Faust, daca asta doresti cu adevarat iti recomand www.vwforum.ro Succes!

+Quote Post
Vizitator_Giqa.
mesaj Apr 12 2010, 10:00 PM
Mesaj #115

Guests

Salve,

Am avut G5 Highline 2.0 TDI M6, acum am trecut la G6 Highline 1.4 TSI 160 DSG7. Am vrut de fapt Scirocco dar imi trebuiau cele doua usi din spate sad.gif
Intr-adevar, nu mai ai explozia de cuplu de la diesel, dar masina are destul nerv in ea. Alegerea a fost bazata mai mult pe baza cutiei automate, am vrut sa am asa ceva in traficul asta din Bucuresti, iar DSG are probleme destul de mari pe motoare cu cuplu marisor.
Nu prea sunt incantat de aspectul nici uneia din ele, dar motoarele si transmisiile intr-adevar inovatoare sunt greu de gasit la japoneze, poate doar la cele de clasa de lux. Nu imi plac aspiratele, trebuie turate puternic pentru a scoate ceva din ele si mai mult iesi in evidenta prin zgomot decat performante. Un diesel foarte bun ai si pe Civic 5d dar masina e mult mai scumpa comparativ cu Golf si relativ limitata ca si optiuni. Out of the box e foarte buna, iar pentru cei cu venituri reduse le recomand si Pro_Cee'd 2.0 crdi, e o masina destul de cinstita, dar totusi mai jos decat celelalte.
E o chestie de gust, iti recomand sa te plimbi cu amandoua si sa alegi cu capul si nu cu buzunarul, altfel vei fi destul de frustrat.

+Quote Post
Vizitator_Faust.
mesaj Apr 13 2010, 06:45 AM
Mesaj #116

Guests

Salut again!
Rammstein am sa iau in consideratie sugestia facuta de tine. Multumesc!
Totusi mai astept si pe aici ceva interesant. De cateva zile visez numai Golf (5-6) , iar dilema asta intre a alege 5 sau 6 e apasatoare. Pana nu demult am avut golf 4 variant 1.9 TDI 96 cai + 10 cai (chip schimbat si rescris programul calculatorului) si pe mine unul m-a convins Golful.
Urmatiti:
http://www.youtube.com/watch?v=5fximoEOhL4 apoi o sa va dati seama ca VW a scazut pretul de productie pentru a creste profitul. Deci Golf 6 e facut din materiale mai ieftine pentru a creste profitul.
Pana una alta cred ca planul ed acasa nu se compara cu cel din targ. O sa va anunt ce mi-am luat curand. Pana atunci mai studiez piata si mai vedem argumente pro si contra.

+Quote Post
Vizitator_marin.
mesaj Apr 13 2010, 10:04 AM
Mesaj #117

Guests

Iti recomand un Golf IV de 90cp - unic proprietar de 6ani cu 290.000 km la bord => o masina impecabila!

+Quote Post
Vizitator_VALI.
mesaj Apr 14 2010, 11:00 AM
Mesaj #118

Guests

numele [quote = 'Florin' data = '13 octombrie 2009, după 10:09' = '44183 ']
Imi vand Golful 5, DIN 2006, 2.0 TDI, 140cp, 6 viteze, climatizare automata, 62000 km. Functioneaza perfect. Distributia schimbata.
Poate esti interesat sa o vezi / conduci.
[/ Quote]

+Quote Post
Vizitator_golf 6.
mesaj Apr 15 2010, 08:01 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Faust @ Apr 13 2010, 06:45 AM) *
Salut again!
Rammstein am sa iau in consideratie sugestia facuta de tine. Multumesc!
Totusi mai astept si pe aici ceva interesant. De cateva zile visez numai Golf (5-6) , iar dilema asta intre a alege 5 sau 6 e apasatoare. Pana nu demult am avut golf 4 variant 1.9 TDI 96 cai + 10 cai (chip schimbat si rescris programul calculatorului) si pe mine unul m-a convins Golful.
Urmatiti:
http://www.youtube.com/watch?v=5fximoEOhL4 apoi o sa va dati seama ca VW a scazut pretul de productie pentru a creste profitul. Deci Golf 6 e facut din materiale mai ieftine pentru a creste profitul.
Pana una alta cred ca planul ed acasa nu se compara cu cel din targ. O sa va anunt ce mi-am luat curand. Pana atunci mai studiez piata si mai vedem argumente pro si contra.

pt mine la interior golful arata mult mai bine ca focus, corola, 308, renault etc.
asta a fost un motiv intemeiat pt mine plus ca masina e dotata cu 11 airbag.uri, esp, dublu climatronic.....
deci ofera multe dotari pt trendline.
se conduce super. directia este super si poti chiar sa faci si figuri cu ea daca o ridici in ture.
eu cu 1.6 benzina scot un 7.7l in oras.
sunt multumit ca am ales g6. am facut test drive cu toate cele de mai sus dar ca interior, stabilitate si siguranta golful a fost peste.
iubiti-va masinile.
toate cele bune

+Quote Post
Vizitator_Unu`.
mesaj Apr 15 2010, 08:53 AM
Mesaj #120

Guests

Salut,

Am cumparat recent un G6 1.4 tsi 122CP HL cu ceva pachete in plus.. Masina este extraoardinara.. Nu stiu g5 .. dar in clasa golfului alta masina nu cred ca exista atat de OK ca aceasta. Am condus si megane3, astra nou (1000 butoane), pegeout 308 si clar golful e departe cel mai ok. As spune sa iei g6 .. e noua.. arata la interior mai bine si motoarele au trecut deja de 3-4 ani de testare.. deci sunt mai fiabile. O masina SH ramane o masina SH .. g6 .. cea mai vanduta masina din europa in 2009.. cea mai vanduta masina din europa in primul trimestru 2010.. oare de ce? ptr ca e buna si europenii stiu sa aleaga masini.

G5 este buna, este mai ieftina ( poti cumpara optiuni ), dar eu unul nu as avea incredere in g5 de pe piata din RO ptr ca aici se fac tot felul de smekerii care pacalesc multimea.. chiar si in germania au aparut smekerii (turcii arabii tiganii) care le mesteresc.

O masina noua e o masina nou cu garantie.. la care pierzi doar din faptul ca ii scade pretul imediat cum o cumperi.. dar sa nu uitam ca acum vw golf are reducere intre 1500-2000 euro .. plus cat mai obtii in plus de la dealer.

www.vwforum.ro .. aici gasesti mult mai multe informatii

+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 07:38 AM