IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 02:02 PM
Mesaj #31

Guests

O intrebare am pentru unii din voi:

- de unde si pana unde ati scos-o pe asta, ca pretul unei masini trebuie sa fie mai mic decat al unei garsoniere de mega-cacao intr-o zona "buna", poate, pentru niste bieti somalezi?

Nu credeti ca exagerati? Masina, draguta de ea, macar te ajuta sa evadezi din zona aia. Garsoniera nu.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Juventino.
mesaj Sep 19 2008, 02:05 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Alex @ Sep 19 2008, 01:48 PM) *
Sper sa nu reusesti sa o vinzi.
Sper sa te uiti cum iti scade pretul.Cum nu iti vin banii pe care nu ii meriti.

Ne-am saturat de specula voastra imobiliara si nu vrem sa fim sclavii bancilor 30 de ani ca sa ne vinzi tu camarutza de 30 de mp.

Romani, nu fiti fraieri.NU CUMPARATI.
Va luati apartamente mai mari in afara platind aceleasi sume ca aici dar veti avea SALARII MULT MAI MARI

Prea multe anunturi false pe situri de imobiliare menite sa urce pretul.
Prea multe agentii imobiliare ne spun ca un apartament se vinde in 2 zile doar sa ne sperie sa intram in panica si sa cumparam.
Prea multi paraziti nu fac nimic decat cumpara cu un pret si il dau cu altul.

Romani, va propun sa va uitati pe panourile unde se afiseaza preturile la apartamente la orice agentie din tara si sa intrebati la fiecare anunt "Apartamentul asta il aveti?".O sa va zica "Nu.Anuntul acela e mai vechi dar nu l-am schimbat inca".Asta pentru ca APARTAMENTELEA ALEA NU EXISTA !!! Sunt puse acolo sa va dea voua impresia ca atata mai face un apartament si preturile alea cresc saptamanal!!!

Eu unul m-am saturat.Am 21 de ani si am stat cu chirie toata viata.Ciocanea un bosorog la munca sa ii dam bani ca altfel ne da afara din casa.Aveam 14 ani si ma gandeam ca raman in strada ...acu muncesc, mi-am deschis firma de soft si o sa am bani.Nu stau ma sa te tin pe tine pe munca mea.Plec din tara cat de curand.

Vrei 87 de mii de euro peste noapte??? Mergi la munca ca toata lumea.

Frate ai atat de multa dreptate incat subscriu la absolut tot ce ai scris mai sus. Sunt complet deacord cu tine, daca am avea toti gandirea asta, ar murii speculantii de foame.

+Quote Post
Vizitator_Dan.
mesaj Sep 19 2008, 02:07 PM
Mesaj #33

Guests

Problema asemanatoare in Constanta. Acum 2 ani se vindeau in zona mea (acelasi rand de blocuri chiar) cu 80-90k, eu abia am reusit sa vand cu 56k dupa aproape 5 luni.

Oricum, sa stii si tu, nu lua ca referinta preturile postate pe site-uri si anunturile din ziare, ca sunt umflate artificial rau de tot. Ii este foarte usor unui agent imobiliar sa posteze sute de preturi umflate cu pana la 100%, doar ca sa aiba impresia viitorii cumparatori ca zona e scumpa. E o "tactica" de afaceri asta, dai impresia posibililor cumparatori ca pretul real e mult mai mare, si ii faci sa se grabeasca. Cam asta au facut ei pana acum, cateodata chiar si vanzatorii. Insa nu prea mai cad fraierii in plasa, ceea ce e bine.

Stiu din ce mai povesteste un prieten de la o agentie, care mi-a explicat cam cum faceau ei: bagau pe net si in ziare niste preturi uriase, si le ziceau la cumparatori ca pretul tot va creste asa ca sa se grabeasa. Pe de alta parte si vanzatorii erau pacaliti, li se zicea "Pai ia uite cat de scump se vinde la tine in zona, nu vrei sa marim pretul etc?", ca sa-si ia comision mai mare.

Nu mai zic, cand se duceau cu cumparatorii pe teren, ii duceau intai la niste petarde de apartamente/garsoniere "de sacrificiu" (de cele mai multe ori "sacrificate" fara ca vanzatorul sa stie) , adica puse la pret foarte foarte mare, iar apartamentele erau literalmente "varza", fara nici o imbunatatire nimic. Abia la sfarsit ii duceau exact la ala care vroiau sa-l vanda si zicea cumparatorul "vai ce noroc am ca il aveti si pe asta" si il cumpara imediat. Sunt curios ce ar zice acum pacalitii.

Sau alta faza, puneau apartamente la vanzare "la misto", care nu existau, la preturi un pic mai mici decat cele pe care vroiau sa le vanda, si cand sunau cumparatorii ziceau ca s-au dat foarte repede si ar fi bine sa se grabeasca, ca "uite, mai e unul la fel cu imbunatatiri, aceeasi zona buna, cu un pret doar un pic mai mare, dar o sa se dea repede, deja am programat cativa clienti sa-l vada pentru zilele urmatoare".

Cred ca as putea scrie un articol intreg pe tema asta, iar prietenul meu probabil o carte intreaga, dar ma opresc aici.

Oricum, pe mine ma cam apuca greata cand imi povestea, el saracu se cam obisnuise chiar daca nu ii placea ce facea, dar altfel zbura urgent din firma, vorba patronului. Asta este, faza buna e ca am inceput cu totii sa ne desteptam.

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Sep 19 2008, 02:09 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (extruder @ Sep 19 2008, 01:43 PM) *
Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur e zona misto?

Vezi, de aia avem preturi nesimtite, fiindca "zona misto" are un inteleg prea larg.

Eu am vandut o garsoniera in Pipera cu 80000 Euro luna trecuta..si nu a trebuit sa ma zbat prea tare.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 19 2008, 02:21 PM
Mesaj #35

Guests

"Investitori" numai sunt. Nu mai cumpara nimeni pentru a revinde mai tarziu, ca o vinde mai ieftin.

Cei care vor casa noua asteapta. Se gandesc si ca daca va cadea pretul cu 5 mii la doua luni tot e bine.

Cumparatori care vor sa-si mareasca spatiul locuit nu ai ( de exemplu de la 2 la 3 camere).

Cei care stau la soacra acasa, evident daca vor sa se mute vor sta inchirie( daca stau cu parintii, inseamna ca nu prea o duc atat de bine sa plateasca un credit si se multumesc cu o chirie).

Tinta ta sunt cei disperati: adica au vreo datorie imensa si trec de la 2, 3 camere la garsoniera. Dar tine cont ca si ei trebuie sa vanda.

Daca nu vrei sa o vinzi sub pretul asta, trebuie sa astepti atata timp pana cand piata va reveni la aceste preturi, asta daca va mai reveni. Inca nu s-a instaurat panica, o poti vinde. Panica se va instaura la primele falimente bancare usturatoare, datorate imobiliarelor.

Rupe din pretul pietei ( nu te uita la anunturi, ca pretul e altul.. e cel negociat la fata locului si evident nimeni nu-l stie ). Dupa ce rupi vei vedea daca vrei sa o vinzi sau nu. Daca nu vrei, fii hotarat ca s-ar putea peste 2 luni nici la pretul ala sa nu o vinzi. Succes.

+Quote Post
Vizitator_the pissed guy.
mesaj Sep 19 2008, 02:23 PM
Mesaj #36

Guests

Buna incearca ///

Referitor la ce ai spus nu te pripi sa iei o decizie.
Sunt tot felul de speculanti pe piata care incearca sa te fraiereasca.
Eu am construit un apt intr-o vila impreuna cu "niste prieteni".
In final toti au vrut sa ma tzepuiasca de la "amici"
pina la muncitori , contractori etc.
Eu zic sa astepti pina obtii o oferta buna pentru tine.
Despre agentii nu am o parere f. buna. Trebuie sa ai grija.
Nu dispera. Ai rabdare.

Succes!
Motivul editarii: spam

+Quote Post
Vizitator_Dr. Jekyll.
mesaj Sep 19 2008, 02:36 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 02:02 PM) *

- de unde si pana unde ati scos-o pe asta, ca pretul unei masini trebuie sa fie mai mic decat al unei garsoniere de mega-cacao intr-o zona "buna", poate, pentru niste bieti somalezi?

Nu credeti ca exagerati? Masina, draguta de ea, macar te ajuta sa evadezi din zona aia. Garsoniera nu.

nenica, o casa are valoare infinit mai mare ca o masina. masina in 5 ani o schimbi, o iei imediat cu credit, iti permiti sa faci mofturi... casa ai luat o si cine stie in cat timp mai poti sa te muti de acolo? plus ca o casa in clipa de fata se plateste singura. masina de cand o iei iti mananca banii fara sa produca nimic.

pun pariu ca peste 90% din romani ar da banii intai pe casa, decat pe masina. asta in situatia in care i ar avea.

toti vor casa si nu au bani. atunci sa nu si cumpere. citisem acum ceva timp la unul pe blog ce bine e sa stai cu chirie, ca nu merita sa ti iei casa. pai cat de prost sa fii nene sa scoti ineptii de genul asta? rata la o casa acum e cu o suta de euroi mai mare decat chiria sa stai in ea. pai cum sa merite ? pai si vulpea zice ca strugurii la care nu ajunge sunt acrii.

inteleg sa comenteze si sa inunde internetul cu mesaje "greii" care ai facut investitii si acum au interese sa zguduie un pic piata... dar chiar sa vezi acum pe toti comentand ca nu si permit casa... pai unde ati vazut voi ca toata lumea si permite casa? ma luati ca in afara iti cumperi nu stiu ce cu nu stiu cat. unde? la periferia celei mai dubioase strazi din cel mai dubios cartier, plin de negrii si ilegali? pai nu merge asa nene. o fi bucurestiul ultima capitala din europa, dar asta e. trebuie sa intelegeti ca si aici (facand paralela de rigoare) sunt clase sociale. unii isi permit anumite lucruri, altii nu. la noi toti cred ca li se cuvine orice. nu merge asa treaba.

problema e mai simpla decat pare. pretul e x. ai bani cumperi, nu ai - nu cumperi. omul vrea sa vanda o garsoniera cu 100 000 de euro. si care e problema voastra? daca tot sunt asa multe, aveti de unde lua, nu trebuie sa o luati pe a lui. ce atatea comentarii?
daca nu o vinde acum, o vinde mai incolo si tot o vinde.
daca nu o ia unul din voi, o ia altcineva si aia e treaba.
daca stati toti si dati aici cu parerea credeti ca or sa creasca maine dimineata case in unirii la 1 dolar bucata, sa va luati toti?

aia e, nu ti permiti sa platesti, nu ti iei.

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

+Quote Post
Vizitator_asp.
mesaj Sep 19 2008, 02:37 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 02:02 PM) *

tarania tipic romaneasca. n-ai unde sa dormi, dar iti cumperi masina sa te vada toti manelistii ca esti "da valoare". cu metroul nu poti merge,ma?
daca asta nu-i zona buna, atunci cumpara-ti ceva pe magheru si spune-ne si noua pretul. toti va varsati frustrarile aici. pretul il face piata. daca tu nu poti sa-ti cumperi,nu trebuie sa-l jignesti pe ala care vinde. nu te obliga nimeni sa cumperi. nu-ti convine cat cere, nu-i dai si gata. v-ati invatat sa primiti totul gratis. ia spune, nu-i asa ca era mai bine pe vremea lu' ceausescu? primea casa si slujba gratis,nu-i asa? ce mi se pare trist, e ca exista oameni care n-au prins perioada aia dar gandesc asa.

+Quote Post
Vizitator_Juventino.
mesaj Sep 19 2008, 02:49 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Dr. Jekyll @ Sep 19 2008, 02:36 PM) *
nenica, o casa are valoare infinit mai mare ca o masina. masina in 5 ani o schimbi, o iei imediat cu credit, iti permiti sa faci mofturi... casa ai luat o si cine stie in cat timp mai poti sa te muti de acolo? plus ca o casa in clipa de fata se plateste singura. masina de cand o iei iti mananca banii fara sa produca nimic.

pun pariu ca peste 90% din romani ar da banii intai pe casa, decat pe masina. asta in situatia in care i ar avea.

toti vor casa si nu au bani. atunci sa nu si cumpere. citisem acum ceva timp la unul pe blog ce bine e sa stai cu chirie, ca nu merita sa ti iei casa. pai cat de prost sa fii nene sa scoti ineptii de genul asta? rata la o casa acum e cu o suta de euroi mai mare decat chiria sa stai in ea. pai cum sa merite ? pai si vulpea zice ca strugurii la care nu ajunge sunt acrii.

inteleg sa comenteze si sa inunde internetul cu mesaje "greii" care ai facut investitii si acum au interese sa zguduie un pic piata... dar chiar sa vezi acum pe toti comentand ca nu si permit casa... pai unde ati vazut voi ca toata lumea si permite casa? ma luati ca in afara iti cumperi nu stiu ce cu nu stiu cat. unde? la periferia celei mai dubioase strazi din cel mai dubios cartier, plin de negrii si ilegali? pai nu merge asa nene. o fi bucurestiul ultima capitala din europa, dar asta e. trebuie sa intelegeti ca si aici (facand paralela de rigoare) sunt clase sociale. unii isi permit anumite lucruri, altii nu. la noi toti cred ca li se cuvine orice. nu merge asa treaba.

problema e mai simpla decat pare. pretul e x. ai bani cumperi, nu ai - nu cumperi. omul vrea sa vanda o garsoniera cu 100 000 de euro. si care e problema voastra? daca tot sunt asa multe, aveti de unde lua, nu trebuie sa o luati pe a lui. ce atatea comentarii?
daca stati toti si dati aici cu parerea credeti ca or sa creasca maine dimineata case in unirii la 1 dolar bucata, sa va luati toti?

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

mai nene, exagerezi grav rau de tot. Am scris mai sus ca si eu si prietena mea avem salarii peste mediul din tara noastra, asta ce naiba inseamna, ca daca nici eu nu imi permit acea garsoniera atunci cine si'o perimte? cei 10% din populatia tarii care o duc extrem de bine, cu salarii de peste 3000 euro pe luna? Sa fi tu sanatos in tara asta, eu ma gandesc serios sa plec din ea.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Sep 19 2008, 02:50 PM
Mesaj #40

Guests

Incearca in publicatiile tiparite de imobiliare. e mai sigur decat pe internet.

+Quote Post
Vizitator_Marcus.
mesaj Sep 19 2008, 02:55 PM
Mesaj #41

Guests

Eu am vandut in martie un apartament de 2 camere in Dr. Taberei, etaj 9/10, cu 100.000 euro. In doua zile de la postarea anuntului am gasit cumparator care mi-a platit pretul cerut. Am avut si alte cateva oferte foarte apropiate de acest pret. Sa se fi schimbat radical situatia de atunci?

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 19 2008, 02:57 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (bogdan @ Sep 19 2008, 02:52 PM) *
man boogd2000@yahoo.com
da-mi un mail si iti cumpar eu garsoniera wink.gif

Nu o lua omule ca or sa mai scada preturile.Pretul e stabilit in functie de cerere si oferta si acum nu mai e cerere de la investitori straini pt ca ar iesi pe minus.

O sa scada si mai mult de atat, iei teapa daca cumperi.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 19 2008, 03:01 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Dr. Jekyll @ Sep 19 2008, 02:36 PM) *

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

Corect,

Si in plus nu vad pe niciunul sa-si puna problema urmatoare: are omul o garsoniera, vrea sa o vanda sa-si cumpere 2 camere (pp ca se casatoreste de ex.), pai cum draq sa o vanda cu 30.000 (pretul corect dupa unii), daca cel cu 2 camere e 100.000 ..... toti se pricep la evaluari .... probabil ii gasim pe forum si peste 5 ani plangandu-se ca e imposibil sa cumperi ...

Numai bine si succes la vanzare!

+Quote Post
Vizitator_Dr Jekyll.
mesaj Sep 19 2008, 03:13 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Juventino @ Sep 19 2008, 02:49 PM) *
mai nene, exagerezi grav rau de tot. Am scris mai sus ca si eu si prietena mea avem salarii peste mediul din tara noastra, asta ce naiba inseamna, ca daca nici eu nu imi permit acea garsoniera atunci cine si'o perimte? cei 10% din populatia tarii care o duc extrem de bine, cu salarii de peste 3000 euro pe luna? Sa fi tu sanatos in tara asta, eu ma gandesc serios sa plec din ea.

salariul mediu in romania este foarte mic. ala e, nu poti sa tragi de el in toate partile ca nu se intinde. asta nu inseamna ca si trebuie sa si poti sa ti iei casa cu el. atata vreme cat sunt alti care pot oferi mai mult ca tine - ca au bani din buticuri, salari, furati, gasiti, mosteniti nici nu conteaza - nu ai ce face decat sa ti astepti randul.
acum piata e tulburata, dar cred ca toti cei care vor sa cumpere or sa aibe un mic soc cand or vedea ca de fapt nu au scazut preturile. ce i drept, nu au crescut, dar pana in iarna or sa inceap sa o ia iar in sus.
ce vedeti prin anunturi de la agentii sunt frectii. alea sunt puse la plezneala ca sa suni si sa stie ei ca iti cauti casa, ca sa te asalteze cu 2 mii de telefoane pe zii cu oferte care nu au nici o legatura cu ce pret ai oferit tu sau cu zona sau cu etajul cautat de tine.
dar fiecare cum crede ca e mai bine. daca ti se pare ca ai pret bun si iti permiti, cumperi. daca vrei sa astepti, astepti. daca vrei sa pleci din tara, drum bun.
toate sunt alternative cu parti bune si rele, toate sunt dreptul tau. nu cred ca asta e problema posterului original, cum nu cred ca scopul lui era ca lumea sa inceapa cearta pe threadul lui.

tot dr jekyll will not hide.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Sep 19 2008, 03:15 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Juventino @ Sep 19 2008, 02:49 PM) *

Aia cu salarii medii in multe tari stau in chirie. Fara nici o suparare, la noi inca e ideea aia ca trebuie sa ai apartament. Nu e adevarat, trebuie sa-ti PERMITI sa achiti un apt. cu tot ce inseamna asta, schimbat tevaraia la 15-20 ani, izolatie externa, refacut fatada/terasa, etc.

Uite, eu lucrez in IT, si da, mi-am permis sa-mi iau anul asta un apt. E adevarat, mult mai scump decat acum 3 ani (dublu), dar si salariul meu era <50% din ce am acuma. Atunci nu mi-as fi permis, si din cauza salariului si din cauza conditiilor de acordare. Nici anul trecut nu mi-as fi permis, la ce preturi ajunsesera...
Vezi ca deja sunt banci care dau credite pe 35-40 ani...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 19 2008, 03:17 PM
Mesaj #46

Guests

nu pot sa editez ce am scris mai sus.
am mancat o gramada de "i" pe acolo, asa ca imi cer scuze. era scris la nervi tongue.gif
astfel,
salari, va deveni salarII
sunt alti care -> va deveni sunt altII care

si poate mai multe, dar mi e lene biggrin.gif

dr jekyll will not hide

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Sep 19 2008, 03:20 PM
Mesaj #47

Guests

Poveste clasica acum dupa o criza care s-a vazut si la noi, de fapt. Am fost acum o saptamana sa vad un apartament din '36 in zona centrala a Bucurestiului, l-am gasit pe net scos la vanzare cu variatii de cel putin 20.000 de euro de catre agentii. Am recunoscut blocul si scara si m-am dus direct la proprietar, din prima discutie deja scazuse cu 10% pretul insa apartamentul arata extraordinar de bine, nu cred ca exista multe blocuri noi care sa se laude cu o asemenea impartire a unui spatiu. Pretul este un joc al cererii si al ofertei insa si multa manipulare la mijloc. Preturile scad acum insa peste 4-5 ani or sa creasca din nou, nu foarte mult, dar or sa mai creasca, personal cred ca e vorba de manipularea pietei si de incercarea de a cumpara foarte ieftin imobile pentru a le vinde peste 4-5 ani cu 20 - 30% mai scump. De ce spun asta? Simplu, cele mai multe banci din Romania se imprumuta de la banci din afara, acum e rau dar lucrurile se vor indrepta, nici Marea Criza din 29-33 (cine asculta manele mi-e greu sa cred ca stie despre ce este vorba), nu a durat la nesfarsit chiar daca americanii credeau altceva. E un joc economic in care oamenii de rand sunt doar manipulati si mintiti... Nu exista pret corect, exista doar intelegeri intre cumparator si vanzator. Romanii nu stiu inca ce inseamna economie ei vor sa intervina statul pentru orice prostie, ca s-a scumpit varza, ca s-a ieftinit graul, ca e o frunza pe strada sau ca adie vantul prin curte....
Personal nu as da niciodata 75.000 de euro pe o garsoniera pe de alta parte as da milioane de euro, daca i-as avea, intr-o anumita zona din Bucuresti chiar daca asta ar insemna sa platesc de 20 de ori mai mult decat "pretul pietei" dar e vorba de chestii subiective, de nevoi si de asteptari.

+Quote Post
Vizitator_Dr jekyll will not hide.
mesaj Sep 19 2008, 03:24 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Adrian @ Sep 19 2008, 03:20 PM) *
Poveste clasica acum dupa o criza care s-a vazut si la noi, de fapt. Am fost acum o saptamana sa vad un apartament din '36 in zona centrala a Bucurestiului, l-am gasit pe net scos la vanzare cu variatii de cel putin 20.000 de euro de catre agentii. Am recunoscut blocul si scara si m-am dus direct la proprietar, din prima discutie deja scazuse cu 10% pretul insa apartamentul arata extraordinar de bine, nu cred ca exista multe blocuri noi care sa se laude cu o asemenea impartire a unui spatiu. Pretul este un joc al cererii si al ofertei insa si multa manipulare la mijloc. Preturile scad acum insa peste 4-5 ani or sa creasca din nou, nu foarte mult, dar or sa mai creasca, personal cred ca e vorba de manipularea pietei si de incercarea de a cumpara foarte ieftin imobile pentru a le vinde peste 4-5 ani cu 20 - 30% mai scump. De ce spun asta? Simplu, cele mai multe banci din Romania se imprumuta de la banci din afara, acum e rau dar lucrurile se vor indrepta, nici Marea Criza din 29-33 (cine asculta manele mi-e greu sa cred ca stie despre ce este vorba), nu a durat la nesfarsit chiar daca americanii credeau altceva. E un joc economic in care oamenii de rand sunt doar manipulati si mintiti... Nu exista pret corect, exista doar intelegeri intre cumparator si vanzator. Romanii nu stiu inca ce inseamna economie ei vor sa intervina statul pentru orice prostie, ca s-a scumpit varza, ca s-a ieftinit graul, ca e o frunza pe strada sau ca adie vantul prin curte....
Personal nu as da niciodata 75.000 de euro pe o garsoniera pe de alta parte as da milioane de euro, daca i-as avea, intr-o anumita zona din Bucuresti chiar daca asta ar insemna sa platesc de 20 de ori mai mult decat "pretul pietei" dar e vorba de chestii subiective, de nevoi si de asteptari.

In sfarsit cineva cu capul pe umeri.
Acum pot sa plec multumit acasa. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Bairam.
mesaj Sep 19 2008, 03:36 PM
Mesaj #49

Guests

@diversi: nu sunt nervos ca nu pot sa-mi vand "vechitura cutiuta" cu 70 si ceva de mii. Ultima data am anuntat-o la pretul asta pentru ca, am zis deja, cam asa era media preturilor pe net. Daca media era 50.000, cu atat o scoteam. SUNT nervos pentru ca nu pricep cum sa-mi iau repere cat de cat obiective privind pretul, pentru ca sunt prea putine tranzactii de care pot sa aflu ca sa-mi fac o idee. Si ma enerveaza ca siteurile de anunturi sunt pline de ciudatenii si - iata - am incercat sa ma iau dupa o medie a preturilor de acolo si multa lume de aici zice ca e pret cosmic. Si da, ma enerveaza si ca ma uit cum de multe ori anunturile sunt prelucrate cu +X% de agentii (care ar trebui sa stie pretul potrivit, sa-mi zica bai frate e prea mult, daca lasi din pret pana acolo ti-o vand).
Si mie doar asta imi ramane? 1) Sa scad mult si sa vand la cat nimeresc, mult/putin, sub medie sa fie, sau 2) sa pierd timp scazand cate 2-5000, pentru ca nu pot sa-mi fac o idee corecta despre ce-ar fi bine?
Sau sa revin la agentii care probabil cer in continuare "exclusivitate, ca noi asa lucram" pe o piata crapata si probabil imi propun din nou preturi d-astea colosale, in loc sa-mi zica "ma omule, acum un pret ok e asta" sau "ma omule, ne intelegem la comision sau suma fixa, lasa ca incerc eu sa ti-o vand mai repede decat altii, gasesc eu pretul bun, ca eu oricum imi iau banul"?

+Quote Post
Vizitator_eropoly.
mesaj Sep 19 2008, 03:39 PM
Mesaj #50

Guests

Man, o garsoniera in infectia asta de orash nu face banii aia. Succes daca o sa gasesti vreun fraier sa ti-o ia si sa plateasca creditu' catre banca fo' 25-30 de ani cat e un termen de rambursare normal, si sa-si ia de la gura in toti acesti ani pentru o camarutza in targ. De fapt vrei sa o dai cu asa pretz ca sa mai pui nimica toata si sa-ti cumperi un apartament nou, mai mare tot in infectia asta de orash...

+Quote Post
Vizitator_ekopoly.
mesaj Sep 19 2008, 03:45 PM
Mesaj #51

Guests

Si cum credeti ca "a crescut pretul" ?? Ai bagat vreun ban in anii astia in garsoniera aia ?? NU ! de fapt te uiti in ziar si zici" a crescut pretul" ... asa de la sine ... sau cum ??? Un pret pe o casa trebuie sa ramana tot ala ca materialele bagate in el au ramas tot alea ... inafara de cand se fac imbunatatiri consistente ... dar cand ai o garsoniera pe care o tii asa ani de zile si dupa aia o vinzi cu pretz dublu..asta se keama SPECULA !!! si asta faceti si voi cu garsoierele voastre si asta fac si firmele asta de imobiliare care fac evaziune fiscala...

+Quote Post
Vizitator_felry.
mesaj Sep 19 2008, 03:47 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Mihai @ Sep 19 2008, 03:15 PM) *
Aia cu salarii medii in multe tari stau in chirie. Fara nici o suparare, la noi inca e ideea aia ca trebuie sa ai apartament. Nu e adevarat, trebuie sa-ti PERMITI sa achiti un apt. cu tot ce inseamna asta, schimbat tevaraia la 15-20 ani, izolatie externa, refacut fatada/terasa, etc.

Uite, eu lucrez in IT, si da, mi-am permis sa-mi iau anul asta un apt. E adevarat, mult mai scump decat acum 3 ani (dublu), dar si salariul meu era <50% din ce am acuma. Atunci nu mi-as fi permis, si din cauza salariului si din cauza conditiilor de acordare. Nici anul trecut nu mi-as fi permis, la ce preturi ajunsesera...
Vezi ca deja sunt banci care dau credite pe 35-40 ani...

In curand or sa dea credite pe 50-60 de ani..sa lasi mostenire ratele....

+Quote Post
ekek
mesaj Sep 19 2008, 03:51 PM
Mesaj #53

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 9-September 08
Utilizatorul numarul: 2 905

Citeaza (eropoly @ Sep 19 2008, 04:39 PM) *
Man, o garsoniera in infectia asta de orash nu face banii aia. Succes daca o sa gasesti vreun fraier sa ti-o ia si sa plateasca creditu' catre banca fo' 25-30 de ani cat e un termen de rambursare normal, si sa-si ia de la gura in toti acesti ani pentru o camarutza in targ. De fapt vrei sa o dai cu asa pretz ca sa mai pui nimica toata si sa-ti cumperi un apartament nou, mai mare tot in infectia asta de orash...

stai tu linsitit, ca sunt multi care nu ar trebui sa si ia de la gura 30 de ani cum zici tu.
la 70000 platesti rata in jur de 600, iti spun eu, si stiu o gramada de oameni (normali) car pot sa plateasca costul asta lunar, fara sa ramana "pe butuci".

Oricum, problema omului e una reala, agentiile la noi sunt doar paraziti, nu fac decat sa incurce piata si sa incerce sa suga de unde se poate. Nu ajuta cu nimic. Ar trebui impuse niste norme pe tema asta. Agentia trebuie sa alerge sa gaseasca client, sa se ocupe de acte, de anunturi etc. Tu trebuie doar sa te duci sa semnezi actele. Ce fac ei acum e tiganie. Asa ceva e inacceptabil si sunt mai mult ca sigur ca si ilegal.
Intermediari nespalati. Ma rog, un procent mare, probabil sunt si 2 agentii care fac treaba buna. Dar eu nu le am gasit.

Dr Jekyll will not hide

+Quote Post
Vizitator_Seba.
mesaj Sep 19 2008, 03:53 PM
Mesaj #54

Guests

Daca aveti posibilitatea sa plecati, plecati. Nu din lasitate, ci doar ca sa vedeti cum e si in alta parte. Si o sa va faceti o imagine mult mai completa, o sa vedeti ca in occident nu ti-e frica sa traversezi strada, ca gunoiul nu e lasat pana schimba aerul pe tot cartierul.
In acelasi timp insa o sa vedeti ca un imobil in zona mediu spre buna a unui oras nu se va ieftini oricat vor trece anii! E nou - e scump. E vechi - pai e scump ca are pozitie si are si farmec. Da, chiar daca e farmecul ala cu miros de mucegai, chiar daca caramida are trei sute de ani, pretul va fi mereu ridicat! Haideti sa luam niste exemple. O bodega in zona semicentrala in Paris (da, Parisul are si el bodegi) se duce spre 400 000

+Quote Post
Vizitator_GeorgeS.
mesaj Sep 19 2008, 03:56 PM
Mesaj #55

Guests

cutia aia de chibrit valoreaza cam 10.000 euro

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 19 2008, 04:42 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Adrian @ Sep 19 2008, 03:20 PM) *
Simplu, cele mai multe banci din Romania se imprumuta de la banci din afara, acum e rau dar lucrurile se vor indrepta, nici Marea Criza din 29-33 (cine asculta manele mi-e greu sa cred ca stie despre ce este vorba), nu a durat la nesfarsit chiar daca americanii credeau altceva.

Si pana la Marea Criza toata lumea zicea ca n-are cum sa se intample.

Daca tot nu te adresezi p__imii, sa revenim mai aproape de timpurile noastre, tot la americani.. cu o istorioara

Citeaza
Lynn Edmonds and his wife, Sebnem, could barely wait to sign on the dotted line back in May when they committed themselves to pay $796,000 for a three-floor townhouse under construction in Alexandria's Cameron Station.

But since May, the sales prices for the development have fallen -- and units like the one the Edmonds bought are now being sold for $699,900. The Edmonds are facing the prospect of a $100,000 loss in value before they even walk through the front door.

"We blithely stepped into the contract, thinking it would hold its value -- but that's not the case," said Edmonds, 46, a program analyst and Air Force veteran. "I feel so stupid putting myself into it. It's real estate -- I knew on a theoretical basis that it might go up and it might go down, but now I know it on a practical level."

Dar, nu-i asa, n-are cum sa ne atinga pe noi.

+Quote Post
marc7669
mesaj Sep 19 2008, 04:42 PM
Mesaj #57

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 19-September 08
Utilizatorul numarul: 3 188

Uitati-va aici :

http://www.tecnocasa.it/commerciale/txtsea...Tecnocasa-Cerco

Apoi aici, (oferte de finantare in cazul unui imprumut de 85000

+Quote Post
Vizitator_Virgil.
mesaj Sep 19 2008, 04:45 PM
Mesaj #58

Guests

In legatura cu locuintele din Paris cu o caramida de 300 de ani... sariti peste principalul motiv pentru care se discuta la noi de blocuri noi/vechi. Zona seismica in care ne aflam nu ne permite sa gandim ca acolo. Un bloc construit inainte de 70 este periculos iar unul inainte de 40 este foarte periculos. Eu unul nu as cumpara o locuinta intr-un bloc vechi fara o expertiza tehnica reala. Un bloc nou este calculat si dimensionat in conformitate cu normativele actuale care se cam dubleaza la 4 ani (e extraordinar unde se ajunge cu structura acum) si daca ati discuta cu un inginer de structuri v-ati lamuri de ce acolo un apartament vechi poate sa pastreze un pret mare datorita "atmosferei" dar unul de la noi nu mai valoreaza decat terenul pe care sta.

+Quote Post
Vizitator_Cornel.
mesaj Sep 19 2008, 04:58 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Bairam @ Sep 19 2008, 03:36 PM) *
SUNT nervos pentru ca nu pricep cum sa-mi iau repere cat de cat obiective privind pretul, pentru ca sunt prea putine tranzactii de care pot sa aflu ca sa-mi fac o idee

Uite la ce m-am gandit eu.

Da un anunt pe site-ul ala celebru unde sa uita toata lumea dupa preturi...

Pune un pret care crezi tu ca e mult sub pretul pietei si la care nu ai vinde, sa zicem in cazul tau...50.000 deci cu 20.000 sub pretentiile tale actuale.

Vezi cati oameni hotarti sa cumpere suna si isi manifesta intentia de a cumpara. In mod normal ar trebui sa sune destul de multi. Te scuzi frumos smile.gif si le zici ca tocmai ai dat-o ...eventual sa iti lase un nr de telefon poate se razgandeste cumparatorul (zici ca nu ai semnat decat un antecontract contractul de v-c il vei semna dupa ce ia persoana credit)

Daca au sunat multi oameni dai din nou anunt cu un pret putin mai mare...vezi din nou cati suna, bineinteles ii refuzi frumos ca mai inainte. Pas cu pas numraul celor care va suna va scadea simtitor.

Faci asa pana cand sa zicem suna un singur om. Daca vezi ca e singurul ofertant il suni zici ca precedentul cumparator s-a razgandit si esti gata sa faceti afacerea smile.gif

Cu metoda de mai sus vezi care este pretul corect, prin pret corect eu inteleg pretul la care gasesti cumparator. Daca pretul corect determinat prin metoda de mai sus nu te multumeste, asta e... mai astepti si ramane sa mai incerci la anu, atunci va fi o alta piata, mai buna sau mai rea din punctul tau de vedere (de vanzator)

Citeaza (Bairam @ Sep 19 2008, 03:36 PM) *
Sau sa revin la agentii care probabil cer in continuare "exclusivitate, ca noi asa lucram"

No shit!!! mai sunt agentii care te refuza daca nu ai exclusivitate cu ei ? Nu prea cred...

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 19 2008, 05:05 PM
Mesaj #60

Guests

http://www.tridel.com/accolade/p1/accolade_p1_floorplans.pdf

Cam asa arata o oferta imobiliara in Toronto.
Notati ca preturile sunt in CAD( se imparte cu 1.56).
Condo nou... cu piscina la Penthouse, sala de distractii etc, etc.
Parcul la 20m, si cand ma refer la parc nu vorbesc de un palc de verdeata la 10 km distanta.
Este la 8 minute de CN Tower. Apoi raportati la venituri medii, celtuieli etc. etc si vedeti cam unde suntem noi.
Baieti, reveniti-va. Preturile din Bucu sunt prea mari si pentru un milionar.
Suntem o natie atat de usor de manipulat. De aia specula, spaga, coruptia functioneaza atat de bine. Terenul fertil. Eu inca nu pot sa inteleg cum poate sa coste o dacie solenta, mana a doua , din 2003 ... 4500Euro.
Jaf la drumu mare.
Explicatia e simpla : Cererea dicteaza Oferta. Dar unde-i autocontrolul?

+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 10:41 PM