IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi construiesc o casuta!Cer sfaturi...
Vizitator_Calinescu Alexandru.
mesaj Dec 16 2009, 05:44 PM
Mesaj #1

Guests

Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.
Go to the top of the page

+Quote Post
CapraVecinului
mesaj Dec 16 2009, 07:53 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 751

Citeaza (Calinescu Alexandru @ Dec 16 2009, 05:44 PM) *
Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.

exista un sistem de constructii , nu stiu cum ii zice , ideea e ca se toarna beton in cofraje de polistiren care pe urma ramin pe post de izolatie . Stiu ca la 50000 euro , daca ai pamintul tau , poti sa obtii 150 mp de spatiu locuibil . Sper sa-ti spuna altii mai mult .

+Quote Post
Vizitator_zator1.
mesaj Dec 17 2009, 01:15 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 16 2009, 07:53 PM) *
exista un sistem de constructii , nu stiu cum ii zice , ideea e ca se toarna beton in cofraje de polistiren care pe urma ramin pe post de izolatie . Stiu ca la 50000 euro , daca ai pamintul tau , poti sa obtii 150 mp de spatiu locuibil . Sper sa-ti spuna altii mai mult .

+Quote Post
Vizitator_eugen.
mesaj Dec 17 2009, 02:06 PM
Mesaj #4

Guests

Sistemul despre care vorbeste comentatorul de mai devreme, cu beton turnat in cofraje, se numeste Amvic. Pe amvic.ro gasesti mai multe.

+Quote Post
Vizitator_lumi.
mesaj Dec 17 2009, 02:48 PM
Mesaj #5

Guests

vezi sa nu iei teapa de la constructor...
ce am auzit de la prieteni brrrr
ideea e sa ai o recomandare buna si sa nu dai multi bani inainte ca nu-i mai vezi.

+Quote Post
big_fufu
mesaj Dec 17 2009, 09:24 PM
Mesaj #6

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 19-July 09
Utilizatorul numarul: 10 125

Buna seara!
As dori sa va dau citeva sfaturi din experienta proprie.
In primul rind, mergeti la primaria locala si scoateti un certificat de urbanism, si cititi foarte bine si atent conditiile tehnice mentionate acolo. Apoi, contactati un proiectant autorizat - in principiu un arhitect inscris in Ordinul arhitectilor, cu care sa contractati proiectare, ce va cuprinde obligatoriu, pe linga faza de autorizare a construirii si faza de proiect tehnic de executie - fara de care nu puteti nici fizic nici legal sa construiti.
Odata obtinuta autorizatia de construire, puteti contacta o firma care sa va faca un deviz-oferta, si cu care sa contractati construirea. Atentie la firma de proiectare si la cea de construire, musai pe baza de recomandari si vizionare de lucrari precedente.
Acum, despre constructie cite lucruri. Avind in vedere ca aveti un teren f mic, ideal ar fi sa va dezvoltati pe verticala mai mult, deoarece o amprenta mai mica la sol inseamna si costuri de fundare mai mici. Va sfatuiesc sa mergeti pe un regim de inaltime demisol, parter si mansarda, cu structura din zidarie portanta din caramizi GVP, cu min. 10cm de polistiren pt izolarea termica exterioara. Nu are rost sa mergeti pe structuri mai costisitoare sau mai ieftine, dar experimentale, deoarece valoarea dvs de investitie e relativ mica - am date recente cu o casa contractata cu firma de constructii la mai putin de 200 de euro /mp.
Va doresc mult succes si atentie la acte!

+Quote Post
Vizitator_BAUFAX.
mesaj Jan 2 2010, 09:27 AM
Mesaj #7

Guests

SALUT

Avem proiecte executate la cheie incepand de la 35000 euro cum ati dori voi. Executia este in 60 de zile.Casa are 90 mp suficient pt. o familie. Contacteaza remus_barfly@tvn.hu

+Quote Post
Vizitator_nea caisa.
mesaj Jan 2 2010, 12:21 PM
Mesaj #8

Guests

Sigur vrei sa construiesti casa in comuna Berceni? La banii astia mai mult ca sigur poti cumpara o casa intr-o tara cu clima mai calda. Vezi Grecia sau Spania.

+Quote Post
Vizitator_lucian.
mesaj Jan 2 2010, 12:21 PM
Mesaj #9

Guests

Buna ziua

Snt proiectant de rezistenta de vreo 12 ani si am in urma prin firma la care lucrez mai mult de 100 de case de diferite tipuri si marimi.
Comentariile citite mai sus mi-au lasat un zambet amar pt ca nu surprind decat anumite aspecte.
Iti recomand sa iti cauti un proiectant serios si sa lasi sfaturile de pe internet. Personal eu spun sa uiti de Amvic din mai multe motive (sa zicem ca nemtii au renuntat la el cand au realizat ca nu pot scoate soriceii din polistiren...
Pretul de 200 de euro /mp e o utopie, daca nu se refera cumva la pretul exclusiv al structurii
Impartasesc ideea de mai sus de a merge la primarie si de a scoate Certifdicatul de Urbanism si sa stabilesti ce se permite sa faci, dar apoi eu as mai introduce niste conditionari:
- afla mai intai de la furnizorii de utilitati cat o sa fie pretul acestora (apa, canal, gaze,...). Functie de amplasament s-ar putea sa ajungi la niste zeci de mii de euro.
CRED CA E FOARTE IMPORTANT SA TE DECIZI PT CAT TIMP VREI SA FOLOSESTI CASA ASTA. In ideea in care gasesti si Dacii la 20 de milioane dar nu o sa cumperi niciodata aceasta masina (daca vrei sa merite) cred ca mai intai ar trebui sa discuti cu un arhitect sa decizi ce astepti tu de la utilitatea acestei case. Asta o sa determine o suprafata desfasurata a casei. Daca nu ai firma proprie de executie si nici nu vrei sa construiesti o casa care peste 5 ani sa te umple de probleme inmulteste suprafata cu minim 600 de euro pe mp (fara teren si utilitati). Cauta apoi surse de finantare (credite ...) si fa casa in ritmul in care poti. Din punctul meu de vedere realizeaza mai intai anvelopa (structura+fatade+usi + centrala termica). Asta te va duce la un 200 de euro /mp. Apoi in timp o finisezi (functie de vise intre 150 si mii de euro /mp) si o dotezi cu instalatii (intre 200 si 2000 de euro si aici)
Sincer cred ca cea mai importanta decizie este ce astepti de la aceasta casa. Si ca rezistenta in timp si ca utilitate. In domeniul asta bun si ieftin nu exista. Sau daca da, eu pariez pe maxim 3 ani. apoi....

Bafta!

un proiectant satul de tepele marketingului

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 2 2010, 02:11 PM
Mesaj #10

Guests

e bine sa te orientezi si dupa preturile actuale... poate achizitionezi mai bine una de-a gata

Preţurile la apartamete în Piteşti: 25.000 – 90.000 euro

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Jan 2 2010, 05:26 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (ghidulocatarului @ Jan 2 2010, 02:11 PM) *
e bine sa te orientezi si dupa preturile actuale... poate achizitionezi mai bine una de-a gata

Preţurile la apartamete în Piteşti: 25.000 – 90.000 euro

+Quote Post
Vizitator_Ionel costea.
mesaj Jan 3 2010, 11:58 AM
Mesaj #12

Guests

In suma de 50.000 euro putem sa ne incadram in constructia unei case de 100 mp. sol + 50 mp. mansarda la cheie dupa cum urmeaza:1)Executie proiect 2)Executie constructie la rosu 3)Instalati sanitare,electice si termice 4)Finsisari interioare si exterioare 5)Tamplarie termopan exterior si lemn stratificat interior. Ne puteti contacta la nr. de telefon:0767998336

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 5 2010, 12:30 PM
Mesaj #13

Guests

de maine ar trebui sa inceapa normalizarea si in tara naostra ...

+Quote Post
Vizitator_sianu george.
mesaj Jan 9 2010, 11:10 AM
Mesaj #14

Guests

eu exzecut case la cheie la un pret rezonabil si cred ca ati facut cea mai buna alegere cand ati ales sa construiti o casa.Din propria experienta cred ca va incadrati in cei 50000E pentru o casa de 160mp p+m.Am si cateva exemplare executate in comuna Berceni.Pentru mai multe detalii sunati la nr. de tel:0757051413;0745351708;0726109493.Astept sa ma contactati si sa colaboram impreuna.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 13 2010, 03:37 PM
Mesaj #15

Membru
**

Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

atentie cu garantiile lasate pe la amanet.... sa nu lasati terenuri, case etc

+Quote Post
Vizitator_CIPRIAN POPA.
mesaj Jan 24 2010, 09:51 PM
Mesaj #16

Guests

Eu impreuna cu echipa mea construim case si vile de mai bine de 5 ani insa preturile care se vehiculeaza in jurul sumei de 50000 euro pt o constructie sunt mult prea exagerate.Cu suma de 50000 euro va puteti cumpara materialele pt o casa P+1+M la rosu care nu depasesc 13000 euro inclusiv geamuri si acoperisul ,inca 15000 euro va costa firma de contructii pt toata afacerea adica constructia casei pana la finisaje interioare si exterioare si intre 5-10000 euro materialele pt finisajele interioare si exterioare in functie de preferintele d-voastra si asa vedeti ca nu se ajunge nici la suma de 40000 euro la cheie, nu doar manopera unora care se ridica la aceeasi suma.Pentru o casa la rosu P+1+M la noi suma variaza intre 180 si 300 MILIOANE in functia de suprafata si altele,iar P+M in jur de 200 milioane,finisajele interioare la o o asemenea constructie P+1+M nu depasesc 250 milioane incluse sunt instalatiile electrice si sanitare iar finisajele exterioare in jur de 100 milioane,astea sunt preturile maxime la firma noastra.Daca sunteti interesat de o colaborare cu noi sau pt mai multe detalii sunati la 0765.591541

+Quote Post
Vizitator_sabin.
mesaj Jan 25 2010, 07:25 AM
Mesaj #17

Guests

Salut,

Gasesti pe net foarte multe linkuri pentru case ecologice, de lut/chirpici, lemn - cu energie solara, eficiente termic, cu impact si pret redus (depinde cat confort vrei si de conformatia terenului). Poti descarca manuale de construit astfel de case - Cateva idei mai jos:

In Romania sunt cateva familii (de care stiu) care vor sa faca/au facut asa ceva. In alte tari iti poti face o astfel de casa cu prieteni si ceva ajutor de la cineva priceput, cu costuri foarte reduse, fara sa apelezi la o firma specializata.

http://viatalatara.wordpress.com/idei-pentru-casa/
http://rodicabotan.blogspot.com/2009/06/case-din-pamint.html
http://www.earthship.net/

Mult spor si succes!

+Quote Post
Vizitator_daniel-patzitul.
mesaj Jan 25 2010, 08:45 AM
Mesaj #18

Guests

NU lucrati LA NEGRU, indiferent cat de mare pare economia. Daca iese prost veti fi singurul raspunzator si de respectarea prescriptiilor tehnice si de necazurile legate de calitate. O echip[a la negru dispare si nu mai poate fi trasa la raspundere. Putei lucra pe etape, cu receptie de calitate, dar va trebui un diriginte "hain" la suflet. Costul acestuia va fi clar recuperat din evitarea necazurilor.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jan 25 2010, 12:36 PM
Mesaj #19

Guests

Autorul postului vad ca nu raspunde in nici un fel. Sper ca totusi mai este interesat de interbare, altfel inseamana ca e nepoliticos (daca si-a rezolvat treaba ar fi bine, din politete, sa anunte, pentru ca threadul sa sae inchida de la sine).

In sfarsit...

a) 50,000 EUR este imens pentru o asemenea constructie
cool.gif mansarda e inutila-uita
c) poate te razghnadesti in ce privete lemnul...

+Quote Post
Vizitator_volo.
mesaj Jan 25 2010, 07:37 PM
Mesaj #20

Guests

Constructia unei case este o treaba foarte serioasa si necesita o foarte multadocumentatie in conditiile in care bugetul este limitat. Trebuie sa cauti si sa citesti mult .............multe probleme le vei descoperi chiar in momentul constructiei. Exista multe postari pe internet - gen jurnal de constructie- din care vei putea invata. Sfaturile mele:
- in momentul in care faci proiectul ar fi bine ca la discutie sa participe atat constructorul cat si arhitectul. Zic asta pt ca arhitectul isi va impune o anumita tendinta care va costa ....ma refer la tot felul de briz- brizuri;
- chiar daca este mai scump este bine sa faci un proiect DDE (detalii de executie). Te ajuta sa verifici lucrarea si este totul mai clar pt constructor. Am intalnit "constructori", cand solicitam oferte, care nu erau in stare sa citeasca u n astfel de proiect. |Atentie ca foarte multi arhitecti nu vor accepta sa faca proiectul.......este mult de munca........si vor incerca sa te convinga ca nu ai nevoie decat de nivel PAC (autorizatie de construire).
- cel mai important criteriu pt alegerea constructorului ar trebui sa fie lucrarile executate..........vizionate si o discutie cu proprietarii. Eu mi-am facut casa si deoarece am avut/am o relatie foarte buna cu constructorul, am fost de acord ca oricand poate veni cu potentiali clienti..........cel putin pana o voi termina. Cand va fi terminata ......cred ca nu va mai fi nevoie ca va avea alte lucrari si nici nu vreau ca sa mai am casa muzeu
- daca nu te pricepi sau nu ai inclinatii ar fi bine sa ai un diriginte de santier- este o cheltuiala suplimentara dar te scuteste de neplaceri. In acelasi timp ai certitudinea ca lucrarea corespunde calitativ.
Ce sa zic ..........bafta si studiaza inainte sa faci acest pas.

+Quote Post
Vizitator_RAZVANVOICULESCU.
mesaj Feb 3 2010, 07:44 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 16 2009, 07:53 PM) *

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 3 2010, 09:29 AM
Mesaj #22

Guests

Autorul threadului ar fi politicos sa il inchida daca si-a rezolvat sau sa dea totusi o reactie.

+Quote Post
Vizitator_Alexandru Calinescu.
mesaj Feb 3 2010, 06:44 PM
Mesaj #23

Guests

Ma scuzati dar am avut ceva probleme in ultima vreme, nu am putut intra. Cine poate sa-mi faca o oferta sa ma contacteze la numerul de telefon //. - Alexandru . Va multumesc !

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Feb 3 2010, 07:19 PM
Mesaj #24

Guests

Cel mai important e sa gasesti un arhitect bun cu care sa te sfatuiesti cum sa gandesti casa, pe ce solutie de constructie sa mergi, ce constructor sa alegi si mai ales cum sa te incadrezi in buget. Un arhitect mai bun, chiar daca e mai scump, te poate ajuta mai mult decat toti pamenii cu care vei intra in contact in toata aceasta aventura, pentru ca el ii coordoneaza pe toti. Nu te grabi sa gasesti intai constructorul.

Cauta pe google cu "arhitect".

+Quote Post
Vizitator_un om.
mesaj Feb 3 2010, 07:52 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Alexandru Calinescu @ Feb 3 2010, 06:44 PM) *
Ma scuzati dar am avut ceva probleme in ultima vreme, nu am putut intra. Cine poate sa-mi faca o oferta sa ma contacteze la numerul de telefon //. - Alexandru . Va multumesc !

Tare ma tem ca tanarul nu va mai intra pe aici, si asteapta doar telefoane.
Dar totusi, daca revine, sa-mi zic si eu parerea (nu lucrez in domeniu, dar am cateva contacte direct in domeniul constructiilor, si am idei despre construirea unei case).

Mai intai de toate, stimate solicitant, sa nu mai incepi niciodata cu anuntarea sumei pe care vrei s-o cheltui!
Anunta mai bine ce iti doresti, sa zicem: "Cat ar costa pe metru-patrat o casuta in localitatea X, cam de 100mp (mai mult de un apartament obisnuit de bloc), cu finisaje normale nu de lux, la un pret decent, facuta de o firma serioasa care poate dovedi experienta anterioara?"

Inainte de a cere oferte de la firme (stii ca e criza? nu banuiesti ca multi abia asteapta sa pescuiasca oameni fara experienta dar cu bani de "aruncat" din nestiinta?) lamureste-te tu cat mai bine ce-ti doresti:
- sigur ai nevoie de mansarda, sa te cocoti de 20 de ori pe zi pe scarile alea enervante, si sa cheltui mai mult cu constructia casei ca sa reziste la greutatea suplimentara?
- sigur vrei si subsol/demisol, care costa o gramada sa fie izolat (si sa fie construit acolo in groapa aia uriasa in pamant), nu-ti ajunge parterul?
- pastreaza-ti intotdeauna o parte din bani de rezerva (daca ai 50.000 in total, fa-ti plan sa cheltui 25-30.000 pe casa, iar restul tine-l pentru utilitati si pentru amenajarea curtii, ca doar nu vrei sa ramana ca dupa razboi cand termina constructorul tot tambalaul... si, de ce nu, o parte tine-o acolo la banca, ca sigur o sa gasesti pe ce s-o cheltui mai incolo).
- fa un efort si fa-ti chiar un plan aproximativ al camerelor, ca daca te lasi pe altii (chiar arhitecti, multi sunt doar niste rechinuti superficiali care dau la toti clientii cam aceleasi planuri tip ca sa faca ei economie la efort)... asa ca s-ar putea sa-ti para rau mai incolo (deseori, planurile pe care le ofera ei folosesc idei ciudate, rezultand case in care ori te misti greu, ori nu au deloc personalitate, ori nu te simti confortabil in ele pentru ca nu te reprezinta deloc).

Iar in privinta pretului, sunt de parerea celui care a scris mai devreme: ca sa faci o casa simpla obisnuita, cu materiale facute dupa plan (nu furate de constructor) si cu finisaje obisnuite (nu materiale de import Spania sa zicem la pret triplu care arata la fel cu cele ieftine), se ajunge cu tot cu profitul constructorului pe la 300 euro/ mp.

+Quote Post
Vizitator_din_santier.
mesaj Feb 4 2010, 08:24 AM
Mesaj #26

Guests

...si mai ales, urmeaza cateva reguli de bun-simt, care sa-ti micsoreze cheltuielile: nu dormitoare orientate spre nord, suprapune daca poti baile cu bucataria astfel incat sa nu plimbi tevi prin toata casa, fara multe holuri ca asta inseamna spatiu pierdut, etc. Eu a trebuit sa ajung la al 6-lea arhitect ca sa respecte aceste simple deziderate blink.gif Unii voiau sa ma ocup eu de acte (autorizatii), altii cereau bani pe schite preliminare, altora le faceau treaba studentii de la arhitectura rolleyes.gif

Multa bafta, o sa ai nevoie !

+Quote Post
Vizitator_MOCANU IACOB.
mesaj Feb 25 2010, 10:38 AM
Mesaj #27

Guests

BUNA ZIUA SFATURI SANT O GRAMADA IAR PARERILE SANT INPARTITE CEL MAI BINE E SA STI CE VREI IAR ECHIPA NOASTRA DE PROFESIONISTI POTE SA TE AJUTE SATI REALIZEZI VISUL .
FARA SA TE COSTE NIMIC NE PUTEM INTILNI SI SA ITI PROPUNEM MAI MULTE VARIANTE DIN CARE TU POTI SA OPTEZI PENTRU CEA CARE TE AVANTAJEAZA.
NOI CONSTRUIM CASE CLASICE DAR IN ULTIMI ANI AM CONSTRUIT CASE DIN COFRAJE DE POLISTIROL
NU POLIESTER CI POLISTIROL CEVA MULT MAI BUN DECIT POLIESTRU LA NOI IN ROMANIA ACEST SISTEM DE CASE SE NUMESC TIP AMVIC //.

+Quote Post
Vizitator_din_santier.
mesaj Feb 25 2010, 02:59 PM
Mesaj #28

Guests

Mda, ca tot vorbeam de Amvic...sau de constructorii seriosi din RO angry.gif

Adevarul

+Quote Post
Vizitator_speriat.
mesaj Feb 25 2010, 04:58 PM
Mesaj #29

Guests

Trebuie sa ma apuc si eu sa-mi fac o casa, dar sunt de-a dreptul exasperat de profesionalismul constructorilor intalniti pana acum.
Vara trecuta un prieten din Ardeal si-a terminat (instalatii, izolatii si finisaje) casa cu 2 echipe din Germania si imi spunea ca asa a iesit mai ieftin si mai bine. Au adus cu ei toate materialele si sculele si au facut totul la timp, cum trebuie si fara sa fure nimic. Poti sa-ti calibrezi bolobocul dupa faianta si gresia de la el din casa. Si oamenii erau romani care munceau in Germania iar maistrul era un sas plecat de mult.
Nu-s constructor, dar totusi sunt inginer, si cum vorbesc cu cate un mare mester d'asta constructor ma iau cu mainile de cap. N-au in cap decat basini si ca stiu ei mai bine, desi contrazic fizica elementara si cat trebuie ei sa fie platititi desi ori de cate ori le ceri sa-ti explice cum or sa faca ceva nu stiu sa spuna. Nici macar recomandarile fabricantilor nu le-au citit, ca sa nu mai vorbim ca probabil nici n-au vazut sculele necesare in viata lor.
Nu cred ca nu exista si meseriasi adevarati, dar cred ca-s pe afara sau se ascund

Aaaa, si nu, nu-s d'ala care vrea totul ieftin. Vrea treaba facuta cum trebuie si sa n-am impresia ca ala isi bate joc de mine cand imi spune pretul. Dar se pare ca la rromanica e dificil...

+Quote Post
Sam Chuk Yin
mesaj Feb 26 2010, 12:28 PM
Mesaj #30

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 15-February 10
Utilizatorul numarul: 18 715

Romania ce tara frumoasa! Pacat ca este locuita!

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th July 2019 - 10:16 PM