IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reintoarcerea mea in Romania
amorezu
mesaj Apr 14 2010, 08:27 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 25-June 09
De la: SUA
Utilizatorul numarul: 9 252

Buna ziua,

As dori sa incep prin a imi cere scuze daca vorbesc si cu cuvinte englezesti, deoarece pur si simplu nu imi amintesc cum se zice la unele lucruri, (in general diplomele obtinute de la universitate) in Romana.
Cu acestea spuse voi incepe cu educatia mea:

Am 22 de ani, sunt student la University of Washington din Seattle, WA si anu viitor in primavara voi termina facultatea. Au fost 4ani extrem de lungi dar eu spun ca educatia primita a meritat.

Voi avea specializare de 4 ani in:

-Gartography ( Crearea si editarea de harti in principal folosind programul GIS-geographical informational systems. Aici intra tot felu de harti, de la cele simple care arata geografia unei locatii, pana la cele care arata nivelu de poluare, fotosinteza in diferite locuri, cam mai tot ce poate fi reprezentat pe o harta)
-Environmental and Health and Society Geography( Geografia mediului inconjurator si studiul societatii cred ca i s-ar zice in Romania)

-Probabil ca si Engleza, desi nu m-am hotarat inca pentru ca ar fi un pic cam supra incarcat programul(mai am 3luni timp sa declar totusi).

Iar diploma de 2 ani in:

- Environmental Science ( stiinta mediului inconjurator, precum si folosirea programului LINGO/LINDO pentru a rezolva diferite probleme in acest domeniu si nu numai)

Aici in America sunt destule slujbe, unele mai tentante altele mai putin, dar toate platind la asa nivel incat sa pot sa stau in un apartament inchiriat, si sa imi platesc imprumuturile inapoi (intre $24k/an si $55k/an).

Cu toate acestea as dori sa revin in Romania, pentru ca sunt destul de satul si de aceasta tara. Sunt multe bune si frumoase, dar sunt si foarte multe urate.

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca gasesc o slujba de inceput care sa ma plateasca cel putin $700-$800dolari/luna in domeniul meu.As avea nevoie de atat pentru ca din acesti bani o sa platesc $400/luna la imprumuturi iar din restu de 4 sa incerc sa traiesc? Aici cu precizarea ca inca avem un apartament in Bucuresti care este platit. Nu mai platim decat intretinerea la el.
Eu consider ca din $400 pot sa traiesc, ca nu am nevoie de mai mult decat bani de mancare, abonament la tramvai si platitul facturilor la apartament

Nu am mai fost in Romania de cand am plecat (acum 8 ani) si as dori sa ma intorc sa lucrez in tara daca se poate, dar nu am gasit optiuni de slujbe pe domeniul meu(in general studiul societatii, mediului inconjurator, cartografie si geografie)
Sau poate nu m-am uitat unde trebuie, asa ca astept sugestii.

Vad ca peste tot prin presa se scrie numai de coruptie, mita,etc dar sper ca sa nu fie chiar asa, ca pana la urma suntem in anul 2010 si suntem un popor civilizat(sau asa consider eu).

--------------------
Mihai C
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Apr 15 2010, 01:13 PM
Mesaj #2

Guests

Cauta topicul cu ala care vroia sa vina din Canada. Gasesti acolo raspunsurile.Ai reluat o problema veche indelung dezbatuta! Cred ca ai scris sa te afli in treaba si tot sa ma aflu in treaba iti spun sa stai in SUA. Vezi prin FL ca e misto de tot.

+Quote Post
Vizitator_gigi marga.
mesaj Apr 15 2010, 05:37 PM
Mesaj #3

Guests

Admirabil gandul tau, dar:
- nu sunt convins ca vei gasi ceva in domeniul tau care sa te satisfaca; ar fi o mare suparare ca dupa atata efort si bani cheltuiti sa ai o slujba care sa nu te satisfaca din mai multe puncte de vedere. sper sa gresesc!
- nu-mi dau seama cum faci tu calculele, dar daca ai imprumutat $24k/an, pentru 2 ani de studii inseamna ca datorezi vreo $50k inapoi. Cu socoteala ta, returnand cate $400/luna, o sa termini in vreo 11 ani!? daca asta e ok cu tine, e si cu mine!
- $400/luna ca sa traiesti in Bucuresti este amuzant. Cel putin pentru mine. Daca nu cheltui DECAT pe transport si mancare probabil ca vei fi in forma sportiva tot timpul. Speram ca in lunile de iarna facturile nu vor depasi $100 smile.gif

Acum am vazut ca n-ai mai fost de 8 ani in Romania. Intre timp preturile s-au marit de cateva ori, la fel si salariile... dar fata de acum 8 ani cred ca vei gasi multe diferente.

Oricum, am o mare rugaminte la tine: cineva ti-a sugerat topicul cu venitul din Canada; te rog promite sa nu faci la fel, adica odata ajuns si instalat in Bucuresti sa iti iei macar 5 minute / saptamana si sa vii aici sa impartasesti experienta ta cu ceilalti...

+Quote Post
Vizitator_sebi.
mesaj Apr 15 2010, 06:13 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (s @ Apr 15 2010, 01:13 PM) *
Cauta topicul cu ala care vroia sa vina din Canada. Gasesti acolo raspunsurile.Ai reluat o problema veche indelung dezbatuta! Cred ca ai scris sa te afli in treaba si tot sa ma aflu in treaba iti spun sa stai in SUA. Vezi prin FL ca e misto de tot.

Da, e raiul pe pamint in Florida. Iar omul o sa pocneasca din deget si din Washington State o sa plece in celalalt capat al tarii. Esti cam inconstient, d-le s. Ai vazut "Miami Vice" si ti-a placut, eh?

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Apr 15 2010, 06:54 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (sebi @ Apr 15 2010, 06:13 PM) *
Da, e raiul pe pamint in Florida. Iar omul o sa pocneasca din deget si din Washington State o sa plece in celalalt capat al tarii. Esti cam inconstient, d-le s. Ai vazut "Miami Vice" si ti-a placut, eh?

Mai DLE. parerea mea decat gunoiul din RO mai bine paradisul din FL.Spre desobire de tine am stat ani de zile acolo si stiu ce vorbesc.Tu priveste filme in continuare si viseaza cai verzi pe pereti.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 15 2010, 07:21 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (s @ Apr 15 2010, 06:54 PM) *
Mai DLE. parerea mea decat gunoiul din RO mai bine paradisul din FL.Spre desobire de tine am stat ani de zile acolo si stiu ce vorbesc.Tu priveste filme in continuare si viseaza cai verzi pe pereti.

Daca carteluri de droguri,rednecks inseamna ptr tine paradis inseamna ca ai pierdut contactul cu realitatea.

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Apr 15 2010, 07:44 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 15 2010, 07:21 PM) *
Daca carteluri de droguri,rednecks inseamna ptr tine paradis inseamna ca ai pierdut contactul cu realitatea.

Am pierdut contactul cu stirile protv de la ora 5,cu haitele de maidanezi,cu gropile din romania,cu gunoaiele din paduri,cartiere rauri,cu marlanii si contopistii,manelistii si ipocritii din romania. Traiti din filme si iluzii si nu acceptati ca altii(milioane de romani) au plecat di evul mediu si traiesc alta realitate in Italia,Spania,Canada,SUA,NZ AUS etc. Nici minima decenta nu o aveti sa acceptati ca exista locuri mai bune in lumea asta decat primitivismul contemporan din RO. Cine vrea sa se intoarca treaba lui cine nu. Ipocrizia si nimicnicia gandirii voastre se deduce din argumentele subtiri fara substanta neuronala si viziune pe care le postati pe net,distanta dintrei voi si maidanezi fiind doar containerul ce va desparte.

+Quote Post
Un Poet
mesaj Apr 15 2010, 07:50 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 829

o luam de la inceput...

un sfat prietenesc: dupa facutlate ia-ti 4 luni vacanta si vin-o in romania. te hotarasti tu dupa aia daca vrei sa ramai sau nu.

+Quote Post
Vizitator_alt student.
mesaj Apr 15 2010, 09:58 PM
Mesaj #9

Guests

Ca unu care experienta recenta atat in Ro cat si US (putin mai sud de tine, in Portland) pot sa-ti dau cateva indicii. Mai ales ca in Ro stateam tot in Buc si faculta am terminat-o anu trecut.

Salariul tau va fi influentat mult de urmatorii factori:
- nu ai experienta
- domeniul nu este cautat absolut deloc in Romania si nu este luat absolut deloc in serios
- joburile din domeniu sunt de obicei de stat, sa dau pe pile si salariile sunt de mizerie

Luand astea in considerare, 700-800$ pe luna -> slabe slabe sanse. In caz ca n-ai auzit, criza a lovit si romania destul de tare. Iar joburile in ecologie sunt platite prooost.

Dar hai sa presupunem ca iei 700-800$ / luna. 400 ti se duc la plata studiilor, mai ramai cu 400.
Daca din 400 de dolari, adica vreo 12 milioane, crezi ca platesti toate facturile, impozitele, transportul, mancare, plus macar una-doua vacante scurte pe an, plus haine, cate o electronica ceva, si ceva iesit in oras, te inseli amarnic.
Eu stateam in Buc, castigam mai mult de atat pe luna, si desi ma descurcam, era doar din cauza ca cumparatu de haine era un eveniment, iar iesitu in oras era cu 'ratia'. Mancarea, hainele si electronicele sunt net mai scumpe decat aici in US, iar impozitele si billurile sunt mai mari ca paritate din salariu.

Cum a mai zis cineva, poti sa incerci acesti mic experiment, dar decat sa pierzi timp si bani pe el, iti zic eu raspunsul de acum: ramai in State.

Pe scurt: nu, din 400$ pe luna nu poti sa traiesti, cel putin sigur nu la nivelul unui student average din US.
Si nu, Romania nu e inca o tara civilizata. E corupta nu din cauza conducerii, ci din cauza mentalitatii a 95% din romani. Plus tigania si manelizarea care acum sunt aproape virtuti. Mai citeste stirile din Ro si comentariile de sub stiri, si cei putini oameni above average ramasi in Romania vor sa plece.

Daca vrei sa pleci din US, e ok, dar du-te intr-un loc civilizat. Daca stii doar engleza, incearca Australia sau New Zeeland. Even England.. Daca stii si alte limbi, incearca alte locuri. Romania ar trebui sa fie jos de tot pe lista..

PS: toate tipurile de joburi care zici ca le cauti se platesc putin, sunt prost vazute si sunt dead-ends. Asta daca gasesti vreunu.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 15 2010, 11:10 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (s @ Apr 15 2010, 07:44 PM) *
Am pierdut contactul cu stirile protv de la ora 5,cu haitele de maidanezi,cu gropile din romania,cu gunoaiele din paduri,cartiere rauri,cu marlanii si contopistii,manelistii si ipocritii din romania. Traiti din filme si iluzii si nu acceptati ca altii(milioane de romani) au plecat di evul mediu si traiesc alta realitate in Italia,Spania,Canada,SUA,NZ AUS etc. Nici minima decenta nu o aveti sa acceptati ca exista locuri mai bune in lumea asta decat primitivismul contemporan din RO. Cine vrea sa se intoarca treaba lui cine nu. Ipocrizia si nimicnicia gandirii voastre se deduce din argumentele subtiri fara substanta neuronala si viziune pe care le postati pe net,distanta dintrei voi si maidanezi fiind doar containerul ce va desparte.

Pana acum tu compari ce e mai rau in Romania cu ce e mai bun in state.Not fair.
Cand vine vorba de comparatii America bate Romania.Si la cele rele si la cele bune.Concluzia o tragem singuri.

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Apr 16 2010, 06:45 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Nae @ Apr 15 2010, 11:10 PM) *
Pana acum tu compari ce e mai rau in Romania cu ce e mai bun in state.Not fair.
Cand vine vorba de comparatii America bate Romania.Si la cele rele si la cele bune.Concluzia o tragem singuri.

Hello Nae!
Nu doresc sa compar dpdv.al acestor criterii. Am nuantat doar raspunsul la afirmatiile celor de mai sus care judeca schematic si din filme. Din pacate ceea ce am afirmat este generalizat in Romania,oriunde te-ai duce gasesti mizerie(la propriu) gropi peste tot,nesimtire etc.sa nu le mai reiau.Normal ca sunt droguri si dealeri de droguri acolo ca si in Bucuresti,prostitutie acolo si aici,crime acolo si aici etc. Insa nimeni nu te obliga s astai in cartiere rau famate. E greu sa inteleaga cineva din RO,care nu a fost niciodaata in SUA ,organizarea sociala si politico-adminsitrativa de acolo. Multi cred ca un cartier rau famat este reprezentativ pentru societate si ca asta este regula.Sunt zone naspa si zone normale.E gresit sa judeci o tara dupa un film,de aceea am dat comparatia cu stirile de laora 5 celui ce a spus de Miami vice.Ala a fost un film in RO este realitate. Pot sa fac comparatii in cunostinta de cauza nu judecand superficial si din fanteziile mele. Io am plecat ca nu am vrut sa-mi irosesc viata in Ro.Unii se intorc din SUA din varii motive,altii pleaca din Ro aidoma. Care-i problema?! Optiunile sunt individuale si fiecare decide pentru viata lui. Sa injuri pe unu care sta sau se intoarce este dovada de ipocrizie si intoleranta si din pacate asta este o regula in Ro.Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 16 2010, 07:13 AM
Mesaj #12

Guests

In protectia mediului in Ro, daca de aia vorbesti, nu ai nevoie de studii. 99% din ce se face nu e nimic altceva decat copy/paste din documente vechi si foarte generale. Valabil si pentru multe alte domenii.

Faptul ca ai studii nu te va ajuta in Ro, ci te va impiedica, deoarece nu vei intelege de ce nimeni nu da doi bani pe ce stii. Vei vedea ca nu trebuie sa faci, ci sa te pre-faci.

In Ro sunt doua categorii de profesii: functionari si vanzatori (amabalatori de fapt)- dintre astea alegi.

Aici totul este sa iei autorizatia, certificatul etc. Iar asta se face prin itnelegere cu autoritatile, carora le dai bani sa iti aprobe "studiul".

Un "studiu" consta in:
a) copierea titlurilor din lege sau din orice act noprmativ posibil
cool.gif copierea sub titlurile respective a orice bate cat e cat, din punct de vdere al terminologiei, cu titlurile respective (poti folos e-referate.ro sau orice prinzi la plezneala cu google).

"Cunostintle" folositoare sunt deci:
a) sa stii cui si cum sa dai banii
cool.gif sa stii sa gasesti repede pe net ce ai nevoie
c) sa manuiesti rapid copy/paste

Ca atitudine, totul trebuie dat foarte repede, in termene de zile, la lcururi care ar dura multe luni, asa ca daca iti bati capul sa si faci ce trebuie, peirzi termenul, deci si banii.

Mai departe, daca vrei sa cheltuiesti ce ai castigat, slabe sanse sa poti altfel decat plecand tot in afara tarii.

Nu iti poti face prieteni - cei mai multi discuta numai si numai despre bani, dar asta in sensul in care banii au cu atat mai multa valoare cu cat faci mai putin pentru ei, iar aprecierea celorlalti vine din cat este de impostor- cu cat inseli mai mult, cu atat vei fi mai apreciat.

"Perfectionarea" poate merge nmai in directia tampirii, adica daca nu uiti repede tot ce ai invatat acolo, ajungi muritor de foame ("homeless" -pe limba ta...:-))). toate cursurile din Ro se fac numai pentru diplome si certificate, nu te invata absolut nimic. PRactic iti cumperi un certificat in urma rabdarii de a asculta *daca nu ai ce face...) un idiot care va citi de pe niste foi niste refereae copiate de pe e-referate.ro.

Certificatele sunt necesare pentru orice e imaginabil, de la maturatul strazii pana la inginerie si fizica cuantica. Nu vei putea face nimic decat daca "ai mai facut", si nu vei putea demonstra asta decat mintinind ca ai mai facut.

Dar nu-ti face griji- cei ce iti cer sa minti stiu ca trebuie sa minti si te vor accepta -de fapt ei vor sa "se acopere".

Vei invata ca fara ISO nu esti nimic, vei vedea cum firme uriase din SUA nu se califica nici sa vanda ata de cusut la o primirarie, licitatia cerind drept conditii de calificare: ISO 9001, ISO 14001, ISO 26000... Nu stii ce sunt alea?!

Alea sunt niste hartii pe care trebuie sa dai 1000 USD bucata-vezi certificatele de mai sus.

Vei vedea aceleasi filme americane ca si in SUA, dar aiurea selectionate.

Ce-ti ramane? Sa te distrezi facand copy/paste in mod creativ, sa te uiti la Discovery sau la Animal Planet, sa rabzi discutiile nesfarsite despre cum sa inseli... si poate ca ar mai fi cate ceva....

Si daca nu dai in alcoolism in 2 ani de la reintoarcere, inseamna ca nu esti roman...

Bine ai venit!
PS-daca vrei sa ai copii in Ro esti fie un idealist si te admir fie un prost si iar de admir, ca macar ai fi sincer.

+Quote Post
Vizitator_Un romano-canadian.
mesaj Apr 16 2010, 07:51 AM
Mesaj #13

Guests

Buna ziua,

Avand in vedere specializarea ta, iti recomand sa te gandesti sa devii expert cadastral (cartografia si topografia) sunt de baza in acest domeniu. Arunca o privire pe
http://www.experts.ro/ro/sectiune.php?s=223 si pe pagina sursa; acolo vei gasi date despre corpul expertilor in cadastru si publicitate imobiliara. De asemenea vei gasi ceva link-uri catre firme de consultanta in domeniu. Nu cred ca ai pretentii financiare mari; merita sa incerci. De asemenea, contacteaza Ministerul Apararii Nationale...exista serviciu de topografie si alte asemenea militare...vezi ce optiuni sunt. Nu in ultimul rand, cauta firme de consultanta in domeniul protectiei mediului, trimite CV-ul tau si un follow-up dupa doua saptamani.

Cateva recomandari din partea unui individ care a trait si studiat in trei tari in afara de Romania (intre care si SUA):
- institutiile publice e preferabil sa le contactezi telefonic; la email se raspunde rar sau deloc.
- firmele private comunica prin email cu precadere. CV-ul trebuie sa fie "spotless" (ma refer la gramatica, ortografie, punctuatie, etc.) Daca ai rezerve fata de forma finala a textului, cere ajutorul unui rezident roman.
- nu te astepta la acelasi grad de institutionalizare si profesionalism in relatiile cu autoritatile publice si chiar cu organismele profesionale independente. Comunica clar, calm (mai ales) si fii pregatit sa receptionezi uneori un ton mai rastit si mai iritat. Nu te enerva, politetea este esentiala, indiferent care este reactia celeilalte parti...nu uita, ti-ai pierdut de mult antrenamentul disputelor la telefon cu vreun functionar nervos.
- fa cercetare pe net, nu da telefon cu scopul sa ti se spuna pe cine sa contactezi...risti sa dureze o ora pana gasesti persoana potrivita (adu-ti aminte de robotii telefonici de la institutiile publice americane care iti spun o ora pe ce tasta sa apesi iar la final te poti trezi ca iei meniul telefonic de la inceput...adauga in cazul institutiilor romane ca nu iti raspunde un robot ci un functionar de cele mai multe ori mult mai stresat decat iti imaginezi)

Off the record, try to fix your American permanent rezidence or even citizenship first...keep always this as a backup solution. There may be no major institutional difference between the two countries, but the small things that drive you nuts are decreasing yout life expectancy here... :-) Last but not least, be positive. It works to a certain extent.

Bafta!

Buna ziua,

As dori sa incep prin a imi cere scuze daca vorbesc si cu cuvinte englezesti, deoarece pur si simplu nu imi amintesc cum se zice la unele lucruri, (in general diplomele obtinute de la universitate) in Romana.
Cu acestea spuse voi incepe cu educatia mea:

Am 22 de ani, sunt student la University of Washington din Seattle, WA si anu viitor in primavara voi termina facultatea. Au fost 4ani extrem de lungi dar eu spun ca educatia primita a meritat.

Voi avea specializare de 4 ani in:

-Gartography ( Crearea si editarea de harti in principal folosind programul GIS-geographical informational systems. Aici intra tot felu de harti, de la cele simple care arata geografia unei locatii, pana la cele care arata nivelu de poluare, fotosinteza in diferite locuri, cam mai tot ce poate fi reprezentat pe o harta)
-Environmental and Health and Society Geography( Geografia mediului inconjurator si studiul societatii cred ca i s-ar zice in Romania)

-Probabil ca si Engleza, desi nu m-am hotarat inca pentru ca ar fi un pic cam supra incarcat programul(mai am 3luni timp sa declar totusi).

Iar diploma de 2 ani in:

- Environmental Science ( stiinta mediului inconjurator, precum si folosirea programului LINGO/LINDO pentru a rezolva diferite probleme in acest domeniu si nu numai)

Aici in America sunt destule slujbe, unele mai tentante altele mai putin, dar toate platind la asa nivel incat sa pot sa stau in un apartament inchiriat, si sa imi platesc imprumuturile inapoi (intre $24k/an si $55k/an).

Cu toate acestea as dori sa revin in Romania, pentru ca sunt destul de satul si de aceasta tara. Sunt multe bune si frumoase, dar sunt si foarte multe urate.

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca gasesc o slujba de inceput care sa ma plateasca cel putin $700-$800dolari/luna in domeniul meu.As avea nevoie de atat pentru ca din acesti bani o sa platesc $400/luna la imprumuturi iar din restu de 4 sa incerc sa traiesc? Aici cu precizarea ca inca avem un apartament in Bucuresti care este platit. Nu mai platim decat intretinerea la el.
Eu consider ca din $400 pot sa traiesc, ca nu am nevoie de mai mult decat bani de mancare, abonament la tramvai si platitul facturilor la apartament

Nu am mai fost in Romania de cand am plecat (acum 8 ani) si as dori sa ma intorc sa lucrez in tara daca se poate, dar nu am gasit optiuni de slujbe pe domeniul meu(in general studiul societatii, mediului inconjurator, cartografie si geografie)
Sau poate nu m-am uitat unde trebuie, asa ca astept sugestii.

Vad ca peste tot prin presa se scrie numai de coruptie, mita,etc dar sper ca sa nu fie chiar asa, ca pana la urma suntem in anul 2010 si suntem un popor civilizat(sau asa consider eu).
[/quote]

+Quote Post
Vizitator_raluca.
mesaj Apr 16 2010, 12:12 PM
Mesaj #14

Guests

domeniul ales de tine este inca unul foarte ingust, la nivel mondial. Poti face cariera la nivel de institutii de stat, guvernamentale-dar in romania va mai trece mult timp pana cand munca ta va fi apreciata de cineva, tocmai pentru ca "lucrezi la stat" si deci, esti corupt-si asta iti va taia mult din avantul muncitoresc in cateva luni.
Mai sunt, intr-adevar, firmele de consultanta pe probleme de mediu, dar cartografia nu prea ii intereseaza. Si, ma rog, celelate sugestii propuse de ante-vorbitori, pe care nu le mai reiau.
Dar vreau sa-ti atrag atentia ca, cu pregatirea ta, ai putea incerca sa aplici pentru joburi in UN (UNFCCC Secretariat in Bonn, Germany)-unde nu trebuie sa vorbesti decat engleza si in vara se vor deschide cateva posturi pentru pozitii de inceput. Nu e chiar o lume "atat de inchisa" precum se crede. Trust me.
Sau comisia europeana, sau alte NGO-uri internationale.

Probabil in state nu vei gasi un job destul de atractiv in domeniu, dar, oricat de tare iti este dor de casa...in cateva luni ti se va face dor de viata internationala a ultimilor 8 ani. Asa ca, de ce sa nu incerci un job international intai-si sa faci cateva vizite in tara, intre timp, pana te acomodezi mai bine cu situatia.

Cum au zis si altii inaintea mea, te-ai chinuit prea mult departe de tara, pentru niste studii care-ti vor fi luate in deradere cand te vei intoarce. Cat despre apartament...poti sa-l mai inchiriezi inca un an-doi, pana vei lua o decizie in deplina constiinta de cauza.

Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Apr 16 2010, 05:47 PM
Mesaj #15

Guests

Oare de ce imi pare deschiderea acestui subiect o facatura, de creat trafic pe forum?!...

Pentru 's:
esti un tip inteligent, peste media societatii romanesti, cu siguranta. Insa nu mi-as dori sa impart aceeasi casa cu tine. Daca ti-as fii sot(ie) si m-as imbolnavi incurabil mi-e teama ca m-ai debarca intr-un ospiciu, si as deveni un subiect al stirilor de la ora 5. Adica, cum sa-ti zic: clasic romanesc.

+Quote Post
amorezu
mesaj Apr 16 2010, 06:44 PM
Mesaj #16

Nou venit
*

Wow, mersi pentru raspunsuri. O sa incerc sa clarific cateva din spusele mele si ale dvs.

Imi pare rau ca raspund dupa cateva zile, dar cand am intrat ieri nu era topicul pe forum deoarece nu a fost aprobat inca, si am uitat sa mai verific.

Nu am luat foarte multe imprumuturi pentru ca am avut burse pentru studii. In 3ani si jumatate am adunat vro $9k in imprumuturi, care o sa le platesc la 4% dobanda pe an in timp de 15ani la 13luni dupa ce nu mai iau cursuri de universitate.

Pentru cei ce spun ca domeniul meu este ingust si prost vazut in Romania. Din pacate am observat si eu acest lucru,dar speram ca as fi putu sa lucrez la o universitate la un institut de cercetare ceva.

La salar am crezut ca $400 este destul(pentru ca acum 8ani era), dar vad ca nu mai este, asa ca poate ceva mai mult? Nu stiu ce e un salariu acceptabil, astept sa imi ziceti dvs.

Am mai citit sa ma duc in Florida. Acest lucru nu il vad ca o alternativa pentru ca nu sunt un fan al acelui stat. De la media de varsta, la tornade nu ma prea tenteaza. Este o clima foarte calda, dar imi plate mie mai mult acest climat de Washington( mai racoros, mai ploios, si am si muntii langa mine) Plus ca am parintii aici si mai trebuie sa ii vad din cand in cand ca daca nu dispera sad.gif

Cineva a spus ca imi rezult cu cetatenia. Am aplicat deja (super scumpa aplicatia...cateva sute de dolari), si astept sa imi dea raspunsul pentru ca cei de la INS(immigration and naturalization services) se misca super incet.

Cea mai buna recomandare mi sa parut sa vin in Romania in vacanta sa vad cum stau lucrurile si dupa aceea sa decid. As putea sa incerc sa fac aceasta vizita, dar nu pot sa stau mai mult de 3luni.Daca vin, nu o sa stau numai in Bucuresti, o sa incerc sa vizitez mai multe orase. Ma gandeam la Brasov, Constanta, Sibiu, Iasi. Mai aveti alte orase frumoase in minte? (Nu voi putea vizita chiar tot la un nivel aceptabil dar sper la cat mai multe)

Spre sfarsit am vazut ca cineva a zis ca acest topic este pentru crescut traficul pe site. Nu este smile.gif, chiar vreau opiniile dumneavoastra ca tot timpul este mai bine sa te consulti cu altii cand iei decizii, si sa nu le faci de unu singur.

--------------------
Mihai C

+Quote Post
amorezu
mesaj Apr 16 2010, 07:02 PM
Mesaj #17

Nou venit
*

Citeaza
Buna ziua,

Avand in vedere specializarea ta, iti recomand sa te gandesti sa devii expert cadastral (cartografia si topografia) sunt de baza in acest domeniu. Arunca o privire pe
http://www.experts.ro/ro/sectiune.php?s=223 si pe pagina sursa; acolo vei gasi date despre corpul expertilor in cadastru si publicitate imobiliara. De asemenea vei gasi ceva link-uri catre firme de consultanta in domeniu. Nu cred ca ai pretentii financiare mari; merita sa incerci. De asemenea, contacteaza Ministerul Apararii Nationale...exista serviciu de topografie si alte asemenea militare...vezi ce optiuni sunt. Nu in ultimul rand, cauta firme de consultanta in domeniul protectiei mediului, trimite CV-ul tau si un follow-up dupa doua saptamani.

O sa incerc sa imi trimit CV'ul la minister si ma uit acuma pe acel site.
Multumesc pentru sugestie. Cv'ul meu este cam subtirel, inafara de tot felul de cursuri si 1-2 "internships" este cam gol, dar incerc,poate imi vine ceva inapoi

Citeaza
Bine ai venit!
PS-daca vrei sa ai copii in Ro esti fie un idealist si te admir fie un prost si iar de admir, ca macar ai fi sincer.

Chiar nu m-am gandit la copiii. Am o prietena aici care merge la scoala de drept pentru doctorat, dar nu stiu cat de mult ar vrea sa stea in Romania. (Nu este romanca, este Franceza)

--------------------
Mihai C

+Quote Post
Vizitator_cj.
mesaj Apr 16 2010, 07:21 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (amorezu @ Apr 16 2010, 06:44 PM) *
Wow, mersi pentru raspunsuri. O sa incerc sa clarific cateva din spusele mele si ale dvs.

Imi pare rau ca raspund dupa cateva zile, dar cand am intrat ieri nu era topicul pe forum deoarece nu a fost aprobat inca, si am uitat sa mai verific.

Nu am luat foarte multe imprumuturi pentru ca am avut burse pentru studii. In 3ani si jumatate am adunat vro $9k in imprumuturi, care o sa le platesc la 4% dobanda pe an in timp de 15ani la 13luni dupa ce nu mai iau cursuri de universitate.

Pentru cei ce spun ca domeniul meu este ingust si prost vazut in Romania. Din pacate am observat si eu acest lucru,dar speram ca as fi putu sa lucrez la o universitate la un institut de cercetare ceva.

La salar am crezut ca $400 este destul(pentru ca acum 8ani era), dar vad ca nu mai este, asa ca poate ceva mai mult? Nu stiu ce e un salariu acceptabil, astept sa imi ziceti dvs.

Am mai citit sa ma duc in Florida. Acest lucru nu il vad ca o alternativa pentru ca nu sunt un fan al acelui stat. De la media de varsta, la tornade nu ma prea tenteaza. Este o clima foarte calda, dar imi plate mie mai mult acest climat de Washington( mai racoros, mai ploios, si am si muntii langa mine) Plus ca am parintii aici si mai trebuie sa ii vad din cand in cand ca daca nu dispera sad.gif

Cineva a spus ca imi rezult cu cetatenia. Am aplicat deja (super scumpa aplicatia...cateva sute de dolari), si astept sa imi dea raspunsul pentru ca cei de la INS(immigration and naturalization services) se misca super incet.

Cea mai buna recomandare mi sa parut sa vin in Romania in vacanta sa vad cum stau lucrurile si dupa aceea sa decid. As putea sa incerc sa fac aceasta vizita, dar nu pot sa stau mai mult de 3luni.Daca vin, nu o sa stau numai in Bucuresti, o sa incerc sa vizitez mai multe orase. Ma gandeam la Brasov, Constanta, Sibiu, Iasi. Mai aveti alte orase frumoase in minte? (Nu voi putea vizita chiar tot la un nivel aceptabil dar sper la cat mai multe)

Spre sfarsit am vazut ca cineva a zis ca acest topic este pentru crescut traficul pe site. Nu este smile.gif, chiar vreau opiniile dumneavoastra ca tot timpul este mai bine sa te consulti cu altii cand iei decizii, si sa nu le faci de unu singur.

Incearca si Clujul. Centru universitar de exceptie,foarte multinationale-office depot,hp,ing regional center,genpact etc.oras cosmopolit,aeroport international,cel mai bun oras in 2009din Romania.Cred ca ti-ar place mai ales ca muntii sunt f.aproape. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 16 2010, 07:50 PM
Mesaj #19

Guests

Desi o sa sune un pic rautacios Florida imi aduce aminte de cateva episoade din Seinfeld...'Del Boca Vista'...unde s-a spart conducta cu pensionari.
Daca vrei clima calda sunt mult mai multe locuri mai atractive.

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 16 2010, 09:45 PM
Mesaj #20

Guests

@amporezu, s-a spus deja, dar mergand 'in urma' dictonului ''repetitia e mama invataturii''am sa subscriu la cele deja spuse. O relocare in momentul asta este foarte neinspirata. E ca si cand tragi cu prastia dupa avioane si te astepti sa cada. Exagerez desigur. Ideal este sa mergi sa traiesti acolo cele 3 luni pe care spui ca le ai la dispozitie si sa vezi la fata locului cum e Romania dupa cei 8 ani de absenta. Iri garantez ca o vei gasi diferita. Plusurile si minusurile le vei constata singur, apoi le poti pune in balanta si trage o concluzie obiectiva. Bafta!

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 16 2010, 09:47 PM
Mesaj #21

Guests

My bad pt typos, tastatura mea are propria ei personalitate. N-o pot invinge smile.gif

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Apr 17 2010, 07:39 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Teo @ Apr 16 2010, 05:47 PM) *
Oare de ce imi pare deschiderea acestui subiect o facatura, de creat trafic pe forum?!...

Pentru 's:
esti un tip inteligent, peste media societatii romanesti, cu siguranta. Insa nu mi-as dori sa impart aceeasi casa cu tine. Daca ti-as fii sot(ie) si m-as imbolnavi incurabil mi-e teama ca m-ai debarca intr-un ospiciu, si as deveni un subiect al stirilor de la ora 5. Adica, cum sa-ti zic: clasic romanesc.

O boala incurabila necesita asistenta speciala! Ca atare este nevoie de institutii speciale. Cu siguranta te-as interna intr-un loc unde vei beneficia de asistenta profesionista.Nu sa scap de tine ci sa supravietuiesti.Asta e tipic occidental.Tipic romanesc este sa te las sa mergi la cele vesnice! Sa fii iubit(a).

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Apr 17 2010, 01:28 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (s @ Apr 17 2010, 07:39 AM) *
O boala incurabila necesita asistenta speciala! Ca atare este nevoie de institutii speciale. Cu siguranta te-as interna intr-un loc unde vei beneficia de asistenta profesionista.Nu sa scap de tine ci sa supravietuiesti.Asta e tipic occidental.Tipic romanesc este sa te las sa mergi la cele vesnice! Sa fii iubit(a).

Scumpy, problema e ca ai jurat sa-mi alaturi la bine si la rau, in bogatie si saracie, sanatate sau boala. Oare nu stii ca un mediu familial placut contribuie mult la insanatosire? Iar eu te iubesc si am nevoie de tine... Asistenta speciala se poate acorda si la domiciliu. E drept - costa (mult) mai mult.

La fel si cu Romania: e bolnava - in starea in care e nu-ti poate oferi mare lucru -, dar ti-a fost sortita, invatand primele cuvinte in frumosa-i limba, si acum are nevoie de tine...

+Quote Post
Vizitator_cati.
mesaj Apr 17 2010, 04:08 PM
Mesaj #24

Guests

Draga Mihai, referitor la ce spui tu ca tot timpul e bine sa te consulti cu altii cand iei decizii, well, nu este chiar asa. Cu cat mai multe sfaturi, cu atata nu vei sti ce sa faci. O sa ajungi sa dai cu banul si o sa fie si foarte confused. Am plecat din tara cu sotul acum 9 ani si crede-ma ca nu am intrebat pe nimeni ce sa facem. Am stat in Germania si acuma suntem in UK,Scotland. Nici cand ne-am hotarat sa plecam din Germania nu am intrebat pe nimeni. Pur si simplu am plecat si sincer, nu regretam. Plus de asta dupa cate inteleg ai parintii in USA si mai vor sa te si vada non-stop...Oare de ce mai pui intrebarea cu intorsul in tara cand ai tai sunt in USA????? Crezi ca-ti va fi mai usor tu in Ro, ei in USA??? Desi nu regretam ca am plecat din tara si ii vad pe ai mei cu webcam inca ma mai trezesc cu gandul la ei. Take care.

+Quote Post
Vizitator_Amorezu.
mesaj Apr 17 2010, 06:09 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza
Draga Mihai, referitor la ce spui tu ca tot timpul e bine sa te consulti cu altii cand iei decizii, well, nu este chiar asa. Cu cat mai multe sfaturi, cu atata nu vei sti ce sa faci. O sa ajungi sa dai cu banul si o sa fie si foarte confused. Am plecat din tara cu sotul acum 9 ani si crede-ma ca nu am intrebat pe nimeni ce sa facem. Am stat in Germania si acuma suntem in UK,Scotland. Nici cand ne-am hotarat sa plecam din Germania nu am intrebat pe nimeni. Pur si simplu am plecat si sincer, nu regretam. Plus de asta dupa cate inteleg ai parintii in USA si mai vor sa te si vada non-stop...Oare de ce mai pui intrebarea cu intorsul in tara cand ai tai sunt in USA????? Crezi ca-ti va fi mai usor tu in Ro, ei in USA??? Desi nu regretam ca am plecat din tara si ii vad pe ai mei cu webcam inca ma mai trezesc cu gandul la ei. Take care.

Or sa se adapteze daca chiar este nevoie, ca doar nu sunt copil ca sa stea tot timpu cu ochii pe mine. O sa ii vizitez odata la 1-2ani , prin webcam, telefoane etc. Trebuie sa inteleaga ca nu pot sta aproape de ei non-stop. In plus, ei au cercul lor de prieteni, au slujbe stabile, o casa etc. Deci nu depind de mine in nici un fel, si nici nu sunt asa de batranai asa ca se descurca!

Am trimis CV'ul pana la minister, si mai caut ceva companii private acuma sa vad ce iese. Iar pentru la vara am cumparat bilete din junie pana in septembri pentru a sta in Romania. O sa vin cu mai multi romani in un fel de vacanta de vara.Sper sa iasa totul bine

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 17 2010, 06:29 PM
Mesaj #26

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

vrei sa te faci tentant pentru guvern?
invata sa scrii rapoarte, planuri de biz pentru fonduri europene nerambursabile in ceea ce priveste mediul.
din pacate nu ai scoala in europa, deci, intre un roman scolit in europa si tine, cel din europa are mai multe sanse.

$400 e foarte putin
hai sa luam benzina, approx $18/gal
taxiul, e ieftin, pe la 65¢- 70¢/mile
chiria, cred ca acum gasesti o garsoniera pe la $250 - $300
intretinerea te mai duce si aia in medie un $80 pe luna
mancarea, cum te descurci, dar e mai scumpa ca-s state si varietatea mai mica. de reugla calitatea e low-end.
distractii, destule, dar costa. daca iti place prin cluburi trebuie sa te obisnuiesti cu tutunul si pot lasa linistit $100 fara pretentii, pe seara.

nu mai cade nimeni pe spate ca vii din state. aici e la ordinea zilei 2-3 facultati, un masterat si un doctorat, chiar daca nu stii sa scrii corect domeniul de aprofundare.

scrie-mi pe privat. eu sunt aici de mai bine de un an. n-o duc rau dar la capitolul bani stau mult mai bine decat $400 pe luna.

poate o sansa ar fi sa gasesti organismul din europa care se ocupa de romania si sa le oferi lor serviciile in baza facultatii tale si faptului ca vorbesti limba romana, just a thought

good luck

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_jorj.
mesaj Apr 17 2010, 06:39 PM
Mesaj #27

Guests

+Quote Post
Vizitator_REDNECK.
mesaj Apr 17 2010, 06:50 PM
Mesaj #28

Guests

sALUT!

hotarirea este personala.

in ro ca si in US depinde pe ce parte a baricadei esti.

daca in state ai sub 100k esti la limita nonstop.nu merita efortul.in Ro sub 1000euro la fel.

depinde ce te instereseaza mai mult.

daca vrei sa stai linga familie,prieteni si sa ai oviata sociala Romania by far!plus toata europa la cel mult 3 ore de zbor.

padure,pe net nonstop,sa vb cu veveritele si sa astepti minunea ca vei realiza the american dream...state

cum zicea cineva mai sus,decizia este personala.

baiatul ala cu Florida este dus cu capul.eu zic ca-i pe Zoloft .

numai Romanii isi injura tara.nu o sa vezi alta natie care face asa ceva.

bafta

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Apr 17 2010, 07:36 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (REDNECK @ Apr 17 2010, 06:50 PM) *
...numai Romanii isi injura tara.nu o sa vezi alta natie care face asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Apr 17 2010, 07:37 PM
Mesaj #30

Guests

Corecta observatia lui REDNECK

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 06:38 AM