IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce înțeleg și ce vor să înțeleagă europenii ”cei civilizați” ?
Vizitator_monitorizatul.
mesaj Jul 16 2012, 04:10 PM
Mesaj #31

Guests

mai spun o data bai europenilor care ne scrieti in zadar, noi suntem altfel ba!
si suntem rapizi, eficienti si dureros pentru voi de inconstienti in demersul nostru...
si in definitiv ce ne puteti face? o sa ne luati milioanele, vilele sau slugile de la bicicleta de serviciu?!
ne-am maturizat occidentule, nu mai suntem in anii 90, acuma nici macar frica sau rusine nu ne mai este, vrem doar sa ne bucuram de agoniseala si onoruri in liniste, fara sa ne intrebe vreo cucoana legata la ochi ce si cum! si suntem multi, diferiti, dar atat de solidari in micime...
asa ca tu incearca, sigur o sa ne impresionezi tongue.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_PLUGAR.
mesaj Jul 16 2012, 04:54 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (monitorizatul @ Jul 16 2012, 04:10 PM) *
mai spun o data bai europenilor care ne scrieti in zadar, noi suntem altfel ba!
si suntem rapizi, eficienti si dureros pentru voi de inconstienti in demersul nostru...
si in definitiv ce ne puteti face? o sa ne luati milioanele, vilele sau slugile de la bicicleta de serviciu?!
ne-am maturizat occidentule, nu mai suntem in anii 90, acuma nici macar frica sau rusine nu ne mai este, vrem doar sa ne bucuram de agoniseala si onoruri in liniste, fara sa ne intrebe vreo cucoana legata la ochi ce si cum! si suntem multi, diferiti, dar atat de solidari in micime...
asa ca tu incearca, sigur o sa ne impresionezi tongue.gif

ba din contra, le luam noi inapoi Petromul, si celelalte, nationalizam tot, inclusiv scutul, pe care-l topim si facem din iel pluguri pentru satenii cu dor de arat dimineata pe racoare dry.gif

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jul 20 2012, 11:58 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (PLUGAR @ Jul 16 2012, 04:54 PM) *
ba din contra, le luam noi inapoi Petromul, si celelalte, nationalizam tot, inclusiv scutul, pe care-l topim si facem din iel pluguri pentru satenii cu dor de arat dimineata pe racoare dry.gif

Dupa care ne alaturam Comunitatii Statelor Independente, sa finalizam idealul de o viata al presedintelui, onorific, al USL, dl Ion Ilici "Mai Animalule" Iliescu...

Urale crescande, lumina palpaie spre stingere,organele indrituite conduc participantii spre iesirile rezervate...

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Jul 20 2012, 11:59 PM

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 21 2012, 12:26 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (PLUGAR @ Jul 16 2012, 04:54 PM) *

Ne trebuie insa o noua specie de boi - de provenienta urbana - ca satenii aia au spre 70-80 de ani si nu mai cresc de mult animale. Desigur, avem din belsug, dar ar fi bine sa-i dresam din timp.

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj Jul 21 2012, 05:27 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (toteu @ Jul 12 2012, 06:20 AM) *
Eu cer "birocratilor-euro-bruxelezi" sa ia o hartie A4 , sa traga o linie verticala pe mijloc si in stanga sa scrie cazurile in 5000 de ani de istorie pe 5 continente parlamentul a omorat democratia folosind votul popular iar in dreapta sa scrie situatiile in care un el presidente jucator/ luptator / dictator / a sugrumat democatia.

Linia verticala trebuie facuta de la cel mai de jos nivel si pana la cel mai de sus.De la deputatul Mirel Talos care crede ca intoleranta religioasa trebuie pedepsita (mare papagal sa propuna asa ceva!), pana la Basescu sau altii care conduc tara ca pe o nava, calcand pe oameni, tot asa cum merge nava prin valuri.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 21 2012, 06:17 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Ciprian @ Jul 21 2012, 05:27 PM) *
pana la Basescu sau altii care conduc tara ca pe o nava, calcand pe oameni, tot asa cum merge nava prin valuri.

Am sa-ti spun un secret: daca in 2004, alegatorii au considerat ca Basescu era persoana potrivita sa scape Romania de abuzurile Partidului-Stat condus de Adrian Nastase, iar in prezenta aceiasi alegatori considera ca acum Romania trebuie sa scape de Basescu pentru a merge mai departe, concluzia e simpla: Romania a progresat in tot acest timp, tocmai datorita lui Basescu.

Nimeni nu e de neinlocuit si poate ca a venit vremea ca Basescu sa plece. Acum sau in 2014 va pleca oricum. Totusi, tu esti sincer convins ca regimul Ponta-Antonescu va reprezenta un progres pentru Romania? Aceasta e intrebarea ...

+Quote Post
Vizitator_miki.
mesaj Jul 25 2012, 09:50 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jul 16 2012, 02:49 PM) *
gogule, faptele si cifrele iti demoleaza afirmatiile. USL a demolat leul. L-a devalorizat cu 4.5% in numai 3 luni. (daca ai tupeu sa negi cifra asta ia de aici : http://cursvalutar.dailybusiness.ro/evolutie-curs-valutar)
restul sunt vorbe fara acoperire, cand cursul o ia la vale nu ai ce argumente penibile sa mai aduci. USL este distrugatorul economiei. PDL a tinut cu greu cursul asta stabil si a reusit, iarasi cu greu, sa pastreze un rating de tara cat de cat bun. De cand avem USL au doborat si cursul si ratingul de tara.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 25 2012, 12:00 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 21 2012, 06:17 PM) *
Am sa-ti spun un secret: daca in 2004, alegatorii au considerat ca Basescu era persoana potrivita sa scape Romania de abuzurile Partidului-Stat condus de Adrian Nastase, iar in prezenta aceiasi alegatori considera ca acum Romania trebuie sa scape de Basescu pentru a merge mai departe...

Oare? Aceiasi alegatori? La alegerile din 2004 au votat 58% in primul tur si 55% in al doilea tur. Aproximativ 5.1 milioane de voturi pro/ 4.9 contra. Astazi cele 4.9 milioane care il vroiau pe Nastase presedinte sunt consecventi (desi au mai murit dintre ei), iar ceilalti 5.1 nu sunt pentru simplul motiv ca in 2004 multi dintre ei votau pentru o schimbare in bine si azi nu vad nici o schimbare in bine daca voteaza...
Sa nu uitam ca PCR avea 4 milioane de membri in decembrie 1989. Plus informatorii securitatii, utecistii... 6-7 milioane lejer. Chiar daca au trecut 23 de ani de atunci, beneficiarii sistemului comunist si familiile lor au drept de vot si azi... si multi nu se bucura cand aud de cuvinte complicate ca 'meritocratie'. Deh, nostalgia vremurilor in care ei erau beneficiarii sistemului si restul pana la 24 de milioane munceau pentru ei...

+Quote Post
Vizitator_dw.
mesaj Jul 25 2012, 09:48 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (toteu @ Jul 12 2012, 06:20 AM) *
Eu cer "birocratilor-euro-bruxelezi" sa ia o hartie A4 , sa traga o linie verticala pe mijloc si in stanga sa scrie cazurile in 5000 de ani de istorie pe 5 continente parlamentul a omorat democratia folosind votul popular iar in dreapta sa scrie situatiile in care un el presidente jucator/ luptator / dictator / a sugrumat democatia.

accederea la putere a partidului comunist in romania
accederea la putere a partidului nazist in germania

mai vrei exemple?

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jul 25 2012, 11:10 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (dw @ Jul 25 2012, 09:48 PM) *
accederea la putere a partidului comunist in romania
accederea la putere a partidului nazist in germania

mai vrei exemple?

Stimate dw,

Lipsa de cunoștințe de istorie e nașpa, nașpa, nașpa. Dacă iei matale o carte de istorie- de exemplu W. Shirer ”The rise and fall of the Third Reich” vei constata că Hitler a fost sprijinit- prin toate mijloacele- ghici de cine- exact de puterile ”democratice” din Europa, respectiv Franța și ANglia care prin politica de ”appeasement” ziceau ca să vezi ce:
1. că deși tratatul de la Versaiiles îi interzicea să se înarmeze e un om bun și de ce să nu fie și el un președinte jucător ?
2. că Renania care era demilitarizată prin același tratat nu contează, idem Austria, Cehoslovacia.
3. Că ce să caute poporul englez să piardă un soldat pentru Cehoslovacia ?
4. Că în Spania guvernul republican legitim ales valora exact cât o ceapă degerată de vreme ce neutralitatea era numai pentru republicani iar Franco primea arme și soldați din plin...
Păi cam astea sunt marile democrații occidentale. Care ar fi trebui măcar să-și ceară scuze de la proprii cetățeni că politicle lor tâmpite i-au adus pe Hitler, Franco și Mussolini la putere. Și câteva milioane de morți din rândurile cetățenilor proprii.

+Quote Post
mesaj Jul 25 2012, 11:41 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 25 2012, 12:00 PM) *
Oare? Aceiasi alegatori? La alegerile din 2004 au votat 58% in primul tur si 55% in al doilea tur. Aproximativ 5.1 milioane de voturi pro/ 4.9 contra. Astazi cele 4.9 milioane care il vroiau pe Nastase presedinte sunt consecventi (desi au mai murit dintre ei), iar ceilalti 5.1 nu sunt pentru simplul motiv ca in 2004 multi dintre ei votau pentru o schimbare in bine si azi nu vad nici o schimbare in bine daca voteaza...
Sa nu uitam ca PCR avea 4 milioane de membri in decembrie 1989. Plus informatorii securitatii, utecistii... 6-7 milioane lejer. Chiar daca au trecut 23 de ani de atunci, beneficiarii sistemului comunist si familiile lor au drept de vot si azi... si multi nu se bucura cand aud de cuvinte complicate ca 'meritocratie'. Deh, nostalgia vremurilor in care ei erau beneficiarii sistemului si restul pana la 24 de milioane munceau pentru ei...

Dle. Pehash, haideți să spunem lucrurilor pe nume și să recunoaștem că beneficiari ai sistemului comunist am cam fost cu toții- asta dacă matale n-ai rămas în pușcărie din 1947 și până în 1989 din motive necunoscute. Dacă nu, presupun că ai făcut școală gratuit- și școală bună- dacă nu erai dintre cei cu propaganda. Și ai mai avut și alte avantaje. Cum ar fi, de exemplu, un loc de muncă sigur. Fanteziile dlui. Severin- prin anii 90- care dorea să facă din poporul român un popor de antreprenori- sunt doar fantezii. Realitatea este că- inclusiv la ora actuală- sunt 20% care-și pot lua destinul pe mâini proprii și 80% care nu fură, lucrează cinstit- dar sunt obișnuiți să lucreze și să fie plătiți pe munca lor. Ceea ce e normal- peste tot în lume.

+Quote Post
mesaj Jul 30 2012, 10:24 PM
Mesaj #42

Guests

Actualizăm: Părinții Europei moderne, Un Adenauer, Un de Gaulle cred că se întorc în mormânt văzând ce nulități fac acum legea în UE. Dl.Daul- onorabil țăran și crescător de porci din Alsacia a ajuns în Parlamentul European la fel precum dna. EBA- adică din prostie Europeană. Un minim de bun simț ar trebui să ceară membrilor PPE măcar un masterat și cel puțin 10 ani de politică cu motoarele duduind. Dl. Daul este evident și clar doar o simplă marionetă- care nu este în stare să aibă o idee proprie. Dar este liderul PP- în vreme ce un reprezentant cu adevărat de marcă al dreptei Europene- cum ar fi Jaques Chirac sau Domenique de Villepin sunt trași pe tușe în favoarea bocilor francezi.
Dna. Merkel, o obscură fiziciană din RDG nu este nici ea un model de înțelepciune și democrație. Ajunsă la putere pentru că a escamotat scandalul Kohl, dna. Merkel a avut pe tot parcursul guvernării scandal după scandal- pe lângă ea , alt ratat European, Il Caimano, aka Silvio Berlusconi măcar e simpatic. Dna. Merkel și dl. Daul se vor întoarce în găurile de șoareci de unde au ieșit- dar răul este făcut. PP-ul a promovat cu agresivitate oameni mediocrii- creând o cale pentru fasciști gen Rajoy sau Marine le Pen.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 31 2012, 12:13 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 25 2012, 11:41 PM) *
presupun că ai făcut școală gratuit- și școală bună-

Da, care n-a trait in Romania pe vremea aia, a ramas analfabet tongue.gif

Scoala n-avea nici pe vremea aia vreo legatura cu lucrurile pe care ar trebui sa le stie un adult responsabil. Toata lipsa de logica in ceea ce scrii, toata argumentatia stramba din postarile tale, exact din scoala ceausista provine. Iar in momentul cand responsabilii sistemului si-au dat seama ca Logica sau Psihologia le-ar fi permis elevilor sa inteleaga ce regim dement se afla la conducerea Romaniei, au scos pur si simplu materiile respective din programa de invatamant. Asa au aparut cei ca tine tongue.gif

Toate enormitatile din postarile tale sau de la Antena 3 se adreseaza exact absolventilor scolii ceausiste, indoctrinati pana la dementa.

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 25 2012, 11:41 PM) *
și alte avantaje. Cum ar fi, de exemplu, un loc de muncă sigur.

Asa e. Aveam cunostinte cu un astfel de loc de munca sigur, unde toata saptamana taiau bucati de sina de cale ferata, din care faceau cutite si topoare pe care le vindeau duminica in talcioc tongue.gif . Salariul pe care-l primeau era ba 60%, ba 75%, pentru ca nu era efectiv de lucru pentru cati angajati avea combinatul respectiv, insa locul lor de munca era sigur ! tongue.gif

Si astazi vor pensii, pentru ca ei "au platit contributii toata viata"

+Quote Post
mesaj Jul 31 2012, 10:28 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 31 2012, 12:13 PM) *
Da, care n-a trait in Romania pe vremea aia, a ramas analfabet tongue.gif

Scoala n-avea nici pe vremea aia vreo legatura cu lucrurile pe care ar trebui sa le stie un adult responsabil. Toata lipsa de logica in ceea ce scrii, toata argumentatia stramba din postarile tale, exact din scoala ceausista provine. Iar in momentul cand responsabilii sistemului si-au dat seama ca Logica sau Psihologia le-ar fi permis elevilor sa inteleaga ce regim dement se afla la conducerea Romaniei, au scos pur si simplu materiile respective din programa de invatamant. Asa au aparut cei ca tine tongue.gif

Toate enormitatile din postarile tale sau de la Antena 3 se adreseaza exact absolventilor scolii ceausiste, indoctrinati pana la dementa.

Asa e. Aveam cunostinte cu un astfel de loc de munca sigur, unde toata saptamana taiau bucati de sina de cale ferata, din care faceau cutite si topoare pe care le vindeau duminica in talcioc tongue.gif . Salariul pe care-l primeau era ba 60%, ba 75%, pentru ca nu era efectiv de lucru pentru cati angajati avea combinatul respectiv, insa locul lor de munca era sigur ! tongue.gif

Si astazi vor pensii, pentru ca ei "au platit contributii toata viata"

Adevărat ai grăit, stăpâne Warrington (să-ți spun massa sau sahib ?). Noi în România n-am făcut niciodată școală bună dar ne-am exportat proștii și escrocii care au reușit să-i păcălească pe occidentali. Mai departe ne povestești matale...

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 1 2012, 12:30 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 31 2012, 10:28 PM) *
Adevărat ai grăit, stăpâne Warrington (să-ți spun massa sau sahib ?). Noi în România n-am făcut niciodată școală bună dar ne-am exportat proștii și escrocii care au reușit să-i păcălească pe occidentali. Mai departe ne povestești matale...

Patru picioare, bine, doua picioare, rau.
Patru picioare, bine, doua picioare, si mai bine.

To'ar'su Squealer, l-am citit pe Orwell, incercati si altceva. laugh.gif

+Quote Post
mesaj Aug 1 2012, 12:40 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (gogu @ Aug 1 2012, 12:30 PM) *
Patru picioare, bine, doua picioare, si mai bine.

To'ar'su Squealer, l-am citit pe Orwell, incercati si altceva. laugh.gif

Dle. Gogu, eu nu l-am citit. Și ce dacă ?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 1 2012, 01:21 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 1 2012, 12:40 PM) *
Dle. Gogu, eu nu l-am citit. Și ce dacă ?

http://bookspot.ro/file.axd?file=2010%2F11...+animalelor.pdf

Până acu' aproape 23 de ani era subversivă, azi nu mai eşti “dujmanu’ poporului muncitor” sau "faşist" dacă eşti prins cu ea.
Curaj! smile.gif

+Quote Post
mesaj Aug 1 2012, 01:54 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (gogu @ Aug 1 2012, 01:21 PM) *
http://bookspot.ro/file.axd?file=2010%2F11...+animalelor.pdf

Până acu' aproape 23 de ani era subversivă, azi nu mai eşti “dujmanu’ poporului muncitor” sau "faşist" dacă eşti prins cu ea.
Curaj! smile.gif

Mulțumesc dle. Gogu, dar am alte lucruri mai interesante de citit. În plus, sunt un pic cam chitit apropo de dl. Orwell care a fost un pic mai de stânga decât comuniștii- asta dacă ții seama că a plecat să lupte în Spania alături de POUM (ăsta era un partid comunist troțchist care dorea inclusiv naționalizarea femeilor, desființarea monedei și o serie de alte aiureli). Pentru că comuniștii spanioli aveau nevoie de un pic de seriozitate în colaborarea cu celelalte forțe democratice favorabile Republicii- i-au cam terminat pe Poumiști - de unde a ajuns dl. Orwell la celebra sa carte, pe care n-am citit-o, așa cum ți-am mai spus.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 1 2012, 04:27 PM
Mesaj #49

Guests

Pai, constatarea evidentei, n-o sa citesc o carte de bucate scrisa de un comandant de nava nici "Arta navigatiei" scrisa de un bucatar cu toate ca si comandantul mananca si bucatarul "se transporta" (uneori) pe drumurile "fara praf". smile.gif

+Quote Post
mesaj Aug 1 2012, 11:34 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (gogu @ Aug 1 2012, 04:27 PM) *
Pai, constatarea evidentei, n-o sa citesc o carte de bucate scrisa de un comandant de nava nici "Arta navigatiei" scrisa de un bucatar cu toate ca si comandantul mananca si bucatarul "se transporta" (uneori) pe drumurile "fara praf". smile.gif

Dle. Gogu, de ce nu ? Merită să citești orice și nu mă înțelege greșit- n-am spus că nu voi citi niciodată ”Ferma animalelor” ci doar că acuma am lucruri mai bune de citit. A spune ceva de genul ”nu-l voi citi niciodată pe X” denotă un singur lucru- prostie și îngustime de minte. Nu trebuie să-mi placă- așa cum nu-mi place Coehlo . Dar măcar 2-3 pagini tot citesc.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 2 2012, 06:14 AM
Mesaj #51

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 1 2012, 11:34 PM) *
Dle. Gogu, de ce nu ? Merită să citești orice și nu mă înțelege greșit- n-am spus că nu voi citi niciodată ”Ferma animalelor” ci doar că acuma am lucruri mai bune de citit.....

Cum ar fi lucrarea de doctorat a lui Ponta. Foarte interesanta ar trebui sa fie pentru voi cu toate ca "1984" vi s-ar potrivi mai bine, poate va mai scoate din starea de admiratie senila...

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 11:45 AM