IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Soferia in Romania, subiect fierbinte: accidentul din Ungaria - 14 morti
Laur006
mesaj Oct 31 2011, 11:27 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Astazi e o zi neagra pt romani, dat fiind accidentul soldat cu moartea a 14 oameni aflati intr-un autovehicul care circula regulamentar in Ungaria. (Nu demult urla presa cu dosarul Huidu...)

Unii spun, negeneralizand, dar vorbind din experienta proprie, ca transportatorii (soferi si patroni, deopotriva) sunt vinovati pt comiterea accidentelor in care sunt implicate TIR-uri, datorita nerespectarii legislatiei (circulatie, program de lucru, masa maxima incarcata, etc).
Altii spun ca autoritatile sunt vinovate (mita de la examenul pt permis, mita pt "ruperea procesului verbal", telefoanele catre prietenii sus-pusi de pe la Circulatie). Evident, pe noi, cei care suntem complici la aceasta vina, ne cam excludem din lista vinovatilor.
Altii spun ca tot guvernantii, fara culoare politica, sunt vinovati, deoarece mare parte a accidentelor sunt datorate starii precare a infrastructurii, lipsei autostrazilor, etc...

Tu, cititorule? Te consideri sofer? Ai respectat mereu legislatia rutiera? Ma refer la regulile importante: depasirea, oprirea, depasirea limitei de viteza cu peste 30 km/h. Eu recunosc ca sunt vinovat de toate astea, si cred ca minim o data pe zi incalc cate una din aceste reglementari. (De aceea nici nu am comentat vreodata cand am fost oprit de radar, sau mi s-a suspendat permisul, desi as fi avut la cine apela.)

De aceea ma simt vinovat pentru moartea oamenilor care circula regulamentar, de fiecare data cand aud de un astfel de caz. Si pentru că, pe langa Politie, Guvern, CNADR, ma consider, ca participant, vinovat de nocivitatea fenomenului numit "circulatia pe drumurile publice in Romania", ma simt obligat moral sa iau atitudine in acest sens.

Daca cineva a auzit de vreo propunere legislativa privind la interzicerea comercializarii si utilizarii detectoarelor de radar, a statiilor de emisie-receptie la autovehiculele din categ A si B, il rog sa imi spuna si mie cum sa fac, eu personal, cetatean obisnuit, sa intre in vigoare cat mai repede. Bineinteles, astazi voi vinde/arunca statia, chiar daca voi pierde zilnic 1 ora din viata mea cu drumul spre si dinspre serviciu... (Promit sa nu fie doar o decizie luata la cald, care va fi uitata maine-poimaine, precum se va intampla cu stirea despre TIR-ul care a omorat 14 oameni nevinovati...)
Go to the top of the page

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 1 2011, 01:44 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Staţiile de Citizens Band sunt folosite de peste 50 de ani, însă în România s-au răspândit exploziv de abia recent, odată cu apariţia noilor radare. Este şi motivul pentru care aceste staţii la noi au o imagine deformată, ca fiind "antiradar", când de fapt nu aceasta ar fi menirea lor de bază. Deoarece la noi încă nu există şi probabil nici nu va exista prea curând un sistem Info Trafic, cred că staţiile pot avea şi la noi multe alte utilizări decât popularul antiradar/anticântar/etc. Depinde de imaginaţia fiecăruia.

Legat de sistemul Info Trafic, Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) se zbate de ceva vreme pentru realizarea lui, iar promisiunile din partea ministerului de resort sunt încurajatoare, mai ales pentru că ideea poate fi inclusă spre finanţare într-un program al Uniunii Europene pentru managementul inteligent al traficului. Cei interesaţi pot citi despre stadiul demersurilor legate de sistemul românesc de Info Trafic aici (link) puţin mai jos pe pagină, la adresa nr. 2049/2011.

Cât despre detectoarele de radar... eu sunt 95% împotriva lor. Am o mică rezervă doar din cauză că încă persistă obiceiul poliţiştilor români de a sta la pândă în locuri unde sunt sanse de a da amenzi, nu în locuri unde ar putea contribui la prevenirea unor accidente.

+Quote Post
Laur006
mesaj Nov 1 2011, 06:32 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 157
Inscris: 31-October 08
Utilizatorul numarul: 4 542

Citeaza (Sakura @ Nov 1 2011, 01:44 AM) *
Deoarece la noi încă nu există şi probabil nici nu va exista prea curând un sistem Info Trafic, cred că staţiile pot avea şi la noi multe alte utilizări decât popularul antiradar/anticântar/etc. Depinde de imaginaţia fiecăruia.

Recunosc ca eu mi-am luat statia dupa ce am ramas fara permis 30 de zile si imediat, la o saptamana (cand cicrulam tot cu dovada), am luat un radar cu 65 la ora (cam 70 in bord) ambele premii de la un mcv in miscare. Deja, dupa ce am luat statia, vitezele s-au marit, deci timpul de mers (fac 120 km zilnic) reducandu-se simtitor si nici procese verbale nu am mai semnat. Nu sunt ipocrit, fix asta a fost motivul achizitionarii. Partea cu Info Trafic a insemnat cred... 3-4 accidente semnalate: la 2 am receptionat informatia, si pe 2 le-am anuntat eu. Probabil acum, in iarna asta, va fi mai folositor in cazul inchiderii unor drumuri.

Si eu am un dinte impotriva Politiei rutiere care aplica doar litera, nu si spiritul legii, insa, acum, cu atatea victime nevinovate, i-am iertat, mai ales ca in ultimul an de zile am vazut ca, cel putin in zona mea de desfasurare, au inceput sa nu mai stea la panda, ci pur si simplu stationeaza in diferite localitati, sau se plimba pe acolo. Si credeti-ma, au multi clienti zilnic (adevarat multi prinsi cu 60-70 km/h in localitate, dar daca nu ar exista statiile... nici nu imi imaginez cati am fi).

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 1 2011, 07:49 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 31 2011, 11:27 AM) *
Astazi e o zi neagra pt romani, dat fiind accidentul soldat cu moartea a 14 oameni aflati intr-un autovehicul care circula regulamentar in Ungaria. (Nu demult urla presa cu dosarul Huidu...)

Unii spun, negeneralizand, dar vorbind din experienta proprie, ca transportatorii (soferi si patroni, deopotriva) sunt vinovati pt comiterea accidentelor in care sunt implicate TIR-uri, datorita nerespectarii legislatiei (circulatie, program de lucru, masa maxima incarcata, etc).

Altii spun ca autoritatile sunt vinovate (mita de la examenul pt permis, mita pt "ruperea procesului verbal", telefoanele catre prietenii sus-pusi de pe la Circulatie). Evident, pe noi, cei care suntem complici la aceasta vina, ne cam excludem din lista vinovatilor.

Eu sunt de acord ca acest accident e o combinatie intre lacomia transportatorilor si nepasarea autoritatilor. Soferii incearca si ei sa castige cat mai mult, dar nici patronii nu-i lasa sa stea.
La intrarea in Rupea acum cativa ani era un nene cu o cisterna (din fericire goala) care rupsese parapetul si o proptise vertical. Am oprit si l-am intrebat ce a patit, mi-a spus cinstit ca a atipit, ca il sunase patronul sa se duca repede sa incarce si el, desi era dupa o noapte nedormita a fost de acord, ca-l platea mai bine la cursa aceea neanuntata.

Autoritatile fac "actiuni", adica odata pe an verifica starea soferilor de asemenea mastodonti, cu televiziunile dupa ei, ca sa arate ca sunt vigilente. In rest stau la panda pe langa cate o trecere de pietoni si scot ciubucul gras, traficul sa se descurce singur!

Problema a fost prinsa frumos in aceasta reclama: http://www.youtube.com/watch?v=SIC7niySmDQ

Ca sa raspund la intrebare, DA, ma recunosc vinovat de incalcari minore ale legislatiei si nu ma exonereaza faptul ca altii comit fapte mai grave decat mine. Dar nu putem arunca diferitele situatii in balta "toti suntem de vina" cum ne cerea Iliescu in 1990. Eu cred ca unii sunt mai vinovatii decat altii.

Pe de alta parte, cu exceptia "profesionstilor", precum soferii de masini mari (TIRuri, autocare, etc) despre care vorbim, eu personal n-am vazut sofer roman care sa incalce legile circulatiei dupa ce trece frontiera in Ungaria. In Bulgaria insa se comit tot felul de nazbatii de catre ai nostri, deoarece si la ei te poti intelege cu organu'.
Asa ca, indiferent de "cuantumul amenzilor" (urasc aceasta sintagma repetata obsesiv), daca nu exista fermitate in aplicarea legii, aceasta poate fi oricat de restrictiva si sa prevada absolut toate cazurile, ordine pe drumuri nu se va face.

+Quote Post
Vizitator_titi palade.
mesaj Nov 1 2011, 08:35 AM
Mesaj #5

Guests

[Da Stimabililor,
Eu recunosc ca o parte din politisti s-au mai linistit si nu prea mai pindesc dar cred ca sefii lor ,aia care fac planuri de amenzi si care au salarii barosane sint vinovati.E adevarat ca si unii politisti exagereaza....Eu mi-am luat-o pe la Rupea - Brasov, unde baietii stateau la poala padurii (unde era linia continua) iar eu , dupa ce am stat aproape un km in spatele unui batrin cu o dacie din o mie noua sute toamna, tocmai acolo am depasit.(normal ca nu numai eu pentru ca in spate era deja coloana) Baietii ne-au oprit pe primii doi iar la afirmatia mea ca pe camera se poate vedea ca aveam doar 45 km/ora, raspunsul a fost ca nu am fost opriti pentu viteza ci pentru ca am calcat linia continua, chiar daca aveam vizibilitate.Stupid dar ii banuesc de intelegere cu batrinul pentu ca l-au oprit sa semneze ca martor procesul verbal. In astfel de cazuri trebuie glont nu statie de radio.

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Nov 1 2011, 10:18 AM
Mesaj #6

Guests

Azi-dimineata mi-a taiat calea (aveam prioritate) o masina de politie, fara girofar.

Nu mai respecta nimeni legea, fiecare se crede mai destept si indreptatit in incalcarea ei.

Mai bine am circula fara legi, ca la indieni.

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Nov 1 2011, 01:38 PM
Mesaj #7

Guests

Cand o sa intre noul Cod Rutier in Parlament? Nu se mai poate, cu toti criminalii de pe strazi care se cred stapanii strazilor..

Nu pot sa inteleg cum poti sa omori un om, adica sa fii un criminal din vina ta si sa iei pedeapsa cu suspendare?! Esti un criminal!! Unde o sa ajunga societatea asta daca nici criminalii nu mai fac puscarie. O sa-si faca fiecare dreptate!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 1 2011, 02:54 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (mircea @ Nov 1 2011, 01:38 PM) *
Cand o sa intre noul Cod Rutier in Parlament? Nu se mai poate, cu toti criminalii de pe strazi care se cred stapanii strazilor..

Nu pot sa inteleg cum poti sa omori un om, adica sa fii un criminal din vina ta si sa iei pedeapsa cu suspendare?! Esti un criminal!! Unde o sa ajunga societatea asta daca nici criminalii nu mai fac puscarie. O sa-si faca fiecare dreptate!

Aici aberaţia legii se vede mai bine, fiind vorba despre viaţa unui om. Ai ucis din culpă şi tu primeşti pedepsă cu suspendare. Deşi, după mine, la orice pedeapsă ar fi, "suspendarea" mi se pare o aiureală...

+Quote Post
Vizitator_soferu´biciclist.
mesaj Nov 1 2011, 06:12 PM
Mesaj #9

Guests

I-RES-PON-SA-BI-LI-TA-TE !...
incepand cu:
-examenul medical:fiziologico-psihologico-psihotehic
-scoli particulare de instruire a viitorilor cond. auto
-comisie examinare politia rutiera
-legislatie rutiera
-infrastructura rutiera si administratorii acesteia.

+Quote Post
mesaj Nov 2 2011, 11:43 AM
Mesaj #10

Guests

Ce s-a ales de cazul "Mafia permiselor din Arges". Va mai amintiti de cazul "Mafia permiselor din Arges", in care mai multe persoane publice din Bucuresti au fost acuzate ca au luat examenul de conducator auto dupa ce au dat spaga? Acest dosar se anunta a fi unul dintre marile esecuri ale justitiei: din cele 400 de cauze judecate pana acum, doar opt permise obtinute fraudulos au fost anulate, restul ramanand valabile. In iunie 2009, Ministerul Administratiei si Internelor, prin Institutia Prefectului Judetului Arges, a dat in judecata 415 persoane din toata tara, banuite ca si-au obtinut ilegal carnetul de conducere de la Serviciul Permise Auto Arges. Aceste procese au fost desprinse de catre procurorii DNA din celebrul caz "Mafia permiselor de la Arges", in care 23 de politisti de la Serviciul Permise Auto, in frunte cu sefii lor, au fost arestati pentru luare de mita. Prin cele 415 procese, reprezentantii statului au incercat sa anuleze permisele eliberate ilegal. Din 415 dosare, se mai afla acum pe rol 25 de cazuri. Din cele 390 de dosare judecate deja, doar opt au fost castigate de reprezentantii statului (asta deoarece persoanele implicate si-au recunoscut vina), restul fiind pierdute irevocabil. Printre cei care au castigat procesul cu statul se numara primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, manelistul Vali Vijelie si fotbalistul Adrian Ropotan.
R.P.hotnews.ro

Q.E.D.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 3 2011, 06:11 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (soferu´biciclist @ Nov 1 2011, 09:12 PM) *
I-RES-PON-SA-BI-LI-TA-TE !...
incepand cu:
-examenul medical:fiziologico-psihologico-psihotehic
-scoli particulare de instruire a viitorilor cond. auto
-comisie examinare politia rutiera
-legislatie rutiera
-infrastructura rutiera si administratorii acesteia.
Aplicare legii. E mai simplu si la indemana. Aplicarea ei. Doar atat si ar fi suficient. Accidentele nu se fac pentru ca oamenii nu sunt instruiti ci pentru ca nu respecta legea. Cel ce depaseste viteza nu o face pentru ca nu stie ca trebuie respectata. Cel ce trece peste linia continua nu o face ca nu stie ce e cu linia aia. Legea exista. Trebuie aplicata. Masura numarul unu: actiuni dure contra politistilor care nu aplica legea. Ei sunt de vina. Nu infrastructura. Daca drumul e cu gropi mergi cu 30 la ora.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Nov 3 2011, 09:23 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 3 2011, 06:11 AM) *
Nu infrastructura [e de vina]. Daca drumul e cu gropi mergi cu 30 la ora.

Ba da, si infrastructura. Pentru ca desi nu are gropi, pe o distanta de, sa zicem cazul meu, 60 km, trec prin zeci de "localitati", una mai lunga, alta mai putin lunga, in total peste 70% din distanta totala mergi prin localitate. Daca ar fi sa respect litera legii, ar trebui sa pierd 1 ora jumate pe drum. Total inacceptabil chiar si pt o Dacie...
Dar na... decat sa omori un betivan care se urca in caruta nesemnalizata ... tre' sa te resemnezi si sa recuperezi doar unde se poate... chiar daca depasesti mult limita de viteza legala. Asa cum am spus, imi este greu, dar am inceput sa reduc viteza medie... Noroc ca nu prea mai am multa treaba acasa, ca e noapte cand ajung.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Nov 3 2011, 02:22 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (titi palade @ Nov 1 2011, 08:35 AM) *
[Da Stimabililor,
Eu recunosc ca o parte din politisti s-au mai linistit si nu prea mai pindesc dar cred ca sefii lor ,aia care fac planuri de amenzi si care au salarii barosane sint vinovati.E adevarat ca si unii politisti exagereaza....Eu mi-am luat-o pe la Rupea - Brasov, unde baietii stateau la poala padurii (unde era linia continua) iar eu , dupa ce am stat aproape un km in spatele unui batrin cu o dacie din o mie noua sute toamna, tocmai acolo am depasit.(normal ca nu numai eu pentru ca in spate era deja coloana) Baietii ne-au oprit pe primii doi iar la afirmatia mea ca pe camera se poate vedea ca aveam doar 45 km/ora, raspunsul a fost ca nu am fost opriti pentu viteza ci pentru ca am calcat linia continua, chiar daca aveam vizibilitate.Stupid dar ii banuesc de intelegere cu batrinul pentu ca l-au oprit sa semneze ca martor procesul verbal. In astfel de cazuri trebuie glont nu statie de radio.

Ai calcat legea! Mai putea sa mergi o portiune pane sa termina linia continua. Pastrand proportia si Huidu a considerat ca limita de viteza era neadecvata pentru el si, desi mai avusese probleme in aceasi zona, a circulat cu viteza si a intrat in depasire.

In alta ordine de idei vremurile sunt grele cam peste tot. Si in SUA + Canada politistii au plan de amenzi desi nu se recunoaste acest lucru... amenzile de viteza conteaza la asigurari deoarece iti maresc asigurarea cam pentru trei ani de zile cu sume considerabile. Amenda se poate contesta in justitie si in unele state din SUA procurorii si judecatorii sunt flexibili si comuta amendele de viteza in amende de parcare care nu conteaza la asigurare. In plus fac si un bine orasului unde s-a dat amenda, deoarece amenda de viteza ar intra la bugetul statului pe cand amenda de parcare intra la bugetul orasului.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sorin..
mesaj Nov 6 2011, 12:29 PM
Mesaj #14

Guests

Hai să nu comparăm RO cu SUA, unde de îndată ce ai intrat pe Expressway sau pe Freeway poţi pune maşina pe pilot automat, ca să nu stai cu piciorul pe acceleraţie, şi să mergi UNIFORM. De asemenea, pe toate şoselele numite Highway poţi merge UNIFORM pe majoritatea traseului. Limite de viteză ai în zonele rezidenţiale sau alte zone sensibile, dar acolo sunt normale (justificate). Mergând UNIFORM, rezultă un consum optim din partea motorului şi poluare redusă pentru mediu. Unde poţi merge în RO uniform? Nicăieri, nici măcar pe aşa-zisele autostrăzi A1 şi A2. De aici, rezultă consum mare de combustibil, poluare, nervi la volan, scăderea vitezei de deplasare şi, cel mai grav, nervi la volan. Bineînţeles că unii precum Huidu se cred stăpânii şoselelor numai fiindcă merg cu un dulap pe roţi sau cu o anumită marcă, al cărei blazon trebuie respectat. Dar sunt şi disperaţi care, văzând că întârzie la destinaţie, calcă pedala ca să ajungă - de multe ori, atunci când nu trebuie şi acolo unde nu trebuie. Peste astea, se adaugă starea relativ precară a vehiculelor transportatorilor, ITP luat pe şpagă, foi de parcurs fictive etc.

+Quote Post
Vizitator_Turist prin Romania.
mesaj Nov 7 2011, 12:37 PM
Mesaj #15

Guests

La iesirea din Brasov spre Bacau e o linie continua (inutila) de vreo 10 km si daca ai nenorocul sa prinzi in fata unul care merge cu 50-60 la ora se face o coada de nu-i adevarat.
Nu inteleg ptr ce e acea linie continua drumul fiind in linie dreapta si-n afara localitatii

+Quote Post
mesaj Nov 7 2011, 01:33 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Turist prin Romania @ Nov 7 2011, 12:37 PM) *
La iesirea din Brasov spre Bacau e o linie continua (inutila) de vreo 10 km si daca ai nenorocul sa prinzi in fata unul care merge cu 50-60 la ora se face o coada de nu-i adevarat.
Nu inteleg ptr ce e acea linie continua drumul fiind in linie dreapta si-n afara localitatii

maaah, ce nu-ntelegi, este linia continua a directivei kgb, perturbati prin orice mijloace transporturile, stresati-i, nu-i lasati sa respire logica formala, militienii de la rutiera sa-si faca panda, sa amendeze orice incalcare a liniilor noaste,bah!

bhai nene, unde ai intalnit in romania vreo artera rutiera tusata,-marcata- semnalizata orientaiv -restrictiv logic, conform legislatiei rutiere, care la randul ei este lovita de-o ilogica de-ti vine sa-ti tragi palmi ?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 7 2011, 04:05 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Citeaza (soferu´biciclist @ Nov 7 2011, 04:33 PM) *
bhai nene, unde ai intalnit in romania vreo artera rutiera tusata,-marcata- semnalizata orientaiv -restrictiv logic,
Mai peste tot. Unde sunt marcaje sunt logice. Problema este ca nu prea sunt peste tot.

Citeaza
conform legislatiei rutiere, care la randul ei este lovita de-o ilogica de-ti vine sa-ti tragi palmi ?
Legislatia rutiera e aproape impecabila. Aproape pentru ca impecabil nu se prea exista. Cred ca e singura lege care aproape ca nu are cusur, tot ce scrie acolo fiind in general logic si de bun simt.
Linia continua de care se plangea turistul nu are legatura cu legislatia, legea da voie sa ai linii continue. Cei ce au decis sa o aplice in acea zona si pe distanta respectiva trebuie intrebati ce au avut in minte.

+Quote Post
mesaj Nov 7 2011, 04:40 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 7 2011, 04:05 PM) *
Mai peste tot. Unde sunt marcaje sunt logice. Problema este ca nu prea sunt peste tot.

Legislatia rutiera e aproape impecabila. Aproape pentru ca impecabil nu se prea exista. Cred ca e singura lege care aproape ca nu are cusur, tot ce scrie acolo fiind in general logic si de bun simt.
Linia continua de care se plangea turistul nu are legatura cu legislatia, legea da voie sa ai linii continue. Cei ce au decis sa o aplice in acea zona si pe distanta respectiva trebuie intrebati ce au avut in minte.

Art. 33
1. Semnalizarea si amenajarile rutiere necesare pe drumurile publice se asigura de catre administratorul drumului respectiv si se efectueaza numai cu avizul politiei rutiere.

unchiuletule, acolo unde sunt inexistente dar necesare, i-ai vazut p´astia plicand amenzi administratorului de drum , sau etnicolloricilor furaciosi de indicatoare pentru a le valorifica pe la fier vechi?ahahaha
parapeti anti zapada, mai aveti ? emulsii clorosodice pentru eliminarea poleiului de pe SINGURA bucatuca de hautostrada aveti? hahahaha cine pateste pentru ambuteiajele formate pe arterele romaniei in situatiile critice din punct de vedere meteo?
sunt mai mult decat sigur ca si-n aceasta iarna nu va fi ca astavara, iar o sa va surprinda nepregatiti. hahahaa...

2. Semnalizarea lucrarilor care se executa pe drumurile publice este obligatorie si se efectueaza de catre executantul lucrarilor, cu avizul politiei rutiere, astfel incat aceasta sa asigure deplasarea in siguranta a tuturor participantilor la trafic, conform reglementarilor in vigoare.

unchiuletule, am sa-ti postez cateva foto, sa vada si alteta ´neavoastra cam cum se tanspun in practica cele de mai sus.

3. Semnalizarea si amenajarile rutiere se definesc si se realizeaza in conditiile stabilite prin regulament, in conformitate cu reglementarile tehnice in vigoare.

ce au avut in minte ? phai le-au lipsit vigoarea logicilor, minim necesare asigurarii desfasurarii unui trafic in conditii maxime de siguranta, fluenta si confort al cond. auto.

suna bine,
Art. 132
Anual se stabilesc fonduri din bugetul Ministerului Administratiei si Internelor, destinate campaniilor si activitatilor de educatie rutiera.

teoretic, dar practic !?

pe moment,asta-i cea mai tare:
Art. 136
In termen de 90 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a legii de aprobare a prezentei ordonante de urgenta, ministerele cu atributii in domeniul circulatiei pe drumurile publice vor elabora, vor aproba si vor publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, normele de aplicare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, dupa cum urmeaza:

alineat
h) Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Administratiei si Internelor, pentru prevederile art.130.

iar scolili de soferi -amatori-profesionisti- sunt private hahahahaha, iar in invatamantul primar, gimnasium,liceal, nici vorba de-o curricula in care sa existe predarea orelor de edcatie rutiera..hahahhahaaaaaaa nu-i nimic, predati religie, hahahahaha

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 7 2011, 05:10 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (soferu´biciclist @ Nov 7 2011, 07:40 PM) *
- i-ai vazut p´astia plicand amenzi administratorului de drum ,

- cum se tanspun in practica cele de mai sus.

- teoretic, dar practic !?

- predati religie, hahahahaha
Una ca ma referam la regulile de circulatie. Sunt ok, nu e ceva ilogic acolo.
Apoi tu vorbesti despre aplicarea legii, problema reala si cam generala.
Apoi vorbesti despre programe scolare, alta problema reala dar fara legatura cu ce spuneam eu.
Si mai spun odata. Legislatia rutiera nu e de loc ilogica (vorbim de circulatia propriuzisa)
Despre restul, spuneam mai sus ca solutia este foarte simpla si anume aplicarea legii la sange, fara mila. Deci suntem de acord.

+Quote Post
mesaj Nov 7 2011, 07:33 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 7 2011, 05:10 PM) *
Una ca ma referam la regulile de circulatie. Sunt ok, nu e ceva ilogic acolo.
Apoi tu vorbesti despre aplicarea legii, problema reala si cam generala.
Apoi vorbesti despre programe scolare, alta problema reala dar fara legatura cu ce spuneam eu.
Si mai spun odata. Legislatia rutiera nu e de loc ilogica (vorbim de circulatia propriuzisa)
Despre restul, spuneam mai sus ca solutia este foarte simpla si anume aplicarea legii la sange, fara mila. Deci suntem de acord.

exact, ilogica practicilor, din partea celor ce ar trebui s-o aplice in primul rand,-politistului rutier-cat si mentalitatea lipsita de minima responsabilitate din partea celor ce ar trebui s-ao respecte.
dar cum s-o respecte, atat timp cat minima norma de bun simt le lipseste atunci cand se afla in pedalele unui jeep, sau , cum s-o respecte, s-o aplice-n practica, atat timp cat si-au obtinut permisele de cond. autointr-un mod dubios, unii din punct de vedere fizico psihic iar altii l-au obtinut in urma unor examene de-a dreptul frauduloase.
si uite-asa te trezesti c-o-ntreaga fauna pestrita pe infrastructura rutiera, criminali cu acte-n regula dotati cu mijloace de deplasare motorizate ce devin arme letale atunci cand (din inconstienta, iresponsabilitate, necunoasterea legislatiei,vezi analfabeti cu permis auto) sunt indreptate impotriva tuturor celor ce sunt participanti in traficul de pe infrastructura rutiera, fie ei pietoni sau cond. auto amatori/profesionisti.
asa ca unchiuletzule, mai aveti de lucrat la educatie, metodologii, etc... wink.gif

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 7 2011, 08:51 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Turist prin Romania @ Nov 7 2011, 12:37 PM) *

Este una din cazurile în care din cauza numărului mare de accidente pe acel segment de drum a trebuit să se renunţe la linia întreruptă. Este o măsură legală justificată şi este preferabil să se formeze coadă decât să fie săptămânal 1-2 accidente mortale.

+Quote Post
mesaj Nov 8 2011, 05:06 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Sakura @ Nov 7 2011, 08:51 PM) *
Este una din cazurile în care din cauza numărului mare de accidente pe acel segment de drum a trebuit să se renunţe la linia întreruptă. Este o măsură legală justificată şi este preferabil să se formeze coadă decât să fie săptămânal 1-2 accidente mortale.

aaa-ha! dar tot nu m-am dumirit, dar...intreb:
"acele 1-2 accidente mortale pe saptamana", ce cauza/cauze le determinau ? marcajul discontinuu !?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 8 2011, 06:05 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Citeaza (soferu´biciclist @ Nov 8 2011, 08:06 PM) *
ce cauza/cauze le determinau ? marcajul discontinuu !?
Daca vrei poti sa nu eviti o posibila explicatie logica. Drumul drept, tendinta de a calca excesiv acceleratia, scurtarea timpului de intalnire cu cel ce vine din contra sens si fata de care tu zici ca ai distanta suficienta dar si el zboara cu 220 in loc de 90... rezultat accidente mortale frecvente. Masuri...hai sa punem o linie continua sa ii mai temperam. Pe DN1 spre Valea Prahovei, unde erau doar doua benzi se intamplau frecvent accidente din cauza asta , si uite si paradoxul, accidente pentru ca e drumul bun si drept.
Masura cea mai logica, arde-l la amenzi si ia-i carnetul, la noi vad ca inca nu tine.

+Quote Post
mesaj Nov 8 2011, 06:24 PM
Mesaj #24

Guests

prop-unter-i

1-policlinici, acreditate de min.sanatatii si min.transporturilor in vederea examinarii starii de sanatate, fizica-psihologico-psihica.
1`-re-dotarea tehnica a centrelor de testarea calitatilor psiho-tehnice,(abilitatea motrica de a conduce un autovehicul) cat si in ceea ce priveste integritatea si profesionalismul personalului deservent, elaborarea unor metodologii reactualizate de testarea aptitudinilor viitorilor indivizi aspiranti la inscrierea intr-o scoala de soferi, -amatori sau profesionisti-
3-introducerea in curricula scolara -primar-gimnasium-liceal, educatia rutiera, 1-3ore/sapt. obligatorii.
re-organizarea scolilor de soferi,-amat.prof- prin includerea acestora in sistemul de invatamant de stat, acreditate de ministerul transporturilor, specializare auto (invatamantul privat, -in acest domeniu- si-a etalat valentele si demonstrat limitele)
4- abrogarea actualei legislatii rutiere si inlocuirea acesteia, -copy/paste- cu o legislatie rutiera dintr-un stat european, i.e. de.
4- re-organizarea politiei rutiere, dtpdv.-metodologii,probatorii,statutul politistuluietc... si pana la organigrama institutiei.
5-anularea dreptului de a contesta in instanta incalcarea regimului juridic prevazut in leg.rutiera

va urma! hahahah

unchiuletule, in ce scoala de soferi din romania se instruiesc viitorii cond. auto in vederea practicarii unei conduite defensive in trafic, am spus defensiva, nu preventiva. ok?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2018 - 02:07 AM