IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce am de facut inainte de plecarea din tara?
Vizitator_Andrei.m.
mesaj May 26 2014, 03:00 PM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua!

Urmeaza sa plec din tara la sfarsitul verii si ma voi stabili in Germania.
Avand in vedere ca voi ramane cetatean al unei tari foarte birocratice...Romania, as dori sa stiu ce am de facut ca sa nu ma pomenesc cu probleme ce nu vor putea fi rezolvate de la distanta, implicit rog niste pareri de la persoanele ce ar avea raspunsuri pentru mine.

- detin o mica garsoniera impreuna cu sotia, impozitul il vom plati online, facturile de lumina si cablu le primim si pe ele pe mail, vom lasa pe cineva de incredere in locul nostru, sa aiba grija de casa si sa plateasca intretinerea si alte utilitati.

- nu am credite sau creante de nici un fel, toate conturile bancare din Romania le vom inchide pana in momentul plecarii.

- Medical...aici incep problemele: suntem asigurati, am avut job fix in ultimii multi ani, iar angajatorul si-a achitat toate datoriile. Nelamurirea mea se refera la celebrul CARD DE SANATATE, de care cel mai probabil nu voi mai avea nevoie, pentru ca voi avea un job in Germania.
Daca eu plec inainte sa-l ridic, ce se va intampla?
De asemenea citeam pe net de obligativitatea prezentarii anuale la medicul de familie pentru consultatii (in caz contrar riscand amenzi), iarasi...eu com voi dovedi de la distanta ca sunt asigurat al altui sistem de sanatate din UE?..
Va dati seama ca nu ne dorim sa facem navete RO-DE pentru datul cu subsemnatul pentru astfel de lucruri.

- Asigurare Pensii: avem pensii obligatorii incheiate la ING RO. In momentul in care ne vom angaja "dincolo", cum se va face transferul fondului de pensii acumulat pana in prezent? Trebuie sa cer ceva acte de la ING inainte sa plec?

- telefonie: amandoi detinem cartele prepaid pe care vrem sa le pastram si in DE, insa am auzit de din 2015 cartelele prepaid vor putea fi folosite numai daca utilizatorul se inregistreaza cu buletinul la operatorul de telefonie mobila. Cum ar trebuie sa procedez, sa incerc sa fac acest pas de acum? VDF

- pentru orice fel de alte probleme, pot face o imputernicire la notar sa las pe cineva de incredere sa dea declaratii sau sa semneze in locul meu acte si alte formalitati? (nu ca ma pot gandi la ceva unde ar fi cazul, dar asa sunt eu mai cum drobul de sare si vreau sa ma asigur de tot).

Daca aveti alte idei sau cunoasteti din experienta probleme care ar putea aparea, va raman indatorat daca le impartasiti!

Multumesc anticipat!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Falco.
mesaj May 27 2014, 06:27 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Andrei.m @ May 26 2014, 03:00 PM) *
Buna ziua!

Avand in vedere ca voi ramane cetatean al unei tari foarte birocratice...Romania, as dori sa stiu ce am de facut ca sa nu ma pomenesc cu probleme ce nu vor putea fi rezolvate de la distanta, implicit rog niste pareri de la persoanele ce ar avea raspunsuri pentru mine.

- detin o mica garsoniera impreuna cu sotia, impozitul il vom plati online, facturile de lumina si cablu le primim si pe ele pe mail, vom lasa pe cineva de incredere in locul nostru, sa aiba grija de casa si sa plateasca intretinerea si alte utilitati.

- nu am credite sau creante de nici un fel, toate conturile bancare din Romania le vom inchide pana in momentul plecarii.

- Medical...aici incep problemele: suntem asigurati, am avut job fix in ultimii multi ani, iar angajatorul si-a achitat toate datoriile. Nelamurirea mea se refera la celebrul CARD DE SANATATE, de care cel mai probabil nu voi mai avea nevoie, pentru ca voi avea un job in Germania.
De asemenea citeam pe net de obligativitatea prezentarii anuale la medicul de familie pentru consultatii (in caz contrar riscand amenzi), iarasi...eu com voi dovedi de la distanta ca sunt asigurat al altui sistem de sanatate din UE?..
Va dati seama ca nu ne dorim sa facem navete RO-DE pentru datul cu subsemnatul pentru astfel de lucruri.

- Asigurare Pensii: avem pensii obligatorii incheiate la ING RO. In momentul in care ne vom angaja "dincolo", cum se va face transferul fondului de pensii acumulat pana in prezent? Trebuie sa cer ceva acte de la ING inainte sa plec?

- telefonie: amandoi detinem cartele prepaid pe care vrem sa le pastram si in DE, insa am auzit de din 2015 cartelele prepaid vor putea fi folosite numai daca utilizatorul se inregistreaza cu buletinul la operatorul de telefonie mobila. Cum ar trebuie sa procedez, sa incerc sa fac acest pas de acum? VDF

- pentru orice fel de alte probleme, pot face o imputernicire la notar sa las pe cineva de incredere sa dea declaratii sau sa semneze in locul meu acte si alte formalitati? (nu ca ma pot gandi la ceva unde ar fi cazul, dar asa sunt eu mai cum drobul de sare si vreau sa ma asigur de tot).

Daca aveti alte idei sau cunoasteti din experienta probleme care ar putea aparea, va raman indatorat daca le impartasiti!

Multumesc anticipat!

+Quote Post
Vizitator_Falco.
mesaj May 27 2014, 06:40 PM
Mesaj #3

Guests

Nu te stresa. Am un var plecat din 90 feb la inceput au venit si sa il recruteze, vine la fiecare 5 ani sa isi schimbe pasaportu si la 10 pt carnet respectiv buletin pur si simplu desi are cetatenia germana nu a renuntat la cea romana. Cel mai fain e cind calca pe bec la circulatie da carnetu roman nu a platit din 90 nici o amenda din cite i-au venit. Odata l-au citat pt o amenda, cind s-a aflat in final peste 2 ani ca e plecat din 90 pur si simplu au aruncat-o la gunoi. Si cum sa iti schimbi buletinu nu te verifica nici naiba de amenzi asa ca cu un mic efort o vizita la 5 ani in tara doar avantaje ai.

+Quote Post
Vizitator_Liviu.
mesaj May 30 2014, 09:22 AM
Mesaj #4

Guests

Buna ziua Andrei!
Am citit cu interes randurile tale, pt ca si eu ma voi afla cam in aceeasi situatie. Noi ne vom muta in Belgia, la inceputul lui iulie. Iti pot impartasi cu placere din ce am mai aflat si eu.
Gasesti cate ceva legat de pensii si de asigurarile sociale daca dai cautare pe Google. Poti afla multe lucruri interesante pe site-ul “Pensii-Ocuparea Fortei de Munca, Afaceri Sociale si Incluziune-Comisia Euroopeana” (http://ec.europa.eu/social/). Acolo gasesti in limba romana cam tot ce te intereseaza in ceea ce priveste transferul in cazul pensiilor si asigurarilor sociale. Undeva pe site, dand clic pe steagul Germaniei, ajungi direct unde ai nevoie, doar ca acolo limba este alta...
De cardul de sanatate din Romania nu ai nevoie acolo. O sa-ti trebuiasca o adeverinta de la vechiul loc de munca, de la noi, unde sa se specifice ca s-au platit asigurarile de sanatate pt tine, cat timp ai fost angajatul lor. In plus sa ataseze o copie dupa ultima plata facuta la Asigurarile de Sanatate. Cel putin asta am aflat eu ca am nevoie in Belgia. In Germania nu cred ca sunt prea diferite cerintele... In ceea ce priveste amenda de care spui ca se va aplica daca nu te prezinti anual la doctorul de familie, cum sa te duci daca nu mai esti asigurat in Romania si nu mai virezi banutii catre sistemul falimentar de la noi? Pe ce baza?...
Nu inteleg de ce vrei sa mai platesti cablul in tara, daca pleci! Cel mult i-ati cu tine un receiver Digi sau Dolce, daca vrei sa vezi programele de la noi. Cu toate ca poti sa le vezi si pe TV-online...
De cartelele de telefon din Romania nu stiu daca vei mai avea nevoie (doar daca te astepti sa te caute cineva anume. Atunci transfera-te de pe acum la abonament). Pt ca acolo exista multe facilitati daca ai tel fix. De exemplu in Belgia exista varianta unui abonament (care nici nu e prea scump: 42 de euro pe luna cu tot cu cablu si Internet inclus!) care include minute nelimitate gratuite in Uniunea Europeana pe orice retea de telefonie fixa dupa ora 17, sambata, duminica si in timpul sarbatorilor legale. In plus poti sa folosesti gratis Skype, Messenger sau Viber...
In ceea ce priveste imputernicirea de care spui, nu stiu cam ce ai putea face. Pt ca notarii nostri au avut grije sa se asigure ca nu poate exista in mod legal o imputernicire universal valabila. Nu-ti dai seama cati bani n-ar mai ajunge in vastele lor buzunare! Si in plus o imputernicire poate fi facuta doar pe un an de zile din cate stiu eu, cam tot din aceleasi motive...
Deocamdata atat. Daca mai afli ceva posteaza pe forum. Astept cu interes si alte pareri!

+Quote Post
Vizitator_teo.
mesaj Jun 6 2014, 07:36 PM
Mesaj #5

Guests

[quote name='Andrei.m' date='May 26 na ziua!

Multumesc anticipat!
[/quote]

Pai sa incerc sa iti dau cateva raspunsuri/sfaturi, ca om plecat in Germania de aproape 4 ani.
Rezolva tot ce poti rezolva in romania inainte de plecare. Inchide-ti conturile, reziliaza contractele de care nu mai ai nevoie pentru ca de la distanta e foarte greu sa rezolvi orice in romania. E bine sa lasi o procura generala daca ai cui dar nu pune mari sperante in ea.
Daca vei lucra pt o firma germana vei fi asigurat automat in germania impreuna cu familia ta. Nu iti trebuie nimic din romania pt asta.
pensia de la ing nu o poti muta. Daca e vorba de pensia obligatorie o vei valorifica cand vei iesi la pensie... banuiesc ca mai dureaza pana ajungi acolo.
Nu vei mai fi asigurat in sistemul medical romanesc si deci mi s-ar parea ciudat sa iti ceara sa iti faci control medical. Te sfatuiesc sa vb cu medicul tau de familie inainte sa vezi daca trebuie facute ceva formalitati ca sa fii scos din evidenta.
in rest cu sfaturi despre germania te mai pot ajuta, dar despre ce mai e prin romania nu mai stiu asa multe

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Oct 27 2014, 06:36 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Andrei.m @ May 26 2014, 03:00 PM) *
Buna ziua!

Multumesc anticipat!

+Quote Post
Vizitator_Costi.
mesaj Jan 5 2015, 02:44 AM
Mesaj #7

Guests

Fac parte dintre "fraierii" care,plecand definitive in strainatate am vandut tot,am schimbat tot si am "obtinut",pe pasaport,stampila:domiciliul in strainatate.Mare prostie,pierdere de timp si de bani.Un bun prieten,care a plecat in acelasi loc cu mine,nu s-a sinchisit de nimic(bineinteles a lasat-o pe sora lui sa plateasca casele si celelate pentru apartamentul din Bucuresti)si nu a avut si nici nu are nici-o problema.
Succes.C.

+Quote Post
Vizitator_Costi.
mesaj Jan 5 2015, 02:45 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Costi @ Jan 5 2015, 02:44 AM) *
Fac parte dintre "fraierii" care,plecand definitive in strainatate am vandut tot,am schimbat tot si am "obtinut",pe pasaport,stampila:domiciliul in strainatate.Mare prostie,pierdere de timp si de bani.Un bun prieten,care a plecat in acelasi loc cu mine,nu s-a sinchisit de nimic(bineinteles a lasat-o pe sora lui sa plateasca casele si celelate pentru apartamentul din Bucuresti)si nu a avut si nici nu are nici-o problema.
Succes.C.

rectific:taxele

+Quote Post
Vizitator_butuca.
mesaj Jan 5 2015, 02:42 PM
Mesaj #9

Guests

Constantinescu 2 Duo

+Quote Post
Vizitator_stratulatdobrin.
mesaj Apr 20 2015, 12:11 PM
Mesaj #10

Guests

Asa se poate face ,

+Quote Post
Vizitator_Alecsa Emanuela elena.
mesaj Oct 18 2017, 06:49 PM
Mesaj #11

Guests

Ce acte imi trebui casa plec in italia cu baieteli de un an jumate bine inteles si tatal copilului.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd November 2017 - 07:20 AM