IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Eu imi fac paine
Vizitator_Vasile.
mesaj Nov 23 2011, 05:07 PM
Mesaj #1

Guests

M-am saturat de painea execrabila din Bucuresti. Franzele pufoase pe care daca le stringi in pumn, obtii un ghemotoc de aluat umed, asa-zise paini negre cu colorant alimentar, paini germane cu seminte care costa mici averi etc. La inceput mi-am framintat aluatul cu mina si mi-am copt painea intr-un cuptor electric, apoi, dupa ce am realizat ca vreau sa maninc painea mea zi de zi, mi-am cumparat un robot de bucatarie care framinta perfect. Incet-incet painea mea a devenit tot mai buna, am inceput sa fac si pizza decenta (lipseste cuptorul pe lemne, dar e ok), cozonaci (robotul framinta cat trebuie), diverse prajituri. Sa-ti faci singur paine e un lucru tare bun, faci economie de bani si, daca ai ustensilele potrivite, nici nu pierzi cine stie cat timp.
Go to the top of the page

+Quote Post
Lovelife
mesaj Feb 2 2012, 09:07 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Citeaza (Vasile @ Nov 23 2011, 07:07 PM) *
M-am saturat de painea execrabila din Bucuresti. Franzele pufoase pe care daca le stringi in pumn, obtii un ghemotoc de aluat umed, asa-zise paini negre cu colorant alimentar, paini germane cu seminte care costa mici averi etc. La inceput mi-am framintat aluatul cu mina si mi-am copt painea intr-un cuptor electric, apoi, dupa ce am realizat ca vreau sa maninc painea mea zi de zi, mi-am cumparat un robot de bucatarie care framinta perfect. Incet-incet painea mea a devenit tot mai buna, am inceput sa fac si pizza decenta (lipseste cuptorul pe lemne, dar e ok), cozonaci (robotul framinta cat trebuie), diverse prajituri. Sa-ti faci singur paine e un lucru tare bun, faci economie de bani si, daca ai ustensilele potrivite, nici nu pierzi cine stie cat timp.

Eu mi-am cumparat un aparat de facut paine, pur si simplu pun ingredientele in el si in cateva ore am paine proaspata si mult mai sanatoasa.
E adevarat ca a acostat ceva acest aparat, poate daca pun toate costurile est emai scumpa decat painea din comert, dar stiu ca este mai sanatoasa si nu contine tot felul de aditivi

+Quote Post
Vizitator_Sorin_80.
mesaj Feb 13 2012, 10:57 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Vasile @ Nov 23 2011, 05:07 PM) *

E de departe cea mai buna varianta. N-am facut un calcul atent, insa sunt ferm convins ca banii pe care-i dai in plus nu sunt extraordinar de multi. Prima investitie pentru bucataria mea va fi clar o masina de facut paine.

+Quote Post
Vizitator_gioni bi gud.
mesaj Feb 13 2012, 08:42 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Sorin_80 @ Feb 13 2012, 10:57 AM) *
E de departe cea mai buna varianta. N-am facut un calcul atent, insa sunt ferm convins ca banii pe care-i dai in plus nu sunt extraordinar de multi. Prima investitie pentru bucataria mea va fi clar o masina de facut paine.

io mi-am luat nevasta care efectueaza mamaliga naturala si fara E-uri. e cea mai buna investitie pentru bucatarie, cred ca trebuie sa-mi mai iau una-doua pentru rezerva.

+Quote Post
Vizitator_cheia franceza.
mesaj Feb 13 2012, 08:44 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (gioni bi gud @ Feb 13 2012, 08:42 PM) *
io mi-am luat nevasta care efectueaza mamaliga naturala si fara E-uri. e cea mai buna investitie pentru bucatarie, cred ca trebuie sa-mi mai iau una-doua pentru rezerva.

Ai umor mecanic, esti depanator?

+Quote Post
Vizitator_gioni bi gud.
mesaj Feb 13 2012, 08:57 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (cheia franceza @ Feb 13 2012, 08:44 PM) *
Ai umor mecanic, esti depanator?

sahib, aia este realitatea crunta; in asertiunea mea nu e nici un pic de umor mecanic/electric/chimic/juridic/teritorial-administrativ, etc.
nu-s depanator, ci recuperator (ma intalnesc cu diversi oameni si ma joc cu un patent).
cu ce altceva sa-ti ostoiesc setea de cunoastere? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_cheia sol.
mesaj Feb 13 2012, 09:23 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gioni bi gud @ Feb 13 2012, 08:57 PM) *
sahib, aia este realitatea crunta; in asertiunea mea nu e nici un pic de umor mecanic/electric/chimic/juridic/teritorial-administrativ, etc.
nu-s depanator, ci recuperator (ma intalnesc cu diversi oameni si ma joc cu un patent).
cu ce altceva sa-ti ostoiesc setea de cunoastere? biggrin.gif

Ai mai scremut o pseudogluma? Te-ai intrebat vreodata de ce cunoscutii tai aflati in campul vizual traverseaza?

+Quote Post
Vizitator_gioni bi gud.
mesaj Feb 13 2012, 09:38 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (cheia fa @ Feb 13 2012, 09:23 PM) *
Ai mai scremut o pseudogluma? Te-ai intrebat vreodata de ce cunoscutii tai aflati in campul vizual traverseaza?

Poate ti-e sete si vrei musai sa bei zece galeti de apa in loc sa postezi beshini pe forum. Ce zici, ce zici ? Periaza-ti bocabularul (cu cool.gif pentru inceput, melemistule. wink.gif
Iar aia traverseaza pentru ca trebuie sa traiasca si ei cumva, zmart gai carele esti. biggrin.gif

+Quote Post
pustiuady
mesaj Feb 20 2012, 07:58 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 20-February 12
Utilizatorul numarul: 31 721

Painea de casa este mult mai consistenta si mult mai sanatoasa. eu le prepar copiilor mei mereu.

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Feb 20 2012, 08:00 PM

+Quote Post
Vizitator_rusumiha.
mesaj Nov 20 2012, 04:12 PM
Mesaj #10

Guests

si eu ma gandeam sa fac o investitie de asta, si sa-mi cumpar un robot de facut paine! am mancat lla cineva si e foaarte buna, si in loc de o paine cat mancam la masa am mancat 3 felii. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Steve Works.
mesaj Jul 5 2015, 10:17 AM
Mesaj #11

Guests

Eu am folosit un robot din asta vreo 2 ani.
Face paine buna dar tre sa te ocupi de asta zilnic.

+Quote Post
Vizitator_popescudani.
mesaj Sep 12 2017, 08:03 AM
Mesaj #12

Guests

Paine facuta acasa e foarte buna, doar daca e combinata cu faina integrala sau macar niste tarate. Faina alba e o glucida foarte puternica, similara cu zaharul. Nu vad de ce mi-as pierde timpul cu coptul unei paini. In Bucuresti se gaseste paine buna, dar scumpa (Vel pitar - grau intreg, sau alte paini integrale).

Totusi, painea facuta acasa rezista mai mult si nu contine zahar si margarina. cool.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd November 2017 - 07:27 AM