IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Baza Nationala cu Clientii Neseriosi pentru Magazinele Online ce parere aveti, Este legal, ilegal? Merita folosita?
AndreiStoica
mesaj Feb 23 2014, 12:31 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 23-February 14
Utilizatorul numarul: 32 780

Salutare tuturor,

am un magazin online, si in fiecare luna aproximativ 7-8 din clienti care cumpara produsele mele nu ridica coletul, fara un motiv intemeiat. Inainte de a le trimite comana ii sun si verific telefonic plasarea comenzii, ma asigura ca vor produsele, si dupa ce le trimit, ori nu mai raspund la telefon, ori zic ca s-au razgandit, ori ca nu au bani...sad.gif

Coletele se intorc si trebuie sa platesc eu taxa de transport tur retur pentru a reintra in posesia lor.

M-am saturat de astfel de clienti, am cautat recent pe net ce se poate face cu problema asta si am gasit un site, Baza Nationala cu Clienti Neseriosi, la www.ClientiNeseriosi.ro

Vreau sa intreb: este legala aceasta Baza de date? Pot sa am probleme daca adaug clientii acolo?

Cand intreb asta ma gandesc la legea protectiei datelor cu caracter personal, nu vreau sa ma dea clientii in judecata ca de ce le-am adaugat datele acolo, si sa ies tot eu in paguba

Ei zic acolo pe site ca e totul legal, ca legea de protectie a datelor cu caracter personal prevede punerea datelor cu caracter personal la dispozitia Tertilor, in cazul in care exista acordul respectivelor persoane... cu alte cuvinte daca am clauza in termenii si conditiile de pe site-ul meu ca clientul e de acord sa-i public datele acolo daca nu ridica coletul, ar trebui sa fie acoperit legal..

Ce parere aveti? foloseste cineva de aici respectiva Baza? e utila?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Feb 26 2014, 08:03 AM
Mesaj #2

Guests

Super tare
Nu ar putea avea si o baza cu firme neserioase?

+Quote Post
Vizitator_Berzelius.
mesaj Feb 26 2014, 09:48 AM
Mesaj #3

Guests

'Ai de capu' meu!!!

M-am luat cu mainile de cap cand am deschis site-ul!
Adica ORICE firma care are o problema cu un client isi poate permite sa-i publice acestuia datele PERSONALE (Nume, prenume, adresa, nr de telefon) in mod liber si neingradit pe site-ul respectiv ?

Citesc asa: "Cadrul legal...
Pentru a putea face publice datele clientilor Dvs neseriosi in Baza Nationala de date, trebuie sa indepliniti doua criterii:
1. Sa va inscrieti ca operator de date cu caracter personal la Autoritatea Nationala de Prelucrare a Datelor cu Caracter Personal. Inscrierea se poate face online aici
2. Sa adaugati o Clauza in Termenii si Conditiile Magazinului Dvs :
Sunt de acord ca Datele mele Personale sa fie publicate in Baza Nationala a Clientilor Neseriosi daca nu ridic coletul, iar pentru stergerea datelor mele din Baza Nationala accept sa platesc taxa de transport Tur-Retur ca despagubire pentru comerciant.
Declar ca datele introduse in formularul de comanda sunt corecte si imi apartin, nu sunt datele altor persoane si sunt constient de faptul ca falsul in declaratii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii"

Deci TEORETIC in acea baza de date pot publica astfel de informatii doar firmere care (1) au certificare de operator de date cu caracter personal (ODCP) si (2) au informat si primit consimtamantul de la Clientul ("neserios") cu clauza potrivit careia in caz de neplata a "coletului" (serviciilor?) i se vor publica datele pe acest site.

Pe langa faptul ca obtinerea certificatului de ODCP este lunga, anevoioasa si trebuie dovedita respectarea unor proceduri stricte si speciale (deci nu se poate face din trei clicuri si doua pocniri din degete pe un site), mai trebuie si ca firma reclamanta sa aiba acordul din partea clientului INAINTE de PUBLICARE.

Ma intreb asa, ca prostu': site-ul asta (ClientiNeseriosi punct Ro) VERIFICA existenta celor doua conditii atunci cand vreun administrator de firma-de-doi-lei publica date despre asa-zisi "clienti neseriosi"?

Am zis Ok, ia sa vedem... Lista ultimilor 50 de "clienti neseriosi" introdusi.

"Nume: vioser n###
Adresa: co***** 5 jud.brasov
Oras: brasov
Judet: Brasov
Telefon : 0745******

Descriere: a cerut trei oferte de pret pentru o constructie si dupa aceea nu a mai raspuns la telefon

Adaugat de neculai neculai
Magazin online: www.neviprod.ro"

Adica, daca clientul a cerut oferta de pret si nu s-a mai intors la ofertant, e demn de eticheta "neserios"??? Mai sa fie!

Zic, Bun! ia sa vedem putin site-ul reclamantului "www.neviprod.ro". Intru.
Nici urma de vreo informare ca firma este operator de date cu caracter personal!
Nici urma de pagina cu Termenii si conditiile de utilizare a site-ului, prin care clientul sa-si dea consimtamantul necesar pentru publicarea datelor sale personale!
Mai mult! Nici chiar existenta unei astfel de pagini pe site-ul respectiv nu e suficienta pentru indeplinirea celei de-a doua conditii! Consimtamantul Clientului trebuie sa fie Clar (gen bifa de acceptare in cazul unei comenzi online).

Parerea mea e ca ideea in sine e buna, dar e prost aplicata, in sensul ca nimeni nu verifica existenta si respectarea CUMULATA a celor doua conditii. Deci orice firma sau patron poate publica cu REA-CREDINTA datele personale ale unui client cu care are un diferend!

Asta e buna de reclamatie cel putin la ANSPDCP, daca nu chiar de actiuni in justitie!

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 27 2014, 02:15 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Aş mai adăuga câteva puncte la excelentul comentariu al antevorbitorului meu, Berzelius:
  1. Siteul clienţi-neserioşi ar trebui să dispună şi el de certificat ODCP. Nici o şansă să-l obţină, dacă chiar ar dori, activitatea în forma actuală încălcând aproape fiecare articol al legii nr. 677/2001. Dacă datele ar fi disponibile numai magazinelor interesate, verificate anterior acordării accesului, probabil ar fi mai aproape de a fi în regulă.
  2. Majoritatea înregistrărilor sunt adăugate de persoane fizice sau chiar anonimi (mă gândesc că nu-i scrie pe certificatul de naştere la nume „Click Aici”). Nici descrierile de genul „A comandat in cadrul unui site de comenzi on line si nu a ridicat coletul” nu mi se par în regulă.
  3. Între magazinele online pe care le-am văzut că au reclamat „clienţi neserioşi”, n-am găsit prea multe care să-mi inspire minimă încredere. Nu au afişate nici minimul legal obligatoriu de date de identificare ale firmei, adrese de contact pe Yahoo etc.
  4. Siteul susţine în header că „Vor plăti să fie şterşi”. Absolut ilegal, e şantaj. Conform legii, este de ajuns o simplă cerere din partea unuia şi sunt obligaţi să-l şteargă. A nu se confunda cu baza de date cu datornicii la bănci. Aia funcţionează pe baza unei legi speciale şi mai ales nu este publică, nu oricine poate avea acces la ea.
  5. Legislaţia privind comerţul electronic prevede printre altele posibilitatea clientului de a returna în termen de 30 de zile bunul achiziţionat şi de a i se returna contravaloarea. Aici se poate încadra şi cel care nici nu mai ridică comanda, răzgândindu-se (întemeiat sau nu) până să-i ajungă şi nu după. Pentru vânzător este mai bine, pierderea este aceeaşi dar măcar produsul încă îşi păstrează starea de nou, spre deosebire de produsul care ar fi fost folosit 2-3 săptămâni înainte de returnare. Fireşte nu-i uşor a-i deosebi pe clienţii de bună credinţă de cei cu adevărat neserioşi.
  6. Pentru a declara clientul ca fiind neserios, ar trebui întâi probat că partea cealaltă, magazinul, şi-a respectat propria parte a înţelegerii. Să nu se aştepte să i de ridice produsul comandat cu livrare în 2-3 zile prin curier, dar trimis peste o lună fără a cădea de acord cu clientul asupra situaţiei. Am avut cazuri de întârzieri atât de mari încât nu credeam că mai vine odată. N-am refuzat (erau cărţi) dar nici bine nu mi-a picat. Erau menite să fie cadou, le-am comandat cu două săptămâni înainte de ziua cuiva dar mi-au venit la mai bine de o săptămână după ce trecuse evenimentul.
  7. Nici magazinul online nu are vreun control asupra identităţii reale ale clienţilor, cu atât mai puţin siteul de faţă. Ce mă împiedică pe mine să comand, de la una sau mai multe din firmele care văd că raportează cu sârg aici, nişte produse pe să zicem numele Andrei Stoica (apropo de cine a deschis topicul), o adresă oarecare şi o cartelă telefonică la care oricum renunţ în câteva zile? Absolut nimic! Aşa cum sunt clienţi care comandă doar ca să se afle în treabă, vor fi şi plictisiţi care te vor adăuga la baza asta de date doar aşa, pentru că pot. Prin urmare care îi mai este utilitatea?

Nu am absolut nimic împotriva dezvoltării unui mecanism care să reducă pierderile magazinelor datorate comenzilor false. Dar exemplul de faţă este la ani lumină de a fi aşa ceva. Primitiv, neserios (cum să publici ca fiind neserios un consumator care doar a întrebat cât costă şi nu a comandat nimic?), permite mai multe abuzuri decât pretinde că ar împiedica. Singurul motiv pentru care (mai) există siteul este faptul că autorităţile freacă menta, fiind total incompetente, mai ales când vine vorba de internet.

+Quote Post
smartapp.ro
mesaj Feb 27 2014, 08:46 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 7-February 14
Utilizatorul numarul: 32 733

Cel mai ok ar fi daca firma de curierat ar prelua coletul de la vanzator, insa la solicitarea beneficiarului, si astfel, daca acesta refuza, curieratul va sta pe capul beneficiarului. Stiu ca suna ca si cum doresc pasarea catre o terta persoana a responsabilitatii si riscului, insa alta solutie legala nu cred ca exista.

--------------------
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Iti completam GRATUIT dosarul de acte. Vino pe www.smartapp.ro

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 27 2014, 09:02 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (smartapp.ro @ Feb 27 2014, 08:46 AM) *
...insa alta solutie legala nu cred ca exista.

Există cel puţin o soluţie: renunţarea la livrarea cu plata ramburs. Suficient de multă lume are carduri, ceilalţi sigur au un apropiat care are. Ar fi probabil momentul să trecem şi noi mai departe. Comanda cu plata prin card oferă un plus de siguranţă atât pentru vânzător cât şi pentru cumpărător.

Din păcate nici aceasta nu este (deocamdată) o soluţie perfectă, din cauza procesatorilor de plăţi. Comisioane prea mari şi timpi prea lungi pentru transferul banilor în contul vânzătorului. Pe de altă parte câtă vreme nici magazine participante nu sunt prea multe, nici nu se va naşte concurenţa care să ducă la îmbunătăţirea serviciilor şi scăderea costurilor.

Varianta cu curierul există în UK şi probabil în alte locuri, dar nu pentru comerţ online. Pentru alte nevoi poţi solicita curierul să meargă la o anumită adresă, să ridice un pachet şi să ţi-l livreze. La noi nu cunosc să fie acest serviciu, dar poate nu sunt eu destul de în temă. Este util pentru licitaţiile de pe eBay, cele cu "pick-up only".

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Mar 1 2014, 02:33 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (AndreiStoica @ Feb 23 2014, 12:31 AM) *
am un magazin online, si in fiecare luna aproximativ 7-8 din clienti care cumpara produsele mele nu ridica coletul, fara un motiv intemeiat.

În UK, clientul are 14 zile la dispoziție să returneze fără explicații produsul cumpărat online. Poate s-a răzgândit, poate nu era ceea ce dorea, poate de fapt nu-i trebuie etc. etc. ”Filozofia” legislativă din spatele acestei prevederi fiind bazată pe faptul că la vânzări online clientul nu are ocazia să vadă efectiv produsul și să-și formeze o părere completă despre el. Care e diferența între faptul că un client nu ridică coletul sau că ar returna produsul?

Vând produse online în UK și UE și nu am nicio problemă cu prevederea asta legală, iar retururile sunt sub 1%, atât ca valoare, cât și ca număr de colete. E adevărat că eu nu returnez produse decât dacă sunt defecte, dar trebuie să înțelegem că totuși vânzătorul este în mod normal mai competent decât clientul, atât cu privire la caracteristicile produselor vândute, cât și cu privire la prețul lor pe piață, astfel încât e normal ca în situații discutabile legislația să avantajeze clientul.

Nu cred că e normal să existe o asemenea bază de date, vânzători serioși își vor îmbunătăți prezentarea și descrierea produselor, astfel încât să scadă numărul retururilor, în timp ce vânzătorii neserioși, care merg ”la plesneală”, sperând să prostească clientul cu chestii de care acesta nu are nevoie sau vândute la de 3 ori prețul pieței, vor ajunge fie să se dea pe brazdă și să devină vânzători serioși, fie se vor reorienta spre alte activități unde ”țepele” sunt admisibile tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Mar 1 2014, 02:41 PM
Mesaj #8

Guests

Coletele se intorc si trebuie sa platesc eu taxa de transport tur retur pentru a reintra in posesia lor.

Plata la înregistrarea comenzii ar elimina clienții neserioși. Nimic din ceea ce vând eu nu este cu plata ramburs, dacă clientul are bani la momentul comenzii, atunci cumpără. Dacă nu, nu.

+Quote Post
Vizitator_Ionut Mitrut.
mesaj Mar 2 2014, 02:26 AM
Mesaj #9

Guests

hmm...

Plata comenzii cu cardul e bineinteles o metoda sa eviti neseriosii...
In momentul in care cineva introduce cardul, inseamna ca e major sau ca cineva langa el e major, ca exista bani pentru comanda, si ca vrea intradevar sa faca comanda.
O va returna doar in cazul in care intradevar ceva nu e asa cum a crezut, produs defect, etc...

La comenzile ramburs, oricine poate face comanda, si un copil de 12 ani, sau cineva care n-are nici un ban, sau cineva care are prea mult timp liber, sau cineva de la competitie....

Deci, o baza neserioasa cu comenzile neridicate este buna, ca SCOP de INFORMARE, adica nu obliga sa nu trimiti coletul...

Verifici in baza neseriosilor, si decizi daca sa trimiti sau nu, daca consideri ca respectivul a dat teapa pe bune altor magazine online, poti sa-i trimiti...

Care e diferenta intre neridicarea produsului sau returnare?

Pai daca-l ridica, si-l returneaza dupa x zile, inseamna ca nu a fost multumit de el... e dreptul lui legal, si nu zice nimeni ca e neserios daca-l returneaza

Dar daca nu-l ridica deloc, inseamna ca nici nu a vazut cum e produsul, s-au sa razgandit sau a comandat in gluma... este dreptul lui legal sa nu-l ridice, nu e nici contraventie nici infractiune, dar, si aici este dar, poate fi etichetat neserios daca comanda in gluma, nu?...

hai sa fim seriosi, initiativa bazei respective cu clienti neseriosi este buna, si nu vad de ce ar creea mai multe probleme decat sa rezolve, pentru ca nu sta nimeni sa trimita comenzi online pe numele altor persoane...

iar daca trimite cineva comenzi online pe numele altor persoane, respectiva persoana va solicita sa fie scoasa din baza de date, se vor face investigari, se va afla ca nu a plasat el comanda si se poate depune plangere la politie impotriva celui care a plasat comanda cu date false, punandu-se la dispozitia politiei IP-ul respectivului si numarul de telefon folosit ( pentru ca numarul de telefon trebuie sa fie celui care plaseaza comanda pe net, altfel cel care raspunde zice nu domne n-am comandat nimic )

Apoi, eticheta de neserios nu este o eticheta grava, adica nu e eticheta de "criminal" sau cine stie ce ethicheta dura...

parerea mea este ca Legea Datelor cu Caracter Personal este pentru firmele care Verifica datele, ex. firmele la care te duci cu buletinu si vad exact numele real, adresa, CNP, serie si numar buletin, data nasterii.. etc...

Cand vine vorba de internet, oricine poate face o comanda online si sa introduca orice nume, orice adresa, si bineinteles un numar de telefon, fara cnp, fara data nasterii, fara serie si numar de buletin.

Deci datele respective pot fi reale sau nu.. Nu au CNP, nu au serie si numar de buletin...

Magazinul online decide daca trimite sau nu, iar daca isi ia teapa poate posta faptul ca si-a luat teapa cu respectiva comanda unde doreste, pe facebook, be blog sau oriunde altundeva, fara sa publice cine stie ce date top secrete si ultra confidentiale, nu? pana la urma poate nici nu sunt reale! Iar daca sunt reale, sunt doar un nume, o adresa si un numar de telefon, numar la care cineva a raspuns si a zis "da vreau comanda" cand s-a facut confirmarea telefonica... si apoi nu a mai primit-o, deci a fost o gluma, si este mentionat ca neserios despre respectiva gluma...

Asa ca daca comerciantul are voie sa publice datele respective pe pagina lui de facebook, sau pe blog, de ce nu ar avea voie legal sa le publice pe site-ul ala?

vad ca mai sunt si alte site-uri similare, gen antitepari punct ro, si altele.. reclamagiu punct ro .. etc.. adica oamenii au voie sa zica bai asta mi-a dat teapa, il cheama gheorghe, sta acolo, si are nr asta de telefon... nu? asta e frumutetea libertatii ca poti sa zici cine ce ti-a facut, spre deosebire de dictaturi unde nu ai voie...

diferenta intre baza aia nationala si antitepari sau reclamangiu cred ca e API-ul ala care permite verificari automate din shopping cart.. in rest n-ar fi nimic nou sub soare

si inca o data mentionez ca cred ca are doar scop informativ, adica nu te obliga sa nu trimiti.. treaba ta, ca si comerciant faci ce vrei, trimiti sau nu, tu doar vezi acolo ce au scris altii despre respectivul, si tu decizi daca-i trimiti sau nu.... e doar un fel de lista centralizata de pareri negative...

+Quote Post
Vizitator_Andreea Miclea.
mesaj Mar 8 2014, 04:18 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Berzelius @ Feb 26 2014, 09:48 AM) *
'Ai de capu' meu!!!

M-am luat cu mainile de cap cand am deschis site-ul!
Adica ORICE firma care are o problema cu un client isi poate permite sa-i publice acestuia datele PERSONALE (Nume, prenume, adresa, nr de telefon) in mod liber si neingradit pe site-ul respectiv ?

'Ai de capu meu!!! ca sa te citez! Iti dai seama, extraordinar mah, iti dai seama ce chestie extraordinara ca isi permite sa-i publice datele personale, adica nume, adresa telefon? ai de mine, ce date valoaroase, extraordinare si confidentiale!!! top secrete asa date, nume adresa si telefon!!! ce se face respectivul tepar cand ii sunt publicate datele si-l vede toata lumea? cui mai da el teapa saracu!

Pe langa faptul ca obtinerea certificatului de ODCP este lunga, anevoioasa si trebuie dovedita respectarea unor proceduri stricte si speciale (deci nu se poate face din trei clicuri si doua pocniri din degete pe un site), mai trebuie si ca firma reclamanta sa aiba acordul din partea clientului INAINTE de PUBLICARE.

Iti dai seama, lunga si anevoioasa rau, nici drumul sa urci pe Himalaya nu e asa greu, lung si anevoios!

Ce ODCP ma? cauta pe google ca nu e nimic ODCP-ul ala ce zici tu acolo

Daca ai citii continutul site-ului DataProtection.ro ai vedea ca ei sunt NOTIFICATI in legatura cu prelucrarea de date personale. Adica nici macar nu au dreptul sa acorde sau sa respinga vreo cerere, nu li se trimite cerere, li se depune notificare.

Daca nu stii ce e aia notificare, cauta in dex, si vezi ca prin notificare ii aduci cuiva la cunostinta ceva.. nu-l intrebi, nu-i ceri... nu trebuie data aprobare... le spui eu prelucrez date personale si gata

Ma intreb asa, ca prostu': site-ul asta (ClientiNeseriosi punct Ro) VERIFICA existenta celor doua conditii atunci cand vreun administrator de firma-de-doi-lei publica date despre asa-zisi "clienti neseriosi"?

Pai daca nu citesti pe site-ul lor... clar ca te intrebi ca prostu...

Bineinteles ca verifica... ar fi culmea sa lase orice date publicate asa, aiurea...

Adica, daca clientul a cerut oferta de pret si nu s-a mai intors la ofertant, e demn de eticheta "neserios"??? Mai sa fie!

Ti se pare eticheta de "neserios" ceva foarte grav, adica cumva criminal, violator, sau poate o acuzatie extraordinara de grava, jignitoare rau..

Maaamaaa... m-a facut ala "neserios"... iti dai seama, ce acuzatie grava, nici unu cu 20 de ani de puscarie nu are o eticheta asa grava ca "neserios"... nu mai pot sa dorm noaptea ca m-a facut neserios...

Pai daca a intrebat in gluma oferta de pret, de 3 ori, ce ti se pare extraordinar de serios, asa-i?

Mai mult! Nici chiar existenta unei astfel de pagini pe site-ul respectiv nu e suficienta pentru indeplinirea celei de-a doua conditii! Consimtamantul Clientului trebuie sa fie Clar (gen bifa de acceptare in cazul unei comenzi online).

Tu stii cati termeni si conditii sunt pusi impreuna in documentul care se numeste termeni si conditii?
Ai impresia ca trebuie adaugate 700 de bife de acceptare, gen "accept utilizarea cookieurilor" "accept ca datele mele personale sa fie publicate la tertul X" "accept termenul de livrare de x zile" "accept ca termenul de returnare sa fie de Y zile" "accept ca garantia sa fie valabile in urmatoarele conditii XZY " etc etc pe formularul de comanda?
De aia sunt pusi toti termenii si conditiile impreuna intr-un formular lung, si e pusa o singura bifa pe formularul de comanda

Parerea mea e ca ideea in sine e buna, dar e prost aplicata, in sensul ca nimeni nu verifica existenta si respectarea CUMULATA a celor doua conditii. Deci orice firma sau patron poate publica cu REA-CREDINTA datele personale ale unui client cu care are un diferend!

In primul rand nu orice firma sau patron poate publica cu rea credinta, pentru ca sunt verificate si orice abuz e pedepsit prin suspendarea contului magazinului care l-a facut

In al doilea rand, chiar datele despre neseriosi sunt cu scop informativ, nimeni nu le obliga pe magazinele online sa nu trimita la clientii neseriosi.

Nu e ca si cum il trimiti pe neserios la puscarie, nu e ca si cum il pui pe scaunul electric!

Il adaugi pe o lista, zici bai a facut comanda in gluma ca n-a ridicat-o si nu e serios, si gata.. cine vrea ii trimite alte comenzi, cine nu nu... mare scofala... zici ca cine stie ce faci ii dai in cap clientului neserios ca de ce a facut glume punand oamenii sa trimita colete aiurea

Asta e buna de reclamatie cel putin la ANSPDCP, daca nu chiar de actiuni in justitie!

Iti dai seama, il dai in judecata cum te-a adaugat el acolo dupa ce ai comandat de la el o plasma de 119 si un frigider din ala mare, si ti le-au urcat bietii oameni de la fancurier pana la etaju 3 de vreo 5 ori, cautandu-te dar nu erai acasa....

+Quote Post
Vizitator_alexmarias.
mesaj Mar 8 2014, 05:15 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Sakura @ Feb 27 2014, 02:15 AM) *
Aş mai adăuga câteva puncte la excelentul comentariu al antevorbitorului meu, Berzelius:

Mda.. fraternizare intre tepari... :) Sustinere reciproca... moarte Preventel, Biroului de Credit, si ClientiNeseriosi.ro !!!

Sa poata da teparii tepe cat de multe si cat de grase! Ca doar romania e tara tuturor teparilor, aici a fost nascuta, perfectionata si reinventata teapa!

Cum sa apara metode de lupta impotriva teparilor?! Frati de tepe hai la lupta cu notificari si sesizari sa scoatem astfel de site-uri de pe Internet

[*]Siteul clienţi-neserioşi ar trebui să dispună şi el de certificat ODCP. Nici o şansă să-l obţină, dacă chiar ar dori, activitatea în forma actuală încălcând aproape fiecare articol al legii nr. 677/2001. Dacă datele ar fi disponibile numai magazinelor interesate, verificate anterior acordării accesului, probabil ar fi mai aproape de a fi în regulă.

Ce ODCP ma, cauta pe net dupa ODCP sa vezi ca nu gasesti nimic
Faci confuzie cu Data Protection, si acolo nu e vorba de certificat e vorba de notificare!

Una-i una, alta-i alta, certificarile-s una, si notificarile-s alta!

Cu alte cuvinte, se trimite notificare ( sau instintare daca vrei, adica li se aduce la cunostinta ) faptul ca prelucrezi date personale, ei iti dau un numar de inregistrare si gata

[*]Majoritatea înregistrărilor sunt adăugate de persoane fizice sau chiar anonimi (mă gândesc că nu-i scrie pe certificatul de naştere la nume „Click Aici”). Nici descrierile de genul „A comandat in cadrul unui site de comenzi on line si nu a ridicat coletul” nu mi se par în regulă.

Nu vad pe nimeni acolo cu Click Aici la nume... desii ai fi surprins ce nume au romanii, exista unu' pe care il cheama Superman in buletin, si sta undeva in Hunedoara

Între magazinele online pe care le-am văzut că au reclamat „clienţi neserioşi”, n-am găsit prea multe care să-mi inspire minimă încredere. Nu au afişate nici minimul legal obligatoriu de date de identificare ale firmei, adrese de contact pe Yahoo etc.

Cred ca nici nu te-ai uitat bine pe site-ul lor... sunt ceva magazine online destul de mari, nu aveai cum sa ratezi asa date de identificare

Siteul susţine în header că „Vor plăti să fie şterşi”. Absolut ilegal, e şantaj. Conform legii, este de ajuns o simplă cerere din partea unuia şi sunt obligaţi să-l şteargă. A nu se confunda cu baza de date cu datornicii la bănci. Aia funcţionează pe baza unei legi speciale şi mai ales nu este publică, nu oricine poate avea acces la ea.

Tu confunzi simpla cerere pentru stergerea datelor personale, cu continutul plangerii facute de magazinul online.
Textul plangerii este subiect de proprietate intelectuala, cu alte cuvinte magazinul care a scris plangerea impotriva clientilui neserios are dreptul de copyright asupra textului respectiv.
Clientul poate solicita oricand magazinului sa-i stearga datele personale din sistemul lui de evidenta, dar nu poate solicita magazinului sa stearga texte compuse de el ( ex. plangerea ) de pe alte medii si sisteme informatice

Ca sa te uimesc, exista o multime de alte site-uri de plangeri si reclamatii, impotriva persoanelor fizice sau juridice, gen reclamatiionline.ro , reclamagiu.ro , listaneagra.ro , antitepari.ro si multe altele...

Uite nah ca de acum ai mai mult de lupta impotriva mecanismelor si site-urile care combat teparii ...

ClientiNeseriosi.ro se deosebeste de celelalte prin faptul ca are acel API care poate fi integrat pe formularele de comanda pentru verificari automate, si prin faptul ca este dedicat magazinelor online, hotelurilor, pensiunilor, si firmelor care se ocupa cu inchirieri auto si imobiliare ....

Legislaţia privind comerţul electronic prevede printre altele posibilitatea clientului de a returna în termen de 30 de zile bunul achiziţionat şi de a i se returna contravaloarea. Aici se poate încadra şi cel care nici nu mai ridică comanda, răzgândindu-se (întemeiat sau nu) până să-i ajungă şi nu după.

Nu se poate incadra la returnarea bunului achizitionat, daca nu-l primeste.
Cum sa returnezi ceva ce nu ai primit.

Ca sa returnezi, trebuie sa-l primesti, sa-l achiti, si apoi sa-l returnezi, pe motiv ca nu merge cum te asteptai, sau nu este conform descrierii, etc....

Diferenta intre un colet neridicat si unul returnat, este aceea ca la colet returnat practic il primesti, il achiti si il returnezi evident doar daca esti nemultumit, sau daca nu este conform cu specificatiile

La un colet neridicat, orice idiot, nebun, sau lefter poate face comenzi online, si apoi sa nu ridice coletul...

Pentru vânzător este mai bine, pierderea este aceeaşi dar măcar produsul încă îşi păstrează starea de nou, spre deosebire de produsul care ar fi fost folosit 2-3 săptămâni înainte de returnare. Fireşte nu-i uşor a-i deosebi pe clienţii de bună credinţă de cei cu adevărat neserioşi.

Orice om normal returneaza produsul doar daca exista o problema reala cu el, nu functioneaza cum trebuie sau nu este conform specificatiilor....
Nimeni nu e nebun sa plateasca bani primind un produs daca nu-l doreste...
Iar daca-l returneaza este clar ca a fost nemultumit

In schimb, sunt multi coate-goale care n-au ce face toata ziua, si se apuca sa completeze formulare de comanda sa le fie trimise produse desii ei n-au un cior in buzunar....

Pricepi acum care e diferenta intre un produs returnat si unul neridicat?

Pentru a declara clientul ca fiind neserios, ar trebui întâi probat că partea cealaltă, magazinul, şi-a respectat propria parte a înţelegerii. Să nu se aştepte să i de ridice produsul comandat cu livrare în 2-3 zile prin curier, dar trimis peste o lună fără a cădea de acord cu clientul asupra situaţiei. Am avut cazuri de întârzieri atât de mari încât nu credeam că mai vine odată. N-am refuzat (erau cărţi) dar nici bine nu mi-a picat. Erau menite să fie cadou, le-am comandat cu două săptămâni înainte de ziua cuiva dar mi-au venit la mai bine de o săptămână după ce trecuse evenimentul.

Nu se pot adauga clienti aiurea, sunt verificati....

Nici magazinul online nu are vreun control asupra identităţii reale ale clienţilor, cu atât mai puţin siteul de faţă. Ce mă împiedică pe mine să comand, de la una sau mai multe din firmele care văd că raportează cu sârg aici, nişte produse pe să zicem numele Andrei Stoica (apropo de cine a deschis topicul), o adresă oarecare şi o cartelă telefonică la care oricum renunţ în câteva zile? Absolut nimic! Aşa cum sunt clienţi care comandă doar ca să se afle în treabă, vor fi şi plictisiţi care te vor adăuga la baza asta de date doar aşa, pentru că pot. Prin urmare care îi mai este utilitatea?

Sa presupunem ca faci asta, irosesti 30 lei pe o cartela pe care o arunci, si faci 1-2 sau 5 comenzi aiurea pe acelasi nume...

Persoana respectiva va fi adaugata in Baza Nationala cu Clienti Neseriosi, si cand incearca sa cumpere din alta parte, ii se aduce la cunostinta ca este prezenta acolo.. si i se solicita sa plateasca cu cardul...

Sunt 2 variante
1. Ori plateste cu cardul, si primeste produsul si-l doare la basca ca te-ai chinuit tu doua ore sa completezi formulare de comanda si ai irosit 30 lei pe o cartela
2. Ori contacteaza site-ul ClientiNeseriosi.ro , reclamand ca a fost adaugat abuziv. Se fac verificari, se vede ca IP-ul de pe care s-a facut comanda este din alt oras ( asta daca nu te chinui tu sa afli din ce oras este Andrei Stoica si sa folosesti proxy ) , reprezentantul magazinului care a adaugat clientul neserios va discuta telefonic cu cel care reclama adaugare abuziva vede ca nu este aceeasi voce, plus o multime de indicii si va fi sters din Baza Nationala de Clienti Neseriosi

Si te-ai chinuit degeaba, si ai irosit bani degeaba...

Ce spui tu aici sunt copilareli, ca te apuci sa completezi formulare de comanda cu datele altei persoane, poti sa faci asta bineinteles, dar nu se intampla mare scofala, pentru ca persoana respectiva cumpara cu cardul, sau va fi stearsa, asa ca te chinui degeaba....

Maine poimaine te apuci sa postezi anunturi de gay pe site-urile de matrimoniale, cu numele altei persoane si numarul ei de telefon, ca sa o sune oamenii sa o streseze...

Sau te apuci sa pui anunturi de tip, vand fan, vand curci, vand oua prepelita, vand porci de lapte, pe site-urile de anunturi cu numele Andrei Stoica si numarul de telefon... in felul asta nu mai trebuie sa irosesti bani pe cartela telefonica pe care sa o arunci

Sa stii ca neseriosii respectivi nu sunt pusi la zid si nici pe scaunul electric, clientineseriosi.ro are scop informativ si constituie un indice de verificare a comenzii, pe langa verificarea telefonica....

Adica omul verifica telefonic daca comanda e ok, si cauta pe site-ul ala daca a facut comenzi in alta parte pe care nu le-a verificat... daca este acolo, il intreaba ce si cum, care e chestia, sau ii cere sa plateasca cu cardul... nu e mare scofala... nu-l refuza si nu-l injura

Nu am absolut nimic împotriva dezvoltării unui mecanism care să reducă pierderile magazinelor datorate comenzilor false.

Eh... una-i vorba alta-i fapta...
Ba ai, ceva impotriva, si se vede clar

>> Dar exemplul de faţă este la ani lumină de a fi aşa ceva. Primitiv, neserios (cum să publici ca fiind neserios un consumator care doar a întrebat cât costă şi nu a comandat nimic?),

Daca intreaba de 3 ori? si nu cumpara?
Pai nu ti-e clar ca a intrebat in gluma? Hai o data, hai de doua ori, dar de 3 ori?

Si daca a intrebat in gluma, ti se pare ca e serios?

Si daca e publicat ca fiind neserios ti se pare ceva extraordinar de grav asa-i?
Adica gata l-ai omorat, i-ai dat in cap, l-ai pus pe scaunul electric, mai bine-i faceai orice altceva numai neserios sa nu-l numesti.....

>>permite mai multe abuzuri decât pretinde că ar împiedica.

Ce abuzuri tu crezi ca sta cineva sa cumpere cartela sa faca comenzi pe numele altcuiva si sa o arunce?
Pai dupa aia ala comanda cu cardu si-l doare in basca... sau contacteaaza site-ul zice ca a fost adaugat abuziv, se fac verificari si e sters...

Care au minte ce copil si vor sa faca glume proaste, in loc sa iroseasca banii pe cartela cu numar, mai repede pun anunturi ca vinde porci sau capre pe siteurile de anunturi sa-l sune toata ziua taranii, decat sa cumpere cartela de telefon si sa faca comenzi pe numele lui...

>> Singurul motiv pentru care (mai) există siteul este faptul că autorităţile freacă menta, fiind total incompetente, mai ales când vine vorba de internet.

Sau poate autoritatile au verificat site-ul, au vazut ca este ok si ca respecta legea, si l-au lasat in pace....

Nu crezi ca sunt sute sau mii de tepari adaugati acolo care au trimis plangeri la dataprotection.ro si la alte institutii?

Ce face teparul cand e adaugat acolo, e suparat si nervos si daca tot se pricepe la completat de formulare de comanda, se apuca si completeaza si formulare cu reclamatii la data protection si alte institutii...

Aia verifica, vad ca e totul in regula, si lasa site-ul in pace...

Asa ca, felicitari celor care l-au facut

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Mar 9 2014, 03:51 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (alexmarias @ Mar 8 2014, 05:15 AM) *
Mda.. fraternizare intre tepari... smile.gif Sustinere reciproca... moarte Preventel, Biroului de Credit, si ClientiNeseriosi.ro !!!

Sa poata da teparii tepe cat de multe si cat de grase! Ca doar romania e tara tuturor teparilor, aici a fost nascuta, perfectionata si reinventata teapa!
......

Asa ca, felicitari celor care l-au facut

Prietene, incerc, cu toata puterea mea, sa raspund politicos la abjectiile pe care le-ai insiruit. Presupun ca te ocupi chiar de site-ul in cauza. Sau, cel putin, participi la activitatea ILEGALA a acestuia.

Va paste statul prin tribunale, ma baieti! Cu ce drept publicati voi datele de identificare ale unor persoane? Cu ce drept le puneti la dispozitia unor terti? Pe baza unor legi inventate de voi?

Prelucrarea de date cu caracter personal poate fi efectuată numai dacă persoana vizată şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare.

La prima plangere, va dispare si site-ul si veti fi tarati si prin tribunale in zeci sau sute de procese ce vor cere daune morale. Nu veti avea nicio sansa de a castiga macar un singur proces.

Un client care se razganeste este numit TEPAR? Un client care se razgandeste este numit NESERIOS? Dar vanzatorii care iti trimit cartofi in colet in loc de telefon mobil cum se numesc? Clientul, ca sa poata deveni CLIENT, fie el si neserios, trebuie, mai intai, sa iti cumpere produsul, adica sa il achite. Daca nu l-a achitat inca, inseamna ca nu este clientul tau. Daca tu, firma, vrei sa eviti aceasta situatie, elimini posibilitatea platii ramburs! SIMPLU BA! Ceri plata in avans sau prin card!

Sa va fie clar, o firma care se plange ca are 7-8 retururi pe luna si trebuie sa plateasca 160 de ron/luna pt taxele de transport este o firma care poate sa dea FALIMENT linistita. Inseamna ca nu produce nimic. Inseamna ca nu isi calculeaza pierderi, inseamna ca nu are un plan de afaceri bine pus la punct, inseamna ca e degeaba. Da, dragilor, o firma trebuie sa isi calculeze toate aceste riscuri. Daca nu cunoasteti aceste lucruri, mai bine va apucati de altceva.

+Quote Post
Vizitator_cc.
mesaj Mar 11 2014, 01:13 PM
Mesaj #13

Guests

Salutare tuturor,

am un magazin online, si in fiecare luna aproximativ 7-8 din clienti care cumpara produsele mele nu ridica coletul, fara un motiv intemeiat. Inainte de a le trimite comana ii sun si verific telefonic plasarea comenzii, ma asigura ca vor produsele, si dupa ce le trimit, ori nu mai raspund la telefon, ori zic ca s-au razgandit, ori ca nu au bani...sad.gif

M-am saturat de astfel de clienti, am cautat recent pe net ce se poate face cu problema asta si am gasit un site, Baza Nationala cu Clienti Neseriosi, la www.ClientiNeseriosi.ro

Vreau sa intreb: este legala aceasta Baza de date? Pot sa am probleme daca adaug clientii acolo?

Cand intreb asta ma gandesc la legea protectiei datelor cu caracter personal, nu vreau sa ma dea clientii in judecata ca de ce le-am adaugat datele acolo, si sa ies tot eu in paguba

Ei zic acolo pe site ca e totul legal, ca legea de protectie a datelor cu caracter personal prevede punerea datelor cu caracter personal la dispozitia Tertilor, in cazul in care exista acordul respectivelor persoane... cu alte cuvinte daca am clauza in termenii si conditiile de pe site-ul meu ca clientul e de acord sa-i public datele acolo daca nu ridica coletul, ar trebui sa fie acoperit legal..

+Quote Post
Vizitator_cc.
mesaj Mar 11 2014, 01:16 PM
Mesaj #14

Guests

Salutare tuturor,

+Quote Post
Vizitator_Andreea Szuzs.
mesaj Mar 13 2014, 04:01 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Adrian @ Mar 9 2014, 03:51 PM) *
Prietene, incerc, cu toata puterea mea, sa raspund politicos la abjectiile pe care le-ai insiruit. Presupun ca te ocupi chiar de site-ul in cauza. Sau, cel putin, participi la activitatea ILEGALA a acestuia.

Prietene esti complet pe langa lege...

Pana si pe forumul avocatinet au discutat aia si au zis ca e legal

Va paste statul prin tribunale, ma baieti! Cu ce drept publicati voi datele de identificare ale unor persoane? Cu ce drept le puneti la dispozitia unor terti? Pe baza unor legi inventate de voi?

Legea 677/2001 nu e inventata de nimeni.. citeste acolo legea
Magazinele sunt operatoare de date cu caracter personal, si ele pun datele la dispozitia tertilor, conform ToS-urilor lor, fiecare magazin are propria Politica de Confidentialitate si Termeni si Conditii, unde zic clar ce fac ei cu datele userilor, etc...

Ai citit vreun ToS de magazin online? Stii ca are termenii de livrare, refund, ce se face cu datele, etc
Cand cumperi accepti ToS-ul ala si iti dai consimtamantul

Prelucrarea de date cu caracter personal poate fi efectuată numai dacă persoana vizată şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare.

Exact. Ia citeste tu ToS-urile magazinelor online si vezi ca unele specifica clar ca tu ca client, iti dai consimtamantul sa fie puse datele tale la dispozitia tertilor daca nu ridici coletul

La prima plangere, va dispare si site-ul si veti fi tarati si prin tribunale in zeci sau sute de procese ce vor cere daune morale. Nu veti avea nicio sansa de a castiga macar un singur proces.

Stai linistit si relaxat ca au fost multe plangeri, nu esti tu primu' care se agita... Site-ul e de un an...

Si dupa zeci sau sute de plangeri nu are nimic.. e tot online...

Un client care se razganeste este numit TEPAR? Un client care se razgandeste este numit NESERIOS?

Dar cum vrei sa-l numesti?

Tu esti culmea, vii maine si zici, auzi da ce daca rosia ( leguma ) e rosie trebuie sa o numesti rosie? nu poti sa-i spui altfel? Auzi da daca focu' arde trebuie sa zici ca arde? nu poti sa zici ca-i rece?

Pai daca omul a facut comanda in gluma, asa la misto, ce nu e neserios?
Adica vii tu si zici, bai da daca omul a facut si el comanda in gluma, ce n-are voie, sa mai glumeasca, ce zici ca-i neserios?
Pai nu tocmai asta e?

Cine face comanda in gluma e neserios

Cine se razgandeste e neserios..

Dar vanzatorii care iti trimit cartofi in colet in loc de telefon mobil cum se numesc? Clientul, ca sa poata deveni CLIENT, fie el si neserios, trebuie, mai intai, sa iti cumpere produsul, adica sa il achite.

Nu e adevarat, esti pe langa.
Clientul devine client din momentul semnarii contractului. Tu poti semna un contract ca cumperi ceva, ti se da bunul respectiv, iar pentru plata poti avea termen de x zile ( ex. 15 zile ).

Poti achizitiona marfa cu plata la termen, etc.. adica platesti dupa ce primesti marfa la 15 sau 30 zile.

Client devii in secunda cand ai completat formularul de comanda pe site, si ai semnat practic contractul prin acea completare.

Daca nu l-a achitat inca, inseamna ca nu este clientul tau. Daca tu, firma, vrei sa eviti aceasta situatie, elimini posibilitatea platii ramburs! SIMPLU BA! Ceri plata in avans sau prin card!

Ceri plata teparilor si neseriosilor cu cardu..

Dar celor care sunt seriosi, le poti trimite coletul si Ramburs.. ca nu sunt toti ca tine

Sa va fie clar, o firma care se plange ca are 7-8 retururi pe luna si trebuie sa plateasca 160 de ron/luna pt taxele de transport este o firma care poate sa dea FALIMENT linistita. Inseamna ca nu produce nimic. Inseamna ca nu isi calculeaza pierderi, inseamna ca nu are un plan de afaceri bine pus la punct, inseamna ca e degeaba. Da, dragilor, o firma trebuie sa isi calculeze toate aceste riscuri. Daca nu cunoasteti aceste lucruri, mai bine va apucati de altceva.

Tu cu tine tii, cu lupu sau cu oaia?

Tii cu teparii sau cu magazinele online?

Daca tii cu teparii, inseamna ca esti tepar. Asa ca du-te fati card si stai linistit ca poti cumpara de unde vrei cu cardul, nu-ti mai fie teama de ClientiNeseriosi.ro , chiar daca te baga aia acolo, poti plati avans cu cardul

+Quote Post
Vizitator_MasiniDeCurse.
mesaj Mar 20 2014, 03:14 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Mihai @ Feb 26 2014, 08:03 AM) *
Super tare
Nu ar putea avea si o baza cu firme neserioase?

asta ar fi mult mai tare

+Quote Post
Vizitator_The Law.
mesaj Jun 4 2014, 09:49 PM
Mesaj #17

Guests

Observ multe pareri neavizate, inlusiv unele care fac referire la... "avocati".

Ca sa o lamurim, o data pentru totdeauna, LEGEA spune asa:

Art. 4. - (1) Datele cu caracter personal destinate a face obiectul prelucrării trebuie să fie:
a) prelucrate cu bună-credință și în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;

(2) Operatorii au obligația să respecte prevederile alin. (1) și să asigure îndeplinirea acestor prevederi de către persoanele împuternicite.

Art. 5. - (1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepția prelucrărilor care vizează date din categoriile menționate la art. 7 alin. (1), art. 8 și 10, poate fi efectuată numai dacă persoana vizată și-a dat consimțământul în mod expres și neechivoc pentru acea prelucrare.

Prelucrarea este legitma atunci cand:

e) când prelucrarea este necesară în vederea realizării unui interes legitim al operatorului sau al terțului căruia îi sunt dezvăluite datele, cu condiția ca acest interes să nu prejudicieze interesul sau drepturile și libertățile fundamentale ale persoanei vizate;

Art. 8. - (1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcție de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a) persoana vizată și-a dat în mod expres consimțământul; sau
cool.gif prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziție legală.

Dreptul de acces la date
Art. 13. - (1) Orice persoană vizată are dreptul de a obține de la operator, la cerere și în mod gratuit pentru o solicitare pe an, confirmarea faptului că datele care o privesc sunt sau nu sunt prelucrate de acesta. Operatorul este obligat, în situația în care prelucrează date cu caracter personal care privesc solicitantul, să comunice acestuia, împreună cu confirmarea, cel puțin următoarele:
a) informații referitoare la scopurile prelucrării, categoriile de date avute în vedere și destinatarii sau categoriile de destinatari cărora le sunt dezvăluite datele;

Dreptul de opoziție
Art. 15. - (1) Persoana vizată are dreptul de a se opune în orice moment, din motive întemeiate și legitime legate de situația sa particulară, ca date care o vizează să facă obiectul unei prelucrări, cu excepția cazurilor în care există dispoziții legale contrare. în caz de opoziție justificată prelucrarea nu mai poate viza datele în cauză.
(2) Persoana vizată are dreptul de a se opune în orice moment, în mod gratuit și fără nici o justificare, ca datele care o vizează să fie prelucrate în scop de marketing direct, în numele operatorului sau al unui terț, sau să fie dezvăluite unor terți într-un asemenea scop.

(4) Operatorul este obligat să comunice persoanei vizate măsurile luate în temeiul alin. (1) sau (2), precum și, dacă este cazul, numele terțului căruia i-au fost dezvăluite datele cu caracter personal referitoare la persoana vizată, în termen de 15 zile de la data primirii cererii, cu respectarea eventualei opțiuni a solicitantului exprimate potrivit alin. (3).

Ca si conlcuzie, voi astia care o faceti pe justitiarii si bagati la greu date cu caracter personal pe online, confundand cuvantul "tertii" cu facutul public al informatiilor, keep it going. Nu mai insir si celelalte articole pe care le incalcati. Cat despre avocatii care v-ar fi spus voua ca ar fi "legal", ori nu sunt avocati ori, daca sunt, mai bine s-ar lasa de meserie. Mai devreme sau mai tarziu, cineva o sa plateasca amenzi la greu. Este suficient sa va dea cineva in judecata. O singura persoana si v-ati parlit. Maai interesati-va.

+Quote Post
Vizitator_The Law.
mesaj Jun 4 2014, 09:54 PM
Mesaj #18

Guests

Ah, era sa o uit pe asta:

Securitatea prelucrărilor
Art. 20. - (1) Operatorul este obligat să aplice măsurile tehnice și organizatorice adecvate pentru protejarea datelor cu caracter personal împotriva distrugerii accidentale sau ilegale, pierderii, modificării, dezvăluirii sau accesului neautorizat, în special dacă prelucrarea respectivă comportă transmisii de date în cadrul unei rețele, precum și împotriva oricărei alte forme de prelucrare ilegală.

+Quote Post
Vizitator_Pentru the law.
mesaj Jun 8 2014, 07:52 PM
Mesaj #19

Guests

Mda... esti avocat cumva sau ?

Din pacate romanii se cred ei experti in toate, discuta politica, dau sfaturi, critica tot si pe toate, cred ca se pricep la toate de la amenajari interioare, electrice, reparatii la masina etc, dar de fapt le fac pe toate prost si nimic bine....

Si mai mult, romanii fraternizeaza cu teparii si protejeaza teparii, hotii, si sarlatanii... ca deh.. asta e..

Deci, ca sa clarific eu o data si pentru todeauna:

1. In toate tarile din vest exista astfel de Baze de Date cu clienti neseriosi, sarlatani, cheateri si cum vrei tu sa le zici. Ele se numesc BCB lists, ( bad customers black lists ), poti sa le cauti pe google ca sa nu zica cineva ca fac eu reclama pe aici
Asa ca nu s-a inventat roata cu www.ClientiNeseriosi.ro , e doar un site autohton pentru ceea ce exista de mult dincolo

2. In toate tarile din vest, inclusiv in SUA si UE exista legi pentru prodectia datelor cu caracter personal, sa nu crezi ca doar Romania protejeaza datele cu caracter personal, chiar si legea din Romania pentru protectia datelor cu caracter personal a fost adoptata la directiva UE

3. Dupa cum vezi, site-urile BCBs , adica cu feedbackuri negative si date de identificare, in SUA si UE o duc bine mersi si nu au nici o problema, asa ca poti sa-ti dai si tu seama, oricat de lipsit de logica ai fi, ca, aceste siteuri sunt perfect legale, altfel ar fi fost inchise de mult, pentru ca cei afisati acolo fac reclamatii peste reclamatii si deschid procese acestor genuri de siteuri, pe care evident le pierd, altfel ar fi fost inchise siteurile

4. In Romania, oamenii astia care zic ca nu e legala o Baza de Date cu clientii neseriosi sunt simpli papagali, adica habarnisti care fraternizeaza cu teparii si care se agata de orice speranta ca sa apere dreptul teparilor

5. Dupa cum vezi, www.ClientiNeseriosi.ro are mai bine de un an de cand a fost lansat, si o duce bine mersi desi au fost sute de reclamatii la ANSPC venite de la toti astia prieteni cu teparii, toate au fost inchise ca nejustificate deoarece ClientiNeseriosi.ro respecta legea

6. Toate Magazinele Online dau datele clientilor firmei de curierat, te intreb, este pe undeva pe siteurile lor ceva care sa ceara acordul clientilor pentru asta?
Nu. De ce? Pentru ca e evident si la mintea cocosului ca e nevoie sa dai datele personale ale clientilor la firma de curierat ca sa trimiti coletul.
Ma uit pe site-ul www.fancourier.ro , e vreun numar de notificare pe la ANSPCD pe acolo? cu privire ca ar fi operatori de date cu caracter personal?
Nu.. de ce oare?

7. Tu stii sa citesti legea dar nu o pricepi, ai bold-uit numai chestii care nu au nici o legatura si inseamna cu totul altceva decat crezi tu...

Adica

Dreptul de opoziție
Art. 15. - (1) Persoana vizată are dreptul de a se opune în orice moment, din motive întemeiate și legitime legate de situația sa particulară, ca date care o vizează să facă obiectul unei prelucrări, cu excepția cazurilor în care există dispoziții legale contrare. în caz de opoziție justificată prelucrarea nu mai poate viza datele în cauză.
(2) Persoana vizată are dreptul de a se opune în orice moment, în mod gratuit și fără nici o justificare, ca datele care o vizează să fie prelucrate în scop de marketing direct, în numele operatorului sau al unui terț, sau să fie dezvăluite unor terți într-un asemenea scop.

Persoana vizata are dreptul de a se opune, DACA ARE MOTIVE INTEMEIATE SI LEGITIME .

Nu doar asa, ca se opune, ia dute tu la Vodafone sau Orange sau unde ai tu contract si zi-le ca te opui sa-ti prelucreze datele si gata, sa ti le stearga ca asa vrei tu.
Nu poti. Pentru ca nu ai motive intemeiate si legitime

Si la 2) ai dreptul de a te opune sa fie prelucrate in mod de marketing direct, adica daca primesti reclame de la ei, ai dreptul sa te opui fara nici un motiv sau justificare

Asa ca n-ai priceput nimic din articolul asta de lege, pentru ca www.ClientiNeseriosi.ro nici nu trimite reclame, nici nu e facut in scop de marketing, e doar pentru ratingul clientilor

Art. 8. - (1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcție de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a) persoana vizată și-a dat în mod expres consimțământul; sau
cool.gif prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziție legală.

N-are nici o legatura pt ca ClientiNeseriosi nu prelucreaza CNP-uri, n-are nevoie de ele ca sa stocheze care client a dat tepe si care nu

e) când prelucrarea este necesară în vederea realizării unui interes legitim al operatorului sau al terțului căruia îi sunt dezvăluite datele, cu condiția ca acest interes să nu prejudicieze interesul sau drepturile și libertățile fundamentale ale persoanei vizate;

Nici aici nu ai inteles, "interesul fundamental" si "drepturile fundamentale" ale persoanei vizate sunt alea garantate de constitutie, si nu sunt asa cum crezi tu, diferitele hataruri sau pofte sau dorinte ale persoanei vizate

De exemplu daca persoana vizata are interesul sa fraudeze niste firme, si ClientiNeseriosi ii prejudiciaza interesul asta ca-i pune bete in roate, ce zici tu, nu e legal?

Pai interesul persoanei vizate de a frauda niste firme, nu face parte din interesul / drepturile / libertatile fundamentale, adica garantate de constitutie, mai prietene confuz care esti

Asa ca ClientiNeseriosi.ro este perfect legal, si tocmai de asta are mai bine de un an de la infiintare si o duce bine mersi cu o multime de utilizatori, pentru ca este prima si singura Baza de Date din Romania de genul asta

Asa ca sa moara teparii si sarlatanii si infractorii de ciuda, ca n-au ce sa-i faca

Iar la prostii si fraierii care au pareri preconcepute cum ca datele personale sunt sfinte si poti sa violezi, sa omori, sau sa faci orice infractiuni sau lucruri oribile vrei tu si n-are nimeni dreptul sa-ti publice numele sau telefonul fara acordul tau express, ca vezi doamne sunt date personale si-s extraordinar de smekere ele pentru ca-s personale si n-are nimeni voie sa le spuna fara acordul tau, mai documentativa

ClientiNeseriosi nu e nici un justitiar, ca nu face justitie de nici un fel, prietene draga, e doar o baza de date de scoring, cu alte cuvinte da un scor fiecarui tepar in functie de cate tepe a dat

Iar magazinele online au dreptul de a le vinde si acestori tepari, dar bineinteles ca isi vor lua masuri de protectie si vor solicita Plata cu Cardul sau OP, inainte de livrare, acestor tepari, asa cum e normal

Plata Ramburs e un privilegiu, si trebuie acordata doar oamenilor morali, in rest, teparilor si sarlatanilor, plata cu Cardul inainte de trimitere

Si stai linistit ca ClientiNeseriosi nu permite abuzuri, e imposibil pentru cineva sa te bage pe nedrept acolo, doar daca iti fura numarul de telefon si face comanda pe numele tau si numarul tau de telefon si sa raspunda sa confirme si apoi sa-ti dea inapoi telefonul

Si chiar daca ar face asta, si te-ar baga pe nedrept, la alte magazine platesti cu Cardul asa ca tot poti sa iti cumperi tot ce vrea muschiul tau ca sa fiu pe lungimea ta de unda

Scopul ClientiNeseriosi nu e sa refuze clientii, ci e sa vezi la care clienti sa ceri plata avans si la care sa le trimiti ramburs, asa ca nu e nici un justitiar, nu se da amenzi la nimeni si nu intra nimeni la inchisoare

+Quote Post
Vizitator_Cosmin.
mesaj Aug 6 2014, 10:02 AM
Mesaj #20

Guests

ClientiNeseriosi.ro e super tare si e perfect legal, e un software de prevenire a fraudelor in comertul online prin depistarea comenzilor false sau a clientilor care nu au ridicat colete in trecut, deoarece acestia nu pot inventa numere de telefon si orice comanda online unde introduce un numar de telefon de contact care a fost folosit in trecut la comenzi neridicate, o sa fie gasit..

Este exact ca si sistemul PrevenTel, doar ca este pentru magazinele online..

Costul e de 190 Lei + Tva pe an, dar merita, si il recomand oricarui vanzator online, vine mai putin de 20 Lei pe luna si e o nimica toata..

Decat sa avem in fiecare luna comenzi false si neridicate, sa pierdem cu taxele ramburs tur retur, mai bine achizitionam soft-ul asta de prevenire..

Si pana la urma e bine ca e cu bani, ca sa nu se inscrie orice nea-nimeni cu date false si sa incerce sabotarea bazei de date introducand clienti neseriosi falsi...

Oricum ei verifica clietii neseriosi introdusi si-i accepta doar pe cei care au cauzat prejudicii din vina lor, adica nu au ridicat coletul ramburs din vina lor sau au comandat servicii de web design si nu au platit site-ul cand a fost gata tot din vina lor, in sensul ca site-ul era ok dar ei nu mai vroiau sa plateasca

Il recomand si cred ca e un soft obligatoriu pentru orice comerciant online adevarat cool.gif

+Quote Post
Vizitator_sunshine.
mesaj Aug 27 2014, 10:24 PM
Mesaj #21

Guests

Da, http://www.ClientiNeseriosi.ro e foarte folositor, nu pentru a refuza clientii problema ci pentru a le solicita plata inainte de livrarea bunurilor sau serviciilor, daca au dat tepe la alte firme

Eu sunt un utilizator multumit, am facut un bookmark la site de pe telefon si caut direct de pe telefon numele si numarul de telefon al clientului, fara sa mai merg la laptop

Singura problema mi se pare mie e ca tariful lor de 190 Lei + ZTVA pe an e cam mare pentru vanzatorii incepatori si ocazionali care vand pe okazii .ro sau pe olx ...

Ar fi interesant daca ar avea si un tarif mai mic pentru vanzatorii ocazionali.. ce ziceti?

Pana la urma inteleg ca serviciul nu poate fi gratuit, sa intre oricine sa adauge pe cine vrea; trebuie sa fie platit, astfel cel care plateste se identifica prin mijlocul de plata, si in plus informatiile despre neseriosi sunt verificate..

Cred ca daca ar fi gratuit, ar introduce oricine orice informatii, si ar avea adminii de la site sute de adaugari pe zi in coada prin care sa treaca.. de la toti nebunii...

Asa daca e platit, au de verificat un numar mai mic de informatii, doar de la cei seriosi..

Dar de asta zic, ar fi interesant un taric mai mic, nu 190 lei + tva pe an.. ce ziceti?

+Quote Post
Vizitator_Cosmin Patrici.
mesaj Sep 30 2014, 03:32 PM
Mesaj #22

Guests

Am vazut ca au introdus si un Plan tarifar de 40 Lei pe An, si au si un plan de evaluare complet gratuit..

Asa ca e super bine smile.gif

+Quote Post
Vizitator_aNDREI Vieru.
mesaj May 26 2015, 12:19 PM
Mesaj #23

Guests

sunt un tolobon care pirasc anonim si fara sa am dovezi oameni cu nume si prenume si in nesimtirea mea le mai pun si numarul de telefon

+Quote Post
Vizitator_dino.
mesaj Jan 21 2016, 12:01 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Warrington @ Mar 1 2014, 02:33 PM) *
În UK, clientul are 14 zile la dispoziție să returneze fără explicații produsul cumpărat online. Poate s-a răzgândit, poate nu era ceea ce dorea, poate de fapt nu-i trebuie etc. etc. ”Filozofia” legislativă din spatele acestei prevederi fiind bazată pe faptul că la vânzări online clientul nu are ocazia să vadă efectiv produsul și să-și formeze o părere completă despre el. Care e diferența între faptul că un client nu ridică coletul sau că ar returna produsul?

Vând produse online în UK și UE și nu am nicio problemă cu prevederea asta legală, iar retururile sunt sub 1%, atât ca valoare, cât și ca număr de colete. E adevărat că eu nu returnez produse decât dacă sunt defecte, dar trebuie să înțelegem că totuși vânzătorul este în mod normal mai competent decât clientul, atât cu privire la caracteristicile produselor vândute, cât și cu privire la prețul lor pe piață, astfel încât e normal ca în situații discutabile legislația să avantajeze clientul.

Nu cred că e normal să existe o asemenea bază de date, vânzători serioși își vor îmbunătăți prezentarea și descrierea produselor, astfel încât să scadă numărul retururilor, în timp ce vânzătorii neserioși, care merg ”la plesneală”, sperând să prostească clientul cu chestii de care acesta nu are nevoie sau vândute la de 3 ori prețul pieței, vor ajunge fie să se dea pe brazdă și să devină vânzători serioși, fie se vor reorienta spre alte activități unde ”țepele” sunt admisibile tongue.gif

Diferenta este ca in cazul in care refuza in cele 14 zile clientul suporta costul transportului de retur, iar in cazul in care refuza coletul - toate costurile le suporta comerciantul.

+Quote Post
Vizitator_bianca andreea.
mesaj Jan 30 2017, 07:27 PM
Mesaj #25

Guests

Cnp 6001203152475

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th April 2017 - 11:18 PM