IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Merita sa te lasi de serviciu si sa te apuci de o afacere?
neverman
mesaj Jan 9 2011, 03:45 PM
Mesaj #91

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 23
Inscris: 8-January 11
De la: SUCEAVA
Utilizatorul numarul: 25 336

Citeaza (Franzy @ Sep 26 2008, 12:09 PM) *
Castig cam 1000 euro pe luna. Nu ma plang de serviciu pe care-l am, chiar imi place, din multe puncte de vedere. Printre altele imi place pentru ca am prilejul sa cunosc multi oameni.

Cineva mi-a propus sa dezvolt o afacere fifty/fifty. Adica jumi/juma investitie, jumi/juma profit. Ar trebui sa renunt la serviciu si sa ma ocup doar de asta. Cu totul investitia ar fi cam de 50 de mii. Pot sa fac credit, indeplinesc conditiile sa iau 25 de mii de la banca. Nu asta e problema.

Sunt convins ca afacerea asta are sanse sa fie buna.

E nevoie de multa munca si am niste oportunitati pe care nu ale are oricine: spatiu, know-how si stiu cum merg lucrurile in domeniul asta in Romania. In plus, vin cu o idee total noua pentru piata de aici. Si, deja as avea un contract pe termen lung cu o multinationala, de vreo 1000 de euro pe luna.

Dezavantaje: nu ma pricep nici eu, nici prietenul meu la contabilitate si chichite financiare.

Problema mea cea mai mare e frica de legislatia romaneasca. Am auzit de multi oameni care au incercat sa isi faca afaceri, iar in momentul in care prinsesera un pic de cheag au inceput necazurile, cu garda, inspectie financiara, tot felul de chestii din astea.

N-am dat in viata mea spaga, nici la doctor, nici la politia rutiera, nici la nimeni si pur si simplu mi-e frica sa dau spaga. Nu cred ca as fi in stare.

Sa ma bag sau sa nu ma bag intr-o afacere din asta independenta?

si taxe de protectie o sa ai de dat la golanii cartierului , taxe , fisc , daune , etc
eu stiu?
mai bine angajat la cineva , decat direct patron . e mai comod si mai ferit asa
Go to the top of the page

+Quote Post
lcgica
mesaj Oct 21 2011, 08:55 PM
Mesaj #92

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 21-October 11
Utilizatorul numarul: 29 813

salutare
mi-a facut placere sa citesc acest topic

doresc sa imi exprim si eu opinia...din pct de vedere contabil, ca e profesia mea...mai multe pers isi exprimau supararea si frica privind controalele financiare...din propria experienta, oricat de corect/bun profesionist/atent/competent, esti tu/sau contabilul tau, "darul" tot se da...insa sa fim seriosi...1000-2000 Ron la 1-2 ani sunt un nimic pe langa ce produce o afacere rentabila...
iar unii tineri antreprenori romani (ca sa nu spun ghertzoi analfabeti) isi merita soarta...multe esecuri in afacere pleaca de la partea de contabilitate...insa e un risc pe care ghertzoii il accepta prin inconstienta in momentul in care angajeaza "contabili cu 100-200 ron"...spor in afaceri

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Oct 23 2011, 02:37 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (lcgica @ Oct 21 2011, 08:55 PM) *
salutare
mi-a facut placere sa citesc acest topic

doresc sa imi exprim si eu opinia...din pct de vedere contabil, ca e profesia mea...mai multe pers isi exprimau supararea si frica privind controalele financiare...din propria experienta, oricat de corect/bun profesionist/atent/competent, esti tu/sau contabilul tau, "darul" tot se da...insa sa fim seriosi...1000-2000 Ron la 1-2 ani sunt un nimic pe langa ce produce o afacere rentabila...
iar unii tineri antreprenori romani (ca sa nu spun ghertzoi analfabeti) isi merita soarta...multe esecuri in afacere pleaca de la partea de contabilitate...insa e un risc pe care ghertzoii il accepta prin inconstienta in momentul in care angajeaza "contabili cu 100-200 ron"...spor in afaceri

Bravo profesionistule! Esti sigur atestat de CECCAR si probabil ca asta e atitudinea care trebuie promovata. In rest discutati intre voi despre profesionalism, audituri, previziuni economice, si alte asemenea fineturi. Si mai vorbesti de ghertoi analfabeti!
De fapt spui ca nu contabilii sunt cei care trebuie sa-si faca treaba legal, ca oricum nu scapam de dat spaga, conform parerii profesionistilor de tipul asta.
Pai daca te platesc cu 2000 lei si tot trebuie sa dau spaga, ce diferenta faci fata de unul de 100 lei? Diferenta o pot da ca spaga si poate mai si ramane ceva. Oricum fac o economie!

+Quote Post
lcgica
mesaj Oct 24 2011, 08:20 AM
Mesaj #94

Nou venit
*

Citeaza (Altu @ Oct 23 2011, 02:37 PM) *
Bravo profesionistule! Esti sigur atestat de CECCAR si probabil ca asta e atitudinea care trebuie promovata. In rest discutati intre voi despre profesionalism, audituri, previziuni economice, si alte asemenea fineturi. Si mai vorbesti de ghertoi analfabeti!
De fapt spui ca nu contabilii sunt cei care trebuie sa-si faca treaba legal, ca oricum nu scapam de dat spaga, conform parerii profesionistilor de tipul asta.
Pai daca te platesc cu 2000 lei si tot trebuie sa dau spaga, ce diferenta faci fata de unul de 100 lei? Diferenta o pot da ca spaga si poate mai si ramane ceva. Oricum fac o economie!

Cum numesti tu persoanele care se "arunca" intr-un business, in conditiile in care nu au nici o competenta in domeniul respectiv de activitate si in plus considera ca o persoana (contabil de meserie) ii lucreaza actele pt 100-200 Ron....eu numesc aceste persoane "ghertzoi"...tu spune-le cum vrei, fii gingas !
Concluzia REALA si DURA este ca "spaga" o dai oricum, insa una este sa dai o spaga (pt mici lipsuri) si alta este sa dai 100-200/luna la contabil dar de fapt sa nu ai contabilitate omule...iar la control sa nu te mai scape nici spaga !!! Deci mai bine ofera tu 2000 unui contabil pt linistea ta.

Pt persoanele care inca mai dorm, din experienta de 4-5 ani colaborand cu 3-4 soc de contabilitate...la 100-200 lei pe luna de fapt nici nu aveti contabilitate, actele nici nu sunt inregistrate iar declaratiile lunare sunt "orientative"...asta este realitatea, nu va convine specializati-va

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Oct 24 2011, 04:36 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (lcgica @ Oct 24 2011, 08:20 AM) *
Cum numesti tu persoanele care se "arunca" intr-un business, in conditiile in care nu au nici o competenta in domeniul respectiv de activitate si in plus considera ca o persoana (contabil de meserie) ii lucreaza actele pt 100-200 Ron....eu numesc aceste persoane "ghertzoi"...tu spune-le cum vrei, fii gingas !
Concluzia REALA si DURA este ca "spaga" o dai oricum, insa una este sa dai o spaga (pt mici lipsuri) si alta este sa dai 100-200/luna la contabil dar de fapt sa nu ai contabilitate omule...iar la control sa nu te mai scape nici spaga !!! Deci mai bine ofera tu 2000 unui contabil pt linistea ta.

Pt persoanele care inca mai dorm, din experienta de 4-5 ani colaborand cu 3-4 soc de contabilitate...la 100-200 lei pe luna de fapt nici nu aveti contabilitate, actele nici nu sunt inregistrate iar declaratiile lunare sunt "orientative"...asta este realitatea, nu va convine specializati-va

Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate!

Inteleg ca exista o mare diferenta intre spaga pe care o dai pentru erori contabile mici, facute de contabili oarecum competenti (ca altfel n-ar lasa gauri de care sa se agate organu') si cea pe care o dai pentru erori contabile facute de contabili total incompetenti, care te si fura, ca nici macar nu-ti depun declaratiile.
De aici rezulta o diferenta majora intre o spaga stabilita de comun acord de contabilul (oarecum) competent si organ - asta deja seamana a consultanta economica si trebuie mai bine platita - si cazul in care contabilul incompetent nu-ti mai raspunde la telefon, lasandu-te sa dai singur spaga organului care te ameninta cu puscaria. Si nici macar nu stii sa negociezi spaga si te jupoaie oraganu', ca doar nu vrei sa te bage la penal.

Lasand la o parte gluma, modul de gandire enuntat este complet diform si nu cred ca poate cineva spera sa fie recunoscut profesional si financiar, pe baza faptului ca un om, care plateste o gramada de paraziti impusi de stat (inspectori de X si de Y, experti de 2 bani, samd), printre care si pe contabil, este ferit de griji pentru ca l-a luat sa-i numere banii si sa negocieze nivelul spagii.

Ghertoii despre care vorbesti, in afara de faptul ca dovedesc ca sunt cu totul idioti bagandu-se in afaceri la care nu se pricep, platesc salariile tuturor acestor paraziti, categorie in care, in acest context, ii pot include si contabilii, fara sa consider ca gresesc. Primii isi pun pielea si banii la bataie, efectul fiind ca o gramada de oameni "destepti", care altfel nu stiu decat sa numere banii, si nici asta foarte bine (ca altfel nu ar avea erori mai mici sau mai mari), traiesc foarte bine.

+Quote Post
lcgica
mesaj Oct 25 2011, 02:57 PM
Mesaj #96

Nou venit
*

Citeaza (Altu @ Oct 24 2011, 04:36 PM) *
Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate!

Inteleg ca exista o mare diferenta intre spaga pe care o dai pentru erori contabile mici, facute de contabili oarecum competenti (ca altfel n-ar lasa gauri de care sa se agate organu') si cea pe care o dai pentru erori contabile facute de contabili total incompetenti, care te si fura, ca nici macar nu-ti depun declaratiile.
De aici rezulta o diferenta majora intre o spaga stabilita de comun acord de contabilul (oarecum) competent si organ - asta deja seamana a consultanta economica si trebuie mai bine platita - si cazul in care contabilul incompetent nu-ti mai raspunde la telefon, lasandu-te sa dai singur spaga organului care te ameninta cu puscaria. Si nici macar nu stii sa negociezi spaga si te jupoaie oraganu', ca doar nu vrei sa te bage la penal.

Lasand la o parte gluma, modul de gandire enuntat este complet diform si nu cred ca poate cineva spera sa fie recunoscut profesional si financiar, pe baza faptului ca un om, care plateste o gramada de paraziti impusi de stat (inspectori de X si de Y, experti de 2 bani, samd), printre care si pe contabil, este ferit de griji pentru ca l-a luat sa-i numere banii si sa negocieze nivelul spagii.

Ghertoii despre care vorbesti, in afara de faptul ca dovedesc ca sunt cu totul idioti bagandu-se in afaceri la care nu se pricep, platesc salariile tuturor acestor paraziti, categorie in care, in acest context, ii pot include si contabilii, fara sa consider ca gresesc. Primii isi pun pielea si banii la bataie, efectul fiind ca o gramada de oameni "destepti", care altfel nu stiu decat sa numere banii, si nici asta foarte bine (ca altfel nu ar avea erori mai mici sau mai mari), traiesc foarte bine.

Pentru tarifele impuse de antreprenorii romani, competenta contabililor este pe masura...personal eu nu prestez serviciile sub un plafon de 1000 ron/luna, este o valoare minima la care imi cuantific munca depusa...exista insa contabili cu diverse caractere/competente
Referitor la aprecierile tale, contabilitatea nu reprezinta o activitate de "numarare a banilor"...este o stiinta complexa care utilizata corespunzator exprima "gradul de sanatate" al afacerii desfasurate (metaforic vorbind...daca nu ai inteles asteapta reluarea)...iar intr-un business nu vorbim decat de contabilitate...ea este corelata cu fiscalitatea, contabilitatea de gestiune, salarizarea, drept comercial...practic contabilul trebuie sa le stie pe toate pt a isi presta serviciile in mod corespunzator; deci vorbim de o persoana ce prezinta competente macar minime in 5 domenii (enumerate anterior) persoana numita contabil !
Pt 100-200 ron...nu se merita smile.gif...asadar prestezi cat esti platit, adica nimic

Poate ma repet, dar daca citeste cineva topicul vreau sa inteleaga.... nu poti dori sa incepi un business fara ca TU ca si potential antreprenor/patron sa nu ai macar o "bruma" de cunostinte despre cum functioneaza sistemul financiar/contabil...restul e cancan, poti sa ai o mega-afacere, profit etc...totul bine si frumos pana la inspectia fiscala

Succes

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Oct 25 2011, 04:42 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (lcgica @ Oct 25 2011, 02:57 PM) *
Referitor la aprecierile tale, contabilitatea nu reprezinta o activitate de "numarare a banilor"...este o stiinta complexa care utilizata corespunzator exprima "gradul de sanatate" al afacerii desfasurate (metaforic vorbind...daca nu ai inteles asteapta reluarea)...iar intr-un business nu vorbim decat de contabilitate...ea este corelata cu fiscalitatea, contabilitatea de gestiune, salarizarea, drept comercial...practic contabilul trebuie sa le stie pe toate pt a isi presta serviciile in mod corespunzator; deci vorbim de o persoana ce prezinta competente macar minime in 5 domenii (enumerate anterior) persoana numita contabil !

Trebuie sa-ti dau dreptate ca nu e vorba doar de numararea banilor. Am prestat pana acum niste ani activitatea pentru propria afacere, atunci cand mai aveam voie s-o facem fara atestate si stiu ce inseamna daca vrei sa faci ceva corect.

Pe de alta parte nu sunt de acord cu dispretul arata oamenilor care investesc in ceva, indiferent cat de nepriceputi ar fi in domeniul financiar-contabil. Si nici cu asertiunea ca indiferent de contabil tot trebuie sa platesti spaga. E jignitor si necinstit fata de ghertoi, dar si descalifcant ca mod de gandire pentru un contabil. Dar, daca asta e atitudinea, asta este!

+Quote Post
lcgica
mesaj Oct 26 2011, 01:12 PM
Mesaj #98

Nou venit
*

Citeaza (Altu @ Oct 25 2011, 04:42 PM) *
Trebuie sa-ti dau dreptate ca nu e vorba doar de numararea banilor. Am prestat pana acum niste ani activitatea pentru propria afacere, atunci cand mai aveam voie s-o facem fara atestate si stiu ce inseamna daca vrei sa faci ceva corect.
Pe de alta parte nu sunt de acord cu dispretul arata oamenilor care investesc in ceva, indiferent cat de nepriceputi ar fi in domeniul financiar-contabil. Si nici cu asertiunea ca indiferent de contabil tot trebuie sa platesti spaga. E jignitor si necinstit fata de ghertoi, dar si descalifcant ca mod de gandire pentru un contabil. Dar, daca asta e atitudinea, asta este!

Ai exprimat perfect totul prin indeea: "...daca vrei sa faci ceva corect."
Accept si faptul ca poate am fost arogant/dispretuitor in mesajele anterioare...dar atitudinea mea pleaca din contextul mizerabil al realitatii. Nu agreez spaga si nu o incurajez, am incercat uneori insa sa fiu corect pana la capat si am iesit mult in dezavantaj...sistemul e conceput incat sa fii prins cu greseli sau sa fi tentat sa nu fi corect pt a salva afacerea (birocratie/legislatie eronat conceputa/taxe si contributii nesimtite)

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Oct 28 2011, 04:34 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (lcgica @ Oct 26 2011, 01:12 PM) *
Ai exprimat perfect totul prin indeea: "...daca vrei sa faci ceva corect."
Accept si faptul ca poate am fost arogant/dispretuitor in mesajele anterioare...dar atitudinea mea pleaca din contextul mizerabil al realitatii. Nu agreez spaga si nu o incurajez, am incercat uneori insa sa fiu corect pana la capat si am iesit mult in dezavantaj...sistemul e conceput incat sa fii prins cu greseli sau sa fi tentat sa nu fi corect pt a salva afacerea (birocratie/legislatie eronat conceputa/taxe si contributii nesimtite)

Pai si ce face celebrul CECCAR in directia asta?
Eu nu mai am voie sa-mi fac singur contabilitatea, conform legii, desi am corespuns mai mult de 10 ani pe cand era voie (cu controale fara spaga, doar cu cafele). Asa ca prestez la verificarea si validarea unor date pe care "parazitul" (contabilul) le plimba de colo colo. Si de raspuns tot eu raspund. Si tot eu produc, si tot eu dau spaga, dupa cum ne invata contabilii. Nu ca as avea ceva cu contabilii (vezi Seinfield) smile.gif)

+Quote Post
danatur
mesaj Oct 29 2011, 07:27 PM
Mesaj #100

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 29-October 11
Utilizatorul numarul: 29 904

[quote name='Liviu' date='Oct 1 2008, 10:25 AM' post='5253']
Am fost functionar constiincios la stat 19 ani. Gindeam ca asa este normal, ca de acolo trebuie sa ies la pensie. Salariu bun. M-au schimbat ...ca pe o camasa ce nu-ti mai place. De 7 ani am afacerea mea. Nu ma imbogatesc (1500 - 3000
[/quotMa aflu si eu in aceeasi situatie. Sunt pe punctul sa fiu disponibilizata si ma gandeam sa incep ceva pe cont proprie. Nu am cunostinte in domeniu privat si nu prea stiu de unde sa incep si de ce sa ma apuc. Aveti ceva idei?

as face reclama, da' nu-mi iese

+Quote Post
Vizitator_Cristinne.
mesaj Nov 4 2011, 07:11 PM
Mesaj #101

Guests

Salutare tuturor,
De aproape 3 ani am afacerea mea - cristine cosmetics. Cel mai bun sfat pe care vi-l pot da este de a incepe o afacere in domeniul care va place cu adevarat, de care sunteti pasionati. wink.gif Atunci cand muncesti cu pasiune treci mai usor peste orele multe de munca care sunt necesare la inceputul unei afaceri si obstacolele pe care le intalnesti.
Eu de pilda, am lucrat 7 ani in vanzarea de cosmetice si pentru ca mi-a placut atat de mult asta fac si in prezent.
Nu mai amana. Pune mana pe un pix si o hartie si fa-ti o lista cu avantajele si dezavantajele pe care le ai in prezent ca si angajat cat si avantajele si dezavantajele pe care le-ai avea ca patron de firma - astfel iti vei da seama daca merita sau nu.

Succes!

+Quote Post
Vizitator_zau.
mesaj Nov 10 2011, 03:19 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (Cristinne @ Nov 4 2011, 07:11 PM) *
Salutare tuturor,
De aproape 3 ani am afacerea mea - cristine cosmetics. Cel mai bun sfat pe care vi-l pot da este de a incepe o afacere in domeniul care va place cu adevarat, de care sunteti pasionati. wink.gif Atunci cand muncesti cu pasiune treci mai usor peste orele multe de munca care sunt necesare la inceputul unei afaceri si obstacolele pe care le intalnesti.
Eu de pilda, am lucrat 7 ani in vanzarea de cosmetice si pentru ca mi-a placut atat de mult asta fac si in prezent.
Nu mai amana. Pune mana pe un pix si o hartie si fa-ti o lista cu avantajele si dezavantajele pe care le ai in prezent ca si angajat cat si avantajele si dezavantajele pe care le-ai avea ca patron de firma - astfel iti vei da seama daca merita sau nu.

Succes!

cat scoti? 3000 ron/luna?
afaceri sunt cele cu profituri lunare de peste 2000euro...e un minim...restul sunt afaceri tip "ciupeli"

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj May 11 2012, 09:48 AM
Mesaj #103

Guests

Parerea mea este ca merita sa te apuci de o afacere daca nu esti multumit de job-ul tau si iti doresti altceva.
In schimb un business personal presupune multe sacrificii si responsabilitati si este opus-ul unui job de 8 ore. Dar satisfactiile sunt mult mai mari in al doilea caz.
Ca sa incepi o afacere ai nevoie de o idee si de o investitie financiara. Iti recomand sa citesti despre cateva idei de afaceri

+Quote Post
Vizitator_Sufisantul.
mesaj May 11 2012, 10:18 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (lcgica @ Oct 24 2011, 08:20 AM) *
Cum numesti tu persoanele care se "arunca" intr-un business, in conditiile in care nu au nici o competenta in domeniul respectiv de activitate si in plus considera ca o persoana (contabil de meserie) ii lucreaza actele pt 100-200 Ron....

Clienti se numesc, indiferent ca au studii la Sorbona si produc nave cosmice sau dora 2 clase si-mpletesc cosuri.
Nu-ti convine contractul (ca doar tu le faci o oferta.. cat vrei, in functie de volumul si nivelul presupus de profilul, dimensiunile, tipul firmei contractoare)? REspecializeaza-te sau du-te sa-i intrebi pe-aia de la Porsche cu cat te-ar plati sa le faci.. pantofii, de ex.! Nu-i refuza din prima ca, pe parcurs o sa ajungi in etajele superioare si sefii ai mari lasa ciubuc bun.

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Aug 9 2012, 09:09 AM
Mesaj #105

Guests

Nu merita deloc sa-ti faci firma!
Dezavantaje:
Ai numai batai de cap: controale peste controale, grija pentru angajati, grija pentru clienti, grija pentru furnizori, grija pentru banci, nu iti spune nimeni ce trebuie sa faci, nu iti poti lua concediu cand vrei, nu poti sta pa internet cat vrei (a dreq afacere, ca nu merge singura, de la sine), intalniri plictisitoare cu tot felu de giemi, calatorii de afaceri cu ...secretara (si astea plictisitoare daca nu o schimbi mai des de...trei zile!), permanentul stres ca nu poti cheltui toti banii castigati, etc. etc. etc.
O data ajunsi aici, poti sa-i intrebi pe nenii de la ienergiholding daca merita sa-ti faci propria afacere. Ai sa vezi ca si ei sunt scarbiti de afaceri.
Asa ca, mai degraba, ramai un bashtan de salariat cu nemaiauzitul salariu de 2-300 de euro (bani adevarati, nu gluma!) pe luna pentru care trebuie sa muncesti (vorba vine!) o nimica toata de 10-12 ore pe zi inclusiv sambata. Da' iti ramane Duminica toata la dispozitie, nu?
Succesuri tovarasi la noi si marete realizari in campu' lu munca proletara!

+Quote Post
Vizitator_Echipament Legea.
mesaj Aug 10 2012, 07:31 AM
Mesaj #106

Guests

Financiar este clar ca nu poate da nimeni un raspuns clar. Sunt unii care se pricep sa faca afaceri. Altii nu. Trebuie sa tii cond in primul rand de aptitudinile tale.

+Quote Post
Vizitator_Anonim.
mesaj Nov 7 2012, 12:35 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Jove @ Dec 16 2008, 09:04 AM) *
Sunt multe sfaturi bune dar si multe sfaturi din partea unor visatori.
Cand pornesti o afacere si merge nu ai timp liber.
Daca ai timp liber e ceva gresit.
Afacerile sunt grele, investesti mult pierzi mult, toci sanatatea.
Intre PFA si afacere este o diferenta mare. Nu va mai considerati afaceristi daca taiati doua trei facturi.
Citeam mai sus opinia unui visator. Cu 50.000 pleaca in Bahamas. smile.gif
Toti viseaza sa angajeze un MBA (cine mai pune botul la titlul asta) care stie tot.
Toti cei care va doriti afaceri, trebuie sa incepeti de undeva. Pana cand nu pierdeti nu o sa va convingenti. Trebuie sa existe si victime pe piata.

Pentru voi afacere nu reprezinta decat mancatul la restaurant, SUVul si vila.
Ca sa le ai pe astea ai nevoie de multi ani si multi nervi tociti. Si cand ajungi sa le ai nu mai au nici un farmec, esti constient cat te-au costat toate, nici nu te mai bucuri asa mult de ele.
Cand ma uit in oglinda vad chelia, cand ma uit in casa vad pustiu, viitoarea sotie a plecat, s-a casatorit cu un slujbas, eu m-am insurat cu munca.
Ai prieteni pentru ca ai bani, trebuie sa chleltuiesti mult ca sa dai bine, ai acces la femei pe care altii le vad doar in ziar.
Tragi linie si vezi ca afacerea iti distruge viata sociala, compari cu fostii colegi si vezi ca sunt mai fericiti chiar daca nu socializeaza cu VIPuri.

Ca sa ajungi la aceste marete realizari pierzi multi ani si multe lucruri frumoase ale vietii. Sarbatorile le petreci muncind, te omori cu contabilii si cu controalele, clientii nu platesc la timp, cheltuielile merg.
Cu cat ajungi mai mare, cu atat esti mai vulnerabil.
Interesant este ca nici mic nu ai cum sa fii, te matura repede valul.

+Quote Post
Vizitator_nelutu.
mesaj Feb 3 2013, 09:55 PM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 29 2008, 08:35 PM) *
Am peste 8 ani de "afacere".
Daca scoti salariu mare nu are rost sa te apuci de ceva nou.

Afacerea este pentru cei cu nervii tari, cu bani multi si cu relatii.
Am pierdut sume mari in perioada si poate doar firea mea m-a mai tinut in joc.
Viata de afacerist nu este usoara.

Sa vezi ce urat e cand incasezi mult si ramai cu foarte putin.

da tu asta de jos cu 7000 euro pe luna, tie nu iti ajunge frate, mai lasa si pa stia de jos sa creasca, cu siguranta nu ii castigi pe drep.... sa fim seriosi

+Quote Post
Vizitator_Bogdan Editoiu.
mesaj Feb 4 2013, 01:30 PM
Mesaj #109

Guests

Eu va recomand sa va apucati de afaceri online, gen internet marketing. Am intrat intr-un sistem unde dupa ce devii membru poti castiga comision de 100% la produsele vandute.
Am avut inainte doua magazine online cu care m-am chinuit dar nu am facut foarte multi bani si la care a trebuit sa renunt chiar dca stateam f bine in cautari pentru ca nu existau destul de multe vanzari ca sa imi sustina existenta.

+Quote Post
Vizitator_ionut nicola.
mesaj May 21 2013, 04:59 AM
Mesaj #110

Guests

Depinde de afacere,eu am o afacere de izolatii cu spuma poliuretanica si merge foarte bine vara,cand este sezonul.Se merita sa incerci,Aici e site ul meu spam

+Quote Post
Vizitator_olariu28.
mesaj Jun 8 2013, 08:31 PM
Mesaj #111

Guests

Daca sunteti pregatiti pentru o Reclama Ratata, nu ezitati pentru ca satisfactia esta maxima

+Quote Post
Vizitator_Andreea Daniela.
mesaj Nov 28 2013, 12:20 PM
Mesaj #112

Guests

Parerea mea este ca merita. Esti propiul tau sef, iar daca iti deschizi o afacere, vei reusi sa iti dai seama cum sta treaba cu statul. Prietena mea si-a deschis o afacere, si-a luat o contabila si totul merge foarte bine. Cel mai important lucru este sa ai o contabila care sti ca isi va face treaba bine, sa te poti increde in ea. Te sfatuiesc cu incredere sa incerci la Reclama Degeaba. E o doamna foarte priceputa care te-ar scuti de toata bataia de cap privind contabilitatea, documentele juridice, oficiale, etc. Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Georgiana.
mesaj Dec 5 2013, 04:22 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (Andreea Daniela @ Nov 28 2013, 12:20 PM) *
Parerea mea este ca merita. Esti propiul tau sef, iar daca iti deschizi o afacere, vei reusi sa iti dai seama cum sta treaba cu statul. Prietena mea si-a deschis o afacere, si-a luat o contabila si totul merge foarte bine. Cel mai important lucru este sa ai o contabila care sti ca isi va face treaba bine, sa te poti increde in ea. Te sfatuiesc cu incredere sa incerci la Reclama Degeaba. E o doamna foarte priceputa care te-ar scuti de toata bataia de cap privind contabilitatea, documentele juridice, oficiale, etc. Bafta!

smile.gif)) Cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o. Cel mai important (!) este sa stii sa vinzi, ca altfel nici bani de contabila n-ai. O fi importanta si aia, nu zic nu, dar mai intai trebuie sa faci rost de clienti, sa vinzi, ca altfel n-ai bani nici de furnizori

+Quote Post
Vizitator_Enache M.
mesaj Jul 21 2014, 12:28 PM
Mesaj #114

Guests

Salut, Franzy! Ca sa va deschideti o afacere, e foarte important sa fiti si un manager bun. Mie mi s-a parut cam dificil la inceput sa recrutez cei mai buni candidati, sa ii evaluez, sa ma ocup de cerintele fiecarui angajat etc. Noroc ca am gasit o solutie foarte eficienta, e vorba de Human Resources Planning dezvoltata de Romanian Software. E o aplicatie care face o gramada de treaba in locul vostru. Spre exemplu, poate sa tina evidenta orelor lucrate de fiecare angajat si chiar sa evalueze performantele acestora si multe altele, le puteti vedea pe site www.nuMAIfacRECLAMA.ro. Va recomand sa fiti mai eficienti in afacerea voastra si sa folositi aplicatii de genul. Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_Marian Ofrim.
mesaj Jul 23 2014, 09:57 AM
Mesaj #115

Guests

In aceeasi dilema am fost si eu: sa investesc?, sa nu investesc?Insa, stiti vorba aceea teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Personal, pot spune ca si in prezent sunt in curs de perfectionare. De altfel, orice manger bun trebuie sa se adapteze, sa faca schimbari si sa invete in permanenta. La inceput eram extrem de stresat si nu imi puteam manageria timpul corespunzator. Astfel, am intrebat un prieten cu mai multa experienta si mi-a spus ca ar trebui sa optez pentru o aplicatie ce monitorizeaza personalul, gestioneaza timpul si permite angajatilor sa intre in contact remote cu managerul. Am zis sa incerc, si la recomandarea lui am intrat pe www.suntUNspamerSTUPID.ro, unde am accesat aplicatia celor de la Romania Software, Human Resources Planning. Recunosc, la inceput am fost putin sceptic, insa, dupa cateva luni, am observat eficacitatea acestei aplicatii. Sincer, sunt de parere ca mai te adaptezi cerintelor si evolutiei tehnologice decat sa te complaci in situatia in care esti, cu sute de dosare, sute de angajati care vor sa faca cereri, pontaj si altele.

+Quote Post
Vizitator_DenisaBka.
mesaj Aug 19 2014, 02:34 PM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (Enache M @ Jul 21 2014, 12:28 PM) *
Salut, Franzy! Ca sa va deschideti o afacere, e foarte important sa fiti si un manager bun. Mie mi s-a parut cam dificil la inceput sa recrutez cei mai buni candidati, sa ii evaluez, sa ma ocup de cerintele fiecarui angajat etc. Noroc ca am gasit o solutie foarte eficienta, e vorba de dezvoltata de . E o aplicatie care face o gramada de treaba in locul vostru. Spre exemplu, poate sa tina evidenta orelor lucrate de fiecare angajat si chiar sa evalueze performantele acestora si multe altele, le puteti vedea pe site www.nuMAIfacRECLAMA.ro. Va recomand sa fiti mai eficienti in afacerea voastra si sa folositi aplicatii de genul. Numai bine!

Si eu cred ca recrutarea este partea cea mai dificila pentru un manager, mai ales din cauza numeroaselor etape pe care aceasta le implica. Folosesc si eu aplicatia Smecherii cu Aplicatia a celor de la Smecheria SRL de ceva timp si chiar m-a ajutat foarte mult, sunt extrem de multumita de modul in care aplicatia ma ajuta, mai ales pe partea de evaluare a performantelor angajatilor si de eficientizare a muncii in general. Recomand!

+Quote Post
Vizitator_Paul Daniel.
mesaj Aug 24 2014, 02:06 PM
Mesaj #117

Guests

Social media devine un "trebuie" pentru marea majoritate a afacerilor de tip network marketing!
Uite un articol despre facebook marketing si ce inseamna sa folosesti facebook ca intrument de promovare: [urI="https://ciordel/[/urI]

+Quote Post
Vizitator_Zelinca Viorel.
mesaj Aug 28 2014, 04:57 PM
Mesaj #118

Guests

Sunt analist programator si specialist in optimizare seo. Eu in momentul de fata am o afacere pe internet destul de prospera. Am inceput de la zero si acum suntem un grup destul de numeros si facem treaba buna in domeniul nostru. Site-urile noastre: Sunt Necajit ca reclama e filtrata

+Quote Post
Vizitator_Mireladoc.
mesaj Aug 29 2014, 12:22 PM
Mesaj #119

Guests

eu am implementat deja aplicatia in afacerea mea si vreau sa va spun ca este foarte utila, in special pe partea de HR, intrucat are multiple functii. Eu de exemplu aveam mare nevoie de ajutor in evaluarea angajatilor si in gestionarea cv-urilor lor, ca si antreprenor pot spune ca sunt foarte multumit de cand am ales sa o folosesc.

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Jan 12 2015, 07:41 PM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Franzy @ Sep 26 2008, 12:09 PM) *
Castig cam 1000 euro pe luna...Sa ma bag sau sa nu ma bag intr-o afacere din asta independenta?

Au trecut 7 ani de la prima ta postare...
1. Am un MBA, ma ajuta si... nu prea (inteleg mediul economic, este mai redusa sansa de a gresi, dar MBA nu imi baga bani in buzunar - ca atare - si nici nu ma fereste de greseli).
2. Am experienta a 3 firme (perioadele au alternat - ba am fost angajat, ba m-am ocupat de firme sau simultan am fost angajat si m-am ocupat si de firme).
3. Prima firma: productie de bunuri de consum, investitie initiala 850 USD (!) anul infiintarii 1994 (cred). Am dat faliment doi ani mai tarziu, desi cunosteam la perfectie domeniul si piata. As fi tentat sa dau vina pe asociat care a tocat NWC (Net Working Capital), pe romaneste a preferat ca din primii bani castigati sa-si ia televizor color, sa faca excursii, etc.
In realitate, este vina mea ca am permis aceste derapaje. Americanii au o vorba "Intr-o afacere un propietar este prea putin (in sensul ca nu face fata la volumul de munca) iar doi este deja prea mult).
4. A doua firma asociat unic, consultanta vanzari si management in principal, (in realitate am facut studii de piata si am incasat comisioane de la firme care doreau sa isi mareasca cifra de vanzari). Anul infiintarii 2009, capital 2,000 de lei, functioneaza si astazi. Cunosc domeniul si piata. Trebuie spus ca am toata infrastructura necesara: notebook, internet, smartphone (=birou mobil sau fix) si mijloc de transport.
5. Desi m-am jurat ca nu mai ma asociez cu nimeni, am comis-o din nou: 2011 in plina criza, cu doar 3,500 de Euro (si inca pe atata pus de un asociat) m-am lansat intr-un domeniu absolut nou, fara ca sa stiu nimc despre el sau despre piata (ca daca as fi stiut nu m-as fi apucat! - comert unde este cel mai mare risc de faliment. Este un comert de nisa in domeniul alimentar).
Am reusit sa-mi dublez cifra de afaceri de la an la an fara sa ma ocup 100% de firma, dar am avut mult noroc. Pe de alta parte produsele sunt top quality (high end) fara ca preturiel sa fie pe masura - prefer un castig mai mic dar constant. Serviciile sunt serioase si irerprosabile (sunt etnic german). Afacerea a pornit ca un hobby personal, nu am vrut sa vandinitial, dar cererea fabuloasa din partea cunoscutilor m-a determinat sa vad potentialul produsului pe piata.
Concluzii:
1. Conteaza sa stii domeniul si piata si...nu prea (totusi, riscurile sun mai mici pentru ...prima parte).
2. Contrar a ceea ce se crede, pentru a avea o afacere de succes NU iti trebuie bani, ci...clienti (lucrez de 15 ani in vanzari, dar nu in FMCG, ci in B2B echipamente electrice, asa casitu ce spun).
3. Nu viza niciodata banii, ci satisfactia deplina a clientilor (de acolo vin banii, daca ai grija de ceea ce isi doresc ei, vor avea grija de ceea ce iti doresti tu=bani).
4. Asteapta-te la munca, munca si iar munca. Satisfactiile - daca vin - vin tarziu. Trebuie sa poti rezista fara bani 5-7 ani (cu riscurile de riguare!).
5. Asteapta-te sa pierzi (foarte multi) bani. Mostre, calatorii demonstrative, tepe, furturi, expirari, cadouri,pierderi de tot felul etc. It is part of the game! Vin la pachet.
6. Asteapta-te la foarte multe refuzuri (doar 5% din oferte se finalizeaza - asta daca esti norocos!).
7. Daca nu ai si putin noroc, ...te paste falimentul. Nu uita, niciodata ca 95% din firmele infiintate dispar (=dau faliment) in primii 5 ani de existenta. Start-up-urile sunt sunt foarte riscante, si pierzi banii tai personali.
8. Personal iti doresc success si multa tenacitate!

+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th September 2019 - 06:13 PM