IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> apartament - in 2013 sau 2014?, sa iau anul asta sau sa mai astept?
carla2010
mesaj Jan 21 2013, 12:40 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 30-November 10
Utilizatorul numarul: 24 776

Buna tuturor si la multi ani, ca e prima data cand scriu pe forum, anul asta!

ma chinui de ceva timp, dar in sfarsit pot spune ca am strans destui bani pentru avans - sunt gata sa-mi cumpar un apartament. O parte dintre prieteni imi spun sa ma grabesc cu proiectul Prima Casa, altii imi spun sa mai astept pana la anul, poate mai scad preturile. Am capul calendar, nu stiu ce alegere sa fac, ca sa fie aia corecta. Presupun ca mai pot sta inca un an, cum am stat pana acum.
Voi ce ziceti? Acum sau in 2014?
Cum vi se par preturile la apartamentele noi?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_miruna.
mesaj Jan 22 2013, 09:27 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (carla2010 @ Jan 21 2013, 12:40 PM) *

ma chinui de ceva timp, dar in sfarsit pot spune ca am strans destui bani pentru avans - sunt gata sa-mi cumpar un apartament. O parte dintre prieteni imi spun sa ma grabesc cu proiectul Prima Casa, altii imi spun sa mai astept pana la anul, poate mai scad preturile. Am capul calendar, nu stiu ce alegere sa fac, ca sa fie aia corecta. Presupun ca mai pot sta inca un an, cum am stat pana acum.

Buna ziua si un an fericit, in noua casa!
Preturile sunt jos, nu te baza pe scenariile catastrofice care preconizeaza scaderea lor sub nivelul apelor marii, ca sunt in imersiune deja demult. Daca ai strans banii de avans, atunci este clar. Cel tarziu in primavara se inaspresc conditiile de creditare, iar Prima Casa s-ar putea sa stea pe uscat din lipsa de fonduri. Daca nu stai cu parintii, fa un calcul simplu: chirie pe urmatoarele 12 luni vs scadere potentiala de pret la un apartament cu maxim doua camere, din moment ce te bazezi pe programul citat de tine. Inlocuieste chiria cu o rata, chiar daca initial platesti doar dobanzi de-ti vine rau, astia nu stiu ca anuitatile contin si rata de capital. Si mai gandeste-te la un aspect: stocurile locative care merita interesul tau sunt pe sold out, altele nu mai vin degraba, doar tzepele.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 22 2013, 09:48 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (carla2010 @ Jan 21 2013, 12:40 PM) *

Eu am cercetat piata timp de un an. Am vazut fel si fel de oferte, apartamente din 1930 pana in zilele noastre, in centru sau la Mama Zmeilor, garsoniere, case, asa ca am putut sa-mi fac o idee pana sa-mi iau in final un apartament. Concluziile pe care le-am tras sunt urmatoarele:

- Apartamentele noi sunt scumpe. Intr-o zona cat de cat rezonabila trebuie sa platesti de la 60.000 in sus pentru un apartament cu un dormitor si bucatarie deschisa de circa 50 mp utili, iar pentru loc de parcare mai scoti 8-12.000 in plus. Si sa platesc 80.000 pentru 2 camere in Dristor sau Ilioara - sa ma ierti, nu mi se pare o investitie grozava. Daca nu ai nimic impotriva sa te muti in Prelungirea Prelungirii sau afara Bucurestiului se gasesc si mai ieftine. Sa nu te pacaleasca anunturi de gen "Apartament 87 mp - 63.000". La ei 87 mp construiti inseamna vreo 50 utili, de parca ar avea pereti de 1 metru.

- Inca nu e clar efectul noului regulament al programului "Prima casa" pe piata apartamentelor vechi - logic ar fi sa mai scada preturile, dar nu e obligatoriu avand in vedere ca piata e sub-licitata. Daca dispui de un avans mai mare si nu te simti legata de "Prima casa" cred totusi ca solutia optima pentru tine ar fi sa mai astepti.

Sfatul meu ar fi sa cercetezi temeinic piata, sa vezi cat mai multe apartamente posibil. Asa vei putea sa-ti faci o idee clara si sa iei decizia cea mai buna. Exista posibilitatea sa prinzi si o oferta deosebita, se gasesc asemenea ocazii meteorice de care poti sa profiti daca esti pe faza. Asa ca nu-ti stabili o limita in timp gen 2014, e bine sa fii conectata la piata, sa-i "simti" evolutia, iar eventualele tendinte defavorabile tie sa nu te ia prin surprindere. Take your time, viziteaza, vezi, deocamdata nu te preseaza nimic, pana la urma se va gasi unul care sa-ti "pice cu tronc". Succes!

P.S.
Fii atenta la agentii imobiliari. Unii sunt atat de convingatori incat sunt in stare sa te "faca din vorbe" sa iei o decizie proasta. La mine a fost cat pe ce de vreo trei ori.

+Quote Post
Vera2012
mesaj Jan 22 2013, 11:55 AM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 22-January 13
Utilizatorul numarul: 32 034

Sunt de acord cu ambele persoane care ti-au raspuns pana acum - nu astepta ziua de maine, fa demersurile anul asta, dar analizeaza cu mare atentie. As vrea sa adaug totusi ca este putin probabil sa creasca preturile la cum merge economia la noi. Am citit asta intr-un articol foarte interesant pe rezidential.net in care Cristian Orgonas facea o analiza a preturilor din imobiliare in 2013;. Daca ai strans banii, ia-ti acum, cine stie ce se intampla la anul?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jan 22 2013, 02:38 PM
Mesaj #5

Guests

Buna,

O locuinta este, in primul rand, o investitie pe termen lung iar cel mai important element atunci cand vrei sa faci o investitie este potentialul de profit. Pentru multi oameni este dificil de digerat acest concept, ei vor "o casuta a lor" fara sa se gandeasca in mod obiectiv la urmatorii 20-30 de ani (vezi fraierii care au cumparat vechituri din cu 100-200.000 euro in urma cu 4-5 ani).

De luat in considerare:

1. Criza este departe de a se fi terminat iar scaderea valorii apartamentelor va continua in urmatorii 5-10 ani. Presupunand o scadere de 1-3% pe an inseamna ca DAE real al unui eventual credit creste din start cu 1-3%. Tot in contextul crizei, niciun venit nu trebuie considerat sigur pe termen lung.

2. Dobanda oferita de banci momentan nu este avantajoasa. Aceasta va varia in functie de EURIBOR care este acum la cote minime si deci se poate duce numai in sus. Inca 2-3% la DAE real pe termen lung.

3. Comisionul platit catre Fondul de Garantare (Prima/Noua Casa) creste si el costurile pe termen lung cu ~2%.

Prin urmare, daca ai accepta o oferta cu dobanda de ~5% in momentul de fata, costul tau real pe termen lung va fi de cel putin 12%. Pentru un credit in val. de 50.000 EUR, 12% inseamna ~6.000 EUR costuri in primul an. Ar deci mai rentabil sa platesti chirie 400EUR (4800 EUR/an) si orice alti bani in plus sa-i economisesti.

In concluzie, nu este momentul sa faci o investitie imobiliara tip apartament in Bucuresti, prin credit.

Sugestia mea este sa platesti chiria, sa economisesti si astepti un moment mai bun pentru investitie.

Daca vrei totusi o "casuta a ta", ia in calcul variata unei case intr-o suburbie/sat/comuna. Numai astfel exista potential ca investitia ta sa devina profitabila (dar nu este garantat).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2013, 03:09 PM
Mesaj #6

Guests

Si eu sunt in cautarea unei locuinte, dar personal am foarte mica incredere in constructiile noi (dupa 90). Scopul lor NU a fost sa-ti ofere tie, cumparatorul, calitate, durabilitate, o sansa si un confort. Scopul a fost sa-si multiplice investitia intr-un mod cat mai lacom si fara scrupule. Daca asta inseamna sa tea "teapa" cumparatorului, cei mai multi o fac fara remuscari si fara vreo morala anume. Sunt celebre in media cazurile dezvoltatorilor imobiliari care nu au respectat planul constructiei si normele, sau au facut inlocuiri nepermise de materiale pentru a-si reduce costurile. Acele apartamente sunt un real pericol. Probabil ca au fost si dezvoltatori cinstiti, dar trebuie sa stii sa-i deosebesti.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Feb 5 2013, 07:03 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Un Observator @ Jan 22 2013, 02:38 PM) *
Buna,

O locuinta este, in primul rand, o investitie pe termen lung iar cel mai important element atunci cand vrei sa faci o investitie este potentialul de profit. Pentru multi oameni este dificil de digerat acest concept, ei vor "o casuta a lor" fara sa se gandeasca in mod obiectiv la urmatorii 20-30 de ani (vezi fraierii care au cumparat vechituri din cu 100-200.000 euro in urma cu 4-5 ani).

De luat in considerare:

1. Criza este departe de a se fi terminat iar scaderea valorii apartamentelor va continua in urmatorii 5-10 ani. Presupunand o scadere de 1-3% pe an inseamna ca DAE real al unui eventual credit creste din start cu 1-3%. Tot in contextul crizei, niciun venit nu trebuie considerat sigur pe termen lung.

2. Dobanda oferita de banci momentan nu este avantajoasa. Aceasta va varia in functie de EURIBOR care este acum la cote minime si deci se poate duce numai in sus. Inca 2-3% la DAE real pe termen lung.

3. Comisionul platit catre Fondul de Garantare (Prima/Noua Casa) creste si el costurile pe termen lung cu ~2%.

Prin urmare, daca ai accepta o oferta cu dobanda de ~5% in momentul de fata, costul tau real pe termen lung va fi de cel putin 12%. Pentru un credit in val. de 50.000 EUR, 12% inseamna ~6.000 EUR costuri in primul an. Ar deci mai rentabil sa platesti chirie 400EUR (4800 EUR/an) si orice alti bani in plus sa-i economisesti.

In concluzie, nu este momentul sa faci o investitie imobiliara tip apartament in Bucuresti, prin credit.

Sugestia mea este sa platesti chiria, sa economisesti si astepti un moment mai bun pentru investitie.

Daca vrei totusi o "casuta a ta", ia in calcul variata unei case intr-o suburbie/sat/comuna. Numai astfel exista potential ca investitia ta sa devina profitabila (dar nu este garantat).

Te inseli amarnic . In primul rand daca e sa stai doar cu chirie toata viata...in conditiile in care ne asteapta un viitor sumbru ca si pensionari(google it)... sunt mai mult pensionari decat muncitori si situatia urmeaza sa se agraveze pe termen lung , nu vad cum vom avea o pensie cu care sa platim o chirie o_O

Cum poate un comision de un procentaj fix care se calculeaza din suma ramasa sa creasca de la 0.49% la 2-3%???

Da,dobanda poate creste pt ca e influentata de euribor, dar in conditiile in care statul vrea sa adere la moneda euro crezi ca va lasa(BNR-ul) euro sa creasca mai mult de 5Lei ? Poate daca urmeaza iar vreo incercare de suspendare sau vreo tara membra a UE o duce foarte prost(ex:Spania,Italia,Grecia), dar daca grecii au fost tinuti pana acum, cred ca si celelalte tari vor supravietuii!

+Quote Post
Vizitator_Tamina.
mesaj Feb 12 2013, 04:25 PM
Mesaj #8

Guests

Cum ştii să deosebeşti un dezvoltator corect care-şi respectă viitorii clienţi prin apartamente de calitate de unul care nu dace asta? Pentru, noi cei care vrem să cumpărăm cred că e mai greu. Şi atunci trebuie să ne bazăm pe informaţii de la cei care locuiesc în locuinţe construite recent; nu? Cred că aşa e cel mai sigur.
Eu vreau să-mi achiziţionez un apartament într-o construcţie nouă. Cred că are multe avantaje, plus că o poţi lua în Rate. Sunt din Arad şi aici avem câteva opţiuni, însă cea care m-a convins şi pe care pot să mi-o pemit e de la Ared! Poate să-mi mai dea cineva detalii despre aceste apartamente? Am câteva referinţe dar nu ştiu plus că sunt construcţii noi..:

+Quote Post
Vizitator_Lavinia.
mesaj Feb 19 2013, 06:42 AM
Mesaj #9

Guests

Fratele meu locuieşte într-un apartament în Arad la Ared, la etajul 7. Apartamentele sunt moderne şi spaţioase. El are trei camere, uşile sunt excelente şi izolează fonic foarte bine. Plus apartamentul este utilat cu termotecă cu cronotermostatul care te ajută să reglezi temperatura şi să poţi avea ce temperatură doreşti când ajungi acasă.
Eu cred că merită un apartament nou, chiar şi în rate care te costă ceva pe termen lung!

+Quote Post
Vizitator_Tamina.
mesaj Feb 27 2013, 06:24 AM
Mesaj #10

Guests

Am văzut şi eu câteva apartamente în construcţii noi, de curand. Ce m-a surprins a fost preţul însă, mai precis diferenţele de preţuri între apartamente similare dar firme diferite! După ce să te orientezi?...preţuri mARI CALITATE SAU doar preţuri mari?

+Quote Post
Vizitator_Lavinia.
mesaj Mar 3 2013, 01:35 PM
Mesaj #11

Guests

cred că diferenţele de preţ nu sunt justificate dacă vorbim de acelaşi tip de apartament, aceeaşi suprafaţă doar firmele sunt diferite. Eu m-aş ghida şi după referinţe direct de la cei care locuiesc în ele. Până la urmă ei sunt cei care ştiu cel mai bine. Trebuie însă cântărită şi doza de obiectivitate. Şi aici e ca la medic: dacă nu ai avut probleme sau ai fost bine tratat, medicul e cel mai bun; dacă nu a reuşit să te facă bine, e cel mai prost medic! Aşa şi cu apartamentele...

+Quote Post
Vizitator_cezardragos2006.
mesaj Mar 23 2013, 03:02 PM
Mesaj #12

Guests

Oricum am lua-o preturile apartamentelor noi mi se par destul de mari fiindca trebuie sa punem la socoteala si cat mai trebuie sa investim dupa aceea.Cred totusi ca programul Prima Casa e un program binevenit si o alternativa pentru cei care nu-si permit un apartament cu banii jos!!!!
E bine ca deja se investeste mult in constructii si avem variante in alegerea locuintei. La noi in Arad sunt firme si oferta e variata. Si mie cei de la Ared mi se par seriosi!!!!

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Mar 26 2013, 04:35 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (cezardragos2006 @ Mar 23 2013, 03:02 PM) *
Cred totusi ca programul Prima Casa e un program binevenit si o alternativa pentru cei care nu-si permit un apartament cu banii jos!!!!

Nu va mai lasati pacaliti si mintiti de unii cu diverse interese care spun ca Prima Casa ar fi ceva benefic, pt ca nu e !
A tinut si tine in continuare intr-un mod artificial preturile aberante ridicate. In 2008, dupa aparitia crizei, apartamentele s-au ieftinit cu 20-30% (in euro) in cateva luni. Dupa introducerea programului in 2009, preturile initial au crescut usor iar ulterior, pana in 2013 au scazut doar cu 5%/an. Asta spune totul despre Prima Casa.
Mai sunt unii care tot trambiteaza ca apartamentele s-au ieftinit (in euro) cu 50% ("oare cat vreti sa mai scada... ?") , DAR in lei ieftinirea e cu mult mai mica (20-30%).
Pentru majoritatea apartamentelor si in special pt cele comuniste, un mp ar trebui sa coste undeva intre 300E - 600E (in functie de vechimea apartamentului, pozitionare etc). Ce e peste inseamna bisnita si profituri nesimtite, total nejustificate (nici social, nici economic, nici demografic, nici ce vreti voi).
In plus, dobanzile sunt mari si variabile fata de alte tari iar pt o suma imprumutata de 50.000E, in 30 de ani se inapoiaza bancilor 100.000E. Mai ceva decat camatarii...

+Quote Post
Vizitator_cezardragos2006.
mesaj Apr 29 2013, 01:14 PM
Mesaj #14

Guests

Daca nu-ti permiti un apartament cu banii jos si poate mai ai si alte credite, programul Prima Casa e binevenit mai ales in cazul nostru, al tinerilor. Cred ca preturile sunt umflate artificial dar acesta e sistemul creditelor. Eu am o singura mare problema, insa daca tot dam multi bani macar sa fie calitativ locuintele foarte bune. De foarte multe ori dam bani si platim si mai mult tot ce mai trebuie sa reparam...
Din pacate nu am auzit ca cineva sa nu fi avut diverse probleme la achizitionarea apartamentelor, iar cele de la Ared am auzit ca sunt foarte prost antifonate.

+Quote Post
Vizitator_casamea 2009.
mesaj May 21 2013, 11:06 PM
Mesaj #15

Guests

Prima casa este o varianta pentru tinerii care nu au un ap lasat de parinti si nici nu au primit de pomana de la Ceausescu. Eu mi-am cumparat cu Prima casa 1 un ap mic si la pret mare. Ca voi plati sume uriase bancii pe urmatorii 30 de ani si vor creste ratele? Da, stiam din momentul in care m-am hotarat sa-mi fac creditul, asta e rostul creditului. Nu am facut decat sa inlocuiesc chiria cu rate. Sa fim seriosi, cine poate sa stranga 60000euro si sa plateasca in acelasi timp chirie? Si in cat timp? In mod sigur acest program a fost facut pt banci si pentru investitorii imobiliari. Dar ei erau deja bogati si asa vor fi mereu. In schimb eu doar incerc sa-mi inbunatatesc mediul de viata. Cine spune ca e mai bine sau mai sigur sa stai cu chirie ori e naiv ori nu a stat niciodata cu chirie. Probabil ca nu stie cum e sa-ti bata proprietarul in usa in fiecare luna sa inspecteze dormitorul in care tu iti schimbi lenjeria, sau sa te dea afara cand are el chef, sau sa te muti cu catel cu purcel la fiecare 1-2 ani. Cu acest program cel putin nu ma deranjeaza nimeni. Dc nu mai am bani de rate o sa dorm in strada. Si la chirie e la fel. Platind ratele stiu ca peste 30 de ani o sa am la pensie un ap mic si ieftin, dar o sa am un acoperis sigur deasupra capului.
vedeti? Noi, astia naivii care ne-am grabit sa ne luam ap prin prima casa, ne-am gandit si la ce va fi mai tarziu, si din doua rele am ales-o pe cea mai putin rea.

Dragul meu, ia-ti ap azi, maine, dar nu astepta mereu ca si acest program nu va tine la nesfarsit. Dc ai posibilitatea sa strangi tu acesti bani atunci esti un norocos si nu mai e cazul sa vorbim despre tine.

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Aug 8 2013, 09:45 AM
Mesaj #16

Guests

Si daca acest program nu va dura la nesfarsit, care e problema? Tinand cont ca 70% din tranzactiile de pe piata se fac prin acest program- daca acest program s-ar intrerupe atunci ar fi in avantajul cumparatorilor, deoarece cererea pentru apartamente va scadea, proprietarii vor lasa preturile mai jos pentru a vinde, piata se va regla bineinteles in functie de cerere si oferta. Doar simpla trecere la programul Prima Casa in lei, ii va forta pe proprietari sa lase preturile in urmatoarele 3 luni, considerabil, deoarece clientii nu vor putea imprumuta prin PC doar 25% in lei fata de cat aveau in EURO, deci se for orienta spre apartamente mai mici; cei care doreau 3 camere- se vor incadra la 2, cei care doreau 2 camere-se vor incadra la 1, deci proprietarii care vor sa vanda 3 camere, nu vor mai vinde usor, si vor vinde mai ieftin- efect de Domino.

+Quote Post
Vizitator_raku.
mesaj Aug 11 2013, 05:21 PM
Mesaj #17

Guests

acum e deja prea tarziu, PC va fi doar in lei, dobanda va fi cu 30% mai mare...

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Aug 12 2013, 02:00 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (raku @ Aug 11 2013, 05:21 PM) *
acum e deja prea tarziu, PC va fi doar in lei, dobanda va fi cu 30% mai mare...

PC doar in lei va regla piata. Apartamentele se vor ieftini, in primavara vor fi cu 20% mai ieftine.

+Quote Post
Vizitator_sergyu3.
mesaj Sep 16 2013, 04:22 AM
Mesaj #19

Guests

Buna tuturor,

Prima casa merge si pentru apartamentele noi de pe str. T. Vladimirescu din Oradea?

+Quote Post
Vizitator_Cristi D..
mesaj Jan 1 2014, 05:19 PM
Mesaj #20

Guests

Buna,

De luat in considerare:

+Quote Post
Vizitator_Cristi D..
mesaj Jan 1 2014, 05:21 PM
Mesaj #21

Guests

Buna,

De luat in considerare:

Observatorul de mai sus este foarte precis in calcul, sau oricum are logica. Pentru mine cel putin este un exemplu perfect de calcul. Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Veronica.
mesaj Jan 20 2014, 11:48 AM
Mesaj #22

Guests

Salut!Am de vanzare un ap 2 camere cu gradina intr-un bl 2 nivele ,construit in 2009.Apartamentul este mobilat si partial utilat.Il vand pt ca vreau sa plec din țara.Apartamentul se afla la 6 statii de militari ,3 min de militari residence.Mai exact in Chiajna.Pretul de 57.000 euro.Are toate inbunatațirile este open space si este un ap lux.Daca doriti poze lasati com.

+Quote Post
Vizitator_Mihai M.
mesaj Jan 21 2014, 11:16 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Cristi D. @ Jan 1 2014, 05:21 PM) *
Observatorul de mai sus este foarte precis in calcul, sau oricum are logica. Pentru mine cel putin este un exemplu perfect de calcul. Multumesc!

[color="#FF0000"][u]
[b][b]Daca doriti informatii despre un credit Prima Casa sau unul standard de achizitie imobil ma puteti contacta.
Sunt Unul care nu reuseste sa-si faca reclama pe forum.

Ideea este ca sunt oferte similare programului Prima Casa, sau chiar mai avantajoase.

Nr. de telefon este 8989089

+Quote Post
Vizitator_Apartamente.
mesaj Jan 28 2014, 03:50 PM
Mesaj #24

Guests

Ai o garsoniera / apartament de inchiriat?Noi te putem ajuta sa gasesti persoana potrivita caruia sa o/il inchiriezi.Nu suntem agenti de imobiliare ohmy.gif . Detalii e-mail : nu-iese-reclama@yahoo.com dry.gif

+Quote Post
roxanastefan
mesaj Jul 11 2014, 09:30 AM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 11-July 14
Utilizatorul numarul: 33 045

Salutare! Pentru cei care isi cauta locuinta noua, eu mi-am luat de curand un apartament in ReclamaIdioata. Am stat ani de zile cu chirie, pana cand am gasit o oferta potrivita pentru bugetul meu, dar si pentru ceea ce imi doream de la viitoarea mea casa. Am gasit un apartament destul de mare, la vreo 50.000 euro si n-a mai trebui sa investesc alti bani in renovari, m-am axat sa-mi iau cele necesare pentru noua casa. Sunt convinsa ca am facut alegerea potrivita.

Eu am fost multa vreme in dilema: sa imi cumpar apartament, sa continui sa stau in chirie...Dar e mai linistitor sa stii ca banii pe care ii dai se duc pe ceva care ramane al tau si mai tarziu, copiilor tai. Eu m-am mutat de curand in complexul reclamaidioata intr-un apartament cu 2 camere, nou, cu toate facilitatile si nu mai trebuie sa tratez cu proprietari care nu te lasa sa faci nicio modifcare in locuinta, sa pierd vremea cu transportul pana la munca .... Pentru toate astea si pentru posibilitatea de a ajunge rapid la munca, terenuri de sport si alte facilitati, inclusiv servicu de paza, mie 50.000 de euro nu mi se pare mult.

+Quote Post
Vizitator_AlexandraIon.
mesaj Aug 21 2014, 01:01 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (roxanastefan @ Jul 11 2014, 09:30 AM) *
Salutare! Pentru cei care isi cauta locuinta noua, eu mi-am luat de curand un apartament in ReclamaIdioata. Am stat ani de zile cu chirie, pana cand am gasit o oferta potrivita pentru bugetul meu, dar si pentru ceea ce imi doream de la viitoarea mea casa. Am gasit un apartament destul de mare, la vreo 50.000 euro si n-a mai trebui sa investesc alti bani in renovari, m-am axat sa-mi iau cele necesare pentru noua casa. Sunt convinsa ca am facut alegerea potrivita.

Eu am fost multa vreme in dilema: sa imi cumpar apartament, sa continui sa stau in chirie...Dar e mai linistitor sa stii ca banii pe care ii dai se duc pe ceva care ramane al tau si mai tarziu, copiilor tai. Eu m-am mutat de curand in complexul reclamaidioata intr-un apartament cu 2 camere, nou, cu toate facilitatile si nu mai trebuie sa tratez cu proprietari care nu te lasa sa faci nicio modifcare in locuinta, sa pierd vremea cu transportul pana la munca .... Pentru toate astea si pentru posibilitatea de a ajunge rapid la munca, terenuri de sport si alte facilitati, inclusiv servicu de paza, mie 50.000 de euro nu mi se pare mult.

Eu chiar caut cam de vreo 3 luni sa-mi iau un apartament, am fost la cateva vizionari si am auzit numai lucruri bune despre un complex din nordul bucurestiului, cred ca e acelasi de care spui si tu.
Acum cateva saptamani am fost chiar la o vizionare si ca sa fiu sincera, m-au cam convins apartamentele, mai ales ca sunt complet finisate si spatioase. Si facilitatile sunt mai mult decat ok, au si piscina si sala si terenuri de tenis. Pentru mine o sa fie o intr-adevar o investitie, dar cred ca merita. Mai ales din ce-am vazut la alte vizionari, raportul calitate-pret mi s-a parut chiar ok.

+Quote Post
Laura_V
mesaj Aug 26 2014, 10:59 AM
Mesaj #27

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 26-August 14
Utilizatorul numarul: 33 145

Cred ca toti avem dilema asta: chirie sau apartamentul tau? Mie mi se pare ca merge sa stai cu chirie o perioada, insa apoi deja ajungi sa arunci niste bani pe care ai putea sa-i investesti in casuta ta. Si eu stau in complexul asta si sunt foarte multumita! Pentru mine, sincer, a fost un efort destul de mare, insa am reusit cu un imprumut si mi se pare ca eforturile au meritat! Camerele sunt foarte bine finisate, materialele de constructie sunt de calitate, n-am avut probleme cu peretii sau mai stiu eu ce nebunii auzi peste tot. Eu vreau sa adresez si problema cu transportul, pentru ca stiu ca asta e o problema la complexele rezidentiale. Am mers si cu masina, ajungi cam in 15 min in centru, ai acces la autostrada, la soseaua de centura si la dn1. Si cu autobuzele e ok, vin la intervale sscurte si ajungi repede spre centru. Mult succes mai departe, sper ca te-am ajutat!

+Quote Post
Vizitator_jitarucornel.
mesaj Sep 18 2014, 10:01 AM
Mesaj #28

Guests

site apartamente bacau are toate apartamentele de vanzare

+Quote Post
Vizitator_jitarucornel.
mesaj Sep 18 2014, 10:03 AM
Mesaj #29

Guests

kukuruz

+Quote Post
Vizitator_Contact.
mesaj Oct 10 2014, 08:24 AM
Mesaj #30

Guests

Eu sunt de parere ca cel mai bine e sa faci un efort sa iti cumperi apartamentul tau. Daca il mai si cumperi direct de la proprietar e super bine. Eu am gasit site-uri cu apartamente scoase la vanzare de prorietari, de ex. http://www.casejegoase.net/

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th August 2019 - 11:28 AM