IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eckstein Kovacs: UDMR poate sa tina acum pistolul la tampla PDL
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 29 2011, 12:01 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Fostul consilier prezidential Eckstein Peter Kovacs apreciaza ca UDMR nu ar trebui sa amane discutiile legate de reorganizarea administrativa a tarii, pentru ca, datorita unei "pozitii bune in Parlament", poate acum "sa tina pistolul la tampla PDL".

"UDMR este intr-o pozitie buna, cand voturile ei sunt cele mai importante in Parlament, cand poate sa tina pistolul la tampla PDL, deci acum trebuie sa discutam despre reorganizare. Ce va fi dupa alegeri, daca UDMR va fi la guvernare, daca viitorii parteneri vor dori sa faca ceva pe placul Uniunii, nu se stie", a declarat Kovacs, potrivit Adevarul, care citeaza Mediafax.

Acesta a insistat ca UDMR doar acum are "argumente, voturi si putere".

"Sunt discutii nu numai in legatura cu Harghita si Covasna, ci si legate de o posibila regiune de dezvoltare cu judetele Satu Mare, Bihor, si Salaj. Fata de aceasta doleanta exista o receptivitate mai scazuta", a conchis fostul consilier prezidential.

http://www.ziare.com/politica/reorga...la-pdl-1136149

Repetiţia este mama înţelepciunii şi a înţelegerii, aşa că am să mă repet până când veţi înţelege: de 20 de ani o formaţiune culturală guvernează ba cu stânga, ba cu dreapta, din cauza voastră, dragi români, care staţi acasă în ziua votului.
Iar etnicii maghiari sunt prezenţi la vot.
Exact pe asta se bazează şi calculul meu:
La alegerile parlamentare din 2008, prezenţa la vot a fost 39,2%.
UDMR a obţinut cca 6,3% mandate, ceea ce raportat la totalul de alegători reprezintă:
39,2 X 6,3 : 100 = 2,47% , adica cca 2,5%.
Ar fi suficientă o prezenţă la vot de 60 - 70% pentru ca UDMR să aibă un procent sub pragul electoral de 5%.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Politicianus Pragmaticus Sp.
mesaj Nov 29 2011, 06:16 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 29 2011, 12:01 PM) *
Fostul consilier prezidential Eckstein Peter Kovacs apreciaza ca UDMR nu ar trebui sa amane discutiile legate de reorganizarea administrativa a tarii, pentru ca, datorita unei "pozitii bune in Parlament", poate acum "sa tina pistolul la tampla PDL".

"UDMR este intr-o pozitie buna, cand voturile ei sunt cele mai importante in Parlament, cand poate sa tina pistolul la tampla PDL, deci acum trebuie sa discutam despre reorganizare. Ce va fi dupa alegeri, daca UDMR va fi la guvernare, daca viitorii parteneri vor dori sa faca ceva pe placul Uniunii, nu se stie", a declarat Kovacs, potrivit Adevarul, care citeaza Mediafax.

"Sunt discutii nu numai in legatura cu Harghita si Covasna, ci si legate de o posibila regiune de dezvoltare cu judetele Satu Mare, Bihor, si Salaj. Fata de aceasta doleanta exista o receptivitate mai scazuta", a conchis fostul consilier prezidential.

Repetiţia este mama înţelepciunii şi a înţelegerii, aşa că am să mă repet până când veţi înţelege: de 20 de ani o formaţiune culturală guvernează ba cu stânga, ba cu dreapta, din cauza voastră, dragi români, care staţi acasă în ziua votului.
UDMR a obţinut cca 6,3% mandate, ceea ce raportat la totalul de alegători reprezintă:
Ar fi suficientă o prezenţă la vot de 60 - 70% pentru ca UDMR să aibă un procent sub pragul electoral de 5%.

Tu tot spui (adica repeti mater studiorum pina o sa pricepi), hahahahahahaha. Hahaha. Hahaha (trei reprize de ris sanatos).
Yude mereul e compus dintrun stravechi feseneu de maghiarime, toti baieti una si una (!), toti controlabili, toti santajabili, toti puscariabili (ca toti politicienii nostri de altfel). Asa ca ei se vor revolta pe lungimea lesei si vor avea un pistol de recuzita ca pina acum, traiasca piesa de teatru pe care-o joaca piliticienii nostri ca brazii cu mucii pe piept.
PS: misteaux iudeea cu prezenta la vot, parca-am mai auzit-o. Te-ai intrebat de ce nimeni n-o popularizeaza in spatiul public? (nici macar Vadim n-a vomat asa o idee)

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 29 2011, 06:56 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (Politicianus Pragmaticus Sp @ Nov 29 2011, 06:16 PM) *
PS: misteaux iudeea cu prezenta la vot, parca-am mai auzit-o. Te-ai intrebat de ce nimeni n-o popularizeaza in spatiul public? (nici macar Vadim n-a vomat asa o idee)

Păi de câte ori am făcut eu calculele astea pe forumuri, cum să n-o fi auzit....
De ce le-ar conveni politicienilor să mergem la vot? Chiar crezi că le-ar plăcea să le punem întrebări?
Dar când la Târgu Mureş asociaţia culturală Mihai VIteazul a arborat pe clădire drapelul UE şi DRAPELUL ROMÂNIEI şi a venit primarul ungur şi a dat jos drapelul României, "că e prea multă dezordine", l-ai auzit pe Vadim să spună ceva? Tu mai ai aşteptări de la Vadim?

+Quote Post
Vizitator_draku´.
mesaj Nov 29 2011, 07:06 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 29 2011, 12:01 PM) *

soro, aci ma-nerveshti ! shi tu stuchesti obrazul , -brazdat de vremi shi vremuri- cetateanului roman? nu tzi-i olecutzica rushini ?!

"formaţiune culturală guvernează ba cu stânga, ba cu dreapta"

UDMR-ul formatziune culturala? phai ce cauta sa participe-n cursa electorala alaturi de PARTIDE POLITICE?

ROMANIA, este STAT DE DREPT, au BA ? de ce il declari vinovat pe electoratul roman, atat timp cat justitia nu aplica legea partidelor politice in ro ? sorooooooo, s-aude ?

probabil ca electoratul nu doreste sa se prezinte la vot atat timp cat pe buletiinele de vot sunt inscrise formatiuni culturale intercalate printre partide politice. na!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 30 2011, 07:59 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (draku´ @ Nov 29 2011, 07:06 PM) *
1.ROMANIA, este STAT DE DREPT, au BA ? de ce il declari vinovat pe electoratul roman, atat timp cat justitia nu aplica legea partidelor politice in ro ? sorooooooo, s-aude ?

2.probabil ca electoratul nu doreste sa se prezinte la vot atat timp cat pe buletiinele de vot sunt inscrise formatiuni culturale intercalate printre partide politice. na!

2.Na-ul nu ţine la mine ca explicaţie.
1. Spune-mi tu dacă România este stat de drept. Eu înţeleg că un stat de drept îşi tratează TOŢI cetăţenii la fel.
Deci:
Un deputat de azi reprezinta in parlament circa 75000 de cetateni. Adică eu, ca etnic român, mai am nevoie de 74.999 de alegători ca să ne trimitem un reprezentant în Camera deputaţilor, şi cam tot de atâţia ca să ne trimitem un reprezentant la Senat.

Constitutie, Articolul 62: Alegerea Camerelor
2.Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, care nu întrunesc în alegeri numărul de voturi pentru a fi reprezentate în Parlament, au dreptul la câte un loc de deputat, în condiţiile legii electorale. Cetăţenii unei minorităţi naţionale pot fi reprezentaţi numai de o singură organizaţie.

Deci o minoritate naţională recunoscută are dreptul la un reprezentant în parlament indiferent de numarul de membri pe care îl reprezintă.
Şi uite câţi sunt minoritarii care au câte un reprezentant în parlament:

Camera Deputaţilor (30 noiembrei, 2008)
Forumul democrat al germanilor din România – 2502 (număr de voturi valabil exprimate)
Uniunea democrată a slovenilor şi cehilor 1248
Uniunea polonezilor din România 993
Uniunea bulgară din Banat_România – 850
Comunitatea ruşilor lipoveni din România – 746
Partida romilor Pro Europa din România – 668
Uniunea democrată a tătarilor turco-musulmani din România – 651
Federaţia comunităţilor evreieşti din România – 560
Uniunea croaţilor din România – 531
Uniunea sârbilor din România – 461
Uniunea ucrainienilor din România – 410
Uniunea democrată turcă din România – 210
Asociaţia macedonenilor din România – 260
Asociaţia italienilor din România – 244
Uniunea armenilor din România – 218
Uniunea culturală a rutenilor din România – 175
Asociaţia liga albanezilor din România – 166
Uniunea elenă din România – 137
http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/anexa8abun.pdf

Asta în condiţiile în care în Parlament se votează legi care ne privesc în egală măsură, şi pe mine şi pe albanez sau turc, sau ce etnie o mai fi.

Unde vezi tu statul de drept?!

+Quote Post
Vizitator_draku´.
mesaj Nov 30 2011, 01:43 PM
Mesaj #6

Guests

NUL(-):::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::VAD! sunt orbsoro.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 30 2011, 02:00 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (draku´ @ Nov 30 2011, 01:43 PM) *
NUL(-):::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::VAD! sunt orbsoro.

Nici eu. Şi - sper să fie şi uncle Sam mulţumit, - nu ştiu şi nu înţeleg cine e mai vinovat: noi, sau politicienii?

+Quote Post
Vizitator_draku´.
mesaj Nov 30 2011, 02:06 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 30 2011, 02:00 PM) *
Nici eu. Şi - sper să fie şi uncle Sam mulţumit, - nu ştiu şi nu înţeleg cine e mai vinovat: noi, sau politicienii?

soro, eu shtiu!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 30 2011, 02:28 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (draku´ @ Nov 30 2011, 02:06 PM) *
soro, eu shtiu!

Frateeeeeeeeeee! Da eşti deştept rău!
Eu, după ce că nu ştiu cine e mai vinovat, noi sau politicienii, mai şi stau ca telectoalii şi mă întreb: AM CU CINE, AM CU CE, DAR DE CE?

+Quote Post
Vizitator_draku´.
mesaj Nov 30 2011, 02:35 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 30 2011, 02:28 PM) *
Frateeeeeeeeeee! Da eşti deştept rău!
Eu, după ce că nu ştiu cine e mai vinovat, noi sau politicienii, mai şi stau ca telectoalii şi mă întreb: AM CU CINE, AM CU CE, DAR DE CE?

soro, ma flatezi, sau ma flatulezi? hahahaha....dar io nu mi-s´telectual !...multzamieasc ,oareshicum spashit!

s-o-mpartim proportzional, sau dierect pe caprarii? vinovatzia obiectiva, sau...???

+Quote Post
Vizitator_enje.
mesaj Nov 30 2011, 04:40 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 30 2011, 07:59 AM) *
1. Spune-mi tu dacă România este stat de drept. Eu înţeleg că un stat de drept îşi tratează TOŢI cetăţenii la fel.
Deci:
Un deputat de azi reprezinta in parlament circa 75000 de cetateni. Adică eu, ca etnic român, mai am nevoie de 74.999 de alegători ca să ne trimitem un reprezentant în Camera deputaţilor, şi cam tot de atâţia ca să ne trimitem un reprezentant la Senat.

2.Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, care nu întrunesc în alegeri numărul de voturi pentru a fi reprezentate în Parlament, au dreptul la câte un loc de deputat, în condiţiile legii electorale. Cetăţenii unei minorităţi naţionale pot fi reprezentaţi numai de o singură organizaţie.

Deci o minoritate naţională recunoscută are dreptul la un reprezentant în parlament indiferent de numarul de membri pe care îl reprezintă.

Forumul democrat al germanilor din România – 2502 (număr de voturi valabil exprimate)

Asta în condiţiile în care în Parlament se votează legi care ne privesc în egală măsură, şi pe mine şi pe albanez sau turc, sau ce etnie o mai fi.

Hmmmmmm, cifre

Conform recensământului (din 2002), structura populaţiei (declarată) este următoarea: români (89.4%), maghiari (7.13%), ţigani (1.80%), germani (0.52%), ucraineni (0.29%), ruşi-lipoveni (0.17%), sârbi (0.14%), turci (0.13%), tătari (0.11%), slovaci (0.09%), alte naţionalităţi: bulgari, evrei, croaţi, cehi, polonezi, greci, armeni ş.a. (0.3%).

Maghiari 1.434.377
Ţigani 535.140
Ucraineni 61.098
Germani 59.764
Ruşi-lipoveni 35.791
Turci 32.098
Tătari 23.935
Sârbi 22.561
Slovaci 17.226
Bulgari 8.025
Croaţi 6.807
Greci 6.472
Evrei 5.785
Polonezi 3.559
Italieni 3.288
Chinezi 2.243
Armeni 1.780

Din cei 332 de deputaţi, 17 sunt reprezentanţii minorităţilor naţionale (altele decât cea maghiară). Un calcul simplu ne arată că aceştia deţin 5,12 % din numărul total de locuri. O fi mult, o fi puţin, o fi proporţional?
Le las celor fascinaţi de cifre plăcerea de a calcula.

Mai important mi se pare însă un „mic amănunt”: cifrele comunicate de Biroul Electoral Central cu privire la organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale reflectă numărul voturilor valabil exprimate obţinute de candidaţii acestora – şi nicidecum numărul etnicilor ori ponderea lor în structura populaţiei.

Şi fiindcă mâine este 1 DECEMBRIE, cred că merită să ne aducem aminte ce anume sărbătorim în această zi:

Rezoluțiunea Adunării Naționale de la Alba Iulia din 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918

I. Adunarea Națională a tuturor Românilor din Transilvania, Banat și Țara Ungurească, adunați prin reprezentanții lor îndreptățiți la Alba-Iulia în ziua de 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918, decretează unirea acelor români și a tuturor teritoriilor locuite de dânșii cu România. Adunarea Națională proclamă îndeosebi dreptul inalienabil al națiunii române la întreg Banatul cuprins între râurile Mureș, Tisa și Dunăre.

II. Adunarea Națională rezervă teritoriilor sus indicate autonomie provizorie până la întrunirea Constituantei aleasă pe baza votului universal.

III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:
Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
Egală îndreptățire și deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.
Înfăptuirea desăvârșită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieții publice. Votul obștesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporțional, pentru ambele sexe, în vârstă de 21 de ani la reprezentarea în comune, județe ori parlament.
Desăvârșită libertate de presă, asociere și întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omenești.

Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăților, în special a proprietăților mari. În baza acestei conscrieri, desființând fidei-comisele și în temeiul dreptului de a micșora după trebuință latifundiile, i se va face posibil țăranului să-și creeze o proprietate (arător, pășune, pădure) cel puțin atât cât o să poată munci el și familia lui. Principiul conducător al acestei politici agrare e pe de o parte promovarea nivelării sociale, pe de altă parte, potențarea producțiunii.
Muncitorimei industriale i se asigură aceleași drepturi și avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus.

IV. Adunarea Națională dă expresie dorinței sale, ca congresul de pace să înfăptuiască comuniunea națiunilor libere în așa chip, ca dreptatea și libertatea să fie asigurate pentru toate națiunile mari și mici, deopotrivă, iar în viitor să se elimine războiul ca mijloc pentru regularea raporturilor internaționale.

V. Românii adunați în această Adunare Națională salută pe frații lor din Bucovina, scăpați din jugul Monarhiei austro-ungare și uniți cu țara mamă România.

VI. Adunarea Națională salută cu iubire și entuziasm liberarea națiunilor subjugate până aici în Monarhia austro-ungară, anume națiunile: cehoslovacă, austro-germană, iugoslavă, polonă și ruteană și hotărăște ca acest salut al său să se aducă la cunoștința tuturor acelor națiuni.

VII. Adunarea Națională cu smerenie se închină înaintea memoriei acelor bravi români, care în acest război și-au vărsat sângele pentru înfăptuirea idealului nostru murind pentru libertatea și unitatea națiunii române.

VIII. Adunarea Națională dă expresiune mulțumirei și admirațiunei sale tuturor Puterilor Aliate, care prin strălucitele lupte purtate cu cerbicie împotriva unui dușman pregătit de multe decenii pentru război au scăpat civilizațiunea de ghiarele barbariei.

IX. Pentru conducerea mai departe a afacerilor națiunei române din Transilvania, Banat și Țara Ungurească, Adunarea Națională hotărăște instituirea unui Mare Sfat Național Român, care va avea toată îndreptățirea să reprezinte națiunea română oricând și pretutindeni față de toate națiunile lumii și să ia toate dispozițiunile pe care le va afla necesare în interesul națiunii.

Mă mândresc cu înaintaşii mei, ai noştri!

+Quote Post
Vizitator_enje.
mesaj Nov 30 2011, 04:52 PM
Mesaj #12

Guests

+Quote Post
Vizitator_draku'.
mesaj Nov 30 2011, 05:20 PM
Mesaj #13

Guests

2011-Decembrie-01

La multi ani, tururor cetatenilor romani -onesti,demni si buni profesionisti- oriunde v-ati afla!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 30 2011, 05:25 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (un om departe' @ Nov 30 2011, 05:20 PM) *
2011-Decembrie-01

La multi ani, tururor cetatenilor romani -onesti,demni si buni profesionisti- oriunde v-ati afla!

La mulţi ani! şi celor de departe smile.gif

+Quote Post
stefan2008
mesaj Nov 30 2011, 06:06 PM
Mesaj #15

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 165

Poate a slovacilor... da' te poti convinge singura daca bati putin muntii Plopis din Bihor.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 30 2011, 06:38 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (enje @ Nov 30 2011, 04:40 PM) *
Hmmmmmm, cifre

Am dat li link-ul, sunt datele de la Biroul electoral central, 30 noiembrie, 2008: http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/anexa8abun.pdf

+Quote Post
Vizitator_enje.
mesaj Nov 30 2011, 06:58 PM
Mesaj #17

Guests

noch mal:

cifrele comunicate de Biroul Electoral Central cu privire la organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale reflectă numărul voturilor valabil exprimate obţinute de candidaţii acestora – şi nicidecum numărul etnicilor ori ponderea lor în structura populaţiei.

Şi fiindcă mâine este 1 DECEMBRIE, cred că merită să ne aducem aminte ce anume sărbătorim în această zi:

Rezoluțiunea Adunării Naționale de la Alba Iulia din 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918

+Quote Post
Vizitator_keepin it real.
mesaj Dec 1 2011, 10:27 AM
Mesaj #18

Guests

Tanti, degeaba te indignezi, pedeleul tau iubit ne-a pus in situatia umilitoare in care o organizatie extremista maghiara dicteaza la noi in tara. Nu pot sa ma supar pe unguri, ei fac ce fac pt ca POT. Ei stiu ca ii au pe pedelisti de coa*e, asa ca isi pot permite sa-l spanzure pe Avram Iancu, sa afiseze steagul "secuiesc" pe cladiri publice, sa schimbe nume de strazi din Eminescu sau Blaga in Horthy sau Attila, sa ridice statui unor criminali de razboi sau sa faca declaratii ofensatoare. Eckstein Kovacs are dreptate, si el doar spune ceea ce stie toata lumea. Bravo lui pt onestitate. Si inca nu s-a terminat. Chiar daca nu obtin autonomia, pot obtine mult mai mult daca se instituie un sistem electoral "first past the post", iar la locale sa se aleaga primarul dintr-un tur. Mai ales tinand cont ca ungurii, ca si tiganii, voteaza disciplinat, aproape 100%, asta ar insemna ca toate orasele cu macar 15-20% populatie maghiara (Cluj, Oradea, Arad, Baia Mare etc) sa aiba primari unguri, iar in circumscriptiile electorale cu o minoritate maghiara importanta, toti parlamentarii vor fi unguri.

Solutia e intr-adevar ca oamenii sa mearga la vot, ca sa nu mai voteze tiganii, ungurii si prostituatele din Italia si Franta pt noi, cum a fost in 2009. Dar important e ca lumea sa voteze cu cap, nu dupa ce a baut 44 de pahare, cum ii indemna Nicolae Guta in imnul electoral al lui basescu din 2009.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 1 2011, 11:11 AM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (keepin it real @ Dec 1 2011, 10:27 AM) *
Tanti, degeaba te indignezi, pedeleul tau iubit ne-a pus in situatia umilitoare in care o organizatie extremista maghiara dicteaza la noi in tara.

1.PDL-ul nu este partidul meu iubit.
2. Spune-mi când în ultimii 20 de ani UDMR nu a fost la guvernare? Şi guvernează doar acum, cu PDL_ul.

Nu pot sa ma supar pe unguri, ei fac ce fac pt ca POT. Ei stiu ca ii au pe pedelisti de coa*e, asa ca isi pot permite sa-l spanzure pe Avram Iancu, sa afiseze steagul "secuiesc" pe cladiri publice, sa schimbe nume de strazi din Eminescu sau Blaga in Horthy sau Attila, sa ridice statui unor criminali de razboi sau sa faca declaratii ofensatoare. Eckstein Kovacs are dreptate, si el doar spune ceea ce stie toata lumea.

Ecstein Kovacs nu are dreptate. Nu da vina numai pe PDL. Vezi şi vina noastră.
OK, nu te supăra. Dă-mi mie voie să fiu foarte supărată pentru că li se tolerează astfel de impertinenţe.Şi multe altele, dacă nu ai trăit în Ardeal, nu ai de unde să le ştii. Eu am trăit.
- Unde au fost românii când această formaţiune culturală a intrat în cursa electorală, deşi nu e partid?
- Unde au fost românii în zilele de vot? Ţi-am făcut calculul, dacă românii votau, UDMR-eaua nu intra niciodată în Parlament.
Chiar daca nu obtin autonomia, pot obtine mult mai mult daca se instituie un sistem electoral "first past the post", iar la locale sa se aleaga primarul dintr-un tur.

Ai aici pdf-ul cu noua lege electorală, distrează-te:
http://ratingpolitic.files.wordpress.com/2...ala_15_2008.pdf

Nu am vorbit despre numărul etnicilor ori ponderea lor în structura populaţiei. Am dat li link-ul unde sunt datele de la Biroul electoral central, 30 noiembrie, 2008: http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/anexa8abun.pdf

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 1 2011, 11:15 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 1 2011, 11:11 AM) *
Nu am vorbit despre numărul etnicilor ori ponderea lor în structura populaţiei. Am dat li link-ul unde sunt datele de la Biroul electoral central, 30 noiembrie, 2008: http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/anexa8abun.pdf

mda

Deci:

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 1 2011, 11:26 AM
Mesaj #21

Guests

Tanti, degeaba te indignezi, pedeleul tau iubit ne-a pus in situatia umilitoare in care o organizatie extremista maghiara dicteaza la noi in tara.
Cand s-o fi infiintat organizatia asta si cu cine a facut guvern PNL dupa plecarea PDL de la guvernare? CDR cu cine a guvernat? Solutia Johannis de inlocuire a PDL-ului din ce patide era formata?
UDMR este formatiunea aia careia USL i-a tot facut curte?
Interesant cum formatiunea asta e apreciata functie de cu cine se aliaza, daca e cu ai nostri e o formatiune responsabila si serioasa, daca e cu adversarii e o formatiune extremista, etc, etc, etc.
Citeaza
... isi pot permite sa-l spanzure pe Avram Iancu,
In sfarsit o evolutie democratica in care cineva care face astfel de gesturi simbolice e chemat in judecata si sanctionat administrativ, fara sa navaleasca mii de oameni cu bate si rangi sa ingrozeasca Europa si nu numai.
Citeaza
Solutia e intr-adevar ca oamenii sa mearga la vot, ca sa nu mai voteze tiganii, ungurii si prostituatele din Italia si Franta pt noi,
Eh, cei din Romania pot sa voteze, ei sunt responsabili si nu pot fi cumparati cu sacose de alimente ca cei din Franta.
Citeaza
....nu dupa ce a baut 44 de pahare, cum ii indemna Nicolae Guta in imnul electoral al lui basescu din 2009.

Exista un imn lui Basescu cu indemnul asta cu paharele? Sau ai zis doar asa, de efect? De ce ai simtit nevoia sa faci asta, nu esti sigur pe argumentele celelalte?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 1 2011, 11:32 AM
Mesaj #22

Guests

Nu stiu ce ma face sa cred ca ti-ai dori ca minoritatile romanesti sa fie reprezentate similar in Ungaria, Ukraina, Serbia, Albania, Rusia, etc, etc...nu-i asa?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 1 2011, 11:57 AM
Mesaj #23

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 1 2011, 11:32 AM) *
Nu stiu ce ma face sa cred ca ti-ai dori ca minoritatile romanesti sa fie reprezentate similar in Ungaria, Ukraina, Serbia, Albania, Rusia, etc, etc...nu-i asa?

Uită-te în noua lege electorală:
(2) Norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaţilor este de un deputat la 70.000 locuitori.
(3) Norma de reprezentare pentru alegerea Senatului este de un senator la 160.000 locuitori.

Dacă te uiţi pe aceste cifre: un deputat la 70.000 de locuitori şi un senator la 160.000 locuitori şi în acelaşi timp, albanezi – 166 şi 137 eleni, au câte un reprezentant care votează legile care ne privesc pe toţi cei din ţara asta, mie nu mi se pare normal!
Mai ales că nu i-am văzut pe etnicii români exprimând la vot vreun soi de şovinism: Iliescu a fost preşedinte, Petre Roman a fost premier, Vosganian a fost ales în PNL, Radu Fieldman Alexandru a fost ales în PDL...

+Quote Post
Vizitator_keepin it real.
mesaj Dec 1 2011, 12:07 PM
Mesaj #24

Guests

Ana Armanca Ardeleanu: in trecut, ai avut opinii pro-pedeliste pe forum, daca te-ai saturat si tu de pedeleu, e foarte bine. Ma bucur ca ti-ai schimbat perspectiva.

UDMR-ul intr-adevar a fost la putere neintrerupt din 96 incoace. Primele concesii mari le-au obtinut pe timpul lui Nastase (placutele bilingive, impunerea obligativitatii limbii maghiare in administratie si justitie pt a alunga functionarii romani din HarCov, si, cel mai revoltator, celebra statuie a celor 13 criminali de razboi de la Arad). Doar ca nici un alt partid nu le-a facut atatea concesii precum pedeleul, si mai ales cu pretul sacrificarii populatiei majoritare. Cate scoli sau spitale s-au inchis in HarCov, in conditiile in care oricum si pana acum secuii au stat cu mana intinsa la Bucuresti? Autonomie, dar evident pe banii Bucurestiului si judetelor care produc (Constanta, Prahova etc). Fraierii de romani muncesc, iar altii recita poezii de Albert Wass si se joaca cu papusi. Deja UDMR-ul a ajuns la un stadiu la care nici macar autonomia HarCov-ului nu ii mai intereseaza, ei vor o zona mai mare, asa cum spunea si Eckstein, care (ce coincidenta!) corespunde aproape integral cu fostul Ardeal de nod din perioada horthysta. Oricum, pe scurt, nu e prost cine cere, e prost cine da.

Iar imnul electoral portocaliu din 2009, cantat de Nicolae Guta si Printesa Ardealului, poate fi ascultat aici: http://www.youtube.com/watch?v=3hgdgq2rz1A
Exista si numeroase alte manele portocalii care erau in heavy rotation in 2008-2009, pt cine a uitat ("Hai Basescu la putere", "Din hotie fac o arta" etc etc), iar in 2008 imnul electoral OFICIAL al pedelului, dat pe toate televiziunile, era maneaua aia cu "ei cu ei, noi cu noi". Din pacate, milioane de romani au votat nu rational, ci inspirati de Guta sau Salam.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Dec 1 2011, 12:12 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 1 2011, 11:57 AM) *
Uită-te în noua lege electorală:
(2) Norma de reprezentare pentru alegerea Camerei Deputaţilor este de un deputat la 70.000 locuitori.
(3) Norma de reprezentare pentru alegerea Senatului este de un senator la 160.000 locuitori.

Dacă te uiţi pe aceste cifre: un deputat la 70.000 de locuitori şi un senator la 160.000 locuitori şi în acelaşi timp, albanezi – 166 şi 137 eleni, au câte un reprezentant care votează legile care ne privesc pe toţi cei din ţara asta, mie nu mi se pare normal!
Mai ales că nu i-am văzut pe etnicii români exprimând la vot vreun soi de şovinism: Iliescu a fost preşedinte, Petre Roman a fost premier, Vosganian a fost ales în PNL, Radu Fieldman Alexandru a fost ales în PDL...

mda, iarăşi amestec de noţiuni ... "normă de reprezentare" vs. "număr de voturi exprimate şi obţinute de un candidat"

spor la herringi!

+Quote Post
Vizitator_draku'.
mesaj Dec 1 2011, 12:15 PM
Mesaj #26

Guests

mda...io zic sa luam distantza, c-altfel nimerim cu oishte-an gard !

nu-l pot judeca pe Peter Eckstein Kovacs folosind un standard dublu, multiplu, soro ....atunci cand PEK a demisionat din functia de consiilier al preshedintelui-vezi prob.rmgc- era clasificat "mai roman decati multi romani", acum, pentru ca face declaratii, pragmatice, in favoarea uniunii etnice culturale, nu mai este mai roman decat romanii, este maghiar, bozgor, bah!pragmatismul politic bazat pe principii si idealuri comune unei anumite etntii minoritare ce convietu este intr-un teritoriu alaturi de-o majoritate, nu convin acelei majoritati decat intr-o anumita situatzie. bah soro ! cetateni romanii sunt atat minoritarii cat si majoritarii,
soro, omul are principii pe care le respecta si un ideal pe care doreste sa-l realizenze, NOI romanii ,ce avem ?
iti spun io, un vesnic razboi, romano- rumänisch
aceasta chestie, pe fondul inexistentei justitiei romanesti,-stat de drept? mah!- si-a nerealizarilor politico-economice din ultimii 20 de ani, ascundem gunoiul sub pres, ne revoltam si offuscam atunci cand....in rest ?! ce facem soro ? nici macar nu suntem in stare sa-nvatzam din exemplele pe care ni le ofera conatzionalii dintr-o alta etnie!

felicitari PEK!..draku'nu oateolosidubu stndare puincios, siercu' !

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 1 2011, 02:15 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Dec 1 2011, 12:12 PM) *
mda, iarăşi amestec de noţiuni ... "normă de reprezentare" vs. "număr de voturi exprimate şi obţinute de un candidat"

spor la herringi!

Faptul că vorbesc despre două lucruri diferite, nu înseamnă că le şi confund.
Mda, regula de 3 simplă îţi pune probleme văd, dacă ai preferat să o eviţi şi să dai un răspuns aiurea, în loc să calculezi cu forţe intelectuale proprii câţi cetăţemi au ales un deputat.

O să explic, mai pe înţelesul tău, cum puteai afla simplu numărul mediu de voturi exprimate pentru alegerea unui deputat, alţii decât cei aleşi de minorităţi.În link-ul pe care l-am comunicat de mai multe ori se precizează ca participarea la vot a fost de 39,20%. La nivelul unei clase foarte elementare, datele se scriu astfel:

70.000 .............................. 100%
x ........................................ 39,2%
----------------------------------------------------
x = 70.000 x 39,2 : 100 = 27.440

Deasemenea, dacă aduni numărul de voturi exprimate şi obţinute de candidaţii minorităţilor vei obţine 11.030.

În concluzie, numărul mediu de voturi exprimate pentru alegerea unui deputat a fost de 27.440, în timp ce cei 17 deputaţi ai minorităţilor au fost aleşi de 11.040 alegători.

Corect şi echitabil, nu?

Spor la red herring!

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Dec 1 2011, 02:28 PM

+Quote Post
carat
mesaj Dec 2 2011, 02:04 PM
Mesaj #28

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 7-June 10
Utilizatorul numarul: 20 973

probabil ca electoratul nu doreste sa se prezinte la vot atat timp cat pe buletiinele de vot sunt inscrise formatiuni culturale intercalate printre partide politice. na!
[/quote]

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 2 2011, 03:29 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Citeaza (carat @ Dec 2 2011, 02:04 PM) *

Citeşte noua lege electorală.
Şi nu căuta scuze electoratului. Staţi acasă, aveţi ce meritaţi. Nu mă refer aici la UDMR, deşi din 20 de ani, nu-i strica jumătate să stea în opoziţie. Mă refer în general la politicieni. Na!

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Dec 2 2011, 03:30 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 2 2011, 03:36 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (draku' @ Dec 1 2011, 12:15 PM) *
mda...io zic sa luam distantza, c-altfel nimerim cu oishte-an gard !

1.nu-l pot judeca pe Peter Eckstein Kovacs folosind un standard dublu, multiplu, soro ....atunci cand PEK a demisionat din functia de consiilier al preshedintelui-vezi prob.rmgc- era clasificat "mai roman decati multi romani", acum, pentru ca face declaratii, pragmatice, in favoarea uniunii etnice culturale, nu mai este mai roman decat romanii, este maghiar, bozgor, bah!pragmatismul politic bazat pe principii si idealuri comune unei anumite etntii minoritare ce convietu este intr-un teritoriu alaturi de-o majoritate, nu convin acelei majoritati decat intr-o anumita situatzie. bah soro ! cetateni romanii sunt atat minoritarii cat si majoritarii,
soro, omul are principii pe care le respecta si un ideal pe care doreste sa-l realizenze,
2. NOI romanii ,ce avem ?
iti spun io, un vesnic razboi, romano- rumänisch
aceasta chestie, pe fondul inexistentei justitiei romanesti,-stat de drept? mah!- si-a nerealizarilor politico-economice din ultimii 20 de ani, ascundem gunoiul sub pres, ne revoltam si offuscam atunci cand....in rest ?! ce facem soro ? nici macar nu suntem in stare sa-nvatzam din exemplele pe care ni le ofera conatzionalii dintr-o alta etnie!

felicitari PEK!..draku'nu oateolosidubu stndare puincios, siercu' !

1. Frateeeeeeeee! Văd că faci aceeaşi eroare ca mulţi alţi votanţi: pentru tine nu există, - oare?- decât roşu, galben şi portocaliu, şi alte sigle de partid. Şi nu vă interesează dacă portocaliul sau albastrul, sau roşul vostru a făcut o greşeală, aceea nu contează.
Te-ai gândit măcar o clipă că tocmai faptul că am un respect pentru Ecstein Kovacs mă face să fiiu uimită de declaraţia aceasta, care nu-i seamănă?

2. Noi românii avem politicienii pe care i-am ales şi îi lăsăm să facă CE DORESC EI cu puterea pe care le-am dat-o.
Nu contează că greşesc. E roşu, e al meu! PTIU!

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 08:16 PM