IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> AM O AFACERE BUNA. CAUT UN ASOCIAT CU FINANTE !, Chiar merita
jefferson
mesaj Feb 5 2010, 01:52 PM
Mesaj #31

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 9-October 08
Utilizatorul numarul: 3 865

Cam de vreo sase luni cauti un fraier sa te ajute cu afacerea ta.Te-am mai vazut pe alte forumuri cu aceleasi texte.
Se pare ca aici ai gasit cativa.Nasol moment, misto coliva
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 11 2010, 10:27 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (newpartner @ Jan 29 2010, 08:32 PM) *
Multumesc moderatorului pentru eliminarea "ghertoiului de forum".

...pai ce faci maiii ? ne lashi cu ochii-n soare ? stam totzi cu euroii pregatitzi pentru tine...iar tu ciuciu interes...dane dreak de veste sa gasim alt fraier sa-i daruim banii...sau daca nu-tzi plac bani noshtri dute la banca sau unde-oi shti tu...aici se dezbat probleme de interes public, nu se trag tzepe... unsure.gif (aviz moderator)

+Quote Post
newpartner
mesaj Feb 12 2010, 11:11 AM
Mesaj #33

Membru
**

Postari: 19
Inscris: 5-September 09
Utilizatorul numarul: 10 796

O descriere a ghertoiului de forum este data de rakkone in topicul "Va cer un simplu sfat in afaceri!" din aceeasi sectiune. Citez:

"Nu trebuie sa te superi pe ei. Cand o sa ai ceva mai multa vechime pe forumuri o sa iti dai seama ca exista "ghertoiul de forum", el nu are niciodata nimic de spus ref la postul respectiv, el vine si te injura direct si pleaca lasandu-te masca. Asta e felul lui de a compensa faptul ca lucreaza la CFR si urmeaza sa fie dat afara, ca o are scurta si subtire, ca fii-sa e curva, etc. Sunt posibile multe situatii care corelate cu lipsa celor 7 ani de acasa duc la aparitia unor asemenea specimene. Ignora-i direct."

Descrie cu acuratete exemplarul nostru de mai sus. Completez cu mentiunea ca isi merita pseudonimul sub care incearca sa scrie . Polueaza zona prin mesaje agramate . Ti-as fi dat circumstante atenuante daca ti-ai fi vazut de subiectele de interes public (daca intelegi ceva din ele) si nu ai fi fost atat de perseverent in etalarea greselilor gramaticale in care observam "maiestria" extrema. Inteleg din modul in care "incerci sa scrii" ca ai pierdut mult timp pe mirc si ca ai o mare dependenta de chat. Stai acolo. Promitem ca nu te "deranjam".

Este ultimul raspuns offtopic pe care il scriu aici. Nu mai raspund la astfel de replici. Sugerez celor care nu sunt interesati real de subiect sa ramana pe sectiunile cu subiecte de "interes general" sau de "pierdut timpul".
Pentru cei care nu se pot abtine si catalogheaza propunerea mea ca nereala le recomand sa o ignore. Sa ne pastram decenta si un dram de fair play.

...aici se dezbat probleme de interes public, nu se trag tzepe... (aviz moderator)
I can handle it

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 12 2010, 06:23 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (jefferson @ Feb 5 2010, 01:52 PM) *
Cam de vreo sase luni cauti un fraier sa te ajute cu afacerea ta.Te-am mai vazut pe alte forumuri cu aceleasi texte.
Se pare ca aici ai gasit cativa.Nasol moment, misto coliva

sigur, ce si-ar dori el un fraerica cu 60-80 de mii pentru afacerea minune...da poate strangem noi, punem cate o mie de caciula sa-l vedem patron...ai ce zic baietii???

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Feb 13 2010, 02:21 AM
Mesaj #35

Guests

Sunt foarte multi care cred ca au o afacere buna, dar in realitate sunt foarte putini... In Canada e o emisiune saptamanala in care e un juriu de cativa oameni cu bani din diferite domenii. In fata lor se prezinta diferite persoane care cred ca au o idee sau un produs si cauta sprijin financiar si expertiza contra procente din afacere sau/si cota parte din vanzari. Foarte putine ideile care merita... in unele din ele as fi investit si eu. Oricum emisiunea se numeste Dragon's Den (den e o incapere fara ferestre) si poate fi vazuta pe internet la http://www.cbc.ca/dragonsden/

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: Una sau doua idei ar merge, cred, si in Romania fara sa necesite o caciula de bani.

+Quote Post
newpartner
mesaj Feb 13 2010, 02:33 AM
Mesaj #36

Membru
**

Stiu, exista si versiunea in limba romana la televiziunea publica. TVR2.
Asa cum am scris cand am deschis topicul, nu discut despre o idee, ci despre un produs palpabil , cu un istoric.
Nu se bazeaza pe fantezii ci pe experienta acumulata. Este rezultatul discutiilor cu clientii (la propriu).
L-am "modelat" tinand cont de nevoile si cererile clientilor. Daca vreti , este rezultatul unui "studiu de piata", efectuat cu efortul propriu.
Legat de emisiunea cu pricina, nu-mi doresc sa ajung la televizor . Chiar daca discut acum cu cititorii despre o afacere cu o cifra de vanzari anuala (la semimaturitate) de 1.500.000 euro.

+Quote Post
Vizitator_Un musafir.
mesaj Feb 13 2010, 03:23 AM
Mesaj #37

Guests

Poate ca citesc si "leii" subiectele din arena asta.
Vad ca te-au asaltat tarantulele si "ghertoii" laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 13 2010, 01:05 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (newpartner @ Feb 13 2010, 02:33 AM) *
Stiu, exista si versiunea in limba romana la televiziunea publica. TVR2.
Asa cum am scris cand am deschis topicul, nu discut despre o idee, ci despre un produs palpabil , cu un istoric.
Nu se bazeaza pe fantezii ci pe experienta acumulata. Este rezultatul discutiilor cu clientii (la propriu).
L-am "modelat" tinand cont de nevoile si cererile clientilor. Daca vreti , este rezultatul unui "studiu de piata", efectuat cu efortul propriu.
Legat de emisiunea cu pricina, nu-mi doresc sa ajung la televizor . Chiar daca discut acum cu cititorii despre o afacere cu o cifra de vanzari anuala (la semimaturitate) de 1.500.000 euro.

asa asa pluseaza mai mult ca fraierii nu se prind smile.gif)
mai omule , la cifrele astea te pomenesti ca vrei sa ii dai teapa lui Patriciu sau lui Vantu =)))

+Quote Post
Till Eulenspiege...
mesaj Feb 13 2010, 02:56 PM
Mesaj #39

Membru
**

Postari: 49
Inscris: 11-February 10
Utilizatorul numarul: 18 655

[quote name='newpartner' post='63470' date='Jan 12 2010, 09:33 PM']Ii salut pe toti cei care scriu in aceasta arie si forum.
Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate. Voi incerca totusi sa pastrez discretia in legatura cu anumite detalii. Acestea vor fi disponibile doar pt cei realmente interesati. Ma refer la denumirea produsului si tipul acestuia. Va fi generic numit "produs". ]

Hai ca io ma bag, cat ai nevoie? ca n-am citit tot aici da facem triaba impreuna, zici cat vrei, dai drumu la treaba si sari cu banu la cap. Eu asa inteleg o afacere buna. Si imi zici care e partea mea, da?
Hai ca mai fac acu un cantecel pentru Vali si mi-l plateste pe loc ca e baiat fain.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 14 2010, 10:27 AM
Mesaj #40

Guests

weiss, ti-am raspuns.
Asta nu inseamna ca voi spune orice, oricui.

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 19 2010, 10:29 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Un musafir @ Feb 13 2010, 03:23 AM) *
Poate ca citesc si "leii" subiectele din arena asta.
Vad ca te-au asaltat tarantulele si "ghertoii" laugh.gif

Pai cred ca doar n-o fi omul chiar atit de fraier, mintea poate-l duce o fii si scolit dar ca sa mai ajunga si la acea emisiune, ce ori e nebun sa-i zboare aia penele din coada precum paiele la combina gloria ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_parc.
mesaj Feb 20 2010, 07:29 PM
Mesaj #42

Guests

nene, cum poate un forum sa lase un escroc sau un pacalici sa afiseze asemenea aberatii? trebuie sa ai scoala de maidan sau sa fii naiv complet ca sa iei teapa de la aburitorul de pingiun. cand cineva iti debiteaza texte, ziceri si alte poezii e semn clar ca e vorba de o escrocherie sau despre o prostie a cuiva care stie despre business ca baba la pian. angry.gif

+Quote Post
newpartner
mesaj Feb 22 2010, 12:22 PM
Mesaj #43

Membru
**

Citeaza (parc @ Feb 20 2010, 09:29 PM) *
nene, cum poate un forum sa lase un escroc sau un pacalici ... ... ... sau despre o prostie a cuiva care stie despre business ca baba la pian.

Un moderator imi spunea ca "internetul este singurul loc unde oamenii se pot exprima liber" si ca nu merita sa cenzurezi asa ceva. Unii scriu la obiect, altii delireaza... . Acesta este motivul pt care ai putut scrie un comentariu atat de inversunat. Adevarul este ca fiecare scrie cat il duce mintea. Asta nu ar fi o problema . Dar atat timp cat iti versi nemultumirile pe internet cand ai pase proaste asta poate fi daunator. Asociate cu ceva carente de educatie, mesajele pot fi de neinteles.
Totusi, ca sa demonstrez ca nu stii despre ce scrii, priveste linkul acesta. Daca cei doi batranei au putut face asta, cred ca si eu stiu ceva despre afacerea mea.

aici , aici ,
sau aici.

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 26 2010, 09:14 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (parc @ Feb 20 2010, 07:29 PM) *
nene, cum poate un forum sa lase un escroc sau un pacalici sa afiseze asemenea aberatii? trebuie sa ai scoala de maidan sau sa fii naiv complet ca sa iei teapa de la aburitorul de pingiun. cand cineva iti debiteaza texte, ziceri si alte poezii e semn clar ca e vorba de o escrocherie sau despre o prostie a cuiva care stie despre business ca baba la pian. angry.gif

Stai, priveste, asculta si te minuneaza cum canta baba la pian. Probabil sunt naivi pe aici, norocul lor ca nu au capital pentru produsul lui minune. E simpatic tipul, eu chiar il iobesc dar nu-l pot suferi, el om de afaceri viril sexos si fara bani, nici macar un minim elementar nu stie unde sa caute banii lichizi... angry.gif oare ce-o fi de meserie?

+Quote Post
Vizitator_Ion Vlad.
mesaj Feb 27 2010, 11:24 AM
Mesaj #45

Guests

Stimate domn,
Contactati-ma direct: mad.vlad@yahoo.com. Afacerea d-voastra merita s-o dezvoltati de unul singur, dar cu fonduri europene. va pot elabora documentatiile aferente accesarii unui grant. Cu stima, Ion Vlad.

+Quote Post
newpartner
mesaj Mar 1 2010, 05:03 PM
Mesaj #46

Membru
**

stiu ca merita sa fie facuta singur. Nu s-a putut.
Stiu ca merita facuta si in doi. Cu prisosinta.

Cuculet-ul a inceput sa scrie romaneste... minune

+Quote Post
Antioxidant
mesaj Mar 3 2010, 01:06 PM
Mesaj #47

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 11-December 09
Utilizatorul numarul: 17 604

Citeaza (newpartner @ Mar 1 2010, 05:03 PM) *

Cuculet-ul a inceput sa scrie romaneste... minune

Dar parca subiectul era altul!
De o gramada de timp, il tocati pe omul asta cu ideea! O fi buna!?! O fi rea!?! Nici macar nu aflam despre ce este vorba!
Numai bla!bla!bla!
Eu cred ca ar fi lucruri mai interesante de discutat! laugh.gif angry.gif dry.gif

+Quote Post
Vizitator_bogbadea.
mesaj Mar 3 2010, 02:57 PM
Mesaj #48

Guests

[quote name='newpartner' date='Mar 1 2010, 05:03 PM' post='74713']

Salutare,

In fata unui astfel de anunt in care se promite un castig fabulos cu conditia de a plati niste bani, fara sa se dea prea multe detalii ....este normal sa fim sceptici si sa ne punem multe semne de intrebare...mai ales ca traim intr-o lume in care cei care fac bani multi si rapid sunt smecherii si care reusesc sa-i tepuiasca pe altii....

Eu sunt un optimist si imi place sa am incredere in oameni. Sunt dispus sa ma implic in cazul in care chiar esti serios si afacerea merita. Astept detalii //.

+Quote Post
Catalin Dimofte
mesaj Mar 4 2010, 12:29 AM
Mesaj #49

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 29-June 08
Utilizatorul numarul: 1 549

1) Pinguinul are dreptate in ceea ce priveste mentinerea unui nivel decent al discutiei. E probabil unul din motivele pentru care suntem online -- e oricum prea mult jeg offline, haideti sa mentinem macar spatiul asta cat de cat igienic.

2) Il cred si serios pe Pinguin. Intr-un fel ;-)
Mai exact, teoria conspiratiei (in varianta personala) e ca face un fel de test/studiu, ceva de genul asta -- apa, aerul si fraierul? Sau poate e ceva legat de chestia asta cu educatia financiara pe care vad ca o lanseaza HN?

3) Altminteri, s-au adus aici niste obiectii serioase. Printre ultimele, faptul ca e greu de crezut ca ai lucrat in MNC, cu oarece succes, stii sa dezvolti/produci/marketezi un produs nou, negociezi cu americanu', da' nu stii cum sa faci rost de o suma mai degraba modica...
Paradoxal, daca spuneai ca-ti trebuie o suma de 10 sau 100 de ori mai mare, erau sanse mai mari sa te cred... Cu 60-80k, mi-e destul de greu si sa inteleg ce mare scofala poti face/dezvolta, si cum de nu te descurci singur. Semn de rau augur pentru ipoteticul parteneriat.

4) Ca sa produc totusi si-o carcoteala originala -- primul mesaj a fost trimis acum aproape doua luni. Faptul ca Pinguinul nostru inca mai scrie aici inseamna ca nu este extraordinar de ocupat... asa cum ar fi fost daca si-ar fi gasit partenerul cautat ;-) Cu telefoanele alea sunand zi si noapte, cu clientii intrand si pe gaura cheii, avand si capitalul necesar, frumosul nostru pasaroi ar fi muncit 20 de ore pe zi, n-ar mai fi ars gazul pe Net...
Bref -- nu si-a gasit partener(a). Desi sa tot fi fost vreo juma de duzina de amatori, daca nu mai multi -- si asta doar pe forumul asta, dar desigur ca Pinguinul, cu mintea lui de om de business, va fi lansat aceeasi provocare pe macar zece alte site-uri/forumuri...
Ce ne spune noua chestia asta???

5) Dar, Pinguinule, ca sa nu fiu de tot ticalos, hai sa-ti dau my 2 pennies. Pe gratis (aproape). Daca ma inseala pe mine intuitia (n-ar fi prima data) si esti de fapt pe bune, dupa ce faci primul milion profit net imi datorezi o bere (pe saptamana, pentru tot restul vietii mele).

Prin urmare, intrebarea era "Stie cineva alta solutie decat cea aleasa de mine ? Adica sa-mi gasesc un partener?"
Solutii sunt garla, minus aia cu fondurile europene. Fondurile, europene sau nu, arareori finanteaza start-ups, trebuie sa fie ceva cu adevarat uluitor.

A) Vinde masina si ipotecheaza-ti casa/casele -- a ta, a nevestei, a parintilor, socrilor etc. Pe de o parte ar cam trebui sa faci suma, chiar in vremurile astea de criza, iar pe de alta parte dai oricarui alt potential investitor/finantator dovada suprema de care are nevoie, anume ca tu insuti ai incredere oarba in afacerea ta. Altminteri, scuza-ma, cu banii altora oricine stie sa faca afaceri bune...
cool.gif Americanii au trei sugestii pentru cei in situatia ta si care au nevoie de sume de ordinul de marime descris; intr-o ordine oarecare, SFF -- Savings, Family & Friends. Cumva povestea de mai sus -- daca nu esti dispus sa-ti risti banii tai si/sau nu esti in stare sa-ti convingi familia si prietenii, cum te poti astepta, realist vorbind, sa convingi pe altcineva???
C) O combinatie din cele de mai sus si un micro-credit. Exista si institutii care acorda si asa ceva si prezinta avantajul (discutabil, in opinia mea), ca nu-ti baga un partener, poate nedorit, la asternut.
D) Pentru marea companie americana care a fost entuziasmata de ideea ta $100k sunt piece of cake. De ce nu-i convingi pe ei, mai ales ca-s gata "frageziti", ca sa zic asa?

Ar mai fi cateva, dar pentru berea aia potentiala ajung astea.

Daca vrei sa stii mai multe, cauta-ma TU pe MINE... Asta ca sfat, tot gratuit, pentru forumistii dornici de grabnica imbogatire -- mai cititi si voi, fratilor, o carte despre tehnici de negociere 101...

CD

P.S. Partea cea mai amuzanta, si unul din motivele mesajului atat de lung, este ca si eu sunt la origini tot galatean :-)))
... si ma macina o intrebare -- a inghetat Dunarea anul asta?

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Mar 12 2010, 06:46 PM
Mesaj #50

Guests

Un semn de veshnica pomenire pentru produsul tau minune shi afacerea ta de succes...aleluiiia

+Quote Post
Vizitator_Andras Szabo.
mesaj Mar 23 2010, 12:09 PM
Mesaj #51

Guests

Entrepreneurship Workshop la Cluj!

https://sites.google.com/site/entrepreneurs...rkshopcluj/home

Asa se face o afacere!

A.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 25 2010, 02:12 PM
Mesaj #52

Guests

pai activezi din 96 si nu ai pana acum finante sa dezvolti afacerea?

Citeaza (newpartner @ Jan 12 2010, 09:33 PM) *
Ii salut pe toti cei care scriu in aceasta arie si forum.
Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate. Voi incerca totusi sa pastrez discretia in legatura cu anumite detalii. Acestea vor fi disponibile doar pt cei realmente interesati. Ma refer la denumirea produsului si tipul acestuia. Va fi generic numit "produs". Acesta face parte din categoria celor uzuale, de zi cu zi.

Cu bune si rele situatia este urmatoarea:

Activez in fmcg (bunuri de larg consum) in propria companie dupa multi ani vanzari pentru companii nationale si multinationale (din '96). Lucram pentru una din ele cand am realizat ca acea piata nu este acoperita la justa nevoie iar cei care sunt pe acea piata sunt companii cu traditie dar fara a fi cu adevarat competitivi. Ba chiar erau departe de coerenta necesara in distributia acelor produse. Problema lor o constituie faptul ca sunt tributari absentei unui management competitiv, situatie perpetuata din 90 pana azi. Cunosc in detaliu problemele lor si un exemplu de brand extrem de cunoscut in anii 90 , creat de o celebra companie de publicitate, care si-a pierdut valoarea datorita absentei produsului din magazine. Anyway, atunci am cunoscut o piata foarte interesanta din pctul meu de vedere. Trecand prin prisma experientei mele anterioare, am realizat ca nu exista o piata mai debusolata, haotica si usor de penetrat.

Fiind o piata neexploatata la potentialul ei adevarat am trecut la fapte. Am distribuit produse similare ale unor producatori cunoscuti in Ro in conditii deloc avantajoase. Am intrat si eu pe piata, mi-am facut clienti desi nu aveam exclusivitatea producatorului. La un moment dat am creeat propriile mele produse. Modelele produselor, designul ambalajelor si al etichetelor le-am facut chiar eu (experianta acumulata in companiile pt care am activat in trecut si-a spus cuvantul). Noile produse le-am introdus pe piata sub brandul propriu. Am reusit sa ofer calitate la preturi similare cu ale producatorilor consacrati in conditiile in care marja produsului era situata in medie la 100% smile.gif fata de un amarat de 10% (care nu acoperea costurile) oferit cu nespusa "generozitate" de vechii furnizori (prod cunoscuti in Romania). Fiind un vanzator prin excelenta, produsele au ajuns pe raft imediat si s-au vandut extraordinar de bine catre consumatorul final. Era normal in opinia mea deoarece produsul arata foarte bine (cu mult mai bine decat celelalte si avea o calitate ce lipsea celorlalte. Materialul era diferit iar acest detaliu a fost observat atat de catre vanzatorii magazinelor cat si de catre consumatorii finali.

In scurt timp am pregatit si display-uri pt a obtine o vizibilitate cat mai buna in magazine. Efectul a fost cel scontat. Cererea a fost din ce in ce mai mare. Vanzarile s-au amplificat pe magazinele unde am instalat display la vedere in ciuda faptului ca unele articole nu le mai livram deoarece se epuizasera. Desi outofstock pe unele articole cantitatea comandata de clienti a fost similara sau in crestere. Initial le-am distribuit pe plan local in doua judete, evident nu la toti clientii posibili pt ca nu aveam stocul necesar. Eram interesat de continuitatea livrarilor pe un anumit nr de clienti. Dupa 2-3 luni am fost sunat din Bucuresti de catre proprietarul unui magazin sa ma intrebe cum poate primi si el noul meu produs pt ca el are multi clienti, consumatori finali, catre care ar vinde bine. Cineva a cumparat produsul cand a trecut prin Galati iar apoi a incercat sa-l cumpere din Bucuresti, de la magazinul de unde am fost sunat. La inceput am ezitat sa ma desfasor pe o arie mai intinsa din motive lesne de inteles, stocul limitat, dar cand telefoanele primite de la cei care vazusera produsul si vindeau asa ceva s-au inmultit mi-am spus ca trebuie sa fie ceva da' bine.
Evident am vandut si catre alti clienti din orasele respective (Bucuresti, Ploiesti, Brasov) sperand sa reusesc sa rezolv in scurt timp problema finantarii.

Analiza ulterioara a vanzarilor a relevat ceva extraordinar:
am creat un produs excelent ! (am grafice relevante in acest sens)

Consumatorul final a primit foarte bine produsul si il cauta si acum in magazine. Deci are calitatea de a fideliza consumatorul final ceea ce reprezinta un mare atu.
Datorita faptului ca nu am avut capacitatea financiara necesara sustinerii unui astfel de business, nu am putut sa completez stocul la articolele epuizate si am continuat sa vand ceea ce aveam in depozit, incercand sa prezint scuzele mele clientilor si pretextand diverse motive de care si eu, sincer, m-am saturat.
Am ajuns sa evit clientii pt ca nu am posibilitatea sa le livrez. Telefonul suna in draci. Atat fixul cat si mobilul. Stresul este maxim.
Sa ai cerere din ce in ce mai mare la un produs din care se poate castiga foarte bine si sa nu poti sa cresti un asemenea business
este frustrant. Sa mai fie si criza economica mondiala in jurul nostru, asta chiar le intrece pe toate.

De ce va scriu toate astea:
Am ajuns la concluzia ca nu pot si nu merita sa continui fara o finantare adecvata. Nu am posibilitatea sa ma mai finantez singur.
Singura optiune pe care o vad in momentul asta este sa gasesc un partener in afacerea asta. Potentialul este atat de mare incat din punctul meu de vedere va induce o satisfactie majora pt fiecare. Ma refer la bani.
Ceea ce am scris mai sus face referire la un produs ! si nu este decat 3-5% din gama generala din care face parte.
Stiu deja inca doua produse. Complementare celui de mai sus si cu acelasi potential. Adica se distribuie impreuna ceea ce creste major turnoverul pe sell-in. Btw, cele doua produse au aceeasi marja ca primul.
Se ajunge in timp scurt la 20.000 euro lunar, de fiecare. ~ cateva luni. Investitia initiala se recupereaza repede. Ar fi indicat sa existe disponibila o suma intre 60.000 si 80.000 euro.

In urma cu cateva luni am purtat o discutie cu reprezentantii europeni ai unei mari companii americane legat de dreptul de utilizare a catorva bradname-uri. Asocierea produsului nostru cu acele branduri va fi de bun augur si va aduce un imens avantaj fata de produsele similare. S-au aratat interesati de idee. A ramas sa facem noi demersurile de start.
Pe scurt, in conditiile unei finantari adecvate rulajul lunar este impresionant daca este distribuit bine adica pe un numar mare de clienti la nivel national nu selectiv cum l-am testat pana acum. Pentru moment am in vedere doar clientii de retail nu lanturile internationale. Acolo este alta poveste. Acolo vom bate in poarta mai tarziu. Cu certitudine poate avea un marketshare extrem de bun.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Stie cineva alta solutie decat cea aleasa de mine ? Adica sa-mi gasesc un partener ?

Nu am alta solutie sau cel putin nu vad eu acum. Sincer, nu m-ar deranja deloc un partener la o asemenea afacere.

Cu implicare directa sau fara.

Sunt foarte bun in unele, slab in altele. Stiu asta, nu sunt un finantist si nu am conexiuni cu acestia. Cred ca am nevoie de un partener cu asemenea valente.

Mentiuni:
Nu este alcool, sau alt produs de viciu. Totul este absolut legal si nu este MLM.

+Quote Post
Vizitator_mirel.
mesaj Dec 18 2010, 01:35 PM
Mesaj #53

Guests

Vreau sa deschid o companie de transport. O sa incep cu o linie expres de ricse care sa lege aeroportul Otopeni de centrul capitalei. Cream locuri de munca, incurajam turismul, reducem emisiile poluante si amelioram conditia fizica a romanilor. Ulterior ne extindem: listam afacerea pe bursa, punem pe ricse gps si statii, infiintam dispecerat si acoperim toata capitala. In paralel deschidem o firma de postalioane care sa lege Bucurestiul de toate resedintele de judet. Poate ne extindem si international. Ce ziceti?

+Quote Post
mark35
mesaj Apr 23 2011, 02:34 PM
Mesaj #54

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 3-January 11
Utilizatorul numarul: 25 261

Citeaza (Musafir @ Jan 16 2010, 02:11 PM) *
asta e din categoria cum sa fraieresti creduli pe net sau din categoria: marja de profit de 100% din care trebuie platite salarii , taxe, materiale etc etc biggrin.gif
iar pt aia care il apara si zic ca se poate sa ai marje de profit de 100% si sa nu rezisti cu firma ii sfatuiesc sa nu se faca niciodata patroni tongue.gif
ORICE produs care iti asigura un 10% iti asigura stabilitatea frmei. la100% devii mogul in max 15 ani blush.gif

EXACT asa gindeam si eu, daca o afacere, oricare ar fi ea merge cu un profit de doar 50 la suta ( nu 100 cum spui tu) inseamna ca poti sa cresti cu acelasi procent investitia de la luna la luna ceea ce ar insemna o crestere de 600 la suta pe an , o crestere care mi se pare fantastic de multumitoare, si nu mi-as lua un partener asa ca la mica publicitate.Fac comert din anii 90 si am avut un singur asociat si mi-a ajuns , poate exista si exceptii de parteneri care se inteleg dar ele probabil confirma regula.Iar regula ar fi sa ai parteneri in numar impar, biggrin.gif mai putin de 3 si nu mai mult de 1

+Quote Post
Vizitator_Henry Bryant.
mesaj Apr 24 2011, 05:05 AM
Mesaj #55

Guests

Sunt un investitor romano-canadian interesat sa va cunosc personal. Adresa mea de email este henric49b@yahoo.ca .

Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate. Voi incerca totusi sa pastrez discretia in legatura cu anumite detalii. Acestea vor fi disponibile doar pt cei realmente interesati. Ma refer la denumirea produsului si tipul acestuia. Va fi generic numit "produs". Acesta face parte din categoria celor uzuale, de zi cu zi.

Activez in fmcg (bunuri de larg consum) in propria companie dupa multi ani vanzari pentru companii nationale si multinationale (din '96). Lucram pentru una din ele cand am realizat ca acea piata nu este acoperita la justa nevoie iar cei care sunt pe acea piata sunt companii cu traditie dar fara a fi cu adevarat competitivi. Ba chiar erau departe de coerenta necesara in distributia acelor produse. Problema lor o constituie faptul ca sunt tributari absentei unui management competitiv, situatie perpetuata din 90 pana azi. Cunosc in detaliu problemele lor si un exemplu de brand extrem de cunoscut in anii 90 , creat de o celebra companie de publicitate, care si-a pierdut valoarea datorita absentei produsului din magazine. Anyway, atunci am cunoscut o piata foarte interesanta din pctul meu de vedere. Trecand prin prisma experientei mele anterioare, am realizat ca nu exista o piata mai debusolata, haotica si usor de penetrat.

Fiind o piata neexploatata la potentialul ei adevarat am trecut la fapte. Am distribuit produse similare ale unor producatori cunoscuti in Ro in conditii deloc avantajoase. Am intrat si eu pe piata, mi-am facut clienti desi nu aveam exclusivitatea producatorului. La un moment dat am creeat propriile mele produse. Modelele produselor, designul ambalajelor si al etichetelor le-am facut chiar eu (experianta acumulata in companiile pt care am activat in trecut si-a spus cuvantul). Noile produse le-am introdus pe piata sub brandul propriu. Am reusit sa ofer calitate la preturi similare cu ale producatorilor consacrati in conditiile in care marja produsului era situata in medie la 100% smile.gif fata de un amarat de 10% (care nu acoperea costurile) oferit cu nespusa "generozitate" de vechii furnizori (prod cunoscuti in Romania). Fiind un vanzator prin excelenta, produsele au ajuns pe raft imediat si s-au vandut extraordinar de bine catre consumatorul final. Era normal in opinia mea deoarece produsul arata foarte bine (cu mult mai bine decat celelalte si avea o calitate ce lipsea celorlalte. Materialul era diferit iar acest detaliu a fost observat atat de catre vanzatorii magazinelor cat si de catre consumatorii finali.

In scurt timp am pregatit si display-uri pt a obtine o vizibilitate cat mai buna in magazine. Efectul a fost cel scontat. Cererea a fost din ce in ce mai mare. Vanzarile s-au amplificat pe magazinele unde am instalat display la vedere in ciuda faptului ca unele articole nu le mai livram deoarece se epuizasera. Desi outofstock pe unele articole cantitatea comandata de clienti a fost similara sau in crestere. Initial le-am distribuit pe plan local in doua judete, evident nu la toti clientii posibili pt ca nu aveam stocul necesar. Eram interesat de continuitatea livrarilor pe un anumit nr de clienti. Dupa 2-3 luni am fost sunat din Bucuresti de catre proprietarul unui magazin sa ma intrebe cum poate primi si el noul meu produs pt ca el are multi clienti, consumatori finali, catre care ar vinde bine. Cineva a cumparat produsul cand a trecut prin Galati iar apoi a incercat sa-l cumpere din Bucuresti, de la magazinul de unde am fost sunat. La inceput am ezitat sa ma desfasor pe o arie mai intinsa din motive lesne de inteles, stocul limitat, dar cand telefoanele primite de la cei care vazusera produsul si vindeau asa ceva s-au inmultit mi-am spus ca trebuie sa fie ceva da' bine.
Evident am vandut si catre alti clienti din orasele respective (Bucuresti, Ploiesti, Brasov) sperand sa reusesc sa rezolv in scurt timp problema finantarii.

Consumatorul final a primit foarte bine produsul si il cauta si acum in magazine. Deci are calitatea de a fideliza consumatorul final ceea ce reprezinta un mare atu.
Datorita faptului ca nu am avut capacitatea financiara necesara sustinerii unui astfel de business, nu am putut sa completez stocul la articolele epuizate si am continuat sa vand ceea ce aveam in depozit, incercand sa prezint scuzele mele clientilor si pretextand diverse motive de care si eu, sincer, m-am saturat.
Am ajuns sa evit clientii pt ca nu am posibilitatea sa le livrez. Telefonul suna in draci. Atat fixul cat si mobilul. Stresul este maxim.
Sa ai cerere din ce in ce mai mare la un produs din care se poate castiga foarte bine si sa nu poti sa cresti un asemenea business
este frustrant. Sa mai fie si criza economica mondiala in jurul nostru, asta chiar le intrece pe toate.

Am ajuns la concluzia ca nu pot si nu merita sa continui fara o finantare adecvata. Nu am posibilitatea sa ma mai finantez singur.
Singura optiune pe care o vad in momentul asta este sa gasesc un partener in afacerea asta. Potentialul este atat de mare incat din punctul meu de vedere va induce o satisfactie majora pt fiecare. Ma refer la bani.
Ceea ce am scris mai sus face referire la un produs ! si nu este decat 3-5% din gama generala din care face parte.
Stiu deja inca doua produse. Complementare celui de mai sus si cu acelasi potential. Adica se distribuie impreuna ceea ce creste major turnoverul pe sell-in. Btw, cele doua produse au aceeasi marja ca primul.
Se ajunge in timp scurt la 20.000 euro lunar, de fiecare. ~ cateva luni. Investitia initiala se recupereaza repede. Ar fi indicat sa existe disponibila o suma intre 60.000 si 80.000 euro.

In urma cu cateva luni am purtat o discutie cu reprezentantii europeni ai unei mari companii americane legat de dreptul de utilizare a catorva bradname-uri. Asocierea produsului nostru cu acele branduri va fi de bun augur si va aduce un imens avantaj fata de produsele similare. S-au aratat interesati de idee. A ramas sa facem noi demersurile de start.
Pe scurt, in conditiile unei finantari adecvate rulajul lunar este impresionant daca este distribuit bine adica pe un numar mare de clienti la nivel national nu selectiv cum l-am testat pana acum. Pentru moment am in vedere doar clientii de retail nu lanturile internationale. Acolo este alta poveste. Acolo vom bate in poarta mai tarziu. Cu certitudine poate avea un marketshare extrem de bun.

Stie cineva alta solutie decat cea aleasa de mine ? Adica sa-mi gasesc un partener ?

Nu am alta solutie sau cel putin nu vad eu acum. Sincer, nu m-ar deranja deloc un partener la o asemenea afacere.

Sunt foarte bun in unele, slab in altele. Stiu asta, nu sunt un finantist si nu am conexiuni cu acestia. Cred ca am nevoie de un partener cu asemenea valente.

Mentiuni:
Nu este alcool, sau alt produs de viciu. Totul este absolut legal si nu este MLM.
[/quote]

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 24 2011, 10:00 AM
Mesaj #56

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Henry Bryant @ Apr 24 2011, 06:05 AM) *
Sunt un investitor romano-canadian interesat sa va cunosc personal. Adresa mea de email este henric49b@yahoo.ca .

Mentiuni:

De curiozitate : pacalesti pe cineva cu textu' asta lung pe care il pui pe toate forumurile posibile ?

+Quote Post
Vizitator_musafir.
mesaj Apr 24 2011, 08:03 PM
Mesaj #57

Guests

mai, daca ai asa beton afacere, meri la o banca si ia un credit. prost sa fii sa-ti vinzi pontul altuia cand poti sa iei tu toti banii.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj May 31 2011, 10:24 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (newpartner @ Jan 12 2010, 09:33 PM) *

Mentiuni:

Daca mai e valabil as dori un raspuns pe isageb@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_aurelian.
mesaj Dec 8 2011, 08:41 PM
Mesaj #59

Guests

salutare!!!Pe hartie toate afacerile sunt ok,dar in practica.....

trebuie sa ai mare grija sa nu ti fure cineva ideea.dc esti din bucuresti poate ai timp de o bere,asta daca mai este valabila afacerea.

bafta si succese

relutzu99@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_VanghelicaX.
mesaj Dec 9 2011, 07:36 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Ion @ May 31 2011, 10:24 AM) *
Daca mai e valabil as dori un raspuns pe isageb@yahoo.com

"Am ajuns la concluzia ca nu pot si nu merita sa continui fara o finantare adecvata. Nu am posibilitatea sa ma mai finantez singur"...

interesanta expunere de motive. totusi am cateva intrebari:
1. unde este "customer care" - pentru ca fara o considerare activa a pionului "client" in orice afacere arata ca palnul de afaceri nu are ca scop o dezvoltare durabila a acesteia si orientarea catre ceea ce se numeste "brand"

2. daca ai vanzarile pe crestere si o piata formata, ce-ai facut cu profitul realizat in perioada de activitate? pentru ca din cele prezentate nu reiese o actiune de reinvestire....de ce nu?....nu ai incredere in business planul tau?...mrrrr!

nope!...savureaza-ti 4x4 si Vertu-ul....sau htc.....sau ce-o fi...

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 05:29 PM