IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> In ce colturi ale Europei mergem la ski?
Cici11
mesaj Oct 4 2016, 02:46 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 4-October 16
Utilizatorul numarul: 34 940

Buna!
Am deschis acest topic pentru ca imi doresc foarte mult sa merg la ski in cat mai multe tari si sper sa adun aici cat mai multe recomandari. Pe partiile din Romania am tot fost in ultimii ani si cred ca e momentul sa vizitez alte locuri, sa vad cum sunt si alti oameni si sa ma bucur de alte peisaje. Totusi, nu vreau sa arunc cu banii pe fereastra, pentru ca bugetul nu ma ajuta foarte mult, e destul de restrans. M-am tot uitat pe internet dupa ofertele agentiilor de turism si m-am oprit la Karpaten. Initial, m-am uitat pentru Bulgaria, dar chiar mi s-au parut in regula si pachetele pentru Austria.
Voi unde mergeti, unde ati fost si cat v-a costat? Ati mers pe cont propriu sau ati apelat la anumite agentii de turism?
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_Crs.
mesaj Dec 18 2018, 03:03 PM
Mesaj #2

Guests

Depinde foarte mult de bugetul alocat. O iesire la ski de o saptamana e in cel mai "standard" caz, cu organizare proprie spre 550-800 de eur (transport, cazare, skipass, mancare). Ideal sa fiti mai multi sa luati o pensiune cu totul. Daca tii la buget, poti sa iei langa statie de skibus, nu langa partie, sau chiar intr-un orasel de langa.
Pe cont propriu ar fi cel mai ieftin, daca sunteti un grup constant. Cazarea o gasesti pe siteurile locale sau specializate, iar la avion poti sa vanezi ofertele companiilor de linie de la inceput de noiembrie (cu 100 - 120 de eur cu echipament inclus).

Altfel poti sa incerci iesirile agentiilor specializare (ex snowfest, fresh-meat, etc) - iesi pe la 800-900 eur sa zic, cu avantajul ca daca nu sunteti grup constant pot sa se alature pe parcurs si altii. La agentii "standard" eu nu am apelat pana acum.

Austria e foarte ok atat dpdv mix si kilometri de partii, cat si instalatii moderne. In Franta si Italia mai gasesti ski in - ski out, instalatiile nu atat de noi, dar nu te gandi ca sunt nasoale - mai bune decat la noi as spune.

Locatia depinde de formatul grupului tau - as evita sa sugerez ceva, vezi in functie de nivelul de ski sa ai cat mai multi km de partie din categoria respectiva de ex. Sau daca vrei si apres-ski, exista tot felul de topuri.
Pot sa sugerez doar cateva nume, dar lista e imensa aici: Les 2 Alpes, Les 3 Valees, Livigno, Sella Ronda, orice din Dolomiti superski, pe ghetari - de ex Hintertux, Mayrhofen, St Anton, Serfaus, Sauze d'Oulx, lista continua si e foarte amestecat ce am sugerat mai sus. In Elvetia eu nu m-am dat momentan, nu imi dau seama daca merita diferenta de bani, as spune ca nu. Doar sa stai peste munte in Italia, de ex in Cervinia smile.gif

De ajuns in cele de mai sus, fie masina, fie zbor de ex in Munchen sau Milan si inchiriat masini sau transfer (ex ski-lifts.com, dar e plin netul de oferte in functie de zona).

Poti si mai aproape, Bulgaria, Ucraina, Slovacia, cu masina. Cred ca totalul e similar oricum, poate sensibil mai mic, cu mentiunea ca nr de km de partie este mai mic decat in zona din "vest", unde poti sa nici nu treci pe aceeasi partie de 2 ori daca vrei.

Si, daca ai cum, evita perioadele de vacante ale copiilor.

+Quote Post
Vizitator_Crs.
mesaj Dec 18 2018, 03:05 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Crs @ Dec 18 2018, 03:03 PM) *
Depinde foarte mult de bugetul alocat. O iesire la ski de o saptamana e in cel mai "standard" caz, cu organizare proprie spre 550-800 de eur (transport, cazare, skipass, mancare). Ideal sa fiti mai multi sa luati o pensiune cu totul. Daca tii la buget, poti sa iei langa statie de skibus, nu langa partie, sau chiar intr-un orasel de langa.
Pe cont propriu ar fi cel mai ieftin, daca sunteti un grup constant. Cazarea o gasesti pe siteurile locale sau specializate, iar la avion poti sa vanezi ofertele companiilor de linie de la inceput de noiembrie (cu 100 - 120 de eur cu echipament inclus).

Altfel poti sa incerci iesirile agentiilor specializare (ex snowfest, fresh-meat, etc) - iesi pe la 800-900 eur sa zic, cu avantajul ca daca nu sunteti grup constant pot sa se alature pe parcurs si altii. La agentii "standard" eu nu am apelat pana acum.

Austria e foarte ok atat dpdv mix si kilometri de partii, cat si instalatii moderne. In Franta si Italia mai gasesti ski in - ski out, instalatiile nu atat de noi, dar nu te gandi ca sunt nasoale - mai bune decat la noi as spune.

Locatia depinde de formatul grupului tau - as evita sa sugerez ceva, vezi in functie de nivelul de ski sa ai cat mai multi km de partie din categoria respectiva de ex. Sau daca vrei si apres-ski, exista tot felul de topuri.
Pot sa sugerez doar cateva nume, dar lista e imensa aici: Les 2 Alpes, Les 3 Valees, Livigno, Sella Ronda, orice din Dolomiti superski, pe ghetari - de ex Hintertux, Mayrhofen, St Anton, Serfaus, Sauze d'Oulx, lista continua si e foarte amestecat ce am sugerat mai sus. In Elvetia eu nu m-am dat momentan, nu imi dau seama daca merita diferenta de bani, as spune ca nu. Doar sa stai peste munte in Italia, de ex in Cervinia smile.gif

De ajuns in cele de mai sus, fie masina, fie zbor de ex in Munchen sau Milan si inchiriat masini sau transfer (ex ski-lifts.com, dar e plin netul de oferte in functie de zona).

Poti si mai aproape, Bulgaria, Ucraina, Slovacia, cu masina. Cred ca totalul e similar oricum, poate sensibil mai mic, cu mentiunea ca nr de km de partie este mai mic decat in zona din "vest", unde poti sa nici nu treci pe aceeasi partie de 2 ori daca vrei.

Si, daca ai cum, evita perioadele de vacante ale copiilor.

Daca vrei Franta, poti sa zbori in Torino.

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- Cici11   In ce colturi ale Europei mergem la ski?   Oct 4 2016, 02:46 PM
- - Constantin   Citeaza (Cici11 @ Oct 4 2016, 02:46 PM) B...   Aug 28 2017, 05:27 AM
|- - Constantin   recomand statiunea Bukovel din Ukraina. e cel mai ...   Aug 28 2017, 05:29 AM
|- - Florin   Citeaza (Constantin @ Aug 28 2017, 05:29 ...   Feb 12 2019, 09:38 AM
- - genu   Citeaza (Cici11 @ Oct 4 2016, 02:46 PM) B...   Sep 1 2017, 07:29 PM
- - genu   cel mai bine e pe cont propriu. austria , ski amad...   Sep 1 2017, 07:33 PM
- - irb   Hintertux Austria, zapada 9luni/12   Sep 10 2017, 05:23 PM
|- - FM   Mayerhofen (sau oriunde in Austria cu masina) sau ...   Sep 14 2017, 07:53 PM
- - jimeryhowits   you have absolutely right   Oct 26 2017, 07:12 AM
- - Ski Oru   Io merg in fundu gradinii si schiez o gramada.   Nov 9 2017, 01:12 PM
- - Mihai   Recomand cu caldura Austria pe cont propriu - dar ...   Nov 22 2017, 12:04 PM
- - vexlr genu   hei, mihai! nu ai un loc si pentru mine, cand ...   Nov 27 2017, 04:09 PM
|- - Vasile   Sunt deja "batran" in ale schiatului. me...   Apr 27 2018, 01:31 PM
- - roxani   Elvetia, Elvetia, Elvetia! Dupa ce iti vinzi u...   Oct 16 2018, 12:42 PM
- - mrc   Livigno   Dec 17 2018, 01:12 PM
- - Crs   Depinde foarte mult de bugetul alocat. O iesire la...   Dec 18 2018, 03:03 PM
- - Crs   Citeaza (Crs @ Dec 18 2018, 03:03 PM) Dep...   Dec 18 2018, 03:05 PM

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 10:34 AM