IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romanian Zoo. Emigrantul Roman, Categorii de imigranti
tsunami
mesaj Sep 18 2008, 11:18 AM
Mesaj #1

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

eu clasific romanii in 3 grupe, de fapt orice popor "emigrator" cu emigrare in masa (polonia, fosta iugoslavie, bulgaria, albania chiar, romania, china, india etc) se poate inscrie in aceste categorii:

1. oameni care vor ceva nou, oameni care cauta noi experiente, culturi, valori ale noii societati, si care cauta sa fie fericiti printe alte popoare. am intalnit cativa din astia. intalnesti de regula putini, nu pentru ca numarul lor ar fi mic, dar lor nu le place sa se amestece cu "romanii pur sange", nu cauta sa se organizeze cu romanii. nu de aia au plecat din romania. scopul lor e altul. n-au plecat din cauza coruptiei, din cauza lipselor materiale, culturale, sociale, au plecat, asa cum am mai aratat pentru a gasi ceva nou, pentru a cauta frumosul si-n alta parte. pentru a trai ca "altii". nu fug de romani, dar nici nu-i cauta.
multi, vorbesc cu copiii in engleza. si, sa fim seriosi, au ales o alta societate in care sa inchida ochii, la ce bun sa fortezi copilul sa se atarne de o limba pe care n-o va folosi in viitor?
ei SUNT FERICITI. am fost cu cativa la pic-nic, la o bere, in excursii scurte. ei nu mai sunt romani. scopul lor acum e sa ajunga in varful piramidei tarii in care traiesc cat mai repede. nu citesc ziare romanesti, nu cauta forumuri romanesti. scopul lor e sa concureze cu localnicii, cauta sa se pregateasca tot timpul. sunt razboinici. in telul lor nu exista romania.

mi-ar place sa cred ca sunt parte din acest grup

2.
oameni, imigranti care incearca sa insele cu atitudinea lor. se fotografiaza la volanul unui jaguar de la vreun dealer, in fata unei case scumpe, dar in fiecare vacanta sunt in romania pentru incarcarea bateriilor. vorbesc o engleza scofalcita chiar cu copiii lor in romania sau in vreun magazin din diaspora in care au observat alti romani, LOL.
merg la biserica ca la parada. "show off time". pentru acelasi motiv merg si la adunarile organizate de comunitati romanesti. acolo chiar vor sa fie "cineva" sa fie alesi sa fie cat mai sus in conducerea comunitatii.
ei vor sa prescrie altora ce sa faca si te fac sa te faca sa te simti prost daca nu faci voluntariat pentru comunitate.
sunt aprigi cititori ai ziarelor romanesti, tv romanesti. ei vor incerca totdeauna sa demonstreze prin atitudinea agresiva, violenta in fata "prostilor de romani" ca ei au ales cea mai buna decizie. ei vor incerca in permanenta sa-si demonstreze lor si tie ca cititor sau interlocutor ca EI au luat decizia cea mai buna. orice imbunatatire a situatiei din romania, "ii sperie". ei merg tot timpul cu spatele. nu pentru ca le-ar fi imposibil sa mearga cu fata, dar nu le ramane timp pentru asta. tot timpul se uita in spate, de unde au plecat pentru comparatia permanenta cu situatia romaniei

3.
oameni care, indiferent unde s-ar afla, vor muri romani.
indiferent ce se intampla, unde vor ajunge, in romania e cel mai bine. orice altceva, pute.
"avem plajele cele mai frumoase"
"avem cele mai bune vaci"
"avem masinile cele mai bune, in special loganul"
"in angila, australia, sunt niste prosti ca merg pe partea celalalta a strazii"
"americani-s idioti, au si acum sistemul de masura in inci"
"NOI SUNTEM EUROPENI"
ei sunt bolnavi. au plecat si au dat-o chix. n-au facut o reala evaluare a situatiilor. ei sufera de sindromul romanesc. le e frica sa devina altceva, altcineva, sa "iasa din cutia lor"
le e frica, sau nu mai pot merge inapoi din motive materiale.
in special le e frica de faptul ca lumea va rade de ei, pentru ca reintoarcerea este dovada ca au luat o decizie proasta emigrand.
sunt patetici si incearca atunci sa raspandeasca zvonul ca "s-au sacrificat pentru copii" si copiii lor.... LLLLOL, acolo e insa adevarata lovitura. LOR, copiilor NU LE PASA. dar nici copiii nu-s fericiti in sanul familiei. acasa sunt OBLIGATI sa vorbeasca in romaneste, asa ca sunt nerabdatori sa-si intalneasca prietenii, colegii cu care se pot intelege mult mai bine decat cu parintii. abia asteapta sa plece de acasa cand va sosi momentul.
alta lovitura uriasa?
cand copiii lor prezinta parintilor prietena/prietenul nevorbitor de romana (ce blasfemie, LLLOL), negrii, chinezi, indieni, arabi, tigani. iisuse!!!! ei nu pot suporta o asemenea rusine.
partea buna (daca exista parte buna) este ca odata si-o data se vor obisnui si resemna. dar in general ii compatimesc. ei nu sunt fericiti

bieniteles ca-s cosniderat o oaie neagra.
romanilor "adevarati" le e rusine cu mine si ei o copmatimesc pe mandra mea pentru ca a incaput pe mainile unui netrebnic fara dumnezeu.
well, pentru mine e un lucru de care-s mandru. sa fiu rejectat de comunitatea romaneasca.
nu caut sa evit romanii, dar nici nu-i caut in mod special.

mersi pentru rabdare

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Treimere.
mesaj Sep 18 2008, 11:56 AM
Mesaj #2

Guests

Ce inteleg eu dintr-o astfel de clasificare este ca tu imparti romanii din afara in trei categorii doar pentru a privilegia prima categorie.

Prima categorie inseamna, la randul ei, a privilegia calitatea de cetatean al lumii in fata calitatii de a fi roman.

Nu cred ca e ceva de comentat privind optiunea de a fi in primul rand "cetatean al lumii". Fiecare alege ce vrea sa fie. Procedeul retoric prin care scoti asta in evidenta e evident sofist.

Eu as prefera comunitati puternice de romani care sa cultive diferenta si faptul de a fi roman.

A fi roman nu cuprinde nici o calitate negativa, decat in capul celor ce se urasc pe sine.

Aud de atatea ori expresia asta: "tara de ...", ca mi s-a luat. Si recunosc, ca si in mintea apare dupa o deplasare mai lunga in Vest sau dupa doua saptamani de vacanta in Spania.

Dar acest "tara de ..." e un fel de ura de sine neputincioasa. Ar trebui sa fim mai mandri ca suntem romani, chiar daca nu avem de ce.

+Quote Post
Vizitator_Comentatoru.
mesaj Sep 18 2008, 12:18 PM
Mesaj #3

Guests

Amice tsunami!

Din ceea ce spui tu reiese ca ai un complex de inferioritate ca esti roman, oarecum ascuns in subconstient. Desi partial ai dreptate mi se pare categorisirea asta a ta cam trasa de coada. Te crezi destept si special ca faci parte din prima categorie (ai tinut sa mentionezi asta) dar nu esti.
Personal ma regasesc partial in toate din cele 3 categorii si la fel foarte multi romani emigranti, ceea ce desfiinteaza clasificarea ta.

P.S. Cei care te vad ca "oaie neagra" probabil ca au motiv. Analizeaza-ti atitudinea si poate o sa vezi viata mai obiectiv.

+Quote Post
Vizitator_Un Trecator Grabit.
mesaj Sep 18 2008, 03:01 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (tsunami @ Sep 18 2008, 11:18 AM) *
ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

eu clasific romanii in 3 grupe, de fapt orice popor "emigrator" cu emigrare in masa (polonia, fosta iugoslavie, bulgaria, albania chiar, romania, china, india etc) se poate inscrie in aceste categorii:

1. oameni care vor ceva nou, oameni care cauta noi experiente, culturi, valori ale noii societati, si care cauta sa fie fericiti printe alte popoare. am intalnit cativa din astia. intalnesti de regula putini, nu pentru ca numarul lor ar fi mic, dar lor nu le place sa se amestece cu "romanii pur sange", nu cauta sa se organizeze cu romanii. nu de aia au plecat din romania. scopul lor e altul. n-au plecat din cauza coruptiei, din cauza lipselor materiale, culturale, sociale, au plecat, asa cum am mai aratat pentru a gasi ceva nou, pentru a cauta frumosul si-n alta parte. pentru a trai ca "altii". nu fug de romani, dar nici nu-i cauta.
multi, vorbesc cu copiii in engleza. si, sa fim seriosi, au ales o alta societate in care sa inchida ochii, la ce bun sa fortezi copilul sa se atarne de o limba pe care n-o va folosi in viitor?
ei SUNT FERICITI. am fost cu cativa la pic-nic, la o bere, in excursii scurte. ei nu mai sunt romani. scopul lor acum e sa ajunga in varful piramidei tarii in care traiesc cat mai repede. nu citesc ziare romanesti, nu cauta forumuri romanesti. scopul lor e sa concureze cu localnicii, cauta sa se pregateasca tot timpul. sunt razboinici. in telul lor nu exista romania.

2.
oameni, imigranti care incearca sa insele cu atitudinea lor. se fotografiaza la volanul unui jaguar de la vreun dealer, in fata unei case scumpe, dar in fiecare vacanta sunt in romania pentru incarcarea bateriilor. vorbesc o engleza scofalcita chiar cu copiii lor in romania sau in vreun magazin din diaspora in care au observat alti romani, LOL.
merg la biserica ca la parada. "show off time". pentru acelasi motiv merg si la adunarile organizate de comunitati romanesti. acolo chiar vor sa fie "cineva" sa fie alesi sa fie cat mai sus in conducerea comunitatii.
ei vor sa prescrie altora ce sa faca si te fac sa te faca sa te simti prost daca nu faci voluntariat pentru comunitate.
sunt aprigi cititori ai ziarelor romanesti, tv romanesti. ei vor incerca totdeauna sa demonstreze prin atitudinea agresiva, violenta in fata "prostilor de romani" ca ei au ales cea mai buna decizie. ei vor incerca in permanenta sa-si demonstreze lor si tie ca cititor sau interlocutor ca EI au luat decizia cea mai buna. orice imbunatatire a situatiei din romania, "ii sperie". ei merg tot timpul cu spatele. nu pentru ca le-ar fi imposibil sa mearga cu fata, dar nu le ramane timp pentru asta. tot timpul se uita in spate, de unde au plecat pentru comparatia permanenta cu situatia romaniei

3.
indiferent ce se intampla, unde vor ajunge, in romania e cel mai bine. orice altceva, pute.
"NOI SUNTEM EUROPENI"
ei sunt bolnavi. au plecat si au dat-o chix. n-au facut o reala evaluare a situatiilor. ei sufera de sindromul romanesc. le e frica sa devina altceva, altcineva, sa "iasa din cutia lor"
in special le e frica de faptul ca lumea va rade de ei, pentru ca reintoarcerea este dovada ca au luat o decizie proasta emigrand.
sunt patetici si incearca atunci sa raspandeasca zvonul ca "s-au sacrificat pentru copii" si copiii lor.... LLLLOL, acolo e insa adevarata lovitura. LOR, copiilor NU LE PASA. dar nici copiii nu-s fericiti in sanul familiei. acasa sunt OBLIGATI sa vorbeasca in romaneste, asa ca sunt nerabdatori sa-si intalneasca prietenii, colegii cu care se pot intelege mult mai bine decat cu parintii. abia asteapta sa plece de acasa cand va sosi momentul.
alta lovitura uriasa?
cand copiii lor prezinta parintilor prietena/prietenul nevorbitor de romana (ce blasfemie, LLLOL), negrii, chinezi, indieni, arabi, tigani. iisuse!!!! ei nu pot suporta o asemenea rusine.
partea buna (daca exista parte buna) este ca odata si-o data se vor obisnui si resemna. dar in general ii compatimesc. ei nu sunt fericiti

romanilor "adevarati" le e rusine cu mine si ei o copmatimesc pe mandra mea pentru ca a incaput pe mainile unui netrebnic fara dumnezeu.
well, pentru mine e un lucru de care-s mandru. sa fiu rejectat de comunitatea romaneasca.

mersi pentru rabdare

Buna ziua,

Interesanta clasificare si este cit se poate de adevarata.
Consider ca fac parte din prima categorie.

Este adevarat ca trebuie sa-ti asumi "oprobiul" altor romani (din tzara, Canada, etc) ca vrei sa fii diferit de altzi, dar asta este "crucea pe care ar trebui sa o purtam".
La fel cum spuneatzi mai sus, nu alerg sa caut pe totzi romani din Canada dar nici nu ascund faptul ca sint roman.

Ce ma oboseste cu adevarat la anumite persoane sint urmatoarele aspecte:
1. Aerele de superioritate (indiferent: Canada, Romania, etc).
2. "Luatul la mistho"
3. Ce masina tare am, ce vacantza am facut si tu nu ai facut, bla, bla

Prima categorie este intr-adevar greu de gasit.

+Quote Post
Vizitator_Adnana.
mesaj Sep 18 2008, 03:49 PM
Mesaj #5

Guests

Stimate Domn sau Doamna (tsunami),

Si eu sunt romanca plecat a din Romania direct de pe bancile facultatii in urma cu 5 ani, timp in care am lucrat si am calatorit in peste 25 de tari. Am vazut multe lucruri frumoase si urate in lumea asta. Am vazut tari pe langa care Romania parea Paradis din pct de vedere economic si totusi in care m-am simtit atat de bine primita. Am vazut mai toate tarile vestice, unde orice ai face si oricat de bun ai fi traiesti si mori ca un stain, niciodata acceptat. Cu alte cuvine am vazut atatea culturi si oameni, atat de diferiti incat am tras o singura concluzie pe care as vrea sa-o impart cu Dv si cu restul: oamenii NU se impart in categorii. Ei au bune si rele intr-un singur ambalaj, si desi pot avea anumite trasaturi mai pronuntate, generalizarea e nedreapta si doare.

Pe mine oare in ce categorie m-ati clasifica spre exemplu: am plecat din tara scarbita de coruptie si lipsa de sanse, am ramas in lume sa descopar oameni si culturi, am crescut pe propiile puteri luand suturi de la viata si oameni, dar continuand sa nu generalizez experientele mele la intreaga lume. Nu fac parte din nici o comunitate roamneasca, dar cu siguranta daca intalnesc romani intr-un magazin imi e drag sa vorbesc cu ei in limba mea. O sa imi educ copii in 3 limbi: romana pentru a nu-i creste cu sentimentul de dezradacinare si pentru ca nu au de ce sa le fie rusine ca sunt romani, limba tarii in care ma voi stabilii din utilitate si respect, engleza pentru a se integra usor oriunde. Imi e in continuare sila de coruptia din tara, dar petrec cu drag vacante in Romania si imi e dor de partile ei bune si de oamenii ei buni. Inca mai cred ca mancarea romaneasca e cea mai buna pe care am mancat-o vreodata si ca romanii, pe langa manelisti si mioritici sunt si printre cei mai calzi si mai primitori oameni din culturile cu care am interactionat. Nu ma dau mare cu masina pe care o am, dar nici nu o sa iau metroul pentru a pare ca sunt la acelasi nivel cu cei pe care i-am lasat in tara. Imi asum ce sunt si sunt mandra de asta... cu partile mele bune si cu tarele de personalitate inevitabile... Deci... putin din fiecare categorie descrisa de Dv.

In plus, mie personal mi se pare o mojicie si un parvenitism sa-mi reneg tara si originile si sa spun ca odrasla mea nu are nimic de castigat prin faptul ca vorbeste limba tarii lui de bastina si ii este cunoscuta cultura din care provine. Cu atat mai mult cu cat in ziua de astazi multi-culturalitatea este notiunea pe care se pune cel mai mare accent. Oare de ce as vrea sa-i reneg posibilitatea copilului meu de a stii inca o limba... chiar si una atat de 'neimportanta' cum e limba pe care o vorbeste mama lui, in conditiile in care oamenii au murit de-a lungul istoriei pentru a-si castiga acest drep. Stiu, probabil ma veti contrazice spunandu-mi ca ce se naste din pisica nu mai mananca soareci azi... ci kitty-cat-food... dar va voi contrazice cand primul sunet scos de aceasta creatura va fi tot 'miau'

Va doresc numai bine,
Adnana

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 18 2008, 04:05 PM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Citeaza (Treimere @ Sep 18 2008, 12:56 PM) *
Ce inteleg eu dintr-o astfel de clasificare este ca tu imparti romanii din afara in trei categorii doar pentru a privilegia prima categorie.

lista e deschisa.
se mai pot adauga categorii, se mai pot completa categoriile existente.
asa vad eu imigrantii la ora actuala

Citeaza (Comentatoru @ Sep 18 2008, 01:18 PM) *
Amice tsunami!

Din ceea ce spui tu reiese ca ai un complex de inferioritate ca esti roman, oarecum ascuns in subconstient. Desi partial ai dreptate mi se pare categorisirea asta a ta cam trasa de coada. Te crezi destept si special ca faci parte din prima categorie (ai tinut sa mentionezi asta) dar nu esti.
Personal ma regasesc partial in toate din cele 3 categorii si la fel foarte multi romani emigranti, ceea ce desfiinteaza clasificarea ta.

P.S. Cei care te vad ca "oaie neagra" probabil ca au motiv. Analizeaza-ti atitudinea si poate o sa vezi viata mai obiectiv.

1. asa e, ma cred destept si special. ce-i rau in asta?
2. n-am nici un complex de inferioritate datorita faptului ca m-am nascut in romania. drept dovada nici nu-mi scot pasaportul canadian decat in fata politiei de circulatie. din fericire, pana acum n-a fost nevoie, dar, poti crede ce vrei. e libertate
3. atitudine n-am de ce sa mi-o revizuiesc. nu prea ma intereseaza ce cred altii si n-o sa ma schimb doar pentru a face pe plac altora. nu este modelul meu in viata

Citeaza (Un Trecator Grabit @ Sep 18 2008, 04:01 PM) *
Prima categorie este intr-adevar greu de gasit.

nu cred ca e greu de gasit, sunt mult mai usor de gasit primele categorii. se aduna usor in locuri binedefinite.

Citeaza (Adnana @ Sep 18 2008, 04:49 PM) *
Stimate Domn sau Doamna (tsunami),

Si eu sunt romanca plecat a din Romania direct de pe bancile facultatii in urma cu 5 ani, timp in care am lucrat si am calatorit in peste 25 de tari. Am vazut multe lucruri frumoase si urate in lumea asta. Am vazut tari pe langa care Romania parea Paradis din pct de vedere economic si totusi in care m-am simtit atat de bine primita. Am vazut mai toate tarile vestice, unde orice ai face si oricat de bun ai fi traiesti si mori ca un stain, niciodata acceptat. Cu alte cuvine am vazut atatea culturi si oameni, atat de diferiti incat am tras o singura concluzie pe care as vrea sa-o impart cu Dv si cu restul: oamenii NU se impart in categorii. Ei au bune si rele intr-un singur ambalaj, si desi pot avea anumite trasaturi mai pronuntate, generalizarea e nedreapta si doare.

Pe mine oare in ce categorie m-ati clasifica spre exemplu: am plecat din tara scarbita de coruptie si lipsa de sanse, am ramas in lume sa descopar oameni si culturi, am crescut pe propiile puteri luand suturi de la viata si oameni, dar continuand sa nu generalizez experientele mele la intreaga lume. Nu fac parte din nici o comunitate roamneasca, dar cu siguranta daca intalnesc romani intr-un magazin imi e drag sa vorbesc cu ei in limba mea. O sa imi educ copii in 3 limbi: romana pentru a nu-i creste cu sentimentul de dezradacinare si pentru ca nu au de ce sa le fie rusine ca sunt romani, limba tarii in care ma voi stabilii din utilitate si respect, engleza pentru a se integra usor oriunde. Imi e in continuare sila de coruptia din tara, dar petrec cu drag vacante in Romania si imi e dor de partile ei bune si de oamenii ei buni. Inca mai cred ca mancarea romaneasca e cea mai buna pe care am mancat-o vreodata si ca romanii, pe langa manelisti si mioritici sunt si printre cei mai calzi si mai primitori oameni din culturile cu care am interactionat. Nu ma dau mare cu masina pe care o am, dar nici nu o sa iau metroul pentru a pare ca sunt la acelasi nivel cu cei pe care i-am lasat in tara. Imi asum ce sunt si sunt mandra de asta... cu partile mele bune si cu tarele de personalitate inevitabile... Deci... putin din fiecare categorie descrisa de Dv.

In plus, mie personal mi se pare o mojicie si un parvenitism sa-mi reneg tara si originile si sa spun ca odrasla mea nu are nimic de castigat prin faptul ca vorbeste limba tarii lui de bastina si ii este cunoscuta cultura din care provine. Cu atat mai mult cu cat in ziua de astazi multi-culturalitatea este notiunea pe care se pune cel mai mare accent. Oare de ce as vrea sa-i reneg posibilitatea copilului meu de a stii inca o limba... chiar si una atat de 'neimportanta' cum e limba pe care o vorbeste mama lui, in conditiile in care oamenii au murit de-a lungul istoriei pentru a-si castiga acest drep. Stiu, probabil ma veti contrazice spunandu-mi ca ce se naste din pisica nu mai mananca soareci azi... ci kitty-cat-food... dar va voi contrazice cand primul sunet scos de aceasta creatura va fi tot 'miau'

Va doresc numai bine,
Adnana

buna adnana (putem sa ne tutuim fara probleme; politetea nu sta in plural si pe forum ar trebui sa fim toti egali, imi place "english way")

problema este in ce categorie te incluzi tu singura. asta-i cel mai important lucru.
si in categoria respectiva, ar trebui sa fii fericita fara importanta de ceea ce cred altii.
pareerea mea n-ar trebui sa te influenteze catusi de putin in viata. poate ai putin din fiecare categorie, poate esti o "categorie" mai speciala.
daca eu pe tine te introduc intr-o categorie pe baza a ceea ce ai scris tu aici, as putea sa ma insel, si, fara sa vreau sa te insult. departe de mine

e libertate, alegeti singuri.

eu n-am nevoie de permisiunea altora sa fiu fericit.
imi definesc singur asta si incerc sa fiu tenace in lupta pentru fericire.

o seara placuta

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Romanian Canadian.
mesaj Sep 18 2008, 05:09 PM
Mesaj #7

Guests

ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

2.

3.
"NOI SUNTEM EUROPENI"
alta lovitura uriasa?

mersi pentru rabdare

Cit se poate de adevarat ce ai scris. Nici ca puteam spune mai bine. Mai este categoria romanilor care traiesc fizic in strainatate dar psihic in Romania. In felul asta ajung sa isi piarda viata de pomana pentru ca propriuzis nu apartin nici unei tari.
Am intilnit dupa aia romani care nu pot sta departe de romani si tot ce fac, fac sa poata sa se dea mari in fata altor romani din Canada sau US sau whatever.
Ma consider parte din prima categorie si cred ca cei din aceasta categorie sunt probabil si cei mai patrioti tocmai pentru faptul ca nu se implica asa de mult in aceste comunitati de romani. In general comunitatile de romani fac parte din categoria a doua...de "show off" si cei din categoria una se scirbesc destul de repede de ele...ei vor sa arate copiilor ce este frumos despre Romania si sa ii faca mindrii de Romania. Nu vor sa le arate Revelioane cu manele sau oameni lipsiti de caracter. Stiu intr-un fel ca ferindu-i de "adevar" adica si de partea negativa a romanilor s-ar putea sa aiba deceptii in viitor, dar avind in vedere ca sansele sa se mute inapoi in romania sunt minime cred ca este cea mai buna alegere.

+Quote Post
Vizitator_Eugen TEODORESCU.
mesaj Sep 19 2008, 02:28 AM
Mesaj #8

Guests

Buna ziua tuturor,

Un interesant punct de vedere din partea lui "Tsunami" dar mi se pare ca lucrurile sint putin mai complicate decit apar la prime vedere. In ceea ce ma priveste, am depus actele pentru plecare definitiva din tara in anul de gratie 1978 "din motive medicale"! Am fost, sint si voi ramine "alergic la prosti, mitocani, mirlani si alte creaturi de acest gen". Au trecut 3 ani fara nici un raspuns din partea Ministerului de Interne de pe atunci; si atunci, in vara anului 1981, am decis impreuna cu cei din "gasca" respectiva sa trecem frontiera in Yugoslavia cu scopul de a "poposi" ceva vreme in Italia cu scopul final, Statele Unite. Dar cum nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din tirg, "prietenii nostri Yugoslavi" ne-au prins si ne-au dat inapoi colegului Ceausescu. A urmat bineinteles "masajul' de rigoare dupa care 6 luni de inchisoare pentru "Tentativa de trecere frauduloasa a frontierei" in conformitate cu Codul Penal de pe atunci. Mi-am ispasit pedeapsa cu pricina si in final, in vara anului 1984 am primit aprobarea pentru plecare definitiva din tara si stabilirea in SUA cu statut de refugiat politic.Unde vroiam de fapt sa ajung ? Sint plecat din Romania de 24 de ani - am fost tentat sa ma duc pentru ca mi-e dor de Tara, de locurile unde m-am nascut si copilarit, nu de poporul romin!
Este poporul care m-a scuipat, huiduit, batjocorit si categorisit "tradator de tara" in urma cu 30 de ani.
Sint lucruri care probabil se uita, dar in mod sigur nu pot fi iertate.
La vremea respectiva, instinctul de conservare a fost ceea ce m-a determinat sa plec de acasa - este datoria sobolanului sa paraseasca o corabie care se scufunda!
Ceea ce s-a si intimplat!
Au trecut aproape 20 de ani de la Craciunul lui '89 ( Nu, n-a fost o Revolutie; n-a fost decit o mirsava si perversa lovitura de stat! Ticalosi care au sacrificat singele si vietile unor copii naivi si plini de sperante ca sa-si pregateasca viata prospera de porci ordinari pe care o duc astazi si pe care cei din Romania ii cunosc foarte bine ! Sint "celebritatile" de astazi.
La ce-mi foloseste de exemplu o vacanta in Romania?
Sa vad ca s-au gasit bani pentru case de curve dar nu sint bani pentru copii din orfelinate si spitale?
Sa vad ca s-au gasit bani pentru cazinouri dar nu pentru batrini, pensionari sau oameni care nu stiu sa fure?
Sa vad ca exista la gitul tiganilor de pe Litoral mai mult aur decit in Tezaurul National?
Sa-l vad la TV pe "regele" sau"imparatul" tiganilor? Sau pe imbecilul ala de becali? Care dupa parerea multora de pe aici - in frunte cu mine - nu este altceva decit o eroare genetica. Sau mai pe scurt, un mirlan cu bani ( care, intre noi fie vorba,va trebuie sa-mi plateasca o suma exorbitanta de bani pentru a avea deosebita onoare de a sterge minunatul meu ciine la .... Cu limba)
In final, ce sa va mai spun? Imi pare nespus de rau, dar voi ramine totusi Roman.
Un Roman cu pasaport American in buzunar.
Va multumesc pentru atentia acordata.

+Quote Post
Vizitator_Sorin.
mesaj Sep 19 2008, 04:05 AM
Mesaj #9

Guests

"Este poporul care m-a scuipat, huiduit, batjocorit si categorisit "tradator de tara" in urma cu 30 de ani."

romanul e foarte influentabil; daca conducatorul iubit (si au mai fost si altii dupa Ceausescu) zice ca meriti sa fii scuipat asa ai sa fii:) imi pare rau dar asta e adevarul.

+Quote Post
Vizitator_Checu.
mesaj Sep 19 2008, 06:05 AM
Mesaj #10

Guests

ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

2.

3.
"NOI SUNTEM EUROPENI"
alta lovitura uriasa?

mersi pentru rabdare

Hai sa fac si eu o categorisire daca tot se poarta:

1. Romani care s-au saturat de situatia din tara si nu mai suporta insolenta autoritatilor, bataia de joc a politicienilor aglomeratia, nesimtirea etc. si vor sa scape din acest chin.

2. Romani care pleaca pentru castig (vezi cazul capsunarilor si nu numai)

3. Romani care pleaca la studii si raman pe acolo (cum e si cazul meu)

4. Romani care se casatoresc in strainatate (din dragoste - cei care se casatoresc din interes intra la punctul 2. wink.gif)

5. Sasii din Ardeal

6. Delegati diplomatici ai statului

7. Romani cu situatii diverse care nu se inscriu in cele de mai sus.

Acum cateva completari pentru fiecare punct:

1. acestia au scapat de chinul din tara si au dat de chinul din strainatate. Poate ca ajunsi in orase mai mici nu mai este aglomeratie, poate nici nesimtire a oamenilor de pe strada (daca nesimtirea asta se datoreaza bunei cresteri sau aplicarii de amenzi nu pot sa spun) insa dau peste o oarecare adversivitatea nativa a bastinasilor fata de straini care ia diverse forme cu toate ca este de altfel tinuta foarte bine in frau. In rest politica se face cu acelasi fel de aranjamente ca pe la noi (desi nu se injura si balacaresc in acelasi mod). Insa prin faptul ca in tarile civilizate exista un sistem mult mai bine organizat decat la noi romanii care vin gasesc o anumita satisfactie si motivatie sa ramana.

2. In functie de calificare si de situatia dreptului de munca din tara de destinatie are fiecare sanse destul de mari sa castige bine.

3. In functie de tara de destinatie studentii care termina pot ramane acolo sa lucreze si fac destul de bine. Prin nivelul de dezvoltare al industriei exista posibilitati foarte bune de dezvoltare. In situatia ideala specialistii care au studiat in strainatate se vor intoarce candva acasa in Romania si vor aplica si acolo ce au invatat in strainataturi.

4. Bravo lor! daca le merge bine ma bucur sincer pentru ei. La urma urmei dragostea este cel mai de pret lucru pe care il avem si il putem darui cuiva. Daca dragostea daruita vine si inapoi atunci viata e cu adevarat frumoasa.

5. Au plecat aproape toti inapoi in Germania din motive lesne de inteles.

6. Asta e meseria lor.

7. Va las pe dumneavoastra aici sa completati lista.

Cu bine,

C.

+Quote Post
Vizitator_hagakure.
mesaj Sep 19 2008, 06:08 AM
Mesaj #11

Guests

Catre bajetul auto-intitulat dintr-un elan razboinico-asiatic (probabil nejustificat) "tsunami", precum si alti categorisipitori --
Sa te scremi sa emani trei categorii si din aceeasi miscare, socotita drept naturalo-abila, sa te incadrezi in cea care ti se pare a mai tare denota vasta imaginatiune.
Din modesta experienta proprie de doisprezece ani de strainatate in firma multinationala, in treacat fie spus timp suficient pentru a ajunge in bransa princiara a domeniului meu de activitate, asta-i: spui prosteli, sau vax albina crema puca, daca preferi.
Fara a fi legat de tara cea veche prin altceva in afara de familie, totusi m-am intors pentru a oferi copiilor mei sansa unei copilarii, unei vieti de familie, precum si a unor scolarizari elementare si medii mai bune decat in alde sua, canada etc. Nu ma dau tare cu masini, case etc., desi sincer ma cam incearca o banuiala ca nu vei accede vreodata, asa razboinic cum esti, la gradul de bunastare pe care mi-l pot permite, daca vroi.
Si acum raspunde la intrebarea de baraj: In ce categorie ne incadrezi, pe mine si pe cei ca mine, drag vacsuletzule?
Hai, fa valuri, sa ne instruim despre care-i treaba cu numele. UDA-NE!!!
Si inca ceva - pune ce ai scris intr-un raft si reciteste peste 10 ani, ce ai sa mai razi de imberbitatea dovedita de propria-ti mai tanara precum si, vai, destul de modesta (dar ingamfata!) persoana.
Gata, ca am treaba.

+Quote Post
Vizitator_hagakure.
mesaj Sep 19 2008, 06:55 AM
Mesaj #12

Guests

Ah, am uitat o mica chestiune, o spun si am terminoiu:
Tot catre acelasi: canada este o tara de pauperi infrigurati, te salut micutzule (va rog, notati majusculele, denota respectul).
Pe regiuni: mafie chinezeasco-indiana sinistra, in toate domeniile (notari chinezi, real estate agents chinezi, lucratori la banca chinezi, vanzatori si cumparatori de real estate chinezi, toti mana in mana, ca sa dau un exemplu bazat pe proprie experienta, dintr-un set de domenii conexe) si droguri (vancouver east, dar nu numai) in bc, indienii care PUTE (pe bune, tot din proprie experienta, dar stie oricine care a mers in lift cu vreunul de acolo) si ARE mafie (tot precum in bc) in toronto, pierderea de timp pe bani minusculi a quebecosilor.
Am uitat cumva vantul din toronto, frigul din quebec si ploaia din van? Ah, si casele din carton, ca nu sunt de lemn. Preturile care crescura enorm la real estate? Hai ca-i tare in ca.
Merem cu tsunami in ca?
Cand l-o plezni canceru, sa vezi cum bate apa 4-6 luni pana il vede un specialist, ca e pe gratis cu asigurarile de sanatate (de fapt, nu peste tot, in bc e o taxa fixa, ceva ca la 100 cad pe familie), dar au uitat sa mentioneze cozile la care stai cu orele/zilele cu copilul racit bocna la medic, ca sa ii dea un paracetamol. Buah, vorba unui mare prieten al meu.

+Quote Post
Vizitator_Horia.
mesaj Sep 19 2008, 08:03 AM
Mesaj #13

Guests

ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

1. oameni care vor ceva nou, nu citesc ziare romanesti, nu cauta forumuri romanesti. scopul lor e sa concureze cu localnicii, cauta sa se pregateasca tot timpul. sunt razboinici. in telul lor nu exista romania.

Esti pe naiba. Ca dovada ca citesti acest forum romanesc. Ai vrea sa faci parte din categoria pe care singur ai definit-o dar din pacate aceasta categorie nu exista, esti roman, e o tampenie sa iti negi originile. Cine incearca asta va fi un frustrat permanent.

+Quote Post
Vizitator_zorex.
mesaj Sep 19 2008, 08:08 AM
Mesaj #14

Guests

Tsunami vs. hagakure. Nu pot decat sa spun ca in opinia mea aceasta e o mare problema a diasporei. Intotdeauna se va gasi cineva sa afirme o chestie oarecare si apoi alt roman, a fi bine inteles, alt roman va sari cu multe contraargumente. Cata vreme "debate"-ul ramane debate si nu coboara in zone suburbane e o placere sa savurezi schimbul de argumete si motivatii. Odata cazut in derizoriu lumea se plictiseste si iese din sala... Ref la speta noastra, hagure a adus in discutie o alta categorie, care intr-adevar lui tsunami i-a scapat. E vorba de romanii care pleaca din Ro din MNC-uri in head-quarters sau alte filiale dar in alte tari. Intr-adevar asta e visul oricarui specialist/manager din Ro sa fie promovat si sa ajunga la head-quarter. Problemele care apar acolo sunt multe si destul de dificile. Din proprie experienta va spun doar ca familia e cea care are de suferit. Sotia nu va avea un job, iar daca in tara are si ea cariere ei si jobul ei ii va fi greu sa renunte si sa o ia de la capat in alta parte. Copii trebuie stramutati, cat sunt mici e mai usor cand au inceput deja scoala e foarte dificil. Si foarte scump daca vrei sa ii trimiti la scoli in limba engleza in cazul in care nu esti in states. In plus nu ai nici o siguranta asupra urmatorului loc unde vei fi in 2-3 ani. Se poate intampla sa fii tranferat in alta locatie, sa deschizi alta piata, samd...Deci nu poti trage dupa tine toata familia iar despartirea e grea. Dupa primii trei ani ajungi sa iti dai seama de pretul pe care il platesti. Si atunci incerci sa te uiti in jur sa vezi ce alti romani mai sunt, cum te intalnesti cu ei, si realizezi ca nu vrei sa relationezi prea mult cu cei din ambasade (pun multe intrebari si devin insistenti cand incerci sa eviti). Daca esti norocos sa fie biserici ortodoxe te mai poti intalni cu alti romani dar cu care socializezi minimal, un zambet de recunoastere, o strangere de mana si cam atit. Strainii vor ramine straini pentru tine, iar tu pentru ei vei fi oricum un alt strain. Munca la birou zi de zi, si atat. Fara interactiune dupa orele de program. Ce parere aveti de aceasta categorie? Eu fac parte din ea, si nu ma simt nici bine nici rau. Mentionez ca nu imi doresc sa ma intorc de tot in Ro prea curand, desi merg acasa cel putin odata la patru-cinci luni iar vacantele le fac impreuna cu familia fie in munti in Ro fie in egipt/tunis.

+Quote Post
Vizitator_Marius din Frantza.
mesaj Sep 19 2008, 08:46 AM
Mesaj #15

Guests

ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

2.

3.
"NOI SUNTEM EUROPENI"
alta lovitura uriasa?

mersi pentru rabdare

+Quote Post
Vizitator_jiji.
mesaj Sep 19 2008, 09:05 AM
Mesaj #16

Guests

In mod paradoxal, tsunami, din atitudinea si clasamentul facut de tine, tu esti in cea de-a 2-a categorie.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 19 2008, 09:41 AM
Mesaj #17

Guests

va spui io mei ca rumanii se impart de fapt doar in doo categorii:
a) cu Logan
cool.gif fara Logan

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 19 2008, 09:43 AM
Mesaj #18

Guests

cerectura: ala cu ochelari din postul de mai sus e "b )"

+Quote Post
Vizitator_Pane Rumburak si Arabela Barbare.
mesaj Sep 19 2008, 10:22 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (antigelu @ Sep 19 2008, 09:41 AM) *
va spui io mei ca rumanii se impart de fapt doar in doo categorii:
a) cu Logan
cool.gif fara Logan

Bestiala maestre !!!!
Sa ne traiesti ca meritzi, zau asa !!

+Quote Post
Vizitator_Arabela si cu Pane Rumburak.
mesaj Sep 19 2008, 10:38 PM
Mesaj #20

Guests

Asa e!!
Dar suntem simpatici toti, nu ?? rolleyes.gif
si aia la costume, si aia cu muzicutzele prin metrou, si aia stresati de noile masini achizitionate, si...mai ales cei cu simtul umorului (ca prietenul cu diviziunea clara: "cu logan si fara" laugh.gif ).

Si... oare numai romanii se impart asa ori e natura umana? daca e natura umana de vina, atunci mai aven o sansa de integrare in europa :-))

+Quote Post
Vizitator_zoonami.
mesaj Sep 20 2008, 03:12 AM
Mesaj #21

Guests

[quote name='tsunami' date='Sep 18 2008, 11:18 AM' post='4074']
ROMANIAN ZOO
by tsunami

casting
tsunami

eu clasific romanii in 3 grupe

+Quote Post
Vizitator_cacanaru de la hamagia.
mesaj Sep 20 2008, 03:24 AM
Mesaj #22

Guests

"eu clasific romanii in 3 grupe"

care grupe nene? grupa mica grupa mijlocie si grupa mare?

auzi ba tsunamii ... tu ala care te-ai dus sa ajungi in virful piramidei .... sa muti muntii, sa schimbi geografia Canadei sau unde esti tu emigrant ... adica in care virful piramidei tata? vrei sa ajungi un CEO? sa-ti vind un pont ... daca ai 35 de ani si inca nu esti un business unit manager poti sa uiti.

Da io cred ca tu de fapt esti unu altul care a terminat chimia dar a trecut in IT doar ca se traieste mai bine in romania din IT. Fratlo, nu te mai amagii ca esti elita, ca esti mai cu motz, ca ai 3 cxxxe, ca esti un fel de zoro care sparge norma ... nu esti tata. Mai citeste odata ce timpenii debitezi.

Eu cred ca esti doar un alt frustrat.

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 20 2008, 09:20 AM
Mesaj #23

Sir Tsunami

Citeaza (zorex @ Sep 19 2008, 09:08 AM) *
Tsunami vs. hagakure. Nu pot decat sa spun ca in opinia mea aceasta e o mare problema a diasporei. Intotdeauna se va gasi cineva sa afirme o chestie oarecare si apoi alt roman, a fi bine inteles, alt roman va sari cu multe contraargumente. Cata vreme "debate"-ul ramane debate si nu coboara in zone suburbane e o placere sa savurezi schimbul de argumete si motivatii. Odata cazut in derizoriu lumea se plictiseste si iese din sala... Ref la speta noastra, hagure a adus in discutie o alta categorie, care intr-adevar lui tsunami i-a scapat. E vorba de romanii care pleaca din Ro din MNC-uri in head-quarters sau alte filiale dar in alte tari. Intr-adevar asta e visul oricarui specialist/manager din Ro sa fie promovat si sa ajunga la head-quarter. Problemele care apar acolo sunt multe si destul de dificile. Din proprie experienta va spun doar ca familia e cea care are de suferit. Sotia nu va avea un job, iar daca in tara are si ea cariere ei si jobul ei ii va fi greu sa renunte si sa o ia de la capat in alta parte. Copii trebuie stramutati, cat sunt mici e mai usor cand au inceput deja scoala e foarte dificil. Si foarte scump daca vrei sa ii trimiti la scoli in limba engleza in cazul in care nu esti in states. In plus nu ai nici o siguranta asupra urmatorului loc unde vei fi in 2-3 ani. Se poate intampla sa fii tranferat in alta locatie, sa deschizi alta piata, samd...Deci nu poti trage dupa tine toata familia iar despartirea e grea. Dupa primii trei ani ajungi sa iti dai seama de pretul pe care il platesti. Si atunci incerci sa te uiti in jur sa vezi ce alti romani mai sunt, cum te intalnesti cu ei, si realizezi ca nu vrei sa relationezi prea mult cu cei din ambasade (pun multe intrebari si devin insistenti cand incerci sa eviti). Daca esti norocos sa fie biserici ortodoxe te mai poti intalni cu alti romani dar cu care socializezi minimal, un zambet de recunoastere, o strangere de mana si cam atit. Strainii vor ramine straini pentru tine, iar tu pentru ei vei fi oricum un alt strain. Munca la birou zi de zi, si atat. Fara interactiune dupa orele de program. Ce parere aveti de aceasta categorie? Eu fac parte din ea, si nu ma simt nici bine nici rau. Mentionez ca nu imi doresc sa ma intorc de tot in Ro prea curand, desi merg acasa cel putin odata la patru-cinci luni iar vacantele le fac impreuna cu familia fie in munti in Ro fie in egipt/tunis.

corect punctat.
pentru mine a fost mai usor decat pentru unul cu copii. dar si cel cu copii...
odata cu mine a venit si seful inginerilor din state. a treia oara! copiii dupa aproape un an sunt okay, sotia invata inca limba germana. si-au vandut tot in state (tot a treia oara). acum trebuie sa stea 3 ani. cand a venit la sediul din franta, m-a scos "afara" pe mine, pe mandra si pe un coleg care o sa ne reprezinte in coreea.
se pare ca e fericit.
oricum in "strategia" enuntata de tine nu voi fi de acord niciodata cu dezmembrarea familiei. decizia de a pleca din canada pentru oportunitatea asta am luat-o de comun acord, si in toate deciziile negociate cu serviciul intra si nevasta. cariera si colegii nu vor suplinii niciodata insula de liniste de acasa

pentru ceilalti care au diferite pareri despre mine, nu ma deranjeaza. asa cum am mai spus scopul meu nu este sa-i multumesc pe toti, cu atat mai mult pe necunoscuti. e "la liber" sa credeti ceea ce vreti. nu ma deranjeaza catusi de putin. pentru cel care imi cauta nod in papura si care a gasit intr-o fraza citirea formului romanesc, o fac pentru buna dispozitie, pentru luarea pulsului si mai ales pentru parerile romanilor. voi sunteti o mica mostra a romaniei in care eu va trebui sa traiesc. trebuie sa cercetez piata inainte sa stiu la ce sa ma astept.

Citeaza (hagakure @ Sep 19 2008, 07:08 AM) *
Si acum raspunde la intrebarea de baraj: In ce categorie ne incadrezi, pe mine si pe cei ca mine, drag vacsuletzule?
Hai, fa valuri, sa ne instruim despre care-i treaba cu numele. UDA-NE!!!
Si inca ceva - pune ce ai scris intr-un raft si reciteste peste 10 ani, ce ai sa mai razi de imberbitatea dovedita de propria-ti mai tanara precum si, vai, destul de modesta (dar ingamfata!) persoana.
Gata, ca am treaba.

man, singur te clasifici. eu n-am nevoie s-o fac. parerea mea despre tine nu vreau s-o spun. poate fi considerata jignitoare pentru tine si nu vreau sa incep, de fapt sa continui, polemica pe care tu o doresti. n-am destule date despre tine. tu poate poti fi un om excelent, un vecin pe cinste si un prieten adevarat. n-as fi eu un marlan sa lovesc un asa om?
eu mi-am scris parerea asupra a 3 generale grupe de imigranti pe care i-am intalnit in drumurile mele. aceste grupari sunt insa dinamice. oameni care pot parasi o grupare si care se pot indrepta catre alta.

numele, laugh.gif laugh.gif laugh.gif
lasa numele. e imprumutat de la porecla motocicletei. mi-a placut, e deosebit, atrage atentia. nimic altceva. il poti scrie cu litere mici, cu litere de schioapete daca vrei. nu ma poate atinge.

cat despre sfatul cu ce sa fac eu cu manuscrisul meu, cred ca asta ma priveste personal. n-am nevoie de sfaturi. cand o sa am o sa le cer, deci, inapoi langa aragazul tau

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Sep 20 2008, 09:42 AM
Mesaj #24

Sir Tsunami

Citeaza (cacanaru de la hamagia @ Sep 20 2008, 04:24 AM) *
auzi ba tsunamii ... tu ala care te-ai dus sa ajungi in virful piramidei .... sa muti muntii, sa schimbi geografia Canadei sau unde esti tu emigrant ... adica in care virful piramidei tata? vrei sa ajungi un CEO? sa-ti vind un pont ... daca ai 35 de ani si inca nu esti un business unit manager poti sa uiti.

Da io cred ca tu de fapt esti unu altul care a terminat chimia dar a trecut in IT doar ca se traieste mai bine in romania din IT. Fratlo, nu te mai amagii ca esti elita, ca esti mai cu motz, ca ai 3 cxxxe, ca esti un fel de zoro care sparge norma ... nu esti tata. Mai citeste odata ce timpenii debitezi.

Eu cred ca esti doar un alt frustrat.

piramida mea este diferita de a ta si de piramida inchipuita de mother theresa. nu ma intereseaza decat ponturile valoroase. al tau nu-l consider asa de important.
emigrant, nu ma simt. poate ma voi simti in romania (deja unii ma faceti deja sa ma simt strain in romania laugh.gif ), o rezolv eu si p-asta, no worries

in rest parerile despre mine sunt la liber

o sambata placuta

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_hagakure.
mesaj Sep 20 2008, 06:49 PM
Mesaj #25

Guests

Fiind tras de limba, baiatul s-a scapat: d-aia scrie el pe forumuri, studiaza problema intoarcerii.
Si, cum ne-a spus, se va intoarce pentru ca e fericit.
Na, asta e, sa ne fie cu noroc.
Pace si prietenie, ma duc sa mai aragazesc.

+Quote Post
Vizitator_Canada/America.
mesaj Sep 20 2008, 09:57 PM
Mesaj #26

Guests

tsunami, iti pierzi vremea cu maimutele astea scribilitice.
traieste-ti viata linistit asa cum iti place, nu merita sa pierzi vremea deschizand ochii altora care nu vor sa vada si inteleaga.

+Quote Post
Vizitator_PureAbstrakt.
mesaj Sep 20 2008, 10:58 PM
Mesaj #27

Guests

Eu cred ca avem, de fapt, ca romani care traiesc in secolul 21, o nevoie mare la momentul acesta sa ne "re-definim", de unde si impulsul lui Tsunami de a "categorisi una dintre categoriile" de romani, si anume, cei plecati din tara...Si cred ca redefinirea e necesara pentru ca multe din cele invatate la scoala sunt azi desuete sau, in alte colturi de lume, dovedite incorecte. Si pentru ca vechile principii si categorii nu se mai aplica. Oricat de deschisi la minte am fi, avem nevoie sa ne re-explicam lumea si de niste principii care sa formeze o scara de valori care sa ne ajute sa ne pastram verticalitatea ca indivizi, de aceea, vrand, nevrand, apar "categoriile", ele sunt foarte utile in timpul "scolirii"...Abia dupa ce trec prin scoala sunt, de obiei, oamenii, lasati sa zburde "liber", ca altfel multi isi rup gatul ...(a se citi: nu isi gasesc locul in lume)...

E normal, e bine, e natural sa fii mandru de originea ta, dar trebuie sa fim obiectivi, macar din cand in cad, si sa privim lucrurile si de la distanta, altfel, daca nu iesim niciodata din pestera si nu intelegem ca lumea asta e mult mai mare si mai variata decat credeam noi inainte sa scoatem capul afara, nu o sa ne putem obisnui niciodata cu lumina si cu avantajele ei.
Cu siguranta, dupa 1989, aproape toate cele in care credeam noi nu au mai avut sens, pentru ca nu mai intrau in aceleasi categorii cu care fusesem obisnuiti. De unde si haosul aferent care urmeaza, inca, schimbarii...

Cred ca nu moralitatea alegerii de a ramane in tara sau a pleca trebuie luata in discutie, pentru ca, in primul rand ca indivizi, romani sau "cetateni universali' , suntem fiecare diferiti (multumim lui Dumnezeu, ca altfel toti am fi vrut sa ne facem ingineri sau mai stiu eu ce si atunci nu mai era nimeni sa construiasca efectiv case...). Si a accepta acest fapt este adevarata schimbare pe care trebuie sa o facem in mentalitatea noastra. Si nu e usor. Sa accepti ca lumea nu se invarte in jurul propriilor tale idei si ca mai sunt si altii, langa tine sau departe de tine, care gandesc altfel. Cand o sa ajungem sa acceptam asta ( si, bineinteles, ne va lovi tare mult la mandrie...) o sa ajungem si noi acolo unde ar trebui sa fim, si anume, atunci cand dezbatem ceva, cand ne lovim de idei diferite de ale noastre, sa putem sa fim constructivi si sa mai invatam ceva nou. Ca doar suntem aici ca sa crestem ca oameni, nu?

Eu as schimba un pic sensul discutiei, si anume: ok, pentru noi, cei care locuim in alte parti acuma, cum putem impaca dorul de casa, cu nevoia de a trai in "aici" si in "acum", si cum putem sa luam ce e mai bun din amandoua ipostazele....? Pentru ca sunt lucruri pe care le luam cu noi, de unele alegem sa ne desprindem complet si, odata ajunsi aici, invatam altele. Si, poate, fiecare alege altfel... Cum fac eu, stiu deja, as deschide discutia asta doar asa, sa vad si alte pareri, poate mai invat ceva nou....

+Quote Post
Vizitator_oarecare.
mesaj Sep 21 2008, 03:22 AM
Mesaj #28

Guests

Te citez:
"sunt aprigi cititori ai ziarelor romanesti, tv romanesti. ei vor incerca totdeauna sa demonstreze prin atitudinea agresiva, violenta in fata "prostilor de romani" ca ei au ales cea mai buna decizie. ei vor incerca in permanenta sa-si demonstreze lor si tie ca cititor sau interlocutor ca EI au luat decizia cea mai buna. orice imbunatatire a situatiei din romania, "ii sperie". ei merg tot timpul cu spatele."

Deci mai degraba faci parte din a doua categorie......daca nu.....din alta care nu ai scris'o!
Ce cauti pe forum Romanesc????

Eu cred ca esti doar un alt frustrat....vorba cuiva biggrin.gif

Cei din prima gategorie, cea care ai spus'o tu, aia nu sunt destepti si in varful piramidei!
Aia sunt uni care le e frica sa nu cumva sa vina un "nou emigrant " sa le ceara ceva....lor Celor din "varful piramidei" laugh.gif

Un emigrant in U.S. care nu face parte din categoriile tale!

+Quote Post
Vizitator_Un Roman cu pasaport American in.
mesaj Sep 21 2008, 04:04 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Eugen TEODORESCU @ Sep 19 2008, 02:28 AM) *
Buna ziua tuturor,

In final, ce sa va mai spun? Imi pare nespus de rau, dar voi ramine totusi Roman.
Un Roman cu pasaport American in buzunar.
Va multumesc pentru atentia acordata.

Din acelasi motiv am plecat si noi...cei dupa '89
dar....."In final, ce sa va mai spun? Imi pare nespus de rau, dar voi ramine totusi Roman.
Un Roman cu pasaport American in buzunar'.

+Quote Post
Vizitator_adri.
mesaj Sep 21 2008, 07:38 AM
Mesaj #30

Guests

mai vorbim peste 20 de ani wink.gif

+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2019 - 09:31 PM