IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 97 98 99 100 101 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 9 2016, 05:51 PM
Mesaj #2941

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2016, 05:08 PM) *
Si globalist si ateu. Ce n-ai zis, nene, ca esti comunist sadea... laugh.gif

SOFISM = raționament corect din punct de vedere formal, bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc., folosit pentru a induce în eroare; afirmație falsă. SURSA: https://dexonline.ro

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2016, 07:48 PM
Mesaj #2942

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 9 2016, 05:51 PM) *
SOFISM = raționament corect din punct de vedere formal, bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc., folosit pentru a induce în eroare; afirmație falsă. SURSA: https://dexonline.ro

DEMONSTRÁȚIE, demonstrații, s. f. 1. Dovedire, pe bază de argumente și de exemple concrete, a realității unui fapt; demonstrare, argumentare. ♦ Șir de calcule, de raționamente etc. prin care se dovedește adevărul unei teoreme sau continutul unei formule. 2. Procedeu de adâncire deductivă a adevărului unui enunț.
SURSA: https://dexonline.ro/definitie/demonstra%C8%9Bie

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 10 2016, 08:49 AM
Mesaj #2943

Guests

Câteva argumente pentru o viitoare Constituţie modernizată

Libertatea este unul din drepturile fundamentale ale omului. Oricine poate renunţa de bunăvoie la acest drept, exersându-şi astfel dreptul de a alege, care este o componentă a libertăţii. Dar nimeni nu ar trebui să poată impune altora renunţarea la libertate, care implică interzicerea dreptului de a alege. Libertatea este de natură divină, deoarece este o ofertă fără pretenţii şi fără condiţii. Doar o divinitate poate da totul fără a cere nimic în schimb şi fără a discrimina, condiţiona, limita, deci fără a pretinde ceva la schimb. În opoziţie cu libertatea, autoritarismul este similar totalitarismului, fiind de natură malefică, demonică. Cei care oferă, la modul general, trebuie respectaţi şi răsplătiţi de societate.

Autoritarismul implică două entităţi – stăpânul şi sluga. Nu există autoritarism fără aceste două componente. De aceea, toţi cei care îşi doresc autoritarism, deşi îşi închipuie că ei vor fi stăpânii şi puţin le pasă de slugi, trebuie puşi mai întâi în postura de victime ale autoritarismului. Dacă îl mai acceptă şi după aceea, li se poate oferi şansa de a-l savura în continuare, dar tot ca slugi, izolaţi de restul lumii libere.

Impunerea este autoritarism, deci lipsire de libertate, şi de aceea oricine promovează autoritarismul nemotivat, dorind să impună ceva celorlalţi, trebuie lipsit de libertate, izolat şi reeducat intensiv. Dacă şi după reeducare continuă promovarea autoritarismului, dovedeşte că nu mai e educabil şi trebuie izolat pentru totdeauna.

Cei care îşi doresc autoritarismul, în care ei să fie pe o treaptă inferioară, şi să nu mai aibă supuşi inferiori lor, trebuie toleraţi, deoarece şi-au exercitat dreptul de a alege. Dar trebuie să o facă tacit, fără exteriorizare, fără făţărnicie, fără promovare, fără propagandă.

Cei care doresc să impună autoritarismul altora, promovându-l public şi argumentându-l prin ameninţări şi şantaj, iar în paralel oferind protecţie împotriva lui contra unor taxe de protecţie, trebuie izolaţi, reprezentând un pericol public. În acest fel sunt pe de-o parte pedepsiţi de către societate, luându-li-se libertatea, pentru că impunerea nu este ofertă, ci obligare, şi nu implică dreptul de a alege, ci obligaţia de a face. Pe de altă parte li se oferă ceea ce şi-au dorit şi au ales, în exercitarea dreptului lor liber de a alege din ofertă. În acelaşi timp sunt protejaţi membrii societăţii, care rămân în continuare cu drepturile lor la libertate şi respectiv de a alege.

Izolarea însă nu trebuie să fie făcută decât o singură dată în viaţă şi pe termen scurt, între o lună şi un an, funcţie de gravitatea faptelor comise, fiind asociată cu o educare intensivă asupra drepturilor şi libertăţilor, comportamentului social, civilizaţiei şi emancipării, urmate de un examen teoretic şi practic. Dacă cel vizat a trecut examenul, dar continuă să se manifeste antisocial, trebuie izolat definitiv, pe cheltuiala sa, acesta finanţându-şi detenţia prin muncă într-o comunitate închisă, de neadaptaţi.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 10 2016, 09:02 AM
Mesaj #2944

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2016, 07:48 PM) *
DEMONSTRÁȚIE, demonstrații, s. f. 1. Dovedire, pe bază de argumente și de exemple concrete, a realității unui fapt; demonstrare, argumentare. ♦ Șir de calcule, de raționamente etc. prin care se dovedește adevărul unei teoreme sau continutul unei formule. 2. Procedeu de adâncire deductivă a adevărului unui enunț.
SURSA: https://dexonline.ro/definitie/demonstra%C8%9Bie

Mulţumesc pentru completare. Eu nu o cerusem, pentru mine fiind evidentă, dar dacă ţineţi neapărat ... aştept şi o DEMONSTRAŢIE.

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 10 2016, 11:39 AM
Mesaj #2945

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 369
Inscris: 10-July 14
De la: Bucureşti
Utilizatorul numarul: 33 042

INVIOLABILITATE

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 10 2016, 04:57 PM
Mesaj #2946

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 10 2016, 11:39 AM) *
INVIOLABILITATE

Adică, vă doriţi doar drepturi, fără obligaţii.

Adică, apelaţi la discriminare.

Şi susţineţi că sunteţi morali.

Halal moralitate !

Oare de ce nu îi cereţi lui Dumnezeu, patronul căruia vă închinaţi şi care ar trebui - dacă meritaţi ! - să vă susţină din toate punctele de vedere, intangibilitatea şi inviolabilitatea fără de care nu CREDEŢI - sau poate chiar ştiţi ? - că vă puteţi continua misiunea ?

Răspunsuri posibile:
1 - nu aveţi cui
2 - nu vă ascultă
3 - nu meritaţi
4 - nu e capabil
5 - nu ştiţi cum

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 10 2016, 05:19 PM
Mesaj #2947

Guests

Realitatea ne omoară:

http://www.puterea.ro/eveniment/un-preot-a...zau-140132.html

CREDEŢI că, dacă ar fi avut inviolabilitate, ar fi scăpat şi el, şi fiul lui ?

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Jul 11 2016, 04:08 PM
Mesaj #2948

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 10 2016, 04:57 PM) *
Adică, vă doriţi doar drepturi, fără obligaţii.

Adică, apelaţi la discriminare.

Şi susţineţi că sunteţi morali.

Halal moralitate !

Oare de ce nu îi cereţi lui Dumnezeu, patronul căruia vă închinaţi şi care ar trebui - dacă meritaţi ! - să vă susţină din toate punctele de vedere, intangibilitatea şi inviolabilitatea fără de care nu CREDEŢI - sau poate chiar ştiţi ? - că vă puteţi continua misiunea ?

Răspunsuri posibile:
1 - nu aveţi cui
2 - nu vă ascultă
3 - nu meritaţi
4 - nu e capabil
5 - nu ştiţi cum

Bre, Ghebu întelege firea omului, de aia apara biserica. Și mata o înțelegi da bag io seama cam vrei sa ne sucesti mintile.

+Quote Post
Vizitator_402.
mesaj Jul 11 2016, 04:12 PM
Mesaj #2949

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 10 2016, 05:19 PM) *
Realitatea ne omoară:

http://www.puterea.ro/eveniment/un-preot-a...zau-140132.html

CREDEŢI că, dacă ar fi avut inviolabilitate, ar fi scăpat şi el, şi fiul lui ?

Cu postul asta miai dat de gandit. Lam pus la pastare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 12 2016, 09:37 AM
Mesaj #2950

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 10 2016, 09:02 AM) *
Mulţumesc pentru completare. Eu nu o cerusem, pentru mine fiind evidentă, dar dacă ţineţi neapărat ... aştept şi o DEMONSTRAŢIE.

Ihim, stai la rand, ca baga pui...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 14 2016, 09:06 AM
Mesaj #2951

Guests

DESPRE JUDECATA UMANĂ

Orice om îi judecă pe cei din jur, comportamental vorbind, luându-se pe sine ca model de referinţă, adică după chipul şi asemănarea sa.

Harnicul consideră că toţi ar trebui să fie harnici, iar cel care nu este harnic e anormal. Leneşul, la fel, şi în plus nu înţelege ce-i determină pe ceilalţi să fie altfel decât el. Hoţul crede că toţi sunt hoţi, criminalul la fel, şi amândoi se bucură când descoperă, prin experienţa vieţii, că nu trebuie să se păzească atât de bine de restul populaţiei, care în majoritate nu înţelege viaţa şi lumea, muncind în loc să fure ca ei, şi deci sunt nişte fraieri. Şi parazitul are aceeaşi concepţie şi viziune despre ceilalţi.

Însă hoţul nu îşi pune problema că, dacă toţi ar fura – ca şi parazitul, dacă toţi ar parazita – populaţia ar fi dependentă doar de ce dă Dumnezeu, pentru că nimeni nu ar mai produce nimic. Toţi ar fi vânători-culegători şi sustrăgători. Şi nici criminalul nu-şi pune problema ce s-ar face lumea dacă toţi s-ar ocupa de ucis, pentru că populaţia ar dispărea. De aceea, ei gândesc eronat şi sunt excepţiile societăţii. Minorităţi, apărate astăzi de legi speciale.

Aşa că singurul care judecă de fapt corect şi are dreptate este omul muncitor, creatorul, care aduce plus-valoare comunităţii, familiei, localităţii, statului, umanităţii, şi o ajută să prospere, să îşi ridice condiţia şi să îşi ajungă din urmă părintele creator.

Dacă toţi oamenii ar fi creatori, statutul de zeu al omului creat ar fi accesibil oricui, prin ceea ce ştie, prin ceea ce vrea, prin ceea ce face, prin ceea ce îşi doreşte şi îşi împlineşte, prin ceea ce poate.

Rezultă că doar omul muncitor şi creator este singurul model demn de a fi luat în seamă, fiind asemeni părintelui său creator şi perpetuând specia umană. Pentru că, dacă toţi ar fi paraziţi populaţia s-ar stinge, mâncându-se singură. Dacă toţi ar fi hoţi la fel, ar muri de foame. Iar dacă toţi ar fi criminali, ar muri pur şi simplu, ucisă.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 14 2016, 09:12 AM
Mesaj #2952

Guests

DESPRE JUDECATA DIVINĂ

Nici Dumnezeu nu face excepţie în ce priveşte modul de a judeca, şi nu pentru că ar semăna el cu noi, oamenii, ci pentru că noi semănăm cu el. Fiind noi creaţi după chipul şi asemănarea sa – chiar dacă nu chiar toţi oamenii îi seamănă, ci doar cei creaţi, pentru că cei evoluaţi desigur că nu pot semăna decât cu necuvântătoarele, cele din care se trag şi le sunt strămoşi. Şi el judecă deci tot luându-se pe el ca reper şi exemplu.

În general, toţi credincioşii religiilor speră să ajungă – după ce mor – alături de zeul lor venerat. Dar nu oricum, ci ca robi ai acestuia. Şi se văd fericiţi acolo, pentru ei statutul de robi divini fiind identic aceluia de prieteni, apropiaţi, favoriţi sau favorizaţi ai divinităţii. Adică, toţi speră la un statut de zei, sau, mă rog, de semizei măcar, în viaţa de după, chiar dacă nu au curajul să recunoască asta şi în faţa semenilor lor, de parcă Dumnezeu nu ar şti ce gândesc ei. Dar, deşi chiar şi în viaţa aceasta ar avea ocazia să îşi asigure, dacă nu lor în mod direct şi total, cel puţin urmaşilor lor sau urmaşilor acestora, un astfel de statut, susţinând ştiinţa şi tehnologia, susţinând inventatorii, cercetătorii şi aplicanţii invenţiilor şi tehnologiilor, nu o fac deloc, supărându-l pe Dumnezeu. Doar ştiu foarte bine că nici o descoperire şi nici o aplicare a acesteia nu ar fi fost posibile dacă cercetătorii, inventatorii şi oamenii de ştiinţă nu ar fi fost dotaţi cu har divin de însuşi Dumnezeu.

Cu bună ştiinţă, sau poate doar manipulaţi, minţiţi, ameninţaţi ori şantajaţi, preferă să finanţeze minciuna, totalitarismul, parazitismul şi a-tot-ne-priceperea, deşi sunt la curent cu adevărul că din biserici şi mânăstiri nu au ieşit niciodată nici maşini sau utilaje, nici trenuri sau avioane, nici electricitate, aer condiţionat ori televiziune şi telefonie, nici calculatoare sau orice alte bunuri care ridică astăzi confortul vieţii oamenilor de pretutindeni.

Nici măcar săbiile cu care bisericile au dus războaie nimicitoare şi au ucis milioane de fiinţe despre care susţin că sunt creaţia lui Dumnezeu, patronul şi stăpânul lor, nu şi le-au făcut singuri, ci le-au cerut sau furat, prin abuz de putere, de la creatorii lor. Pentru că ei nu sunt capabili să facă nimic, dar absolut nimic pe lumea asta, decât să manipuleze prin vorbe mincinoase, să cerşească, să ameninţe ori să şantajeze, să ceară inviolabilitate şi intangibilitate – de parcă Dumnezeu nu le-ar fi dat, dacă ar fi meritat, aşa cum le-a dat har oamenilor de ştiinţă. Şi mai ştiu să ceară drepturi, să refuze obligaţii, să facă discriminare şi să paraziteze societatea.

Stimaţi credincioşi religioşi, dacă vă doriţi să fiţi alături de Dumnezeu pe lumea cealaltă, nu îi ignoraţi semnele şi acţiunile pe care el le face pe lumea asta. Nu mai finanţaţi, promovaţi şi susţineţi ceea ce Dumnezeu ignoră sau trăsneşte, ci doar ceea ce el însuşi susţine şi promovează, harul divin fiind vizibil în ştiinţă şi tehnologie şi ridicându-vă calitatea vieţii, iar promiscuitatea, cultura banului, fariseismul şi făţărnicia fiind vizibile în ţinuta, atitudinea şi comportamentul reprezentanţilor bisericii, cu atât mai pregnant cu cât au funcţii mai înalte. Sau ... prea-înalte, mai bine spus. Iar politicienii îi copiază.

Nu datorită bisericii trăiţi mai bine astăzi, aveţi infrastructură şi servicii, aveţi climatizare şi transport, aveţi comunicaţii şi informaţie la discreţie. Nici datorită politicienilor. Toate acestea şi multe altele, adică în general tot ceea ce vă face să fiţi mai fericiţi decât părinţii şi bunicii voştri se datorează lucrării lui Dumnezeu, făcută prin oamenii de ştiinţă, cei care sunt dotaţi cu harul creaţiei de însuşi creatorul lumii şi vă aduc şi Dumneavoastră din bucuriile vieţii veşnice, pentru a vă învăţa cu ele încă de aici, pentru când veţi ajunge acolo, lângă el.

Ignorându-i oamenii dăruiţi de el însuşi cu har, ignorându-i semnele şi darurile, pentru care nu vă cere niciodată ceva în schimb, şi susţinând diavolul prin finanţarea paraziţilor care nu vă oferă niciodată ceva pentru ceea ce plătiţi, cu excepţia vorbelor mincinoase şi a urii, discriminării, şantajului, ameninţării, nu faceţi altceva decât să vă închideţi singuri drumul către rai şi către Dumnezeu, care, la judecata din urmă, vă va îndruma către cel pe care l-aţi susţinut şi finanţat toată viaţa aici, pe pământ, dovedind că de el vă place. Adică, scuze pentru exprimarea neacademică, dar vă va trimite la ... !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 14 2016, 11:21 AM
Mesaj #2953

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 14 2016, 09:12 AM) *
Nici măcar săbiile cu care bisericile au dus războaie nimicitoare şi au ucis milioane de oameni...

Pssst, bah, fgh, bisericile nua au dus nici un razboi si nu au omorat pe nime', bah, pen'ca bisericile au prostul obicei de a fi din piatra sau lemn, nu au maini, picioare si nici creieri deci nu pot folosi sabia...

Citeaza (fgh @ Jul 14 2016, 09:12 AM) *
Nu datorită bisericii trăiţi mai bine astăzi, aveţi infrastructură şi servicii, aveţi climatizare şi transport, aveţi comunicaţii şi informaţie la discreţie.

Mey, vezi mai sus... Nu mai abera, sant si copii care citesc si invata numai bazne... laugh.gif

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 15 2016, 08:18 AM
Mesaj #2954

Membru veteran

DOCTRINA DĂINUIRII NOASTRE

Aceasta postare a fost editata de Ghebu: Jul 15 2016, 08:26 AM

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 15 2016, 07:12 PM
Mesaj #2955

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 15 2016, 08:18 AM) *

Corect. Doar că nu "CA", ci "ÎN". Restul corespunde. Iar intangibilitatea şi inviolabilitatea ajută ... !

+Quote Post
Vizitator_addendum.
mesaj Jul 15 2016, 09:07 PM
Mesaj #2956

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 15 2016, 08:18 AM) *

Religia crestin ortodoxa nu e altceva decat doctrina dainuirii noastre ca popor SARAC .

Cele mai sarace tari din Europa
Topul tarilor sarace din Europa
1)Republica Moldova
2)Kososvo
3)Ucraina
4)Albania
5) Bosnia si Hertegina
6)Serbia,
7)Macedonia,
8)Muntenegru
9)Romania,
10)Bulgaria.

Țări majoritar ortodoxe in Europa ( cu peste 50% din pop.) : Ukraina, Grecia, Bulgaria, Romania, Serbia Belarus., Rusia .

+Quote Post
Ghebu
mesaj Jul 16 2016, 07:13 AM
Mesaj #2957

Membru veteran

Citeaza (addendum @ Jul 15 2016, 09:07 PM) *
Religia crestin ortodoxa nu e altceva decat doctrina dainuirii noastre ca popor SARAC .

1)Republica Moldova
2)Kososvo
3)Ucraina
4)Albania
5) Bosnia si Hertegina
6)Serbia,
7)Macedonia,
8)Muntenegru
9)Romania,
10)Bulgaria.

Țări majoritar ortodoxe in Europa ( cu peste 50% din pop.) : Ukraina, Grecia, Bulgaria, Romania, Serbia Belarus., Rusia .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 08:46 AM
Mesaj #2958

Guests

Citeaza (addendum @ Jul 15 2016, 09:07 PM) *

1)Republica Moldova
2)Kososvo
3)Ucraina
4)Albania
5) Bosnia si Hertegina
6)Serbia,
7)Macedonia,
8)Muntenegru
9)Romania,
10)Bulgaria.

laugh.gif
Ashea, ashea, acuzati religia cand de fapt problema ie din protzap, respectiv idiotenia si tampenia a 22 de milioane de ....oido-masochishti.
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 08:47 AM
Mesaj #2959

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 16 2016, 08:46 AM) *
laugh.gif
Ashea, ashea, acuzati religia cand de fapt problema ie din protzap, respectiv idiotenia si tampenia a 22 de milioane de c.re.tinoido-masochishti.
laugh.gif

Am corectat... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 16 2016, 09:54 AM
Mesaj #2960

Guests

laugh.gif
Ashea, ashea, acuzati religia cand de fapt problema ie din protzap, respectiv idiotenia si tampenia a 22 de milioane de ....oido-masochishti.
laugh.gif

Nu ştiu de unde aveţi datele, poate ne daţi şi nouă o sursă. Eu cred că sunt mai puţini. Pentru cei care nu au înţeles, la clericii de prim rang ai lumii religioase se referea Domnul Musafir, desigur ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jul 16 2016, 09:57 AM
Mesaj #2961

Guests

Citeaza (Ghebu @ Jul 16 2016, 07:13 AM) *

In ce priveşte Cuvântul ieşit din gurile reprezentanţilor Diavolului, numit propagandă, cu el se moare. Şi nu cu el de gât ...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 11:07 AM
Mesaj #2962

Guests

laugh.gif

Cuuuum ? ohmy.gif Nu vorbim despre acelasi popor “mandru si puternic “ despre care ne spune Ghebu ca a dainuit atatia ani datorita religiei ? unsure.gif
Watson , we have a problem !
Nu este religia cea mai reusita unealta folosita pentru a manipula masele la nivel global ,un instrument folosit pentru spalarea creierelor si indoctrinarea oamenilor cu fraze gen vezi ce a pus Ghebu mai sus , cica si ce daca suntem prosti si saraci cu duhul buey , laugh.gif citez “omul se va hrani si cu cuvantul Domnului , nu doar cu paine “-o mostra de manipulare grosolana a bisericii !?
Nu exploateaza biserica la maxim frica si lasitatea umana , apetenta multora , saraci cu duhul si cu multe altele , pentru miracole via moaste sau icoane facatoare de minuni ?
Orice om normal si cu scaun la cap stie ca toate icoanele astea facatoare de minuni sunt niste fakeuri ordinare , de ce pacatuieste biserica mintindu-si enoriasii ?
Bineinteles ca este o chestiune de alegere a fiecaruia dar aceasta alegere tine si de educatia si cultura individului .
Are biserica vreun interes ca acest popor sa fie educat si destept ? Nu .
Ne vorbeste Ghebu cu limba de lemn patriotarda ca un popor puternic este cel care are credinta mare in Dumnezeu . Iata ca romanii sunt printre cei mai religiosi din lume , de ce am vaga impresie ca nu prea sunt romanii un popor puternic ??
Cred ca d’aia ! Un popor puternic este in primul rand un popor sanatatos la minte si la trup si un popor educat , abia dup’aia putem vorbi de natalitate sau de interzicerea avorturilor , sa nu inmultim “ 22 de milioane de idioti “ pana nu investim in sanatate si educatie !
BOR detine peste 70.000 de hectare de padure si teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante, ferme, case, lacuri ,etc.
De ce nu investeste BOR in spitale pentru crestini , in scoli , in cercetare ?
Pai cine sa mai traiasca de pe urma prostilor ? ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 01:37 PM
Mesaj #2963

Guests

Citeaza (fgh @ Jul 16 2016, 09:54 AM) *
Nu ştiu de unde aveţi datele, poate ne daţi şi nouă o sursă.

Zamolxe ar fi unul... Ar mai fi Deceneu...

Eu cred...

Hait! Pai parca erati ateu...

Pentru cei care nu au înţeles, la clericii de prim rang ai lumii religioase se referea Domnul Musafir, desigur ...

Sigur, sigur, la clerici bla, bla, bla, bla, se referea bla, bla, bla...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 02:23 PM
Mesaj #2964

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 16 2016, 11:07 AM) *
Cuuuum ? Nu vorbim despre acelasi popor “mandru si puternic “ despre care ne spune Ghebu ca a dainuit atatia ani datorita religiei ?

Nu... unsure.gif Este vorba despre muntenii daci, ce dracu, chiar nu l-ati citit deloc pe fgh? Va faceti de poveste, stimate!

Watson , we have a problem!

You don't say, mushy! Is that right?

Nu este religia cea mai reusita unealta folosita pentru a manipula masele la nivel global ,un instrument folosit pentru spalarea creierelor si indoctrinarea oamenilor...

Dom'le, permiteti o intrebare c.retin de romaneasca? Cine anume exact a folosit aceasta unealta, religia pre numele ei, pentru spalarea creierelor si indoctrinarea maselor? Nu va cunosc dar va respect, asa cum respect pe toti cei care nu ma iau de p.rost, si continui: va rog din tot sufletelul mieu, dati-mi un raspuns inteligent.
La dracu', era sa uit: fizica a creat bomba cu hidrogen iar chimia gazul sarin. Pe linia asta doreati sa marsati? laugh.gif

...cu fraze gen vezi ce a pus Ghebu mai sus , cica si ce daca suntem prosti si saraci cu duhul buey, citez “omul se va hrani si cu cuvantul Domnului , nu doar cu paine “-o mostra de manipulare grosolana a bisericii !?

Diferenta dintre religie si credinta este pilda, pe de o parte. Pe de alta parte nu am inteles boaca din cuvintele de mai sus...

Nu exploateaza biserica la maxim frica si lasitatea umana , apetenta multora , saraci cu duhul si cu multe altele , pentru miracole via moaste sau icoane facatoare de minuni ?

Ba da, dom'le. V-am mai zis, personal am vazut niste biserici tinere, blonde, cu tzatze hors commun, intr-un sat din Caracal, ademenindu-i pe tarani la sex neprotejat, dupa care le-a "baut" sufletele... Ce naiba, dom'le, pe cuvant, nu cititi ziarele?!?

Orice om normal si cu scaun la cap stie ca toate icoanele astea facatoare de minuni sunt niste fakeuri ordinare , de ce pacatuieste biserica mintindu-si enoriasii?

Dom'le, bisericile, cand isi mint enoriasii, trebuie ca ii mint pe limba lor, sa inteleaga aia, nu? Se naste intrebarea fireasca, chiar romaneasca i-as spune: bisericile astea, vorbesc limbile locului, nu? laugh.gif

Are biserica vreun interes ca acest popor sa fie educat si destept ? Nu.

Nu, corect. Chiar ieri am vazut la TVR 1 cum o biserica, trecuta de prima tinerete, cu o figura foarte dubioasa dealtfel, incerca sa prosteasca o natiune intreaga...

Ne vorbeste Ghebu cu limba de lemn patriotarda...

Ghebu? Patriotard? Buahahahahahahahaha!

De ce nu investeste BOR in spitale pentru crestini , in scoli , in cercetare ?
Pai cine sa mai traiasca de pe urma prostilor ? ohmy.gif

BOR? Dom'le, sa va ajut, crestineste: cre'ca va referiti la popi... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 16 2016, 04:15 PM
Mesaj #2965

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 16 2016, 02:23 PM) *
Nu... unsure.gif Este vorba despre muntenii daci, ce dracu, chiar nu l-ati citit deloc pe fgh? Va faceti de poveste, stimate!

You don't say, mushy! Is that right?

Dom'le, permiteti o intrebare c.retin de romaneasca? Cine anume exact a folosit aceasta unealta, religia pre numele ei, pentru spalarea creierelor si indoctrinarea maselor? Nu va cunosc dar va respect, asa cum respect pe toti cei care nu ma iau de p.rost, si continui: va rog din tot sufletelul mieu, dati-mi un raspuns inteligent.
La dracu', era sa uit: fizica a creat bomba cu hidrogen iar chimia gazul sarin. Pe linia asta doreati sa marsati? laugh.gif

Diferenta dintre religie si credinta este pilda, pe de o parte. Pe de alta parte nu am inteles boaca din cuvintele de mai sus...

Ba da, dom'le. V-am mai zis, personal am vazut niste biserici tinere, blonde, cu tzatze hors commun, intr-un sat din Caracal, ademenindu-i pe tarani la sex neprotejat, dupa care le-a "baut" sufletele... Ce naiba, dom'le, pe cuvant, nu cititi ziarele?!?

Dom'le, bisericile, cand isi mint enoriasii, trebuie ca ii mint pe limba lor, sa inteleaga aia, nu? Se naste intrebarea fireasca, chiar romaneasca i-as spune: bisericile astea, vorbesc limbile locului, nu?

Nu, corect. Chiar ieri am vazut la TVR 1 cum o biserica, trecuta de prima tinerete, cu o figura foarte dubioasa dealtfel, incerca sa prosteasca o natiune intreaga...

Ghebu? Patriotard? Buahahahahahahahaha!

BOR? Dom'le, sa va ajut, crestineste: cre'ca va referiti la popi...

Domnule , hei rupismul cu iz diversionist si mistocaresc prin care imi analizati textul si nu continutul ma determina sa va spun ca inainte de a avea pretentia de la vreun preopinent sa va vorbeasca intr-un limbaj academic , ar fi necesar dar nu suficient sa-l folositi chiar dumneavoastra ! La limbaj ma refer .Mi-s o doamna , sunt obisnuita cu misoginismul mioritic , no problem ! wink.gif
In fond , toata lumea intelege ca prin institutia bisericii ma refer la tot clerul care functioneaza in interiorul bisericii (nu la usile de biserici cu tzate blonde pe care le-ai frecventat dumneata la Caracal biggrin.gif )
Discutia a plecat de la saracia din Romania profund religioasa de atatia ani , in care cetatenii nu mai au simt civic , voteaza ca oile de multe ori la recomandarea inaltilor prelati , se calca in picioare cu sutele de mii la cozi de pupat mortaciuni , dar cand trebuie sa ia cu adevarat atitudine pentru o cauza ce are legatura cu binele comun sau sa amendeze chiar si prin protest sau revolta aceasta clasa politica mizerabila , baga toti capu’ in pamant ca strutzu’ , “ lasa ca merge si-asa !” , “ las’ ca o fi mai bine pe lumea ai’lalta !” .
Si Ghebu , ii da inainte cu patriotismul si religia pe forumul hotnews . Pe crestini ii doare in ..kr de patriotismul lui Ghebu , astia au déjà incriptat in creiere ca ei vor trai o viata promisa in imparatia Domnului . Deocamdata traiesc cu paine cat ii tine buzunaru’ si completeaza cu “vorba Domnului “ laugh.gif (vezi citat Ghebu!)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 09:33 AM
Mesaj #2966

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 16 2016, 04:15 PM) *
Domnule , hei rupismul cu iz diversionist si mistocaresc prin care imi analizati textul si nu continutul ma determina sa va spun ca inainte de a avea pretentia de la vreun preopinent sa va vorbeasca intr-un limbaj academic...

Wishful thinking din partea Dvs. Am renuntat la a mai avea pretentii si asta mai multe zeci de pagini: Ghebu vorbeste despre religie, biserica si patriotism iar un buchet de "specialisti" ii tot raspunde bagand la inaintare popi, BMW-ri si alte AUDI. Ii tragi de maneca, bah oameni buni, vorbiti discutii, dar ei noooh, ce bah, tu nu vezi ce vomita Ghebu asta p-aicea? Si da-i in continuare cu popi, BMW-uri, catedrale cu bugete de 400 de mil. de euro blink.gif (asta e chiar celebru, dezinformeaza cu un ordin de marime peste Ghebu, cu alea 400 milioane ale lui...).

Mi-s o doamna , sunt obisnuita cu misoginismul mioritic , no problem !

Asa, si? unsure.gif

In fond, toata lumea intelege ca prin institutia bisericii ma refer la tot clerul care functioneaza in interiorul bisericii.

Cu chestia de mai sus sunteti in mijlocul araturii. Personal o pun pe seama oboselii. Sau neatentiei...

Discutia a plecat de la saracia din Romania profund religioasa de atatia ani , in care cetatenii nu mai au simt civic , voteaza ca oile de multe ori la recomandarea inaltilor prelati , se calca in picioare cu sutele de mii la cozi de pupat mortaciuni , dar cand trebuie sa ia cu adevarat atitudine pentru o cauza ce are legatura cu binele comun sau sa amendeze chiar si prin protest sau revolta aceasta clasa politica mizerabila , baga toti capu’ in pamant ca strutzu’ , “ lasa ca merge si-asa !” , “ las’ ca o fi mai bine pe lumea ai’lalta !”.

Nu p.rostiti pe nime'. Ce ati scris Dvs. acolo tine de p.rostie, recte lipsa educatiei. Nimic de-a face cu biserica, patriotismu sau religia...

Si Ghebu , ii da inainte cu patriotismul si religia pe forumul hotnews.

Nici Dvs n-aveti 2 vorbe asijderea. Pai tocma ce l-ati categorisit drept patriotard pe Ghebu. Acu ie patriot?!? laugh.gif

Pe crestini ii doare in ..kr de patriotismul lui Ghebu , astia au déjà incriptat in creiere ca ei vor trai o viata promisa in imparatia Domnului. Deocamdata traiesc cu paine cat ii tine buzunaru’ si completeaza cu “vorba Domnului “ laugh.gif (vezi citat Ghebu!)

Crestinii la care faceti referire mai sus sunt de fapt "c.retini".

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 11:01 AM
Mesaj #2967

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 09:33 AM) *
Wishful thinking din partea Dvs. Am renuntat la a mai avea pretentii si asta mai multe zeci de pagini: Ghebu vorbeste despre religie, biserica si patriotism iar un buchet de "specialisti" ii tot raspunde bagand la inaintare popi, BMW-ri si alte AUDI. Ii tragi de maneca, bah oameni buni, vorbiti discutii, dar ei noooh, ce bah, tu nu vezi ce vomita Ghebu asta p-aicea? Si da-i in continuare cu popi, BMW-uri, catedrale cu bugete de 400 de mil. de euro blink.gif (asta e chiar celebru, dezinformeaza cu un ordin de marime peste Ghebu, cu alea 400 milioane ale lui...).

http://www.gandul.info/stiri/catedrala-man...o-video-4599935

Patriarhia vorbeste de un cost de 80-100 milioane de euro , atentie , LA ROSU .
La asta adaugati costul picturilor si costul finisajelor !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 12:16 PM
Mesaj #2968

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 09:33 AM) *
Am renuntat la a mai avea pretentii si asta mai multe zeci de pagini: Ghebu vorbeste despre religie, biserica si patriotism iar un buchet de "specialisti" ii tot raspunde bagand la inaintare popi, BMW-ri si alte AUDI.

Totusi , aveti pretentia de a fi persoana care stabileste ce are si mai ales ce nu are legatura cu subiectele despre care vorbeste Ghebu . Ar fi interesant sa aduceti si ceva argumente ca "popimea" nu are legatura cu religia si biserica .
Inteleg de la dvs. ca biserica , avand "prostul obicei de a fi construita din piatra , lemn , beton " , are totusi nevoie de a fi aparata de Ghebu pe un forum public . Bineinteles ca Ghebu nu este nici preot , nici fanatic religios , este doar un crestin patriot care nu incearca sa isi gaseasca adepti , ci doar apara biserica in general . laugh.gif Pentru ca am si eu prostul obicei (printre multe altele ) de a fi obraznica si a pune intrebari neinteligente , va intreb : de cine va aparati biserica "din piatra , lemn , beton" , care sunt inamicii ? huh.gif
Si mai am o intrebare (deh , obraznica ce sa-i faci ) : daca popimea nu are nicio legatura cu biserica si/religia , ce legatura are biserica cu threadul asta ? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 04:29 PM
Mesaj #2969

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 11:01 AM) *
http://www.gandul.info/stiri/catedrala-man...o-video-4599935

Patriarhia vorbeste de un cost de 80-100 milioane de euro , atentie , LA ROSU .
La asta adaugati costul picturilor si costul finisajelor !

Articol din 2009? Santeti in urma, v-ati lovit la picior sau ce? Pe anul 2016 bugetul pentru lacase de cult este 0. Si inca o duma sinistra: pregatirile initiale ale santierului catedralei au costat aprox. 25 mil. euro. Jumatate au venit de la buget iar jumatate de la donatori privati! laugh.gif Fgh, receptie, prietene! Exista munteni, obligatoriu de obarsie daca laugh.gif , care au donat lovele pentru respectiva hardughie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2016, 05:00 PM
Mesaj #2970

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2016, 04:29 PM) *
Articol din 2009? Santeti in urma, v-ati lovit la picior sau ce? Pe anul 2016 bugetul pentru lacase de cult este 0. Si inca o duma sinistra: pregatirile initiale ale santierului catedralei au costat aprox. 25 mil. euro. Jumatate au venit de la buget iar jumatate de la donatori privati! laugh.gif Fgh, receptie, prietene! Exista munteni, obligatoriu de obarsie daca laugh.gif , care au donat lovele pentru respectiva hardughie.

din iunie 2015 o fi relevant ?
http://www.romania-actualitati.ro/catedral...e_doi_ani-77617

"Costurile construcţiei până acum au fost de 46 de milioane euro (210 milioane de lei) şi ar mai fi necesară o sumă de 45 milioane euro până la finalizarea construcţiei "la roşu", a afirmat părintele Nicolae Crîngaşu, consilier patriarhal.
El a adăugat că ritmul construcţiei va permite finalizarea "la roşu", cu acoperiş şi ferestre, în iunie 2017, atunci când se va şi putea sluji în noua catedrală patriarhală. Lucrările de finisare şi pictură vor constitui un proiect aparte care va fi evaluat de Patriarhie după finalizarea "la roşu""

Are cineva idee cine va plati si costurile de intretinere si reparatii anuale ?
Stiu , isi vor dona pensiile niste buni samariteni , este ? laugh.gif

+Quote Post

104 Pagini V  « < 97 98 99 100 101 > » 
Reply to this topicStart new topic
11 Utilizatori care citesc acest topic (11 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2019 - 07:31 AM