IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Voi stiati cat de cinstit era, e si va fi Nastase (Adrian)?
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 18 2011, 03:42 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (huntitziaru´ @ Dec 18 2011, 03:00 PM) *
hahahaha, soro, tzi-ai selectat tzapu´ispashitoro? ....te-nsheli soro !..io ash mai gasi vreo 9,9999.9999 in fruntea carora l-ash asheza pe nenea Iliescu-PCR-FSN-PDSR-PD-PNL-PNLat & co. shi le-ash demonstra indubitabil 2 capere de acuzare:
- atentatul la integritatea teritoriala a Romaniei
- subminarea economiei si atentat terorist cu efecte catastrofice la adresa resurselor energetico-minerale ale Romaniei.

orice magistrat proaspat licentiat ii poate pune sub acuzare, proband stiintific, indubitabil, cele doua capete de acuzare.

doreshti cumva nreun E.G.....minimal ?...il ai pe thread...minimal, afacrea rmgc!

Iliescu n-a făcut numai un atentat la integritatea României. Nici un stat n-a avut tupeul să recunoască Republica Moldova, aşteptând reacţia României, pentru că BASARABIA ESTE PĂMÂNT ROMÂNESC.
Numai Ilici Iliescu s-a grăbit (este o expresie vulgară, dar i se potriveşte expertului în ape şi mineriade: ca muta la fermoar) să recunoască bâzdâgania.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 18 2011, 04:00 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 18 2011, 03:42 PM) *
Iliescu n-a făcut numai un atentat la integritatea României. Nici un stat n-a avut tupeul să recunoască Republica Moldova, aşteptând reacţia României, pentru că BASARABIA ESTE PĂMÂNT ROMÂNESC.
Numai Ilici Iliescu s-a grăbit (este o expresie vulgară, dar i se potriveşte expertului în ape şi mineriade: ca muta la fermoar) să recunoască bâzdâgania.
Nu prea vad cum sa nu o recunoasca. Facuse parte din URSS, ce trebuia sa faca Ilici, sa spuna NIET, nu va recunoastem independenata, inapoi cu voi in URSS? Pasul logic daca te gadesti la unirea cu Romania era independenta si apoi unirea de pe pozitia de stat independent nu de pe pozitia de republica sovietica pentru ca atunci trebuia negociat cu Kremlinul, nu cu Chisinaul. Si de fapt s-a vazut ce dornici de unire am fost si unii si altii.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 18 2011, 05:33 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 04:00 PM) *
Nu prea vad cum sa nu o recunoasca. Facuse parte din URSS, ce trebuia sa faca Ilici, sa spuna NIET, nu va recunoastem independenata, inapoi cu voi in URSS? Pasul logic daca te gadesti la unirea cu Romania era independenta si apoi unirea de pe pozitia de stat independent nu de pe pozitia de republica sovietica pentru ca atunci trebuia negociat cu Kremlinul, nu cu Chisinaul. Si de fapt s-a vazut ce dornici de unire am fost si unii si altii.

Trebuia să spună: da, nu vă recunoaştem independenţa, sunteţi provincii româneşti şi dorim reintegrarea în România.
Tu de ce crezi că nici o ţară din lume nu s-a pronunţat înainte de exprimarea poziţiei României?!
Aveam dreptul ca stat, să nu recunoaştem "Republica Moldova". Ca să înţelegi: aşa cum nu am recunoscut Kosovo.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 18 2011, 05:57 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 18 2011, 05:33 PM) *
Ca să înţelegi: aşa cum nu am recunoscut Kosovo.
Multumesc ca va straduiti sa ma faceti sa inteleg.
Albanezii au recunoscut independenta provinciei Kosovo. Esti sigura ca ai gasit exemplul potrivit?
Moldova independenta putea, daca voia, sa se lipeasca imediat de Romania. Nu a vrut nimeni.
Moldova cu independenta nerecunoscuta era provincie sovietica.
Cum revendici teritorii romanesti, te duci la rusi si zici gata, de azi Moldova ne revine noua? Independenta a facilitat rezolvarea situatiei. Orice probleme juridica internationala disparea, era vointa a doua state independente. Doar ca nu au vrut.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 18 2011, 06:31 PM
Mesaj #35

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 05:57 PM) *
Albanezii au recunoscut independenta provinciei Kosovo. Esti sigura ca ai gasit exemplul potrivit?
Moldova independenta putea, daca voia, sa se lipeasca imediat de Romania. Nu a vrut nimeni.
Cum revendici teritorii romanesti, te duci la rusi si zici gata, de azi Moldova ne revine noua? Independenta a facilitat rezolvarea situatiei. Orice probleme juridica internationala disparea, era vointa a doua state independente. Doar ca nu au vrut.

Albania era normal să recunoască independenţa unei provincii locuită majoritar de albanezi, după o oarecare purificare etnică, prin care sârbii au fost exterminaţi sau siliţi să părăsească Kosovo.

Uiţi că URSS se destrămase, Elţîn a favorizat acest proces. Statele foste regiuni sovietice din Asia centrală îşi proclamaseră deja independenţa, deci nu aveam de ce să ne ducem la ruşi ca să revendicăm ceva. Noi trebuia să transmitem un mesaj întregii lumi privind ceea ce vrem. Şi lumea a aşteptat acest mesaj. Din acest motiv, eu una îl consider pe Ilici Iliescu TRĂDĂTOR DE NEAM ŞI DE ŢARĂ, pe lângă gravele prejudicii aduse României.

PS. Uncle, sper să nu ne certăm şi pentru Ilici Iliescu, TALPA IADULUI.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Dec 18 2011, 06:32 PM

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 18 2011, 07:15 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 18 2011, 06:31 PM) *
Statele foste regiuni sovietice din Asia centrală îşi proclamaseră deja independenţa, deci nu aveam de ce să ne ducem la ruşi...

PS. Uncle, sper să nu ne certăm şi pentru Ilici Iliescu, TALPA IADULUI.
Nu ne certam, nu ma cert cu nimeni, pentru el as introduce tortura in codul penal. Moartea e prea usoara.
Dar imagineaza-ti cum ar fi fost intepretat atunci gestul de catre moldoveni, care voiau sa fie independenti si se opunea...ROMANIA.
Multi am privit ca un gest firesc aceasta recunoastere, si simbolic pentru ca am fost primii. Au trecut anii, ne-am scarpinat in cap si ne-am gandit si ne-am rasucit si acum spunem ca a fost rau.
Daca cele doua tari vor sa fie una singura nu le impiedica nimeni. Lipsa independentei republicii ar fi fost o piedica. Ce statut avea? Teritoriul nimanui?
Spui ca nu aveam de ce sa ne ducem la rusi pentru ca unele republici isi proclamasera deja independenta...pai vezi ca asta e pasul normal?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 18 2011, 07:27 PM
Mesaj #37

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 07:15 PM) *
Daca cele doua tari vor sa fie una singura nu le impiedica nimeni. Lipsa independentei republicii ar fi fost o piedica. Ce statut avea? Teritoriul nimanui?
Spui ca nu aveam de ce sa ne ducem la rusi pentru ca unele republici isi proclamasera deja independenta...pai vezi ca asta e pasul normal?

Depindea de reacţia comunităţii internaţionale. Nu vom şti niciodată care ar fi fost aceasta. Oricum, ne-au aşteptat să ne pronunţăm, ceea ce înseamnă ceva.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 18 2011, 09:35 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 18 2011, 07:27 PM) *
Depindea de reacţia comunităţii internaţionale. Nu vom şti niciodată care ar fi fost aceasta. Oricum, ne-au aşteptat să ne pronunţăm, ceea ce înseamnă ceva.
Ok, o tot repeti a nu stiu cata oara, ce vrei sa spui? Cum adica ne-au asteptat, este o parere sau o informatie?
Am recunoscut Moldova la cateva ore dupa pronuntarea independentei, ce inseamna ne-au asteptat cand noi i-am recunoscut aproape instantaneu?
Pe bune, pe voi nu va intereseaza sa vorbiti? Sa schimbati pareri? Trebuie sa modificati realitatea ca sa va justificati cate o fraza, nu se poate sa discutati faptele asa cum sunt?

+Quote Post
Vizitator_huntitziaru'.
mesaj Dec 18 2011, 11:58 PM
Mesaj #39

Guests

unchiuletzule, am citit o cronica sportiva de la un CM de Fußball, numai ca Maradona nu s-a folosit de cap sau picior pentru a marca inntre buturile adverse, s-a folosit de MANA shi providentza, cucerind laurii victoriei.

din pacate, liberului cugetator, nu prea i-a suras providentza atunci cand capul si mana iliesciana a semnat premeditat ...."conditia pentru a te invirti pe orbita in jurul Kremlinului era incheierea unui nou tratat politic cu URSS, tratat pe care Adrian Nastase l-a parafat la Moscova, la 22 martie 1991, iar presedintii Iliescu si Gorbaciov l-au semnat la 5 aprilie, tot la Moscova"...conditzie sinequanon, traditzii de familie atat politica cat si ereditara, de deznenbrare a statului roman., bah ! unchiuletzule sper sa nu faci pe providentzialul si nici in postura VIRGULEI severin-nene sa n-ajungi !

soro, unchiuletzu´nostru este pe aratura uneori, sa-l iertam ,dar sa nu-i uitam si omitem opiniile, probabil s-ar simtzi stanjenit, nu-i ashiea unchiuletzule?
pana si CCCP-ul a denuntzat pakt-ul Ribb-Molo, dar efectele ?..tezaurul? cuantumul despagubirilor de razboi pretinse romanilor?..aaaaa, cui le lashi unchiuletzule? cumva, istorie á la roller ?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 19 2011, 01:27 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (huntitziaru' @ Dec 18 2011, 11:58 PM) *
soro, unchiuletzu´nostru este pe aratura uneori, sa-l iertam ,dar sa nu-i uitam si omitem opiniile, probabil s-ar simtzi stanjenit, nu-i ashiea unchiuletzule?
pana si CCCP-ul a denuntzat pakt-ul Ribb-Molo, dar efectele ?..tezaurul? cuantumul despagubirilor de razboi pretinse romanilor?..aaaaa, cui le lashi unchiuletzule? cumva, istorie á la roller ?
Dragule, ceea ce exprimi tu sunt pareri. E Ok.
Ce spune Ana ca ne-au asteptat europenii este un neadevar. Nu ne-a asteptat nimeni din moment ce declararea independentei Moldovei si recunoasterea ei au fost aproape instantanee, cu o diferenta de cateva ore. Asa ca spune tu cine e pe aratura?
Recunoasterea Moldovei poate naste pareri pro si contra. Eu unul sunt de parere ca acel stat trebuia recunoscut, altfel nu era decat o republica sovietica.
Adevarata tradare este tratatul cu Uniunea Sovietica, aia da. Tratat care consfintea inviolabilitatea granitelor cand granitele se schimbau de la o saptamana la alta.
Pot intelege o opinie. Nu am sa inteleg niciodata de ce sa falsifici realitatea ca sa porti o discutie pe forum.

+Quote Post
Vizitator_Porku'N Kuku Ruz.
mesaj Dec 19 2011, 12:11 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (White Beard @ Dec 7 2011, 08:36 AM) *
Nastase a fost inculpat. Nu pentru fregate, nu pentru privatizari, nu pentru...ci pentru matusa aia a lui, pentru 3 termopane, pentru o presupusa mita data (sic) de el. Masin de spalat numita Justitie (coana aia chioarie care ar trebui sa fie oarba de-a dreptul) o sa-l spele pe Tamarinul Nastase care va intra in politica mai curat si mai uscat decat atunci cand inca era in tzipla. De ce asta?Explicatiae simpla: Nastase e de-al lor, politicienii ii cunosc toate bubele, e un membru de seama a clubului santajabililor si ca atare e bine sa-l cultivi atit ca prieten cat si ca dusman. CUM AR ARATA TARA ASTA DACA IN LOCUL SANTAJABILILOR AR AJUNGE OAMENI CARE SA-SI PERMIT LUXUL UNEI CONSTIINTE? (de competenta nu spun nimic ca nici televizorul nu spune).

Justitia orba de urechi totcmai i-a spalat pe Morega si Pacuraru, transformindu-i in PreaCinstitii Morega si Pacuraru in rang de MatushTamar. Masina de spalat numita justitie traieste mai mult cu Calgonoiu Stanoiu (rodica, tu tre' sa fii a justitiei ministra)

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 19 2011, 01:45 PM
Mesaj #42

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 05:57 PM) *

Ce vrei să spui cu asta, nu a vrut nimeni? Au fost întrebaţi moldovenii? Păi atunci trebuia să se facă un referendum în Siberia, printre mormintele lor...

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 19 2011, 02:07 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 19 2011, 01:45 PM) *
Ce vrei să spui cu asta, nu a vrut nimeni? Au fost întrebaţi moldovenii? Păi atunci trebuia să se facă un referendum în Siberia, printre mormintele lor...
Bine, bine, fa abstractie de treaba cu comunitatea internationala care ne astepta pe noi, ia alta fraza la disecat, ceva abstract care se poate specula la nesfarsit si nu uita sa nu recunosti niciodata, dar absolut niciodata cand o dai in bara . Esti forumista get beget, cunosti deja tot arsenalul, felicitari, ma simt depasit, eu intru aici doar sa stau de vorba. Tu poti "discuta" in continuare cu fratelo.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 19 2011, 02:31 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 09:35 PM) *
Ok, o tot repeti a nu stiu cata oara, ce vrei sa spui? Cum adica ne-au asteptat, este o parere sau o informatie?
Am recunoscut Moldova la cateva ore dupa pronuntarea independentei, ce inseamna ne-au asteptat cand noi i-am recunoscut aproape instantaneu?
Pe bune, pe voi nu va intereseaza sa vorbiti? Sa schimbati pareri? Trebuie sa modificati realitatea ca sa va justificati cate o fraza, nu se poate sa discutati faptele asa cum sunt?

Mea culpa.
Eu am reprodus părerile unor comentatori politici români, făcute în august 1991, din păcate acum nu mai găsesc link-uri. Ei susţineau că alte state au aşteptat ca mai întâi să-şi exprime poziţia România.
Ai dreptate, a fost vorba de câteva ore, dar şi alte state ar fi putut să se pronunţe prompt, pentru a da un mesaj puternic, de exemplu Rusia sau SUA.
De ce noi am acceptat independeţa Moldovei în câteva ore? A existat vre-o dezbatere politică la vârf în România?
Sau a fost pur şi simplu a fost decizia trădătorului Iliescu, care domina atunci scena politică? Din păcate nu ştiu cum s-a luat această decizie politică importantă. Ajută-mă tu, care eşti un cunoscător fin al istoriei.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 19 2011, 03:05 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 19 2011, 02:07 PM) *
Bine, bine, fa abstractie de treaba cu comunitatea internationala care ne astepta pe noi, ia alta fraza la disecat, ceva abstract care se poate specula la nesfarsit si nu uita sa nu recunosti niciodata, dar absolut niciodata cand o dai in bara . Esti forumista get beget, cunosti deja tot arsenalul, felicitari, ma simt depasit, eu intru aici doar sa stau de vorba. Tu poti "discuta" in continuare cu fratelo.

Asta mi-e firea, îmi place să analizez lucrurile şi să pun întrebări. Dar dacă orice întrebare a mea deranjează, şi o răstălmăceşti ca pe o artă din arsenalulul manipulării pe forum, e mai bine să oprim dialogul aici.
Seară frumoasă.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 19 2011, 03:54 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 19 2011, 03:05 PM) *
Asta mi-e firea, îmi place să analizez lucrurile şi să pun întrebări.
Sigur, sigur, ce ai analizat in cazul asta, o situatie care nu exista? Astea sunt cel mai usor de analizat ca le desenam cum ne place noua. Comunitatea internationala ne-a asteptat pe noi...asta ai spus. Comunitatea internationala nu ne-a asteptat pe noi pentru ca nici nu a avut cand. Noi ne-am pronuntat in cateva ore. Chiar eram curios cum vei comenta. Pe urma mi-am adus aminte de atitudinea de forum, lansezi ideea si apoi eviti subiectul si insailezi pe langa el cand ti se dovedeste greseala. Il acuzi pe celalalt cand el iti expune o situatie clara ca lumina zilei. Am spus stitudine de forum si nu strategie pentru ca inca nu te banuiesc de vreo apartenenta. Dar stilul de forum traditional romanesc clar deformeaza userii, omoara discutia, omoara dezbaterea. Nu acceptam decat ceea ce spune noi, in cazul cand putem argumenta foarte bine, in caz contrar lansam ideea, evitam analiza si aruncam spre cel ce ne contrazice tot felul de acuze abstracte de genul manipulezi, bla, bla, bla, bla.

+Quote Post
kansas
mesaj Dec 19 2011, 04:29 PM
Mesaj #47

Membru veteran

Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 18 2011, 07:15 PM) *
Multi am privit ca un gest firesc aceasta recunoastere, si simbolic pentru ca am fost primii. Au trecut anii, ne-am scarpinat in cap si ne-am gandit si ne-am rasucit si acum spunem ca a fost rau.

Este extrem de simplu, s firesc sa se uneasca daca vor, cand vor...doua state INDEPENDENTE, asa cum bine ai subliniat, si nu e cazul sa intram in bucataria protocoalelor internationale...dar nici a pasiunilor "patriotice"
(Ma intreb care e procentul romanilor basarabeni autentici acolo...care al filorusilor, etc - pt ca exista sigur si alte...interese)

Ma bag intre doi, si conform proverbului ar trebui sa mi-o iau, doar ca mai am o varianta : log-out smile.gif))
adica dai si fugi smile.gif

Nu vreau sa ne unim cu Moldova, e anacronic...in primul rand ei nu vor, nici macar nu vor sa vorbeasca romaneste cand vin aici in vizita...totul e din interes economic, ca si migratia noastra in V.
....ce pamant Romanesc ? Acum ne pregatim pentru o Europa unita, poate chiar o Eurasia intr-un viitor nu prea indepartat, pasiunile legate de cadastru nu-si au rostul...

Stiu...eroii care si-au dat viata, Stefan cel Mare...nimic nu ne impiedica sa-i onoram si sa le pastram amintirea ca icoane vii.
Limba, traditiile, pamantul, sunt la locul lor, si aici si acolo, indiferent de natura frontierei (de stat sau judetene)... e o logodna continua, imposibil de rupt...chiar e nevoie de contractul de casatorie...sa ne satisfaca ce? Dreptatea din suflet ? Frustrarea neputintei de a ne recunoaste valorile proprii, din Romania contemporana ? Acum avem nevoie de Basarabia...?!?

Mai sa fie...s-au vazut, s-au placut, s-au luat...regula e chiar atat de simpla...
Mai usor cu arcanul frate...iak...iubire cu forta...
(Da' las'ca vine usl la butoane si ne unim pe direct cu Kremlinu', Basarabia bonus...smile.gif))
Am fugit la sanius, n-am timp de politichie ! Pa !

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 19 2011, 04:39 PM
Mesaj #48

Membru veteran

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 19 2011, 03:54 PM) *
1.Sigur, sigur, ce ai analizat in cazul asta, o situatie care nu exista? Astea sunt cel mai usor de analizat ca le desenam cum ne place noua. Comunitatea internationala ne-a asteptat pe noi...asta ai spus. Comunitatea internationala nu ne-a asteptat pe noi pentru ca nici nu a avut cand. Noi ne-am pronuntat in cateva ore. Chiar eram curios cum vei comenta.
2.Pe urma mi-am adus aminte de atitudinea de forum, lansezi ideea si apoi eviti subiectul si insailezi pe langa el cand ti se dovedeste greseala. Il acuzi pe celalalt cand el iti expune o situatie clara ca lumina zilei. Am spus stitudine de forum si nu strategie pentru ca inca nu te banuiesc de vreo apartenenta. Dar stilul de forum traditional romanesc clar deformeaza userii, omoara discutia, omoara dezbaterea. Nu acceptam decat ceea ce spune noi, in cazul cand putem argumenta foarte bine, in caz contrar lansam ideea, evitam analiza si aruncam spre cel ce ne contrazice tot felul de acuze abstracte de genul manipulezi, bla, bla, bla, bla.

1.Eu am reprodus părerile unor comentatori politici români, făcute în august 1991.
2. Asta este un atac la persoană. Nici acest thread şi nici altele nu au ca subiect abilităţile mele de a comenta evenimente politice. Şi ca să fiu sinceră, nu sunt nici politician şi nici politolog şi nici membru al vreunui partid.
3.Văd că orice întrebare a mea te deranjează şi o răstălmăceşti ca pe o artă din arsenalulul manipulării pe forum, ceea ce este jignitor.
Am spus mea culpa şi am mai spus că mă opresc cu dialogul aici.
Bună seara, Uncle Sam, nu-ţi mai răspund.

+Quote Post
Vizitator_huntitziaru´.
mesaj Dec 19 2011, 04:46 PM
Mesaj #49

Guests

unchiuletule, nu stiu cum draku, dar tot timpul imi dai impresia ca incerci sa scotucesti febril in cautarea de contra-argumente, numai prin acea tolba isorica ilegala pe care ai mototolit-o intr-un stil ilegitim si din care, nu de putine ori, iti gasesti argumente fundamentate pe mentalitati ideologice criminale , straine poporului roman ,....pe care le arunci nonsalant in fata preopinentului.

soro, unchiuletul nu-i pe aratura,nu-i plugarul, imi sugeraza c-ar fi fost chiar vataful vremurilor pe care le-a-ntocmit conform celor ce-i dictau ce si cum in receptorul telefonului cu manivela.
sa ma-nsele intuitia? n-as crede!
dar ce poti sa faci, aici la-ntretaierea timpurilor si-a apelor imperiale, a intereselor de tot felul numai ale romanilor nu, ce poti face atunci cand in romania adevaratii romani sunt minoritari, citim ce ceea spune unchiuletzul, kansas, etc... luam aminte si tzinem minte ! nu-i asa kansas ? nu-i nevoie s-o spun de doua ori, asa-i ? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 19 2011, 04:50 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 19 2011, 04:39 PM) *
Bună seara, Uncle Sam, nu-ţi mai răspund.
1. Acum vad mesajul cu MEA CULPA, am impresia ca a fost postat in timp ce postam eu si a fost usor sa imi scape. Nu am nici o retinere sa recunosc cand gresesc si sa imi cre scuze cand e cazul.
2. Raspunzi cui vrei.
3. Care dialog ?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 20 2011, 08:33 AM
Mesaj #51

Membru veteran

Citeaza (kansas @ Dec 19 2011, 04:29 PM) *
1.Nu vreau sa ne unim cu Moldova, e anacronic...in primul rand ei nu vor, nici macar nu vor sa vorbeasca romaneste cand vin aici in vizita...totul e din interes economic, ca si migratia noastra in V.
....2.ce pamant Romanesc ? Acum ne pregatim pentru o Europa unita, poate chiar o Eurasia intr-un viitor nu prea indepartat, pasiunile legate de cadastru nu-si au rostul...

1. Ei moldovenii, cei mai mulţi au fost deportaţi. A fost politica dusă de URSS să mute populaţii de colo-dincolo, ca să-şi piadă identitatea. Ai noştri şi-au cam pierdut şi viaţa prin Siberia...

2. Legat de ceea ce vor moldovenii, ţi-l citez pe Mircea Druc:
Independenta Republicii Moldova este doar un bluf
. „Am fost si voi fi întotdeauna un unionist. Si îmi pare rău că România a fost prima care a recunoscut independenta Republicii Moldova. De fapt, SUA aveau pe atunci un plan, să-l salveze pe Gorbaciov si URSS, cerând independenta Tărilor Baltice. Acestea însă aveau menirea să spună că sunt de acord să se rupă de la URSS, doar că mai au o rudă săracă - Basarabia. Din păcate, România, desi stia despre acest plan, s-a grăbit si, după întâlnirea celor trei lideri de stat, ai Rusiei, ai Ucrainei si ai Bielorusiei la Belovejskaia Puscia, precum si alte tări, au recunoscut independenta Republicii Moldova, Tări care până atunci erau în asteptare", spune Mircea Druc.
Fostul deputat sustine că aceasta nu a fost unica gafă a Bucurestiului. „În martie 1991, când noi îi refuzam lui Gorbaciov participarea la referendumul ce trebuia să mentină ca structură URSS-ul, Bucurestiul ratifica tratatul de bază cu URSS-ul, bucurându-se că au luat-o înaintea Bulgariei si a Cehoslovaciei", spune fostul deputat.
Mircea Druc avea si el un plan de unificare a Moldovei cu România, plan care a fost dat peste cap de puciul lui Enaev. „Dacă puciul avea loc putin mai târziu, si eu rezistam ca prim-ministru până în august, convocam pe toti cei care au participat la Marea Adunare Natională si îi spuneam lui Snegur că toti au venit si asteaptă să le spunem că am votat trei lucruri: reconfirmarea actului unirii din 1812, respingerea ultimatumului sovietic din 26-27 iunie 1940 si desprinderea ireversibilă de URSS si de promovarea independentei. Iar Bucurestiul nu avea decât să spună că a luat act de vointa Parlamentului de la Chisinău si acceptă această vointă ca pe o realitate", a conchis Mircea Druc.
http://www.basarabeni.ro/stiri/articol/mir...ar-un-bluf-436/

+Quote Post
Vizitator_Ferchesul Dalton.
mesaj Dec 23 2011, 03:41 PM
Mesaj #52

Guests

Masina de spalat Hustizia loveste again (and again and again and again): Adriean Videanu a castigat definitiv procesul cu Curtea de Conturi .
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11017...tea-conturi.htm

V-AM SPUS EU CA ERA CINSTIT? YOTE, hUSTIZIA (masina de spalat care traieste mai mult cu calgon) A CONFIRMAT: si Videanu e cinstit. Cine mai urmeaza? Cine mai primeste medalia Matusa Tamara pentru Cinste si Corectitudine in Rang de Mare Smecher?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 23 2011, 04:49 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Ferchesul Dalton @ Dec 23 2011, 03:41 PM) *
V-AM SPUS EU CA ERA CINSTIT? YOTE, hUSTIZIA (masina de spalat care traieste mai mult cu calgon) A CONFIRMAT: si Videanu e cinstit.

Deci justitia ideala functioneaza asa:
Noi analizam un caz dupa informatiile din presa (beton sursa) si decidem daca X e vinovat sau nu.
Dupa aia asteptam justitia. O simpla formalitate pentru ca noi stim. Si daca justitia da verdictul dat de noi, exista dreptate. Daca nu, e coruptie si mizerie in justitia noastra.
Si cum indiferent de caz exista niste NOI care au dat un verdict si alti NOI care au dat alt verdict, ar rezulta ca justitia greseste indiferent ce verdict da. De aici solutia evidenta: desfiintam justitia ca si asa orice spune e gresit. Sau, varianta fireasca, justitia are dreptate intodeauna.
In concluzie:
Videanu e nevinovat.
Nastase e nevinovat.
Prin alte parti, la sfarsitul uni proces in care acuzatul e declarat NOT GUILTY i se prezinta si scuze de catre judecator.

+Quote Post
Vizitator_Patrunjel si doo oo.
mesaj Dec 23 2011, 04:54 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Dec 23 2011, 04:49 PM) *
Deci justitia ideala functioneaza asa:
Noi analizam un caz dupa informatiile din presa (beton sursa) si decidem daca X e vinovat sau nu.
Dupa aia asteptam justitia. O simpla formalitate pentru ca noi stim. Si daca justitia da verdictul dat de noi, exista dreptate. Daca nu, e coruptie si mizerie in justitia noastra.
Si cum indiferent de caz exista niste NOI care au dat un verdict si alti NOI care au dat alt verdict, ar rezulta ca justitia greseste indiferent ce verdict da. De aici solutia evidenta: desfiintam justitia ca si asa orice spune e gresit. Sau, varianta fireasca, justitia are dreptate intodeauna.
In concluzie:
Videanu e nevinovat.
Nastase e nevinovat.
Prin alte parti, la sfarsitul uni proces in care acuzatul e declarat NOT GUILTY i se prezinta si scuze de catre judecator.

Justitia zice clar: Nastase e preacurat (Cu Ordinul Tamara pentru cinste si corectitudine decorat), Videanu e preacurat (Cu Ordinul Tamara pentru cinste si corectitudine decorat). Da' matale, matale ce crezi? Ca PatruCase si Bordurica 'e' cinstiti nevoie mare? E sau nu e ei cinstiti? Toby sau not Toby???

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 23 2011, 05:33 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Patrunjel si doo oo @ Dec 23 2011, 04:54 PM) *
Justitia zice clar: Nastase e preacurat (Cu Ordinul Tamara pentru cinste si corectitudine decorat), Videanu e preacurat (Cu Ordinul Tamara pentru cinste si corectitudine decorat). Da' matale, matale ce crezi? Ca PatruCase si Bordurica 'e' cinstiti nevoie mare? E sau nu e ei cinstiti? Toby sau not Toby???

Nu ar trebui sa existe diferente intre ce credem noi si ce decide justitia. Asta e ratiunea de a fi a justitiei, sa ne lamureasca cine e vinovat si cine nu.
Il cred pe Nastase putred din cap pana in picioare, corupt, lacom si vinovat alaturi de Iliescu pentru transformarea coruptiei in sistem de guvernare. Dar asta e doar parerea mea. Juridic, omul e nevinovat si ar putea sa-mi pretinda si daune pentru ca imi exprim parerea asta dupa ce justitia a dat un verdict de nevinovat.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 03:18 PM