IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> care postaci sunt mai iritanti?
mpcj
mesaj Jan 9 2012, 04:56 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

sper ca nu se indoieste nimeni ca partidele au angajat - cu ziua, la bucata, permanent, habar n-am:))- postaci care sa le sustina pe forumurile de net; e greu sa-i ceri unui astfel de postac sa fie impartial, dar macar civilizat si la obiect ii poti cere sa scrie, nu? care este partidul ai carui postaci va irita cel mai mult?
Go to the top of the page

+Quote Post
Sakura
mesaj Jan 10 2012, 12:55 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Pentru mine sunt la fel de iritanţi oricare, atâta timp cât repetă la infinit nişte lucruri trunchiate în cel mai bun caz, dacă nu minciuni în toată regula. Faptul că susţine partea de care mă situez dar aducând în discuţie lucruri neadevărate sau făcând omisiuni grave nu mă încântă cu nimic mai mult decât cei care fac aceeaşi lucru cu partea adversă. Un dialog trebuie să se bazeze pe argumente şi adevăruri, altfel sunt doar pierdere de vreme. Pentru ei timpul trece leafa merge, fiind plătiţi la cantitate, dar pentru noi ceilalţi sunt un balast inutil.

Parcă postacii pesedeului sunt mai des pe lângă subiect, dar au în oarecare măsura scuza timpului. A trecut ceva vreme de când nu mai sunt la guvernare şi omul are tendinţa să-şi aducă aminte doar părţile plăcute din trecut. De asemenea este o nesimţire fără de pereche să afirmi că dacă ai fi la guvernare ai face şi ai drege, în condiţiile în care ai fost mai multe mandate şi ai făcut taman un rahat. Altă greşeală este lipsa de gândire strategică. Ok, nu ne place ce se întâmplă, dar oare dacă s-ar proceda invers rezultatul ar fi mai benefic?

De când a apărut în peisaj şi DD cu PP, am mai văzut la unele publicaţii o categorie nouă de postaci, de o vehemenţă fără margini şi o prostie la fel. Dar pe aceştia nu-i bănuiesc că ar fi angajaţi de cineva, că mai mult rău le fac. Sunt de-a dreptul cazuri patologice. Un fel de animale cu un minim vocabular şi un singur crez: DD.

+Quote Post
Vizitator_ampersand.
mesaj Jan 10 2012, 12:30 PM
Mesaj #3

Guests

Mie raspunsul la intrebare mi se pare evident: cei mai enervanti postaci sunt cei care ne contrazic opiniile.

+Quote Post
Sakura
mesaj Jan 10 2012, 01:41 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Am uitat de o categorie: cei care nici nu se obosesc să citească articolul. Doar o dau înainte cu aiurelile lor. Probabil nu sunt plătiţi să citească, ci doar să comenteze cu cât mai mult avânt, chiar dacă bat câmpii.

+Quote Post
mcris
mesaj Jan 10 2012, 02:19 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 21-February 09
Utilizatorul numarul: 6 658

Sa platesti oameni sa scrie pe forumuri? In primul rand ca se vad de la o posta, in al doilea nu cred ca au un impact electoral real. Alti bani aruncati... Stiti bancul acela cu ce merita sa repar mai intai la o masina, clacsonul sau motorul?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jan 10 2012, 03:14 PM
Mesaj #6

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (mpcj @ Jan 9 2012, 05:56 PM) *
sper ca nu se indoieste nimeni ca partidele au angajat - cu ziua, la bucata, permanent, habar n-am:))- postaci care sa le sustina pe forumurile de net; e greu sa-i ceri unui astfel de postac sa fie impartial, dar macar civilizat si la obiect ii poti cere sa scrie, nu? care este partidul ai carui postaci va irita cel mai mult?

Hehe, chiar si eu imi permit o opinie aici : singurii postaci care ma deranjeaza sunt cei care ataca alti useri ( desi nu doar postacii ataca alti useri ) .

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 10 2012, 03:37 PM
Mesaj #7

Membru veteran

nu ca ne contrazic e problema, ci cum! vorba lui admin, de mai jos, cand tu postezi o idee iar altul te spurca pe tine, personal, in loc sa-ti critice ideea, e bai mare
Citeaza (ampersand @ Jan 10 2012, 12:30 PM) *
Mie raspunsul la intrebare mi se pare evident: cei mai enervanti postaci sunt cei care ne contrazic opiniile.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jan 10 2012, 04:00 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Eu cred ca sunt greu de deosebit din moment ce este foarte usor sa incepi sa scrii din convingere pentru o idee si sa ajungi postac. Si mai cred ca si reciproca este valabila: sa postezi platit pana ajungi chiar sa crezi ce baliverne spui!
Daca suntem convinsi ca exista postaci ai partidelor trebuie sa fim convinsi si de faptul ca sunt pregatiti sa faca asta, deci ar trebui sa fie pregatiti si sa nu se voaleze prea usor... Ii putem numi fara greseala urmasii destoinicilor lucratori de securitate din pricina pregatirii lor? Posibil! Devierea discutiilor de la combaterea si/sau dezvoltarea ideii catre zona tulbure a injuriilor ce ne induce lehamitea de a mai combate sau dezvolta o idee trebuie facuta atent pentru a "omori" initiativa...

Vom vedea ce se va intampla si cu threadul asta... eu unul nu-i dau nici 3 pagini...

+Quote Post
Vizitator_just_mr.
mesaj Jan 10 2012, 04:22 PM
Mesaj #9

Guests

Toti smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_Topor Tunist.
mesaj Jan 10 2012, 05:08 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (mpcj @ Jan 9 2012, 04:56 PM) *

Eu sunt un tip...deosebit de flexibil si nu prea am pareri proprii, pot sustine, la o adica ORICE. Cu un asemena profile sunt quite sure ca cineva imi va da bani la greu ca sa "postez". Da-mi te rog, o persoana de contact de la "partide". Am nevoie de ceva banuti, pen'ca m-am obijnuit rau: concediile prin vecini, dar dincolo de balta (Aruba, Caribe etc.) si tare as vrea sa-mi tin in continuare old bad habits...

+Quote Post
Vizitator_marile sperante.
mesaj Jan 10 2012, 05:35 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Topor Tunist @ Jan 10 2012, 05:08 PM) *
Eu sunt un tip...deosebit de flexibil si nu prea am pareri proprii, pot sustine, la o adica ORICE. Cu un asemena profile sunt quite sure ca cineva imi va da bani la greu ca sa "postez". Da-mi te rog, o persoana de contact de la "partide". Am nevoie de ceva banuti, pen'ca m-am obijnuit rau: concediile prin vecini, dar dincolo de balta (Aruba, Caribe etc.) si tare as vrea sa-mi tin in continuare old bad habits...

Amuzant. Macar stii ce e un postac si cum se foloseste? Cum arata fisa postului si leafa aferenta? Ce fel de fauna gasesti la un Cal center? ( asta e numele, call center smile.gif ).

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 10 2012, 05:53 PM
Mesaj #12

Membru veteran

pe mine, personal, ma scot din sarite indivizii care AFIRMA, de obicei sfidator si cu insulte, in loc sa ARGUMENTEZE! odata atins punctul asta, discutia degenereaza si tema initiala este uitata, ceea ce si dorea postacul, de fapt... daca as fi moderator de forum as sterge imediat orice postare care miroase a propaganda sau a atac partinic; vrei sa contribui la discutie, bine, vrei sa faci propaganda, heraus, asa ar fi normal.

+Quote Post
Sakura
mesaj Jan 10 2012, 05:57 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 10 2012, 03:14 PM) *
Hehe, chiar si eu imi permit o opinie aici: singurii postaci care ma deranjeaza sunt cei care ataca alti useri (desi nu doar postacii ataca alti useri).

Păi problema este că sunt membri pe forum cu care dialogul este imposibil. Singura sansă de a rămâne în limite civilizate este să stăm departe de subiectele la care activează unii ca plintea_nustiucum.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jan 10 2012, 06:00 PM
Mesaj #14

Administrator

Citeaza (mpcj @ Jan 10 2012, 06:53 PM) *
pe mine, personal, ma scot din sarite indivizii care AFIRMA, de obicei sfidator si cu insulte, in loc sa ARGUMENTEZE! odata atins punctul asta, discutia degenereaza si tema initiala este uitata, ceea ce si dorea postacul, de fapt... daca as fi moderator de forum as sterge imediat orice postare care miroase a propaganda sau a atac partinic; vrei sa contribui la discutie, bine, vrei sa faci propaganda, heraus, asa ar fi normal.

Trecand peste faptul ca eu cred ca propaganda e acceptabila , cum iti dai seama ca o scriere e propaganda si nu opinie ?

+Quote Post
Sakura
mesaj Jan 10 2012, 06:01 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza (mcris @ Jan 10 2012, 02:19 PM) *
Sa platesti oameni sa scrie pe forumuri? In primul rand ca se vad de la o posta, in al doilea nu cred ca au un impact electoral real. Alti bani aruncati... Stiti bancul acela cu ce merita sa repar mai intai la o masina, clacsonul sau motorul?

Ai dreptate, dar îţi scapă ceva: de la sediul unui partid (oricărui partid, la orice nivel) realitatea se vede MULT deformată. De asta sunt neinspirate şi majoritatea ideilor care le vin...

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 10 2012, 07:04 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

Pe mine ma deranjeaza vasnicii sustinatori ai puterii ,postacii care sustin cu ardoare ca totul este ok .

--------------------

.......

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 10 2012, 10:35 PM
Mesaj #17

Membru veteran

1. propaganda nu e acceptabila, fiindca aici se discuta, nu se tromboneste; in plus, nivelul forumistilor e peste maximul admisibil pt. ca manipularea prin metoda persuasiunii sa aiba efect; cu alte cuvinte, ocupa spatiul degeaba
2. cand in loc de argumente civilizate se vine cu afirmatii nedovedite, cu atacuri la persoana preopinentului, cu sloganuri repetate obsesiv atat de postacul in cauza cat si de altii (sloganuri lansate in discursurile politrucilor) cam despre ce opinie poate fi vorba?
Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 10 2012, 06:00 PM) *
Trecand peste faptul ca eu cred ca propaganda e acceptabila , cum iti dai seama ca o scriere e propaganda si nu opinie ?

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 10 2012, 10:40 PM
Mesaj #18

Membru veteran

apropo, citesc Hotnews inca de pe vremea cand aveati sediul la Tg. Mures, parca; chiar n-am inteles rostul transformarii dintr-un site superobiectiv intr-unul partinic (chiar daca nu 100%, ce-i drept); sa fie "mediul privat" de vina?

+Quote Post
Vizitator_....
mesaj Jan 10 2012, 11:35 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (ampersand @ Jan 10 2012, 12:30 PM) *

daca-i o gluma - e o gluma buna.

altfel - e buba biggrin.gif

cei mai enervanti postaci sunt tocmai cei care iti terfelesc opiniile sustinandu-le. cand vezi un marlan strigand cot la cot cu tine iti vine greata si taci din gura; daca, Doamne-feri', te afli in mauvaise humeur, te muti chiar la alta masa... cand afli ca partidul al mai jigarit, care mai prezenta inca 1% incredere, are aceleasi tactici demagogic-propagandiste, iar in lista lui nu se afla nicidecum valori precum cinstea, adevarul si alte gioarse - treci in lupta cu toti "postacii", de la alb la negru si in sfarsit ai un razboi pe bune, nu opereta penibila dintre partidele "de putere" si "de opozitie".

de fapt, nu "postacii" sunt problema, ci fenomenul in sine, faptul de a plati, pe de o parte, si de a accepta, pe de alta, aceasta "monetizare" a ADEVARULUI. fie el si personal, subiectiv, partial, relativ, adevarul nu poate fi confundat, de o minte limpede, cu propaganda, demagogia, manipularea.

iar in faza a doua... - mda, in faza a doua a razboiului te RETRAGI. pur si simplu. eu asta am facut. cand nu mai ai loc de postaci, mediul devine toxic. cu tot regretul, nu cred ca problema poate fi ignorata - "postacii", asa bieti oameni cum or fi fiind, in nevoie de bani ca noi toti, cu inteligenta medie ca tot omu', nu pot fi asimilati, tolerati, ca simpli postatori de comentarii. nu poti spune ca nu exista nicio diferenta, si, mai ales, ca e imposibil de facut vreo distinctie. e nasol daca asa gandeste un jurnalist - parerea mea.

mpcj, nu mai stiu daca am fost vreodata in acord, dar salut idealismul de a ridica o astfel de problema smile.gif

+Quote Post
Vizitator_postac...na....
mesaj Jan 11 2012, 08:28 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (kjh @ Jan 10 2012, 07:04 PM) *
Pe mine ma deranjeaza vasnicii sustinatori ai puterii ,postacii care sustin cu ardoare ca totul este ok .

pe mine ma deranjaza vasnicii sustinatori ai opozitiei,postacii care sustin cu ardoare ca totul este ko.

+Quote Post
Vizitator_georgio.
mesaj Jan 11 2012, 09:24 AM
Mesaj #21

Guests

Exista mai multe tipuri de postaci:
- postacii PSD inventati de Hrebenciuc. Este un adevarat departament fondat innainte de alegerile din 2004 care se ocupa cu asta. Sunt usor de identificat deoarece au texte similare, destul de bine facute, care sunt repetate pe absolut toate forumurile online unde se dicuta o anumita stire. Dupa parerea mea e cel mai bine organizat si cel mai bine finantat grup de postaci
- postacii PDL, nascuti ca reactie la organizatia PSD, destul de slab organizati, grupul defapt e parte din organizatia de tineret, deci nu mercenari ci voluntari
- postacii PNL aproape identici cu cei de la PDL in componenta si organizare. Nu e de mirare deoarece si ei au aparut initial ca reactie la organizatia de postaci PSD.
- postacii voluntari ai mogulilor , niste prosti impresionabili care repeta automat niste expresii si idei aiurea "invatate" de la OTV sau antene sau irealitati. Astia sunt spalatii pe creier care nu mai gandesc decat prin formule fazute la televizor.
Mai exista si oamenii "normali" care isi exprima ideile lor dar pe astia nu ii bagam la postaci.
Toti postacii sunt de blamat deoarece doar pervertesc idea de consultare populara online.

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 11 2012, 02:44 PM
Mesaj #22

Membru veteran

toate au fost OK pana cand i-ai trecut pe postacii PDL la categoria voluntari, de parca ei ar face totul din convingere sincera, iar ceilalti ar fi niste ticalosi vanduti; eu speram ca macar la acest topic sa nu intervina postacii, totusi sad.gif

Citeaza (georgio @ Jan 11 2012, 09:24 AM) *
Exista mai multe tipuri de postaci:
- postacii PSD inventati de Hrebenciuc. Este un adevarat departament fondat innainte de alegerile din 2004 care se ocupa cu asta. Sunt usor de identificat deoarece au texte similare, destul de bine facute, care sunt repetate pe absolut toate forumurile online unde se dicuta o anumita stire. Dupa parerea mea e cel mai bine organizat si cel mai bine finantat grup de postaci
- postacii PDL, nascuti ca reactie la organizatia PSD, destul de slab organizati, grupul defapt e parte din organizatia de tineret, deci nu mercenari ci voluntari
- postacii PNL aproape identici cu cei de la PDL in componenta si organizare. Nu e de mirare deoarece si ei au aparut initial ca reactie la organizatia de postaci PSD.
- postacii voluntari ai mogulilor , niste prosti impresionabili care repeta automat niste expresii si idei aiurea "invatate" de la OTV sau antene sau irealitati. Astia sunt spalatii pe creier care nu mai gandesc decat prin formule fazute la televizor.
Mai exista si oamenii "normali" care isi exprima ideile lor dar pe astia nu ii bagam la postaci.
Toti postacii sunt de blamat deoarece doar pervertesc idea de consultare populara online.

+Quote Post
Vizitator_milud.
mesaj Jan 11 2012, 06:29 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 10 2012, 03:14 PM) *
Hehe, chiar si eu imi permit o opinie aici : singurii postaci care ma deranjeaza sunt cei care ataca alti useri ( desi nu doar postacii ataca alti useri ) .

Defineste "ataca" .

Daca in timp ce imi dezvolt ideea mea critic lipsa de perspectiva, pregatirea precara, informarea superficiala sau reaua-credinta a interlocutorului inseamna ca il atac sau nu ? Daca ii spun " nu gindesti pina la capat", "ai lipsit la ora aia", " te-au pacalit" sau "esti plin de venin" e mult diferit de " manelistule", "semidoctule", "autistule" sau "excrocule" ?

Pe mine nu ma deranjeaza userii care bat cimpii sau spun mascari deoarece nimic nu poate scoate mai bine in evidenta o constructie logica si coerenta decit contrastul cu "productia" echipei de zgomot. Dar ma deranjeaza ingrozitor cind un admin prea zelos imi sterge sau imi muta o postare pentru vreun cuvint sau o expresie care i se par lui deochiate sau atac la persoana.

Asa cum politicienii si-au asumat conditia de persoane publice si avem voie sa-i porcaim cum putem, si postacii si-au asumat propria conditie si nu-i obliga nimeni sa citeasca daca nu le place. Si in mod cert nu e nevoie de un "BigBrother" care sa ciopirteasca psihedelic disputele.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jan 12 2012, 11:35 AM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (kjh @ Jan 10 2012, 07:04 PM)

Citeaza (postac...na... @ Jan 11 2012, 08:28 AM) *
pe mine ma deranjaza vasnicii sustinatori ai opozitiei,postacii care sustin cu ardoare ca totul este ko.

Este evident ca sunt din ambele tabere si pe aici ca in viata noastra cea de toate zilele... Nici nu te asezi bine la coada la ...ceva... (de la paine pana pe forum) ca apar doi, patru, sase... care isi "impart" ideile de le zboara fulgii... sau li se invinetesc ochii....

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 12 2012, 01:17 PM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Sakura @ Jan 10 2012, 07:57 PM) *
Păi problema este că sunt membri pe forum cu care dialogul este imposibil. Singura sansă de a rămâne în limite civilizate este să stăm departe de subiectele la care activează unii ca plintea_nustiucum.

Da' stai deoparte, omule, te obliga cineva sa participi la dezbateri? Limitele civilizate si le defineste fiecare: pentru unii ca mine ele sunt totuna cu limitele eticii si ale moralei; pentru altii, ele nu se extind dincolo de spatiul concentrationar al propriilor idei preconcepute...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 12 2012, 01:23 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_....
mesaj Jan 12 2012, 03:30 PM
Mesaj #26

Guests

eu zic sa lasati fleacurile - topicul pune o problema reala, poate intrebarea e putin alunecoasa - si prinde in plasa cativa "postaci" rataciti (care se vor intrece pentru titlul de "postacul cel bun"), dar nu conteaza.

prin vara am aflat si eu ca exista cu adevarat un asemenea job si ca nu-i doar o porecla atribuita de "unii" "altora".

si tocmai pentru ca-i un "job" ca toate alelalte... - de ce sa nu mergem cu intrebarea mai departe? mai ieri adminul - un jurnalist, adica - spunea ca propaganda in sine nu are de ce sa fie rea... cu tot respectul, a afirma asa ceva echivaleaza cu a spune: jurnalismul nu inseamna lupta pentru transparenta, ci manipulare.

asadar cred ca, pentru a discuta cu adevarat aceasta suparatoare realitate, intrebarile trebuie sa fie reformulate:

care este diferenta dintre "postaceala" - adica monopolizarea formurilor de catre "opinii" platite, direct sau indirect, de catre formatiuni cu putere politica - si presa "orientata politic" (si, mai pe fata sau pe din dos, platita politic)?

cand presa manipuleaza fie grosolan, prin "alcatuirea" stirilor false (vezi ispravile Antenei sau Realitatii... dar si Pro TV i-am prins cu acelasi gen de bata-n balta, si asta in conditiile in care n-am tv, iar stirile respective, mult prea tembele, mi-au fost relatate, iar eu doar le-am verificat), fie mai finut - vezi procedeele folosite chiar aici, pe HN - prin modul de alcatuire a titlurilor, prin tratarea doar a problemelor comode, prin impunerea unor "lideri de opinie", "politologi" si alti lingai (asta sunt, sa recunoastem...), prin repetarea obsesiva a unor anumite stiri, prin folosirea unor cuvinte cheie etc. - cand presa face, cu alte cuvinte, PROPAGANDA pe bani, sau pe influenta, putere etc. - ea ordoneaza si "coloreaza" partea de sus a stirilor.

de partea a doua - a comentariilor - se ocupa din ce in ce mai mult ceilalti platiti politic - "postacii". intre cele doua laturi de "media" ale partidelor politice nu are cum sa nu apara o simbioza biggrin.gif

atata timp cat orice manipulare nu se face rational, continutul efectiv al stirilor e putin important. important e ca orientarea sa reiasa cat mai usor, cititorul sa fie "fermecat", "convins". si cum, in conditiile astea, deschizi articolul mai ales pentru a vedea comentariile, niste comentarii "adecvate" nu pot fi decat binevenite. si, nu-i asa, nevinovate...

asa ca: postaci platiti / presa ne-independenta - imi par doua laturi ale aceleiasi probleme. si tocmai de asta nu cred ca vom vedea curand masuri reale impotriva "postacelii". poate numai cand cititorii scarbiti vor renunta efectiv la a mai frecventa site-uri care permit asa ceva.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jan 12 2012, 04:43 PM
Mesaj #27

Administrator

Citeaza (... @ Jan 12 2012, 04:30 PM) *
eu zic sa lasati fleacurile - topicul pune o problema reala, poate intrebarea e putin alunecoasa - si prinde in plasa cativa "postaci" rataciti (care se vor intrece pentru titlul de "postacul cel bun"), dar nu conteaza.

prin vara am aflat si eu ca exista cu adevarat un asemenea job si ca nu-i doar o porecla atribuita de "unii" "altora".

si tocmai pentru ca-i un "job" ca toate alelalte... - de ce sa nu mergem cu intrebarea mai departe? mai ieri adminul - un jurnalist, adica - spunea ca propaganda in sine nu are de ce sa fie rea... cu tot respectul, a afirma asa ceva echivaleaza cu a spune: jurnalismul nu inseamna lupta pentru transparenta, ci manipulare.

asadar cred ca, pentru a discuta cu adevarat aceasta suparatoare realitate, intrebarile trebuie sa fie reformulate:

care este diferenta dintre "postaceala" - adica monopolizarea formurilor de catre "opinii" platite, direct sau indirect, de catre formatiuni cu putere politica - si presa "orientata politic" (si, mai pe fata sau pe din dos, platita politic)?

cand presa manipuleaza fie grosolan, prin "alcatuirea" stirilor false (vezi ispravile Antenei sau Realitatii... dar si Pro TV i-am prins cu acelasi gen de bata-n balta, si asta in conditiile in care n-am tv, iar stirile respective, mult prea tembele, mi-au fost relatate, iar eu doar le-am verificat), fie mai finut - vezi procedeele folosite chiar aici, pe HN - prin modul de alcatuire a titlurilor, prin tratarea doar a problemelor comode, prin impunerea unor "lideri de opinie", "politologi" si alti lingai (asta sunt, sa recunoastem...), prin repetarea obsesiva a unor anumite stiri, prin folosirea unor cuvinte cheie etc. - cand presa face, cu alte cuvinte, PROPAGANDA pe bani, sau pe influenta, putere etc. - ea ordoneaza si "coloreaza" partea de sus a stirilor.

de partea a doua - a comentariilor - se ocupa din ce in ce mai mult ceilalti platiti politic - "postacii". intre cele doua laturi de "media" ale partidelor politice nu are cum sa nu apara o simbioza biggrin.gif

atata timp cat orice manipulare nu se face rational, continutul efectiv al stirilor e putin important. important e ca orientarea sa reiasa cat mai usor, cititorul sa fie "fermecat", "convins". si cum, in conditiile astea, deschizi articolul mai ales pentru a vedea comentariile, niste comentarii "adecvate" nu pot fi decat binevenite. si, nu-i asa, nevinovate...

asa ca: postaci platiti / presa ne-independenta - imi par doua laturi ale aceleiasi probleme. si tocmai de asta nu cred ca vom vedea curand masuri reale impotriva "postacelii". poate numai cand cititorii scarbiti vor renunta efectiv la a mai frecventa site-uri care permit asa ceva.

Adminul nu e jurnalist smile.gif Dar stie cate ceva despre manipularea prin presa si cate ceva despre postaci .

+Quote Post
Luk
mesaj Jan 12 2012, 05:37 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (... @ Jan 12 2012, 04:30 PM) *

Postacii si presa ne-independenta nu se pot apara de cititorii/ telespectatorii care gandesc. Singura aparare impotriva postacelii si a "stirilor" inventate este doar ceea ce avem intre urechi.

On topic: cei mai enervanti postaci sunt cei PROSTI smile.gif

+Quote Post
Vizitator_....
mesaj Jan 12 2012, 06:12 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 12 2012, 04:43 PM) *
Adminul nu e jurnalist smile.gif Dar stie cate ceva despre manipularea prin presa si cate ceva despre postaci .

mda, dar tot ii place propaganda biggrin.gif

eu cred ca se pot gasi mijloace corecte si echitabile prin care sa poti controla fenomenul. iar daca stii mai multe decat mireanul, care nu are decat propria "ureche" pentru a detecta interesele extra din spatele stirilor sau al comentariilor, cu atat mai mult wink.gif

+Quote Post
mpcj
mesaj Jan 12 2012, 06:12 PM
Mesaj #30

Membru veteran

adevarat ca prostii sunt cei mai iritanti! pe mine m-au incantat cativa postaci (cred ca asta erau), acum vreo 3 ani, cand am scris ceva impotriva lui Ponta, iar raspunsurile contra au fost de-o eleganta si argumentatie greu de batut; majoritatea postacilor, insa, par a fi recrutati dintre adolescentii onanisti cu 8 clase la Liceul Agricol, atat dpdv al calitatii postarii cat si a limbajului.

Citeaza (Luk @ Jan 12 2012, 05:37 PM) *
Postacii si presa ne-independenta nu se pot apara de cititorii/ telespectatorii care gandesc. Singura aparare impotriva postacelii si a "stirilor" inventate este doar ceea ce avem intre urechi.

On topic: cei mai enervanti postaci sunt cei PROSTI smile.gif

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 02:11 PM