IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Guvernare umana sau guvernare divina ?
Vizitator_mircea.
mesaj Oct 26 2010, 11:17 AM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Lili Gropescu @ Sep 30 2010, 10:14 AM) *
Nu e cazul sa blasfemiezi , Vizitator necunoscut.

de ce n-ar fi cazul ? fiecare are dreptul la o opinie........., nu?
Go to the top of the page

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 13 2010, 09:12 AM
Mesaj #92

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (Marti @ Aug 17 2010, 07:52 PM) *
Ce legatura poate fi intre o guvernare umana si o guvernare divina domnule adi?

Lucrurile sunt mult mai simple decat le prezentati dv.Este adevarat ,imaginea pe care o au multe religii azi indeparteza multi oameni de Dumnezeu.Insa traim intr-o societate in care sunt promovate nonvalorile...Depinde de noi sa descoperim ceea ce este valoros si sa pastram...

Revenind la tema discutiei, guvernarea divina a pamantului are o stransa legatura cu ceea ce se intampla azi in societate.Formele de guvernare existente azi demonstreaza incapacitatea omului de a se guverna singur.Sigur , nu poti vorbi despre Dumnezeu nefacand referire la Biblie.Ceea ce exista azi ca si forme de guvernare a fost scris cu mult timp in urma in Biblie.Ceea ce va fi in viitorul apropiat este clar explicat....De exemplu , va recomand sa cititi cartea biblica Daniel....Acolo sunt prezentate puterile mondiale care s-au perindat in istoria omenirii si ce urmeaza...

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Nov 13 2010, 09:17 AM
Mesaj #93

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (lili gropescu @ Sep 29 2010, 08:14 AM) *
GUVERNAREA DIVIN A AR FI IDEALUL DAR S_A RENUNTAT DEMULT LA EA SI DUPA CUM SUNT MAI MULTI ATEI SAU CREDICIOSI SPOITI NU MERGE.

Sigur....Dupa cum par sa stea lucrurile asa ar fi....Dar ,guvernarea divina nu este un ideal a carui realizare depinde de om....Independent de vointa omului acest lucru va deveni realitate...Depinde de fiecare in parte daca va beneficia de foloasle acestei guvernari....

+Quote Post
Cocolina
mesaj Nov 15 2010, 02:39 PM
Mesaj #94

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Hahahhaha....ce idiotenii.

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 10 2010, 03:54 PM
Mesaj #95

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

De fiecare dată când vine vorba de religie, majoritatea politicienilor români se transformă în aşa ceva (vedeţi prima jumătate a clipului):

http://www.youtube.com/watch?v=07psIGuhB_Y

Exemplu, să ne aducem aminte de clipul cu politicianul William Brânză

http://www.youtube.com/watch?v=ebTVJB0rhSs

La care Adrian dixit:

Citeaza
Chiar dacă materialul este cam vechi, încă mai are darul de a-mi provoca greaţa de fiece dată când îl văd.

- N-am înţeles ce trebuia să demonstreze nivelul de credinţă şi "evlavie" în rândul politicienilor. Asta îi face morali ? Din câte ştiu eu, în clasa politică este cea mai densă corupţie din ţară, neîntâlnită nicăieri altundeva. Se pare că domnul Brânză nu şi-a dat seama că acest fapt poate reprezenta un argument împotriva pseudoteoriei lui.
Dacă credinţa în Dumnezeu ar trebui să asigure moralitate, de ce nu vedem aşa ceva şi printre politicieni, că doar dă-o-n mă-sa, ştim cât de darnici sunt.

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 14 2010, 01:10 PM
Mesaj #96

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Motto, cules de pe un forum:

Citeaza
eu as propune scoaterea petrosaniului din "zona defavorizata". zonele defavorizate nu construiesc catedrale

Şi începem.

Citeaza
De la anul va începe, la Petroşani, ridicarea unei catedrale creştin-ortodoxe
http://www.zvj.ro/node/6903

La originea acestui proiect sunt PS Gurie, Episcopul Hunedoarei, Costel Avram [PRM] - vicepreşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara, preotul Gabriel Bulf şi Tiberiu Iacob-Ridzi [PDL, soţul Monicăi Iacob-Ridzi], primarul municipiului Petroşani. Vineri, 7 decembrie 2010, la Petroşani a avut loc o nouă şedinţă, de data aceasta una „extraordinară” a Consiliului Local Petroşani, convocată de primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, în vederea adoptării de către consilieri a două proiecte de hotărâre „importante pentru comunitatea locală petroşeneană”.

Unul din proiecte a vizat intrarea în folosinţă gratuită a 3.000 de metri pătraţi de teren, care vor fi cedaţi de administraţia locală Episcopiei Devei şi Hunedoarei, în vederea construirii unei catedrale în zona centrală a municipiului. Este vorba de un spaţiu situat în apropiere de zona Hotelului Petroşani şi de Parcul Central „Carol Schreter”, pe strada Avram Iancu.

În vederea susţinerii acestui proiect, primarul Tiberiu Iacob-Ridzi, prezent la şedinţă, a motivat următoarele: „În viziunea mea, doi piloni sunt foarte importanţi pentru populaţie: credinţa şi educaţia. Din punctul de vedere al educaţiei, noi, administraţia locală, am făcut tot ce ne-a stat în putinţă pentru copiii noştri şi pentru profesorii care se ocupă de educaţia lor şi o vom face şi pe viitor (...). A venit momentul să avem la Petroşani şi o catedrală. Toate oraşele din judeţ de rangul Petroşaniului au o catedrală, fie că vorbim de Brad, Orăştie, Deva sau altele...”. Apoi, primarul Tiberiu Iacob-Ridzi a mai adus un argument în susţinerea acestui proiect: „În anumite perioade istorice, unele biserici au aparţinut altor confesiuni religioase, iar în contextul globalizării şi în contextul social actual s-ar putea ca pe viitor să apară vreo situaţie neplăcută, pe care e bine să o evităm din timp. De aceea vrem să construim o catedrală în zona centrală a municipiului, împreună cu Episcopia Devei şi Hunedoarei”.

După cuvântul primarului, singurul consilier local care s-a înscris la cuvânt a fost consilierul social-democrat Doina Popescu, care a spus că este de acord cu acest proiect şi felicită această iniţiativă, dar „profit de acest proiect şi rog Episcopia să ne sprijine în crearea unui cămin de bătrâni şi a unui orfelinat la Petroşani”. [...] Apoi s-a trecut la vot, proiectul trecând cu unanimitate de voturi.

După şedinţă, preotul Gabriel Bulf ne-a declarat: „În primul rând, aş vrea să-i mulţumim lui Dumnezeu pentru înţelepciunea pe care a transmis-o consilierilor locali prezenţi la această dezbatere.

Bullshitul continuă:

http://www.ziare.com/social/biserica/ridzi...trosani-1061576
Citeaza
[...]"O biserica ne da un simtamant de apartenenta, de implicare in viata altora, si viata comunitara. Ofera un sentiment de siguranta spirituala, ca sa nu fim purtati incoace si incolo de tot felul de idei religioase ciudate. Intr-o biserica putem gasi prieteni si prietenie, partasire, ajutor, incurajare, mangaiere si suport. Ceea ce obtinem noi dintr-o biserica este direct proportional cu nivelul implicarii noastre in acea biserica", declara Tiberiu Iacob Ridzi.[...]

Despre ce "idei religioase ciudate" vorbeşte Tiberiu Iacob Ridzi? Ni se dă de înţeles că orice idei religioase în afară de Creştinismul Ortodox sunt "idei dubioase" care trebuie combătute din banii statului.

Gargara despre ajutor, încurajare, prieteni, părtăşire e doar pentru fraieri.
Partidul din care face parte respectivul a demonstrat că nu se dă în spate de la a lua bani de la gura copiilor şi pensionarilor ca să dea la popi.

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 07:47 AM