IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Sambata sau Duminica?
Vizitator_spatiu.
mesaj May 21 2010, 06:47 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Messer @ May 21 2010, 03:24 PM) *
In orice Biblie scrie la fel.

Intradevar ai dreptae in orice biblie scrie la fel,dar cu caledarul asta gregorian e mai greu de inteles la unii, oricum nu prea conteaza,cu Iisus te intalnesti oriunde si in orice zi nu neaparat doar de sarbatori sau in a 7 zi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 21 2010, 06:49 PM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (Musafir @ May 21 2010, 05:42 PM) *

Good point! sa inteleaga toti habarnagii...slabe sperante biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj May 21 2010, 07:05 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (Musafir @ May 21 2010, 06:49 PM) *
Good point! sa inteleaga toti habarnagii...slabe sperante biggrin.gif

Ma bucur ca ne-ai lamurit,inteligentule! ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 24 2010, 04:04 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (spatiu @ May 21 2010, 06:47 PM) *
Intradevar ai dreptae in orice biblie scrie la fel,dar cu caledarul asta gregorian e mai greu de inteles la unii, oricum nu prea conteaza,cu Iisus te intalnesti oriunde si in orice zi nu neaparat doar de sarbatori sau in a 7 zi.

Este adevarat ca te intalnesti in fiecare zi, dar, o zi pe saptamana e o intalnire speciala, festiva in care primesti mai multe binecuvantari decat in celelalte zile si, in plus devii pregatit sa faci fata unei noi saptamani, necunoscute.
Experimenteaza acest lucru si ai sa vezi. Incearca sa respecti Samabata asa cum spune Iisus si ai sa te convingi singur.

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj May 24 2010, 07:17 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (Messer @ May 24 2010, 04:04 AM) *
Este adevarat ca te intalnesti in fiecare zi, dar, o zi pe saptamana e o intalnire speciala, festiva in care primesti mai multe binecuvantari decat in celelalte zile si, in plus devii pregatit sa faci fata unei noi saptamani, necunoscute.
Experimenteaza acest lucru si ai sa vezi. Incearca sa respecti Samabata asa cum spune Iisus si ai sa te convingi singur.

Eu iti propun altceva.Ia incearca duminica sa crezi ca e sambata si sa iti incepi saptamana de luni si aisa vezi ce pregatit o sa fi si ce fata ai sa faci saptamanii necunoscute.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 25 2010, 03:43 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (spatiu @ May 24 2010, 07:17 PM) *
Eu iti propun altceva.Ia incearca duminica sa crezi ca e sambata si sa iti incepi saptamana de luni si aisa vezi ce pregatit o sa fi si ce fata ai sa faci saptamanii necunoscute.

Daca Dumnezeu imi spune sa sarbatoresc Sambata, nu ar insemna sa-l tradezi daca serbez Duminica? Asta ar insemna sa ne jucam cu focul. Prefer sa ascult de Dumnezeu decat de oameni.

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj May 25 2010, 03:48 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (Messer @ May 25 2010, 03:43 AM) *
Daca Dumnezeu imi spune sa sarbatoresc Sambata, nu ar insemna sa-l tradezi daca serbez Duminica? Asta ar insemna sa ne jucam cu focul. Prefer sa ascult de Dumnezeu decat de oameni.
Serbeaza, dom'le, sambata! De fapt, serbeaza ce zi vrei numa' luni sa-mi vii la munca (treaz) altfel serbezi Sfantul Somaj in toate zilele saptaminii!

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj May 25 2010, 05:50 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (iosiP @ May 25 2010, 03:48 AM) *
Serbeaza, dom'le, sambata! De fapt, serbeaza ce zi vrei numa' luni sa-mi vii la munca (treaz) altfel serbezi Sfantul Somaj in toate zilele saptaminii!

Nu da cu bata in viespile sectare.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 27 2010, 04:28 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (spatiu @ May 25 2010, 05:50 PM) *
Nu da cu bata in viespile sectare.

Nu uita ca aceste viespi au un venin vindecator de cea mai buna calitate fata de bietele muste nesectare.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 27 2010, 05:58 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Messer @ May 25 2010, 03:43 AM) *

Nene, matale ai telefon rosu cu legatura directa cu al de sus? De unde stii tu asa exact ce vrea el de a tine si ce nu? Primesti indicatiie prin fax? Au stampila sau semnatura?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 28 2010, 04:37 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (Musafir @ May 27 2010, 05:58 AM) *
Nene, matale ai telefon rosu cu legatura directa cu al de sus? De unde stii tu asa exact ce vrea el de a tine si ce nu? Primesti indicatiie prin fax? Au stampila sau semnatura?

Biblia imi descopera ce vrea Dumnezeu sa fac ca sa-i fiu pe plac. Citeste acolo si ai sa vezi si tu adevarul.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 28 2010, 08:10 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (Messer @ May 28 2010, 04:37 AM) *
Biblia imi descopera ce vrea Dumnezeu sa fac ca sa-i fiu pe plac. Citeste acolo si ai sa vezi si tu adevarul.

Pai de unde stii ca biblia le "descopera"? Ai vreo metoda ca sa verifici chestia asta? Daca biblia e o farsa pusa la cale ca sa se vada fraierii care inghit orice?

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 30 2010, 10:15 AM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Musafir @ May 28 2010, 08:10 AM) *
Pai de unde stii ca biblia le "descopera"? Ai vreo metoda ca sa verifici chestia asta? Daca biblia e o farsa pusa la cale ca sa se vada fraierii care inghit orice?

Pentru ca Biblia sau Sfanta Scriptura prin continutul, influenta si armonia mesajului dovedeste ca nu e o carte oarecare inventata de mintea umana. Mai toate marile carti ale lumii s-au contrazis si ne-au parvenit fragmentat pana azi. Insa, Biblia e singura carte care a ajuns in intregime si fara sa contina contraziceri.
Insasi Mantuitorul Iisus Hristos care este si Dumnezeul adevarat o considera cea mai importanta carte ce descopera adevarul.(Ioan 17.17, Matei 22.29).
Plecand de la aceste premize gasim in Biblie care este voia lui Dumnezeu si ce sa fac ca s-o implinesc in viata mea.
Ramane doar sa trec la experimentare.
Daca nu experimentezi ce spune ea nu poti sa-ti dai seama de adevarurile ei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 30 2010, 06:31 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (Messer @ May 30 2010, 10:15 AM) *
Pentru ca Biblia sau Sfanta Scriptura prin continutul, influenta si armonia mesajului dovedeste ca nu e o carte oarecare inventata de mintea umana. Mai toate marile carti ale lumii s-au contrazis si ne-au parvenit fragmentat pana azi. Insa, Biblia e singura carte care a ajuns in intregime si fara sa contina contraziceri.
Insasi Mantuitorul Iisus Hristos care este si Dumnezeul adevarat o considera cea mai importanta carte ce descopera adevarul.(Ioan 17.17, Matei 22.29).
Plecand de la aceste premize gasim in Biblie care este voia lui Dumnezeu si ce sa fac ca s-o implinesc in viata mea.
Ramane doar sa trec la experimentare.
Daca nu experimentezi ce spune ea nu poti sa-ti dai seama de adevarurile ei.

Asta e rationament circular. Cred ce scrie in biblie pentru ca e adevarata si e adevarata pentru ca asa scrie acolo.
Ca argument valoreaza exact zero.

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj May 31 2010, 04:25 AM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (Musafir @ May 30 2010, 06:31 PM) *
Asta e rationament circular. Cred ce scrie in biblie pentru ca e adevarata si e adevarata pentru ca asa scrie acolo.
Ca argument valoreaza exact zero.

Daca vrei sa stii ca Biblia spune sau nu adevarul trebuie sa verifici afirmatiile ei.
1. Cand in ea gasesti profetii despre evenimente viitoare care s-au implinit exact....adica: evenimente din viata lui Iisus, nasterea, dezvoltarea si declinul marilor imperii, schimbarea caracterului celor care au experimentat principiile ei in viata lor...nu poate fi ceva intamplator sau de natura umana.
2. Cand cei ce au scris Biblia au fost despartiti de sute de ani si totusi in afirmatiile lor s-au completat unul pe altul fara sa se contrazica, aceasta nu poate fi de natura umana.
3. Cand studiezi viata unor oameni care au fost mari criminali, sau bolnavi incurabili si ca, in urma studiului bibliei si a interventiei divine s-au intamplat adevarate miracole in viata lor...aceasta nu e de natura umana.

Toate acestea si multe altele dovedesc ca Biblia nu e cuvantul oamenilor si Cuvantul lui Dumnezeu pentru oameni, adica Adevarul. Ca sa-l poti intelege si accepta trebuie sa-l experimentezi. Restul e doar teorie si vorbe goale.
Asa ca, in fata acestor argumente de necontestat nu poti decat sa-l lauzi pe Dumnezeul cel adevarat.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 3 2010, 07:51 PM
Mesaj #106

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 130
Inscris: 1-June 10
Utilizatorul numarul: 20 866

Citeaza (Messer @ Apr 24 2010, 10:51 AM) *
Unde spune ca toate zilele erau la fel? Ia citeste in Fapte 13, 14, 17.2, Evrei 4.9...despre inchinarea in ziua Sabatului (Sambetei).

Romani 14:5
Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
Gal 4.10; Col 2.16;
Romani 14:6
Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 3 2010, 07:51 PM

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jun 4 2010, 05:13 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 3 2010, 07:51 PM) *
Romani 14:5
Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
Gal 4.10; Col 2.16;
Romani 14:6
Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.

Referitor la primul verset: e adevarat ca, un om fara adevarurile Scripturii poate face diferenta intre zile dupa mintea lui. Insa, cand cunosti Biblia inclusiv tema zilelor saptamanii nu mai poti face ce vrei cu ziele saptamanii daca doresti sa faci voia lui Dumnezeu, desigur.
Astfel, Biblia spune (Exodul 20.8-11) ca, saptamana e impartita in 6 zile lucratoare si a saptea (sabatul) e de odihna, dedicata total lui Dumnezeu.
In Noul Testament, care sustine eternitatea Legii lui Dumnezeu (cele zece porunci, din care face parte si cea referitoare la ziua de odihna saptamanala- adica porunca a patra), apare aceeasi regula de respectare a zilei a saptea a saptamanii (Luca 4.16, Fapte 13.14, 27, 42,44, 16.13, 17.1, Evrei 4.9, Apocalipsa 1.10). Prin urmare, si acum raspund si la al doilea verset, omul poate face deosebire intre cele sase zile ale saptamanii cum vrea el, insa cand e vorba de a saptea zi (sabatul) aceasta e stabilita de Dumnezeu. Sa nu le punem in aceeasi oala zilele saptamanii, fara sa tinem cont de ce spune Scriptura in ansamblul ei refertior la acest subiect.
Astfel ,atunci cand studiem acest subiect trebuie s-o facem in ansambul, mergand prin toata Biblia, nu doar oprindu-ne la un singur verset.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 19 2010, 05:47 PM
Mesaj #108

Membru veteran

Postari: 130
Inscris: 1-June 10
Utilizatorul numarul: 20 866

Galateni 5:18
Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege.

Romani 10:4
Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El, să poată căpăta neprihănirea.

Galateni 3:24
Astfel, Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă.

Nu vreau să fac zadarnic harul lui Dumnezeu; căci dacă neprihănirea se capătă prin Lege, degeaba a murit Hristos.

Galateni 5:4
Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har.

+Quote Post
Bioshock
mesaj Jun 23 2010, 12:41 PM
Mesaj #109

Membru
**

Postari: 71
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 991

Nu trebuie sa dau citate din biblie pentru ceva tawcit la popoarele crestine,Duminica e ziua de pauza,o stie toata lumea.Sambata e zi sfanta la sambotisti,cautati mai multe despre acestia daca va intereseaza

+Quote Post
Vizitator_tinerete.
mesaj Jun 25 2010, 01:06 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (Bioshock @ Jun 23 2010, 12:41 PM) *
Nu trebuie sa dau citate din biblie pentru ceva tawcit la popoarele crestine,Duminica e ziua de pauza,o stie toata lumea.Sambata e zi sfanta la sambotisti,cautati mai multe despre acestia daca va intereseaza

fecior, nu prea esti in pozitia sa arunci cu "cautati mai multe daca va intereseaza" pe forumuri.
daca tot ai dat-o in bara cu "Duminica" scrisa cu litera mare ar fi bine sa-ti amintesti (sau sa afli) ca si in limba romana sambata vine de la sabat iar duminica de la domini dies, botezata astfel si devenita ziua de odihna odata cu decizia imparatului constantin.
ambele-s o zi ca oricare altele si ambele-s zi de pauza in lumea moderna.

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Feb 14 2011, 08:11 PM
Mesaj #111

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Ca sa spui o rugaciune nu cred ca tre sa astepti sambata sau duminica..sau un anumit moment...sau sa mergi neaparat la biserica.. poti sa te rogi sau sa te inchini si acasa si in fiecare zi.

noni

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 10:56 PM