IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Crestinismul falsificat ., polemici
pamant
mesaj Jun 3 2010, 07:56 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 130
Inscris: 1-June 10
Utilizatorul numarul: 20 866

În timpul nostru nu este simplu să te apropii de oameni cu tema despre Dumnezeu şi credinţă. Unii o privesc ca depăşită şi total învechită. Alţii caută cele sfinte în ei înşişi şi în natură, iar alţii tăgăduiesc existenţa lui Dumnezeu. Apoi există alţii care vorbesc numai despre o putere mai înaltă. La catastrofe întreabă însă şi cei care susţin că nu cred: „ De ce permite Dumnezeu una sau cealaltă? ”

De cînd este cunoscut în public ce s-a întîmplat în Numele lui Dumnezeu sub mantaua religiei şi ce se mai întîmplă şi acum, tot mai mulţi oameni îşi pierd încrederea într-o dreptate, pentru că ei pun instituţia religioasă şi pe Dumnezeu pe aceeaşi treaptă. Istoricii au umplut în decursul veacurilor multe cărţi cu relatări despre aceste stări dezagreabile. Însă ceea ce se aduce în prezent la lumina zilei de unii autori curajoşi este aproape de necrezut.

În toate religiile există însă oameni care îşi dau seama că nu există doar un domeniu pămîntesc, ci şi unul supranatural. Este clar că omul nu este născut doar pentru a muri, ci pentru a trăi.

De fapt sînt foarte puţini la număr cei care sînt cu adevărat convinşi că prin moarte totul a luat sfîrşit, dar şi aceştia vor constata, cel puţin în ceasul morţii, că s-au înşelat.Fiecare om este născut într-o anumită ţară, religie sau ideologie, pe care el o acceptă ca fiind cea corectă.

Progresul aproape de necuprins, dezvoltarea de la căruţa cu cai pînă la cele mai moderne rachete purtătoare, de la birjar pînă la astronaut şi cosmonaut confirmă ceea ce a zis Dumnezeu acum şase mii de ani despre om: „ acum nimic nu i-ar împiedica să facă tot ce şi-au pus în gînd ” (Gen. 11, 6). Rezultatul este că omul crede tot mai mult în puterile sale, dar în acelaşi timp se îndoieşte tot mai mult de Dumnezeu şi de Cuvîntul Său, pe care-l respinge.

Împotrivitorul lui Dumnezeu a stîrnit îndoială asupra Cuvîntului Creatorului deja în grădina Eden, cu întrebarea „ A zis Dumnezeu cu adevărat? ” , netăgăduindu-L însă pe Dumnezeu. El îi inspiră astăzi pe oamenii culţi în reflecţiile lor ştiinţifice, oferind diverse argumente împotriva Creatorului. Cuvîntul lui Dumnezeu este privit de mulţi cu îndoială, pentru că ei privesc la lucrările omeneşti falimentare ale acelora care se pretind că Îl reprezintă pe El.

Cine este convins că întreaga Creaţie ar fi luat fiinţă fără un Creator, şi anume printr-o explozie, ar trebui să privească mai cu atenţie o regiune în care a avut loc o explozie. Cine crede că toate fiinţele s-ar fi dezvoltat dintr-o celulă primară ar trebui să spună şi cine a chemat această celulă primară la viaţă! Cel ce susţine teoria evoluţionistă ar trebui să mai explice cum de mai există atîtea fiinţe puţin dezvoltate, dacă toate s-au dezvoltat evolutiv. Creatorul a spus: „ Totul să se reproducă după soiul său! ” , astfel este şi astăzi. Fiecare fiinţă care vine pe lume este zilnic o minune repetată a Creaţiei.

Afirmaţii care conduc pe lîngă realitatea dovedită provin din acelaşi izvor şi au acelaşi scop, şi anume de a face incredibil Cuvîntul biblic despre relatarea Creaţiei şi de a-L prezenta pe Creator ca inutil.

De observat este şi faptul următor: proorocii trimişi de Dumnezeu nu au înfiinţat nici o organizaţie religioasă, şi nici nu au intrat în istorie ca întemeietori ai vreunei religii. Nici Enoh sau Noe, nici Avraam sau Moise, nici Ilie sau Isaia - nici un prooroc care a fost cu adevărat trimis, nu a întemeiat vreo religie. Acest fapt este de o mare importanţă. Ei doar au dat mai departe ce au primit de la Dumnezeu. Din cauza aceasta întregul Vechi Testament formează o unitate armonioasă. Numai Unul este socotit ca fiind Cel ce vorbeşte şi înfăptuieşte, adică Domnul Dumnezeu, care a încredinţat planul Său celor pe care El însuşi i-a chemat. Aceşti bărbaţi erau trîmbiţa Lui. Ei au trăit în timpuri diferite şi au contribuit, în măsura însărcinării lor divine, la desăvîrşirea profeţiei şi a planului de mîntuire prezise dinainte. Deşi ei au trăit în epoci şi chiar în milenii diferite, totuşi noi nu găsim nici o contradicţie, ci o concordanţă deplină în scrierile lor.
Go to the top of the page

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 7 2010, 05:24 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Botezul este ;
-este o porunca a Domnului Isus Hristos(Matei 28:19-20)
-botezul demonstreaza ca sunt cu adevarat crestin(Fapte 18:8; 1Ioan 2:3)
-pentru a urma exemplul lui Hristos(Marcu 1:9)
-botezul este o marturie publica a schimbarii produse in viata noastra(1 Petru3:21)
-botezul marcheaza intrarea in familia bisericii CRESTINE (Fapte 2 :41)
Botezul simbolizeaza inmormantarea si invierea noastra impreuna cu Hristos(1Corinteni 15:3-4; Coloseni 2:12) si ilustreaza noua mea viata ca si crestin(2 Corinteni 5:17; Romani 6:4).Botezul nu te face credincios,el arata ca tu crezi deja.Botezul nu te mantuieste,numai credinta in Hristos te poate mantui.Botezul este simbolul exterior al legamantului pe care l-ai facut deja in inima ta.(Efeseni 2:8-9)
De ce botez prin imersiune(scufundare)???

-cuvantul baptízein (βαπτίζειν) in limba greaca inseamna "a scufunda intr-un lichid"
-pentru ca Isus a fost botezat astfel (Matei 3:16)
-botezul in Noul Testament a fost prin imersiune<<SCUFUNDARE>> NU PRIN STROPIRE .(Fapte 8:38-39)
Fiecare persoana care a crezut sau crede in Hristos trebuie sa se boteze.Scopul botezului este marturisirea publica a dedicarii personale fata de Hristos.De aceea trebuie botezate doar persoanele mature care sunt constiente de legamantul parafat .Botezul cu apa este o ingropare simbolica a omului vechi si o nastere duhovniceasca a omului nou .Dupa botez urmeaza pasul sfintirii pana la botezul cu Duh Sfant si cu Foc.

"Aroganta este semnul neputintei duhovnicesti ".(pamant)

"Adevarul spus 99,9% este cea mai perfida minciuna ".(pamant )

De aceea, când, în ...ând, cei răi vor zice "Pace şi linişte!", atunci o nimicire inopinată va veni peste ei, fără a avea chip de scăpare. Citesc monstruozităţi peste monstruozităţi, scrise de nebuni contra Dumnezeului Dragostei, Dreptăţii şi Sincerităţii. Nu mi-ar ajunge 100 de vieţi să le răspund tuturor acestora.

http://www.youtube.com/watch?v=raDHvq7iQNA

Rezultatul eruditului Pavel Corut (agent 00666) este o "diaree"babiloniana verbala ,concretizata in peste 100 de carti plagiate de la alti ocultisti (agenti 666),carti mediocre care nu merita nici tiparite daramite citite .

http://www.youtube.com/watch?v=u1JBtkdL87Q

Minciuna hazlie ...
"am descoperit ca exista Dumnezeu prin intermediul stiintei .."dixit Pavel Corut . rolleyes.gif

prima stiinta :"MEDICINA ".... biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=rZQmg4UvpiA

Actorul Pavel Corut un sextagenar cu pretentii mistice centenare .....

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 7 2010, 05:58 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Răsplata şi pedeapsa! Acestea amîndouă sînt în mîinile lui Dumnezeu. Dar aşa cum viaţa aceasta pămîntească este o umbră celei adevărate şi veşnice din Cer, tot astfel răsplata şi pedeapsa aici pe pămînt sunt nişte umbre ale răsplatei şi pedepsei care vor fi în Ceruri.

Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran

Ai grija la gandurile tale caci ele vor deveni fapte,
Ai grija la faptele tale caci ele vor deveni obiceiuri,
Ai grija la obiceiurile tale caci ele vor forma caracterul,
Ai grija la caracterul tau caci el iti v-a scrie destinul.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 8 2010, 07:23 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Proverbele 26:12
Dacă vezi un om care se crede înţelept, poţi să ai mai multă nădejde pentru un nebun decât pentru el. -

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 9 2010, 05:30 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Succesul este deseori definit drept perioada in care te simti admirat.
Dar, cand aplauzele nu se mai aud, adevarata masura a succesului este diferenta permanenta facuta de tine in inimile celorlalti.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 9 2010, 05:45 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.

A iubi(dragostea) nu înseamnă să se uite unul la celălalt, ci să privească amândoi în aceeasi directie.
Antoine de Saint-Exupery

“Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii.” – Benjamin Franklin

La Dumnezeu poti ajunge printr-un anume mod de viata ,nu printr-un anumit mod de a gandii.<<C.Yannaras>>

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 9 2010, 11:50 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Un intelept intotdeauna face pe prostul ,iar un prost se da mereu intelept.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 01:39 PM
Mesaj #8

Guests

Este botezul un act simbolic? Reprezinat el (scufundarea aceasta despre care vorbesti in apa) un act simbolic?

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 02:26 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (anonim @ Jun 12 2010, 01:39 PM) *
Este botezul un act simbolic? Reprezinat el (scufundarea aceasta despre care vorbesti in apa) un act simbolic?

Botezul crestin biblic este un act sacru si obligatoriu.Prin botez se incheie un contract mistic cu Creatorul .

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 02:39 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 02:26 PM) *
Botezul crestin biblic este un act sacru si obligatoriu.Prin botez se incheie un contract mistic cu Creatorul .

Ok, dar este simbolic? Eu, din cate stiu, cei care cred asa cum crezi tu considera botezul obligatoriu, asa cum zici tu, insa il considera un act simbolic. La fel ca si impartasania sau Cina Domnului. Ei nu considera acestea o taina , ci un act simbolic. Tu ce crezi? E un act simbolic?

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 04:44 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Citeaza (anonim @ Jun 12 2010, 02:39 PM) *
Ok, dar este simbolic? Eu, din cate stiu, cei care cred asa cum crezi tu considera botezul obligatoriu, asa cum zici tu, insa il considera un act simbolic. La fel ca si impartasania sau Cina Domnului. Ei nu considera acestea o taina , ci un act simbolic. Tu ce crezi? E un act simbolic?

Se pare ca tu stii mai bine ce crede eu ?Am fost scurt si concis .Botezul crestin biblic este un act sacru si obligatoriu.Prin botez se incheie un contract mistic cu Creatorul .Are o simbolistica Vechi Testamentara a spalarii preotilor inainte de a intra in slujba .

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 05:03 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 04:44 PM) *
Se pare ca tu stii mai bine ce crede eu ?Am fost scurt si concis .Botezul crestin biblic este un act sacru si obligatoriu.Prin botez se incheie un contract mistic cu Creatorul .Are o simbolistica Vechi Testamentara a spalarii preotilor inainte de a intra in slujba .

Nu inteleg ce vrei sa zici. Daca acest act este un simbol a ceea ce s-a petrecut in interior, care nu prea se poate data (ora, minutul, ziua..), inseamna ca nu scufundarea in apa- care e simbolul a ceea ce s-a petrecut in interior te mantuieste, ci ceea ce s-a petrecut in interior. Nu vreau sa anulez prin asta botezul, deloc. Dar daca e asa, ceea ce conteaza in fata lui Dumnezeu, nu e bagarea in apa, ci ceea ce se petrece in interior. Ar fi nedrept ca un simbol sa imi pecetluiasca mie eternitatea, ar fi pentru mine , cel putin, dupa dreptatea mea, nedrept ca faptul de ma scufunda intr-o anumita apa sa ma trimita in iad sau rai, adica o forma, desi cerut.. totusi O FORMA. Sa fim seriosi, nu scufundarea in apa te mantuie. Cumramane cu dragostea, iubirea aproapelui, valorile crestine, sunt acestea mai prejos decat botezul acesta despre care vorbesti. Nu ma intelege gresit, Sunt de acord cu botezul de care vorbesti, nu am nimic impotriva lui, mi se pare oarecum logic. Insa nu cerd ca el imi pecetluieste ca sa zic asa viitorul. Aceasta forma, botezul reflacta defapt scufundarea in moaRTE impreuna cu Iisus si ridicarea la viata impreuna cu el. Iar aceasta s-a petrecut odata pentru tot deauna in urma cu 2000 de ani. Acum noi doar actualizam, sa zic asa aceasta realitate.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 06:03 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza
Sa fim seriosi, nu scufundarea in apa te mantuie.

1 Petru 3:21
Icoana aceasta închipuitoare vă mântuieşte acum pe voi, şi anume botezul, care nu este o ...ăţire de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos,

Prin faptul ca ai trait prin supranatural o nastere din nou prin Cuvant, primesti botezul ca marturie a unui cuget curat ,normal ca nu apa te mantuie ci Cuvantul care are putere de transformare .Botezul facut confirma ca ai trecut de la moarte la viata .Urmeaza dupa o sfintire si o curatire adanca a fiintei ,botezul cu Duhul Sfant /Fara un botez cu Duh Sfant totul a fost un ritual formal .Trebuie o confirmare din partea Domnului ca te-a primit si-ti daruieste darul Sau potrivit .

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 12 2010, 06:15 PM

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 06:29 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 06:03 PM) *
1 Petru 3:21
Icoana aceasta închipuitoare vă mântuieşte acum pe voi, şi anume botezul, care nu este o ...ăţire de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos,

Prin faptul ca ai trait prin supranatural o nastere din nou prin Cuvant, primesti botezul ca marturie a unui cuget curat ,normal ca nu apa te mantuie ci Cuvantul care are putere de transformare .Botezul facut confirma ca ai trecut de la moarte la viata .Urmeaza dupa o sfintire si o curatire adanca a fiintei ,botezul cu Duhul Sfant /Fara un botez cu Duh Sfant totul a fost un ritual formal .Trebuie o confirmare din partea Domnului ca te-a primit si-ti daruieste darul Sau potrivit .

Nu botezul confirma, ci viata traita care-L reflecta pe Dumnezeu sau nu. Botezul s-a intamplat deja in urma cu 2000 de ani. Botezul, cum spui tu este scufundarea in moartea lui si ridicarea la o viata noua. Asat a facut Hristos pe cruce. Botezul nostru spiritual acolo s-a intamplat. Iar acela ne mantuieste, dupa cum zici tu,apa fiind sangele lui Hristos, Mantuitorul. Botezul oamenilor maturi despre care zici se practica si inainte de Isus, si dupa, fiind o chestie simbolica publica ca cineva era in "poporul Domnului". Eu nu cerd ca daca cineva e catolic si il iubeste pe Dumnezeu sincer, si traieste ca un crestin si are o credinta marturisitoare, doar pentru ca nu s-a botezat la maturitate nu va fi mantuit. Eu am cunoscut persoane din diferite culte care fie ca s-au botezat la maturitate, fie ca nu, sunt un exemplu pentru mine de credinta.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 08:16 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza
Eu nu cerd ca daca cineva e catolic si il iubeste pe Dumnezeu sincer, si traieste ca un crestin si are o credinta marturisitoare, doar pentru ca nu s-a botezat la maturitate nu va fi mantuit. Eu am cunoscut persoane din diferite culte care fie ca s-au botezat la maturitate, fie ca nu, sunt un exemplu pentru mine de credinta.

Clasic ...
Satan crede in Dumnezeu dar nu poate implinii voia Lui !"Baieti "buni sunt in toate religiile ,musulmani ,budisti ,ateisti ...

Marcu 16:15
Apoi le-a zis: "Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
Mat 28.19; Ioan 15.16; Col 1.23;
Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
Ioan 3.18-36; Fapt 2.38; Fapt 16.30-32; Rom 10.9; 1Pet 3.21; Ioan 12.48;
Marcu 16:17
Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
Luc 10.17; Fapt 5.16; Fapt 8.7; Fapt 16.18; Fapt 19.12; Fapt 2.4; Fapt 10.46; Fapt 19.6; 1Cor 12.10-28;
Marcu 16:18
vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

Daca nu -l insoteste aceste semne pe un crestin ,atunci acel crestin este doar o palida imitatie .
Botezul Biblic se face in Numele Domnului Isus Hristos .
Domnul nostru spune: „ Cine va crede şi se va boteza, va fi mîntuit ” (Mar. 16, 16). Această primă condiţie pentru botez o cere însuşi Domnul, şi anume cel ce primeşte botezul să creadă. Aşa cum se spune în Rom. 10, 17, credinţa vine din predică, iar predica vine din Cuvîntul lui Dumnezeu. Din cauza aceasta a ieşit porunca misionară de a vesti Evanghelia, iar în continuare, cel devenit credincios să fie botezat. Acest fapt este confirmat la prima predică a lui Petru şi în toată practica apostolică: „ Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezaţi” (Fap. 2, 41). Important este ca oamenii să afle vestirea Cuvîntului şi să se decidă personal pentru Hristos.
Matei 3:13
Atunci a venit Isus din Galilea la Iordan, la Ioan, ca să fie botezat de el.
Marc 1.9; Luc 3.21; Mat 2.22;
Matei 3:14
Dar Ioan căuta să-l oprească. "Eu", zicea el, "am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?"
Matei 3:15
Drept răspuns, Isus i-a zis: "Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit." biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 12 2010, 08:28 PM

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 08:30 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 08:16 PM) *
Clasic ...
Satan crede in Dumnezeu dar nu poate implinii voia Lui !

Marcu 16:15
Apoi le-a zis: "Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
Mat 28.19; Ioan 15.16; Col 1.23;
Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
Ioan 3.18-36; Fapt 2.38; Fapt 16.30-32; Rom 10.9; 1Pet 3.21; Ioan 12.48;
Marcu 16:17
Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
Luc 10.17; Fapt 5.16; Fapt 8.7; Fapt 16.18; Fapt 19.12; Fapt 2.4; Fapt 10.46; Fapt 19.6; 1Cor 12.10-28;
Marcu 16:18
vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

Daca nu -l insoteste aceste semne pe un crestin ,atunci acel crestin este doar o palida imitatie .
Botezul Biblic se face in Numele Domnului Isus Hristos .
Domnul nostru spune: „ Cine va crede şi se va boteza, va fi mîntuit ” (Mar. 16, 16). Această primă condiţie pentru botez o cere însuşi Domnul, şi anume cel ce primeşte botezul să creadă. Aşa cum se spune în Rom. 10, 17, credinţa vine din predică, iar predica vine din Cuvîntul lui Dumnezeu. Din cauza aceasta a ieşit porunca misionară de a vesti Evanghelia, iar în continuare, cel devenit credincios să fie botezat. Acest fapt este confirmat la prima predică a lui Petru şi în toată practica apostolică: „ Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezaţi” (Fap. 2, 41). Important este ca oamenii să afle vestirea Cuvîntului şi să se decidă personal pentru Hristos.

" Cine nu va crede va fi osandit" (fara a spune si nu se va boteza). In fine, pentru mine nici aceste versete nu imi infirma ceea ce cred. Ti-am mai zis ce inseamna botezul... Parca scrie chiar in Biblie : "caci am fost botezat in in moartea Lui". In fine, este reductionist sa interpretezi asa Biblia, iar asta este mai mult mentalitatea, cultura chiar ti-a dat de cand erai mic aceasta interpretare. Vad ca tu toul interpretezi literar, inclusiv afirmi ca "vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."- deci daca mie nu mi se intampla asta nu sunt crestin. Iarasi o interpretare scoasa din context. Vrei sa imi spui ca, crestinii care au suferit in inchisorile comuniste si li s-au dat medicamente sa-i inebuneasca au ajuns sa nu mai stie cine sunt, si asta pentru credinta lor, vrei sa spui ca ei nu mai sunt crestini? Ei au jertfit pentru Hristos ce era cel mai pretios, si anume tocmai credinta in el. Insa pe acel om ascus al inimii nimeni nu il poate ucide, nimeni nu poate ajunge la el, pentru ca este ascuns .

Si tot nu mi-ai raspuns la afirmatia legat de un catolic, sau mai bine sa iti dau exemplul preotului ortodox care a suferit pentru credinta lui inchisoarea, tortura, am ascultat multe cazuri din acestea, si am ascultat si unele din marturiile lor, si am gasit multa maturitate spirituala, adevarati parinti. Avem nevoie de acest fel de parinti!

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 08:37 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Citeaza
Si tot nu mi-ai raspuns la afirmatia legat de un catolic, sau mai bine sa iti dau exemplul preotului ortodox care a suferit pentru credinta lui inchisoarea, tortura, am ascultat multe cazuri din acestea, si am ascultat si unele din marturiile lor, si am gasit multa maturitate spirituala, adevarati parinti. Avem nevoie de acest fel de parinti!

Ce zici ,de ce s-a lasat Botezat chiar Isus ?Avea El nevoie sa fie botezat ?

Dar Ioan căuta să-l oprească. "Eu", zicea el, "am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?"
Drept răspuns, Isus i-a zis: "Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit." biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 08:38 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 08:16 PM) *
Clasic ...
Satan crede in Dumnezeu dar nu poate implinii voia Lui !"Baieti "buni sunt in toate religiile ,musulmani ,budisti ,ateisti ...

Tu chiar nu ai putina smerenie, sa zic asa... Tu defaimezi acum pe fratele tau. Cum poti sa-l pui pe aceeasi linie cu Satan? Catolicul, despre care vorbeam poate fi un adevarat crestin. Doar atata te desparte de el, religia, in care am inteles ca nu crezi. De ce te contrazici? Judeca tu daca exista dreptate in ceea ce spui. Chiar in Biblia pe care o citesti scrie ca la Dumnezeu nu se are in vedere fata omului, aspectul de exterior.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 12 2010, 08:41 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 12 2010, 08:37 PM) *
Ce zici ,de ce s-a lasat Botezat chiar Isus ?Avea El nevoie sa fie botezat ?

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Si intelege anumite versete in contextul lor, vei gasi explicatie de ce a facut Isus asta. Nu cred ca acesta este un raspuns bun pentru problema care ti-am ridicat-o.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 12 2010, 08:51 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Citeaza (anonim @ Jun 12 2010, 08:41 PM) *
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Si intelege anumite versete in contextul lor, vei gasi explicatie de ce a facut Isus asta. Nu cred ca acesta este un raspuns bun pentru problema care ti-am ridicat-o.

"Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toţi cei ce ascultau Cuvântul. Toţi credincioşii tăiaţi împrejur care veniseră cu Petru au rămas uimiţi când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat şi peste Neamuri. Căci îi auzeau vorbind în limbi şi mărind pe Dumnezeu..." Înţelegeţi ce se întâmplă aici? Petru îl vizitează pe Corneliu, pe care Biblia îl numeşte "temător de Dumnezeu". El este un credincios dintre neamuri care crede în iudaism. Acele neamuri care s-au convertit la iudaism, dar care au rămas netăiate împrejur, erau numite temătoare de Dumnezeu. Petru se află în casa lui Corneliu şi Duhul Sfânt coboară peste aceste neamuri temătoare de Dumnezeu. "...Atunci Petru a zis: "Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?" Şi a poruncit să fie botezaţi în Numele Domnului Isus Hristos. Atunci l-au rugat să mai rămână câteva zile la ei." Acesta este răspunsul lui Petru la uimirea mulţimii de iudei, când au văzut că Duhul Sfânt coboară peste neamuri. Care este semnificaţia lui? Semnificaţia este aceasta: noi trebuie să îi botezăm pe aceşti oameni. Trebuie să îi altoim în Biserica nou-testamentală. Ei trebuie să fie membri cu drepturi depline în comunitatea Noului Legământ, pentru că Dumnezeu le-a dat şi lor acelaşi lucru pe care ni l-a dat şi nouă.

Mai târziu, în Fapte 19, întâlnim din nou un lucru asemănător, ce are loc în mijlocul credincioşilor efeseni, care au primit şi ei Duhul Sfânt în acelaşi fel cum am citit în celelalte experienţe. În cartea Faptele apostolilor avem patru relatări despre revărsarea Duhului Sfânt la Rusalii. Vreau ca să vezi două lucruri. Numărul unu: în fiecare episod, toţi credincioşii care au fost prezenţi au primit Duhul sfânt. Este semnificativ acest lucru. Numărul doi: consemnarea pe care o avem aici arată patru grupuri distincte de oameni, pe care le întâlnim în Noul Testament. Mai întâi, iudeii. Apoi, samaritenii. În al treilea rând, temătorii de Dumnezeu.
Nu este loc în doctrina biblică, după judecata mea, de un concept care să cuprindă atât creştini botezaţi cu Duhul Sfânt cât şi creştini nebotezaţi. Acum, botezul vine odată cu convertirea. Nu este acelaşi lucru cu convertirea. Însă, principiul este acesta: toţi creştinii trebuie sa primesca botezul cu Duhul Sfânt.

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 12 2010, 08:53 PM

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Jun 16 2010, 04:21 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (anonim @ Jun 12 2010, 06:29 PM) *
Nu botezul confirma, ci viata traita care-L reflecta pe Dumnezeu sau nu. Botezul s-a intamplat deja in urma cu 2000 de ani. Botezul, cum spui tu este scufundarea in moartea lui si ridicarea la o viata noua. Asat a facut Hristos pe cruce. Botezul nostru spiritual acolo s-a intamplat. Iar acela ne mantuieste, dupa cum zici tu,apa fiind sangele lui Hristos, Mantuitorul. Botezul oamenilor maturi despre care zici se practica si inainte de Isus, si dupa, fiind o chestie simbolica publica ca cineva era in "poporul Domnului". Eu nu cerd ca daca cineva e catolic si il iubeste pe Dumnezeu sincer, si traieste ca un crestin si are o credinta marturisitoare, doar pentru ca nu s-a botezat la maturitate nu va fi mantuit. Eu am cunoscut persoane din diferite culte care fie ca s-au botezat la maturitate, fie ca nu, sunt un exemplu pentru mine de credinta.

Aici sunt trei categorii de crestini:
1. Unii crestini nu cunosc prea mult din adevarurile lui Dumnezeu dar, traiesc 100% atat cat cunosc. Ei vor fi salvati de Dumnezeu indiferent de credinta din care fac parte.
2. Altii stii destule dar nu traiesc, acesti vor fi pierduti.
3. O parte dintre crestini (mai putini la numar), cunosc adevarul 100% si il traiesc 100%. Sunt printre cei salvati.

Dumnezeu ne trage la raspundere dupa cat cunosc si traiesc ceea ce cunosc.
Intr-adevar, acel catolic credincios si care face fapte bune Dumnezeu il va mantui pentru atat stie sa faca si face. Daca ar fi cunoscut mai mult si nu ar fi trait atunci ar fi fost rau de el.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 16 2010, 04:59 AM
Mesaj #22

Membru veteran

Citeaza
Dumnezeu ne trage la raspundere dupa cat cunosc si traiesc ceea ce cunosc.
Intr-adevar, acel catolic credincios si care face fapte bune Dumnezeu il va mantui pentru atat stie sa faca si face. Daca ar fi cunoscut mai mult si nu ar fi trait atunci ar fi fost rau de el.

Cu o singura conditie ,daca acel catolic sau ortodox a trait inainte de sec 15 .
Adevarurile Biblice deja s-au revelat din timpul lui Luther incoace .Ignoranta nu este alibii ptr religiosi .Oricine doreste din inima sa -i slujeasca lui Dumnezeu in mod corect scriptural o poate face .

1 Corinteni 15:1
Vă fac cunoscut, fraţilor Evanghelia, pe care v-am propovăduit-o, pe care aţi primit-o, în care aţi rămas,
Gal 1.11; Rom 5.2;
1 Corinteni 15:2
şi prin care sunteţi mântuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba aţi crezut.
Efeseni 4:5
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

2 Corinteni 11:4
În adevăr, dacă vine cineva să vă propovăduiască un alt Isus pe care noi nu l-am propovăduit, sau dacă este vorba să primiţi un alt duh pe care nu l-aţi primit, sau o altă Evanghelie, pe care n-aţi primit-o, oh, cum îl îngăduiţi de bine!

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 16 2010, 05:05 AM

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 16 2010, 07:10 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 16 2010, 04:59 AM) *
Cu o singura conditie ,daca acel catolic sau ortodox a trait inainte de sec 15 .
Adevarurile Biblice deja s-au revelat din timpul lui Luther incoace .Ignoranta nu este alibii ptr religiosi .Oricine doreste din inima sa -i slujeasca lui Dumnezeu in mod corect scriptural o poate face .

1 Corinteni 15:1
Vă fac cunoscut, fraţilor Evanghelia, pe care v-am propovăduit-o, pe care aţi primit-o, în care aţi rămas,
Gal 1.11; Rom 5.2;
1 Corinteni 15:2
şi prin care sunteţi mântuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba aţi crezut.
Efeseni 4:5
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

2 Corinteni 11:4
În adevăr, dacă vine cineva să vă propovăduiască un alt Isus pe care noi nu l-am propovăduit, sau dacă este vorba să primiţi un alt duh pe care nu l-aţi primit, sau o altă Evanghelie, pe care n-aţi primit-o, oh, cum îl îngăduiţi de bine!

Mai, cum limitezi tu mantuirea oamenilor. Esti tu Dumnezeu? Si iei niste versete si le interpretezi ca sa se plieze cu invavatura ta. Nuexista biserica perfecta, nici pe vremea Apostolului nu exista biserica total perfecta. Vrei sa zici ca , doar cultele neoprotestante vor fi mantuite? Pentru ca doar ei in general se boteaza la maturitate, si chiar si intre ei sunt divergente, nu toate bisericile sunt la fel, sunt idei diferite in fiecare cult, dar important e ca se boteaza la maturitate, nu? Uite, ca sa iti zic, am vazut catolici care vorbeau in limbi, dupa cum zic ei au primit botezul cu Duhul Sfant. Si am vazut ortodocsi extraordinari, oameni evlaviosi. Oamenii nu vor fi mantuiti dupa botez, asta poti citi si tu in Biblie. Multe citate in Biblie unde sunt exprimate adevaratele valori care vor ramane, care sunt deasupra tuturor dogmelor oricarei Biserici. Si sa stii ca sunt crestini care nu s-au botezat la maturitare, dar au roade. Hristos spune ca dupa roade ii vom cunoaste. fAPTELE, TRAIREA SUNT CELE CARE VORBESC. DEsi mantuirea lor, si nu numai a lor este prin credinta, prin ceea ce a facut Hristos, nu prin fapte.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 16 2010, 08:20 PM
Mesaj #24

Membru veteran

http://81.196.64.198/citeste/161:348/Cre%C...C5%A3ional.html

Împăratul Constantin, un mare strateg, şi-a pus creştinismul lumesc în slujba lui proprie, dar nu şi-a stricat relaţiile bune cu păgînismul. El a sprijinit atît construirea templelor păgîne, cît şi construirea bisericilor. Deja din anul 315 Constantin a declarat convertirea la iudaism ca o crimă capitală. Iudeul şi creştinul întors la iudaism urmau să plătească cu moartea. În anul 321 a fost ordonată sărbătorirea duminicii. Aceasta însă nu a fost suficient: iudeii au fost obligaţi, sub ameninţarea pedepselor, să tăgăduiască sabatul şi să „ sfinţească” duminica. Constantin proclama tot ce îi spuneau episcopii, care pe vremea respectivă erau deja personalităţi importante.

La Conciliul de la Niceea (325 d. Hr.), Arius şi Atanasiu au fost cei doi vorbitori principali. Prezentările lor au fost transmise generaţiilor următoare prin istoria bisericească. Probabil Arius nu avea nici o cunoştinţă despre Hristos. Atanasiu, dimpotrivă, mărturisea, fără restricţie, „ că în Isus ni s-a arătat însuşi Dumnezeu, Dumnezeu însuşi ni s-a făcut de cunoscut şi ne-a răscumpărat... iar noi avem în El pe Tatăl însuşi ” (K. D. Schmidt, Grundriß der Kirchengeschichte, pag. 98).

De la acest timp încoace a început constituirea bisericii romane. În timpul Conciliului niceean nu exista nici papă, nici cardinal. Acolo nu s-a ridicat nici un episcop roman care să fi pretins prioritate. Pe această concepţie este fondată în parte istoria bisericii, manipulată sau direct falsificată. Împăratul Constantin a fost cel care a convocat conciliul şi a preluat răspunderea asupra acestuia. Scopul lui a fost de a reuni diferitele mişcări într-o singură biserică şi de a o pune în slujba statului. În urma unirii statului cu biserica s-a născut „ biserica de stat ” .

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 17 2010, 05:08 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza
Uite, ca sa iti zic, am vazut catolici care vorbeau in limbi, dupa cum zic ei au primit botezul cu Duhul Sfant. Si am vazut ortodocsi extraordinari, oameni evlaviosi.

Marile confesiuni creştine cu structurile lor organizate nu fac excepţie. Toate păstrează o aparenţă evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte „ proba Cuvântului ” , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început. A sosit momentul adevărului! O referire deşartă la Hristos, apostoli şi Biblie nu ajută nimănui. Biserici şi biserici libere, până la grupările cele mai mici, folosesc texte biblice care sunt modelate după concepţia lor. Aceasta este apoi numită Unitatea în diversitate.

Aceeaşi Biblie este tălmăcită astăzi în sute de feluri diferite, după tradiţia părinţilor bisericii. În locul Cuvântului descoperit în mod divin, sunt puse mereu învăţături noi, omeneşti, interpretări, doctrine şi dogme care nu au nici o bază biblică. Nu-i aşa că toţi şi-au ridicat propria lor împărăţie religioasă sub pretextul că este Împărăţia lui Dumnezeu? În ciuda tuturor lucrurilor, rămâne adevărat că Isus Hristos îşi zideşte şi îşi desăvârşeşte propria Lui Biserică în mijlocul bisericilor acestei lumi. Dumnezeu are un plan cu omenirea pe care El îl îndeplineşte. Pentru a-L înţelege, trebuie să ne eliberăm de părerile moştenite şi să ne întoarcem la punctul de plecare, şi anume la Cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu cere de la nici un om o credinţă oarbă. Credinţa adevărată are doi ochi spirituali sănătoşi şi două picioare spirituale stabile, sănătoase. Ea stă pe fundamentul neclintit al Vechiului şi Noului Testament şi vede în acestea planul lui Dumnezeu cu omenirea de la început până la sfârşit.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 17 2010, 11:53 AM
Mesaj #26

Membru veteran

Pavel un erudit ghivecist ,el a citit multe si marunte ,stie cate putin din tot "ghiveciul "servit de tampitii cu "hrana "oculta ,dar e haios tipul cand afirma ca asta scrie in Biblia si asta nu scrie ...si mi-a zis cineva despre PAVEL CORUT ,ca nu a citit niciodata biblia ,ci doar a rasfoit-o ..a cita nu e tot una cu a citii!Biblia nu e ziar sau cartile lui Dan Brown !

Ptr cei care doresc sa vada non-sensurile pe banda rulanta a unui pseudo-ratat.Intrati pe aceste linkuri va veti convinge personal .

http://www.youtube.com/watch?v=rZQmg4UvpiA

http://www.youtube.com/watch?v=u1JBtkdL87Q

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 12:56 AM