IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care e religia ta?
TLP
mesaj Dec 19 2008, 08:23 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

La întrebarea "ce religie ai tu?" oamenii sunt încurajaţi să raporteze "cum au fost botezaţi când erau mici".
Asta e o strategie parşivă al cărui rol este de a confirma mitul monopolului cultural creştin, fiindcă majoritatea celor născuţi pe vremea comuniştilor erau botezaţi aproape întotdeauna de către un popă ortodox.
Nu sunt singurul căruia i s-a spus că de fapt aş fi ortodox din această cauză.

Unii oameni pur şi simplu nu înţeleg conceptul de libertate de conştiinţă, de fapt nici nu-şi pot imagina că a-ţi schimba opiniile despre lume este la fel de uşor ca şi cum ai zice "peşte"!

Nu trebuie să modifici niciun act; ajunge doar să fii sincer cu tine şi să recunoşti că religia al cărui adept te declarai până astăzi nu ţi se mai potriveşte. Da! E chiar atât de simplu smile.gif.

Desigur, în practică pot apărea unele complicaţii pentru că Securitatea, pardon, comunitatea religioasă se asigură că ai nişte bariere de depăşit, de la bariere cognitive până la bariere sociale, dar să ignorăm acest aspect momentan.

Ce eşti atunci?
- Dacă nu crezi în niciun zeu supranatural, atunci eşti ateu.
- Dacă înclini spre necredinţă şi îţi trăieşti viaţa ca şi cum n-ar exista zei, dar preferi să nu îţi dai cu părerea atunci te poţi numi agnostic. Eşti tot ateu, dar nu-ţi convine denumirea.
- Dacă crezi într-o "forţă cosmică" care a creat Universul dar care nu se implică în vieţile oamenilor de zi cu zi, atunci eşti deist.
- Dacă crezi că "forţa" respectivă afectează vieţile oamenilor sub forma Legii Karmice (ajutându-i pe cei buni, pedepsind răul, etc) atunci eşti teist.
- Dacă crezi că Isus a fost un mare învăţător, la fel ca si Buddha şi alţii, atunci eşti un teist spiritual.
- Dacă trăieşti după principiile unei religii particulare însă nu îi accepţi premisele şi viziunea asupra lumii atunci eşti un teist religios. Încă nu eşti creştin!
- Începi să devii creştin când chiar crezi că fiecare om vine pe lume ca o creatură decăzută sortită pedepsei eterne care are nevoie de mântuire din partea divinităţii. Asta îl face special pe Cristos: funcţia de mântuitor. Creştinismul nu e un sistem moral, e un sistem de a obţine salvarea.
- Aparţii cultului Ortodox/Catolic/Protestant/etc în momentul în crezi ceea ce trebuie să crezi ca să fii creştin şi în plus le practici dogmele în mod regulat crezând că respectiva denominaţie este calea sigură spre mântuire.
Botezul şi alţi factori similari sunt irelevanţi.
Majoritatea oamenilor - cei care merg la biserică dar nu chiar bagă în seamă ce zice popa sunt de fapt deişti/teişti religioşi cultural-creştini. Unii dintre ei sunt chiar atei/agnostici cultural-creştini!

Dacă aceştia ar avea curajul să se declare astfel în sondaje, cu siguranţă ar fi mai mică influenţa pe care o manevrează pimpii preoţeşti!

Afirmaţiile gen "eşti Român deci eşti Ortodox" sunt doar nişte poezioare stupide promovate de cei care adoră să repete slogane decât să gândească. Eu sunt Român, sunt Ateu şi mă mândresc cu asta. Gata, am invalidat aberaţia smile.gif

Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...religia-ta.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 19 2008, 10:03 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:23 AM) *
La întrebarea "ce religie ai tu?" oamenii sunt încurajaţi să raporteze "cum au fost botezaţi când erau mici".
Asta e o strategie parşivă al cărui rol este de a confirma mitul monopolului cultural creştin, fiindcă majoritatea celor născuţi pe vremea comuniştilor erau botezaţi aproape întotdeauna de către un popă ortodox.

Unii oameni pur şi simplu nu înţeleg conceptul de libertate de conştiinţă, de fapt nici nu-şi pot imagina că a-ţi schimba opiniile despre lume este la fel de uşor ca şi cum ai zice "peşte"!

Nu trebuie să modifici niciun act; ajunge doar să fii sincer cu tine şi să recunoşti că religia al cărui adept te declarai până astăzi nu ţi se mai potriveşte. Da! E chiar atât de simplu smile.gif.

Desigur, în practică pot apărea unele complicaţii pentru că Securitatea, pardon, comunitatea religioasă se asigură că ai nişte bariere de depăşit, de la bariere cognitive până la bariere sociale, dar să ignorăm acest aspect momentan.

Ce eşti atunci?
- Dacă înclini spre necredinţă şi îţi trăieşti viaţa ca şi cum n-ar exista zei, dar preferi să nu îţi dai cu părerea atunci te poţi numi agnostic. Eşti tot ateu, dar nu-ţi convine denumirea.
- Dacă crezi într-o "forţă cosmică" care a creat Universul dar care nu se implică în vieţile oamenilor de zi cu zi, atunci eşti deist.
- Dacă crezi că "forţa" respectivă afectează vieţile oamenilor sub forma Legii Karmice (ajutându-i pe cei buni, pedepsind răul, etc) atunci eşti teist.
- Dacă crezi că Isus a fost un mare învăţător, la fel ca si Buddha şi alţii, atunci eşti un teist spiritual.
- Dacă trăieşti după principiile unei religii particulare însă nu îi accepţi premisele şi viziunea asupra lumii atunci eşti un teist religios. Încă nu eşti creştin!
- Începi să devii creştin când chiar crezi că fiecare om vine pe lume ca o creatură decăzută sortită pedepsei eterne care are nevoie de mântuire din partea divinităţii. Asta îl face special pe Cristos: funcţia de mântuitor. Creştinismul nu e un sistem moral, e un sistem de a obţine salvarea.
- Aparţii cultului Ortodox/Catolic/Protestant/etc în momentul în crezi ceea ce trebuie să crezi ca să fii creştin şi în plus le practici dogmele în mod regulat crezând că respectiva denominaţie este calea sigură spre mântuire.
Majoritatea oamenilor - cei care merg la biserică dar nu chiar bagă în seamă ce zice popa sunt de fapt deişti/teişti religioşi cultural-creştini. Unii dintre ei sunt chiar atei/agnostici cultural-creştini!

Dacă aceştia ar avea curajul să se declare astfel în sondaje, cu siguranţă ar fi mai mică influenţa pe care o manevrează pimpii preoţeşti!

Afirmaţiile gen "eşti Român deci eşti Ortodox" sunt doar nişte poezioare stupide promovate de cei care adoră să repete slogane decât să gândească. Eu sunt Român, sunt Ateu şi mă mândresc cu asta. Gata, am invalidat aberaţia smile.gif

La tine raspunsul se pare ca raspunsul este simplu: religia satanista!
Nu ai nici o vina!
De vina este cel caruia constient (vezi numele blogului!) i te inchini!
Fa un test: incearca sa-l injuri! Poti?

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 19 2008, 10:07 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Unii credincioşi fanatici vor găsi acest fapt greu de priceput, însă ateii nu-s satanişti!

Ce, nu credeţi că se poate face această confuzie?

Chiar la mine pe blog, "magaru" a spus:
Citeaza
cine iti dicteaza articolele de pe blogul asta, mai bolnaviorule,cum il cheama?...a ...stai ca scrie in titlu...lucicaferc...esti in transa cand scrii ,vezi pisici negre care zboara ?...panarama panaramelor...

Anonim i-a răspuns maiestuos:
Citeaza
Uite mah ca avea dreptate biblia, magarii chiar pot sa vorbeasca (in fine, se pare ca magarii moderni pot chiar sa si tasteze) smile.gif Pacat ca nu le prea au la capitolul inteligenta.

Pe blogul lui The Ateu, "nepotu" a spus:
Citeaza
[..] pierde cel mai viclean ...adica ateii cu seful lor lucifer

The Ateu i-a explicat în detaliu:
Citeaza
presupun că nu ai citit aproape nimic de pe aici. Atunci când am decis să scriu pe acest blog scopul a fost să vorbesc cu alţi atei, dar şi cu credincioşi serioşi, nemiştocari, care au de spus CEVA.
Comentariul tău nu este decât un mişto jalnic, din păcate. Neargumentat, posibil fals şi fals. Deşi tu faci mişto eu o să-ţi răspund serios.
[..]
1. Ateii nu au şef spiritual.
2. Ateii nu sunt satanişti.
3. Diavolul nu există.
4. Ateii nu cred în supranatural.

Sunt convins că ştiai toate acestea, că acuza ta nu a fost una venită din neştiinţă, ci cu scopul de a irita şi a enerva încă un ateu. Asta e pioşenie creştină? Aşa te învaţă cărţile tale sfinte să fi moral? Lovind cu bâta? În timp ce eu, paşnic, aşteptam o discuţie civilizată.

Dacă, prin absurd, ar exista Dumnezeu, i-ar fi tare ruşine cu cei de teapa ta. Ar accepta mai degrabă un ateu ca mine. Dacă tot vrei să fi mântuit, fii mai atent la bunătatea şi la morala ta.

Şi, înafara păcatului urii pe care l-ai comis cu acest comentariu, ai mai comis unul. În Biblia în care presupun că crezi scrie că nu ai dreptul să-i judeci pe ceilalţi şi mai scrie că nimeni nu ştie despre nimeni dacă va merge în rai sau iad. Tu deja ţi-ai luat rolul de Dumnezeu atotştiutor care ştie precis că: eu am şef şi că voi merge în iad.
Probabil ei nici nu cred ceea ce spun, însă încearcă să îşi raţionalizeze respingerea mesajului nostru. Îşi dau seama că are sens ceea ce spunem noi, aşa că inventează următoarea explicaţie:
"evident că ceea ce zic ateii pare adevărat. Lucifer este stăpânul minciunilor şi al înţelepciunii lumii acesteia! Raţiunea este capcana Satanei, iar ateii sunt victime fie că ştiu fie că nu. A fi fidel Domnului se referă tocmai la curajul de a respinge glasul raţiunii".

Cu cât o religie este mai primitivă, cu atât are mai multă nevoie să invoce imaginea anti-zeului, a demonului, a satanei.

Vorba lui Benjamin Franklin: "Modul de a vedea prin credinţă este de a închide ochiul raţiunii."

http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...-la-satana.html

La fel ca şi Dumnezeu, Satan e un dispozitiv perceptual menit să ne anestezieze faţă de aspectele realităţii interioare, în cazul acesta cele negative:
- Sexualitatea de care nu au parte credincioşii e prezentată drept o unealtă aflată în mâinile Satanei, o ispită spre iad.
- Din ostilitatea ascunsă a credincioşilor, preoţii au invocat un adversar obsedat de violenţă.
- etc.
Satana nu-i altceva decât o iluzie prin care fanaticii au fost eliberaţi de vina maladilor lor psihice şi uniţi într-o forţă politică, cu scopul declarat: războiul nevăzut.

Asta-i calea uşoară spre fantezia unei vieţi trăite cu rost:
E mult mai uşor să dai vina pe duşmanul inexistent decât să îţi asumi răspunderea.
- Tu n-ai nicio vină, Satana te-a tentat.
- Tu nu ai greşit, ci ai fost ispitit de Satana.
- Ai scuză să te fereşti de cunoaştere, Satana se ascunde în spatele fiecărei file de "înţelepciune omenească."
- Raţiunea argumentelor ateiste este pusă pe seama "vicleniei" Satanei. Puncte bonus (la capitolul habotnicie) dacă se spune că non-teistul e manipulat de "necuratul", dar nu-şi dă seama.

Doar fiţi atenţi când cineva vorbeşte despre Satan. Eu personal n-am văzut briliante sclipitoare de inteligenţă invocându-l în argumentaţii, doar suferinzi în căutarea identităţii şi a unui scop în viaţă, sau predicatori în căutare de enoriaşi care să se uite la ei ca la dumnezei.

http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...l-pe-satan.html

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 19 2008, 10:09 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Citeaza
De vina este cel caruia constient (vezi numele blogului!) i te inchini!
Fa un test: incearca sa-l injuri! Poti?
Daca erai sincer cu tine si citeai blogul indeajuns (cam 15 secunde iti lua sa observi asta) vedeai urmatoarele:

Nu, nu e un blog satanist.
http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...2/no-satan.html

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 19 2008, 01:39 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 10:07 AM) *
Unii credincioşi fanatici vor găsi acest fapt greu de priceput, însă ateii nu-s satanişti!

Ce, nu credeţi că se poate face această confuzie?

Chiar la mine pe blog, "magaru" a spus:
Anonim i-a răspuns maiestuos:

Pe blogul lui The Ateu, "nepotu" a spus:

The Ateu i-a explicat în detaliu:

Sunt convins că ştiai toate acestea, că acuza ta nu a fost una venită din neştiinţă, ci cu scopul de a irita şi a enerva încă un ateu. Asta e pioşenie creştină? Aşa te învaţă cărţile tale sfinte să fi moral? Lovind cu bâta? În timp ce eu, paşnic, aşteptam o discuţie civilizată.

Dacă, prin absurd, ar exista Dumnezeu, i-ar fi tare ruşine cu cei de teapa ta. Ar accepta mai degrabă un ateu ca mine. Dacă tot vrei să fi mântuit, fii mai atent la bunătatea şi la morala ta.

Şi, înafara păcatului urii pe care l-ai comis cu acest comentariu, ai mai comis unul. În Biblia în care presupun că crezi scrie că nu ai dreptul să-i judeci pe ceilalţi şi mai scrie că nimeni nu ştie despre nimeni dacă va merge în rai sau iad. Tu deja ţi-ai luat rolul de Dumnezeu atotştiutor care ştie precis că: eu am şef şi că voi merge în iad.
Probabil ei nici nu cred ceea ce spun, însă încearcă să îşi raţionalizeze respingerea mesajului nostru. Îşi dau seama că are sens ceea ce spunem noi, aşa că inventează următoarea explicaţie:
"evident că ceea ce zic ateii pare adevărat. Lucifer este stăpânul minciunilor şi al înţelepciunii lumii acesteia! Raţiunea este capcana Satanei, iar ateii sunt victime fie că ştiu fie că nu. A fi fidel Domnului se referă tocmai la curajul de a respinge glasul raţiunii".

Cu cât o religie este mai primitivă, cu atât are mai multă nevoie să invoce imaginea anti-zeului, a demonului, a satanei.

Vorba lui Benjamin Franklin: "Modul de a vedea prin credinţă este de a închide ochiul raţiunii."

http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...-la-satana.html

La fel ca şi Dumnezeu, Satan e un dispozitiv perceptual menit să ne anestezieze faţă de aspectele realităţii interioare, în cazul acesta cele negative:
- Sexualitatea de care nu au parte credincioşii e prezentată drept o unealtă aflată în mâinile Satanei, o ispită spre iad.
- Din ostilitatea ascunsă a credincioşilor, preoţii au invocat un adversar obsedat de violenţă.
- etc.
Satana nu-i altceva decât o iluzie prin care fanaticii au fost eliberaţi de vina maladilor lor psihice şi uniţi într-o forţă politică, cu scopul declarat: războiul nevăzut.

Asta-i calea uşoară spre fantezia unei vieţi trăite cu rost:
E mult mai uşor să dai vina pe duşmanul inexistent decât să îţi asumi răspunderea.
- Tu n-ai nicio vină, Satana te-a tentat.
- Tu nu ai greşit, ci ai fost ispitit de Satana.
- Ai scuză să te fereşti de cunoaştere, Satana se ascunde în spatele fiecărei file de "înţelepciune omenească."
- Raţiunea argumentelor ateiste este pusă pe seama "vicleniei" Satanei. Puncte bonus (la capitolul habotnicie) dacă se spune că non-teistul e manipulat de "necuratul", dar nu-şi dă seama.

Doar fiţi atenţi când cineva vorbeşte despre Satan. Eu personal n-am văzut briliante sclipitoare de inteligenţă invocându-l în argumentaţii, doar suferinzi în căutarea identităţii şi a unui scop în viaţă, sau predicatori în căutare de enoriaşi care să se uite la ei ca la dumnezei.

http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...l-pe-satan.html

Am scris 3-4 randuri care au generat un "fluviu" de clisee.

De ce pacat? De ce judecat? De ce ura?
De ce anesteziat? De ce maladie psihica? De ce habotnicie - dupa ce standarde?
De ce ce e nevoie de "briliante sclipitoare de inteligenţă" cand oamenii sunt egali?
Si daca exista "predicatori în căutare de enoriaşi care NU CER CA CEILALTI să se uite la ei ca la dumnezei" si doar isi OFERA VIATA APROAPELUI LOR? Daca nu ai vazut astfel de OAMENI, inseamna ca nu i-ai cautat!
Te rog cauta-i! Nu te multumi doar cu brain child-urile tale si ale celor de langa tine! Nu fii prizonierul mintii tale! Deschide-te!
Cine este mai open minded decat cel ce crede desi nu vede! Cel ce cred doar in "ce-i mana, nu-i minciuna"?

Accepta si faptul ca pentru multi oameni credinta implica si o doza mare de ratiune.
Despre ce cunoastere sa ma feresc? De a folosi un calculator, de a conduce o masina, de a cunoste o limba straina, de medicina, de astronomie, fizica, chimie, de cunosterea de carte? Toate acestea sunt necrestine?
Nu au cum pentru ca este vorba despre cunosterea CREATIEI! Ce fac savantii? Studiaza si cunosc din ce in ce mai mult CREATIA! Ce fac unii astefl de savantii - unii recunosc ca, cu cat stiu mai mult cu atat sunt mai ignoranti! Altii spun despre ei, care repet doar descopera ceea ce exista deja, ca sunt deja dumnezei!

Imi dau seama ca exista clisee de fiecare parte, important este sa nu fie ura!
In mod sigur ceea ce s-a proorocit se va intampla cand va veni vreamea!

Daca te-am iritat si enervat, te rog sincer sa ma ierti!

PS ce rog are lucifer in numele blogului unui simplu ateu?

+Quote Post
Vizitator_TGP.
mesaj Dec 19 2008, 02:39 PM
Mesaj #6

Guests

MORI CA N-AI TRAFIC PE BLOGUL TAU? AI VENIT CU NISTE CHESTII SA INCINGI SPIRITELE DOAR DOAR S-O UITA CINEVA SI PE FOAIA TA? DACA PE O USA SCRIE WC, CE CURIOZITATE BOLNAVA M-AR FACE SA DESCHID USA SA VAD CE E INAUNTRU, DACA NU MA IMPINGE VREO NEVOIE?

+Quote Post
Vizitator_Cinicu' trezit.
mesaj Dec 19 2008, 04:56 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Ducu @ Dec 19 2008, 01:39 PM) *
Am scris 3-4 randuri care au generat un "fluviu" de clisee.

De ce ce e nevoie de "briliante sclipitoare de inteligenţă" cand oamenii sunt egali?
Si daca exista "predicatori în căutare de enoriaşi care NU CER CA CEILALTI să se uite la ei ca la dumnezei" si doar isi OFERA VIATA APROAPELUI LOR? Daca nu ai vazut astfel de OAMENI, inseamna ca nu i-ai cautat!
Te rog cauta-i! Nu te multumi doar cu brain child-urile tale si ale celor de langa tine! Nu fii prizonierul mintii tale! Deschide-te!
Cine este mai open minded decat cel ce crede desi nu vede! Cel ce cred doar in "ce-i mana, nu-i minciuna"?

Accepta si faptul ca pentru multi oameni credinta implica si o doza mare de ratiune.
Despre ce cunoastere sa ma feresc? De a folosi un calculator, de a conduce o masina, de a cunoste o limba straina, de medicina, de astronomie, fizica, chimie, de cunosterea de carte? Toate acestea sunt necrestine?
Nu au cum pentru ca este vorba despre cunosterea CREATIEI! Ce fac savantii? Studiaza si cunosc din ce in ce mai mult CREATIA! Ce fac unii astefl de savantii - unii recunosc ca, cu cat stiu mai mult cu atat sunt mai ignoranti! Altii spun despre ei, care repet doar descopera ceea ce exista deja, ca sunt deja dumnezei!

Imi dau seama ca exista clisee de fiecare parte, important este sa nu fie ura!
In mod sigur ceea ce s-a proorocit se va intampla cand va veni vreamea!

Daca te-am iritat si enervat, te rog sincer sa ma ierti!

PS ce rog are lucifer in numele blogului unui simplu ateu?

Ducu scrii in duh bun dar fi te rog atent cu cine ai de a face.

Strategia lor e sa te faca sa te tulburi, nimic altceva.

Dupa parerea mea, nici un credincios nu ar trebui sa mai scrie pe astfel de threaduri.

Nu se doreste dialog ci improscare cu noroi.

In rest, Craciun fericit si Doamne ajuta: http://www.youtube.com/watch?v=ZRLRSXd4fzA

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 21 2008, 04:03 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Cinicu' trezit @ Dec 19 2008, 04:56 PM) *
Ducu scrii in duh bun dar fi te rog atent cu cine ai de a face.

Strategia lor e sa te faca sa te tulburi, nimic altceva.

Dupa parerea mea, nici un credincios nu ar trebui sa mai scrie pe astfel de threaduri.

Nu se doreste dialog ci improscare cu noroi.

In rest, Craciun fericit si Doamne ajuta: http://www.youtube.com/watch?v=ZRLRSXd4fzA

Ai perfecta dreptate!
Multumesc pt. "tragere de maneca"!

Toate Cele Bune si pentru tine!

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Dec 21 2008, 08:52 PM
Mesaj #9

Guests

[edfghujik

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Dec 21 2008, 09:38 PM
Mesaj #10

Guests

Chiar zilele acestea sunt tare mahnit!...
Eu am fost botezat intr-o biserica Greco-catolica, folosita la vremea respectiva de Ortodocsi, pe vremea lui Ceausescu. De un preot greco-catolic trecut , fortat, la ortodocsi in 1948. Vine Revolutia sau "aglomeratia din decembrie" 89 , cum imi place mie s-o numesc. Preotul care m-a botezat este batran, ginerele sau e tot popa, in acelasi sat, este noul paroh. Ambii recunosc ca normal ar fi sa trecem inapoi la greco-catolicism, deoarece ortodocsi au fost facuti cu forta. Dar nu spun cand, intre timp il opreste pe cantorul care voia sa formeze noua parohie greco-catolica, amagindu-l: "nu te grabi ca om trece cu totii!" Zis si nefacut. Intre timp popa batran devine tot mai batran, aproape senil, probabil stiind ca are pe constiinta si trecerea la ortodocsi si, mai ales, netrecerea inapoi la catolici. Popa mai tanar oficiaza cateva re-casatoriri, adica cununa persoane divortate. Episcopia Greco-catolica a locului ii spune ca in astfel de conditii nu mai poate fi primit in randurile sale. Vine si mutat, mai bine zis isi aranjeaza transferul in orasul din apropiere, deh , parohie mare, parai mai multi. In sat vine un preot tanar ortodox , care facuse studiile la Roma, la catolici, pe care ii ponegreste spunand ca sunt homosexuali si ca numai ungurii sunt catolici, iar romanii care se declara catolici sunt vanduti ungurilor. (Asta e esenta, nu intru in amanunte). Acesta pastreaza pe cat posibil obiceiurile vechi greco-catolice, in asa fel incat credinciosii sa nu isi dea seama de diferentele dintre ortodocsi si grec-catolici, urmarind doar sa aiba un numar cat mai mare de credinciosi favorabili in cazul unui eventual vot asupra cladirii bisericii, cine ia cladirea bisericii, cei mai multi, bineinteles. In aceste conditii, greco-catolicii, incercand sa evite o incaierare si vazandu-se in inferioritate numerica, isi organizeaza o capela intr-o casa particulara. Interesant, cei mai mari activisti ortodocsi in acea perioada tulbure erau cei mai mari comunisti din vremea trecuta, de ce oare?
Prietenii mei, oameni cu scoala, inclin sa dea dreptate cauzei greco-catolice, dar sub presiunea familiei (doar n-om merge sa ne rugam intr-o casa!) devin din ce in ce mai "ortodocsi". Incet incet apar si cartile cu Staniloaie, cu Steinhardt, ba de-a dreptul cu Siluan Athonitul, Mavrocordie Nevestitul si toate aceste carti care prea putin au in comun cu idea mea de popor roman crestin si civilizat. Vreau sa transmit idea ca din oameni deschisi la minte care acceptau argumente logice, rationale, ajung niste foarte indoctrinati "ortodocsi".
Cu mult amar in suflet, accept realitatea: avem dreptate, dar nu vor sa ne creada. Apoi vine si momentul 1997-2000, guvernarea CDR-PD-UDMR. Taranistii erau cei mai favorabili adevarului istoric, adica greco-catolicilor. Odata cu ei cade in derizoriu si cauza noastra. Nu moare pentru ca noi aveam o credinta de aparat, nu un partid, bineinteles. Dar prestigiul moral al cauzei scade. Pana atunci Dreapta era asociata si catolicilor, sau ortodocsilor nehabotnici: Daniel, Corneanu etc. Dupa 2004 Dreapta devine incet, incet apanajul PD si al lui Basescu, iar a fi de Dreapta si Ortodox in Ardeal nu mai ridica nici o problema de ordin moral. Acum nu ne mai duc greco-catolicii in Occident (NATO, UE) sunt ortodocsii. Vreau sa spun ca toata slabiciunea asta morala a poporului roman vine si pe filiera ortodoxa. Ceea ce au facut comunistii pe plan politic, ortodocsii au facut pe plan religios si moral. Sigur planurile se intrepatrund. "Capul plecat sabia nu-l taie !" mi se pare deviza ortodocsilor, in general, iar a celor romani in special. Slabe de urme de eroism la ortodocsii romani, ii mai salveaza un Brancoveanu, un Cantemir, putin... Pamfil Seicaru in 1948: "sa trecem toti la greco-catolici sa le facem in ciuda rusilor!"
Acum 2008, sotia mea este ortodoxa. O iubesc mult, singurul lucru cei l-am cerut a fost sa ne casatorim la catolici iar copiii sa fie botezati la catolici. Asta spune "Catehismul Bisericii Catolice" , fara asta nu te poti casatori cu o persoana ortodoxa. Sau mai bine zis, preotul nu-ti da binecuvantarea . A acceptat in extremis, sa ne casatorim la greco-catolici. Nici nu-mi inchipuiam ca nici dupa vreo 2 ani nu o sa reusesc sa o fac sa vada ceea ce eu consider credinta adevarata, catolica. De altfel nu imi respinge argumentele, nici nu mi le asculta. Tipic ortodox. Noi muncim, nu gandim. Noi nu cercetam, il platim pe popa (bine) sa gandeasca el pentru noi. De unde acest refuz al ortodocsilor de a cerceta despre adevarurile de credinta? Din trecutul negru al ortodoxismelor romanesti... E mai simplu asa. Majoritatea sunt ortodocsi in Romania, deci hai sa nu ne dam rotunzi chiar noi, sa iesim in evidenta. Problema e ca desi ma rog zi de zi, sa-i dea Dumnezeu sa vada lumina adevaratei credinte, continua sa nu se intereseze de lucrurile care pentru mine sunt atat de importante. Si nu stiu ce sa ma mai fac...

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 21 2008, 11:30 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

telepeule, lasa-neeeee, lasa-neeeee

+Quote Post
Vizitator_inca_unu.
mesaj Dec 21 2008, 11:49 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Ducu @ Dec 19 2008, 01:39 PM) *

Un singur raspuns la toate intrebarile oameni nu sunt egali...
Nu-s rasist nici nazist da asta-i adevarul daca te uiti atent un puscarias nu are aceleasi drepturi ca si tine.
Oameni sunt egali = o pacaleala mare a sistemului in a face omul mai putin inavutit ( biologic mental fizic financiar ) sa sa se compare (in mod pozitiv) cu elita
Adevarul e ca fiecare om e un individ guvernat de limite biologice si mentale.
"Cum iti asterni asa vei dormi."
"Dupa cum vei semana, asa vei culege."

+Quote Post
Vizitator_Cinicu' trezit.
mesaj Dec 22 2008, 01:53 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2008, 11:30 PM) *
telepeule, lasa-neeeee, lasa-neeeee

Salut gigel,

ai intuit bine.

Ma bucur si de postarile tale si n-as vrea sa te vad tulburat.

Oricum, mi se pare extraordinar ca pe calea asta sa intalnesc atatia oameni deosebiti.

As vrea sa iti urez si tie un Craciun Fericit si fie ca micile necazuri sa se spulbere ca minciuna in fata Luminii.

Pentru tine am doua cadouri:
http://www.youtube.com/watch?v=e1Wz10vsClc
http://www.youtube.com/watch?v=nMeTCl1pJV4

+Quote Post
Vizitator_releu.
mesaj Dec 22 2008, 09:55 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (gigi @ Dec 21 2008, 09:38 PM) *
Eu am fost botezat intr-o biserica Greco-catolica, folosita la vremea respectiva de Ortodocsi, pe vremea lui Ceausescu. De un preot greco-catolic trecut , fortat, la ortodocsi in 1948. Vine Revolutia sau "aglomeratia din decembrie" 89 , cum imi place mie s-o numesc. Preotul care m-a botezat este batran, ginerele sau e tot popa, in acelasi sat, este noul paroh. Ambii recunosc ca normal ar fi sa trecem inapoi la greco-catolicism, deoarece ortodocsi au fost facuti cu forta. Dar nu spun cand, intre timp il opreste pe cantorul care voia sa formeze noua parohie greco-catolica, amagindu-l: "nu te grabi ca om trece cu totii!" Zis si nefacut. Intre timp popa batran devine tot mai batran, aproape senil, probabil stiind ca are pe constiinta si trecerea la ortodocsi si, mai ales, netrecerea inapoi la catolici. Popa mai tanar oficiaza cateva re-casatoriri, adica cununa persoane divortate. Episcopia Greco-catolica a locului ii spune ca in astfel de conditii nu mai poate fi primit in randurile sale. Vine si mutat, mai bine zis isi aranjeaza transferul in orasul din apropiere, deh , parohie mare, parai mai multi. In sat vine un preot tanar ortodox , care facuse studiile la Roma, la catolici, pe care ii ponegreste spunand ca sunt homosexuali si ca numai ungurii sunt catolici, iar romanii care se declara catolici sunt vanduti ungurilor. (Asta e esenta, nu intru in amanunte). Acesta pastreaza pe cat posibil obiceiurile vechi greco-catolice, in asa fel incat credinciosii sa nu isi dea seama de diferentele dintre ortodocsi si grec-catolici, urmarind doar sa aiba un numar cat mai mare de credinciosi favorabili in cazul unui eventual vot asupra cladirii bisericii, cine ia cladirea bisericii, cei mai multi, bineinteles. In aceste conditii, greco-catolicii, incercand sa evite o incaierare si vazandu-se in inferioritate numerica, isi organizeaza o capela intr-o casa particulara. Interesant, cei mai mari activisti ortodocsi in acea perioada tulbure erau cei mai mari comunisti din vremea trecuta, de ce oare?
Prietenii mei, oameni cu scoala, inclin sa dea dreptate cauzei greco-catolice, dar sub presiunea familiei (doar n-om merge sa ne rugam intr-o casa!) devin din ce in ce mai "ortodocsi". Incet incet apar si cartile cu Staniloaie, cu Steinhardt, ba de-a dreptul cu Siluan Athonitul, Mavrocordie Nevestitul si toate aceste carti care prea putin au in comun cu idea mea de popor roman crestin si civilizat. Vreau sa transmit idea ca din oameni deschisi la minte care acceptau argumente logice, rationale, ajung niste foarte indoctrinati "ortodocsi".
Cu mult amar in suflet, accept realitatea: avem dreptate, dar nu vor sa ne creada. Apoi vine si momentul 1997-2000, guvernarea CDR-PD-UDMR. Taranistii erau cei mai favorabili adevarului istoric, adica greco-catolicilor. Odata cu ei cade in derizoriu si cauza noastra. Nu moare pentru ca noi aveam o credinta de aparat, nu un partid, bineinteles. Dar prestigiul moral al cauzei scade. Pana atunci Dreapta era asociata si catolicilor, sau ortodocsilor nehabotnici: Daniel, Corneanu etc. Dupa 2004 Dreapta devine incet, incet apanajul PD si al lui Basescu, iar a fi de Dreapta si Ortodox in Ardeal nu mai ridica nici o problema de ordin moral. Acum nu ne mai duc greco-catolicii in Occident (NATO, UE) sunt ortodocsii. Vreau sa spun ca toata slabiciunea asta morala a poporului roman vine si pe filiera ortodoxa. Ceea ce au facut comunistii pe plan politic, ortodocsii au facut pe plan religios si moral. Sigur planurile se intrepatrund. "Capul plecat sabia nu-l taie !" mi se pare deviza ortodocsilor, in general, iar a celor romani in special. Slabe de urme de eroism la ortodocsii romani, ii mai salveaza un Brancoveanu, un Cantemir, putin... Pamfil Seicaru in 1948: "sa trecem toti la greco-catolici sa le facem in ciuda rusilor!"
Acum 2008, sotia mea este ortodoxa. O iubesc mult, singurul lucru cei l-am cerut a fost sa ne casatorim la catolici iar copiii sa fie botezati la catolici. Asta spune "Catehismul Bisericii Catolice" , fara asta nu te poti casatori cu o persoana ortodoxa. Sau mai bine zis, preotul nu-ti da binecuvantarea . A acceptat in extremis, sa ne casatorim la greco-catolici. Nici nu-mi inchipuiam ca nici dupa vreo 2 ani nu o sa reusesc sa o fac sa vada ceea ce eu consider credinta adevarata, catolica. De altfel nu imi respinge argumentele, nici nu mi le asculta. Tipic ortodox. Noi muncim, nu gandim. Noi nu cercetam, il platim pe popa (bine) sa gandeasca el pentru noi. De unde acest refuz al ortodocsilor de a cerceta despre adevarurile de credinta? Din trecutul negru al ortodoxismelor romanesti... E mai simplu asa. Majoritatea sunt ortodocsi in Romania, deci hai sa nu ne dam rotunzi chiar noi, sa iesim in evidenta. Problema e ca desi ma rog zi de zi, sa-i dea Dumnezeu sa vada lumina adevaratei credinte, continua sa nu se intereseze de lucrurile care pentru mine sunt atat de importante. Si nu stiu ce sa ma mai fac...

Gigi,

Discutia se dorea despre altceva.
Ai dusa in alta parte. asta e tipic cum ?
Daca e sa o luam istoric, chiar in Ardeal, cat e ortodoxie, cat e greco-catolicism ?
In rest nu e decat propaganda ce scrii...
Cauta pe net: conversions to Orthodoxy sa vezi cum vad cei din lumea libera, nu romanii intunecati de ortodoxie, adevarurile de credinta. Si aceia aveau de unde alege din mii si mii de "adevaruri de credinta".

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Dec 22 2008, 11:06 AM
Mesaj #15

Guests

Sunt pe lungimi de unda asemanatoare...

Respect traditia, dar sa spun ca sunt crestin ortodox ar fi o mare minciuna!

Ma consider mai degraba un sceptic, ateu, umanist...

Azi in ziua solstitiului de iarna, cand simbolic, lumina invinge intunericul, va urez,
Sarbatori Fericite!
Mihai

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 22 2008, 11:10 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (gigi @ Dec 21 2008, 09:38 PM) *

Tia-ai gasit un loc extrem de nepotrivit pentru postarea ta!
Vezi cine ne-a provocat (numele blogului initiatorului!).
Cred ca acum si rade de noi!

Sotia ta te iubeste mai mult decat tu pe ea! Ea a facut un mare COMPROMIS! Tu nu vrei sa faci NICI UNUL! Si esti si deranjat de "inflexibilitatea" sotiei tale! Si in concluzie tot ortodocsi sunt narow minded.
Nu conteaza ce spune lumea, inportant este cum ne vede Dumnezeu!
"Tipic ortodox. Noi muncim, nu gandim"
Unde este gandirea ta? Stii cum a aparut Biserica Unita?
Dintr-un compromis la care au fost obligati ortodocsii ardeleni si nu numai (ucraenieni, etc)!
NU te lasa amagit de catedralele impozante, dar acum din ce in ce mai goale!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Dec 22 2008, 11:32 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (inca_unu @ Dec 21 2008, 11:49 PM) *
Un singur raspuns la toate intrebarile oameni nu sunt egali...
Nu-s rasist nici nazist da asta-i adevarul daca te uiti atent un puscarias nu are aceleasi drepturi ca si tine.
Oameni sunt egali = o pacaleala mare a sistemului in a face omul mai putin inavutit ( biologic mental fizic financiar ) sa sa se compare (in mod pozitiv) cu elita
Adevarul e ca fiecare om e un individ guvernat de limite biologice si mentale.
"Cum iti asterni asa vei dormi."
"Dupa cum vei semana, asa vei culege."

Eu vorbesc despre dreptul la mantuire si nu la vre-un drept lumesc, care ti=l dau/iau oamenii justificat sau nu.

Termenul elita este pentru mine extrem de inselator si deci relativ.
Razboaiele se pornesc de catre elite animate de sentimente "inalte" precum lacomia, ura, mandria & orgoliul nemasurat, iubirea de arginti, etc. si sunt duse de "talpa tarii"!
Elita pentru mine este formata din oamenii smeriti cu privirea si gandul la Dumnezeu! Si aici intra mireni si nu numai.

Apropo se vorbeste numai de drepturi. Despre obligatii, mai exista ele oare? In afara de plata impozitelor bineinteles!
Nu crezi ca avem de-a face cu o spalare pe creier prin exacerbarea dorintei de a avea drepturi?

Si altceva! Inavutirea cuiva este iarsi ceva relativ! Poti avea toate si de fapt sa nu ai nimic!
Avutiile materiale, cred eu creeaza si o infinitate de obligatii (CE CUVANT ODIOS!) fata de cei din jur!

+Quote Post
Vizitator_umilul.
mesaj Dec 22 2008, 01:45 PM
Mesaj #18

Guests

Dupa umila mea parere este una din falsele probleme ale societatii:RELIGIA,la fel ca multiple alte cuvinte goale care dealungul istoriei au manipulat masele, au manipulat constiintele: PATRIOTISM, DEMOCRATIE, ECONOMIE DE PIATA si multe altele sunt doar vorbe goale iar ceea ce este cel mai rau, daca veti avea curiozitatea sa cereti statistici in numele acestor vorbe goale s-au infaptuit cele mai odioase crime, aceste cuvinte genetic inradacinate in fiecare din noi ne ridica nivelul adrenalinei la cote inimaginabile.
Si pentru ca e vorba aici de religie ar fi bine sa ne reamintim ca ne nastem toti oameni, deci Alah, sau Buda , sau Dumnezeu, sau Iehova sau Lenin ne-au facut pe toti oameni, iar noi in virtutea dogmelor de tot felul cu ajutorul predecesorilor nostrii ne convertim la diversele religii, creand astfel primul zid intre noi si ceilalti, apoi
mai crestem ne impartim mai departe dupa alte criterii in comunsti si capitalisti, in comunisti, socialisti si liberali, in stelisti, dinamovisti, si rapidisti, societatea actuala e atat de divizata iar noi creem in continuu ziduri in loc sa daramam ziduri, iar in spatele acestor ziduri stam si ne inversunam sa ne aparam toti pixelii, toate acele mici patrattele castigate, carevaszica eu sunt catolic-socialist-capitalist-stelist, vecinul meu e manelist, si asa mai departe. Daca stau sa ma gandesc bine un vechi proverb latin parca zicea "Divide et Impera"?

+Quote Post
Vizitator_inca_unu.
mesaj Dec 22 2008, 08:17 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Ducu @ Dec 22 2008, 11:32 AM) *
Eu vorbesc despre dreptul la mantuire si nu la vre-un drept lumesc, care ti=l dau/iau oamenii justificat sau nu.

Termenul elita este pentru mine extrem de inselator si deci relativ.
Razboaiele se pornesc de catre elite animate de sentimente "inalte" precum lacomia, ura, mandria & orgoliul nemasurat, iubirea de arginti, etc. si sunt duse de "talpa tarii"!
Elita pentru mine este formata din oamenii smeriti cu privirea si gandul la Dumnezeu! Si aici intra mireni si nu numai.

Apropo se vorbeste numai de drepturi. Despre obligatii, mai exista ele oare? In afara de plata impozitelor bineinteles!
Nu crezi ca avem de-a face cu o spalare pe creier prin exacerbarea dorintei de a avea drepturi?

Si altceva! Inavutirea cuiva este iarsi ceva relativ! Poti avea toate si de fapt sa nu ai nimic!
Avutiile materiale, cred eu creeaza si o infinitate de obligatii (CE CUVANT ODIOS!) fata de cei din jur!

da, si pentru mine termenul elita ii relativ.

Razboiul din Iraq a fost pentru petrol...aham! eliberarea de sub dictatorul Saddam. O fost un reportaj (nu mai stiu pe ce program) in care zicea ca numai 2 dintre lideri politici ai SUA si-au trimis copii pe front (si acolo probabil feriti) dar in cartierele sarace militarii erau "scout-eri"
Daca ii urmaresti declaratii lui Bush il vezi om cu credinta de neclintit.
Spalare de creier "eliberam afganistanul", "aducem libertate in iraq", "aducem democratie in orientul mijlociu" prin dorinta lui Bush de a da drepturi altora.
Obligatile exista si vor exista in veci problema cum te descuri cu ele, cat de rezistent la stress esti, multi-tasking sau daca le onorezi sau nu
stiu ca nu suna prea bine "inavutire" da mi-a venit un cuvant mai bun (da vina pe DEX nu pe mine smile.gif )

Am uitat sa raspund la intrebarea despre ce religie am.
Dacă crezi într-o "forţă cosmică" care a creat Universul dar care nu se implică în vieţile oamenilor de zi cu zi, atunci eşti deist.
Da is deist cred in Big Bang sa vedem ce mai zic cei de la CERN.

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 26 2008, 08:38 AM
Mesaj #20

Guests

Apreciez interesul dv. fata de acest subiect.Insa ,religia sau inchinarea la Dumnezeu este o problema deosebit de serioasa.Sentimentele pot uneori intuneca ratiunea...Trebuie sa fim realisti...A fi ateu,sau a avea o alta religie poate fi un lucru bun sau rau in functie de baza dovezilor care sunt fundamentul credintei tale...In materie de inchinare la adevaratul Dumnezeu ,religia falsa a semanat confuzie in mintea oamenilor prin ceea ce spune si face...Din acest motiv oamenii au ajuns atei, agnostici etc.Totusi acest lucru nu inseamna ca nu exista Dumnezeu ...De fapt acest lucru nu este nou ...Insa Dumnezeu a lasat intregi omeniri la dispozitie Biblia ,o carde accesibila tuturor...Probabil pentru multi pare o carte veche si fara valoare, dar dovezile demonstreaza ca este Cuvantul lui Dumnezeu...Care este sensul vieti ?...Ce speranta exista pentru cei care au murit ?...Cum poti avea o viata de familie fericita ?...Cum pot tineri sa faca fata crizei actuale ?De ce permite Dumnezeu suferinta ?Traim noi ultimile zile ale acestei lumi ?Ce dovezi avem ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu ?...Toate aceste raspunsuri , precum si altele ,se gasesc in Biblie.Puneti o intrebare care va framanta si veti observa raspunsul pe care il ofera Biblia...Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 26 2008, 02:06 PM
Mesaj #21

Guests

Eu sunt un pastafarian. Mai precis adeptul biserici lui "Flying Spaghetti Monster". Profetul nostru este Bobby Henderson care ne-a adus adevarul si iluminarea.
Puteti citi mai multe despre adevarata biserica la: http://www.venganza.org/ sau la http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 26 2008, 05:09 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (ginel @ Dec 26 2008, 02:06 PM) *
Eu sunt un pastafarian. Mai precis adeptul biserici lui "Flying Spaghetti Monster". Profetul nostru este Bobby Henderson care ne-a adus adevarul si iluminarea.
Puteti citi mai multe despre adevarata biserica la: http://www.venganza.org/ sau la http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster

In mod sigur nu ati vorbit serios...Insa in mod sigur vine timpul cand ne vom intreba :Ce am facut cu viata mea ?...Doar atat?...Va fi o mare dezamagire...Cand treceti prin necazuri mancati paste sa va treaca ?....(am glumit)Ce pacat ar fi sa existe posibilitatea de a trai vesnic si dv. sa teceti pe langa ea...

Cu rspect...

+Quote Post
Vizitator_Anubis RA.
mesaj Dec 27 2008, 09:38 AM
Mesaj #23

Guests

Interesant; Avem:

1. Conform cu categoriile tale sunt un Deist (NU TEIST) Spiritual (pentru ca ii respect pe marii profeti ai lumii);
2. Nu cred in principiul universalitatii karmei (conform perceptelor hinduse)
3. Cred ca adevarata credinta si iluminare vine din interior => sunt gnostic
4. Fiecare om are propria cale; faptul ca Iisus, Budha, etc...au avut-o pe a lor NU inseamna ca trebuie sa ii urmam intocmai; din aceasta cauza nu ma pot numi crestin sau altceva fiindca NU cred in dogmele crestine si nici in anumite percepte filozofice mari ale acestei religii (includ aici toate cele 3 mari religii Abrahamice)
5. Nu cred in pacat originar sau in alte chestiuni de gen pacate carnale, etc... a nega sexualitatea inseamna a-ti nega radacinile (deci a fi pierdut din momentul nasterii); la fel de adevarat este faptul ca trebuie in viata sa evoluzi dincolo de sexualitatea strict carnala la un nivel de natura spirituala
6. Nu exista pacat si nici virtute; exista doar alegeri si oameni; nu exista ingeri sau demoni; exista momente mai mult sau mai putin inspirate insotite de mai mult sau mai putin noroc; Dumnezeu si Lucifer sunt 2 fete extreme ale aceluiasi proces
7. Nu vorbim evident de lucuri legate de codul penal (a ucide, a viola, a fura, a fi violent) care le consider o crima la adresa unor fiinte umane

Inchei cu o concluzie...cu cat vom accepta imperfectiunile noastre, dorintele, cu cat ne vom asculta mai mult sufletul si trupul cu atat ne vom simti mai liberi, mai noi,...vom deveni imparati si nu sclavi ai unor dogme facute de alti oameni; aveti incredere in constiinta fiecaruia, in propria voastra minte si vietile voastre vi se vor schimba; acceptati ca sexualitatea este unul din marile cadouri facute de Divinitate si NU este un pacat ci este radacina vietii, este hrana trupului...si fara ea NU veti putea evolua...veti ramane frustrati; evoulati din dorinta fizica in dorinta spirituala si veti descoperi frumusetea unei petale de trandafir, a unei batei de aripi a unui fluture, a unui rasarit de soare.

Anubis RA

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:23 AM) *

Ce eşti atunci?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 27 2008, 10:21 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Anubis RA @ Dec 27 2008, 09:38 AM) *
Interesant; Avem:

1. Conform cu categoriile tale sunt un Deist (NU TEIST) Spiritual (pentru ca ii respect pe marii profeti ai lumii);
2. Nu cred in principiul universalitatii karmei (conform perceptelor hinduse)
3. Cred ca adevarata credinta si iluminare vine din interior => sunt gnostic
4. Fiecare om are propria cale; faptul ca Iisus, Budha, etc...au avut-o pe a lor NU inseamna ca trebuie sa ii urmam intocmai; din aceasta cauza nu ma pot numi crestin sau altceva fiindca NU cred in dogmele crestine si nici in anumite percepte filozofice mari ale acestei religii (includ aici toate cele 3 mari religii Abrahamice)
5. Nu cred in pacat originar sau in alte chestiuni de gen pacate carnale, etc... a nega sexualitatea inseamna a-ti nega radacinile (deci a fi pierdut din momentul nasterii); la fel de adevarat este faptul ca trebuie in viata sa evoluzi dincolo de sexualitatea strict carnala la un nivel de natura spirituala
6. Nu exista pacat si nici virtute; exista doar alegeri si oameni; nu exista ingeri sau demoni; exista momente mai mult sau mai putin inspirate insotite de mai mult sau mai putin noroc; Dumnezeu si Lucifer sunt 2 fete extreme ale aceluiasi proces
7. Nu vorbim evident de lucuri legate de codul penal (a ucide, a viola, a fura, a fi violent) care le consider o crima la adresa unor fiinte umane

Inchei cu o concluzie...cu cat vom accepta imperfectiunile noastre, dorintele, cu cat ne vom asculta mai mult sufletul si trupul cu atat ne vom simti mai liberi, mai noi,...vom deveni imparati si nu sclavi ai unor dogme facute de alti oameni; aveti incredere in constiinta fiecaruia, in propria voastra minte si vietile voastre vi se vor schimba; acceptati ca sexualitatea este unul din marile cadouri facute de Divinitate si NU este un pacat ci este radacina vietii, este hrana trupului...si fara ea NU veti putea evolua...veti ramane frustrati; evoulati din dorinta fizica in dorinta spirituala si veti descoperi frumusetea unei petale de trandafir, a unei batei de aripi a unui fluture, a unui rasarit de soare.

Anubis RA

Cu respect, vedeti vreo "luminita " la capatul convingerilor dv? Cat dureaza "luminita"?
Tocmai ceea ce ati scris descrie societatea actuala...Priviti rezultatul...
Cu respect...

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 27 2008, 11:21 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Cinicu' trezit @ Dec 22 2008, 01:53 AM) *
Salut gigel,

ai intuit bine.

Ma bucur si de postarile tale si n-as vrea sa te vad tulburat.

Oricum, mi se pare extraordinar ca pe calea asta sa intalnesc atatia oameni deosebiti.

As vrea sa iti urez si tie un Craciun Fericit si fie ca micile necazuri sa se spulbere ca minciuna in fata Luminii.

Pentru tine am doua cadouri:
http://www.youtube.com/watch?v=e1Wz10vsClc
http://www.youtube.com/watch?v=nMeTCl1pJV4

Multumesc din suflet, chiar m-am bucurat de cadouri. Iti urez si tie o viata linistita, cu pace si sanatate.

+Quote Post
Vizitator_Anubis Ra.
mesaj Dec 27 2008, 11:42 AM
Mesaj #26

Guests

Eu cred ca dimpotriva si voi incerca sa argumentez:

1. Societatea actuala exagerbeaza sexualitatea intr-un mod extrem si chiar violent; de ce? pentru ca in realitate sunt extrem de frustrati => o "foame" de a-si potoli frustrarile, o incapacitate de a-si depasi propriile umbre si temeri => o extrema; sexul este o arma cu 2 taisuri poate construi sau distruge. Din pacate traim o etapa a distrugerii;
2. Cand totul din jurul tau te obliga intr-o forma extrem de subtila la "nu esti ca noi esti impotriva noastra" trebuie sa ai norocul sa fi educat de oameni deschisi la minte si la suflet - eu am avut acest noroc; fiecare dintre noi suntem un rezultat al interiorului dar si al influentelor exterioare;
3. Nu sunt un profet nici un filozof ci doar un om care nu crede in dogme si in extreme; luminita tine de fiecare (am mai spus asta); fiecare are propria cale caci fiecare om este unic;
4. "Religia" mea tine de viata; caci cum sa intelegi moartea (vezi cele 3 mari religii) cand NU intelegi viata; este aberant; toate ne pregatesc de moarte...devine mai aberant...dar CINE ne pregateste de viata?;
5. Intelegerea Divinitatii NU este pentru oameni saraci; ci pentru cei educati si bogati; nu poti vorbi de Divinitate unuia care nu are ce manca; cine nu intelege asta este ori idiot ori traieste in propriile vise inadaptat la realitate; la fel daca "tai" oamenilor sexualitatea cum vei ajunge sa le explici spiritualitatea cand lor le este foame?
6. Orice cladire va dainui cand are o fundatie sanatoasa; orice om va deveni un imparat cand viata sa va fi pe temelii sanatoase; asta reprosez eu in primul rand marilor religii - taiarea radacinii...caci fara ea suntem doar frunze in vant, orbi care cauta cu disperare un punct de sprijin. Dar FUNDATIA este NUMAI inceputul, cine se opreste acolo pierde intregul care este trup si suflet DOAR impreuna NU separat.

Inchei cu o explicatie: a fi imparat NU inseamna a avea 20 Q7 si milioane de EUR; inseamna a DARUI celor din jurul tau iubire si intelegere; inseamna capacitatea de a ajunge la forma suprema de iubire imperfecta de care o fiinta umana este capabila si anume compasiunea.

Anubis RA

Citeaza (Musafir @ Dec 27 2008, 10:21 AM) *
Cu respect, vedeti vreo "luminita " la capatul convingerilor dv? Cat dureaza "luminita"?
Tocmai ceea ce ati scris descrie societatea actuala...Priviti rezultatul...
Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 27 2008, 12:49 PM
Mesaj #27

Guests

@edy: Ce te face sa crezi ca alerg dupa capatuiala?
Care e diferenta intre alerg dupa banii si alerg dupa viata vesnica?
Poate ca majoritatea oamenilor au nevoie de iluzia aia ciudata cu viata vesnica, karma, reincarnare si altele, dar eu prefer sa imi traiesc viata asta. Stii cum e, mai bine vrabia din mana decat cioara de pe gard.

+Quote Post
Vizitator_Bond... James Bond.
mesaj Dec 27 2008, 03:19 PM
Mesaj #28

Guests

Bai fratilor, pai asta-i tare de tot, ia urmariti topicul si veti intelege ca Ady si Musafir e unul si acelasi.
Ce nu inteleg este de ce nu are curajul sa-si asume mereu acelasi Nickname, o fi vreun interes.....? nu cred.
Cu respect, Bond ..............James Bond

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 27 2008, 03:30 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Anubis Ra @ Dec 27 2008, 11:42 AM) *
Eu cred ca dimpotriva si voi incerca sa argumentez:

1. Societatea actuala exagerbeaza sexualitatea intr-un mod extrem si chiar violent; de ce? pentru ca in realitate sunt extrem de frustrati => o "foame" de a-si potoli frustrarile, o incapacitate de a-si depasi propriile umbre si temeri => o extrema; sexul este o arma cu 2 taisuri poate construi sau distruge. Din pacate traim o etapa a distrugerii;

4. "Religia" mea tine de viata; caci cum sa intelegi moartea (vezi cele 3 mari religii) cand NU intelegi viata; este aberant; toate ne pregatesc de moarte...devine mai aberant...dar CINE ne pregateste de viata?;

6. Orice cladire va dainui cand are o fundatie sanatoasa; orice om va deveni un imparat cand viata sa va fi pe temelii sanatoase; asta reprosez eu in primul rand marilor religii - taiarea radacinii...caci fara ea suntem doar frunze in vant, orbi care cauta cu disperare un punct de sprijin. Dar FUNDATIA este NUMAI inceputul, cine se opreste acolo pierde intregul care este trup si suflet DOAR impreuna NU separat.

Inchei cu o explicatie: a fi imparat NU inseamna a avea 20 Q7 si milioane de EUR; inseamna a DARUI celor din jurul tau iubire si intelegere; inseamna capacitatea de a ajunge la forma suprema de iubire imperfecta de care o fiinta umana este capabila si anume compasiunea.

Anubis RA

Apreciez aceste comentariii facute de dv.Da, adevarata religie are legatura cu viata...Da , religiile lumii au taiat radacina demult in scop personal , totusi exista cineva care ne pregateste pentru viata...DUMNEZEU a lasat pentru indrumare , pentru a nu mai fi frunze in vant si orbi, Sfanta Scriptura...Biblia ne poate ajuta pe toti sa fim "bogati" in iubire si compasiune...Ceea ce preda Biblia este total diferit de ceea ce predau religiile false ale lumiii...
Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 27 2008, 03:33 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Bond... James Bond @ Dec 27 2008, 03:19 PM) *
Bai fratilor, pai asta-i tare de tot, ia urmariti topicul si veti intelege ca Ady si Musafir e unul si acelasi.
Ce nu inteleg este de ce nu are curajul sa-si asume mereu acelasi Nickname, o fi vreun interes.....? nu cred.
Cu respect, Bond ..............James Bond

Apreciez ca ai citit aceste comentarii...Totusi ady nu este musafir...
Cu rspect...

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th August 2019 - 10:46 AM