IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care e religia ta?
Vizitator_ady.
mesaj Dec 27 2008, 03:38 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (ginel @ Dec 27 2008, 12:49 PM) *
@edy: Ce te face sa crezi ca alerg dupa capatuiala?
Care e diferenta intre alerg dupa banii si alerg dupa viata vesnica?
Poate ca majoritatea oamenilor au nevoie de iluzia aia ciudata cu viata vesnica, karma, reincarnare si altele, dar eu prefer sa imi traiesc viata asta. Stii cum e, mai bine vrabia din mana decat cioara de pe gard.

Apreciez sinceritatea dv.Bani intr-adevar sun necesari dar din nefericire a face din ei un scop in vata creeaza in final un gust amar...Ganditi-va doar o clipa ,daca ar exista posibilitatea de a trai vesnic nu ar merita sa deepui eforturi sa traiesti vesnic ?...
Cu respect...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_capcaunul.
mesaj Dec 27 2008, 07:36 PM
Mesaj #32

Guests

hei.. trogloditilor.. suntem in secolul 21.. hello?.. ce importanta are de ce religie esti? daca nu esti handicapat, ar trebui sa stii sa fii tolerant.. nu esti tolerant? esti handicapat atunci.. I know.. FY2.. merry christmas! (ptr promotorul topicii: esti un idiot..)

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 28 2008, 08:47 AM
Mesaj #33

Guests

@ady: Si totusi alergatul dupa viata vesnica nu e tot o forma de capatuiala? TImpul nostru e tot o resursa, cea mai pretioasa pe care o avem pe lumea asta. Alergatul dupa mai mult timp (viata vesnica) e ca alergatul dupa banii care sunt o alta resursa. Si indiferent de resursa tot capatuiala se numeste.

Dupa cum spuneam in loc sa ma gandesc la cioara de pe gard, eu prefer sa traiesc viata de acum cat mai bine.

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 28 2008, 09:49 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (ginel @ Dec 28 2008, 08:47 AM) *
@ady: Si totusi alergatul dupa viata vesnica nu e tot o forma de capatuiala? TImpul nostru e tot o resursa, cea mai pretioasa pe care o avem pe lumea asta. Alergatul dupa mai mult timp (viata vesnica) e ca alergatul dupa banii care sunt o alta resursa. Si indiferent de resursa tot capatuiala se numeste.

Dupa cum spuneam in loc sa ma gandesc la cioara de pe gard, eu prefer sa traiesc viata de acum cat mai bine.

Apreciez rationamentul dv.Dar cu siguranta stiti sa deosebiti valorile...Nu acelasi lucru este sa alergi dupa bani (cioara dupa gard care zboara cand vrei s-o prinzi si sigur nu este buna de mancat ) si viata vesnica ,eternitate pentru dv. si familia dv.
Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 28 2008, 10:57 PM
Mesaj #35

Guests

@ady: Oricat mi-ai repeta un lucru fara argumente e tot zero barat.
Eu cred ca alergatul "bisericosilor" dupa viata vesnica e fix egal cu alergatul dupa bani al lacomilor. Am adus agumente in favoarea acestei afirmatii, ca sa o contrazici trebuie sa o faci tot cu argumente.
Definitiile de forma, "camasa e alba pentru ca e alba" nu ajuta la nimic.

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 29 2008, 05:40 AM
Mesaj #36

Guests

Felicitari...Dv. vreti dovezi ,lucru pe care fiecare dintre noi ar trebui sa-l cerem ,mai ales cand este vorba de religie.Am sa va prezint aceste dovezi....

Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 29 2008, 07:45 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (ginel @ Dec 28 2008, 10:57 PM) *
@ady: Oricat mi-ai repeta un lucru fara argumente e tot zero barat.
Eu cred ca alergatul "bisericosilor" dupa viata vesnica e fix egal cu alergatul dupa bani al lacomilor. Am adus agumente in favoarea acestei afirmatii, ca sa o contrazici trebuie sa o faci tot cu argumente.
Definitiile de forma, "camasa e alba pentru ca e alba" nu ajuta la nimic.

Inainte de a aduce dovezi, doresc sa va intreb daca credeti in existenta lui Dumnezeu ?...

Cu respect....

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 29 2008, 09:24 AM
Mesaj #38

Guests

@ady: Lasa abureala si argumenteaza.

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Dec 29 2008, 10:23 AM
Mesaj #39

Guests

Pentru a discuta despre posibilitatea de a trai vesnic ,trebuie sa raspundem la intrebarea :Exista Dumneze ?...Evident cei care nu cred in existenta lui Dumnezeu, considera ca viata a aparut intamplator si tot ceea ce exista este produsul evolutiei ...
Potrivit opiniei multora dintre aceia care acceptă teoria evoluţiei‚ viaţa va cunoaşte întotdeauna spiritul concurenţei acerbe‚ conflictele‚ ura‚ războaiele şi moartea. Ba mai mult‚ unii consideră că omul se va autodistruge într-un viitor apropiat. Un proeminent om de ştiinţă a declarat: „Nu mai avem decît cîteva decenii pînă la Sfîrşitul Lumii. (. . .) dezvoltarea armelor nucleare şi a sistemelor lor de lansare va duce‚ mai devreme sau mai tîrziu‚ la un dezastru mondial.“1 Dar chiar dacă nu s-ar întîmpla ...înd lucrul acesta‚ mulţi consideră că atunci cînd moartea întrerupe firul vieţii unui om‚ acesta devine inexistent pentru totdeauna. Alţii îşi închipuie că în viitor se va stinge orice fel de viaţă terestră. Ei emit presupunerea că soarele va cunoaşte o fază de dilatare‚ devenind o gigantă roşie‚ fenomen datorită căruia „oceanele vor fierbe‚ atmosfera se va volatiliza în spaţiu şi o catastrofă de proporţii inimaginabile va surprinde planeta noastră“.2
Printre aceia care resping asemenea concluzii se află şi adepţii „creaţionismului ştiinţific“. Dar interpretarea pe care o dau ei relatării despre creaţie din Geneza i-a determinat să pretindă că pămîntul nostru nu are mai mult de 6.000 de ani vechime şi că cele şase „zile“ menţionate în relatarea biblică au avut doar 24 de ore fiecare. Dar o asemenea idee reprezintă‚ oare‚ cu exactitate‚ ceea ce spune Biblia? A fost creat pămîntul‚ cu toate formele sale de viaţă‚ doar în şase zile obişnuite? Sau există o altă posibilitate‚ mai raţională‚ de interpretare?
Cînd examinează probleme legate de originea vieţii‚ mulţi se lasă influenţaţi de părerile general acceptate sau de sentimente. Pentru a evita lucrul acesta şi pentru a ajunge la concluziile exacte‚ este nevoie să examinăm dovezile avînd mintea eliberată de prejudecăţi. De asemenea‚ este interesant de observat că însuşi Charles Darwin‚ cel mai cunoscut apărător al evoluţiei‚ a dat de înţeles că era conştient de limitele teoriei sale. În concluzia sa la Originea speciilor‚ el a vorbit despre „grandoarea modului în care a fost concepută viaţa cu puterile ei diverse dăruite iniţial de către Creator cîtorva forme sau uneia singure“‚3 — afirmaţie din care rezultă cu claritate că subiectul originii vieţii rămînea deschis pentru examinări ulterioare.
Da, clarificarea EXISTENTEI LUI DUMNEZEU ne poate ajuta sa gasim raspunsuri la cele mai importante intrebari si probleme ale omului...

Cu respect...

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj Dec 29 2008, 11:06 AM
Mesaj #40

Guests

De curiozitate, cunoaste careva sensul cugetarii lui Benjamin Franklin citata mai sus? Ma refer la sensul ei primar, dat de autor in contextul respectiv, nu de o rastalmacire luata ca atare 200 de ani mai tarziu. Ideea pe care incearca sa o exprime Franklin - fara a fi avut vreodata vreo pretentie de originalitate - este ca a crede este dincolo de ratiune. Este un nonsens, o nepotrivire intre acesti doi termeni. A crede inseamna ca in lipsa dovezilor nu iti ramane decat sa crezi sau sa nu o faci, in prezenta lor iti folosesti pur si simplu ratiunea si constati evidenta (iar daca nu o faci, pacat de tine). Si reversul: ochiul deschis prea mult catre ratiune face extrem de greu accesul la credinta. De aici sensul "ochiului inchis": robinetul ratiune mai trebuie inchis uneori, altfel accesul la credinta este extrem de dificil.

E pacat (inclusiv in sens crestin) sa tratezi de pe pozitii de expert o problema extrem de serioasa (de viata si de moarte la urma urmei) si sa nu stapanesti bine argumentele. Fa-o in privat, dar nu in public.

Si o constatare. Luandu-l strict pe Benjamin Franklin drept ajutor in lupta impotriva crestinismului este, mi se pare, o fatarnicie. Au existat oameni mult mai potriviti sa sustina sau sa combata o astfel de cauza. La nivel filozofic, teoretic sau practic, precum si la nivelul intelegerii umanului si al religiosului, un amarat de scriitor ca Dostoievski l-ar bate cu o singura mana.

+Quote Post
Vizitator_NOVICE.
mesaj Dec 31 2008, 01:24 PM
Mesaj #41

Guests

Pentru toata lumea cu care am polemizat pe acest topic si am depasit in unele momente limita, si am jignit, insinuat, criticat, imi cer mii de scuze, va asigur ca sunt animat de cea mai buna credinta, de a construi si nu de a demola, inca o data din suflet tuturor carora le-am gresit le cer scuze.
Altfel tuturor participantilor la topic indiferent de orientare, religie, rasa sau sex, tuturor romanilor, de pretutindeni, le urez un An Nou fericit, cu sanatate, prosperitate, alaturi de toti cei dragi lor, un an in care sa fie din ce in ce mai aproape de ei si semenii lor. ROMANI LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LA MUTI ANI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Cristian Ghetau.
mesaj Feb 9 2009, 03:13 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:23 AM) *
La întrebarea "ce religie ai tu?" oamenii sunt încurajaţi să raporteze "cum au fost botezaţi când erau mici".
Asta e o strategie parşivă al cărui rol este de a confirma mitul monopolului cultural creştin, fiindcă majoritatea celor născuţi pe vremea comuniştilor erau botezaţi aproape întotdeauna de către un popă ortodox.
Nu sunt singurul căruia i s-a spus că de fapt aş fi ortodox din această cauză.

Unii oameni pur şi simplu nu înţeleg conceptul de libertate de conştiinţă, de fapt nici nu-şi pot imagina că a-ţi schimba opiniile despre lume este la fel de uşor ca şi cum ai zice "peşte"!

Nu trebuie să modifici niciun act; ajunge doar să fii sincer cu tine şi să recunoşti că religia al cărui adept te declarai până astăzi nu ţi se mai potriveşte. Da! E chiar atât de simplu smile.gif.

Desigur, în practică pot apărea unele complicaţii pentru că Securitatea, pardon, comunitatea religioasă se asigură că ai nişte bariere de depăşit, de la bariere cognitive până la bariere sociale, dar să ignorăm acest aspect momentan.

Ce eşti atunci?
- Dacă nu crezi în niciun zeu supranatural, atunci eşti ateu.
- Dacă înclini spre necredinţă şi îţi trăieşti viaţa ca şi cum n-ar exista zei, dar preferi să nu îţi dai cu părerea atunci te poţi numi agnostic. Eşti tot ateu, dar nu-ţi convine denumirea.
- Dacă crezi într-o "forţă cosmică" care a creat Universul dar care nu se implică în vieţile oamenilor de zi cu zi, atunci eşti deist.
- Dacă crezi că "forţa" respectivă afectează vieţile oamenilor sub forma Legii Karmice (ajutându-i pe cei buni, pedepsind răul, etc) atunci eşti teist.
- Dacă crezi că Isus a fost un mare învăţător, la fel ca si Buddha şi alţii, atunci eşti un teist spiritual.
- Dacă trăieşti după principiile unei religii particulare însă nu îi accepţi premisele şi viziunea asupra lumii atunci eşti un teist religios. Încă nu eşti creştin!
- Începi să devii creştin când chiar crezi că fiecare om vine pe lume ca o creatură decăzută sortită pedepsei eterne care are nevoie de mântuire din partea divinităţii. Asta îl face special pe Cristos: funcţia de mântuitor. Creştinismul nu e un sistem moral, e un sistem de a obţine salvarea.
- Aparţii cultului Ortodox/Catolic/Protestant/etc în momentul în crezi ceea ce trebuie să crezi ca să fii creştin şi în plus le practici dogmele în mod regulat crezând că respectiva denominaţie este calea sigură spre mântuire.
Botezul şi alţi factori similari sunt irelevanţi.
Majoritatea oamenilor - cei care merg la biserică dar nu chiar bagă în seamă ce zice popa sunt de fapt deişti/teişti religioşi cultural-creştini. Unii dintre ei sunt chiar atei/agnostici cultural-creştini!

Dacă aceştia ar avea curajul să se declare astfel în sondaje, cu siguranţă ar fi mai mică influenţa pe care o manevrează pimpii preoţeşti!

Afirmaţiile gen "eşti Român deci eşti Ortodox" sunt doar nişte poezioare stupide promovate de cei care adoră să repete slogane decât să gândească. Eu sunt Român, sunt Ateu şi mă mândresc cu asta. Gata, am invalidat aberaţia smile.gif

Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...religia-ta.html

Chiar nu inteleg de ce simti nevoia sa te mandresti cu faptul ca esti ateu...
E la fel ca si cum te-ai mandri cu faptul ca bei apa sau respiri... adica stupid... ca sa folosesc un eufemism.
Si asta e valabil pentru orice ateu: mintea voastra e mult prea ingusta pentru a intelege si accepta faptul ca Universul a fost creat de catre cineva sau ceva. E destul de mult de explicat si oricum mi-as pierde timpul in van.
Ceea ce totusi tu ai putea sa intelegi ar fi faptul ca e mai bine sa crezi in ceva, intr-o furnica atotputernica, intr-un vierme suprem, decat sa nu crezi in nimic, sa nu ai un tel calauzitor in viata altul decat stiinta oarba, stiinta creata de om.

+Quote Post
Vizitator_Cristian Ghetau.
mesaj Feb 9 2009, 03:23 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (NOVICE @ Dec 31 2008, 01:24 PM) *
Pentru toata lumea cu care am polemizat pe acest topic si am depasit in unele momente limita, si am jignit, insinuat, criticat, imi cer mii de scuze, va asigur ca sunt animat de cea mai buna credinta, de a construi si nu de a demola, inca o data din suflet tuturor carora le-am gresit le cer scuze.
Altfel tuturor participantilor la topic indiferent de orientare, religie, rasa sau sex, tuturor romanilor, de pretutindeni, le urez un An Nou fericit, cu sanatate, prosperitate, alaturi de toti cei dragi lor, un an in care sa fie din ce in ce mai aproape de ei si semenii lor. ROMANI LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LA MUTI ANI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cred ca vrei sa-ti ceri scuze nu sa LE ceri scuze smile.gif dar probabil emotiile... Oricum esti scuzat... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Feb 11 2009, 01:42 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Cristian Ghetau @ Feb 9 2009, 03:13 PM) *
Ceea ce totusi tu ai putea sa intelegi ar fi faptul ca e mai bine sa crezi in ceva, intr-o furnica atotputernica, intr-un vierme suprem, decat sa nu crezi in nimic, sa nu ai un tel calauzitor in viata altul decat stiinta oarba, stiinta creata de om.

no auzi si pe asta... sa crezi in furnica atotputernica sau viermele suprem
tu realizezi cat esti de prost?
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 15 2009, 11:01 AM
Mesaj #45

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Despre Dovada ştiinţifică pentru existenţa lui Dumnezeu si de ce ea nu poate exista.

Poate creştinii încă n-au aflat, însă conform Bibliei lor nu ai cum să dovedeşti existenţa lui Dumnezeu.
Biblia spune aşa:
Citeaza
(I Corinteni 1)
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor.
26. Căci, priviţi chemarea voastră, fraţilor, că nu mulţi sunt înţelepţi după trup, nu mulţi sunt puternici, nu mulţi sunt de bun neam;
27. Ci Dumnezeu Şi-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să ruşineze pe cei înţelepţi; Dumnezeu Şi-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le ruşineze pe cele tari;

Got it?
Cartea lor sfântă spune că în faţa noastră ea nu va putea fi altceva decât nebunie.
Tot cartea lor sfântă pune cel mai mare preţ pe credinţă, or dacă lor li se pare că e DOVEDIT tot ceea ce ei trebuiau să creada, păi atunci credinţa lor e falsa.

Ce îi paşte pe aceşti creştini închipuiţi conform propriei lor cărţi sfinte?
Citeaza
(Apocalipsa 3)
15 ,,Ştiu faptele tale: că nu eşti nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot!
16 Dar, fiindcă eşti căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.

+Quote Post
andreiptc
mesaj Mar 11 2009, 07:27 AM
Mesaj #46

Nou venit
*

Postari: 11
Inscris: 17-December 08
Utilizatorul numarul: 5 340

am citit cele scrise de tine ,si raspunsurile pe care le-ai dat celorlati,si m-am tot gindit ,daca sa scriu si eu ceva,sau nu.M-am decis.dar m-ai intai,vreau sa-ti povestesc ceva.Ceva ce eu am trait pe pielea mea,ceva ce in limbajul psihologilor,tine de activitatea creierului,mai precis a lobului parietal,dar ceva ce in cele din urma nici ei nu au putut explica,pentru ca tinea de real.
Am patit la fel ca tine,m-au botezat ai mei,intr-o religie,care nu ma definit toata viata mea.Un lucru ciudat,pentru ca ai mei,au practicat toata viata lort,si inca mai practica,ocultismul,in forma lui"cea mai pura".Pe la virsta de 14 ani,am fost initiat in aceasta religie,si in 3 ani am devenit cel mai infocat practicant al acestei religii.Un adorator al "diavolului",sau "lucifer"sau "drac",cum vrei sa-l numesti.
Sti ce a fost ciudat,ca aveam experiente,pe care si altii le vedeau.Mutam,fara nici o interventie umana,obiectele din casa,se auzeau voci,tropaituri,urlete in casa,sau in locul in care ma inchinam celui rau.Nu,nu a fost o imaginatie a creierului.Si toate astea au continuat,citiva ani.Ce era curios,a fost faptul ca in toti acesti ani ma consideram ateu,o care nu crede in spiritual,CHIAR DACA,practicam ocultismul.Asa de inselat eram.Sti cum arata lucifer?Ai simtit vreodata?Repet, psihologia(apropo,in viata de zi cu zi sunt psiholog) a catalogat experientele mele,o activitate exagerata a creierului.Dar,nu a stiut sa-mi raspunda la intrbari legate de :cum sa ma las de droguri?cum sa scap de ginduri de suicid? si multe altele.
Dar am gasit raspunsul.In Iisus.Cel care afirma despre El,ca este Fiul Lui Dumnezeu.Am incercat pariul pe care la facut Pascal si am cistigat.El m-a schimbat,m-a vindecat. E greu de crezut,dar am trait si inca traiesc o imensa bucurie alaturi de El.
Si am experiente reale,palpabile.Si fac apel la seriozitatea ta,de a avea un dialog serios.Apreciez,curajul tau,de a exprima franc ceea ce crezi tu,azi cind tot mai multi religiosi,te-ar condamna.Ceea ce am vrut sa-ti spun,este faptul ca ,daca tu nu ai vut o asemenea experienta,nu inseamna ca Dumnezeu exista,cum,da,ai dreptate,nici daca eu am avut asemenea aexperienta,nu atesta existenta lui Dumnezeu.Insa merita sa incerci.
Te vad sincer,si deschis.Vreau sa-ti spun ca ma intereseaza un dialog serios si deschis.Cu mult respect.

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:23 AM) *
La întrebarea "ce religie ai tu?" oamenii sunt încurajaţi să raporteze "cum au fost botezaţi când erau mici".
Asta e o strategie parşivă al cărui rol este de a confirma mitul monopolului cultural creştin, fiindcă majoritatea celor născuţi pe vremea comuniştilor erau botezaţi aproape întotdeauna de către un popă ortodox.
Nu sunt singurul căruia i s-a spus că de fapt aş fi ortodox din această cauză.

Unii oameni pur şi simplu nu înţeleg conceptul de libertate de conştiinţă, de fapt nici nu-şi pot imagina că a-ţi schimba opiniile despre lume este la fel de uşor ca şi cum ai zice "peşte"!

Nu trebuie să modifici niciun act; ajunge doar să fii sincer cu tine şi să recunoşti că religia al cărui adept te declarai până astăzi nu ţi se mai potriveşte. Da! E chiar atât de simplu smile.gif.

Desigur, în practică pot apărea unele complicaţii pentru că Securitatea, pardon, comunitatea religioasă se asigură că ai nişte bariere de depăşit, de la bariere cognitive până la bariere sociale, dar să ignorăm acest aspect momentan.

Ce eşti atunci?
- Dacă nu crezi în niciun zeu supranatural, atunci eşti ateu.
- Dacă înclini spre necredinţă şi îţi trăieşti viaţa ca şi cum n-ar exista zei, dar preferi să nu îţi dai cu părerea atunci te poţi numi agnostic. Eşti tot ateu, dar nu-ţi convine denumirea.
- Dacă crezi într-o "forţă cosmică" care a creat Universul dar care nu se implică în vieţile oamenilor de zi cu zi, atunci eşti deist.
- Dacă crezi că "forţa" respectivă afectează vieţile oamenilor sub forma Legii Karmice (ajutându-i pe cei buni, pedepsind răul, etc) atunci eşti teist.
- Dacă crezi că Isus a fost un mare învăţător, la fel ca si Buddha şi alţii, atunci eşti un teist spiritual.
- Dacă trăieşti după principiile unei religii particulare însă nu îi accepţi premisele şi viziunea asupra lumii atunci eşti un teist religios. Încă nu eşti creştin!
- Începi să devii creştin când chiar crezi că fiecare om vine pe lume ca o creatură decăzută sortită pedepsei eterne care are nevoie de mântuire din partea divinităţii. Asta îl face special pe Cristos: funcţia de mântuitor. Creştinismul nu e un sistem moral, e un sistem de a obţine salvarea.
- Aparţii cultului Ortodox/Catolic/Protestant/etc în momentul în crezi ceea ce trebuie să crezi ca să fii creştin şi în plus le practici dogmele în mod regulat crezând că respectiva denominaţie este calea sigură spre mântuire.
Botezul şi alţi factori similari sunt irelevanţi.
Majoritatea oamenilor - cei care merg la biserică dar nu chiar bagă în seamă ce zice popa sunt de fapt deişti/teişti religioşi cultural-creştini. Unii dintre ei sunt chiar atei/agnostici cultural-creştini!

Dacă aceştia ar avea curajul să se declare astfel în sondaje, cu siguranţă ar fi mai mică influenţa pe care o manevrează pimpii preoţeşti!

Afirmaţiile gen "eşti Român deci eşti Ortodox" sunt doar nişte poezioare stupide promovate de cei care adoră să repete slogane decât să gândească. Eu sunt Român, sunt Ateu şi mă mândresc cu asta. Gata, am invalidat aberaţia smile.gif

Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...religia-ta.html

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 11 2009, 11:54 AM
Mesaj #47

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 840

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 10:07 AM) *
Unii credincioşi fanatici vor găsi acest fapt greu de priceput, însă ateii nu-s satanişti!

Şi, înafara păcatului urii pe care l-ai comis cu acest comentariu, ai mai comis unul. În Biblia în care presupun că crezi scrie că nu ai dreptul să-i judeci pe ceilalţi şi mai scrie că nimeni nu ştie despre nimeni dacă va merge în rai sau iad. Tu deja ţi-ai luat rolul de Dumnezeu atotştiutor care ştie precis că: eu am şef şi că voi merge în iad.
Probabil ei nici nu cred ceea ce spun, însă încearcă să îşi raţionalizeze respingerea mesajului nostru. Îşi dau seama că are sens ceea ce spunem noi, aşa că inventează următoarea explicaţie:
"evident că ceea ce zic ateii pare adevărat. Lucifer este stăpânul minciunilor şi al înţelepciunii lumii acesteia! Raţiunea este capcana Satanei, iar ateii sunt victime fie că ştiu fie că nu. A fi fidel Domnului se referă tocmai la curajul de a respinge glasul raţiunii".

...daca tot vorbesti de Biblie banuiesc ca ai citit din ea, si pe asta te bazezi cand dai replici care o cuprind.
in Biblie sunt folositi termenii: 'rai' si 'iad' ..?! eu nu i-am intalnit

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 12 2009, 05:44 AM
Mesaj #48

Membru
**

oops,...retrag ce am scris deasupra, cred ca tine de traducere(oricum nu cred ca se gasesc ambii termeni),...mai sunt si oameni care proceseaza mai greu:D..eu

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 12 2009, 06:28 AM
Mesaj #49

Membru
**

Citeaza (TLP @ Feb 15 2009, 11:01 AM) *
Despre Dovada ştiinţifică pentru existenţa lui Dumnezeu si de ce ea nu poate exista.

Poate creştinii încă n-au aflat, însă conform Bibliei lor nu ai cum să dovedeşti existenţa lui Dumnezeu.
Biblia spune aşa:

Got it?
Cartea lor sfântă spune că în faţa noastră ea nu va putea fi altceva decât nebunie.
Tot cartea lor sfântă pune cel mai mare preţ pe credinţă, or dacă lor li se pare că e DOVEDIT tot ceea ce ei trebuiau să creada, păi atunci credinţa lor e falsa.

Ce îi paşte pe aceşti creştini închipuiţi conform propriei lor cărţi sfinte?

Faptul ca Biblia este o carte sfanta prin ce scrie in ea se poate dovedi, una ar fi felul in care a reusit sa ajunga un tot(din mai multe carti devenind una singura), pt ca ea are mai multi autori din timpuri diferite, autorii nu se cunosteau intre ei si erau din clase sociale diferite, cu toate acestea toate cartile ei se leaga foarte bine, nu se creaza nici o contradictie intre ele ci din contra se ajuta una pe alta, iar faptul ca au scris si pers din clase sociale joase nu a facut ca ea sa nu fie de inteles. + profetiile din ea care s-au implinit, felul in care a rezistat in timp, este si o carte best-seller(mai in toate timpurile), au fost si foarte multi oameni care au murit pentru ce este scris in ea(daca nu era cu adevarat o carte cu o asa de mare importanta nu cred ca mai era bagata in seama ata de mult incat vieti sa fie decise ca o urmare a sustinerii celor scrise in ea, este prea mare influenta pe care religia a creat-o si o creeaza si o va creea[din cauza Bibliei], parerea mea este ca se vede destul de clar ca exista doua forte care fac razboi pt oameni, foarte Binelui si a Raului), totul a fost condus de Cel despre care se scrie in ea pt ca sa exista Biblia.

...parerea mea

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 12 2009, 07:16 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 12 2009, 06:28 AM) *
Faptul ca Biblia este o carte sfanta prin ce scrie in ea se poate dovedi, una ar fi felul in care a reusit sa ajunga un tot(din mai multe carti devenind una singura), pt ca ea are mai multi autori din timpuri diferite, autorii nu se cunosteau intre ei si erau din clase sociale diferite, cu toate acestea toate cartile ei se leaga foarte bine, nu se creaza nici o contradictie intre ele ci din contra se ajuta una pe alta, iar faptul ca au scris si pers din clase sociale joase nu a facut ca ea sa nu fie de inteles. + profetiile din ea care s-au implinit, felul in care a rezistat in timp, este si o carte best-seller(mai in toate timpurile), au fost si foarte multi oameni care au murit pentru ce este scris in ea(daca nu era cu adevarat o carte cu o asa de mare importanta nu cred ca mai era bagata in seama ata de mult incat vieti sa fie decise ca o urmare a sustinerii celor scrise in ea, este prea mare influenta pe care religia a creat-o si o creeaza si o va creea[din cauza Bibliei], parerea mea este ca se vede destul de clar ca exista doua forte care fac razboi pt oameni, foarte Binelui si a Raului), totul a fost condus de Cel despre care se scrie in ea pt ca sa exista Biblia.

...parerea mea

!!??!! laugh.gif laugh.gif !!??!!

http://www.infidels.org/library/modern/jim...radictions.html

...parerea mea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 12 2009, 03:33 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 12 2009, 06:28 AM) *

...parerea mea

Nu-ti bate capul cu prostii. Lepton, Fideles , TLP sunt unul si acelasi individ care lucreaza la hotnews. Uita-te si o sa vezi ca de vineri de la pranz pana luni nu mai posteaza nimic. In plus cunoaste IP urile celor care posteaza. Uneori cand s-au enervat ca postam ceea ce nu le convenea dar postam sub nume diferite, in speta codul de sus, au scris intr-o postare exact numele sub care a postat. Mie mi-a blocat IP-ul de cateva ori ca sa nu ma postez dar fraierul nu stie ca exista freeware care iti ascunde adresa de IP .
Chiar si acum postez de pe un IP fake.
Niste papagali asa ca nu iti mai pierde vremea ca sa raspunzi la prosti

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 12 2009, 03:41 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 12 2009, 03:33 PM) *
Nu-ti bate capul cu prostii. Lepton, Fideles , TLP sunt unul si acelasi individ care lucreaza la hotnews. Uita-te si o sa vezi ca de vineri de la pranz pana luni nu mai posteaza nimic. In plus cunoaste IP urile celor care posteaza. Uneori cand s-au enervat ca postam ceea ce nu le convenea dar postam sub nume diferite, in speta codul de sus, au scris intr-o postare exact numele sub care a postat. Mie mi-a blocat IP-ul de cateva ori ca sa nu ma postez dar fraierul nu stie ca exista freeware care iti ascunde adresa de IP .
Chiar si acum postez de pe un IP fake.
Niste papagali asa ca nu iti mai pierde vremea ca sa raspunzi la prosti

Da, conspiratia iudeo-masonico-ateisto-comunisto-evolutionista mondiala strikes again with a vengeance!

Crestinii trebuie sa se ascunda sub IP-uri false ca sa nu fie insemnati cu cipul biometric al fiarei!

Mai era un nene (supranumit Nea Nelu) care nu putea sa-si imagineze de ce oamenii aia adunati in Piata Universitatii aveau alte opinii decat el. Probabil erau drogati de vreo putere oculta care urmarea sa-l rastoarne de la putere. laugh.gif laugh.gif
Vad ca si voi crestinii aveti paranoia conspirationista ca si unii liberi cugetatori.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 13 2009, 10:19 AM
Mesaj #53

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 12 2009, 03:41 PM) *
Da, conspiratia iudeo-masonico-ateisto-comunisto-evolutionista mondiala strikes again with a vengeance!

Crestinii trebuie sa se ascunda sub IP-uri false ca sa nu fie insemnati cu cipul biometric al fiarei!

Mai era un nene (supranumit Nea Nelu) care nu putea sa-si imagineze de ce oamenii aia adunati in Piata Universitatii aveau alte opinii decat el. Probabil erau drogati de vreo putere oculta care urmarea sa-l rastoarne de la putere. laugh.gif laugh.gif
Vad ca si voi crestinii aveti paranoia conspirationista ca si unii liberi cugetatori.

Cred ca problema e la tine, nu la noi.
Cand a fost ultima data cand ai incercat sa intelegi intr-adevar lucrurile, fara a le intoarce doar pentru a arata ca ideea ta e supermegacool si cat se poate de bazata " "? de fapt asta e motivul si pentru care mai totul a devenit relativ, adevarul pur sta ingropat pe undeva...prin camari albe infasurate bine in pete cat mai negre pentru ca stupiditatile ambalate frumos sa incurce.
..tot o parere personala, a ta nu stiu cat de personala era, parea doar un copy- paste.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 13 2009, 11:31 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 13 2009, 10:19 AM) *
Cred ca problema e la tine, nu la noi.
Cand a fost ultima data cand ai incercat sa intelegi intr-adevar lucrurile, fara a le intoarce doar pentru a arata ca ideea ta e supermegacool si cat se poate de bazata " "? de fapt asta e motivul si pentru care mai totul a devenit relativ, adevarul pur sta ingropat pe undeva...prin camari albe infasurate bine in pete cat mai negre pentru ca stupiditatile ambalate frumos sa incurce.
..tot o parere personala, a ta nu stiu cat de personala era, parea doar un copy- paste.

Nu serios, tu ai pretentia ca "intelegi intr-adevar lucrurile"? Ha sa te intreb si eu ceva. Cand ai citit ultima oara vreo carte in care e expusa si parerea celorlalti? Pune-ti intrebarea asta foarte serios.
Eu stau pe forumul asta de vreo 3 luni si din partea asa zisilor crestini n-am vazut decat vreo 10 - 15 idei repetate obsesiv (probabil in acelasi mod in care au fost invatate) si ignorarea totala a raspunsurilor care nu le conveneau. N-am vazut nici macar o intentie oricat de mica de a judeca critic si nepartinitor parerea celorlalti.

Dupa cum am mai citat intr-un alt post: The characteristics of a brainwashed person are 1) xenophobia, or the fear of outsiders, an us/them mentality (which includes the fear of reading what those who disagree write);

Cred ca si sindromul conspiratiei oculte indreptata impotriva crestinilor face parte din genul asta de atitudine. In psihologie se cheama "comunitate paranoida" un grup de oameni care isi iau toate informatiile din lumea inconjuratoare dintr-o singura sursa autorizata, pretextand ca orice altceva te duce la pierzanie.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 13 2009, 12:47 PM
Mesaj #55

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 13 2009, 11:31 AM) *
Nu serios, tu ai pretentia ca "intelegi intr-adevar lucrurile"? Ha sa te intreb si eu ceva. Cand ai citit ultima oara vreo carte in care e expusa si parerea celorlalti? Pune-ti intrebarea asta foarte serios.
Eu stau pe forumul asta de vreo 3 luni si din partea asa zisilor crestini n-am vazut decat vreo 10 - 15 idei repetate obsesiv (probabil in acelasi mod in care au fost invatate) si ignorarea totala a raspunsurilor care nu le conveneau. N-am vazut nici macar o intentie oricat de mica de a judeca critic si nepartinitor parerea celorlalti.

Dupa cum am mai citat intr-un alt post: The characteristics of a brainwashed person are 1) xenophobia, or the fear of outsiders, an us/them mentality (which includes the fear of reading what those who disagree write);

Cred ca si sindromul conspiratiei oculte indreptata impotriva crestinilor face parte din genul asta de atitudine. In psihologie se cheama "comunitate paranoida" un grup de oameni care isi iau toate informatiile din lumea inconjuratoare dintr-o singura sursa autorizata, pretextand ca orice altceva te duce la pierzanie.

exagerezi.
Carti...am vazut ca e o rubrica speciala pentru carti nu sunt prea multi cei care au postat acolo, dar sunt cativa.
Daca nu se vede ' ' ca citesc si procesez nu are rost sa sustin, nu unsure.gif ?
..si pana la urma, daca nu citesti dintr-o sfera mai larga cum iti da seama ce 'te poate duce la pierzanie'?.
Am si eu o intrebare serioasa ' ', ai citit Biblia in intregime? sau doar carti care dezbat diverse din ea?

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 13 2009, 01:03 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 13 2009, 12:47 PM) *
exagerezi.
Carti...am vazut ca e o rubrica speciala pentru carti nu sunt prea multi cei care au postat acolo, dar sunt cativa.
Daca nu se vede ' ' ca citesc si procesez nu are rost sa sustin, nu unsure.gif ?
..si pana la urma, daca nu citesti dintr-o sfera mai larga cum iti da seama ce 'te poate duce la pierzanie'?.
Am si eu o intrebare serioasa ' ', ai citit Biblia in intregime? sau doar carti care dezbat diverse din ea?

Nu cred ca exagerez. Imensa majoritate a celor cu care m-am "duelat" in posturi pe forum dovedeau o prea mica deschidere la a afla lucruri noi. Se multumeau sa tot repete ce invatasera deja si sa ignore raspunsurile. Se balaceau intr-o autosuficienta contraproductiva.

Eu nu vorbeam de vreo rubrica de carti, nu am postat niciodata pe asa ceva, dar asta nu inseamna ca nu citesc.

Ma intrebi daca am citit Biblia in intregime. Pot sa-ti raspund ca am inceput sa o citesc si sa continui raspunsul cu cea mai nimerita fraza pe care am vazut-o postat pe forum: tu ai citit vreodata un doscurs de al lui Ceasca de acum 20 de ani? A trebuit sa-l citesti pe tot ca sa-ti dai seama ca e o prostie sau numai primele randuri?

Trebuie sa recunosti ca Biblia nu incepe grozav. Plin de greseli la tot pasul in Geneza, povestea lui Noe poate fi doedita falsa foarte usor, povesti profeti si prooroci (adevaratii fii ai mamei omida) s.a.m.d. Nimeni nu se poate pune de acord cu aspecte esentiale din viata lui Iisus s.a.m.d.

+Quote Post
ogzana
mesaj Mar 13 2009, 01:18 PM
Mesaj #57

Membru
**

Citeaza (lepton @ Mar 13 2009, 01:03 PM) *
Nu cred ca exagerez. Imensa majoritate a celor cu care m-am "duelat" in posturi pe forum dovedeau o prea mica deschidere la a afla lucruri noi. Se multumeau sa tot repete ce invatasera deja si sa ignore raspunsurile. Se balaceau intr-o autosuficienta contraproductiva.

Eu nu vorbeam de vreo rubrica de carti, nu am postat niciodata pe asa ceva, dar asta nu inseamna ca nu citesc.

Ma intrebi daca am citit Biblia in intregime. Pot sa-ti raspund ca am inceput sa o citesc si sa continui raspunsul cu cea mai nimerita fraza pe care am vazut-o postat pe forum: tu ai citit vreodata un doscurs de al lui Ceasca de acum 20 de ani? A trebuit sa-l citesti pe tot ca sa-ti dai seama ca e o prostie sau numai primele randuri?

Trebuie sa recunosti ca Biblia nu incepe grozav. Plin de greseli la tot pasul in Geneza, povestea lui Noe poate fi doedita falsa foarte usor, povesti profeti si prooroci (adevaratii fii ai mamei omida) s.a.m.d. Nimeni nu se poate pune de acord cu aspecte esentiale din viata lui Iisus s.a.m.d.

Dupa cate stiam eu este dovedit ca a existat o arca, au ramas urmele ei pe muntele Ararat(parca pe el se oprise).
O mancare buna(ma refer la cea sanatoasa) nu se cunoste dupa gust(uneori parca nu are gust deloc). Inceputul oricarui lucru cred ca nu e niciodata grozav, prea multa istorie si povesti aberante...spun unii. Am pus intrebarea pentru ca nu mi se pare normal sa critici, ori sa iti insusesti anumite critici odata ce nu cunosti tu persoanal obiectul(scrierile cartii) de care vorbesti ' '.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 13 2009, 02:37 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 13 2009, 01:18 PM) *
Dupa cate stiam eu este dovedit ca a existat o arca, au ramas urmele ei pe muntele Ararat(parca pe el se oprise).
O mancare buna(ma refer la cea sanatoasa) nu se cunoste dupa gust(uneori parca nu are gust deloc). Inceputul oricarui lucru cred ca nu e niciodata grozav, prea multa istorie si povesti aberante...spun unii. Am pus intrebarea pentru ca nu mi se pare normal sa critici, ori sa iti insusesti anumite critici odata ce nu cunosti tu persoanal obiectul(scrierile cartii) de care vorbesti ' '.

Vad ca stii tot felul de legende urbane care circula prin mediile religioase, in special in cele protestante care au revistele proprii prin care raspandesc tot felul de teorii pseudostiintifice.

Nu, nu s-a descoperit nici o arca. Nici nu s-ar fi putut desoperi, pentru ca ar fi imposibil de construit o arca atat de mare din lemn si chiar daca ar fi posibil ar fi fost inutila pentru ca oricum nu putea adaposti toate speciile de animale si chiar daca ar fi putut tot inutila ar fi fost pentru ca si plantele ar fi trebuit luate pe arca si Biblia nu spune ca ar fi fost.
Si chiar daca ar fi fost tot nu se poate explica de ce animalele si plantele sunt distribuite pe glob asa cum sunt de vreme ce toate au repopulat Pamantul pornind de pe muntele Ararat.
Pe scurt: intreaga poveste a Potopului e complet neverosimila.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 13 2009, 02:39 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (ogzana @ Mar 13 2009, 01:18 PM) *
Am pus intrebarea pentru ca nu mi se pare normal sa critici, ori sa iti insusesti anumite critici odata ce nu cunosti tu persoanal obiectul(scrierile cartii) de care vorbesti ' '.

Hai sa te mai intreb ceva: ai ascultat toate manelele compuse vreodata pe lumea asta? Daca nu eu zic ca nu ar trebui sa le judeci in nici un fel. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_394EDA.
mesaj Mar 15 2009, 01:00 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (lepton @ Mar 13 2009, 02:37 PM) *
Vad ca stii tot felul de legende urbane care circula prin mediile religioase, in special in cele protestante care au revistele proprii prin care raspandesc tot felul de teorii pseudostiintifice.

Nu, nu s-a descoperit nici o arca. Nici nu s-ar fi putut desoperi, pentru ca ar fi imposibil de construit o arca atat de mare din lemn si chiar daca ar fi posibil ar fi fost inutila pentru ca oricum nu putea adaposti toate speciile de animale si chiar daca ar fi putut tot inutila ar fi fost pentru ca si plantele ar fi trebuit luate pe arca si Biblia nu spune ca ar fi fost.
Si chiar daca ar fi fost tot nu se poate explica de ce animalele si plantele sunt distribuite pe glob asa cum sunt de vreme ce toate au repopulat Pamantul pornind de pe muntele Ararat.
Pe scurt: intreaga poveste a Potopului e complet neverosimila.

Esti cretin rau de tot bai leptoane. Tu nu ai vazut niciodata un copac taiat aproape de nivelul solului care creste din nou?
Cum ar fi putut fi afectate de potop niste bulbi de flori aflare sub pamant?
Chestia asta cu ideea ce e imposibil de construit o astfel de arca de dimensiunile alea este o mare tampenie.
Chinezii au avut o flota cu 40 de vase de dimnesiunile arcei si toate au fost facute din lemn.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 04:40 PM