IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

14 Pagini V  « < 12 13 14  
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea sistemului politic, Dezbatere asupra unui nou sistem politic
schimbarea sistemului politic
Credeti ca trebuie schimbat actualul sistem politic?
DA [ 6 ] ** [85.71%]
NU [ 1 ] ** [14.29%]
Nu ma intereseaza [ 0 ] ** [0.00%]
Total voturi: 7
Musafirii nu pot vota 
doru001
mesaj Sep 30 2015, 08:22 AM
Mesaj #391

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 29
Inscris: 14-September 15
Utilizatorul numarul: 34 065

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 07:31 AM) *
Buna dimineata doru 001 :),

te-ai trezit devreme si ce ti-ai zis ?!
''hraneste trollul, hraneste trollul ! "...
Iarasi forma , mereu forma ?

Limba romana este bogata si frumoasa (apropo, se scrie cu majuscula Limba romana..., Liceul Cuza, etc), dar aici nu e forum literar, liiceanule care esti tu liicean , forma e pe locul doi, mesajul eficient e simplu.

Stiai ca Alex Machedon a inventat un 'slang' special pentru gheneralii sai, ca sa poata trimite mesaje foarte scurte, extrem de precise, rapid si fara echivoc ? (Limba literara si gramatica i-ar fi fost fatale pe campul de lupta). Amuzant, nu? E unul din secretele succesului victoriilor sale incredibile. Capisi ?

Pt azi iti desenez, sa nu te incurc iar in gramatici, de maine s-ar putea sa-ti vorbesc prin semne :

<_<

Tu chiar crezi ceea ce scrii? Ca limba romana se scrie cu "l" mare? Ca ai desfiintat teoria lui Putnam? Ca tu discuti acum schimbarea sistemului politic?

Aceasta postare a fost editata de doru001: Sep 30 2015, 08:25 AM
Go to the top of the page

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 30 2015, 08:23 AM
Mesaj #392

Membru
**

Cei care au inceput acest thread ar trebui sa incerce sa raspunda argumentelor mele.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 08:44 AM
Mesaj #393

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 07:31 AM) *
Limba romana este bogata si frumoasa (apropo, se scrie cu majuscula Limba romana..., Liceul Cuza, etc),

wink.gif

biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 09:03 AM
Mesaj #394

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 30 2015, 08:22 AM) *
Tu chiar crezi ceea ce scrii? Ca limba romana se scrie cu "l" mare? Ca ai desfiintat teoria lui Putnam? Ca tu discuti acum schimbarea sistemului politic?

buei jeniule laugh.gif ...
in formatul compus da : Limba romana, Liceul agricol, etc
ca substantiv comun simplu nu
asa am invatat la scoala anilor 70, daca s-a modificat din nou, asta nu mai stiu
titlul cartii e scris eronat intentionat, sugereaza corigenta
...
nu eu schimb sistemul, eu doar atrag atentia ca nimic nu poate fi schimbat eficient intr-un sistem social, pana nu se schimba ceva in interiorul individului, mentalitatea, crezul, etc
uneori in bine alteori inspre rau, vezi fascismul, nazismul care (pe intelesul tau) erau uameni rai, si care in gandelul lor ingust 'pe drept' urau evreii, considerand ca in universitatile germane 30% dintre cadrele didactice erau evrei, la o populatie evreiasca de mai putin de 2% din totalul cetatenilor germani.
sezi bland, altfel devii plictisitor, asa, ca mine dry.gif

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 30 2015, 09:05 AM
Mesaj #395

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 09:03 AM) *
buei jeniule laugh.gif ...
in formatul compus da : Limba romana, Liceul agricol, etc
ca substantiv comun simplu nu
asa am invatat la scoala anilor 70, daca s-a modificat din nou, asta nu mai stiu
titlul cartii e scris eronat intentionat, sugereaza corigenta
...
nu eu schimb sistemul, eu doar atrag atentia ca nimic nu poate fi schimbat eficient intr-un sistem social, pana nu se schimba ceva in interiorul individului, mentalitatea, crezul, etc
uneori in bine alteori inspre rau, vezi fascismul, nazismul care (pe intelesul tau) erau uameni rai, si care in gandelul lor ingust 'pe drept' urau evreii, considerand ca in universitatile germane 30% dintre cadrele didactice erau evrei, la o populatie evreiasca de mai putin de 2% din totalul cetatenilor germani.
sezi bland, altfel devii plictisitor, asa, ca mine dry.gif

evreii sunt un popor genial prin excelenta, cred asta, sunt un pic evreu dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 09:35 AM
Mesaj #396

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 30 2015, 08:22 AM) *

doctrinan lui Putnam...depasit total, incepuse interesant, dar s-a innecat la mal
mai exact : bullshit in bucle ...parerea mea (contra parerii lui ) dry.gif

gusta putin din Eckhart Tolle, apoi revin-o

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 10:28 AM
Mesaj #397

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 09:35 AM) *
gusta putin din Eckhart Tolle, apoi revino

ok, am gresit... din viteza
' - ' laugh.gif

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 30 2015, 10:30 AM
Mesaj #398

Membru
**

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 10:28 AM) *
ok, am gresit... din viteza
' - ' :lol:

Voiam sa te ajut cu asta: http://www.ortografia.ro/ortografia-limbii...a-cu-majuscula/, dar mi-ai facut ziua cu liniuta. Bafta! Delir placut!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 10:38 AM
Mesaj #399

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 30 2015, 10:30 AM) *
Voiam sa te ajut cu asta: http://www.ortografia.ro/ortografia-limbii...a-cu-majuscula/, dar mi-ai facut ziua cu liniuta. Bafta! Delir placut!

plictisitoruleee ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 10:57 AM
Mesaj #400

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 09:35 AM) *
innecat la mal
revin-o

jenniuleee ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 11:03 AM
Mesaj #401

Guests

pe' asta nai vaz-uto ! era la sfar-shit laugh.gif :

''Majuscula în limba româna se poate folosi în [b]scopuri stilistice, când autorul vrea să scoată în evidență anumite cuvinte, persoane, idei etc.[/b]''

deci Merotocratie cu 'M' daca asa vrea (pi)stilu' meu wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 11:06 AM
Mesaj #402

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 10:57 AM) *
jenniuleee ! biggrin.gif

ineca sau inneca, se folosesc ambele

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 11:38 AM
Mesaj #403

Guests

tomnai mi-ai amintit de o colega din jenerala, 'fromoasa da' ciodoasa' :

''cum, tu nu stii care e capitala Romei ?''

- nu stiu fata... care e ? Franta sau Anglia ? biggrin.gif

''vai, ce rau eeesti...avea dreptate mama : ''mortul de la groapa nu se mai intoarce", stiai asta ?! ''

- tocmai ce-am aflat ... laugh.gif

o fi consiliera pe la primarie, ceva, ca arata bine si se potrivea cu orice mobilier, chiar si art nouveau dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 01:24 PM
Mesaj #404

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 11:06 AM) *
ineca sau inneca, se folosesc ambele

biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_ecobatman.
mesaj Sep 30 2015, 02:08 PM
Mesaj #405

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 01:24 PM) *
biggrin.gif

blablabla...echo, bagatz-i mintzilen ca-p, sa-u i-a o chetrishica n-gura, ca amintire a momentului :

https://dexonline.ro/definitie/%C3%AEneca

înecà v. (activ) 1. a face să piară în apă sau în alt lichid; 2. a inunda, a acoperi peste tot (vorbind de lichide): ploile au înnecat câmpiile; 3. a înnăbuși: fumul mă înneacă; 4. fig. a alunga: a-și înneca amarul în vin. ║ (reciproc) 1. a muri în apă (cu sau fără voie): s’a înnecat în Dunăre; 2. a se opri trecerea pe gât: mâncând s’a înnecat; 3. a fi podidit: a se înneca în lacrimi. [Lat ENECARE, a ucide (medieval: a ucide prin apă = a înneca)].
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) | Adăugată de blaurb. | Semnalează o greșeală | Permalink
2) înéc și (vechĭ, ĭar azĭ în Serbia) nec, a -á v. tr. (lat. nĕcare, „a ucide”, mlat. „a îneca”; pv. negar, fr. nover, a îneca; it. annegare, cat. sp. pg. anegar. – Îneacă; să înece). Ucid asfixiind pin [!] apă (saŭ pin alt lichid), ucid cufundînd. Cufund: a îneca o corabie. Inund: apa înecase șesu. Asfixiez: fumu, gutuĭa te îneacă. Fig. Îmĭ înec amaru în vin, beaŭ ca să uĭt amaru (suferința). Lacrămile [!], suspinele mă îneacă, nu maĭ pot vorbi de lacrămĭ, de suspine. V. refl. Mor cufundat în lichid. Mă cufund și nu maĭ ĭes: corabia s´a înecat. Mă asfixiez, mă înăduș: m´am înecat mîncînd o gutuĭe (care mĭ-a stat în gît), m´am înecat c´un os. Fig. M´am înecat în datoriĭ, îs plin de datoriĭ. A te îneca ca Țiganu, la mal saŭ a te îneca la mal, ca Țiganu, a face fiasco aproape de reușită. A fi trist par´că ți s´aŭ înecat corăbiile, a fi trist ca după o mare perdere [!]. – Se zice și se scrie și înnec.
Sursa: Scriban (1939) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
.................
doi
teoretic, mai nou, nefiind cuvant compus, se scrie a ineca, ca o exceptie de la regula cu doi ''nn'' :

https://adamaica.wordpress.com/2010/07/30/c...a-inoda-innoda/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 02:29 PM
Mesaj #406

Guests

Citeaza (ecobatman @ 'Sep 30 2015, 02:08 PM) *
blablabla...echo, bagatz-i mintzilen ca-p, sa-u i-a o chetrishica n-gura, ca amintire a momentului :

https://dexonline.ro/definitie/%C3%AEneca

înecà v. (activ) 1. a face să piară în apă sau în alt lichid; 2. a inunda, a acoperi peste tot (vorbind de lichide): ploile au înnecat câmpiile; 3. a înnăbuși: fumul mă înneacă; 4. fig. a alunga: a-și înneca amarul în vin. ║ (reciproc) 1. a muri în apă (cu sau fără voie): s’a înnecat în Dunăre; 2. a se opri trecerea pe gât: mâncând s’a înnecat; 3. a fi podidit: a se înneca în lacrimi. [Lat ENECARE, a ucide (medieval: a ucide prin apă = a înneca)].
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) | Adăugată de blaurb. | Semnalează o greșeală | Permalink
2) înéc și (vechĭ, ĭar azĭ în Serbia) nec, a -á v. tr. (lat. nĕcare, „a ucide”, mlat. „a îneca”; pv. negar, fr. nover, a îneca; it. annegare, cat. sp. pg. anegar. – Îneacă; să înece). Ucid asfixiind pin [!] apă (saŭ pin alt lichid), ucid cufundînd. Cufund: a îneca o corabie. Inund: apa înecase șesu. Asfixiez: fumu, gutuĭa te îneacă. Fig. Îmĭ înec amaru în vin, beaŭ ca să uĭt amaru (suferința). Lacrămile [!], suspinele mă îneacă, nu maĭ pot vorbi de lacrămĭ, de suspine. V. refl. Mor cufundat în lichid. Mă cufund și nu maĭ ĭes: corabia s´a înecat. Mă asfixiez, mă înăduș: m´am înecat mîncînd o gutuĭe (care mĭ-a stat în gît), m´am înecat c´un os. Fig. M´am înecat în datoriĭ, îs plin de datoriĭ. A te îneca ca Țiganu, la mal saŭ a te îneca la mal, ca Țiganu, a face fiasco aproape de reușită. A fi trist par´că ți s´aŭ înecat corăbiile, a fi trist ca după o mare perdere [!]. – Se zice și se scrie și înnec.
Sursa: Scriban (1939) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
.................
doi
teoretic, mai nou, nefiind cuvant compus, se scrie a ineca, ca o exceptie de la regula cu doi ''nn'' :

https://adamaica.wordpress.com/2010/07/30/c...a-inoda-innoda/

nu fi trist , in 1939 se zicea si "perdere" tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 30 2015, 02:39 PM
Mesaj #407

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 02:29 PM) *
nu fi trist , in 1939 se zicea si "perdere" tongue.gif

da, a fostu un an bunu laugh.gif

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis-s-060-hamlet.htm

+Quote Post
Vizitator_ole ole !.
mesaj Sep 30 2015, 02:44 PM
Mesaj #408

Guests

Citeaza (k @ Sep 30 2015, 02:39 PM) *

"- O, doamne, ce-mi mai torni şi tu-n ureche !
Astfél de bagatele te frămîntă ?
Credeam că-ţi pui probleme mai înalte:
e simplu, dragul meu: imperativul
la pozitiv, pretinde doi de i,
la negativ, se scrie doar cu unul ! "

"fii bun , nu fi rau !" biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_k vinu.
mesaj Sep 30 2015, 02:48 PM
Mesaj #409

Guests

Citeaza (ole ole ! @ Sep 30 2015, 02:44 PM) *
"- O, doamne, ce-mi mai torni şi tu-n ureche !
Astfél de bagatele te frămîntă ?
Credeam că-ţi pui probleme mai înalte:
e simplu, dragul meu: imperativul
la pozitiv, pretinde doi de i,
la negativ, se scrie doar cu unul ! "

"fii bun , nu fi rau !" biggrin.gif

bun ca vinu'
rau ca pelinu'
dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 05:06 PM
Mesaj #410

Guests

Citeaza (k vinu @ Sep 30 2015, 02:48 PM) *
bun ca vinu'
rau ca pelinu'
dry.gif

meritziocratitzie cu vin fiert biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2015, 03:20 PM
Mesaj #411

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2015, 05:06 PM) *
meritziocratitzie cu vin fiert biggrin.gif

Multumescu multu smile.gif
Sa fie in memoria celui care ar fi putut descrie meritocratia chiar prin propriul exemplu, definitia superlativului:

http://www.pruteanu.ro/

+Quote Post
doru001
mesaj Oct 7 2015, 04:51 PM
Mesaj #412

Membru
**

Ma gindeam sa va spun ca, in general, ar trebui sa discutam rational subiectul din titlu. Adica, cu argumente rationale. Si, daca cineva recunoaste ca a gresit, sa sustina o alta pozitie care tine cont de argumentele relevante.

+Quote Post
doru001
mesaj Oct 11 2015, 11:40 AM
Mesaj #413

Membru
**

Va dati seama ca, daca nu puteti purta nici cea mai simpla discutie rationala, argumentata, nu va veti putea guverna si, ca urmare, veti fi sclavi. Ceea ce e neplacut.

+Quote Post
doru001
mesaj Oct 14 2015, 10:55 AM
Mesaj #414

Membru
**

Incercati lecitina, gimnastica, regim alimentar.

Doar nu erati toti platiti?

+Quote Post
Vizitator_non sine qua non.
mesaj Oct 15 2015, 02:09 PM
Mesaj #415

Guests

Citeaza (doru001 @ Oct 11 2015, 11:40 AM) *
Va dati seama ca, daca nu puteti purta nici cea mai simpla discutie rationala, argumentata, nu va veti putea guverna si, ca urmare, veti fi sclavi. Ceea ce e neplacut.

Oricate discutii argumentate sau neargumentate ar curge rauri pe acest topic , organizarea unui referendum ptr. schimbarea sistemului politic este aproape imposibila .

+Quote Post
doru001
mesaj Oct 15 2015, 11:30 PM
Mesaj #416

Membru
**

Citeaza (non sine qua non @ Oct 15 2015, 02:09 PM) *
Oricate discutii argumentate sau neargumentate ar curge rauri pe acest topic , organizarea unui referendum ptr. schimbarea sistemului politic este aproape imposibila .

Iarasi aceeasi prostie. Ti se pare ca ce scrie pe hirtie conteaza?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 5 2015, 08:48 PM
Mesaj #417

Guests

Citeaza (doru001 @ Oct 15 2015, 11:30 PM) *
Iarasi aceeasi prostie. Ti se pare ca ce scrie pe hirtie conteaza?

Nu la hartii ma refeream . Ci la faptul ca orice schimbare de sistem nu poate fi facuta decat in strada . Si la momentul ala cand scriam , spiritul civic in Romania era , sau cel putin parea , foarte adormit . De asta am si renuntat sa-ti mai raspund .
Posibil ar fi dormit in continuare dc. nu se intamplau niste lucruri regretabile cu niste oameni .

In fine , topicul poate fi chiar sursa de inspiratie pentru unii , acum . biggrin.gif

+Quote Post

14 Pagini V  « < 12 13 14
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 02:46 AM