IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Copiii nostri se lasa de sport din lipsa de bani, sunt prea putini sponsori care privesc dincolo de fotbal...
circotas
mesaj Sep 23 2011, 11:50 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Stau cu ideea acestui thread in minte de vreo luna. Am tot ezitat sa-l scriu, mai intii fiindca ideea imi fusese sugerata chiar de o situatie personala, si apoi fiindca nu prea imi era clar in ce forma sa scriu. Chestia din urma nu mi-e clara nici acum, dar... in fine... voi vedea ce iese! Voi incerca sa scriu cit mai scurt, desi ar fi cam multe de zis...

Datorita baiatului meu, care am avut norocul sa se ataseze de primul sport la care l-am dus, am avut si eu sansa sa ajung in apropierea unor sportivi cvasinecunoscuti publicului larg in Romania. Mai precis, am ajuns sa cunosc lotul national de karate SKDUN, precum si lotul de perspectiva ("esalonul sperantelor", din care, spre bucuria mea, face parte si baiatul meu) si multi alti copii care sunt, momentan, la inceput de drum sau care fac karate doar pentru dezvoltarea lor fizica si psihica.

Calitatea acestor sportivi este exptrem de putin cunoscuta in Romania. In afara de emisiunea de dimineata de la Antena 1, eu nu mai am cunostinta de vreo alta emisiune care sa fi promovat macar rezultatele internationale de exceptie ale acestor sportivi - poate doar mass-media locale din citeva orase sau judete sa mai fi amintit, in timp.

Si trebuie sa spun ca ar fi multe de spus. In care alt sport, spre exemplu, a mai obtinut Romania anul trecut 26 de medalii de aur la Campionatele Mondiale la nivel de seniori si tineret? In care alt sport au mai fost obtinute alte peste 20 de medalii de aur la Mondialele pentru copii, cadeti si juniori? Mai stiti voi vreunul? Si n-am mai amintit despre medalii de argint si de bronz, despre faptul ca Romania a cistigat anul trecut locul I pe medalii la Mondialele din Franta (Lons-le-Saunier).

Astea sunt performante, sunt fapte, sunt rezultate. Ele exista, au fost obtinute de sportivi incredibili (unii cu pretul unor accidentari care i-au dus "la cutit") si de antrenori cu o pregatire profesionala formidabila.

Am ajuns, insa, si la probleme. Problemele sunt atunci cind te sportivul (consacrat sau nu, senior sau copil) se gindeste la banii care-i trebuie pentru a-si urma visul. Pentru ca, prieteni, ca si in multe alte sporturi, in Romania trebuie sa platesti ca sa faci sport. Si nu, nu antrenorilor le platesti - pentru ca, in cazul povestit de mine, taxa pentru antrenamentul la karate este absolut modica si dispare de tot atunci cind ajungi la un anumit nivel. Dar iti trebuie bani pentru deplasari la orice concurs te-ai duce, in tara sau peste hotare.

Eu, personal, habar nu am cum se descurca saniorii si tineretul de la lotul national, mai ales ca lor trebuie mult mai multe - banuiesc ca le trebuie si o alimentatie specifica, si taxe pentru antrenamente si stagii de pregatire deosebite. Probabil ca multi se descurca din salarii. Dar stiu sigur ca sunt multi, foarte multi sportivi aflati la inceput de drum (copii, cadeti si juniori) care in aceste zile au mari, mari probleme in a face rost chiar si de putinii bani care ii sunt necesari unui karateka.

O sa va dau un exemplu. Pe 8 si 9 octombrie, la Halle (Germania), va avea loc editia din acest an a Campionatului Mondial de Karate SKDUN. Taxele de drum si de concurs nu sunt, in fapt, mari - putin peste 200 de euro pentru fiecare sportiv. Cu tot cu ce-i trebuie lui pentru hrana acolo, e clar ca e vorba despre mai putin de 400 de euro. Si totusi, aseara am auzit ca este posibil ca un cadet de mare valoare, campion mondial la kumite anul trecut, campion national si cistigator al trialului final de calificare pentru Mondialele de anul asta (in finala caruia a invins o centura neagra, desi el este, inca, posesor doar al centurii verzi!), este foarte posibil, spuneam, ca baiatul sa nu faca deplasarea in Germania, din lipsa de bani!

Stiu deja multe exemple de acest fel. Cunosc chiar si copii care s-au lasat de sport din aceasta cauza, desi ajunsesera la un anumit nivel. Unui astfel de copil nu i-ar trebui multi bani anual - taxele anuale de participare si de transport la vreo 4-5 concursuri interne importante, plus Campionatul European si Campionatul Mondial nu cred ca pot depasi, toate la un loc, 1000 de euro. Adica mult mai putin decit salariul lunar al oricarui fotbalist roman mediocru, care poate nu prinde nici macar lotul echipei sale mediocre, necum sa mai vorbim despre performante internationale...

Sunt copii buni, sunt sportivi extraordinari. Si, chiar daca in Romania habar nu avem de ei (ocupati fiind sa aflam cu ce pitipoanca a iesit ieri Dodel...), va asigur ca "afara" se scrie despre ei, macar in timpul competitiilor internationale. Si fac cinste Romaniei, neavind ca recompensa materiala posibila (si aia doar la nivel maxim, ca seniori!) nici macar a suta parte din ce obtin altii care pacalesc sportul. Din pacate, astfel de sportivi, in devenire sau deja consacrati, nu au bani.

Ceva semne de normalitate s-au mai ivit in ultimii ani. Primarul de la Voluntari, cel de la Cernica, ceva sponsori la Brasov, probabil ca si prin Ardeal - astea sunt citeva situatii pozitive despre care am auzit eu, tangential. In rest... copiii se roaga sa aiba parintii lor bani suficienti. Daca nu, copiii se lasa. In bucuresti e foarte greu cu sponsorii, chiar daca poate parea paradoxal.

Imi inchipui ca posibilitati de ajutor exista. Cine ar vrea, ar avea cum - ori anonim (exista chiar si posibilitate de plata prin internet!), ori chiar cu contracte de sponsorizare. Nu stiu daca pentru CM din Germania mai este timp (poate doar pentru "salvarea" putinelor situatii de genul celei descrise de mine mai sus...), dar avind in vedere ca la anul Campionatul European va fi gazduit, in primavara, de Romania, ma gindesc ca inclusiv ceva sponsori interesati ar putea sa ajute. Competitia va fi mare, probabil peste 1000 de participanti, probabil ca se va desfasura la Polivalenta bucuresteana - poate ca ar fi atractiv si pentru sponsori. Dar eu cred ca exista si particulari care ar ajuta, fara reclama, fara recompense gen "vreau sa apar la televizor ca Gigi..."!

Intrebarea este, deci, simpla: putem face ceva sa-i ajutam macar pe copiii care vor sa faca sport de performanta, dar nu au cu ce?

Daca aveti idei sau sugestii, va astept!
Go to the top of the page

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- circotas   Copiii nostri se lasa de sport din lipsa de bani   Sep 23 2011, 11:50 AM
- - Fane Lugubru   Citeaza (circotas @ Sep 23 2011, 11:50 AM...   Sep 23 2011, 08:26 PM
|- - circotas   Citeaza (Fane Lugubru @ Sep 23 2011, 08:2...   Sep 24 2011, 09:57 AM
|- - sayonara   Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 09:57 AM...   Sep 24 2011, 01:44 PM
- - OutsideThisBox   Nu te supara, dar mie mi se pare ca toti vor sa aj...   Sep 24 2011, 01:27 PM
- - circotas   Citeaza (OutsideThisBox @ Sep 24 2011, 01...   Sep 24 2011, 02:25 PM
|- - Uncle Sam   Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 05:25 PM...   Sep 24 2011, 02:56 PM
|- - circotas   Citeaza (Uncle Sam @ Sep 24 2011, 02:56 P...   Sep 24 2011, 03:29 PM
|- - Uncle Sam   Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 06:29 PM...   Sep 24 2011, 03:59 PM
- - Sieglind   Citeaza (circotas @ Sep 23 2011, 11:50 AM...   Sep 24 2011, 04:12 PM
|- - circotas   Citeaza (Sieglind @ Sep 24 2011, 04:12 PM...   Sep 24 2011, 04:26 PM
|- - Sieglind   Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 04:26 PM...   Sep 24 2011, 04:29 PM
- - mrnmarius   Copii se lasa de sport, cred eu si din alte cauze,...   Sep 27 2011, 08:06 PM
|- - circotas   Citeaza (mrnmarius @ Sep 27 2011, 08:06 P...   Sep 28 2011, 07:46 AM
- - Do   E si ceva care nu tine neaparat de sport. Ceva car...   Sep 28 2011, 08:06 AM
- - circotas   Citeaza (Do @ Sep 28 2011, 08:06 AM) Arte...   Sep 30 2011, 10:17 AM
- - daniel m   In acest moment se desfasoara la Halle campionatul...   Oct 9 2011, 06:01 AM
- - Laur006   Referitor la titlu, parca nu ar fi cel mai rau luc...   Oct 9 2011, 07:18 PM
- - Musafir   Buna noapte! Fetita mea tocmai a ajuns in Bucu...   Oct 10 2011, 09:47 PM
- - circotas   Citeaza (daniel m @ Oct 9 2011, 06:01 AM)...   Oct 11 2011, 03:25 PM
- - circotas   A fost prima data cind am stat mai mult timp in ap...   Oct 12 2011, 12:06 PM
- - circotas   Intre timp, simbata a avut loc Campionatul Europea...   Oct 17 2011, 12:18 PM
- - circotas   Abia ieri am reusit sa gasesc ceva timp pentru a d...   Nov 16 2011, 12:16 PM
- - circotas   Simbata, in sala de sport din Voluntari, va avea l...   Nov 17 2011, 07:17 PM
- - merynice   Citeaza (circotas @ Sep 23 2011, 11:50 AM...   Nov 26 2011, 10:26 AM
|- - merynice   Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 10:26 AM...   Nov 26 2011, 12:13 PM
- - circotas   Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 10:26 AM...   Nov 26 2011, 01:55 PM
|- - merynice   Citeaza (circotas @ Nov 26 2011, 01:55 PM...   Nov 26 2011, 04:11 PM
|- - merynice   Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 04:11 PM...   Nov 26 2011, 04:24 PM
- - merynice   Buna ziua! Daca cineva este interesat , poate ...   Nov 30 2011, 10:31 AM
- - circotas   Saptamina viitoare, pe 10 si 11 decembrie (adica s...   Nov 30 2011, 10:50 AM
- - circotas   Se pare ca, fiind prima editie (si cam aproape de ...   Dec 6 2011, 01:40 PM

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
22 Utilizatori care citesc acest topic (22 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th November 2019 - 12:16 PM