IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> 16 Decembrie -Timisoara -Comemorare, Comemorare de 20 de ani
Maria Tm.
mesaj Dec 16 2009, 05:09 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 124
Inscris: 7-December 09
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 17 424

Am deschis acest topic,in primul rand pentru a transmite familiilor indoliate condoleante si pentru a multumi tuturor celor care au infruntat moartea pentru ca eu sa pot trai astazi libera .
Tot respectul pentru curajul vostru si sacrificiul pe care l-ati facut !
Indiferent de apartenenta politica va rog sa respectati memoria celor care au participat si au riscat totul pentru un ideal.

Haideti sa incercam sa nu uitam ...

Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei care nu mai sunt !

Pentru eroii revoluţiei din oraşul care s-a ridicat primul, o superba piesa scrisa imediat după evenimentele de atunci:

Promuzica-Timişoara

La 16 decembrie, după calendare,
Era preziua sfinţilor strămoşi,
Care strigau din neuitare,
Să nu lăsăm urmaşilor povara
Să vadă, s-audă şi să tacă.

La 17 decembrie, duminica mare,
Cu ce durere ne-învăţam să fim,
Să fim şi toţi, şi fiecare,
Să dăruim copiiilor
Speranţa, vorbirea, privirea şi lumina!

Timişoara, Timişoara, Timişoara...

La Timişoara au coborît în stradă
Frica, deznădejdea şi speranţa,
Speranţa cea din urmă-libertatea.
Noi nu plecăm!
Noi vrem sa fim!
Nu suntem laşi, nu suntem hoţi-
Chiar dacă ne-împuşcaţi pe toţi.
Noi nu plecam!
Noi nu murim!
Noi nu plecam!
Noi nu murim!
Noi nu plecam!
Noi nu murim!

http://www.youtube.com/watch?v=am0No2NdXS4

http://www.youtube.com/watch?v=y9fXNzamzuw

http://www.youtube.com/watch?v=1lmKP4CTxO0...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=cjxov7Wp5UY...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=SKkHUIlTMHU...feature=related

16 Decembrie 1989 ...pe la orele 16.00 – 17.00 se adunaseră deja peste 400 de persoane in Piata Maria. Sunt oprite două tramvaie.
Imagine atasata

Un grup de tineri se urcă pe ele şi se strigă pentru prima oară "Jos Ceauşescu!". După un moment de debusolare mulţimea începe să strige: "Jos cu Ceauşescu!" După-amiaza de 16: începutul Revoluţiei. O parte a mulţimii pleacă în diverse puncte ale Timişoarei pentru a aduna oameni la demonstraţie. O coloană se îndreaptă spre Căminele Studenţeşti. De aici, unii se vor îndrepta spre zonele industriale ale oraşului, iar alţii spre sediul Comitetului Judeţean PCR. Aici vor avea loc primele altercaţii cu autorităţile. Se vor opera primele arestări. Mulţimea se întoarce, într-un număr şi mai mare, în Piaţa Maria. Forţele de ordine sunt prezente. Au loc noi arestări. La scurt timp, cea mai mare parte a demonstranţilor pleacă în Piaţa Operei, centrul civic al oraşului. De acolo se merge înspre cele mai locuite zone ale Timişoarei. Se scandează: "Jos Ceauşescu!", "Jos cizmarul!", "Români veniţi cu noi!" Acum se naşte drapelul Revoluţiei, tricolorul din care a fost decupată stema comunistă.
Imagine atasata
Go to the top of the page

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Dec 17 2009, 04:15 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

nu te mai lua dupa tac-tu la bautura.

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Dec 17 2009, 04:20 AM
Mesaj #3

Membru veteran

va astept sa-mi sariti in cap.
va astept sa ma asociati iar cu Pintea.
n-o sa-mi para rau.
peste ani, voua o sa va para rau.

--------------------

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Dec 17 2009, 05:24 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 16 2009, 05:09 PM) *
Am deschis acest topic,in primul rand pentru a transmite familiilor indoliate condoleante si pentru a multumi tuturor celor care au infruntat moartea pentru ca eu sa pot trai astazi libera .
Indiferent de apartenenta politica va rog sa respectati memoria celor care au participat si au riscat totul pentru un ideal.

Pentru eroii revoluţiei din oraşul care s-a ridicat primul, o superba piesa scrisa imediat după evenimentele de atunci:

Promuzica-Timişoara

La 16 decembrie, după calendare,
Era preziua sfinţilor strămoşi,
Care strigau din neuitare,
Să nu lăsăm urmaşilor povara
Să vadă, s-audă şi să tacă.

La 17 decembrie, duminica mare,
Cu ce durere ne-învăţam să fim,
Să fim şi toţi, şi fiecare,
Să dăruim copiiilor
Speranţa, vorbirea, privirea şi lumina!

La Timişoara au coborît în stradă
Frica, deznădejdea şi speranţa,
Speranţa cea din urmă-libertatea.
Noi nu plecăm!
Noi vrem sa fim!
Nu suntem laşi, nu suntem hoţi-
Chiar dacă ne-împuşcaţi pe toţi.
Noi nu plecam!
Noi nu murim!
Noi nu plecam!
Noi nu murim!
Noi nu plecam!
Noi nu murim!

http://www.youtube.com/watch?v=am0No2NdXS4

http://www.youtube.com/watch?v=y9fXNzamzuw

http://www.youtube.com/watch?v=1lmKP4CTxO0...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=cjxov7Wp5UY...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=SKkHUIlTMHU...feature=related

ai uitat sa ne spui cum revolutia e a voastra.
ai uitat sa ne aduci aminte de Martiri.
ai uitat sa ne faci samantari.
ce e cu tine?
tu nu esti din galerile de la Poli?

--------------------

+Quote Post
tsunami
mesaj Dec 17 2009, 07:03 AM
Mesaj #5

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Maria Tm. @ Dec 16 2009, 06:09 PM) *

multumesc unor copii necunoscuti din timisoara pentru dreptul meu la libertate.
cei care n-au trait in epoca "de aur" n-au de unde stii ce inseamna lipsa de libertate si demnitate.
eu insumi nu stiam cum se poate trai si liber.

din pacate, de multe ori, libertatea ne aduce si gunoaie, dar asta conteaza mai putin

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Dec 17 2009, 07:08 AM
Mesaj #6

Sir Tsunami

Citeaza (tzurlogen @ Dec 17 2009, 06:24 AM) *
ai uitat sa ne spui cum revolutia e a voastra.
ai uitat sa ne aduci aminte de Martiri.
ai uitat sa ne faci samantari.
ce e cu tine?
tu nu esti din galerile de la Poli?

postul era pentru a-ti arata respectul fata de niste copii care au murit pentru libertatea celorlalti.
stiu nu te obliga nimeni sa respecti pe altul care si-a dat viata sau copilul pentru tine, dupa cum nu exista legi imptriva lipsei de bun simt, a celor ca tine si a parintilor celor ca tine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
corect
mesaj Dec 17 2009, 08:14 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Nu vom putea niciodata multumi indeajuns celor care au murit atunci pentru ca noi sa fim liberi, sa putem castiga pe masura muncii depuse, sa putem sa plecam si sa vizitam alte tari fara a "rupe puntile" etc
De pe 1 decembrie, de fiecare data cand ma gandesc la Timisoara, imi amintesc de cantecul devenit atat de cunoscut la Revolutie:
"Si nici nu va pasa de mama care-si plange
Fiul mort ce zace intr-o balta de sange
Si nici nu va pasa de cei ce nu mai sunt
De cei ce va acuza de-acolo din mormant

Doamne, vino Doamne
Sa vezi ce-a mai ramas din oameni"

+Quote Post
stalker
mesaj Dec 17 2009, 08:54 AM
Mesaj #8

Membru
**

Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Dumnezeu sa ii ierte pe toti!

+Quote Post
Vizitator_zigzag.
mesaj Dec 17 2009, 09:18 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Dec 17 2009, 04:20 AM) *
va astept sa-mi sariti in cap.
va astept sa ma asociati iar cu Pintea.
n-o sa-mi para rau.
peste ani, voua o sa va para rau.

o sa-mi para rau peste ani ca te-am asociat cu pintea? aiurea, eu uit ca existi in secunda in care inchid forumul smile.gif

+Quote Post
shout
mesaj Dec 17 2009, 10:10 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 125
Inscris: 9-June 09
Utilizatorul numarul: 8 952

Dumnezeu sa-i odihneasca! Iar noua sa ne dea minte sa nu uitam niciodata pentru ce au murit ei!

PS offtopic: am auzit (nu stiu daca este adevarat) ca domnul Basescu va veni la Timisoara in 22 Dec pentru a comemora victimele Revolutiei. Sunt tare curios daca cei care au urlat atunci cand a venit Geoana si Antonescu vor face acelasi lucru acum...

--------------------
http://argumentum-politics.blogspot.com

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Dec 17 2009, 10:14 AM
Mesaj #11

Guests

Mai multe înregistrări făcute în decembrie 1989 la Timişoara se pot vedea la:
Revoluţia din Timişoara în înregistrări audio-video

+Quote Post
Vizitator_Kalman Gabor Tandari.
mesaj Dec 17 2009, 01:32 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (tsunami @ Dec 17 2009, 07:03 AM) *
multumesc unor copii necunoscuti din timisoara pentru dreptul meu la libertate.
cei care n-au trait in epoca "de aur" n-au de unde stii ce inseamna lipsa de libertate si demnitate.
eu insumi nu stiam cum se poate trai si liber.

din pacate, de multe ori, libertatea ne aduce si gunoaie, dar asta conteaza mai putin

Cred ca uneori pot sa iau act fata de acel tragic eveniment, lucru trist, in fond. Eram major la Revolutie, pot spune cate ceva, cred. S-au asternut atatea chestii peste trecutul imediat, incat unii s-au intrecut in a macula minimele simboluri pe care le mai aveam. Timisoara, bunaoara. s-a zis obstinat ca revolutia "TREBUIA" sa inceapa de undeva si serviciile secrete ale timpului respectiv le-au generat ca atare. Nu pot sa cred o asa minciuna. Zic atat, ca atat mi-a ramas, fata de cei care au furat minimul simbol, cei care au ascuns fata reala a Revolutiei, comunistilor si securistilor, voua, si voua mizerii cu chip uman, sforari ai zilelor actuale, decat atat, EU am dreptate pentru ca EU cred in acea revolutie, si voi talhari ai sufletelor, nu, desi profitati din plin de energia mea si a multor altora ca mine. O zi buna, chiar si voua nenorocitilor!

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 17 2009, 02:25 PM
Mesaj #13

Membru veteran

17 Decembrie - toată Timişoara era în fierbere. Oamenii discutau aprins despre ce s-a întâmplat. Pe străzi, totul era devastat. În zonele în care avuseseră loc altercaţii cu autorităţile, vitrinele şi geamurile fuseseră sparte.Pe la prânz, manifestanţii adunaţi în Piaţa Operei decid să se îndrepte spre Comitetul Judeţean de partid, pentru a dialoga cu autorităţile. Se cântă "Hora Unirii" şi "Deşteaptă-te române!". Se scandează: "Armata e cu noi!", "Noi suntem poporul!", "Pe cine apăraţi?", "Jos Ceauşescu!", "Jos dictatura!", "Vrem libertate!", "Vrem mâncare la copii!", "Vrem arestaţii!", "Azi în Timişoara, mâine-n toată ţara!", "Vrem alegeri libere!", "Libertate!", "Fără violenţă!", "Români, veniţi cu noi!". La Comitetul Judeţean sunt întâmpinaţi de militari, scutieri şi tunuri de apă.Noi trupe de securitate silesc pe oameni să se retragă în alte puncte ale oraşului unde au loc noi confruntări. Alarmat de ceea ce se întâmplă la Timişoara, Ceauşescu organizează de urgenţă o teleconferinţă cu factorii de decizie de aici. Va da ordin să se deschidă foc fără somaţie împotriva civililor. Ordinul va fi dus la îndeplinire şi la Timişoara vor cădea primele victime în după-amiaza aceleiaşi zile. Conform declaraţiilor victimelor, cei care au deschis foc asupra mulţimii au fost cadre ale MApN şi ale Securităţii.

Am mai gasit un video din 2009 de aceasta data , seara trecuta in Timisoara

http://www.youtube.com/watch?v=CVnmiZBCjuI

http://www.youtube.com/watch?v=r9rsa_Fz4Bk

Imi place sa cred ca Timisoara are ceva deosebit , un spirit viu .

Protest de sustinere a Basarabiei 2009 :

http://www.youtube.com/watch?v=VuxR5t4hk4Y...feature=related

Cat despre aprecierea ca as face parte din galeria POLI smile.gif , nu pot sa spun decat ca a fost un compliment , putini traiesc in acest oras si nu sunt suporteri ,asa ca nu poti delimita suporterii POLI de locuitorii Timisoarei .

In fiecare an acesti suporteri comemoreaza Revolutia :

http://www.youtube.com/watch?v=1EkC9Wlho0I...1C&index=32

O oprire la fostul sediu al Muzeului de arta din Timisoara :

http://www.youtube.com/watch?v=89tNEkQMA_4...1C&index=31

exista si o vorba , poate ai auzit-o deja : " la Timisoara nu se discuta , se iubeste! "

Nu am afirmat ca noi suntem cei mai cei dintre zmei , nici nu am jignit locuitorii altor parti ale tarii , dar aceste zile de decembrie sunt speciale in primul rand pentru Timisoara , nimeni nu a stiut ca dupa ce vor iesi in strada , vor fi sustinuti si de alte orase ...dar si-au asumat riscul .
Nu contesta nimeni faptul ca fara sprijinul Bucurestiului ( si nu numai) Timisoara ar fi fost macelarita cu mult mai rau decat s-a intamplat in realitate .

http://www.agenda.ro/news/news/25930/17-de...ange-eroii.html

La ora 18 , 17 decembrie 2009 -mars comemorativ de la Catedrala pana la Cimitirul eroilor !

+Quote Post
kjh
mesaj Dec 17 2009, 05:07 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

Cu ce s-au ales ...ei ? Cu buchete de flori la morminte aduse de profitori o data pe an ?
Cine-l mai stie pe Gheorghe ,Ion , Vasilica , etc ? Doar rudele lor ii pling cu sinceritate disperata , restu-i prefacatorieeeee !
Acum , dupa douazeci de ani ,cind multi dintre tinerii de azi habar n-au de revolutie , sustin cu convingere ca au murit in zadar .

--------------------

.......

+Quote Post
tsunami
mesaj Dec 17 2009, 08:54 PM
Mesaj #15

Sir Tsunami

Citeaza (kjh @ Dec 17 2009, 06:07 PM) *
Cu ce s-au ales ...ei ? Cu buchete de flori la morminte aduse de profitori o data pe an ?
Cine-l mai stie pe Gheorghe ,Ion , Vasilica , etc ? Doar rudele lor ii pling cu sinceritate disperata , restu-i prefacatorieeeee !
Acum , dupa douazeci de ani ,cind multi dintre tinerii de azi habar n-au de revolutie , sustin cu convingere ca au murit in zadar .

fals, au murit pentru mine, pentru libertatea mea, si le voi fi recunascator cat voi trai

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 18 2009, 03:21 AM
Mesaj #16

Membru veteran

În dimineaţa de 18, Timişoara arăta ca în vreme de război: magazine sparte sau arse, patrule şi cordoane ale forţelor de opresiune înarmate circulau pe străzi, pete de sânge pe asfalt, familiile celor ucişi, răniţi sau arestaţi îşi cereau rudele, convorbirile telefonice interurbane erau întrerupte. Timişoara părea înfrântă. Era însă o linişte aparentă. Timişorenii erau acum mai hotărâţi ca niciodată să reziste până la moarte. Lozinca "Nu plecăm acasă, morţii nu ne lasă" răsuna în mintea fiecărui locuitor al oraşului.

În centrul oraşului începe să se adune lume. Se înmulţesc şi securiştii în civil înarmaţi. Semnele bătăliei pluteau în aer. Pe la orele 16,30, pe treptele Catedralei se adună un grup de circa 30 de copii, cărora li se adaugă mai mulţi tineri..... au început să colinde şi să strige lozinci anti­comuniste cu lumanari aprinse in mana .

"La ordinul lui Ion Coman (secretar CC al PCR-n.r.), Mihai Chiţac s-a deplasat la Catedrală în seara aceleiaşi zile, cu un autoturism ARO, însoţit de martorii Predonescu Nicolae şi Elek Gyula. În zona Catedralei, spre primărie, se afla un dispozitiv de militari de la UM 01233 Buziaş şi de la Batalionul de grăniceri Timişoara, iar vis-a-vis de Catedrală era dispozitivul D 1 al MI format din trupe de miliţie şi securitate. Militarii din zonă erau înarmaţi şi aveau cartuşe de război", se arată în actul citat.

Mihai Chiţac a fost "nemulţumit" de faptul că manifestanţii nu au fost împrăştiaţi din faţa Catedralei şi, având asupra sa un pistol mitralieră, s-a îndreptat spre Catedrală şi a tras foc automat asupra mulţimii aflată pe trepte, strigând: "La canaliile astea le trebuie revoluţie? Lasă că le arătăm noi revoluţie", consemnează judecătorii ICCJ în motivarea sentinţei.

În 18 decembrie 1989, inculpatul Mihai Chiţac l-a informat pe generalul Ştefan Guşă că la Catedrală au fost împuşcaţi 25 de oameni, din care 10-12 au murit, iar în parcul de lângă Catedrală au fost arestaţi demonstranţii şi duşi la penitenciar.Actul crud şi absurd care a avut loc sub privirile timişorenilor a întărâtat şi mai mult. În diverse zone începe o luptă deschisă împotriva celor care au decis să susţină în continuare un regim compromis. Se aruncă cu pietre şi cu sticle incendiare înspre maşinile şi transportoarele din care se trăgea.
În aceeaşi seară, 43 de cadavre ale celor împuşcaţi mortal la demonstraţie, dar şi ale unor răniţi executaţi în Spitalul Judeţean, au fost sustrase de la morga spitalului şi duse la Bucureşti pentru ca urmele represiunii să fie şterse. Cadavrele vor fi incinerate la crematoriul „Cenuşa” din Bucureşti, cenuşa a fost colectată în patru pubele de gunoi şi ulterior deversată într-o gură de canal aflată pe raza localităţii Popeşti-Leordeni, Ilfov.
Familiile celor dispăruţi urmau să fie informate că rudele lor au fugit peste graniţă.

Imagine atasata
Imagine atasata

+Quote Post
dinudanioan12602...
mesaj Dec 18 2009, 11:34 AM
Mesaj #17

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 8-December 09
Utilizatorul numarul: 17 500

Citeaza (tzurlogen @ Dec 17 2009, 04:15 AM) *
nu te mai lua dupa tac-tu la bautura.

Nu te inteleg.
Acest subiect trebuia sa fie un mod de a ne aduce aminte de cei care au plecat pe strada in Timisoara stiind ca sunt singuri impotriva unei dictaturi (la momemtul respectiv tot restul tarii statea in case si se intreba "dar pina cand..?") dar hotariti sa-si faca auzita vocea.
Ei au fost si sunt SINGURII (dupa parerea mea subiectiva) care merita cu adevarat denumirea de eroi ai Revolutiei. Eroi pentru ca nimic nu le spunea ca vor reusi.
Si tu "Tzurlogen" ce faci ??? Te apuci sa-ti improsti ifosele de "Carpati fara care se scutura in pachet" printre noi.
Lasa-ne Tzurlogene si dute de aici! Aici este un fel de "Parastas" electronic al mortilor nostri. Ai nostri pentru ca nu au murit pentru ei ci pentru noi.
Ca noi sa putem azi sa spunem tot ce vrem si gandim (sau NU gandim), sa putem face aceea "cautare a fericirii" pomenita in constitutia americana.
Lasa-ne cu mortii nostri si dute! Te rog frumos, dute! Gandeste-te ca aici este un priveghi iar tu vii si mergi la o bauta cu gashka ta.

+Quote Post
kjh
mesaj Dec 18 2009, 01:16 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

Citeaza (tsunami @ Dec 17 2009, 08:54 PM) *
fals, au murit pentru mine, pentru libertatea mea, si le voi fi recunascator cat voi trai

Asa este , dar ...eu ma bucur de viata , asa cum este ea ,cu rele , cu bune ,pe cind EI putrezesc.
Pacat , mare pacat , nu-i v-om putea rasplati niciodata .
Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace !

--------------------

.......

+Quote Post
tsunami
mesaj Dec 18 2009, 02:37 PM
Mesaj #19

Sir Tsunami

Citeaza (kjh @ Dec 18 2009, 02:16 PM) *
Asa este , dar ...eu ma bucur de viata , asa cum este ea ,cu rele , cu bune ,pe cind EI putrezesc.
Pacat , mare pacat , nu-i v-om putea rasplati niciodata .
Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace !

putem sa le pastram recunostinta. sunt sigur ca rudele lor apreciaza.
nici eu n-am fost foarte departe de o catastrofa, dar mai mult ca sigur am fost expus la un risc mult mai mic decat au fost colegii mei din timisoara

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 19 2009, 04:00 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Ziua de 19 decembrie 1989 a fost una din cele mai ciudate si interesante din timpul Revolutiei de la Timisoara. In principalele intersectii din oras fusesera desfasurate efective ale armatei, insotite de tancuri sau tab-uri. Militarii stateau cu ochii in pamant, sub privirile pline de repros ale timisorenilor.
Nimeni nu scotea un cuvant.

Imagine atasata

Muncitoarele de la “elba” au intrat in greva , totul a pornit de la o femeie si un copil, impuscati de un individ in uniforma garzilor patriotice pe podul dinspre Piata Iozefin. Spre oroarea tuturor, copilul a fost aruncat peste balustrada in Bega. In realitate, “copilul” se pare ca ar fi fost doar un bagaj pe care femeia il purta cu ea. Imediat, a ajuns la intreprindere Radu Balan, prim secretarul comitetului judetean pcr Timis, simpatizat de timisoreni pentru ca era banatean si fusese primar de treaba cu ani in urma. Femeile nu au vrut sa-l asculte si l-au luat ostatec pe Balan. Cu mare greutate, l-au eliberat dupa cateva ore, convinse de generalul Stefan Gusa, trimis de Coman sa rezolve situatia. Cei doi au plecat in aplauzele muncitoarelor de la “elba”, care au scandat “armata e cu noi !”

Fara sa cunoasca sentimentele timisorenilor, Coman l-a trimis pe Cornel Pacoste si pe Ilie Matei, un alt fost prim secretar urat de oameni sa-i potoleasca pe muncitorii de la u.m.t., cea mai mare intreprindere din oras. Au scapat cu greu sa nu fie linsati si incercarile lor mai mult au pus paie pe focul revoltei. La fel a patit si Petru Mot, trimis sa-i calmeze pe muncitorii de la intreprinderea “6 martie”. Am inceput sa aflam tot mai multe zvonuri ca muncitorii se organizeaza si pregatesc sa iasa a doua zi in strada, intr-o actiune coordonata, dinspre toate colturile orasului.

Moralul militarilor aflati in strada era tot mai scazut.....stiau ca sangele mortilor si ranitilor din ultimele zile vor pata pentru totdeauna onoarea armatei romane si intuiau ca Ceausescu pregateste o interventie si mai brutala impotriva timisorenilor. Pentru intarirea fortelor din oras, seara au aterizat la Timisoara 300 de parasutisti de la Caracal. Imediat s-a aflat si aceasta veste, de la oamenii care lucrau la aeroport.

Seara, nivelul optimismului a inceput sa creasca din nou. Tot mai multa lume din orasele Romaniei aflase ce se intampla la Timisoara si transmiteau mesaje de solidaritate si promisiuni ca vor iesi, la randul lor, in strada. In Oradea se vorbea despre studentii din trenul de Iasi care au scris pe vagoane “libertate” si “Timisoara”. “Actualitatea romaneasca” de la Europa libera, vorbea foarte clar despre masacrul de la Timisoara.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 20 2009, 11:27 AM
Mesaj #21

Membru veteran

În 20 decembrie a izbucnit greva generală în toate fabricile timişorene; o masă de zeci de mii de oameni se îndrepta spre centrul Timişoarei în dimineaţa acelei zile, multimea a inceput sa strige sloganuri anti-guvernamentale: „Noi suntem poporul!”, „Armata e cu noi!”, „Nu va fie frica, Ceausescu pica!”. In faţa acestei situaţii, forţele armate s-au retras în cazarmă, sau au fraternizat cu demonstrantii...
Imagini Timisoara 20 decembrie 1989

In Oltenia, regimul a incercat sa foloseasca muncitori din fabrici pentru a opri revolta din Timisoara. Au fost incarcate trenuri pline cu muncitori si au fost trimisi la Timisoara. Li s-a spus ca huliganii si ungurii devasteaza Timisoara. Ajunsi la Timisoara si vazand ca nu este vorba de asa ceva, oltenii s-au alaturat timisorenilor.

Imagine atasata

Discursul lui Ceausescu despre Timisoara si Proclamatia de la Timisoara ( cea adevarata)
Liderii revoluţionarilor timişoreni au prezentat autorităţilor comuniste o listă cu cereri din partea populaţiei, listă ce va deveni un real program revoluţionar; În aceeaşi zi de 20 decembrie 1989, Timişoara a fost declarat primul oraş liber al României de către reprezentaţii Frontului Democrat Român, prima formaţiune politică democratică înfiinţată pe străzile însângerate ale Timişoarei; majoritatea arestaţilor au fost eli­beraţi;
Timisoara - prima zi de libertate !

În 20 decembrie, oraşul Lugoj, din apropierea Timişoarei, s-a ridicat împotriva regimului comunist, căzând şi aici eroi ai Revoluţiei.

+Quote Post
Vizitator_AntiTimisoara.
mesaj Dec 20 2009, 05:43 PM
Mesaj #22

Guests

Vom avea Libertate cand ultimul Rege va fi spanzurat cu intestinele ultimului preot .Atunci vom si liberi sa gandim , sa devenim mai oameni si sa ne mantuim prin intelepciune si prin pacea si linistea sufletului si nu prin suferinta si razboaiele crestine purtate impotriva evreilor si comunistilor.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 20 2009, 05:56 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Eu sunt libera sa gandesc si acum si ma straduiesc sa ma ridic la standardele adevarate ale statultului de OM .

Daca ceva te impiedica sa gandesti sau sa fi om , problema e la tine nu la altii ....
Daca ai sa astepti ca toti sa se schimbe ca sa fi tu mai " mantuit" ....vei avea ceva timp de asteptat ...cam o eternitate .....Pana atunci poti sa suferi in continuare pentru ca intreaga lume te nedreptateste prin imperfectiunea ei si sa te complaci in aceasta stare de fapt , considerand in continuare ca tu oricum nu poti schimba nimic ..asa ca ce rost are sa incerci .......

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 21 2009, 05:14 PM
Mesaj #24

Membru veteran

În ziua de 21 decembrie, Ceauşescu, în megalomania sa fără leac, a organizat un miting grandios la Bucureşti, cu scopul de a-l susţine şi de a înfiera aşa-zişii “huligani unguri” de la Timişoara; mitingul s-a transformat, însă, sub privirile pierdute ale dictatorilor, într-o miş­care anti-ceauşistă şi anti-comunistă; În aceeaşi zi au început mişcări revoluţionare în cele mai mari oraşe ale ţării: Cluj, Sibiu, Arad, Târgu-Mureş, Caransebeş, Cu­gir etc.; deşi autorităţile au deschis foc împotriva demon­stran­ţi­lor, românii nu mai puteau fi în­frânţi;

"

Timisoara, 21 decembrie 1989
de sorin bogdan

La 9:00 dimineata, am ajuns din nou in Piata Operei. Erau deja mii de timisoreni acolo si se adunau tot mai multi. In jurul pranzului, o mare de oameni se intindea intre opera si Catedrala. A urmat o zi halucinanta. Piata devenise inima Revolutiei. Balconul operei era inconjurat de pancarte si mesaje. La microfon se perindau tot felul de oameni, intr-un nemaipomenit spectacol al oratoriei. Era o baie de libertate, in care toti ne aruncaseram si care ne transformase complet. Eram ca niste frati dintr-o mare familie, care isi imparteau tot. Soseau dube cu paine trimise de brutari si, precum in legenda biblica, un colt inca aburind ajungea si la mine cateva minute mai tarziu. Veneau gospodine cu fripturi, camioane cu lapte sau apa minerala.

In piata se canta, se striga “libertate !” si “jos ceausescu” si se nasteau copii, botezati pe loc Victor sau Victoria. Din cand in cand, la indemnul cate unui vorbitor, lumea se intorcea cu fata spre Catedrala luminata de razele soarelui, ingenunchea si rostea in cor “Tatal Nostru”.
Aveam senzatia ca Dumnezeu aproape ca se materializase si ne ocrotea, zambind aprobator. Balconul operei devenise scena, sediu al liderilor Revolutiei si agentie de stiri. Deja de dimineata se aflase ca ieri au fost impuscati oameni care au iesit in strada la Lugoj si ceva mai tarziu se anunta ca orasul se declarase liber de comunism, dupa modelul Timisoarei, si era in mainile revolutionarilor.
Veneau vesti ca a inceput si la Arad, apoi Cluj, Sibiu, Targu Mures. La Bucuresti, Ceausescu adunase lumea la miting impotriva Timisoarei.
Imagine atasata

La un moment dat, s-a anuntat ca au sosit 3 garnituri de tren de la Craiova, incarcate cu muncitori in uniforme de garzi patriotice si ciomege, trimisi sa le dea o lectie huliganilor care devasteaza Timisoara. cfr-istii le-au oprit in Gara de Est. Oltenii au coborat, descumpaniti ca, in loc de iredentisti, au fost inconjurati de sute de oameni care scandau “libertate !”, “jos cu Ceausescu !” si “azi in Timisoara, maine-n toata tara !”. Cativa au fost adusi la Opera si, cu vocea gatuita de emotie, spuneau ca au fost luati direct de la iesirea din schimburi si trimisi aici. Li s-a dat de mancare si au jurat sa se intoarca acasa si sa porneasca Revolutia si la ei.

In jurul pranzului, cineva a anuntat ca mitingul de condamnare a huliganilor din Timisoara de la Bucuresti s-a spart si transmisia televiziunii romane a fost intrerupta cand Ceausescu a fost huiduit, desi a incercat sa promita majorarea pensiilor, salariilor si alocatiilor. Am fugit pana la parintii lui Liviu Butoi, care locuiau langa Piata Operei si se uitasera la acea transmisie speciala. Erau foarte contrariati. Spuneau ca n-au apucat sa inteleaga ce se intampla, ca dictatorul a incercat sa potoleasca multimea si apoi programul s-a intrerupt brusc. Am incercat sa sunam prietenii din Bucuresti, dar era imposibil sa prindem o linie telefonica.
Imagine atasata

M-am intors in Piata, unde continua nebunia. Din balcon, Lorin Fortuna citea periodic Proclamatia Frontului Democratic Roman, apoi cineva isi cauta copilul pierdut prin multime. Se tiparisera manifeste cu Proclamatia, din care mai am si acum pe acasa un exemplar. Unii recitau poezii, clasice sau compuse pe loc.

Seara, balconul s-a transformat intr-un fel de Cenaclu “flacara”, unde au fost invitati tot felul de artisti. Revolutionarii din Opera se temeau ca lumea va pleca din nou acasa si ar putea fi atacati de vreun comando al securitatii. Am ramas cateva mii de oameni peste noapte. Tot timpul aveam grija sa nu-mi alunece de pe maneca stanga panglica tricolora care-mi atesta calitatea de revolutionar si chiar am stat vreo doua ore de garda langa restaurantul “cina”, in brigazile care pazeau accesul spre piata Operei. Primisem sarcina de la cei din balcon si eram foarte fericit sa fiu util Revolutiei, desi armele noastre erau cate o creanga rupta dintr-un copac.

video- Timisoara noaptea 21/22 decembrie 1989
In centrul Bucurestiului se trage impotriva demonstrantilor care au urmat exemplul nostru. Ni s-a strans inima, pentru ca ne-am amintit prin ce trecusem si stiam ca-i asteapta aceeasi soarta. In Piata se anuntau mesaje din tot mai multe orase in care romanii iesisera la Revolutie. “sa fie judecat, aicea, in Banat !” era noua scandare, pentru ca simteam ca sfarsitul regimului Ceausescu e atat de aproape.

N-am sa uit niciodata amintirile din 21 decembrie. Nu am mai trait si nici nu cred ca voi mai regasi sentimentele de atunci, caldura cu care ne imbratisam cu oameni pe care nu-i cunoscusem vreodata, solidaritatea incredibila, bucuria care iradia din fiecare si, mai ales, sentimentul colectiv de libertate infinita. Eram fericiti, patetici, viteji, demni, ridicoli, melodramatici si credeam din tot sufletul ca Dumnezeu ne-a mantuit.

In 21 decembrie 1989, am invatat sa-mi traiesc libertatea si nu voi uita niciodata. "

sursa

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Dec 21 2009, 06:06 PM
Mesaj #25

Guests

O colecţie de înregistrări cu titlul "Revoluţia din Timişoara în înregistrări audio-video" o puteţi găsi la lincul ăsta: http://mariusmioc.wordpress.com/revolutia-...ri-audio-video/

Documente despre revoluţia din Timişoara
găsiţi la http://mariusmioc.wordpress.com/documente-...-din-timisoara/

Timişorenii nu vor adevărul despre revoluţie. Timişorenii ştiu adevărul despre revoluţie. Numai tîmpiţii de la Bucureşti vor adevărul despre revoluţie.

+Quote Post
TrinitYCtA
mesaj Dec 21 2009, 06:51 PM
Mesaj #26

Membru
**

Postari: 32
Inscris: 9-December 09
De la: Constanta
Utilizatorul numarul: 17 514

Am prins revolutia la Vatra Dornei, in hotelul Brad. Eram in vacanta de iarna. 12 ani aveam.

A fost mai calm acolo. Ulterior am aflat vestile despre Constanta ... nu prea bune.
Si apoi televizorul color din camera sa traiasca, am vazut toata revolutia la televizor.

Pentru Timisoara tot respectul. Era normal de acolo sa inceapa, au fost cei mai aproape intotdeauna de gandirea "de dincolo" .. pentru ca ei mergeau dincolo. De .. granita aproape. Tot respectul.

Maria tm .. nu stiu de unde iei articolele, dar pune in continuare, e bine de stiut ce s-a intamplat atunci.

Prefer sa nu am ce manca ca sa platesc rata la Renault, prefer sa nu muncesc o luna doua ca e criza, prefer sa vad circul din politica, decat sa astept 2-3 ani sa imi iau televizor color, sa vin de pe mare si sa incerc sa schimb dolari cu relatii, sa trimit copii la coada la pui cu 2 zile inainte, sa stau cu banii in buzunar si sa nu am ce sa cumpar, sa nu pot sa imi vad nevasta in tzatzele goale la mare ca ma da in gura securitatea, si mai ales: prefer sa vorbesc ce vreau cu cine vreau fara frica ca voi lasa copii fara tata !!!!

Asadar, e mai bine asa, decat cu Ceausescu !!!!!

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 21 2009, 09:14 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Marius @ Dec 21 2009, 06:06 PM) *
O colecţie de înregistrări cu titlul "Revoluţia din Timişoara în înregistrări audio-video" o puteţi găsi la lincul ăsta: http://mariusmioc.wordpress.com/revolutia-...ri-audio-video/

Documente despre revoluţia din Timişoara
găsiţi la http://mariusmioc.wordpress.com/documente-...-din-timisoara/

Timişorenii nu vor adevărul despre revoluţie. Timişorenii ştiu adevărul despre revoluţie. Numai tîmpiţii de la Bucureşti vor adevărul despre revoluţie.

Multumesc Marius pentru aceasta valoroasa baza de date am gasit un pasaj memorabil :

"Ştiţi ce-a spus Lenin? A spus să nu-i omorîm pe cei care-au fost împotriva noastră, să-i ţinem alături de noi, să-i urmărim, să-i folosim, să învăţăm, şi după aia să-i înlăturăm. Lenin a spus asta, şi Lenin are dreptate! Că dacă i-ai terminat, acolo sînt relaţii şi tre’ să cunoşti relaţiile, cum se conduce o ţară, nu este uşor. "

Consider ca asa s-a si intamplat , au murit sotii Ceausescu ( pentru evitarea unui razboi civil ) restul au ramas datorita relatiilor ...i-am tinut alaturi de noi , i-am urmarit ,unii am invatat si i-am inlaturat . Ar fi bine sa invete si ceilalti ....
Chiar cred in sinceritatea Revolutiei din Timisoara ...si fiind la inceput armata a fost cea care i s-a opus ...ulterior pentru a-i spala imaginea la nivel national ..incepand sa se alature si alte orase a trebuit sa fie transformata in aparatorul natiunii . Si mai cred ca populatia Bucurestiului , desi manata de sentimente bune a fost in mijlocul unei scene de teatru in care se juca " spalarea pacatelor armatei si recastigarea increderii romanilor fata de aceasta institutie ". Asa ca printre gloantele securitatii /armatei este normal sa fi existat confuzie , ulterior acei generali au devenit ministrii in guvernul nou format .

Am vizionat diferite filmari in care cameramanul intreaba soldatii daca trag intr-o tinta anume : " unde tragi ? " unde tintesti ?" iar soldatul nu poate da un raspuns clar ...

Sau filmarea din Bucuresti in care armata trage peste capetele securistilor alineati in strada ( care li se impotriveau) si apoi securistii , ca teleghidati se intorc si o iau la fuga .....
Le-a iesit asa cum au dorit si cum spunea cineva mai sus ...s-au folosit de energia celor ce erau in strada si luptau sincer pentru libertate . Si as putea incheia , cu fraza cu care am inceput smile.gif

P.S. : Datele si tot ce inseamna eveniment 1989 sunt preluate din mai multe locuri ( am incercat sa fac o compilatie cat mai clara si informativa ) , acestor evenimente am atasat poze , sau inregistrari ..care cateodata spun mai mult decat 1000 de cuvinte .
Daca macar o singura persoana ,citind aceste posturi ,va afla ce a insemnat Revolutia , cum si unde a inceput , pentru ce s-a luptat si ca Libertatea este inestimabila - atunci imi voi fi indeplinit scopul topicului.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 22 2009, 06:29 PM
Mesaj #28

Membru veteran

22 decembrie 1989

Era o chestiune de ore pana la caderea sistemului, ceea ce s-a intamplat vineri, 22 decembrie 1989, la ora pranzului, o data cu fuga sotilor Ceausescu din Bucuresti.
In situatia confuza care s-a creat, s-au format mai multe grupuri care au dorit sa preia puterea. Pana in seara de 22 decembrie s-a impus grupul condus de Ion Iliescu si Petre Roman, care s-au organizat in Frontul Salvarii Nationale, care si-a asumat raspunderea de a duce Romania pe calea democratizarii.
Ziua de 22 decembrie a fost declarata Ziua Victoriei Revolutiei romane.

Procurorul Dan Voinea, care coordonează şi conduce ancheta în cazul evenimentelor din acea perioadă, a făcut referiri la dezinformările şi manipulările practicate atât de reprezentanţii unor instituţii ale statului, cat şi de cei care preluaseră puterea la acea data, înaintând chiar termenul de "diversiune calificată".
Victime au fost în toată ţara, dar scenariul pare "tras la indigo".
O represiune majoră şi multă manipulare Represiunea majoră soldată cu cele mai multe victime a avut loc după ora 0 a zilei de 22 decembrie 1989.
"Cel mai mare număr de împuşcaţi, reţinuţi, răniţi şi torturaţi a fost începând cu primele ore ale zilei de 22 decembrie '89 şi a culminat cu actele
Imagine atasata

de teroare desfăşurate împotriva populaţiei civile de cei care au preluat puterea", a afirmat Doru Maries, preşedintele Asociaţiei "21 Decembrie".
Conform datelor oficiale, numărul decedaţilor şi mutilaţilor prin împuşcare înainte de 22 decembrie 1989 este de aproximativ zece ori mai mic decât cel al victimelor înregistrate după această dată. Procurorul Dan Voinea a precizat ca în prezent se caută răspunsuri la trei întrebări:
Cine pe cine a împuşcat?, Cine sunt teroriştii? şi Cine trebuie sa răspundă penal de crimele din decembrie 1989?
Acelaşi procuror militar a dezvăluit primele concluzii după cercetările în dosarele de la Sibiu şi Cluj:
Nu au fost identificaţi terorişti, aşa cum au fost definiţi de-a lungul timpului, ci doar cadre şi civili care au tras ca urmare a manipulărilor şi, probabil, a unor ordine date de diverşi superiori. Nu avem terorişti dovediţi cu probe "Din cate am constatat a fost vorba de un atac îndreptat împotriva cetăţenilor tarii. Un atac armat, daca nu are justificare legala, e ilicit şi penal. A fost un război atipic, în afara legii", a menţionat Dan Voinea.
Imagine atasata

"Forte neidentificate"nici pana astazi, dar declarate de noile autoritati drept contra-revolutionare si fidele regimului comunist, au deschis focul asupra civililor si unitatilor militare din mai multe orase, creand panica si confuzie.
Teama de aceste elemente zise "teroriste" trebuia sa justifice in ochii opiniei publice judecarea sumara a sotilor Ceausescu si executarea lor in ziua de Craciun a anului 1989 in mod ilegal si abuziv si sa spele imaginea armatei romane , sau mai degraba a celor care o conduceau chiar si cu pretul pierderii altor vieti , fie ei civili sau soldati.
Imagine atasata

"Greşelile fostului anchetator i-au salvat până acum de judecată pe cei mai importanţi 102 învinuiţi în această cauză. Printre ei, şi fostul preşedinte Ion Iliescu.Nicolae şi Elena Ceauşescu au fost executaţi, în decembrie 1989, în ziua de Crăciun şi pentru uciderea, la Timişoara şi Bucureşti, a 162 de români.

Ulterior, nu mai puţin de 102 ofiţeri de armată şi miliţie, în frunte cu fostul preşedinte Ion Iliescu, au fost puşi sub acuzare pentru moartea a 942 de persoane care au continuat „să lupte pentru libertate” după 22 decembrie, când dictatorul cedase deja puterea.

O realitate care pare să fi fost ţinută la secret în ultimii cinci ani.

Deşi li s-au adus cele mai grele acuzaţii prevăzute de Codul Penal (omor, în toate formele lui, genocid, distrugerea, jefuirea şi însuşirea unor obiective şi valori culturale), nici unul dintre „greii” acestui dosar nu a ajuns până acum în faţa judecătorilor.

În plus, mare parte dintre ei au avansat pe scara ierarhică după 1990, ocupând funcţii importante în statul care le-a plătit, pe lângă pensiile speciale, plăţi compensatorii de milioane de lei. Numele lor se regăsesc acum în singurul dosar al „Revoluţiei” care se mai află pe masa procurorilor.
"

aici -sursa

marturie din Bucuresti dupa fuga ceausestilor :
"
Vedem cum tinerii care se rupeau din grupurile anticeauşiste formate după miting si refugiate in holul facultatii de arhitectura, erau capturaţi de miliţienii însoţiţi de militari ai MI, care mişunau peste tot. Când s-a întunecat miliţienii nu se mai oboseau sa transporte tinerii capturaţi la arest sau mai ştiu eu unde erau duşi ci pur şi simplu ii calcau în picioare în gangurile care dau în strada
. Si nu erau puţini, mereu se gasea cate cineva care răspundea apelurilor miliţienilor care cu voce blândă le promiteau că dacă pleacă acasă in grupuri de câte 2, nu vor păţi nimic.
Nu am mai putut răbda şi plin de frica am coborât în strada cu gandul sa-i avertizez pe tineri sa nu mai răspundă acelor apeluri.
Am dat nas în nas cu un grup de miliţieni care transportau o fata. Nu avea mai mult de 18-19 ani. S-au oprit, s-au întors imediat spre mine cu intenţia vădită de a mă legitima. Am avut buna (sau proasta) inspiraţie să ţip către fata care era ţinuta de miliţieni fără însă a-i baga în seama pe aceştia:
-Ce fă, te-a dat bărbatu-tău afară, eşti nef….. , nu poţi sta dracului acasă, fireai-a dracu, vrei sa nenoroceşti o ţară? Fac o paranteză pentru a spune:
Aceste cuvinte şi acum îmi stau pe suflet şi cred că una din cele mai mari bucurii ar fi să ştiu sigur ca fata a înţeles situaţia şi că m-a iertat pentru aceste cuvinte grele. Îmi repet mereu că nu se poate să nu fi văzut continuarea şi că a înţeles că altfel nu se putea.
Am încheiat paranteza.
Am văzut imediat efectul cuvintelor mele. Miliţieni s-au oprit şi incercau să mă calmeze spunându-mi:
-Lăsaţi Tovarăşul, că o învăţăm noi minte. Tovarăşul, tovarăşul, calmaţi-vă, tovarăşul ... Îmi era frică să mă opresc. Gândurile îmi zburau aiurea, nu găseam o soluţie practică de a-i spune fetei ce o aşteaptă, de a o ajuta sa fugă.
Nu mai ştiu ce-am zis. Oricum discuţia a mai durat câteva secunde până am reuşit să prind un „culoar” liber. Am alergat şi m-am alăturat grupului din holul facultăţii de arhitectură, bineînţeles sub înjurăturile şi ameninţările miliţienilor. Era gata să cad încercând să evit un alt miliţian care îmi ieşise in cale. Am auzit în spate consolările colegilor lui:
- Lasă-l mă, în p.... măsi că le vine şi lor rândul imediat
Nu aveam de străbătut decât 20-30m . A fost cea mai lungă distanţă străbătută, din viaţa mea.
Le-am spus tinerilor ce se întâmplă cu cei care răspund promisiunilor miliţienilor Nu credeam că am să-mi mai văd copiii. Eram mort de frică dar în acelaşi timp şi mulţumit. Ştiam ca Ceauşescu are să renunţe. Nu îmi era frică de moarte ci de maltratările la care erau supuşi cei prinşi, maltratări de care nu am scăpat şi de care am avut parte mult mai târziu, în Piaţa Universităţii. Ştiam că nu suntem singuri. Riveranii ne mai aruncau flori pe ascuns. Spre dimineaţă a început să apăra şi speranţa. Aflam mereu de grupuri noi ştiam de grupul lui Petre Roman şi de Dan Iosif (mă doare sufletul când trebuie sa-i recunosc anumite merite) Nu mai ştiu pe la ce ora, pe 22 dimineaţa au început să apăra tancuri. S-au postat ameninţător în faţa noastră. Aruncam în ei cu ce aveam. La un moment dat nu ştiu cine neavând cu ce să mai arunce (cred eu) a aruncat cu florile primite in cursul
nopţii. Ofiţerul care stătea şi tot arunca înapoi obiectele de pe tanc a luat şi florile cu intenţia vădita de a le arunca înapoi, dar a rămas o secunda cu ele în mână deasupra capului (n-am sa uit). Cineva dintre noi a strigat: Uraaaa! Armata e cu noi. A urmat invadarea tancului şi felicitarea ofiţerului. Ca din pământ au apărut zeci, poate chiar sute de oameni. Am intrat în Piaţa Palatului pe tanc. Intre timp pe Bulevard demonstranţii erau calcaţi de TAB-uri. Dar nu a mai durat mult. În sfârşit venise " ZIUA CEA MARE. "
aici -sursa

Imagine atasata
Imagine atasata
Imagine atasata

1104 morti. 3352 raniti. Noi ne permitem acum luxul de a privi totul in date si cifre. Altii, nu. Pentru peste o mie de familii, 22 decembrie nu este doar o data pomenita des la stiri inaintea sarbatorilor, ci data la care copiii lor nu s-au mai intors acasa.

Amintirea care le umbreste si le va umbri fiecare Craciun pana la sfarsitul vietii lor. Noi ne permitem luxul de a nu alege intre a fi golani, sau comunisti, huligani, sau activisti... Insa acest lux a fost cumparat cu sange de cei morti la Revolutie, iar familiile lor platesc si acum dobanda.

Dumnezeu sa ii odihneasca !

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd August 2019 - 08:06 PM