IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cate licee sportive sunt in tara? Dar in orasul tau?, tot mai multi copii obezi, jocul preferat e pe computer...
Vizitator_O Stana.
mesaj Feb 1 2010, 02:14 PM
Mesaj #1

Guests

Programa scolara sufera mereu modificari - nu intamplator am folosit verbul "a suferi". Sportul este tot mai neglijat, iar parintii sunt tot mai preocupati de competitia scolara, de admiteri si examene, acordand mai putina atentie sportului si educatiei fizice. Copiii moderni "alearga" mai mult pe computer, nu sunt incurajati nici de parinti si nici de scoala sa faca sport. Din cate stiu, Bucurestiul insusi, la 2 milioane si ceva de locuitori, are un singur liceu cu profil sportiv. Desi au mai aparut sali si terenuri de sport, acoperite sau in aer liber, ducem clar lipsa de locuri amenajate in care copiii sa poata alerga, sa se poata juca, in mod placut, organizat, fara riscuri. Ce e de facut? Acceptam situatia, cu tot mai putini sportivi legitimati si tot mai multi copii obezi? Sau ...
Go to the top of the page

+Quote Post
ANA FIT
mesaj Apr 18 2011, 04:13 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 15-April 11
Utilizatorul numarul: 27 186

Neglijenta fata de sport din partea parintilor nu se manifesta doar prin preocuparile pentru materiile de studiu dar mai ales prin scutirile obtinute pentru a si invoi copii de la orele de sport....ei spera ca astfel copii vor folosi ora de sport pentru a invata ceea ce este gresit...mai mult ..cei care merg totusi la orele de sport fie sustin ca nu se simt bine fie stau pe tusa pur si simplu fie din comoditate sustin ca nu pot realiza exercitiile sau chiulesc....cred ca de fapt problema este ca suntem din ce in ce mai comozi iar parintii sunt tot mai mult manipulati de copii in chestiunile care privesc scoala si ce se intampla acolo pt ca acestia nu au timp sa se intereseze si sa mearga la scoala...ideea e ca ultimele generatii sunt tot mai lipsite de valori si principii morale ..ei nu mai pun accent pe o viata sanatoasa
Go to the top of the page

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 06:34 AM