IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Exercitiu de imaginatie...pentru soferi
Vizitator_clujean.
mesaj Dec 25 2008, 07:12 AM
Mesaj #31

Guests

poate nu luati rujeola, deci puteti merge cu autobuzul, deci poate e mai bine sa ramana ordonanta! iar despre infectia din autobuze, asta depinde doar de noi s-o lichidam, chiar daca mai lichidam si din libertatile acordate de-a valma, cui trebuie si cui nu trebuie! aferim, coane
Citeaza (Exercitiu de imaginatie (60% rea @ Dec 24 2008, 10:58 PM) *
Se dau urmatoarele date (faceti abstractie de situatia dvs. financiara actuala si imaginati-va 5 minute):

-sunteti saraci , adica faceti parte din cei 60% din romani (familia traieste dintr-un salariu de 200-300 euro )
-vreti o masina (daca luati Dacia Logan, veti plati 3/4 din salariu lunar rata)

Vreti sa ramana ordonanta si sa mergeti cu transportul infect in comun (poate luati rujeola)?

PS: Nu uitati ca Dacia nu duce lipsa de bani, mai ales ca sponzorizeaza o echipa cunoscuta de fotbal din Italia. Asadar, masura de protejare a industriei auto romanesti nu sta in picioare (o duc greu si Toyota, Honda, Chrysler etc - in tarile lor de resedinta de ce nu tripleaza taxele?)

Sa nu uitam ca o lege nu poate sa isi produca efectele retroactiv asupra unui contract de vanzare-cumparare (situatia celor care au cumparat masina inainte de a se modifica taxa, deci sub actiunea altor prevederi legale privind taxa auto, in lipsa carora actul de vanzare-cumparare poate nu s-ar fi incheiat.

Ok, sa revenim. V-ati imaginat ce am scris mai sus? Care e raspunsul dvs. ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Dec 25 2008, 07:40 AM
Mesaj #32

Guests

Misu-le, trezireaaa
daca tu folosesti masina ca sa mergi la serviciu, la altii masina e parte din serviciu. cum iti imaginezi ca o sa folosesc transportul in comun ca sa merg la un client? de cele mai multe ori am cu mine tot felul de bagaje....sau cum sa folosesc transportul in comun ca sa merg la cumparaturi? cu plasele prin autobuz? cu caratul de la autobuz pina acasa?

problema bucurestiului este dat de lipsa parcarilor care-i face pe mult prea multi sa parcheze pe carosabil. mai sint si mult prea multi soferi lipsiti total de harul conducerii in trafic intens. pina acum vreo 5 ani cam 15% dintre soferii bucuresteni erau lipsiti de har. acum "adormitii" sint majoritari lucru care ne face pe noi "normalii" sa devenim excesiv de agresivi. prea usor se obtine carnet de circulatie prin bucuresti....

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Dec 31 2008, 12:20 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (clujean @ Dec 25 2008, 07:12 AM) *
poate nu luati rujeola, deci puteti merge cu autobuzul, deci poate e mai bine sa ramana ordonanta! iar despre infectia din autobuze, asta depinde doar de noi s-o lichidam, chiar daca mai lichidam si din libertatile acordate de-a valma, cui trebuie si cui nu trebuie! aferim, coane

Sa stii domnu ca eu am luat rujeola dintr-un autobuz, a pus soferul autobuzului frana si un tampit cu bube pe fata , avea rujeola, mi-a dat cu mana peste gura si mi-a spart buza. M-am dus acasa, m-am dezinfectat, ce era sa mai fac? Am zis ca poate am scapat... Dupa ceva timp... rujeola. Offf.. Si sunt in varsta, am ramas numai cu cicatrice.... Asa ca... sorry , nu mai o sa ma deplasez niciodata cu un mijloc in comun. Asa ca varianta ta pica 100%, fara suparare.

+Quote Post
Vizitator_Vasilica Uluitu.
mesaj May 25 2009, 09:05 PM
Mesaj #34

Guests

free up!

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 26 2009, 07:11 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (andreea @ Sep 8 2008, 04:07 AM) *
bine mah...daca vreti neaparat suiti-va in masina daca nu puteti sa va miscat 5 metri pe jos sau cu mijloace mai usor de folosit intr-un oras asa aglomerat ca bucruestiul (sau cluj/timisoara/brasov,etc)
eu sunt biciclista, si asta pentru ca am descoperit ca e mult mai bine sa nu iti faci nervi in trafic sau sa pierzi timp aiurea....ca unii tampiti nu pot sa se deplaseze decat cu masina, fie si pt 5 metri!!!!!
iar bicicleta nu inseamna neaparat pantaloni scurti si tricou, ci se poate sa fii si la cstum (pentru barbati) sau cu fusta si sandale cu toc( am experimentat de mai multe ori mersul in acest stil pe bicicleta si a fost OK)
asa ca inainte de a vorbi faceti un exercitiu de imaginatie sa va dati seama cum va vede lumea prin ceea ce spunei ;
apropos, stiu ca ma repet,dar sunt si sofer destul de vechi ( 4 ani, in care am mers destul cu masinuta - am vechime pt cei 23 ani ai mei) deci nu merg cu bicla pt ca n-am bani de masina sau cine stie ce alt motiv

Andreea spune-mi si mie te rog la cati kilometri de servici locuiesti.
Eu, de exemplu, pentru ajunge la servici trebuie sa schimb 2 mijloace de transport (tramvai + metrou) si fac in general pe traseu 1 ora. Ca sa nu mai zicem de aglomeratia si de la tramvai si de la metrou, de transpiratia altora care nu au descoperit inca apa pe care trebuie sa o miros etc.
Cu masina, cu aer conditionat, radio, scaune de piele (deci mult mai confortabil decat in metrou sau tramvai unde stau in picioare) fac 30-40 de minute.
Acum te intreb pe tine, de ce as vrea eu sa merg cu mijloacele de transport in comun cand fac mult mai mult pana la servici si ajung transpirat, obosit si plictisit de aglomeratie.
Mentionez ca lucrez la in domeniu bancar in centrala unei banci deci pot sa spun ca nu sunt "sjmeker" de Dorobanti.
Daca vei putea sa imi dai o alternativa realista la mersul cu masina atunci poti sa ma crezi ca o voi folosi, pana atunci nu te mai contrazice aiurea. dry.gif
Si apropos, in zona mea nu exista nici macar trotuar daramite pista pentru biciclisti (in concluzie nu intentionez neaparat sa-mi risc viata pentru ca altii sa mearga cu masina si sa dea eventual peste mine).
Pentru ca sunt sigur ca daca te loveste un SUV nu te prea ajuta casca, cotiere plus genuchiere.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 26 2009, 08:28 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 26 2009, 07:11 AM) *
Daca vei putea sa imi dai o alternativa realista la mersul cu masina atunci poti sa ma crezi ca o voi folosi, pana atunci nu te mai contrazice aiurea. dry.gif
Si apropos, in zona mea nu exista nici macar trotuar daramite pista pentru biciclisti (in concluzie nu intentionez neaparat sa-mi risc viata pentru ca altii sa mearga cu masina si sa dea eventual peste mine).
Pentru ca sunt sigur ca daca te loveste un SUV nu te prea ajuta casca, cotiere plus genuchiere.

pt bicicleta trebuie cautat un traseu pe strazi secundare pana la servci - pe strazile principale e periculos si poluat

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 26 2009, 11:21 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Musafir @ May 26 2009, 08:28 AM) *
pt bicicleta trebuie cautat un traseu pe strazi secundare pana la servci - pe strazile principale e periculos si poluat

Foarte corect. Dar zi-mi si mie tie ti se pare corect sa faci 1 ora plus ca sa ajungi la serviciu cu bicicleta + transpiratie + oboseala si altul sa ajunga in 30-40 min. cu masina. Si culmea, tot tu sa-l ocolesti pe el nu invers? huh.gif

In plus imi cer scuze pentru greseala de scriere din ultimul post (e serviciu nu servici).

+Quote Post
Vizitator_Andreea.
mesaj May 26 2009, 01:30 PM
Mesaj #38

Guests

domunle Hipercorect (imi pare rau, dar nu stiu cum altfel ma pot adresa)

Intamplator chiar fac o ora pana la serviciu cu bicicleta (13 km, aproximativ); daca sunteti din Bucuresti, o sa spun si cam ce traseu am (sa nu credeti ca merg pe "stradute"): Sos Colentina, Sos Stefan cel Mare, Sos Grivitei, podul Grant; si poate ca intru dupa opinia dumneavoastra in categoria iubitori de adrenalina, dar merg pe strada, si nu mi se pare o asa mare nebunie; adica mi-e mult mai frica de cainii vagabonzi decat de masinile de pe strada;
Da, intr-adevar, aveti un mare dezavantaj: lucrati in banca; dar nu se poate organiza o cabina de dus, ca in tarile "civilizate"? si chiar si fara cabina de dus, nu cere nimeni sa mergi ca nebunul cu 100km/ora pe bicicleta (bine, ma refer la viteze mari). O sa vi se para ciudat, dar eu pe acesti 13 km, nu am probleme cu "incalzirea" (aerul conditionat functioneaza la nivel maxim pe bicicleta smile.gif )

Citeaza (Hipercorect @ May 26 2009, 11:21 AM) *
Foarte corect. Dar zi-mi si mie tie ti se pare corect sa faci 1 ora plus ca sa ajungi la serviciu cu bicicleta + transpiratie + oboseala si altul sa ajunga in 30-40 min. cu masina. Si culmea, tot tu sa-l ocolesti pe el nu invers? huh.gif

In plus imi cer scuze pentru greseala de scriere din ultimul post (e serviciu nu servici).

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 28 2009, 08:37 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Andreea @ May 26 2009, 01:30 PM) *
domunle Hipercorect (imi pare rau, dar nu stiu cum altfel ma pot adresa)

Intamplator chiar fac o ora pana la serviciu cu bicicleta (13 km, aproximativ); daca sunteti din Bucuresti, o sa spun si cam ce traseu am (sa nu credeti ca merg pe "stradute"): Sos Colentina, Sos Stefan cel Mare, Sos Grivitei, podul Grant; si poate ca intru dupa opinia dumneavoastra in categoria iubitori de adrenalina, dar merg pe strada, si nu mi se pare o asa mare nebunie; adica mi-e mult mai frica de cainii vagabonzi decat de masinile de pe strada;
Da, intr-adevar, aveti un mare dezavantaj: lucrati in banca; dar nu se poate organiza o cabina de dus, ca in tarile "civilizate"? si chiar si fara cabina de dus, nu cere nimeni sa mergi ca nebunul cu 100km/ora pe bicicleta (bine, ma refer la viteze mari). O sa vi se para ciudat, dar eu pe acesti 13 km, nu am probleme cu "incalzirea" (aerul conditionat functioneaza la nivel maxim pe bicicleta smile.gif )

Imi pare rau dar cu ideea asta pe mine nu m-ai convins. E prea periculos si cel putin pentru mine nu e fezabil din cauza serviciului. Dar oricum numai respect pentru traseul pe care il faci pana la serviciu. Circulatia este groaznica in acele zone.
Poate ca ar trebui sa ne concentram eforturile si atentia asupra unor proiecte de genul imbunatatirea mijloacelor de transport in comun.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 09:10 PM