IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
Vizitator_oz.
mesaj Aug 26 2009, 01:42 PM
Mesaj #1

Guests

AM CASTIGAT PROCESUL IMPOTRIVA TAXEI SI IN URMA UNEI HOTARARI DEFINITIVE SI EXECUTORII SUNT PRIMUL DIN PRAHOVA CARE INMATRICULEAZA PRIMA MASINA FARA PLATA TAXEI AUTO!
Seful de la inmatriculari m-a si felicitat cand mi-a dat placutele
MERITA SARBATORIT,NU? biggrin.gif
cererea de inmatriculare fara taxa a fost facuta pt 2 masini..una avea taxa 14388 EURO si alta 3000 EURO
vreau sa fac un clip si sa-l postez pe YouTube cu fragmente din filmarile cu mincinosul de Boc,pe care as fi vrut sa-l chem si martor in instanta ,cand afirma,inainte de a veni la putere, ca taxa ar trebui sa fie 100-200euro si dupa, cand spune ca a redus-o cu 1/3 si defapt,in cazul meu s-a adaugat 1/3(pana in dec. avand de platit 9500 EURO iar acum 14388 EURO iar la cealata in loc de 1600 ,acum aveam 3000)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ignatius.
mesaj Aug 28 2009, 08:10 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (oz @ Aug 26 2009, 01:42 PM) *
AM CASTIGAT PROCESUL IMPOTRIVA TAXEI SI IN URMA UNEI HOTARARI DEFINITIVE SI EXECUTORII SUNT PRIMUL DIN PRAHOVA CARE INMATRICULEAZA PRIMA MASINA FARA PLATA TAXEI AUTO!
cererea de inmatriculare fara taxa a fost facuta pt 2 masini..una avea taxa 14388 EURO si alta 3000 EURO
vreau sa fac un clip si sa-l postez pe YouTube cu fragmente din filmarile cu mincinosul de Boc,pe care as fi vrut sa-l chem si martor in instanta ,cand afirma,inainte de a veni la putere, ca taxa ar trebui sa fie 100-200euro si dupa, cand spune ca a redus-o cu 1/3 si defapt,in cazul meu s-a adaugat 1/3(pana in dec. avand de platit 9500 EURO iar acum 14388 EURO iar la cealata in loc de 1600 ,acum aveam 3000)

Si nu ne spui si noua care au fost pasii? care a fost argumentul decizional? multumesc si felicitari

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Aug 28 2009, 12:12 PM
Mesaj #3

Guests

SUNT PRIMUL DIN PRAHOVA CARE INMATRICULEAZA PRIMA MASINA FARA PLATA TAXEI AUTO!
Hahaha, 14388Euro taxa de prima inmatriculare? Aia-s redusi mintal? Cum sa te taxeze atat? Pai cine e tampit lor sa le dea atata amar de banet? smile.gif)
Felicitari, chiar ca merita sarbatorit laugh.gif

+Quote Post
mpcj
mesaj Aug 28 2009, 04:43 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

oribil! in loc sa inzecim taxa asta, ca sa mai reducem din nr de masini, noi o eliminam in justitie! nu s-a umplut tara de cocalari care isi permit masini? mi-e dor de anii 90, cand mai puteam iesi cu bicicleta; acum e plin orasul de imbecili cu masini tari si zgomotoase, fara pic de respect pt restul lumii (ca ei au drepturi, deh, nu si obligatii, ca debun simt nu mai pomenesc); ptiu!

+Quote Post
radu103
mesaj Aug 28 2009, 07:44 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 18-January 09
Utilizatorul numarul: 5 874

Vrei si noi sa vedem o scanare a deciziei si motivarea instantei.

+Quote Post
Vizitator_gabriela n.
mesaj Aug 29 2009, 08:33 PM
Mesaj #6

Guests

+Quote Post
Vizitator_Viorel.
mesaj Sep 28 2009, 07:27 AM
Mesaj #7

Guests

Procedura urmata cred ca este cea descrisa aici:
Inmatriculare fara taxa de poluare

+Quote Post
Vizitator_mirelastancev.
mesaj Oct 16 2009, 08:36 PM
Mesaj #8

Guests

Recuperare integrala, in instanta, a taxei de prima inmatriculare si a taxei de poluare pentru orice autovehicul inmatriculat achizitionat din tara sau strainatate. Valabil si pentru cazurile in care s-a incasat partial - recuperare diferenta. Plata onorariului la incasarea banilor . Inmatriculare fara plata taxei . Actiuni la nivel national . Tel : 0740933302

http://www.adevarul.ro/articole/galati-aut...de-poluare.html

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Jan 17 2010, 11:58 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mpcj @ Aug 28 2009, 04:43 PM) *
oribil! in loc sa inzecim taxa asta, ca sa mai reducem din nr de masini, noi o eliminam in justitie! nu s-a umplut tara de cocalari care isi permit masini? mi-e dor de anii 90, cand mai puteam iesi cu bicicleta; acum e plin orasul de imbecili cu masini tari si zgomotoase, fara pic de respect pt restul lumii (ca ei au drepturi, deh, nu si obligatii, ca debun simt nu mai pomenesc); ptiu!

dupa cate se vede suferi...

+Quote Post
Vizitator_Un roman din Germania.
mesaj Jan 24 2010, 10:37 AM
Mesaj #10

Guests

Nu are rost sa intru in polemica cu unul care nu gandeste normal,ca tine. In loc sa umflam buzunarele nesimtitilor de dealeri gen tariceanu,care isi pun comisioane chiar si de 30% pentru masinile noi,mai bine am reduce masiv taxarea masinilor S/H,am dezvolta un RAR impartial si necorupt si astfel ar avea tot romanul masina ce si-o doreste iar incasarile la bugetul de stat in urma unei taxe mai mici dar platite de 1000% mai multi concetateni,ar creste exponential.
Asta e adevarata economie de piata si respectul fata de cetateanul european,nu ceeace ne serveste Basescu,Boc si mai toti din politica de azi !.

+Quote Post
Vizitator_shumaker.
mesaj Jan 24 2010, 11:39 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Un roman din Germania @ Jan 24 2010, 10:37 AM) *
Nu are rost sa intru in polemica cu unul care nu gandeste normal,ca tine. In loc sa umflam buzunarele nesimtitilor de dealeri gen tariceanu,care isi pun comisioane chiar si de 30% pentru masinile noi,mai bine am reduce masiv taxarea masinilor S/H,am dezvolta un RAR impartial si necorupt si astfel ar avea tot romanul masina ce si-o doreste iar incasarile la bugetul de stat in urma unei taxe mai mici dar platite de 1000% mai multi concetateni,ar creste exponential.
Asta e adevarata economie de piata si respectul fata de cetateanul european,nu ceeace ne serveste Basescu,Boc si mai toti din politica de azi !.

Scz, dar tu nu gandesti normal, indiferent unde iti duci traiul.
Avem o singura industrie care mai produce ceva in tara asta: DACIA. Tre' s-o omoram si pe asta? Nu, o protejam cu taxe...care trebuie sa fie mult mai mari. De Danemarca ai auzit?
Omu' cu taxa de 14000 E, te gandesti putin ce masina a inmatriculat el??? Ai vrea s-o ambaleze pe sub geamul tau?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 24 2010, 03:36 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (shumaker @ Jan 24 2010, 11:39 AM) *
Avem o singura industrie care mai produce ceva in tara asta: DACIA. Tre' s-o omoram si pe asta? Nu, o protejam cu taxe...care trebuie sa fie mult mai mari. De Danemarca ai auzit?
Omu' cu taxa de 14000 E, te gandesti putin ce masina a inmatriculat el??? Ai vrea s-o ambaleze pe sub geamul tau?

inteleg taxe de protectie de cateva sute de euro (adica un 10% din valoarea unui logan) insa taxe de cateva mii de euro (14 mii, chiar) nu mai sunt pt protectia unei industrii ci devin prohibitive si aberante. in orice faci, in viata, trebuie sa existe un bun simt. cand ceri 14000 drept taxa pt inmatricularea unei masini asta nu mai tine de bun simt.

+Quote Post
Vizitator_shumaker.
mesaj Jan 25 2010, 08:16 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 24 2010, 03:36 PM) *
inteleg taxe de protectie de cateva sute de euro (adica un 10% din valoarea unui logan) insa taxe de cateva mii de euro (14 mii, chiar) nu mai sunt pt protectia unei industrii ci devin prohibitive si aberante. in orice faci, in viata, trebuie sa existe un bun simt. cand ceri 14000 drept taxa pt inmatricularea unei masini asta nu mai tine de bun simt.

Se pare ca tot nu intelegi: taxa de 14000 inseamna ca e Volga lui Hrusciov sau mai rau, Cadilacu lu' Elvis de cand avea 18 ani...lol

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 25 2010, 09:17 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (shumaker @ Jan 25 2010, 08:16 PM) *
Se pare ca tot nu intelegi: taxa de 14000 inseamna ca e Volga lui Hrusciov sau mai rau, Cadilacu lu' Elvis de cand avea 18 ani...lol

asa, si de ce ar trebui sa plateasca 14k ca TAXA DE INMATRICULARE ? care e logica?

+Quote Post
Vizitator_shumaker.
mesaj Jan 26 2010, 06:20 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 25 2010, 09:17 PM) *
asa, si de ce ar trebui sa plateasca 14k ca TAXA DE INMATRICULARE ? care e logica?

Pentruca o masina de acu 30 de ani Euro -4 cu motor de 5 litri polueaza rau si in mii de feluri; erau cativa idioti care umblau cu Hummeru' prin Buc si le parcau pe trotuare, adica 1 trotuar + juma' de strada, sper ca si-au tras ciocane in cap singuri...esti de acord cu ei?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 26 2010, 02:37 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (shumaker @ Jan 26 2010, 06:20 AM) *
Pentruca o masina de acu 30 de ani Euro -4 cu motor de 5 litri polueaza rau si in mii de feluri; erau cativa idioti care umblau cu Hummeru' prin Buc si le parcau pe trotuare, adica 1 trotuar + juma' de strada, sper ca si-au tras ciocane in cap singuri...esti de acord cu ei?

nu, nu sunt de acord. eu nu sunt de acord cu multe dar asta nu inseamna ca ceea ce-mi place mie este neaparat ceea ce trebuie faca fiecare. un hummer cu motor de 5 litri are un impozit anual IMENS comparat cu un logan. mai mult, un hummer consuma mult mai multa benzina. daca nu stiai, in pretul combustibililor avem o taxa de poluare iar asta este cea mai eficienta metoda de a plati poluarea: la litrul de combustibil. Eu poate vreau sa cumpar masina lu' Elvis dar voi merge cu ea 400 de KM pe an, de ce sa-mi iei tu taxa de poluare 14k de euro? un taximetrist care face 200.000 km pe an polueaza garantat mai mult cu loganu lui decat mine. Acu ai inteles ca taxa asta este o aberatie? Ca de fapt nu este taxa pe poluare ci, pur si simplu, se doreste sustinerea importatorilor de masini noi, care, incredibil, se afla printre oamenii politici din guvern sau parlament. Este ca nu te asteptai la asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_shumaker.
mesaj Jan 26 2010, 04:25 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 26 2010, 02:37 PM) *
nu, nu sunt de acord. eu nu sunt de acord cu multe dar asta nu inseamna ca ceea ce-mi place mie este neaparat ceea ce trebuie faca fiecare. un hummer cu motor de 5 litri are un impozit anual IMENS comparat cu un logan. mai mult, un hummer consuma mult mai multa benzina. daca nu stiai, in pretul combustibililor avem o taxa de poluare iar asta este cea mai eficienta metoda de a plati poluarea: la litrul de combustibil. Eu poate vreau sa cumpar masina lu' Elvis dar voi merge cu ea 400 de KM pe an, de ce sa-mi iei tu taxa de poluare 14k de euro? un taximetrist care face 200.000 km pe an polueaza garantat mai mult cu loganu lui decat mine. Acu ai inteles ca taxa asta este o aberatie? Ca de fapt nu este taxa pe poluare ci, pur si simplu, se doreste sustinerea importatorilor de masini noi, care, incredibil, se afla printre oamenii politici din guvern sau parlament. Este ca nu te asteptai la asa ceva?

Nu e asa, taxa pe benzina si acciza si impozitele si alte prostii n-au treaba cu poluarea; de fapt ai dreptate in sensul ca nimeni nu stie unde merg banii, nici macar taxa de mediu; daca ma intrebi pe mine, eu cred ca se duce aiurea in spagi si salarii inutile; era un program de subventii penru investitii in surse de energie ecologice de care s-a ales praful, dar aici deja intram in politica; ideea e normala: vrei tampenii de masini de prosti si manelisti sau raperi sau dorobantieri, plateste! nu are legatura cu un biet Logan 1.4, trebuie sa fie si taxi si aia e masina ideala pt asa ceva

+Quote Post
Vizitator_Lila.
mesaj Jan 27 2010, 05:26 PM
Mesaj #18

Guests

+Quote Post
Vizitator_oanna28.
mesaj Feb 7 2010, 10:15 AM
Mesaj #19

Guests

oribil! in loc sa inzecim taxa asta, ca sa mai reducem din nr de masini, noi o eliminam in justitie! nu s-a umplut tara de cocalari care isi permit masini? mi-e dor de anii 90, cand mai puteam iesi cu bicicleta; acum e plin orasul de imbecili cu masini tari si zgomotoase, fara pic de respect pt restul lumii (ca ei au drepturi, deh, nu si obligatii, ca debun simt nu mai pomenesc);
oribil ce mah???? eu pt un peugeot 307 din 2005 euro 3 tre sa platesc o taxa de 2800 euro,de aia e plin de tarsuri de daci si mor oameni pe capete din cauza lor sau loganuri care nu trec ITP noi fiind...... angry.gif asa ca lasa scuipatul pt tine si pentru pretenii tai tariceanu si base blink.gif

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Feb 7 2010, 02:25 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (shumaker @ Jan 24 2010, 11:39 AM) *

Normal ca trebuie omorata, pentru ca e proprietatea unor nesimtiti care se folosesc de legislatie pentru a forma un fel de monopol si a-si vinde ei jafurile lor care pun in pericol siguranta populatiei.

+Quote Post
Vizitator_shumaker.
mesaj Feb 7 2010, 04:15 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (alex @ Feb 7 2010, 02:25 PM) *
Normal ca trebuie omorata, pentru ca e proprietatea unor nesimtiti care se folosesc de legislatie pentru a forma un fel de monopol si a-si vinde ei jafurile lor care pun in pericol siguranta populatiei.

excl.gif De ce pune Logan in pericol populatia? Poti sa explici? Eu cred ca prostia e un pericol mult mai mare!

+Quote Post
Vizitator_Alexandra.
mesaj Apr 28 2010, 05:00 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (mirelastancev @ Oct 16 2009, 08:36 PM) *
Recuperare integrala, in instanta, a taxei de prima inmatriculare si a taxei de poluare pentru orice autovehicul inmatriculat achizitionat din tara sau strainatate. Valabil si pentru cazurile in care s-a incasat partial - recuperare diferenta. Plata onorariului la incasarea banilor . Inmatriculare fara plata taxei . Actiuni la nivel national . Tel : 0740933302

http://www.adevarul.ro/articole/galati-aut...de-poluare.html

vreau sa stiu daca e normal ca pt o masina luata in leasing pe persoana fizica, IFN sa plateasca din oficiu taxa si sa imi emita factura cu taxa de poluare plus tva. Eu stiu ca taxa la taxa e ilegal, dar in Romania orice poate fi posibil

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj May 1 2010, 09:22 PM
Mesaj #23

Guests

eu locuiesc in italia dar vreau sa ma reintorc in ro, dar pentru furgon si masina ar trebui sa platesc 6100 si respectiv 8100 euro, normal ca si daca as avea banii acestia nu i- as da//.as vrea doar informatii referitoare la cum se procedeaza in prahova ,eu sunt din campina.ajutor ,ajutor

+Quote Post
Vizitator_victor.
mesaj Sep 9 2010, 05:55 AM
Mesaj #24

Guests

in ce an esti fratica,suntem in mileniul 3 si ar trebui sa avem libera alegere cu ce ne deplasam si ce sa ne cumparam ,fara sa ne ajute domnul boc "piticul nuclear",am masina din 2007 si nu o pot inmatricula datorita nemernicilor astia,nu sunt ahtiat dupa masini,am o skoda ,dar mai ai treaba mai cari ceva ,iti duci parintii la spital ,sa-i duc cu autobuzul sau cu ambulantza ce vine dupa 12 ore,treziti-va romanilor

+Quote Post
sil67
mesaj Sep 14 2010, 01:32 PM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-September 10
Utilizatorul numarul: 23 721

Citeaza (victor @ Sep 9 2010, 05:55 AM) *
in ce an esti fratica,suntem in mileniul 3 si ar trebui sa avem libera alegere cu ce ne deplasam si ce sa ne cumparam ,fara sa ne ajute domnul boc "piticul nuclear",am masina din 2007 si nu o pot inmatricula datorita nemernicilor astia,nu sunt ahtiat dupa masini,am o skoda ,dar mai ai treaba mai cari ceva ,iti duci parintii la spital ,sa-i duc cu autobuzul sau cu ambulantza ce vine dupa 12 ore,treziti-va romanilor

Odata ce am intrat in UE treaba este cam asa,daca cumpar o masina second din Romania nu platesc taxa de prima imatriculare,dar daca cumpar masina din Germania trebuie sa platesc,de ce ea nu a fost inmatriculata o data intr-un stat din UE.Am zilele astea recurs(au facut recurs cei de la inmatriculari in prima faza am cistigat acum sa vad ce o fi).

+Quote Post
Vizitator_GIURGIU MARINELA.
mesaj Oct 6 2010, 12:57 PM
Mesaj #26

Guests

+Quote Post
Vizitator_GIURGIU MARINELA.
mesaj Oct 6 2010, 01:01 PM
Mesaj #27

Guests

Buna ziua,

Sincere felicitari pentru reusita.Poate ma ajutati si pe mine cu un model de actiune in instanta pentru inmatriculare fara plata taxei si copii de pe hotaririle judecatoresti.

Multumesc anticipat si va doresc numai bine

+Quote Post
Vizitator_adi.2000.
mesaj Oct 20 2010, 02:30 PM
Mesaj #28

Guests

stie cineva in arad vreun precedent de inmatriculare fara plata taxei.multumesc si bafta

+Quote Post
Vizitator_HALCU EMIL.
mesaj Oct 20 2010, 07:25 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Un roman din Germania @ Jan 24 2010, 10:37 AM) *

+Quote Post
Vizitator_HALCU EMIL.
mesaj Oct 20 2010, 07:39 PM
Mesaj #30

Guests

Nu era mai bine ca taxa de poluare ... sa fie in carburanti ? Adica ... daca eu sint un mare fan al unei marci sau model ... celebre ... de ce trebuie sa platesc de 10 ori mai mult decit dau pe ea in Occident ? Pentru ca , poate , nu sint masochist sa ma dau cu ea in trafic , vreau sa ies la o parada de masini de epoca ... expozitii ... concursuri , ... chestii de-astea !

Sau , am decapotabila , o folosesc 3 luni pe an , insa trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare si asigurare ca o tin in garaj !

De ce nu pot sa predau numerele la serviciul de circulatie pe timpul cit nu o folosesc , sa le ridic atunci cind vreau sa o folosesc , sa achit pentru acea perioada si ... BASTA ? Valabil si pentru rulote sau caravan-uri ! Cine este imbecilul care crede ca ma duc cu caravan-ul la servici saun la piata sau la soacra-mea ?

Polueaza cine foloseste ! Foloseste cine utilizeaza ! Utilizeaza cine o " scoate pe drum " ca doar nu o pornesti in curte si te dai " rotund " la vecini cu ce decapotabila ai !
Cine " o scoate pe drum " consuma carburant !

Exemplu : Am un camion , un SAVIEM , ... i-l tin in garaj , i-l scot o data pe an la o nevoie . Trebuie sa achit asigurarea , taxa de drum , ... etc , pentru tot anul ... ca nu stiu in ce zi si cu ce ocazie i-l scot ! Daca la POLITIA locala era un serviciu de " inmatriculari temporare " plateam pentru o zi , 3 , 5 , 7 , 21 zile sau aiurea si ... foloseam aceasta perioada ! Nu foloseam si nu poluam tot anul !

Nu este mai corect asa ?

Asta-i " abureala " cu taxa de poluare , nu are nici o legatura cu poluarea , o masina din 1990 polueaza tot atita cit una din 2005 .... daca vorbim de deseul ce rezulta din casarea ei ! Poluarea ca emisii de noxe rezulta EXCLUSIV din consumul de carburant efectiv care este in relatie directa cu nr. de Km. parcursi ! Adica ... era mai corecta taxa in carburanti !

Exercitiu :
O masina EURO 5 merge 100.000 km iar una de epoca , non euro , merge 200 km. la o expozitie !
Care polueaza ai mult ? EURO 5 desigur !

Hai . noapte buna !

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 01:09 AM