IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Darimarea garajelor
Vizitator_Dan Popa.
mesaj Jan 19 2009, 07:44 AM
Mesaj #1

Guests

http://www.petitieonline.ro/petitie/darmat...-p18362050.html

As vrea sa va intreb ce parere aveti despre aceasta petitie? Considerati ca cererea este oportuna?
Normal, cel care are un garaj va fi deranjat.
Insa aici trebuie sa vedem si mai departe de cutia de tabla care e plina de tot felul de harburi (inclusiv masina personala). Pentru ca la mine la bloc, majoritatea sunt masini vechi. Pe care un garaj le mai protejeaza poate putin de ploaie.
Insa in oras traim si noi, oamenii, nu doar masinile.
Si trebuie sa avem si noi, oamenii, un spatiu un spatele blocului, care sa arate bine, vizual.
Va rog sa va spuneti parerea, si eventual sa intrati pe petitie, daca sunteti de acord cu ea.
Go to the top of the page

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 19 2009, 11:31 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Dan Popa @ Jan 19 2009, 07:44 AM) *

As vrea sa va intreb ce parere aveti despre aceasta petitie? Considerati ca cererea este oportuna?
Insa aici trebuie sa vedem si mai departe de cutia de tabla care e plina de tot felul de harburi (inclusiv masina personala). Pentru ca la mine la bloc, majoritatea sunt masini vechi. Pe care un garaj le mai protejeaza poate putin de ploaie.
Si trebuie sa avem si noi, oamenii, un spatiu un spatele blocului, care sa arate bine, vizual.
Va rog sa va spuneti parerea, si eventual sa intrati pe petitie, daca sunteti de acord cu ea.

da, sunt pt daramarea oricarui fel de constructie aflata pe spatiul public.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 19 2009, 11:58 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Dan Popa @ Jan 19 2009, 07:44 AM) *

De acord. La noi in sector s-au daramat si s-au vazut imediat beneficiile: mult mai multe locuri de parcare.

+Quote Post
Vizitator_qqq.
mesaj Jan 20 2009, 07:49 AM
Mesaj #4

Guests

Avem la noi in cartier multe garaje construite. Cite 80-100 in cite o parcare.

Unele aranjate cit de cit, si si-au scris si numarul autorizatiei de la primarie.
Majoritatea insa puse aiurea.
Distanta foarte mare intre 2 rinduri, sa aibe spatiu de manevra. Plus ca un garaj este destul de adinc.

Am vazut un caz in care garajele sunt puse in spic, iar la un moment dat un garaj este rasucit cu 90 de grade, astfel ca ocupa practic cit 3 garaje. Asa i s-o fi parut la proprietar ca arata mai bine, sau ca ii este lui mai comod sa parcheze, pe dos decit ceilalti.

Cred ca daca se vor darima, va creste mult numarul de locuri de parcare. Si nu mai trebuie sa imi parchez masina in strada.

+Quote Post
Vizitator_Dan Popa.
mesaj Jan 21 2009, 09:20 AM
Mesaj #5

Guests

Au inceput sa se adune semnaturi.
E bine.
Sunt si altii de aceeasi parere cu mine.
Va rog pe cei care sunt de acord sa promovati aceasta petitie, prin diverse metode.
Daca se aduna suficiente semnaturi, poate ne va lua in considerare si primaria, sa grabeasca aceasta demolare.

Pentru ca zvonuri de demolare sunt, chiar de 1-2 ani, insa vad ca taraganeaza lucrurile.
Normal, primaria incaseaza niste bani pe acele garaje, si le convine.

Insa pe locatari nu i-a intrebat nimeni daca le place sa stea cu cotetele respective in spatele blocului.
Cel care are garaj, normal ca ii convine. Insa majoritatea nu stiu ca se poate ca acele garaje sa dispara, fiind inlocuite de un parcare civilizata.

Am vazut chiar un astfel de model: citiva oameni au curata un loc unde se depozitau niste gunoaie, au pavat zona respectiva cu dale cu gaurele, iar de primavara, pe locul respectiv creste si iarba. Arata super. Pentru ca daca masina e plecata ziua, are timp sa creasca si iarba in zona respectiva.

+Quote Post
Vizitator_Ioan.
mesaj Jan 21 2009, 10:07 AM
Mesaj #6

Guests

Spatiul pe care il ocupa un garaj poate fi loc de parcare pentru 2 masini. In penuria de spatiu, garajele ar trebui sa nu existe. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca unele sunt adevarate pericole pentru ca proprietarii depoziteaza butelii ori substante inflamabile. Sustin proiectul dar, din pacate nu am sperante.

+Quote Post
Vizitator_28A.
mesaj Jan 21 2009, 10:27 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Ioan @ Jan 21 2009, 10:07 AM) *
Spatiul pe care il ocupa un garaj poate fi loc de parcare pentru 2 masini. In penuria de spatiu, garajele ar trebui sa nu existe. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca unele sunt adevarate pericole pentru ca proprietarii depoziteaza butelii ori substante inflamabile. Sustin proiectul dar, din pacate nu am sperante.

Semneaza petitia, si trimite si la alti cunoscuti.
Se vor aduna semnaturi. 1, 2, 3 luni, se vor aduna ceva.

+Quote Post
Vizitator_vivi.
mesaj Jan 21 2009, 10:51 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (28A @ Jan 21 2009, 10:27 AM) *
Semneaza petitia, si trimite si la alti cunoscuti.
Se vor aduna semnaturi. 1, 2, 3 luni, se vor aduna ceva.

Semnez si trimit !

+Quote Post
Made in China
mesaj Jan 21 2009, 12:02 PM
Mesaj #9

Membru
**

Postari: 25
Inscris: 26-October 08
Utilizatorul numarul: 4 461

Citeaza (Ioan @ Jan 21 2009, 10:07 AM) *
Spatiul pe care il ocupa un garaj poate fi loc de parcare pentru 2 masini.
Depinde cum este pozitionat. La mine in zona este un garaj amplasat la 90 de grade fata de cum parcheaza masinile acolo (si daca adaugam si spatiul pt manevrele de iesit din garaj) se fac deja vreo 5 locuri de parcare ocupate angry.gif non-stop!

+Quote Post
Vizitator_serbanescu.
mesaj Jan 21 2009, 12:22 PM
Mesaj #10

Guests

sa-i trimitem acest topic si boxerului (..era sa zic primar) de la sectorul 6...parca poteras il cheama... ala de isi facuse un afis electoral in care tine un pumn in sus...
dle poteras cand va ganditi sa asfaltati si strazile din spatele blocurilor ? cand faceti locuri de parcare ? cand ? cand ?

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 28 2009, 07:48 AM
Mesaj #11

Guests

Am citeva poze, sper sa le pot pune, despre ce este, si despre ce se poate face.

In partea de sus este o poza cu ce se vede acum, iar in partea de jos este o poza cu o amenajare, facuta de niste vecini, care au curatat un loc plin de gunoaie.
Dupa cum se vede, iarba a crescut in acel loc, si arata chiar placut.

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 28 2009, 08:01 AM
Mesaj #12

Guests

dupa cum se vede in poza de mai sus, ultimul garaj este construit deja in zona verde. in aceasta poza se vad doar 2 randuri de garaje, dar mai sunt inca alte 4.

intre timp au venit cei de la primarie si au pus un gard, sa nu mai intre masinile si in zona verde ramasa (acolo unde se vad cele 2 masini, in spate) noroc ca au facut asta, ca unii din vecini s-au apucat sa toarne asfalt (da, asfalt), ca sa "treaca in legalitate" zona unde parcau ei masinile respective.

printre alte blocuri a venit primaria si a asfaltat parcarea. e si asta o solutie, insa felul cum au facut acei vecini (ca in poza de jos), pavind parcarea cu dale cu gaurele, care sa permita cresterea vegetatiei mi se pare cea mai buna solutie. de ce? pai vara, in loc sa ai o suprafata imensa de asflat, care se incinge, mai bine ai niste dale cu putina iarba, care nu permite sa se incalzeasca asa de tare pamintul.

acuma depinde cu cine are primaria contracte (sau mai bine spus, care sunt prietenii celor care decid, ce fel de firme au) daca se poate pava cu dale sau doar asfalta.

+Quote Post
Vizitator_Lori.
mesaj Jan 28 2009, 09:59 AM
Mesaj #13

Guests

Nu sunt de acord cu demolarea tuturor garajelor. Sa se demoleze doar cele fara autorizatie.

Motivul pentru care am construit garajul este unul foarte simplu. Vreau sa-mi protejez masina de hoti, de vandali (cand nu am avut garaj am gasit-o de mai multe ori zgariata) si de soferii incepatori (care ti-o lovesc in parcare). Plus cand aveam doar locul de parcare pentru care plateam anual taxa de parcare se intampla ca seara cand ajungeam acasa sa fie ocupat de altii. Primaria nu facea nimic, si eu nu imi permiteam sa intru in polemici cu nesimtitul care ocupa locul, pentru ca ma puteam trezi cu masina zgariata sau un geam spart.

Asa platesc pentru spatiul ocupat de garaj la primarie (se plateste la metru patrat, deci nu se poate spune ca platesc mai putin decat cineva cu loc de parcare) dar macar pot dormi linistit noaptea.

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 28 2009, 10:16 AM
Mesaj #14

Guests

vandali, hoti, rugina, zgireturi, loc ocupat....

astea sunt argumentele aduse de cei cu garaj.
insa pentru fiecare exista rezolvare.
chemi politia, chiar si cea comunitara, si se lasa cu amenzi, daca iti ocupa locul de parcare.
poti sa iti pui daca vrei bariera, sau brat, care sa il inchizi cu lacat, daca vrei sa iti fie ocupat locul, sa nu intre altcineva.

hoti? pai sincer, din garaj cred ca se fura mai usor. tai lacatul, si intrii inauntru si poti lucra mai usor la contacte si la dezactivarea eventualei alarme.

daca iti pui alarma, e mai greu de furat.

in schimb garajul ocupa prea mult loc, si il ocupa tot timpul, dpdv vizual.
plus ca majoritatea sunt construite aiurea.

si sincer, fiind pe domeniul public, si nefiind de interes public, nu cred ca ar trebui sa fie legale.
sunt de acord sa se inchirieze de la primarie domeniul public, dar pentru interes public, gen sala de sport, sau magazin, sau alte asemenea chestii, nu pentru probleme personale.

parcarea se inchiriaza din domeniu public, insa nu e ocupata non-stop. asa ca pot sa vad din cind in cind un spatiu gol. intre blocuri ingramnadite, mai bagam si niste garaje sa ne sufoce de tot. nu e bine.

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 28 2009, 10:21 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Lori @ Jan 28 2009, 09:59 AM) *
Nu sunt de acord cu demolarea tuturor garajelor. Sa se demoleze doar cele fara autorizatie.

Motivul pentru care am construit garajul este unul foarte simplu. Vreau sa-mi protejez masina de hoti, de vandali (cand nu am avut garaj am gasit-o de mai multe ori zgariata) si de soferii incepatori (care ti-o lovesc in parcare). Plus cand aveam doar locul de parcare pentru care plateam anual taxa de parcare se intampla ca seara cand ajungeam acasa sa fie ocupat de altii. Primaria nu facea nimic, si eu nu imi permiteam sa intru in polemici cu nesimtitul care ocupa locul, pentru ca ma puteam trezi cu masina zgariata sau un geam spart.

Asa platesc pentru spatiul ocupat de garaj la primarie (se plateste la metru patrat, deci nu se poate spune ca platesc mai putin decat cineva cu loc de parcare) dar macar pot dormi linistit noaptea.

cind mergi la magazin, sau mall, si iti lasi masina in parcare, si tantalaul de linga tine deshide usa si iti indoaie portiera? sau cel care parcheaza iti sterge laterala? ce faci? iei garajul dupa tine, sa te protejezi si acolo?

asta e masina,e pe spatiu public, ti-o mai zgirie unul, ti-o mai indoaie, nu te poti apara de toti.
macar la bloc poti sa il banuiesti pe vecinul, sa pe ceva copii. dar in oras, la magazin, nu mai ai de unde sa il iei

+Quote Post
Vizitator_george anca.
mesaj Jan 28 2009, 12:16 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (cluj @ Jan 28 2009, 10:21 AM) *
cind mergi la magazin, sau mall, si iti lasi masina in parcare, si tantalaul de linga tine deshide usa si iti indoaie portiera? sau cel care parcheaza iti sterge laterala? ce faci? iei garajul dupa tine, sa te protejezi si acolo?

asta e masina,e pe spatiu public, ti-o mai zgirie unul, ti-o mai indoaie, nu te poti apara de toti.
macar la bloc poti sa il banuiesti pe vecinul, sa pe ceva copii. dar in oras, la magazin, nu mai ai de unde sa il iei

am avgut si eu garaj dar l-a demolat afaceristul de negoita sa puna de o afacere unde lua un comision gras....
sunt de acord u sitematizarea orasului, dar in conditii de transparenta totala, nu cu plicuri si sarsanale la primarie si nu pentru unii ciuma, pentru altii muma!
Alo se aude la Primaria sectorului 3, cea mai corupta din primariile Bucurestiului....
Spatii libere de pe sos Mihai bRAVU stau neutilizate, in pastrare pentru cei ce vor sari cu spaga la primarie.....

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 28 2009, 01:07 PM
Mesaj #17

Guests

Idea este sa se demoleze toate garajele, iar cei cara au avut garaj, sa aibe prioritate la atribuirea locurilor de parcare, in noul spatiu facut dupa demolare.

Treaba cu transparenta tine de alte chestii, iar daca cineva are probleme cu spaga ceruta de primarie, sau de cineva de acolo, ar trebui reclamat.
In mod normal, ar trebui sa se permita verificarea unui anumit loc de parcare, sa poti sa afli ce numar de masina, sau ce persoana l-a inchiriat.

Daca se poate verifica numarul masini nu pot sa comenteze ca se incalca confidentialitatea, ca oricum vezi masina pe locul respectiv.

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 29 2009, 10:28 AM
Mesaj #18

Guests

Avind in vedere ca un garaj e de obicei si un depozit, inchirierea acestei parti de teren din domeniu public unei persoane private, cu o taxa atit de mica pe an nu e treaba corecta.

Plus ca sunt cazuri in care garajul e folosit in alte scopuri (depozit, atelier, magazin)

Si un garaj necesita mai mult spatiu si pentru manevra de intrare/iesire.

Asa ca jos cu toate garajele, ca sa nu fie discriminare. Sa se anuleze toate autorizatiile, si daca trebuie ca primaria sa isi recupereze banii pe care i-a incasat de pe garaje, sa mareasca taxa pe parcarile deschise.

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 29 2009, 10:30 AM
Mesaj #19

Guests

Sunt zone in oras unde nu sunt garaje si zonele respective arata chiar bine.

Apoi treci pe linga un sir de garaje, si te trezesti parca in ghetou.
Si am vazut chiar si garaje construite cu un plan in minte, si cu aceleasi materiale, si care arata bine, daca te uiti doar la garaj, insa tot aspect de ghetou au.

+Quote Post
Vizitator_mircea33.
mesaj Jan 29 2009, 06:35 PM
Mesaj #20

Guests

Minti,se fac afaceri cu garajele,de platit platesti o nimica toata,toate aprobarile,care au,sau obtinut cu spaga,un garaj ocupa cat 2-3-4 masini din cauza asta masinile sant parcate pe trotuare ,spatii verzi ,oricum garajele nu au ce cauta intre blocuri daca nu afost prevazut de la inceput.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 29 2009, 09:54 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

poti sa spui si cat platesti? asa, ca chestie. Dai mai mult de un milion pe an? Stii cu cate se inchiriaza garajele pe piata? De la 50 euro un sus pe luna. Asa ca ciocu mai mic, dar mic de tot, ai dat spaga ca sa obtii autorizatia aia.

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 30 2009, 07:38 AM
Mesaj #22

Guests

Din cite stiu, un garaj are taxa pe an intre 200 si 300 de lei, depinde de suprafata.

Ce e mai tare ca un garaj de tabla se vinde cu minim 4000 de euro, iar daca este din beton, depaseste 5000 de euro. Ceea ce e total aiurea, ca nu e proprietate, se vinde doar dreptul de chirie.

+Quote Post
Vizitator_minai115.
mesaj Jan 30 2009, 11:37 AM
Mesaj #23

Guests

Atentie Primaria ! Problema se poate rezolva simplu,cine vrea garaj ,cu magazie etc sa plateasca corect acest lux,o chirie de 2000-3000 euro pe an ar fi corecta.In felul acesta nr lor ar scadea foarte mult si dispare specula cu terenul public,de asemeni si spaga ptr aprobari.

+Quote Post
Vizitator_Lori.
mesaj Jan 30 2009, 12:05 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 29 2009, 09:54 PM) *
poti sa spui si cat platesti? asa, ca chestie. Dai mai mult de un milion pe an? Stii cu cate se inchiriaza garajele pe piata? De la 50 euro un sus pe luna. Asa ca ciocu mai mic, dar mic de tot, ai dat spaga ca sa obtii autorizatia aia.

Cred ca anul trecut am platit 85 RON. Garajul are 15 sau 16 mp. Nu am nici-un fel de pile la primarie, cred ca toata lumea cu garaje plateste la fel in zona 1.

Nu am dat spaga. Garajul face parte dintr-un sir de garaje toate la fel, pentru care s-au asociat mai multi locatari, s-au obtinut autorizatiile, am platit un arhitect pentru planuri, am depus documentatia, s-a aprobat, s-a construit. Cred ca toata hartogaria a costat cam 700 RON pe garaj. Plus constructia. Constructia este temporara, daca primaria zice ca trebuie sa o mutam, o mutam. Daca creste chiria pe locul ocupat ma voi gandi daca mi se merita sa o platesc mai departe sau imi vand gararajul catre altul care isi permite. Ideea este ca nu a fost construit pentru a-l inchiria ci pentru uzul propriu (este interzis sa-l subinchiriezi sau sa-l folosesti la alte activitati).

+Quote Post
Vizitator_Lori.
mesaj Jan 30 2009, 12:19 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (mircea33 @ Jan 29 2009, 06:35 PM) *
Minti,se fac afaceri cu garajele,de platit platesti o nimica toata,toate aprobarile,care au,sau obtinut cu spaga,un garaj ocupa cat 2-3-4 masini din cauza asta masinile sant parcate pe trotuare ,spatii verzi ,oricum garajele nu au ce cauta intre blocuri daca nu afost prevazut de la inceput.

Faptul ca se fac afaceri cu garajele nu inseamna ca toata lumea face garaje pentru a le revinde. Mai sunt si oameni care si-au facut garaje pentru masina proprie. Procedura este aceeasi, dureaza vreo 4-5 luni pana se aproba, dar daca este posibil, atunci primesti autorizatiile.

Blocurile care s-au construit pe timpul lui Ceasca nu aveau garaje, pentru ca pe atunci nu toate familiile aveau o masina personala. Am construit respectand toate legile un garaj pentru ca asa am cosiderat ca imi protejez mai bine masina (acum la Casco ai 100 EURO fransiza, asa ca daca ti-a rupt cineva oglinda platesti).

Daca tu crezi ca cei de la primarie dau autorizatii numai celor cu pile, sesizeaza autoritatile.

+Quote Post
Vizitator_Lori.
mesaj Jan 30 2009, 12:24 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (cluj @ Jan 28 2009, 10:21 AM) *

In oras nu ma duc cu masina, pentru ca nu gasesc locuri de parcare. Masina mea sta toata saptamana in garaj, o folosesc in weekend cand ies din oras. Problema mea sunt hotii si vandalii din cartier, garajul a fost solutia.

+Quote Post
Vizitator_sofer.
mesaj Jan 30 2009, 12:36 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (cluj @ Jan 28 2009, 01:07 PM) *
Idea este sa se demoleze toate garajele, iar cei cara au avut garaj, sa aibe prioritate la atribuirea locurilor de parcare, in noul spatiu facut dupa demolare.

Treaba cu transparenta tine de alte chestii, iar daca cineva are probleme cu spaga ceruta de primarie, sau de cineva de acolo, ar trebui reclamat.
In mod normal, ar trebui sa se permita verificarea unui anumit loc de parcare, sa poti sa afli ce numar de masina, sau ce persoana l-a inchiriat.

Daca se poate verifica numarul masini nu pot sa comenteze ca se incalca confidentialitatea, ca oricum vezi masina pe locul respectiv.

explica-mi te rog de ce ar trebui sa aiba prioritate cei cu garaje ? ca locuieste de 30 de ani in acel bloc iar mie sa-mi fie rusine ca tocmai m-am mutat si logic ca nu am avut cum sa-mi fac ? mi se pare cea mai mare tampenie.....nu, in fct de mom depunerii cererii ....pe principiul ''primul venit, primul servit''. si chiar cred ca daca vrei sa ai loc de parcare, nu vine nimeni cu scuza ca uite ce ocupat sunt azi si nu pot sa ma duc la administratia parcarilor.

iar lori, imi pare rau....da' sa stii ca masina nu e bibelou...se mai poate zgaria. si in loc sa ai doar tu garaj, poate mai au noroc 2 ''amarati'' pe langa tine sa-si parcheze masina.
si cred ca nu folosesti masina in timpul saptamanii pentru ca ai mijloace de transport directe si nu esti obligat sa schimbi de 10 ori......sunt pers ce sunt nevoite sa ia masina.

+Quote Post
Vizitator_Lori.
mesaj Jan 30 2009, 01:00 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (qwe @ Jan 29 2009, 10:28 AM) *
Avind in vedere ca un garaj e de obicei si un depozit, inchirierea acestei parti de teren din domeniu public unei persoane private, cu o taxa atit de mica pe an nu e treaba corecta.

Plus ca sunt cazuri in care garajul e folosit in alte scopuri (depozit, atelier, magazin)

Si un garaj necesita mai mult spatiu si pentru manevra de intrare/iesire.

Asa ca jos cu toate garajele, ca sa nu fie discriminare. Sa se anuleze toate autorizatiile, si daca trebuie ca primaria sa isi recupereze banii pe care i-a incasat de pe garaje, sa mareasca taxa pe parcarile deschise.

Si la cei care au bagat bani in garaje pentru ca le permitea legea te-ai gandit? Contruirea unui garaj de tabla cu autorizatii cu tot costa in jur de 1000 EUR, plus timpul pierdut cu actele si constructia efectiva. Daca nu l-ai folosit cel putin 4-5 ani costurile nu se amortizeaza. Ceea ce propui tu este ca si "hai sa demolam toate casele si sa mutam pe toata lumea la bloc, ca ocupa mai putin loc". Nu conteaza ca ai lucrat peste program si ti-ai facut casa, pe cand ceilalti au baut bere si jucau remi toata dupamasa. Asta-i comunism.

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 30 2009, 04:52 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Lori @ Jan 30 2009, 01:00 PM) *
Si la cei care au bagat bani in garaje pentru ca le permitea legea te-ai gandit? Contruirea unui garaj de tabla cu autorizatii cu tot costa in jur de 1000 EUR, plus timpul pierdut cu actele si constructia efectiva. Daca nu l-ai folosit cel putin 4-5 ani costurile nu se amortizeaza. Ceea ce propui tu este ca si "hai sa demolam toate casele si sa mutam pe toata lumea la bloc, ca ocupa mai putin loc". Nu conteaza ca ai lucrat peste program si ti-ai facut casa, pe cand ceilalti au baut bere si jucau remi toata dupamasa. Asta-i comunism.

Asta e o solutie rapida la criza care a aparaut in urma faptului ca toata lumea si-a luat masina.
Solutia normala ar fi ca poate din loc in loc sa se mai demoleze si cite un bloc, ca sa se mai faca loc, ca toate sunt inghesuite.
Dar cum aceasta solutie nu se poate aplica (e mult prea scump sa vina primaria, sa cumpere toate apartamentele din acel bloc, si apoi sa il darime, doar pentru a aerisi cartierul), atunci solutia cu darimatul garajelor e o solutie care se poate chiar aplica.

In primul rind pentru ca un garaj + spatiul de manevra de intrare iesire ocupa mai mult decit un loc de parcare.
Unde acum intra o masina, dupa demolare poate intra 1.5 masini.
Iar o crestere de 50% a numarului de locuri de parcare nu e ceva de ignorat, nu?

Sincer, imi pare rau pentru cei care abia si-au construit sau "cumparat" garajul, insa asta este trebuie sa le dam primarilor solutii pentru a rezolva problema parcarilor.
Si solutia asta e la indemina, legala, rapida, ieftina, si cu rezultate estetice (vezi poza atasata acestui topic, mai sus)

+Quote Post
Vizitator_cluj.
mesaj Jan 30 2009, 05:09 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Lori @ Jan 30 2009, 01:00 PM) *

Comparatia cu casele si blocurile e putin fortata. Casa e proprietate privata, garajul e o constructie temporara pe domeniul public (adica ar trebui sa fie si proprietatea mea, si a ta si a vecinului).
Si la o adica, nici proprietatea privata nu este batuta in cuie. Ai auzit de exproprieri in interes public? Daca trebuie construit un pod, sau o sosea mai lata, sau altele. Se platesc despagubiri, si se rezolva.
Insa aici, cu garajele nici macar nu e cazul de asa ceva.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 04:14 AM