IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Logan Nou ? Da.
Vizitator_Mitruta.
mesaj Apr 9 2009, 01:49 PM
Mesaj #1

Guests

Logan sau SH de 10000 de euro?
Acesta este titlul discutiei. Si noi comentam pe marginea lui.

Dar problema nu este daca ai 10.000 de euro si esti pus sa alegi intre Logan si un SH pe care-l poti achizitiona la acelasi pret.
Problema este ca iti doresti o masina si nu ai nici un euro. Trebuie sa faci un credit. Si ai 1500 ron salariu iar sotia 1000 ron. Total 2500 ron lunar.
Ce alegi?
Sa iei un credit de la BRD pe 7-10 ani de 9000 de euro cu o rata de 500 - 800 lei/luna(preferential pentru Renault si Dacia) pentru a cumpara un Logan nou(zero km) cu 2 airbag, ABS, AC, MP3, Servodirectie, Geamuri electrice, casco pe intreaga perioada etc. sau sa iei acelasi credit - 9000 euro pe luna pe aceeasi perioada cu o rata nepreferentiala(nevoi personale) pe 7- 10 ani de 900-1200 lei pe luna fara casco si sa-ti iei o masina SH cu acealeasi dotari dar veche de cel putin 8 ani si cu cel putin 120000 km la bord (o masina care sa fie buna nu punem in discutie fereasca sfantul ca ai putea avea ghinion sa nimeresti una contrafacuta - care a fost accidentata sau "smenuita" la km).
Eu am ales Loganul. Acum un an l-am luat fara sa am nici un leu pe credit. La banii pe care ii pot eu da pe combustibil si la serviciul pe care il am nu fac mai mult de 12000 de km pe an, deci voi face cei 120000 ai auto SH de mai sus in 10 ani. Pe de alta parte, daca nu voi face taxi si voi avea grija de el, cred ca nu voi avea probleme cel putin primii 5-6 ani cu schimbul nici unei piese.
Daca, imi voi propune sa fac 50000 de km pe an probabil ca se va schimba un pic optica. Dar cei 50000 km vor trebui sa-mi aduca multi bani care sa-mi permita sa-mi iau Audi nou. Doamne ajuta.

In rest, fiecare este liber sa faca doar ce vrea el.
Ca doar e libertate si democratie.

Cu stima,
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ispy.
mesaj Apr 13 2009, 11:25 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Mitruta @ Apr 9 2009, 01:49 PM) *

Dar problema nu este daca ai 10.000 de euro si esti pus sa alegi intre Logan si un SH pe care-l poti achizitiona la acelasi pret.
Problema este ca iti doresti o masina si nu ai nici un euro. Trebuie sa faci un credit. Si ai 1500 ron salariu iar sotia 1000 ron. Total 2500 ron lunar.
Ce alegi?
Sa iei un credit de la BRD pe 7-10 ani de 9000 de euro cu o rata de 500 - 800 lei/luna(preferential pentru Renault si Dacia) pentru a cumpara un Logan nou(zero km) cu 2 airbag, ABS, AC, MP3, Servodirectie, Geamuri electrice, casco pe intreaga perioada etc. sau sa iei acelasi credit - 9000 euro pe luna pe aceeasi perioada cu o rata nepreferentiala(nevoi personale) pe 7- 10 ani de 900-1200 lei pe luna fara casco si sa-ti iei o masina SH cu acealeasi dotari dar veche de cel putin 8 ani si cu cel putin 120000 km la bord (o masina care sa fie buna nu punem in discutie fereasca sfantul ca ai putea avea ghinion sa nimeresti una contrafacuta - care a fost accidentata sau "smenuita" la km).
Eu am ales Loganul. Acum un an l-am luat fara sa am nici un leu pe credit. La banii pe care ii pot eu da pe combustibil si la serviciul pe care il am nu fac mai mult de 12000 de km pe an, deci voi face cei 120000 ai auto SH de mai sus in 10 ani. Pe de alta parte, daca nu voi face taxi si voi avea grija de el, cred ca nu voi avea probleme cel putin primii 5-6 ani cu schimbul nici unei piese.
Daca, imi voi propune sa fac 50000 de km pe an probabil ca se va schimba un pic optica. Dar cei 50000 km vor trebui sa-mi aduca multi bani care sa-mi permita sa-mi iau Audi nou. Doamne ajuta.

In rest, fiecare este liber sa faca doar ce vrea el.
Ca doar e libertate si democratie.

Cu stima,

sa iti traiasca loganu'. nu e o masina rea, e o masina pentru oameni cu buget redus. cocalarii se cam feresc de ea.

+Quote Post
Vizitator_ispy.
mesaj Apr 13 2009, 11:28 AM
Mesaj #3

Guests

si ai dreptate, puteai sa iei cine stie ce second smenuit. sint multi tepari care pindesc la interval. eu as fi procedat la fel in conditiile descrise de tine.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 13 2009, 11:56 AM
Mesaj #4

Guests

tare frustrati trebuie sa va simtiti cand cineva va arata defectele cotetzului "by renault"... a trebuit sa va faceti un topic numai al vostru... sa-l stapaniti sanatosi!!

bye... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_major_ballsack.
mesaj Apr 13 2009, 12:21 PM
Mesaj #5

Guests

sa-ti iei o masina SH cu acealeasi dotari dar veche de cel putin 8 ani si cu cel putin 120000 km la bord

Fii, nene, serios. Mergi la Cinema Europa de la intersectia Carol-Mosilor, vezi ca in fata este la vanzare un Mercedes C, 2L, din 2000, 88k km, arata perfect, 8000 euro. Si asta nu e nici macar un deal nemaipomenit, daca te duci sa cauti (eventual direct din Germania), faci rost de una mai ieftina si la care esti mai sigur la kilometraj.

Compara tu asta la nivel de "dotari" cu un Logan, fara a mai discuta despre masina, unde diferenta intre un Logan si un Mercedes e cam ca intre o caruta si naveta Discovery.

Daca ti se pare Mercedes prea scump de intretinut, gasesti masini garla pana-n 5 ani vechime si nu mai mult de 6-7000 euro.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Apr 13 2009, 12:30 PM
Mesaj #6

Guests

Parca mai avem un topic unde ne certam pe tema asta, cel de al doilea cred ca nu-si mai are rostul.

+Quote Post
Vizitator_ANTIQUE.
mesaj Apr 13 2009, 03:28 PM
Mesaj #7

Guests

Tre sa fii un pic cu capul sa iti iei logan nou blink.gif Dar dus rau!
Cu 4000E iti iei aceeasi masina, cu aceleasi performante cu maxim 50 de mii km.
Succes! excl.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu pintenoug.
mesaj Apr 13 2009, 03:47 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (major_ballsack @ Apr 13 2009, 12:21 PM) *
Fii, nene, serios. Mergi la Cinema Europa de la intersectia Carol-Mosilor, vezi ca in fata este la vanzare un Mercedes C, 2L, din 2000, 88k km, arata perfect, 8000 euro. Si asta nu e nici macar un deal nemaipomenit, daca te duci sa cauti (eventual direct din Germania), faci rost de una mai ieftina si la care esti mai sigur la kilometraj.

Compara tu asta la nivel de "dotari" cu un Logan, fara a mai discuta despre masina, unde diferenta intre un Logan si un Mercedes e cam ca intre o caruta si naveta Discovery.

Daca ti se pare Mercedes prea scump de intretinut, gasesti masini garla pana-n 5 ani vechime si nu mai mult de 6-7000 euro.

Deci ... tu chiar crezi ca masina aia are 88k km ?

Hai sa facem un mic calcul ... 88/9 ~ 10k km/an astia-i fac eu in Romania, mergand zilnic la serviciu(10km dus intors) si de vreo 4-5 ori pe an la tara si la mare.
Sansele ca masina aia sa fie adusa de afara sunt peste 95%. Apoi un vestic nu face 10k km chinuiti pe an ... marea majoritate a romanilor fac mai mult de 10k km/an.
Parerea mea (nu dau la nimeni in cap):
Masina aia a facut vreo 300k km in germanica in vreo 4-5 ani, proprietarul a dus-o la un autohaus ... baietii de acolo au intineritoo pana pe la 100k km, dupa care a venit un soi de ghertzoi/cocalar care a adus-o in RO. De atunci probabil ca a mai facut minim 100k km(as zice mai degraba 150k km). Simtind ca-l lasa masina si puterile financiare, proprietarul i-a mai aplicat o rejuvenare si a adus-o la tanara varsta de 88k km (probabil mai putin decat a luat-o).
Acu ... inteleg eu ca e Mercedes ... dar si astea au o fiabilitate si o limita. In concluzie, daca vrei o mancatoare de bani ... go for it !

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Apr 13 2009, 04:02 PM
Mesaj #9

Guests

Ce ma distreaza pe mine cei care-si iau cea mai bengoasa masina pe care isi pot permite sa o cumpere, dupa care isi dau seama ca mai trebuie si un service, si un Casco, si niste cauciucuri noi, si asa mai departe. Nu am fie de par in cap cate q7-uri, cayenne-uri, serii 5 am vazut prin Romania cu cauciucurile praf, cu sarmele iesite smile.gif

+Quote Post
Vizitator_germanu.
mesaj Apr 14 2009, 07:43 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (gogu pintenoug @ Apr 13 2009, 03:47 PM) *

Hai sa facem un mic calcul ... 88/9 ~ 10k km/an astia-i fac eu in Romania, mergand zilnic la serviciu(10km dus intors) si de vreo 4-5 ori pe an la tara si la mare.
Sansele ca masina aia sa fie adusa de afara sunt peste 95%. Apoi un vestic nu face 10k km chinuiti pe an ... marea majoritate a romanilor fac mai mult de 10k km/an.
Masina aia a facut vreo 300k km in germanica in vreo 4-5 ani, proprietarul a dus-o la un autohaus ... baietii de acolo au intineritoo pana pe la 100k km, dupa care a venit un soi de ghertzoi/cocalar care a adus-o in RO. De atunci probabil ca a mai facut minim 100k km(as zice mai degraba 150k km). Simtind ca-l lasa masina si puterile financiare, proprietarul i-a mai aplicat o rejuvenare si a adus-o la tanara varsta de 88k km (probabil mai putin decat a luat-o).
Acu ... inteleg eu ca e Mercedes ... dar si astea au o fiabilitate si o limita. In concluzie, daca vrei o mancatoare de bani ... go for it !

domnule gogu pintenoug,

ati trait cumva in germania? de unde stiti cat face un vestic/german anual cu masina?
de unde stiti ca masina aia a facut 300k?
sunteti sigur ca toate masinile din germania au kilometrajul dat inapoi?

+Quote Post
Vizitator_ANTIQUE.
mesaj Apr 14 2009, 07:53 AM
Mesaj #11

Guests

Uita-te pe site pe mobile.de si vezi ce km au masinile de acolo. Majoritatea au peste 200 de mii. Uita-te si pe site-urile noastre si numara cate masini au mai mult de 130 de mii km biggrin.gif. Ai sa fii surprins sa constati ca is foarte foarte putine.
Si cum majoritatea is aduse din germania poti sa tragi si tu o concluzie

+Quote Post
Vizitator_germanu.
mesaj Apr 14 2009, 08:31 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (ANTIQUE @ Apr 14 2009, 07:53 AM) *
Uita-te pe site pe mobile.de si vezi ce km au masinile de acolo. Majoritatea au peste 200 de mii. Uita-te si pe site-urile noastre si numara cate masini au mai mult de 130 de mii km biggrin.gif. Ai sa fii surprins sa constati ca is foarte foarte putine.
Si cum majoritatea is aduse din germania poti sa tragi si tu o concluzie

care majoritate? diesel? ce an de fabricatie? ce marca?

concluzia pe care o trag eu este ca masinile diesel din germania aduse in romania au kilometrajul dat peste cap.
daca acel mercedes este diesel, cred si eu ca nu are 88k

dieselul se cumpara in germania in perspectiva ca il forjezi citeva zeci de mii pe an
altfel nu "renteaza"
deci este putzin plauzibil ca o masina diesel sa aiba 10k/an
in schimb este foarte plauzibil la benzina

+Quote Post
Vizitator_ANTIQUE.
mesaj Apr 14 2009, 09:20 AM
Mesaj #13

Guests

O benzinara aspirata e o alegere muult mai buna. Macar nu poti sa ai probleme cu turbina smile.gif. Si sunt sanse mult mai mari sa fie si km OK

+Quote Post
Vizitator_Radmann.
mesaj Apr 14 2009, 09:40 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (major_ballsack @ Apr 13 2009, 12:21 PM) *

Va sa zica din 2000 cu doar 88 k km...Cum ar veni in sub 10k Km pe an. Tu crezi ce spui? Masinile cocalaresti au cel putin +250k!!!
PS. NU gasesti in Germania masina sub 100 k km la 8,000 de Euro decat Matiz, C1, etc...Mai lasati basmele si smenurile!

+Quote Post
Vizitator_gogu pintenoug.
mesaj Apr 14 2009, 09:56 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (germanu @ Apr 14 2009, 07:43 AM) *
domnule gogu pintenoug,

ati trait cumva in germania? de unde stiti cat face un vestic/german anual cu masina?
de unde stiti ca masina aia a facut 300k?
sunteti sigur ca toate masinile din germania au kilometrajul dat inapoi?

in germania nu am stat , dar am stat canada vreo cateva luni si am constatat cu surprindere ca am facut cam 5k km pe luna, doar mers de-acasa la work si ceva iesit in oras in we. Acum ... daca eu am reusit sa fac 15k km in 3 luni, un om care chiar merge cu masina aia face sigur 25k km in 3 luni adica 100k km/an.
Ramane sa fiu combatut daca unui vestic care merge cu masina 100k km i se pare mult.

+Quote Post
Vizitator_exista si exceptii.
mesaj Apr 14 2009, 10:02 AM
Mesaj #16

Guests

Sunt si exceptii, de masini bune si ieftine.
Dar exceptiile intaresc regula, nu?

Ca toata lumea sare in sus ca ce bun e secondul ala, ca e masina din Germania, si e perfecta, si e ieftina de numa.

Insa cite cazuri sunt din alea? Citeva.
In rest, masini varza, aranjate pentru vinzare, si apoi sa te ti cu probleme.

Fiecare isi ia masina dupa cum vrea sa fie privit de vecini. Ma rog, la cine conteaza.

Iar de textele ca Logan nu e masina, sa ma lase in pace.
Are 4 roti, volan, motor, caroserie, frine, e masina.
Ca nu are clima, ca nu e cel mai puternic motor, ca frinele nu sunt cu discuri pe spate, ca nu are ESP si alte sisteme de 3 litere, sau nu stiu ce sistem audio cu mufa usb sau iPod, nu o face mai putin masina.
Da, alea nemtesti au multe in standard, dar nu asta le face masina.
Au mai multe in standard, ca neamtul le vrea, si isi permite sa dea pe ele. Si asa traieste si o industrie de chestii auxiliare.
Si uite asa, in mintea unora s-a stabilit un standard.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Apr 14 2009, 10:20 AM
Mesaj #17

Guests

Ca tot vorbim de masini, ia fiti atenti la cat se vinde un Porsche Cayenne: http://www.autogreen.ro/?p=1728

+Quote Post
Vizitator_Wissenmann.
mesaj Apr 14 2009, 11:06 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (exista si exceptii @ Apr 14 2009, 10:02 AM) *
Sunt si exceptii, de masini bune si ieftine.
Dar exceptiile intaresc regula, nu?

Frate, esti caz de targa!
Exista masini ieftine SAU exsta masini bune! SAU este diferit de SI, da' foarte tare!
NU exista "ieftin si bun" asa cum nu exista "te imbogatesti fara sa muncesti" sau "manaci cat vrei si nu te ingrasi" "slabesti fara efort" ETC. ETC. ETC.
Bere ieftina si buna: Berea "Noroc" - NU este NICI ieftina nici BUNA.
Asta este un slogan - scuza-ma - PENTRU PROSTI.

+Quote Post
Vizitator_germanu.
mesaj Apr 14 2009, 11:11 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (gogu pintenoug @ Apr 14 2009, 09:56 AM) *
in germania nu am stat , dar am stat canada vreo cateva luni si am constatat cu surprindere ca am facut cam 5k km pe luna, doar mers de-acasa la work si ceva iesit in oras in we. Acum ... daca eu am reusit sa fac 15k km in 3 luni, un om care chiar merge cu masina aia face sigur 25k km in 3 luni adica 100k km/an.
Ramane sa fiu combatut daca unui vestic care merge cu masina 100k km i se pare mult.

ei, din cate stiu eu in canada drumurile sunt mai lungi (sic!)
eu am stat in germania si am facut in medie 7-8000km/an
de ce? pt ca faceam naveta la servici cam 10km
ca mine erau majoritatea colegilor, adica faceau o naveta de 5-10-20-25 km
ceea ce duce la un max aprox de 12000/an
aveam si colegi care facea 150k/zi. astia aveau diesel.

deci exista oameni care chiar merg cu masina 150km/zi
si oameni care nu chiar merg si fac doar 5-10-20km/zi

+Quote Post
Vizitator_Gigi Arestatu' Minune.
mesaj Apr 14 2009, 12:33 PM
Mesaj #20

Guests

Suna foarte interesant, cu unele mici exceptii ca in bancul cu Ivan Ivanovici si masina care era de fapt bicicleta smile.gif creditul pe care il putea lua un om cu venit net de 2500 RON "acum un an" sau chiar in iarna asta pe 10 ani si cu o rata lunara de 700-800 RON nu se limita la 9000 EUR ci putin mai sus, bani cu care se putea lua o Octavia noua sau o masina ceva mai capabila SH, fie "de afara" fie returnata de la leasing... deja e inflatie de topicuri "Logan nou vs. dracu' mai stie ce"

+Quote Post
Vizitator_alpha.
mesaj Apr 14 2009, 01:15 PM
Mesaj #21

Guests

fratilor urcati-va intr-un logan si dupa aia intr-o sh bine intretinuta.daca puteti incercati sa le si conduceti.dupa aceea nu mai prea sunt discutii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 14 2009, 01:51 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (alpha @ Apr 14 2009, 01:15 PM) *
fratilor urcati-va intr-un logan si dupa aia intr-o sh bine intretinuta.daca puteti incercati sa le si conduceti.dupa aceea nu mai prea sunt discutii.

Da, pe bune, urcati-va intr-un Logan si pe urma intr-un S Klasse de 2 ani, bine intretinut, si vedeti daca exista comparatie. Ca asta e scopul Loganului, sa se compare cu clasele mari si scumpe.
Pariez pe 3 verze murate ca toti fanii sh sunt din aia de nu isi permit decat maxim un golf din 95 daca isi fac imprumut de nevoi pe 10 ani, dar e aia e masina domleee. Ca ailalti de isi permit pasat, audi, beemer, mertz etc de 1-3 ani se pihsa oricum pe discutii de genul asta

Morons blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Jonu.
mesaj Apr 14 2009, 02:48 PM
Mesaj #23

Guests

Acum jumatate de an mi-am ales masina, conditiile fiind urmatoarele:

- 10 000 e disponibili
- drum in tara aproape in fiecare weekend (Bucuresti - Iasi cel mai des)

Ce am ales:
- vw bora GT Sport (app 190 cp din 150 stock + chip + evacuare schimbata)
- motor 1.8 turbo, jante 17, clima, etc
- an fabricatie 2004
- 130 000 Km reali (110 facuti in Germania , 20 000 in Ro)
- pret 10300 eur (deci am mai pus 300)

Inainte am condus si un Logan nou , 1.5 dci 85 cp, deci pot sa le compar. Pentru mine nu exista grad de
comparatie. Nu stiu cum as putea sa explic, dar inca ma bucur cand am de facut orice drum cu masina la
cum se comporta pe sosea.

Totusi nu desconsider Loganul, orice ar spune lumea, este o masina de succes care s-a mulat perfect pe nevoile unui mare segment al populatiei, atat aici cat si in afara.

Sa trag o concluzie, ca si performante, confort Loganul de 10 000 nu se compara cu un SH de 10 000. Ca si utilitate, Loganul este de preferat, mai ales daca mergi des cu masina la tara, singurii care ma enerveaza si sunt periculosi sunt cei care au impresia ca Loganul este masina sport.

+Quote Post
Vizitator_major_ballsack.
mesaj Apr 14 2009, 03:24 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (gogu pintenoug @ Apr 13 2009, 03:47 PM) *

Nu stiu daca are sau nu, daca intelegi limba romana am scris asta in clar. Oricum, e socant ca un Mercedes C 200 in stare excelenta (cel putin cat era vizibil din afara), costa mai putin decat un Logan nou. Nu stiu daca ai avut prilejul sa conduci un C din 2000, dar sunt masini adevarate. Sa vrei sa dai mai mult pe un Logan e absolut bizar.

Tot in clar am scris si faptul ca poti sa gasesti o gramada de masini foarte bune, mult sub pretul unui Logan, si care nu sunt scumpe la intretinere, daca asta e problema.

Uite aici: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/miniSear...ng=&lang=en

Astea sunt numai Focus-uri dupa 2005, doar la dealer, pana-n 80k km, intre 7-8000 euro. Sute de oferte. E un pret rezonabil, nu e chiar ieftin (gasesti si mult mai ieftin), dar la un pret mai marisor sunt sanse bune ca masinile sa fie foarte ok. Daca te apuci si contactezi cativa dealeri, vei gasi cu usurinta masini care au si istoric documentat de revizii, pe care o poti folosi ca sa verifici daca acei km sunt dubiosi sau nu.

Speculatiile cu cati km conduce cineva pe an sunt doar speculatii. Unii conduc 20k pe an, unii 10, unii 50k. N-ai de unde sa stii ce-a facut neamtul. Starea masinii si modul in care se conduce, certificatele TUV, numarul de fosti proprietari, corelatia cu varsta si cu istoricul de revizii sunt cele mai bune indicatoare.

Eu nu inteleg cum pot unii sa cheltuie sume atat de mari pe un Logan. Daca-r fi macar ieftin! Dar chiar nu suport masinile care scartaie, se flexeaze si vibreaza continuu in interior, pe care le misca o rafala de vant mai puternica (sau un TIR din sensul opus), pentru care orice depasire e o aventura.

Apoi cand ma uit la interiorul ala oribil, nici daca mi-l dai gratis nu ma dau cu el, viata e prea scurta.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Apr 14 2009, 03:33 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Jonu @ Apr 14 2009, 02:48 PM) *
- vw bora GT Sport (app 190 cp din 150 stock + chip + evacuare schimbata)
- motor 1.8 turbo, jante 17, clima, etc
Si cu ambreiajul cum stai? Daca e ala stock mai pregateste-te de un kit, ca nu stii cand pica smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Arici.
mesaj Apr 15 2009, 06:57 AM
Mesaj #26

Guests

Acum a crescut euro si 6400 euro inseamna aprox 26000 lei. Multi bani.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Apr 15 2009, 10:46 AM
Mesaj #27

Guests

Daca ai buget de 2500 RON lunar si alegi sa platesti 800 RON pe credit de masina (adica 1 treime) cred ca problemele tale sint in alta parte (poate e mai bine sa bagi banii respectivi in pensie, educatia copilului sau alte investitii pe termen lung, decat intr-un obiect care isi pierde 50% din valoare in max 2 ani).

Pentru cat ai nevoie de masina (iesiri din oras si concedii), daca faci un calcul iesi mai ieftin daca o inchiriezi:
20 zile concediu/an x 15Euro/zi = 300 Euro ~ 1200 RON/an
2 iesiri de 2 zile pe luna x 15Euro/zi = 4 x 52 x 15 = 3000 Euro ~ 12000 RON/an

13200 RON/an /12 luni = 1100 RON /luna daca iesi 2 zile la fiecare 2 saptamani.

15 Euro/zi e pret de lista ptr Logan, daca il iei pe termen mai lung, sau esti client fidel, pretul cade spre 10 (adica ajungi undeva sub 800/luna).

Ce alegi?

+Quote Post
Vizitator_Caron.
mesaj Apr 15 2009, 11:16 AM
Mesaj #28

Guests

Subscriu, la 2500RON / luna (buget de familie), noua sau veche masina nu e o idee buna.

Cat despre restul, sunt in masura sa compar un Peugeot 307 1.6 16v (70K km) cu Loganul, iar primul castiga detasat.
Senzatia in Logan a fost de inghesuiala, intuneric si instabilitate. Chiar mi-era frica sa trag de ea un curbe.

Fie si veche, o masina dintr-o clasa superioara va fi mai buna. Acum depinde cat esti de dispus sa bagi bani sa o mentii buna, fiind sh posibil sa crape ... posibil sa mearga fara nici o problema.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Apr 15 2009, 11:43 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Marius @ Apr 15 2009, 10:46 AM) *
Daca ai buget de 2500 RON lunar si alegi sa platesti 800 RON pe credit de masina (adica 1 treime) cred ca problemele tale sint in alta parte (poate e mai bine sa bagi banii respectivi in pensie, educatia copilului sau alte investitii pe termen lung, decat intr-un obiect care isi pierde 50% din valoare in max 2 ani).

Pentru cat ai nevoie de masina (iesiri din oras si concedii), daca faci un calcul iesi mai ieftin daca o inchiriezi:
20 zile concediu/an x 15Euro/zi = 300 Euro ~ 1200 RON/an
2 iesiri de 2 zile pe luna x 15Euro/zi = 4 x 52 x 15 = 3000 Euro ~ 12000 RON/an

13200 RON/an /12 luni = 1100 RON /luna daca iesi 2 zile la fiecare 2 saptamani.

15 Euro/zi e pret de lista ptr Logan, daca il iei pe termen mai lung, sau esti client fidel, pretul cade spre 10 (adica ajungi undeva sub 800/luna).

Ai dreptate pana la un punct doar. Masina o folosesti si in situatii neprevazute nu doar in concedii iar daca te gandesti ca pe un Logan dai 5900 de euro si-l poti folosi lejer 10 ani vezi ca nu mai inseamna asa mult.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Apr 15 2009, 11:47 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Caron @ Apr 15 2009, 11:16 AM) *
Subscriu, la 2500RON / luna (buget de familie), noua sau veche masina nu e o idee buna.

Cat despre restul, sunt in masura sa compar un Peugeot 307 1.6 16v (70K km) cu Loganul, iar primul castiga detasat.
Senzatia in Logan a fost de inghesuiala, intuneric si instabilitate. Chiar mi-era frica sa trag de ea un curbe.

Fie si veche, o masina dintr-o clasa superioara va fi mai buna. Acum depinde cat esti de dispus sa bagi bani sa o mentii buna, fiind sh posibil sa crape ... posibil sa mearga fara nici o problema.

Am mers si eu cu Peugeot (107, Partner, 206 si 406). E o masina a carei intretinere e foarte scumpa. Imi amintesc ca pentru un Partner am dat 15 milioane pentru o bascula si o garnitura de la baia de ulei in service la Eurial Otopeni in conditiile in care masina avea 15.000 de km.

Exceptand 406 2 litri HDi care m-a impresionat la altceva nu m-as baga.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th November 2019 - 02:45 AM