IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Voi ati accepta mansardarea blocului in care locuiti?
Vizitator_Matei.
mesaj Jul 15 2008, 06:45 AM
Mesaj #1

Guests

La mine in bloc au aparut niste anunturi cu privire la posibilitatea de a intra in programul de mansardare. Asta inseamna ca peste cele 4 etaje existente s-ar mai construi practc, inca unul. Ei bine, am constatat cu stupoare, ca majoritatea vecinilor mei e de acord cu aceasta initiativa cretina. Ca ne zugraveste gratuit scara, ca ne pun termopane la intrare, ca vor schimba instalatiile de apa si caldura pe toate coloanele etc. Doar eu si vecinii de la ultimul etaj (EVIDENT) suntem impotriva. Sunt eu absurd? Voi ati acepta asa ceva in blocul vostru?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_IOAN.
mesaj Jul 15 2008, 07:25 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Matei @ Jul 15 2008, 06:45 AM) *
La mine in bloc au aparut niste anunturi cu privire la posibilitatea de a intra in programul de mansardare. Asta inseamna ca peste cele 4 etaje existente s-ar mai construi practc, inca unul. Ei bine, am constatat cu stupoare, ca majoritatea vecinilor mei e de acord cu aceasta initiativa cretina. Ca ne zugraveste gratuit scara, ca ne pun termopane la intrare, ca vor schimba instalatiile de apa si caldura pe toate coloanele etc. Doar eu si vecinii de la ultimul etaj (EVIDENT) suntem impotriva. Sunt eu absurd? Voi ati acepta asa ceva in blocul vostru?

Nici vorba sa accept; blocul a fost proiectat P+4, iar acum vin niste ... (care nu vor locui in blocul mansardat) si profita de prostia unor oameni cu mintea "odihnita" pt a da un tun; le trebuie usa termopan la intrare pt ca se rupe imediat?

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 07:44 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (IOAN @ Jul 15 2008, 07:25 AM) *
Nici vorba sa accept; blocul a fost proiectat P+4...

Hahahaha...Deci va rog eu mult, nu va mai dati cu parerea asupra proiectarii daca nu sunteti in domeniu.

Inainte de inceperea lucrarilor se obtine un Certific at de Urbanism de catre firma constructoare. C.U. care cere o expertizare a blocului inainte de inceperea obtinerea Autorizatiei de Construire care e necesara pentru inceperea lucrarilor. In general, in urma expertizei rezulta urmatorul lucru adevarat: greutatea care va scoate de pe acoperis este echivalenta cu greutatea care se va adauga plus un supliment de aproximativ 5% de greutate totala, supliment acoperit de proiectul initial. Surpriza!

Nici un bloc n-o sa sufere [suplimentar] de pe urma adaugarii unei mansarde in cazul unui cutremur.

Problemele sunt altele: modul de prindere a elementelor de acoperis ale mansardei, calitatea lucrarilor si rapiditatea lor si nu in ultimul rand, grija cu care se lucreaza.

Avantajele constau in cele negociate cu constructorul. Eu, ca locatar, as cere o reabilitare termica completa a blocului si, inainte de a-mi da acceptul as vizita alte mansarde facute de acel constructor si as avea o mica discutie cu unu/doi locatari mai dezghetati din mansardele respective.

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Jul 15 2008, 09:05 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (IOAN @ Jul 15 2008, 08:43 AM) *
Punct ochit ! Am lovit un "nenorocit" care se ataca pt ca am dreptate !!!!!!!!!!
Se observa.....

"Opiniile" dumitale imi insulta inteligenta. Doar pentru ca dumneata nu te-ai gandit la o asemenea solutie pentru problema locativa din bucuresti, nu inseamna ca cei care au analizat-o si au implementat-o (deja! si cu succes) sunt mai prejos, niste "nenorociti" cum i-ai numit. Si nu numai pe mine ma insulta ci si pe toti cei care au imbratisat acest tip de constructie, intr-o proportie uluitoare in Ardeal, par example. Cand ai fost ultima oara in Sibiu, capitala culturala europeana a anului 2007, Ioan?

+Quote Post
Vizitator_polisoreanu mircea.
mesaj Jul 15 2008, 09:30 AM
Mesaj #5

Guests

Eu nu prea inteleg, poate ca nu lucrez in domeniu, cum se poate sa fie echivalenta mansarda in greutate cu ceea ce se ridica de pe bloc. Altfel spus:
1. mansarda cuprinde doua etaje (nivele) deci o dala in plus(probabil de lemn), o "gramada" de pereti interiori(probabil din rigips - care este destul de greu), gresie, faianta, mobilier, scara interioara, ferestere, usi, accesorii diverse etc
2. terasa cuprinde: cateva straturi de "carton cu smoala" nisip si pietris. Mai sunt unele blocuri care au acoperis de lemn, deci mai usor.
Eu nu am mai fost de mult la sibiu, dar am trecut des pe langa Comuna Pantelimon unde mansardarea unui bloc a durat mai bine de un an.
In plus imi imaginez momentul in care se va gauri dala de la ultimul etaj, banuiesc cam 2-3 m2
Eu sunt instalator si lucrez pt capitalistii de departe si cand cer o gaura intr-un perete sa trec cateva tevi astept si o saptamana sa fie calculata de structuristi, ma indoiesc ca se intampla acelasi lucru si aici.
Parerea mea este ca cei de la ultimul etaj ar trebui sa fie cei mai fericiti, scapa de toate problemele cu terasa
Da poate eu nu ma pricep.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jul 15 2008, 09:33 AM
Mesaj #6

Guests

In general , constructorii care propun mansardarea se bazeaza pe un presedinte sau administratot corupt , mituit si pe faptul ca in bloc exista multi proprietari saraci si zgarciti , multi altii indiferenti , care nu se implica si foarte putini cei care analizeaza lucrurile asa cum trebuie.

De multe ori avantajele pe care le propun cei cu mansardarea sunt minore ( gen zugravit casa scarii si termopan la intrare) , fata de dezavantaje care sunt destul de mari : suprapopularea blocului ,transformarea lui dintr-un bloc linistit , de 4 etaje intr-unul aglomerat , de 8 -10. Ca sa nu mai zic de riscul de a se prabusi la cutremur. Majoritatea oamenilor sunt imaturi , inconstienti , nu vad toate problemele acestea cand isi dau acordul.Este stiut cum au fost pacaliti oamenii si in blocurile pe care s-au montat antenele de telefonie mobila , foarte daunatoare sanatatii.

Eu unul m-as opune daca ar fi sa incerce asa ceva la mine in bloc . Iar daca n-ar fi destui care sa ma sustina , poate ca as schimba tactica , as incerca sa intru in comitetul asociatiei si sa particip la negocieri. As cauta puncte slabe in oferta ( si banuiesc ca sunt destule) as cauta alti constructori cu oferte mai bune , etc , as incerca sa aman cat mai mult proiectul .In final , daca tot ar trebui sa se faca , as negocia conditii cat mai avantajoase , de genul centrala termica de bloc ( ca sa scapam de RADET) , zugravirea fatadei ( care e mult mai scumpa decat a casei scarii) .

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 09:33 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (IOAN @ Jul 15 2008, 08:43 AM) *
Punct ochit ! Am lovit un "nenorocit" care se ataca pt ca am dreptate !!!!!!!!!!
Se observa imediat ca este vorba de un semianalfabet, care filozofeaza pe langa subiect; probabil un milog inconstient care vrea sa obtina ceva moca fara sa ia in calcul eventuale riscuri; si apoi vorbeste exact asa cum spune: ca in vremea comunista , crezand ca doar el are dreptul la opinie si ca detine advevarul absolut doar pt ca a auzit despre certificat de urbanism si despre autorizatie de construire; atat poate atat face
Eu am exprimat o simpla opinie fara sa incerc sa o impun cuiva.

smile.gif Nu ma "atac". Daca aveai dreptate mai Ionica nu incercam sa te contrazic si n-as fi raspuns cu argumente bine intemeiate pe care oricum nu le-ai citit. Tu preferi sa ma cataloghezi drept "nenorocit", "semianalfabet" si "milog inconstient" si sa te agati umil de "simpla opinie" exprimata. Care opinie e apa de ploaie fara absolut nici un fundament si asta nu o spun eu ci expertii in constructii din toata tara, MLPAT, ICSIC, INCERC si alte autoritati nationale care au permis mansardarea blocurilor P+4 si au avizat si un normativ in acest sens.

Dar deh, vorbeste si Ion ca doar si Ion e om.

+Quote Post
Vizitator_IOAN.
mesaj Jul 15 2008, 10:11 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Andrei @ Jul 15 2008, 09:33 AM) *
In general , constructorii care propun mansardarea se bazeaza pe un presedinte sau administratot corupt , mituit si pe faptul ca in bloc exista multi proprietari saraci si zgarciti , multi altii indiferenti , care nu se implica si foarte putini cei care analizeaza lucrurile asa cum trebuie.

De multe ori avantajele pe care le propun cei cu mansardarea sunt minore ( gen zugravit casa scarii si termopan la intrare) , fata de dezavantaje care sunt destul de mari : suprapopularea blocului ,transformarea lui dintr-un bloc linistit , de 4 etaje intr-unul aglomerat , de 8 -10. Ca sa nu mai zic de riscul de a se prabusi la cutremur. Majoritatea oamenilor sunt imaturi , inconstienti , nu vad toate problemele acestea cand isi dau acordul.Este stiut cum au fost pacaliti oamenii si in blocurile pe care s-au montat antenele de telefonie mobila , foarte daunatoare sanatatii.

Eu unul m-as opune daca ar fi sa incerce asa ceva la mine in bloc . Iar daca n-ar fi destui care sa ma sustina , poate ca as schimba tactica , as incerca sa intru in comitetul asociatiei si sa particip la negocieri. As cauta puncte slabe in oferta ( si banuiesc ca sunt destule) as cauta alti constructori cu oferte mai bune , etc , as incerca sa aman cat mai mult proiectul .In final , daca tot ar trebui sa se faca , as negocia conditii cat mai avantajoase , de genul centrala termica de bloc ( ca sa scapam de RADET) , zugravirea fatadei ( care e mult mai scumpa decat a casei scarii) .

Corect D-le Andrei!
Ma bucur sa vad ca suntem mai multi care gandim corect si care suntem cu picioarele pe pamant; se vede ca dvs sunteti obiectiv si neimplicat; acest lucru va deranja ratatii, nulitatile , care va vor cataloga si pe dvs ca sunteti asa cum sunt ei;
In ce-i priveste, asa cum intotdeauna cel intelept cedeaza, asa si eu am cedat sa mai incerc sa fac om din cineva care nu pricepe nimic .........
Va doresc o zi frumoasa !

+Quote Post
Vizitator_K.
mesaj Jul 15 2008, 10:21 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Andrei @ Jul 15 2008, 09:33 AM) *

Stiti ce nu inteleg eu? Cum se transforma blocul de 4 etaje in bloc de 8-10? ohmy.gif
Ce mansarda e formata din 6 nivele? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 10:35 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (polisoreanu mircea @ Jul 15 2008, 09:30 AM) *
Eu nu prea inteleg, poate ca nu lucrez in domeniu, cum se poate sa fie echivalenta mansarda in greutate cu ceea ce se ridica de pe bloc. Altfel spus:
1. mansarda cuprinde doua etaje (nivele) deci o dala in plus(probabil de lemn), o "gramada" de pereti interiori(probabil din rigips - care este destul de greu), gresie, faianta, mobilier, scara interioara, ferestere, usi, accesorii diverse etc
2. terasa cuprinde: cateva straturi de "carton cu smoala" nisip si pietris. Mai sunt unele blocuri care au acoperis de lemn, deci mai usor.
Eu nu am mai fost de mult la sibiu, dar am trecut des pe langa Comuna Pantelimon unde mansardarea unui bloc a durat mai bine de un an.
In plus imi imaginez momentul in care se va gauri dala de la ultimul etaj, banuiesc cam 2-3 m2
Eu sunt instalator si lucrez pt capitalistii de departe si cand cer o gaura intr-un perete sa trec cateva tevi astept si o saptamana sa fie calculata de structuristi, ma indoiesc ca se intampla acelasi lucru si aici.
Parerea mea este ca cei de la ultimul etaj ar trebui sa fie cei mai fericiti, scapa de toate problemele cu terasa
Da poate eu nu ma pricep.

Nah ca scrisesem un raspuns lung dar l-am pierdut. Tre s-o iau de la capat.

Datorita faptului ca nu am langa mine o expertiza a unui bloc P+4 tip am sa incerc sa fac o evaluare in mare asupra incarcarilor la care este supus un asemenea bloc considerat in zona de campie Muntenia-Moldova.

ce se ia:
- termoizolatie 180 kg/m2
- beton de panta ~15-5 cm 240kg/m2
- strat de zgura ~50 cm 350 kg/m2
- atic din beton
- zapada ~200kg/m2

ce se adauga:
- lemn: astereala, capriori, cosoroabe, popi ~40 kg/m2
- invelitoare: tabla zincata/Lindab nu tigla ~6kg/m2
- incarcari utile: mobila, aparatura, locuitori, etc ~200 kg/m2
- faianta, gresie, pereti despartitori cu mortar, var, tablouri si posterele copilului ~80kg/m2
- zapada intre 200 si mai putin depinzand de panta acoperisului
- parchet cu termoizolatie si diverse instalatii aflate sub acesta

Daca faceti un calcul simplu o sa observati cum incarcarile adaugate si cele existente sunt aproximativ egale. Diferenta dintre ele, desi poate parea mare, este minora raportata la masa intregului bloc.

Concluzia e urmatoarea: raportul de greutate la bloc in cazul unui seism sau asupra terenului de fundare este nesemnificativ.

In ce priveste racordarea la instalatii, aceasta se va face prin gaurile deja existente in planseul de peste ultimul nivel sau se vor practica gauri. Dar aici d-le Polisoreanu e treaba dumneavoastra sa le apreciati dimensiunile si e treaba mea sa va dau acceptul.

Insa mansardarile au si un punct slab care este ignorat de multi asa-zisi "ingineri" care se apuca sa le faca fara sa aiba o experienta de constructor in spate. Deasemenea acest punct este ignorat despre beneficiari care nici nu sunt informati (uneori voit) asupra acestui lucru. Punctul slab o reprezinta ancorarea mansardei de structura vechiului bloc. Aceasta se face folosindu-se ancore Hilti sau buloane. Acestea se introduc in gauri practicate - de preferinta - in grinzile si stalpii, evitandu-se practicarea acestor gauri in plansee (cu alte cuvinte nu se vor da gauri in planseul de peste apartamentele de la ultimul nivel) atat din motive de confort cat si tehnice (transmiterea incarcarilor preluate de acoperis la structura existenta prin cat mai puntine zone de discontinuitate - simplu spus: popul trebuie sa fie deasupra stalpului).

Deasemenea, in cazul unui seism, datorita rigiditatii diferite a mansardei fata de structura blocului, mansarda o sa se miste diferit decat blocul. "Miscarea" mansardei fiind preluata in totalitate de buloane sau ancore Hilti. Ei bine, aici treaba trebuie facuta judicios conform specificatiilor tehnice si ale proiectantului.

O alta mentiune: in Galati nu se permite construirea mansardelor cu doua nivele desi o asemenea constructie a fost considerata ca "fezabila" de catre experti. Si aici vorbesc de oameni cu cel putin 14 ani experienta in domeniul proiectarii.

Concluzia mea este, si aici inchei: Din punct de vedere tehnic, mansarda nu e un pericol pentru siguranta blocului daca este construita conform unui proiect intocmit bine si de catre un constructor serios si constiincios. Din pacate este la latitudinea locatarilor sa gaseasca unul corespunzator, pentru ca statul face foarte putine ca sa-i trieze.

Sper ca cineva sa citeasca ce-am scris aici smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 10:46 AM
Mesaj #11

Guests

Si inca ceva: nu sunt direct interesat in ridicarea mansardelor. Eu lucrez in proiectare si nu am nevoie de proiecte de mansarda ca sa imi castig painea mai ales ca aceste lucrari au o valoare destul de mica in raport cu efortul depus.

Daca am scris pe acest topic a fost doar pentru a oferi niste informatii unor oameni care le pot considera utile atat pentru intelegerea fenomenului cat si poate in eventualitatea unei discutii directe cu un ofertant.

Asadar, daca un constructor vine la dumneavoastra cu o asemenea oferta:
- lasati ideile preconcepute despre constructii si acest subiect
- cereti o copie dupa proiect si mergeti la un inginer constructor de incredere pentru a se uita peste ea;
- intrebati constructorul de eventuale lucrari facute inainte si interesati-va de la cei care locuiesc in ele daca sunt multumiti de calitate;
- [i]si, mai ales, negociati foarte bine avantajele care vi se ofera (reabilitarea termica ar trebui sa fie o prioritate).

Mult succes

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 10:47 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (K @ Jul 15 2008, 10:21 AM) *
Stiti ce nu inteleg eu? Cum se transforma blocul de 4 etaje in bloc de 8-10? ohmy.gif
Ce mansarda e formata din 6 nivele? laugh.gif

smile.gif) Corect! Dupa ce ca nu inteleg despre ce este vorba mai si scriu aiurea! Hai sa va spun domnilor contra mansardelor ca, daca urmariti si alte posturi decat Realitatea si Taraf, si anume Discovery. puteati sa vedeti un documentar despre cum se face mansardarea in marile metropole europene. Care au cam aceleasi probleme ca noi. Si ei sunt dobitoci, necinstiti si mai stiu eu cum??? La ei nu se fac studii de rezistenta? Ar fi cineva atat de nebun incat sa construiasca asa ceva daca ar risca ceva? Dar bine-nteles fiecare are dreptul la opinie acum! Iar kestiile cu comunismu' consider ca sunt doar umplutura cand nu stii cum sa dai in cineva si cu iti convin ideiile lui (kiar daca sunt invechite) gata e catalogat drept comunist biggrin.gif!!!

+Quote Post
Vizitator_visitor.
mesaj Jul 15 2008, 10:48 AM
Mesaj #13

Guests

" - strat de zgura ~50 cm 350 kg/m2 "
amice /// gresesti

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 10:51 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Opposite @ Jul 15 2008, 10:46 AM) *
Si inca ceva: nu sunt direct interesat in ridicarea mansardelor. Eu lucrez in proiectare si nu am nevoie de proiecte de mansarda ca sa imi castig painea mai ales ca aceste lucrari au o valoare destul de mica in raport cu efortul depus.

Daca am scris pe acest topic a fost doar pentru a oferi niste informatii unor oameni care le pot considera utile atat pentru intelegerea fenomenului cat si poate in eventualitatea unei discutii directe cu un ofertant.

Asadar, daca un constructor vine la dumneavoastra cu o asemenea oferta:
- lasati ideile preconcepute despre constructii si acest subiect
- cereti o copie dupa proiect si mergeti la un inginer constructor de incredere pentru a se uita peste ea;
- intrebati constructorul de eventuale lucrari facute inainte si interesati-va de la cei care locuiesc in ele daca sunt multumiti de calitate;
- [i]si, mai ales, negociati foarte bine avantajele care vi se ofera (reabilitarea termica ar trebui sa fie o prioritate).

Mult succes

Multumesc frumos! Nu sunt de meserie, nici nu sunt f interesat de acest subiect, dar am invatat cate ceva! In ca o data merci frumos!

+Quote Post
Vizitator_VecinuTau.
mesaj Jul 15 2008, 10:55 AM
Mesaj #15

Guests

Eu locuiesc la etajul 4 dintr-un bloc de 4 etaje... Acum, va rog explicati-mi, ca sunt probabil mai prost... De ce ar trebui eu sa accept si sa indur luni de santier deasupra tavanului meu? Desigur ca pe cel de la parter sau de la etajul 2 il poate durea la basca de pickhamerele de la 4, nu? Cum Dumnezeu sa fiu vreodata de acord cu asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 15 2008, 11:06 AM
Mesaj #16

Guests

Si la mine la bloc au venit niste reprezentanti ai unor constructori, cu o oferta pentru mansardare; tot bloc de 4 etaje - si eu locuind tot la 4. Din ceea ce am inteles eu, se doreste ridicarea unui singur nivel peste cele P+4 existente.

Am vazut exemplele din Ardeal, si nu mi s-a parut o idee atat de nastrusnica, mai ales in cazul in care se realizeaza si reabilitarea blocului (instalatii, reabilitare termica, etc.). Am insa indoieli in legatura cu calitatea lucrarilor (adica sa nu zboare mansarda de pe bloc la primul vanticel), cu structurile de rezistenta, durata lucrarilor, etc.
Daca este cineva pe forum mai bine informat in legatura cu aspectele astea practice... astept cu mare interes niste raspunsuri.

Pana la urma, daca este o chestie reciproc avantajoasa si avizata pozitiv de primarie, nu vad care ar fi problema... am vazut chestii cu adevarat "hidoase" si de o nesimtire crasa care s-ar incadra mai bine la categoria "tunuri" - i.e. ridicarea unui bloc P+10 in GRADINA unui alt bloc, P+8, la cativa metri diferenta, fara sa conteze protestul locatarilor; deci s-au vazut si magarii mai mari... sa fim seriosi.

In plus, ma gandesc ca daca pretul mansardei va fi acceptabil, ar fi o idee sa imi maresc spatiul locativ tongue.gifbiggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 11:10 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (visitor @ Jul 15 2008, 10:48 AM) *
" - strat de zgura ~50 cm 350 kg/m2 "
amice /// gresesti

La ce te referi? La greutate? STAST 10101/0-78 spune ca nu gresesc. Zgura e folosita pentru termoizolatie.

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj Jul 15 2008, 11:34 AM
Mesaj #18

Guests

Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc P+3.
Nu sint inginer constructor deci nu ma pot pronunta asupra riscurilor mansardarii blocului. Este posibil sa obtin un spor de confort termic avind inca 1-2 etaje deasupra mea dar nu sint convins ca zgomotul si deranjul suportat pe perioada lucrarilor ar fi contrabalansate de economiile ulterioare la termoficare/aer conditionat.
Ceea ce nu inteleg insa este cum poate fi un locatar (proprietar!) fortat sa accepte mansardarea blocului impotriva vointei sale. Altfel spus, poate imi explica cineva cu studii juridice urmatoarele:
1. Sint proprietar al apartamentului in care locuiesc si proprietar asupra unei cote indivize (parca asa se numeste) din partile comune, proportionala cu suprafata apartementului raportata la suprafata totala a apartamentelor din bloc. Concret, aceasta se traduce prin faptul ca un procent (sa spunem 8%) din suprafata terasei imi apartine. Desigur, nu-mi pot alege o "parcela" de 8% din terasa si s-o ingradesc dar nimeni nu poate vinde terasa fara aprobarea mea, iar pretul pentru cei 8% ii stabilesc eu. Mai mult, daca locatarii mansardei vor fi proprietari aceasta atrage dupa sine o redistribuire a cotelor de proprietate asupra spatiilor comune deci, din nou, este necesar ca proprietarii actuali sa fie despagubiti.
2. Pot oricind refuza accesul lucratorilor in apartamentul meu (presupunind ca acesta ar fi necesar pentru racordarea mansardei la utilitati) si evident pot refuza orice lucrare efectuata pe proprietatea mea (la mine in casa). Din cite stiu, accesul in apartament se poate obtine fara acordul proprietarului doar in cazuri de forta majora cum ar fi incendiu declansat in apartamentul respectiv si care ameninta restul cladirii sau o scurgere de apa care afecteaza vecinii (in cazul in care sint plecat in concediu si nu am avut grija sa las asociatiei de proprietari coordonatele unei persoane de contact). In rest, doamnelor si domnilor, se intra doar cu acordul meu sau cu mandat de la procuratura.
Astept raspunsuri competente, daca este posibil.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 15 2008, 12:02 PM
Mesaj #19

Guests

VAS INTREBA LA CEI CARE LOCUIESC LA BLOCURILE VECHI:

CREDETI CA CONSTRUCTIA IN SINE O SA TINA CITEVA ANI..?

SA FACUIT VREO DATA UN STUDIU TECNIC ?

CRED CA ACESTE BLOCURILE NUMAI AU MULT DE STAT ..PE CURAN EI SE VOR PRABUSI

+Quote Post
Vizitator_Ionut.
mesaj Jul 15 2008, 12:09 PM
Mesaj #20

Guests

Opposite a explicat foarte corect si cu mult bun simt.
Oameni buni - nu va mai luati de cei care pot da o expertiza tehnica - atata vreme cat nu puteti face la fel, atata vreme cat nu puteti sustine vorbele cu date tehnice concrete. Romanul crede ca se pricepe la toate. Ar trebui sa ne iasa din cap asemenea tampenii. Sustin in totalitate ce a scris Opposite - si spun asta in cunostinta de cauza - si eu sunt inginer constructor.
De cealalta parte a baricadei - nimeni nu te poate obliga, ca proprietar al unui apartament in bloc, sa accepti o astfel de modificare. Din cate stiu eu - asociatia de locatari nu functioneaza pe principiul "50% + 1". Ori sunt toti de acord - ori nu. Au fost si cazuri in care s-a dorit izolarea termica a blocului / refacerea fatadei - si cei care n-au fost de acord - au fost "ocoliti" - adica fatada lor a ramas la fel. Rezultatul este urat - dar nu poti obliga pe nimeni sa fie de acord. In apartamentul lui - e "oarecum" stapan. Spun "oarecum" pentru ca legea inca are lacune la acest capitol - unde se termina dreptul proprietarului si unde incepe dreptul comun.
Eu ca principiu sunt total de acord cu mansardarea, pentru ca:
- locatarii blocului nu platesc nimic, dar primesc in schimb renovare interioara si (asta in fct. de constructor) exterioara a blocului (e de preferat chiar sa platesti un pic - numai sa faca si renovarea exterioara - izolatie, fatada, etc).
- avand in vedere terasele EXECRABILE ale multor blocuri existente la ora actuala - mansardarea va fi o fericire pentru cei de la ultimele etaje (in general - mansardarea se face pt. blocurile pana in P+4); ganditi-va - de cate ori s-a refacut terasa blocului vostru in ultimii 10 ani? si de cate ori se plang mereu cei de la ultimele etaje de scurgeri, infiltratii, etc? Chiar daca ati fost norocosi si n-ati patit asta - sigur ati auzit de multi care au fost mai putin norocosi. Numai eu cunosc cel putin 10 astfel de cazuri. Rezolvarea o data pentru totdeauna a acestei probleme i-ar ferici pe multi (si se rezolva - nu sunt doar vorbe goale; e vorba de modifcarea completa a acoperisului - nu va mai fi un acoperis plat, in care membranele nu sunt imbinate cum trebuie, se rup/crapa dupa un timp, etc.)
- si ultimul - dar nu cel din urma - cate blocuri mansardate ati vazut si vi s-au parut urate? Nu vi se pare ca e o schimbare fata de cenusiul inform al tuturor celorlalte blocuri, fata de asemanarea idioata a unui bloc cu celalalt - ca nu poti sa-ti dai seama unde stai - daca nu vezi placuta de la intrare? Eu am vazut astfel de blocuri - mansardate si cu fatada refacuta - care arata absolut superb! Nici nu zici ca e un bloc comunist. N-ati vrea si voi sa locuiti intr-un bloc care.... "arata bine"? Si chiar arata - nu ca blocurile lui Vanghelie. E o placere sa te uiti. S-ar transforma si orasele noastre incet, incet - ar deveni mai colorate, mai vii. Ar disparea cenusiul asta nenorocit. Ati vazut blocuri prin alte capitale de tari cum arata? Chiar si in tarile foste comuniste - incep sa se vada diferentele, incepe sa dispara cenusiul uniform, incep sa arate cu adevarat a cartiere de locuinte.
E adevarat ca exista deranjul facut de constructori. Fara asta nu se poate. E iarasi foarte adevarat ca trebuie sa fie o firma de constructii de incredere, trebuie vazut ce-au mai construit, etc. Insa parerea mea e ca avantajele depasesc dezavantajele.
Ca o concluzie - nimeni nu te poate obliga sa fii de acord cu asa ceva. Totul tine de judecata fiecaruia. Dar oameni buni, incercati sa judecati inainte de a lua o decizie, sa intrebati in stanga si in dreapta - pe oameni obisnuiti si pe oameni cu cunostinte in domeniu, pe cei care locuiesc in asemenea mansarde si pe vecinii lor. Nu il luati pe "NU" in brate de la inceput. Macar interesati-va.

+Quote Post
Vizitator_Nelu.
mesaj Jul 15 2008, 12:14 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (VecinuTau @ Jul 15 2008, 10:55 AM) *
Eu locuiesc la etajul 4 dintr-un bloc de 4 etaje... Acum, va rog explicati-mi, ca sunt probabil mai prost... De ce ar trebui eu sa accept si sa indur luni de santier deasupra tavanului meu? Desigur ca pe cel de la parter sau de la etajul 2 il poate durea la basca de pickhamerele de la 4, nu? Cum Dumnezeu sa fiu vreodata de acord cu asa ceva?

Tocmai pentru ca locuiesti la ultimul etaj ar trebui sa fi cel mai interesat. Nu mai exista riscul ca sa-ti curga apa in cap in caz de ploaie daca hidroizolatia blocului se strica si nimeni, in special cei de la etajele inferioare ,nu se vor grabi sa comande reparatia, ca nu ploua la ei... Apoi, daca locuiesti la ultimul etaj (ceea ce ma face sa ma indoiesc pentru ca ai stii aceste avataruri) iarna este foarte frig iar vara este foarte cald, lucru care nu ar mai fi valabil daca ai avea deasupra inca un etaj. In fine, daca intreg blocul ar fi termoizolat prin acceptul de a mansarda blocul, si ultumul etaj ca si cele de dedesubt ar fi mai calduriase iarna nsi mai racoroase vara, ceea ce ar insemna niste economi si o atmosfera mai tolerabila. Dupa opinia mea, aceasta intrebare ar fi mai indreptatita pentru cei de dedesubt, care daca nu vor fi termoizolati chiar ca nu au dec ce sa sporte tot calvarul suipraetajarii.

+Quote Post
Vizitator_dmm.
mesaj Jul 15 2008, 12:22 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (iosiP @ Jul 15 2008, 11:34 AM) *
Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc P+3....

Pai tocmai, nu te poate impiedica nimeni sa te opui. Pentru constructia mansardei e nevoie de acordul a 50% din proprietari si de acordul TUTUROR proprietarilor de la ultimul etaj. Unul singur se poate opune cu succes si constructia nu se mai face.

+Quote Post
Vizitator_Filth.
mesaj Jul 15 2008, 12:27 PM
Mesaj #23

Guests

Uite ca am eu un argument impotriva foarte foarte bun. Unde draci isi vor parca masinile aia de la Mansarda? Ca deja ne incaieram in fiecare saptamana, astea 4 etaje, pe trotuarul din fata blocului (ca locuri de parcare ioc). Ne face cineva si parcare supraetajata?

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 12:41 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (dmm @ Jul 15 2008, 12:22 PM) *
Pai tocmai, nu te poate impiedica nimeni sa te opui. Pentru constructia mansardei e nevoie de acordul a 50% din proprietari si de acordul TUTUROR proprietarilor de la ultimul etaj. Unul singur se poate opune cu succes si constructia nu se mai face.

Cred ca te inseli. Cum spunea cineva mai devreme terasa este parte comuna indiviza si apartine tuturor proprietarilor. Daca unul se opune nu se face lucrarea!Nu exista 50% + nu stiu ce! Iar ideea are avantaje si dezavantaje si pentru ultimul nivel si pentru celelalte nivele. Important e, cum a mai zis cineva, sa nu il iei pe "nu" in brate si intai sa te interesezi despre ce e vorba. Eventual sa vezi cu ochii proprietate personala biggrin.gif. Sa nu vorbesti in necunostinta de cauza, cum de altfel au demonstrat mai mult de 20% din cei care au postat aici. Inclusiv initiatorul topicului:D. Pana la urma tine de optiunea fiecarui proprietar si de judecata lui dreapta sau nu! Este unul din drepturile democratiei, domnule revoltat Ioan! smile.gif)))))))

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 12:44 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Filth @ Jul 15 2008, 12:27 PM) *
Uite ca am eu un argument impotriva foarte foarte bun. Unde draci isi vor parca masinile aia de la Mansarda? Ca deja ne incaieram in fiecare saptamana, astea 4 etaje, pe trotuarul din fata blocului (ca locuri de parcare ioc). Ne face cineva si parcare supraetajata?

Si un pic de masaj la spate, si vant cu frunza cand e foarte cald!!!!!!!! Rad eu, dar ai spus aici inca unul din dezavantajele pe care trebuie sa le iei in calcul cand vrei sa calculezi daca renteaza sau nu.....

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj Jul 15 2008, 01:40 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (hahaha @ Jul 15 2008, 12:44 PM) *
Rad eu, dar ai spus aici inca unul din dezavantajele pe care trebuie sa le iei in calcul cand vrei sa calculezi daca renteaza sau nu.....
Da-mi voie sa-ti raspund eu:

1. Deranjul cauzat de lucrari. Cred ca cel care a scris ca acelasi deranj il suporta si locatarii de la etajele inferioare s-a cam "grabit" - blocul nostru nu are gauri de acces la utilitati in terasa deci ar urma sa fie date prin beton armat si sa patrunda (inclusiv) in apartamentul meu.

2. In prezent accesul la terasa se face printr-un chepeng de ~100x80cm. Presupun ca noii locatari nu vor intra/iesi pe acolo deci ar urma o "superba" decupare a terasei pentru a asigura un acces civilizat.

3. Pierderea avantajului curent dat de locuinta la ultimul nivel (de altfel si unul din motivele pentru care am ales acest nivel desi eram constient de inconvenientele privind termoizolatia si eventualele deficiente ale hidroizolatiei), anume faptul ca nu-mi bubuie nimeni in cap. Nu copii care tropaie, nu "batuta din Oas" la 4:00 AM, nu cratiti scapate pe gresie - pe scurt, liniste (de vecinii de palier si cei de la etajul inferior am avut grija sa ma despart acustic printr-o fonoizolatie corespunzatoare).

Iar in ceea ce priveste expertiza tehnica (m-am abtinut de la ghilimele din respect pentru adevaratii profesionisti in domeniu): nu cred ca exista cineva cu un IQ numeric superior valorii unghiului drept care sa nu fie constient ca in tara noastra (din nefericire locuita) "plicul potrivit la omul potrivit" permite pina si obtinerea unui certificat de sanatate pentru mumia lui Tutankhamon.

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 02:17 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (iosiP @ Jul 15 2008, 01:40 PM) *

1. Deranjul cauzat de lucrari. Cred ca cel care a scris ca acelasi deranj il suporta si locatarii de la etajele inferioare s-a cam "grabit" - blocul nostru nu are gauri de acces la utilitati in terasa deci ar urma sa fie date prin beton armat si sa patrunda (inclusiv) in apartamentul meu.

2. In prezent accesul la terasa se face printr-un chepeng de ~100x80cm. Presupun ca noii locatari nu vor intra/iesi pe acolo deci ar urma o "superba" decupare a terasei pentru a asigura un acces civilizat.

3. Pierderea avantajului curent dat de locuinta la ultimul nivel (de altfel si unul din motivele pentru care am ales acest nivel desi eram constient de inconvenientele privind termoizolatia si eventualele deficiente ale hidroizolatiei), anume faptul ca nu-mi bubuie nimeni in cap. Nu copii care tropaie, nu "batuta din Oas" la 4:00 AM, nu cratiti scapate pe gresie - pe scurt, liniste (de vecinii de palier si cei de la etajul inferior am avut grija sa ma despart acustic printr-o fonoizolatie corespunzatoare).

Iar in ceea ce priveste expertiza tehnica (m-am abtinut de la ghilimele din respect pentru adevaratii profesionisti in domeniu): nu cred ca exista cineva cu un IQ numeric superior valorii unghiului drept care sa nu fie constient ca in tara noastra (din nefericire locuita) "plicul potrivit la omul potrivit" permite pina si obtinerea unui certificat de sanatate pentru mumia lui Tutankhamon.

Mda, cam ai dreptate cu plicul. Dar nu e universal valabil!.
Locuiesc la ultimul etaj si eu si tot cam din aceleasi considerente, plus inca unul, am fost inundat de vreo 7-8 ori cand locuiam la un etaj inferior.
Dar asa cum am precizat mai sus, nu imi plac oamenii care scriu fara sa gandeasca si fara sa analizeze inainte o problema, care pleaca de la o idee preconceputa si o tin langa pe a lor. In cazul in care mi s-ar propune asa ceva as sta si as gandi indelung problema, tentat fiind in acest moment sa refuz asa ceva. Da, ai citit corect, in momentul de fata sunt contra, in aceeasi barca cu tine. Dar ESTE optiunea fiecaruia in parte daca vrea sau nu asa ceva, si ca sa ia o decizie in cunostinta de cauza, trebuie sa fie informat. Important este sa fim deschisi la ceea ce e nou si nu sa condamnam din prima o idee care in Europa a prins destul de bine. Imi pare rau ca lucrurile bune din afara prind atat de greu la noi, iar ceea ce e "de rau" prinde imediat biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_hahaha.
mesaj Jul 15 2008, 02:27 PM
Mesaj #28

Guests

Si ca sa justific fata de tine toate comentariile mele de pana acum (nu ca ar trebui sa fac kestia asta dar mi-a placut kestia cu IQ-ul si unghiul drept) iti dau mai jos un citat de la initiatorul topicului:

De ce ar fi cretina initiativa? Plus inca cateva comentarii ale aceluiasi domn care nu accepta faptul ca cineva poate sa aiba o alta opinie/viziune/parere/etc asupra "initiativei cretine" despre care vbea 'mnealui cu atata zaduf!!!

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Jul 15 2008, 02:43 PM
Mesaj #29

Guests

Eu unul as accepta un deranj de 6 luni vs 10-25% economie la caldura pentru cat voi sta in bloc.

Si daca tot e sa vorbim de spaga, aceasta nu se da la Expert (pentru ca e persoana fizica) ci la Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) si la Primarie.

ISCul trebuie sa inchida ochii la multe:
1. mansarda se face dupa planurile din P.A.C. si nu dupa planurile D.E. (economie de bani la constructor ca deh, "are meseriasi");
2. ancorarile nu se fac la adancimea care trebuie, cu diametrele care trebuie si dupa specificatiile mentionate;
3. constructorul face economie de materiale wink.gif
4. cofraje proaste cu segregari sau care refuleaza;
5. armari insuficiente;
etc...etc...

Primaria ia spaga la inceput si la sfarsit:
1. la inceput ca sa fie unse bine usile la arhitectul sef si la restul faunei care da cu pixu;
2. ca sa mai treaca si alta data mansarde prin primarie;
2. la sfarsit ca sa se inchida ochii la receptia finala unde sunt: finisaje proaste sau incomplete, a mai aparut un nivel "e pod domnule, nu locuieste nimeni acolo, si-a mutat numa locataru patu...uite-asa"

Al treilea factor sunt restul organelor de la care trebuie sa se ia avize: protectia civila, electrica, mediu, apa-canal, etc.. Acolo tehnica e mixta. Se lucreaza cu: spaga, relatiile, ocolirea/ignorarea si amenintarile. Merg bine impreuna.

De exemplu la Electrica se face cam asa: avem de mutat un fir fiindca e prea aproape de acoperis si legea nu ne da voie. Cineva se duce la Electrica si cere ca firul sa fie mutat. E tinut putin pe la usi si i se spune ca se va trimite o echipa...dupa 2 saptamani imediat ce completeaza o cerere care se inregistreaza la registratura si se stamplieaza de catre "dom director". Intors inapoi la lucrare, se ia un cleste si se taie firul. Se suna la deranjamente si baietii vin si rezolva problema "lu dom inginer" si dom inginer e atent cu ei.

Dar aici vina e impartita: birocratia practic te obliga sa stai la usi si sa dai spaga pentru ca daca nu grabesti lucrurile locatarul e nemultumit ca dureaza si se sporeste deranjul.

De asta si spun sa aveti grija cu ce constructor lucrati si ce portofoliu are.

+Quote Post
Vizitator_iosiP.
mesaj Jul 15 2008, 03:04 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Opposite @ Jul 15 2008, 02:43 PM) *
Eu unul as accepta un deranj de 6 luni vs 10-25% economie la caldura pentru cat voi sta in bloc.
Desigur, este optiunea ta! Personal, prefer sa-mi izolez peretii si zona de terasa de deasupra apartamentului pe banii mei (daca si alti vecini doresc termoizolatie cu atit mai bine).
Observ insa ca nu ai adresat punctul 3 din expunerea mea de motive. wink.gif

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th June 2019 - 10:55 AM