IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> A fost Stefan cel Mare un bun crestin?
Vizitator_Serghei.
mesaj Jan 11 2009, 07:44 PM
Mesaj #1

Guests

Credeti ca Stefan cel Mare isi merita locul in Calendarul Ortodox? Parerea mea e ca a preacurvit si ucis, deci ar trebui sa nu fie considerat Sfant. In plus cred ca nu ar trebui sa apara in icoane cu aureola!
Go to the top of the page

+Quote Post
klm
mesaj Jan 13 2009, 10:48 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 11-December 08
Utilizatorul numarul: 5 238

Am auzit ca ar fi "aparut" si un sfant daniel deci pupati in continuare maini si icoane pentru ca va vor face maaare bine!!!
Asteptam sfantul gigi beckaly.

+Quote Post
Vizitator_Theopater.
mesaj Jan 13 2009, 11:02 AM
Mesaj #3

Guests

Poti sa-mi arati un singur sfant care sa fi fost bun crestin? Unul singur macar?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 11:13 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Theopater @ Jan 13 2009, 11:02 AM) *
Poti sa-mi arati un singur sfant care sa fi fost bun crestin? Unul singur macar?

Apostolii.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 13 2009, 11:20 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Serghei @ Jan 11 2009, 07:44 PM) *
Credeti ca Stefan cel Mare isi merita locul in Calendarul Ortodox? Parerea mea e ca a preacurvit si ucis, deci ar trebui sa nu fie considerat Sfant. In plus cred ca nu ar trebui sa apara in icoane cu aureola!

Cred ca ar trebui sa te gandesti mai mult la tine si unde te indrepti si nu la cum este unul sau altul si daca merita sau nu!

+Quote Post
TLP
mesaj Jan 13 2009, 11:21 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Deşteaptă-te, Române!

Motto: "Cei ce nu cunosc istoria sunt condamnaţi să o repete".

Istoria Imaginară şi Istoria Reală

Iată istoria pe care o cred majoritatea:
Poporul Român e creştin de 2000 de ani, de când a venit Sfântul Andrei pe aceste meleaguri. E un popor curajos: am ţinut Imperiul Otoman în şah-mat timp de secole, iar fără prezenţa noastră aici Occidentul s-ar fi închinat de mult către Mecca. Am fost conduşi de bravi domni şi voievozi creştini ce conduceau trupele spre victorie, cu crucea în frunte. Strămoşii noştri şi-au dat viaţa animaţi de idealurile credinţei şi iubirii faţă de neam şi ţară. Toate acestea s-au făcut sub oblăduirea Ortodoxiei.

Iată versiunea reală a istoriei:
- Românii apar prima dată menţionaţi în istorie pe la începutul mileniului 2, ca nişte cete cucerite de către unguri prin Banat şi Crişana.
- Românii îşi fac primele formaţiuni politice câteva secole mai târziu, prin descălecat, conform legendei. În Moldova s-a descălecat de două ori, adică a mers doar la a doua cheie. Primul descălecat s-a făcut la comanda ungurilor, iar al 2-lea tip care s-a dat jos de pe cal acolo era tot din Transilvania.
- Ştefan cel Mare era un criminal şi un beţiv notoriu. Nu zic nimic de afemeiat, că aia nu o consider o trăsătură negativă, iar eu nu-s ipocrit smile.gif. Fiindcă a ridicat biserici (a se citi: a făcut sedii de recrutare pentru ortodoxie), a fost declarat "Sfânt". Presupun că dacă ne rugăm acum lui Ştefan ar trebui să ni se îndeplinească dorinţe (parcă aşa funcţionează loteria numită rugăciune).
- Mihai Viteazul era un baron local care a vrut să unească cele trei "ţări" din interese pur politice. Printre rezultatele sale se numără legarea ţăranilor de glie. Adică a legalizat sclavia, ca nu cumva să mai plece ţăranii de pe pământurile stăpânilor (Boierii) când vin turcii. Grija lui Mihai pentru binele poporului era exemplară, după cum se vede.
- Grija domnilor pentru oameni era de-a dreptul creştină, în general. Ce făceau când veneau turcii? Ardeau toate recoltele, otrăveau fântânile şi trimiteau oamenii să fie tăiaţi de iataganele turceşti. A, şi cum de după fiecare bătălie cu turcii câştigată de noi, tributul către Poartă creştea?
- Atitudinea politicului era dublată de atitudinea religiei. Biserica ţinea de asemenea la oameni: pentru a le asigura mântuirea, primea cu braţele deschise tot ceea ce putea cuprinde. De asemenea, le "ungea" Domnitorul, adică îi dădea puteri magice de a avea autoritate divină asupra poporului. Cum altfel îi putea trimite să moară şi cum le putea arde munca câmpului?
- Simţul naţional era exemplar. Atât de mult ţineau domnitorii la unitatea naţională încât, după cam 700 de ani de activitate au reuşit să se unească Moldova cu Ţara Românească. Presupunem că între timp au fost prea ocupaţi (cu trasul în ţeapă, construitul de biserici şi tăiatul boierilor de Crăciun) ca să mai descalece dintr-o parte în alta din când în când. Apogeul cooperării a fost atins când Ştefan a trimis o gardă personală lui Vlad Ţepeş care să îl apere de asasini. La scurt timp după aceea a fost ucis de către asasini. Acelaşi Ştefan s-a şi certat cu Ţepeş pentru nişte oraşe din Dobrogea.
- Capitala ţării este astăzi acolo unde au ordonat turcii unui domnitor străin s-o mute, pentru a o controla mai bine. Monument al ruşinii.

De menţionat că varianta asta romanţată a istoriei nu e o chestie nouă. Romanţarea idealismului naţional al poporului a fost o invenţie paşoptistă (vezi: Nicolae Bălcescu şi alţii) care vroiau să animeze nişte naţionalism în apatia generală a vremii. Adică au minţit cu neruşinare ca să-i prostească pe naivi.

Un amic avea de spus următoarele despre aşa-zişii "eroi ai neamului":
Citeaza
nişte spintecători ordinari - doar pentru că întâmplător au apărat _acest_ teritoriu împotriva celorlalţi spintecători. Numa' bine să înveţe copilul că violenţa e ceva demn de toată admiraţia, să-l treacă un fior patriotic când vede reprezentat câte-un nespălat din ăla cu sabia sau buzduganu-n mână. Puncte bonus dacă se vede şi ceva sânge.
(Evident, educatorii şi profesorii cărora tipul ăsta de educaţie istorică li se pare cel mai natural lucru sunt aceiaşi care mai târziu se plâng de violenţa din şcoli. Rău e să fii tâmpit, să nu vezi legăturile.)

Rolul Bisericii:

Politic şi Social
Toate abuzurile împotriva indivizilor de către feudali au fost vegheate cu grijă de către Biserică.
Toate umilinţele prin care au trecut strămoşii noştri (înfometare, muncă silnică, iobăgie, clacă, trimitere la război şi alte sacrificii) au fost acceptate, ba chiar încurajate de Biserică.

Economic
La 1863, peste un sfert din teritoriul Munteniei era deţinut de cler. În Moldova, suprafaţa era de 22.33%. Aproape jumătate din resursele obţinute se duceau la Muntele Athos, în Grecia.
În acest punct putem fi recunoscători că cifra vehiculată, de 2000 de ani, e falsă. Imaginaţi-vă cum era să se fi scurs anual 10% din averea românilor către o ţară străină, fără niciun motiv şi fără niciun beneficiu, timp de 2 milenii. Peste 90% din suprafaţele deţinute erau muncite de clăcaşi - echivalentul mioritic al sclavilor sau ceva foarte apropiat - oameni fără pământ care muncesc gratis în schimbul tolerării.

Cultural
Biserica Ortodoxă s-a adresat secole la randul în slavonă unui popor latin. De asemenea B.O.R a blocat accesul românilor la spiritul critic şi analitic al Renaşterii, făcându-le astfel un enorm prejudiciu în ceea ce priveşte evoluţia lor intelectuală. Renaşterea n-a pătruns în spatiul unde ortodoxia este majoritară decât sub forma unor insule de imitaţie. În niciun caz în "spaţiul ortodox" n-a pătruns spiritul filosofic al renaşterii. Popoare care nu sunt latine prin origine (cehii, ungurii, polonezii) erau în perioada renaşterii mai latine decat noi.
- Motanul Biped

+Quote Post
Vizitator_serghei.
mesaj Jan 13 2009, 11:54 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (TLP @ Jan 13 2009, 11:21 AM) *
- Mihai Viteazul era un baron local care a vrut să unească cele trei "ţări" din interese pur politice. Printre rezultatele sale se numără legarea ţăranilor de glie. Adică a legalizat sclavia, ca nu cumva să mai plece ţăranii de pe pământurile stăpânilor (Boierii) când vin turcii. Grija lui Mihai pentru binele poporului era exemplară, după cum se vede.

Tu esti un pagan care vei arde in iad. Eu nu cred ca Stefan cel Mare este Sfant, si as dori acest lucru remediat de catre Biserica, insa ca domnitor a fost un strajer al acestei tari, iar Moldova cea mare este mostenirea care o avem de la el. Moldova ar fi fost cu totul altfel daca ramanea Moldova cea mare sau capitala ramanea la Iasi dupa unirea cu tiganii din sud.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 12:03 PM
Mesaj #8

Guests

Deşteaptă-te, Române!

Iată versiunea reală a istoriei:
- Românii apar prima dată menţionaţi în istorie pe la începutul mileniului 2, ca nişte cete cucerite de către unguri prin Banat şi Crişana.

Aha, si romanii s-au batut cu ungurii si ceangaii, nu cu dacii, inteleg... Iar romanii astia, inainte sa se lase cuceriti de unguri, cam din ce parte a lumii veneau ei ? Esti amabil sa ne explici ?
Mr Bullshit, daca nu erau domnitorii aia cruzi sa tina lucrurile in frau pe teritoriul asta, erai musulman acuma. Toti marii conducatori ai lumii au fost duri, de la Alexandru la Napoleon. N-ai decat sa-ti inveti copilul sa lesine cand vede sange si sa se lase maltratat de huligani. Si cand te jefuieste careva, sa nu chemi politia cu metodele lor barbare.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 13 2009, 12:05 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (serghei @ Jan 13 2009, 11:54 AM) *
Tu esti un pagan care vei arde in iad. Eu nu cred ca Stefan cel Mare este Sfant, si as dori acest lucru remediat de catre Biserica, insa ca domnitor a fost un strajer al acestei tari, iar Moldova cea mare este mostenirea care o avem de la el. Moldova ar fi fost cu totul altfel daca ramanea Moldova cea mare sau capitala ramanea la Iasi dupa unirea cu tiganii din sud.

Serghei,
nu te enerva ca asta si vrea de la noi -vezi numele blogului!
E schema standard pe care am vazut-o si pe alte postari!

Omul (oricat de paradoxal al parea e si el Creatia lui Dumnezeu!) uraste in multe directii, si in mod sigur se iubeste pe el insusi!
Pare ca cel mai mult uraste tamaia! Cu toate astea sper totusi ca ma insel!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 13 2009, 12:17 PM
Mesaj #10

Guests

Mircea cel Batran a fost un mare domnitor al Tarii Ramanesti, a participat la o mica "cruciada " impotriva turcilor (Nikopole) - Constantinopol nu era cazut la acea data.
Tiganii au venit din India cu tatarii. Acum daca au plecat in Italia, tara in care s-au stabilit, e de blamat? Credeti ca exista sange curat prin toata zona asta de intersectie a 3 imperii?

+Quote Post
Vizitator_Herrmann von Herrenvolk.
mesaj Jan 13 2009, 12:50 PM
Mesaj #11

Guests

Tiganii din sud?
Te referi cumva la aia care violeaza femei de 90 de ani dupa ce beau 3 "sticili di votca"? Sau la aia de omoara oameni in numele credintei (vezi cazul Tanacu')? Cum mama dreaq se "nimereste" ca atunci cand citesc de o stire absolut terifianta (copii ucisi, batuti cu bestialitate, copile de 9 ani violate, etc. etc. etc.) autorii - in 90 la suta din cazuri!!! - sunt "arieni" originari si originali din MOLDOVA????

+Quote Post
Vizitator_Soliman.
mesaj Jan 13 2009, 01:08 PM
Mesaj #12

Guests

Tu nu cumva esti ala care a aparut la televizor odata si a zis ca el este din semintia lui Fane Babanu si ca Moldova este a lui pentru ca a mostenit-o?
Sa stii ca nu este frumos sa ii faci tigani pe locuitorii din sudul Moldovei. Poti sa ii faci betivi si curve, cam cum este toata Moldova, dar nu tigani! Este o ofensa adusa minoritatii rrome!
Apropos, vezi ca in limba romana nu se spune "strajer", se zice "bodyguard".

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 13 2009, 01:17 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (iul @ Jan 13 2009, 12:03 PM) *
Aha, si romanii s-au batut cu ungurii si ceangaii, nu cu dacii, inteleg... Iar romanii astia, inainte sa se lase cuceriti de unguri, cam din ce parte a lumii veneau ei ? Esti amabil sa ne explici ?
Mr Bullshit, daca nu erau domnitorii aia cruzi sa tina lucrurile in frau pe teritoriul asta, erai musulman acuma. Toti marii conducatori ai lumii au fost duri, de la Alexandru la Napoleon. N-ai decat sa-ti inveti copilul sa lesine cand vede sange si sa se lase maltratat de huligani. Si cand te jefuieste careva, sa nu chemi politia cu metodele lor barbare.

Domnu' iul ... putina istorie va rog. TLP s-a referit la mileniul 2. Poate memoria mea e eronata, dar in mileniul ala existau daci? Sugerez sa deschizi ochii mai bine, si inainte sa te precipiti, sa intelegi ca e vorba de români, nu de romani

Oricum, ca sa fiu pe subiect, nush cum se face ... dar si cel mai sangeros domnitor strain, pare mai demn decat ai nostrii. Marii nostrii conducatori! Atat de mandrim cu ei, incat uneori ti se face mila. O fi fost Stefan al nostru cu Alexandru al macedonilor la fel de sangerosi, dar al' din urma a creat un imperiu si a ramas in memoria mondiala. Pentru orice "mare stapan" de-al nostru, in acelasi timp vom gasi zeci de altii care i-ar bate serios la fundulete. Am fost mereu niste "inapoiati".

Nu zic nu ... chiar si asa, nu strica patriotismul. Cele mai prospere tari, au cetateni mandrii de ei si de tinutul lor. Insa, hai sa nu ne mintim singuri. Intotdeauna am fost o tara mica in care au trait si domnit oameni si mai mici. Hai sa nu ne mai ridicam atat in slavi, ca ajungem penibili si cu siguranta creaza mai multe reactii de dezgust.

+Quote Post
Vizitator_gigi b.
mesaj Jan 13 2009, 01:22 PM
Mesaj #14

Guests

Draga serghei, comentariul tau e tipic pentru un gunoi indoctrinat, inapoiat mintal, needucat, ipocrit si xenofob. Du-te mai bine si mai saruta niste moaste, poate-ti mai vine mintea la cap.

+Quote Post
Vizitator_Feri baci Turcitu'.
mesaj Jan 13 2009, 01:36 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (iul @ Jan 13 2009, 12:03 PM) *
Mr Bullshit, daca nu erau domnitorii aia cruzi sa tina lucrurile in frau pe teritoriul asta, erai musulman acuma.

Sef, fara suparare, dar esti...indoctrinat! Mai astept sa-mi spui ca "in timp ce noi ne bateam cu turcii, nemtii construiau catedrale, pentru ca le-am permis noi tinand turcii la gurile dunarii!"
Nu este nevoie sa ma crezi! Stii in ce an au cucerit turcii Bulgaria complet? Bulgarii au stat sub turci peste 500 de ani! Si nu se vorbeste turca la ei si nu sunt musulmani! Sintagma aia este folosita pentru a ascunde lasitatea valahilor in a lupta contra unui inamic preferand sa se inchine ba unuia ba altuia sub scuza penibila a "pastrarii fiintei nationale"=de fapt lacomia unui taranoi ce se visa rege in Valahia, si pentru care boii trebuiau sa plateasca haraci, sovromuri, etc... (numele difera dupa epoca si dupa natia cuceritorului).

+Quote Post
Vizitator_patriarhu.
mesaj Jan 13 2009, 01:51 PM
Mesaj #16

Guests

ar fi interesant o statistica cu numarul de urmasi a lui stefan....probaabil ca ~50% din moldoveni au ceva adn de la el smile.gif

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 01:56 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 13 2009, 01:17 PM) *
Domnu' iul ... putina istorie va rog. TLP s-a referit la mileniul 2. Poate memoria mea e eronata, dar in mileniul ala existau daci? Sugerez sa deschizi ochii mai bine, si inainte sa te precipiti, sa intelegi ca e vorba de români, nu de romani

Nu putina istorie, ci cat mai multa, ca sa elucidam problema. Tu nu auzi ce spune Mr Bullshit acolo: ca romaniii nostri apar prima data atestati in mileniul 2 !? Pai si tracii, dacii si restul gastii vechi unde disparusera... ??? Si daca dacii au disparut, de unde au migrat romanii care suntem azi ? Nu vedeti ca scrieti la betie ?

Dupa razboi multi viteji se arata. Acuma iti bagi picioarele in Calugareni, Podu Inalt si restul. Ce jmecheri suntem ca suntem moderni si avem tastaturi si nintendo.

+Quote Post
Vizitator_mircea stefan&mihai cei mari.
mesaj Jan 13 2009, 02:17 PM
Mesaj #18

Guests

aschia nu sare departe de trunchi, parca asa se spune, nu? ei, daca e asa, cum or fi putut stramosii nostri sa fie neam de valoare daca noi, urmasii lor, suntem un popor sub orice critica? sau pretinzi ca rromanashii contemporani or fi avand ceva admirabil?
Citeaza (iul @ Jan 13 2009, 01:56 PM) *
Nu putina istorie, ci cat mai multa, ca sa elucidam problema. Tu nu auzi ce spune Mr Bullshit acolo: ca romaniii nostri apar prima data atestati in mileniul 2 !? Pai si tracii, dacii si restul gastii vechi unde disparusera... ??? Si daca dacii au disparut, de unde au migrat romanii care suntem azi ? Nu vedeti ca scrieti la betie ?

Dupa razboi multi viteji se arata. Acuma iti bagi picioarele in Calugareni, Podu Inalt si restul. Ce jmecheri suntem ca suntem moderni si avem tastaturi si nintendo.

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 13 2009, 02:18 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (iul @ Jan 13 2009, 01:56 PM) *

Domne ... o chestie dacii si alta romanii. Te impiedici in nuante. Romanii nu sunt numai daci, daca tot o tii " a la long". Si TLP se refera la atestare, adica prima data cand au aparut in documente oficial sub denumirea de roman. Dex-ul ne spune ca pe langa multe altele "a atesta = a intalni intr-un text". O fi si betiv, dar e corect gramatical in betia lui!

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 02:22 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 13 2009, 02:18 PM) *
Domne ... o chestie dacii si alta romanii. Te impiedici in nuante. Romanii nu sunt numai daci, daca tot o tii " a la long". Si TLP se refera la atestare, adica prima data cand au aparut in documente oficial sub denumirea de roman. Dex-ul ne spune ca pe langa multe altele "a atesta = a intalni intr-un text". O fi si betiv, dar e corect gramatical in betia lui!

Atestarea e una, iar existenta unei populatii pe un teritoriu e alta. Daca nu e atestat nu inseamna ca nu exista.
Lasati vrajela. Ziceti ce ati facut cu dacii ? Si de unde au aparut romanashii la fix ca sa fie cuceriti de unguri ?

+Quote Post
Vizitator_serghei.
mesaj Jan 13 2009, 02:27 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (gigi b @ Jan 13 2009, 01:22 PM) *
Draga serghei, comentariul tau e tipic pentru un gunoi indoctrinat, inapoiat mintal, needucat, ipocrit si xenofob. Du-te mai bine si mai saruta niste moaste, poate-ti mai vine mintea la cap.

Gunoi inapoiat esti tu, iar nu eu. Eu nu am contrazis valoarea si curajul lui Stefan Cel Mare niciodata, ce ma deranjeaza este greseala Bisericii Ortodoxe de al numii Sfant. Iar dumneata nu ai inteles nimic din problema pe care am ridicat-o.

+Quote Post
Vizitator_Inginer.
mesaj Jan 13 2009, 02:32 PM
Mesaj #22

Guests

Deşteaptă-te, Române!

Motto: "Cei ce nu cunosc istoria sunt condamnaţi să o repete".

D-nul/D-na TLP, izvor nesecat de adevar si intelepciune! Nu stiu cum sa va multumesc mai frumos pentru ca ne luminati numai prin simpla existenta, asa ca sar peste asta.

Pentru inceput, va propun (daca si d-vs sinteti de acord, normal), o varianta usor modificata a motto-ului pe care l-ati introdus in cuvintarea neasemuita de mai sus. Ea ar suna cam asa:

"Istoria se repeta pentru cei care n-o inteleg."
Adica, nu-i suficient sa cunosti istoria daca nu o intelegi. Lucru care se verifica si in viata de zi cu zi: lectiile de viata cu care ne confruntam si pe care nu le intelegem si asimilam, inevitabil apar in calea noastra mai devreme sau mai tirziu, poate sub o alta forma aparenta, dar... din ce in ce mai dure. Nu le putem evita la nesfirsit
M-am simtit dator sa fac aceasta mica remarca pentru ca este bine ca toti cei care au nevoie, sa fie ajutati cu compasiune.
Ar fi oare mai bine sa-ti faci oleaca de ordine in principiile sau filozofia de viata, inainte de a ne invata "adevarata" istorie?

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 13 2009, 02:39 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (iul @ Jan 13 2009, 02:22 PM) *
Atestarea e una, iar existenta unei populatii pe un teritoriu e alta. Daca nu e atestat nu inseamna ca nu exista.
Lasati vrajela. Ziceti ce ati facut cu dacii ? Si de unde au aparut romanashii la fix ca sa fie cuceriti de unguri ?

Scuza-ma ... am cateva fire blonde dupa urechea stanga, si nu pricep unde bati. De unde atata turbare pe subiectul "daci". Parca in titlul topicului era mentionat un "Stefan cel Mare" care e stra-stra-stra (samd) nepotul lu' Decebal.
Noi vorbim de romanii nostri, astia mai recenti. Astia care mai au doar 1% "dacime" in ei. Adevarat, e o perioada de mandrie in istoria Romaniei ... insa mult prea indepartata, si putin reprezentativa pentru ce a semnificat romanul in decursul timpului.
Si pana una alta nu dacii au fost singurii "care ne-au facut". Mai adaugam un strop de roman, un strop de slavi si popoare migratoare. Daca tot urlii atat de dorul dacilor, mai zbiara si dupa restul, ca si din ei ne tragem. Nu de alta, dar ii faci gelosi si p'astia mai micii care ne-au insamantat.
Cred ca ai luat si tu putin din "betia" lu' nenea TLP.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 02:50 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 13 2009, 02:39 PM) *
Scuza-ma ... am cateva fire blonde dupa urechea stanga, si nu pricep unde bati. De unde atata turbare pe subiectul "daci". Parca in titlul topicului era mentionat un "Stefan cel Mare" care e stra-stra-stra (samd) nepotul lu' Decebal.
Noi vorbim de romanii nostri, astia mai recenti. Astia care mai au doar 1% "dacime" in ei. Adevarat, e o perioada de mandrie in istoria Romaniei ... insa mult prea indepartata, si putin reprezentativa pentru ce a semnificat romanul in decursul timpului.
Si pana una alta nu dacii au fost singurii "care ne-au facut". Mai adaugam un strop de roman, un strop de slavi si popoare migratoare. Daca tot urlii atat de dorul dacilor, mai zbiara si dupa restul, ca si din ei ne tragem. Nu de alta, dar ii faci gelosi si p'astia mai micii care ne-au insamantat.
Cred ca ai luat si tu putin din "betia" lu' nenea TLP.

mai fata, lasa-l pe Stefan cel sfant, aia e problema bisericeasca
io vreau sa inteleg si eu odata pentru totdeauna urmatoarele chestii:
1. ce s-a intamplat cu dacii, unde au disparut ei (din ce zici rezulta cau disparut in proportie de 99%)
2. daca peste daci au venit slavi etc. - unde erau acestia toti cand (zice-se) au aparut romanashii
3. de unde au venit romanashii ca sa se lase cuceriti de unguri
4. daca ungurii ne-au cucerit, cum se face ca azi nu vorbim ungureste ci o limba inclusiv cu influente dacice

Daca esti blonda, exista solutii, mergi la psiholog, suna la dr Cristian Andrei etc.

+Quote Post
Vizitator_lluc.
mesaj Jan 13 2009, 02:50 PM
Mesaj #25

Guests

TLP, ai atitudinea tipica a "dezgustatului roman". Probabil lucrezi la vreo corporatie, traiesti sau ai fost prin occident, si te gandesti ca da bine sa arunci cu noroi in istoria tarii noastre.
Deh, la o bere in fata televizorului suntem cu totii buni sa dam lectii de patriotism, si sa ne plangem ca vezi doamne nu avem istorie.

Cum bine spunea cineva inaintea mea, marii conducatori nu au fost niciodata modele de comportament, insa istoria i-a tinut minte pentru lucrurile importante pe care le-au infaptuit.

De exemplu, nu trebuie sa insisti pe faptul ca Churchill a fost alcoolic, ci pe felul in care a condus Marea Britanie in timpul WW2.

Si da, peste tot in lume pe unde am fost (si am vazut cateva tari, crede-ma), se preda o istorie idealizata a tarii, in care se subliniaza lucrurile pozitive. Asta ii face pe oameni sa fie mandri de tara lor, asa cum ar trebui sa fim si noi.

+Quote Post
Vizitator_Catalin I..
mesaj Jan 13 2009, 03:58 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Serghei @ Jan 11 2009, 07:44 PM) *

Sunt de acord.Doresc retragerea canonizarii !

+Quote Post
Vizitator_gigi b.
mesaj Jan 13 2009, 06:15 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (serghei @ Jan 13 2009, 02:27 PM) *
Gunoi inapoiat esti tu, iar nu eu. Eu nu am contrazis valoarea si curajul lui Stefan Cel Mare niciodata, ce ma deranjeaza este greseala Bisericii Ortodoxe de al numii Sfant. Iar dumneata nu ai inteles nimic din problema pe care am ridicat-o.

Bai ratatule, putin imi pasa de ce contrazici tu. Eu ma legasem de comentariile tale xenofobe de bun 'crestin' ce te pretinzi dar la cat esti de batut in cap nici macar nu poti urmari firul discutiei.

+Quote Post
Vizitator_dila.
mesaj Jan 13 2009, 06:17 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Catalin I. @ Jan 13 2009, 03:58 PM) *
Sunt de acord.Doresc retragerea canonizarii !

[font="Arial"][/font rolleyes.gif ="2"][/size]
Fara canonizare!A fost"meseria" si interesul lui sa lupte!Banii pt biserici i-a dat ca sa poata dormi bine,psihologii nu se inventasera inca!!!

+Quote Post
Vizitator_arcan.
mesaj Jan 13 2009, 07:24 PM
Mesaj #29

Guests

Mai istoricu` lu` peste .Ai auzit de izvoare scrise?
ceea ce balamjesti tu se incadreaza perfect in curentul de deznationalizare actual .
,,cel care nu isi cunoaste istoria , este condamnat sa o repete ,,
Nicolae Iorga....sau nici asta nu o fi existat ?
Pacat ca sint nemernici ca tine care arunca cu noroi in eroii neamului , tu un neispravit care nu ai realizat nimic pe acest pamant , indraznesti sa ponegresti imaginea unei tari.atat de idiot esti ca sa crezi ca 2000 au fost pe acest pamant doar unguri si triburi .cum indraznesti sa pomenesti aici numele lui Mihai Viteazu ?
stii cine i-a dat acest nume ?
turcii dupa luptele duse cu el.iar ca sa iti numesti asa dusmanul , spune multe.
ai auzit de cronicarul turc Calcocondil ?
a consemnat toate bataliile vremii lui in care a luptat Vlad Tepes.stii cum era supranumit de turci ?
Israfil-ingerul mortii .
tu vierme fara nume si fara cap indraznesti sa vorbesti de oameni care au intrat in istorie !

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 13 2009, 07:26 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (dila @ Jan 13 2009, 06:17 PM) *
[font="Arial"][/font rolleyes.gif ="2"][/size]
Fara canonizare!A fost"meseria" si interesul lui sa lupte!Banii pt biserici i-a dat ca sa poata dormi bine,psihologii nu se inventasera inca!!!

De psihologi ai tu nevoie. As vrea sa te vad numai 10 minute intr-o ceata de plaiesi inarmati cu furci in fata ienicerilor si spahiilor. CRed ca ti-ar trebui pampers...

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 11:51 PM