IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copacii de la marginea soselelor
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 14 2009, 09:46 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (george03 @ Dec 14 2009, 07:54 AM) *
In plus, daca ai fi avut macar cateva zeci de mii de km pe "soselele patriei" ai fi stiut ca gropile pot aparea, nesemnalizate, oriunde, inclusiv pe drumuri "europene" unde limita legala este de 100 km/h (de autostrazi nu mai spun, si alea sunt pline de denivelari, mai rar gropi, dar acolo macar exista niste parapeti de protectie, nu zbori direct in copac).
Este o placere deosebita ca la 100 km/h sa te trezesti in fata cu un crater sau diverse obstacole (de ex. ... am facut testul elanului, in franare de la 120 km/h, pe A2 dupa ce m-am trezit cu un cauciuc de camion pe mijlocul benzii 1, noaptea pe la 2:00).

Si care e vina copacilor? De-le una in moaca celor de la Ministerul Transporturilor - copacii nu iau salarii, stau linistiti acolo, nu e datoria lor sa se ocupe de gropi!
Observ ca se cauta cu maxima placere alti vinovati pentru accidentele de pe sosele decat cei reali!
Ce sunt copacii de vina pentru licitatiile mânarite? sau pentru ca se deconteaza bani pt. lucrari de 3 lulele samd.?
In afara de asta, daca stii (si te impaci cu situatia angry.gif ) ca in Romania ai sosele de 3 lulele, conduci ca pe niste sosele de 3 lulele - nu ca pe o autostrada cum sunt cele din strainatate blink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
stalker
mesaj Dec 14 2009, 09:55 AM
Mesaj #62

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Codruta,
"In cel putin 99% dintre copaci nu s-a oprit nici o masina: concluzie: mai lasati in pace copacii!"

Nu ai dreptate. Statistic se poate demonstra ca in 99% din cazuri masina nu s-a oprit intr-un copac. Dar ce te faci daca chiar tu vei fi la un moment dat victima unui accident si vei nimeri fix in acel 1%. Se cheama ghinionul tau sau lipsa de prevedere/imbecilitatea legislatorului si a responsabilului de siguranta traficului?

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 14 2009, 11:08 AM
Mesaj #63

Guests

Singurul argument in favoarea copacilor la marginea soselei ar putea fi acela ca radacinile lor sustin terasamentul drumului. Nu stiu daca o fi asa, autostrada soarelui de exemplu nu are copaci pe margine. Argumente de genul "avem nevoie de oxigen" sunt prostii, copacii se pot planta si in alte locuri unde sa nu fie un pericol de moarte.

+Quote Post
Vizitator_popas.
mesaj Dec 14 2009, 01:48 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (mda @ Oct 20 2008, 12:40 PM) *
Si ca sa nu va agitati aiurea cu raspunsuri cretinoide avem aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Autobahn

Autobahn-ul, pe dreapta sunt niste poze, in care poze observam ceva verde, ce sa fie oare?

Copaci!

Ca sa vezi ce prosti sunt nemtii cand e de facut autostrazi, niste tarani dom'le, pui asa copaci de nu vede omu' peisajul =)) .

Baah inteligentule! Autobah-ul are si parapeti de tabla pe margine, asa incat nu ai nicio sansa sa ajungi in copaci daca ai o pana si iesi in decor! Te urasc numai pentru faptul ca ne crezi prosti, si ne dai tu explicatii fara sa gandesti cu un minim IQ!

+Quote Post
Vizitator_Basarabeanul.
mesaj Dec 14 2009, 02:55 PM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (vasi @ Oct 20 2008, 09:25 AM) *
Nu am vazut niciunde in lume copaci pe marginea soselelor, asta e dovada de tampenie. Orice accident ai avea, un copac nu te lasa sa iesi in camp si te trimite pe lumea cealalta.
Asta doar in Romania, Bulgaria si alte tari de mana a saptea

Toata Uniunea Sovietica este asa... respectiv tarile-satelit comuniste.

+Quote Post
george03
mesaj Dec 14 2009, 07:19 PM
Mesaj #66

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Musafir @ Dec 14 2009, 11:46 AM) *
Si care e vina copacilor? De-le una in moaca celor de la Ministerul Transporturilor - copacii nu iau salarii, stau linistiti acolo, nu e datoria lor sa se ocupe de gropi!
Observ ca se cauta cu maxima placere alti vinovati pentru accidentele de pe sosele decat cei reali!
Ce sunt copacii de vina pentru licitatiile mânarite? sau pentru ca se deconteaza bani pt. lucrari de 3 lulele samd.?
In afara de asta, daca stii (si te impaci cu situatia angry.gif ) ca in Romania ai sosele de 3 lulele, conduci ca pe niste sosele de 3 lulele - nu ca pe o autostrada cum sunt cele din strainatate blink.gif

Daca acei copaci nu ar exista pe marginea drumului, sansele de supravietuire in cazul unui accident ar creste. Asta e singura lor vina. Ti-o spune unu' care s-a trezit aruncat de pe drum, intr-un copac, de un dobitoc de camionagiu care depasea intr-o curba fara vizibilitate. Doar cele cateva sute de mii de km condusi in conditiile de pe drumurile noastre si o doza enorma de noroc au facut sa ma dau jos din masina (mai corect ... din mormanul de fiare) pe picioarele mele. Daca acei copaci nu ar fi existat, ma rasturnam pe camp si cu asta basta, orice masina "corecta" rezista la rasturnarea pe camp.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Dec 14 2009, 11:55 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (popas @ Dec 14 2009, 01:48 PM) *
Baah inteligentule! Autobah-ul are si parapeti de tabla pe margine, asa incat nu ai nicio sansa sa ajungi in copaci daca ai o pana si iesi in decor! Te urasc numai pentru faptul ca ne crezi prosti, si ne dai tu explicatii fara sa gandesti cu un minim IQ!

Si ma gandesc ca parapetii aia te lasa sa iesi in camp ca sa scapi de tirul din fata. Sau au bureti sa nu te accidentezi cand dai in ei.

Poate-mi explici de ce parapetii sunt buni iar copacii nu.
Pana una alta copacii sunt la 2-3m de sosea iar parapetii la 0.5m

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Dec 15 2009, 06:43 AM
Mesaj #68

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (Vizitator_dan. @ Dec 14 2009, 11:55 PM) *
Si ma gandesc ca parapetii aia te lasa sa iesi in camp ca sa scapi de tirul din fata. Sau au bureti sa nu te accidentezi cand dai in ei.

Pe autostrada nu vin tiruri din fata
Citeaza (Vizitator_dan. @ Dec 14 2009, 11:55 PM) *
Poate-mi explici de ce parapetii sunt buni iar copacii nu.
Pana una alta copacii sunt la 2-3m de sosea iar parapetii la 0.5m

Socul este cauzat in principal de componenta transversala a vitezei. Tu, in cele mai multe cazuri, lovesti tangetial parapetul (mergi paralel cu el si il lovesti paralel). In plus, ca si in cazul masinilor, parapetii sunt proiectati sa absoarba socul prin deformarea lor, nu transmit socul asupra masinii si implicit a soferului. Daca te uiti cu atentie, vezi ca suprafata de impact este mai aproape de carosabil decat punctul lor de fixare in pamant, astfel incat zona dintre ele reprezinta un fel de zona tampon (bureti, cum le spui tu) Un parapet se poate deforma pe o lungime de zeci de metri fata de locul impactului in toate directiile.

Pe de alta parte, copacii sunt statici si foarte duri si, din cauza formei lor, ii vei lovi in 90% din cazuri perpendicular.

+Quote Post
Vizitator_Seraphime.
mesaj Dec 15 2009, 04:13 PM
Mesaj #69

Guests

Draga bai, copacul ala de pe marginea drumului sta. Tu mergi in el.
Poate (zic poate, deoarece exista sansa sa nu stie sa citeasca) citeste si boul ala de tirist, poate si dobitocul ala care conducea camionul cu European Drinks si afla ca pe drumuri se conduce cu simt de raspundere. Adica RASPUNZI DE VIATA TA, A CELOR DIN MASINA TA precum si de VIATA CELORLALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC. Pomul ala in care intra altul nu are a face aici.
L-as intreba si pe inteligentul care a fost impins in buturuga de remorca unui berbec...cine te-a invatat sa depasesti in curba aia larga?
Ma bucur ca este discutata aprig ideea de a reteza copacii de pe marginea drumului si nu chestii ce genul: bai, sunt tampit si o calc, ma doare-n ... de prostii aia care se dau pe strada cu Daciile, bag mare, depasesc, imi impresionez pitipoanca sau ma filmeaza pretenaru in timp ce cu picioarele pe bancheta soferului...sunt jmecher...
Nu copacul e vinovat, soferul. Nu dai 100 cand afara ploua sau ninge.
Si....incerc sa imi amintesc, rotile nu au cauciucuri tubeless? Parca nu faceau explozie...

+Quote Post
george03
mesaj Dec 15 2009, 06:12 PM
Mesaj #70

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Seraphime @ Dec 15 2009, 06:13 PM) *
L-as intreba si pe inteligentul care a fost impins in buturuga de remorca unui berbec...cine te-a invatat sa depasesti in curba aia larga?

Ma limiez doar la ceea ce ma priveste ...

Stimabile, cunosti cumva drumul ala?
Daca DA, ai sti ca inainte de curba aia se poate depasi ... e linie intrerupta iar caruta o depasisem INAINTE de curba. Aveam doar 80 km/h pentru ca ... plecasem de la 10 km/h ... sau cat putea merge caruta aia!!
Daca NU, intreaba inainte de a da verdicte ... e un bun inceput ...

Satisfacut?

PS ma indoiesc ... poate erai multumit daca la stirile de 17:00 vedeai cativa facuti praf intr-un ... copac!
PPS in momentul in care iti mai vine ideea de a ma face ... cum vrei tu ... fa-o cu argumente.

+Quote Post
Vizitator_dorel.
mesaj Dec 15 2009, 07:18 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Seraphime @ Dec 15 2009, 04:13 PM) *
Si....incerc sa imi amintesc, rotile nu au cauciucuri tubeless? Parca nu faceau explozie...

inca unul care nu a condus decat triciclete.....mai ingeras, sa stii ca si cauciucurile tubeless explodeaza.
si daca n-ai masina cu ESP-uri si ale nebunii (sau daca ai reflexul sa franezi), masina o sa inceapa sa se miste foarte, foarte ciudat.....conform legii lui Murphy, se va duce fix catre unul dintre copacii aia care-ti plac tie asa de mult.

+Quote Post
Vizitator_Seraphime.
mesaj Dec 16 2009, 09:55 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (dorel @ Dec 15 2009, 07:18 PM) *
inca unul care nu a condus decat triciclete.....mai ingeras, sa stii ca si cauciucurile tubeless explodeaza.
si daca n-ai masina cu ESP-uri si ale nebunii (sau daca ai reflexul sa franezi), masina o sa inceapa sa se miste foarte, foarte ciudat.....conform legii lui Murphy, se va duce fix catre unul dintre copacii aia care-ti plac tie asa de mult.

Da, numai triciclete conduc. De ceva ani buni. Daca cineva citeste forumul asta si e lovit in cap, va constata ca, in urma comentariilor, te numesti sofer daca ai macar 16 ani, te-ai plimbat prin germania, ai vazut o pista de formula 1, stii care e cel mai periculos autovehicul de pe sosea (cel cu remorca sau, dupa caz, camionul de la ED) sau probabil ca experienta necesara ai doar daca te cheama Dorel.
Bun, ma bucur ca Murphy e insistent in a omori oameni prin plasarea copacilor in fata masinilor, iar tubeless-ul explodat e mana-n mana cu copacii.
Poate vre-unul dintre voi, cei mai destepti si mai experimentati ca mine, sa imi spuna cati oameni au murit din urmatoarele motive:
1 - adormit la volan
2 - viteza excesiva
3 - conducere sub influenta alcoolului
4 - neadaptarea vitezei la conditiile de drum
5 - neacordarea prioritatii
6 - defectiuni tehnice ale autoturismului (explozie cauciuc, a ramas fara frane etc.)
Sau poate ca stirile de la ora 17 incearca sa camufleze adevaratul motiv al deceselor pe sosea: copacii ucigasi (copacus brutalis ucigalus Murphys)
Va multumesc anticipat pentru insistenta cu care cautati pe google motivele accidentelor.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 16 2009, 10:02 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (vasi @ Oct 20 2008, 09:25 AM) *
Nu am vazut niciunde in lume copaci pe marginea soselelor, asta e dovada de tampenie. Orice accident ai avea, un copac nu te lasa sa iesi in camp si te trimite pe lumea cealalta.
Asta doar in Romania, Bulgaria si alte tari de mana a saptea

Eu nu m-am plimbat prea mult prin lume, dar am vazut (personal) copaci pe marginea drumului in Grecia, Austria si Italia. In plus am mai vazut (la TV) copaci pe marginea drumului in Anglia si in Franta. Pentru ce spui tu, ar fi nevoie de parapeti. Nu mai fi asa de suparat, copacii sunt frumosi smile.gif

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 16 2009, 12:39 PM
Mesaj #74

Membru
**

Postari: 46
Inscris: 11-December 09
Utilizatorul numarul: 17 597

Citeaza (Seraphime @ Dec 16 2009, 09:55 AM) *
Da, numai triciclete conduc. De ceva ani buni. Daca cineva citeste forumul asta si e lovit in cap, va constata ca, in urma comentariilor, te numesti sofer daca ai macar 16 ani, te-ai plimbat prin germania, ai vazut o pista de formula 1, stii care e cel mai periculos autovehicul de pe sosea (cel cu remorca sau, dupa caz, camionul de la ED) sau probabil ca experienta necesara ai doar daca te cheama Dorel.
Bun, ma bucur ca Murphy e insistent in a omori oameni prin plasarea copacilor in fata masinilor, iar tubeless-ul explodat e mana-n mana cu copacii.
Poate vre-unul dintre voi, cei mai destepti si mai experimentati ca mine, sa imi spuna cati oameni au murit din urmatoarele motive:
1 - adormit la volan
2 - viteza excesiva
3 - conducere sub influenta alcoolului
4 - neadaptarea vitezei la conditiile de drum
5 - neacordarea prioritatii
6 - defectiuni tehnice ale autoturismului (explozie cauciuc, a ramas fara frane etc.)
Sau poate ca stirile de la ora 17 incearca sa camufleze adevaratul motiv al deceselor pe sosea: copacii ucigasi (copacus brutalis ucigalus Murphys)
Va multumesc anticipat pentru insistenta cu care cautati pe google motivele accidentelor.

Poate daca iti mai fortezi nitel neuronul ala chinuit reusesti sa realizezi ca tu nu contrazici pe nimeni cu motivele tale. Adormitul la volan nu ucide. Esti ucis de obstacolul in care intri dupa ce adormi sau dupa ce il eviti pe unul care a adormit. In multe dintre cazuri, acest obstacol este un copac. Daca acest copac nu ar fi acolo, masina ar zbura in camp si pasagerii ei ai supravietui in 99% dintre cazuri.

Totusi, ca sa-mi satisfac si eu o curiozitate care ma roade teribil, va rog sa-mi explicati si mie, voi cei care aparati cu o inversunare ciudata copacii de pe marginea drumurilor, cam care e motivul pt care ii aparati? Daca puteti veni cu un singur motiv care sa contrabalanseze faptul ca acestia sunt un real pericol, voi recunoaste ca prostul sunt eu. Altfel inseamna ca sunteti doar niste frustrati carora le place sa se pise impotriva vantului.

+Quote Post
Vizitator_Seraphime.
mesaj Dec 16 2009, 01:14 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 16 2009, 12:39 PM) *
Poate daca iti mai fortezi nitel neuronul ala chinuit reusesti sa realizezi ca tu nu contrazici pe nimeni cu motivele tale. Adormitul la volan nu ucide. Esti ucis de obstacolul in care intri dupa ce adormi sau dupa ce il eviti pe unul care a adormit. In multe dintre cazuri, acest obstacol este un copac. Daca acest copac nu ar fi acolo, masina ar zbura in camp si pasagerii ei ai supravietui in 99% dintre cazuri.

Totusi, ca sa-mi satisfac si eu o curiozitate care ma roade teribil, va rog sa-mi explicati si mie, voi cei care aparati cu o inversunare ciudata copacii de pe marginea drumurilor, cam care e motivul pt care ii aparati? Daca puteti veni cu un singur motiv care sa contrabalanseze faptul ca acestia sunt un real pericol, voi recunoaste ca prostul sunt eu. Altfel inseamna ca sunteti doar niste frustrati carora le place sa se pise impotriva vantului.

Sincer, amice, real pericol este idiotul caruia ii pica ochii in gura de somn si se suie la volan. Propun sa se scoata si santurile, pentru ca poti pica intr-unul si sa mori; sau, cred ca ai dreptate...hai sa taiem copacii, ca toti frustratii sa se suie la volan beti, obositi sau cu ceva "impuritati" in sange.
"DAAA ! Copacul e de vina, puteam sa scap daca nu era acolo...ce daca am baut si eu un pahar...ce daca eram obosit si conduc de 10 ore!". Cam asa suna scenariile valabile in capul tau si altora ce confunda drumul cu copacul.
Mi-am fortat putin neuronul chinuit. Cred ca permisul, daca ai asa ceva, ti l-ai luat cu greu. Nu ai voie sa adormi la volan. Codul tau moral, daca ai asa ceva, ar trebui sa iti dicteze ceva.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 16 2009, 06:08 PM
Mesaj #76

Membru
**

Observ ca ti-ai fortat neuronul, sper sa nu-ti fi cauzat prea tare. Tampitelule, tu intelegi ceea ce citesti? E evident ca nu, asa ca nu ma mai obosesc sa-ti demonstrez cat esti de prost. Oricum e inutil. Macar raspunde la intrebarea pe care am pus-o.

+Quote Post
Vizitator_Seraphime.
mesaj Dec 17 2009, 11:49 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Shab @ Dec 16 2009, 06:08 PM) *
Observ ca ti-ai fortat neuronul, sper sa nu-ti fi cauzat prea tare. Tampitelule, tu intelegi ceea ce citesti? E evident ca nu, asa ca nu ma mai obosesc sa-ti demonstrez cat esti de prost. Oricum e inutil. Macar raspunde la intrebarea pe care am pus-o.

Evident...tot in lumea ta esti. Fa-ne un serviciu, deconecteaza-te de la net. Daca tu, din tot ce am scris, ai tras concluzia ca nu contrazic pe nimeni, iar neuronul meu o obosit... Auzi? Tu nu te plictisesti niciodata de tine?
Habar nu ai sa extragi dintr-o fraza care are mai mult de 2 propozitii. Nici nu ma mira ca ai pierdut sirul ideilor in 3 fraze.
Serios acum, du-ti masina la targ, apoi cu banii scosi ia-ti un bilet dus pentru Alaska. Si ramai acolo. Tara asta are destui prostuti ca tine. Si foarte multi dintre voi au permis, iar la scoala de soferi ati invatat ca (citez din ce ai scris chiar tu) "adormitul la volan nu ucide"... spune-le asta miilor de familii distruse din cauza unora care au adormit si au intrat pe sens interzis si au omorat oameni nivovati. Pentru asta ca voi, pomii ar trebui pusi si pe mijlocul drumului, poate vom putea circula linistiti.
Iar intrebarea ta...indeasa-ti-o bine.

+Quote Post
Vizitator_ela.
mesaj Dec 17 2009, 12:35 PM
Mesaj #78

Guests

mai multe aberatii la un loc n-am vazut niciodata

ma refer la argumentele contra copaci

in grecia in mijlocul autostrazii intre parapeti sunt oleanderi, in ungaria la fel ceva boscheti in mijloc si unde au putut perdea pe margine, in olanda perdele de copaci plantati la distante ingineresti mai inalti, mai scunzi in functie de traiectoria vantului, etc

de acord ca trebuie parapeti
dar TREBUIE si copaci

motive preactice:
umbra - nu se distruge asfaltul
protectie fata de vant - puterea vantului scade (atentie trebuie plantati mai tineri periodic si taiati cei batrani), nu viscoleste zapada inapoi pe sosea la 5 minute dupa utilaj, etc
nu trebuie sa fii inginer ca sa intelegi, dar tre sa fi foarte prost sa zici ca pericliteaza siguranta soferilor, idiotenia lor este cea care pericliteaza vieti, a lor sau a altora.
asa ca, conduceti responsabil, si reclamati pe idiotii care nu o fac, reclamati politistii care iarta contra unor sume/foloase si cereti inasprirea regulilor,
mi se pare inadmisibil ca un mos senil sa reprimeasca permisul de 5 ori in 2 ani desi a cauzat accidente prin neatentie, unde posibilele victime au fost feriti de altii cu costul masinilor sau a integritatii proprii,
mi se pare inadmisibil ca un cocalar cu A8 sa intre in curba cu 180, sa iasa printre copaci (astia mai au si noroc), iar din daciile (2) lovite de el sa scoata descarcerarea doar morti (fara ca acestea sa se fi lovit de vre-un copac - s-au rasturnat de cateva ori)

+Quote Post
Vizitator_Seraphime.
mesaj Dec 18 2009, 11:12 AM
Mesaj #79

Guests

De acord cu Ela.
Mai bine nici ca se putea spune

+Quote Post
Vizitator_Klein.
mesaj Dec 18 2009, 11:30 AM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Seraphime @ Dec 18 2009, 11:12 AM) *
De acord cu Ela.
Mai bine nici ca se putea spune

Subscriu si eu la parerea Elei.

Pomul nu intra peste tine pe drum. Casca ochii cand mergi, nu exagera cu viteza, alcoolul s.a.m.d si atunci nu te va deranja copacul.

Dar opinia asta supara pe majoritatea soferilor care oricum depasesc (chiar si cei constiinciosi) cu cel putin 9 km/h viteza minima legala pentru ca se poate, si pentru ca "politistii este prosti" - hai sa-i pacalim.

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 18 2009, 09:57 PM
Mesaj #81

Membru
**

Citeaza
Evident...tot in lumea ta esti. Fa-ne un serviciu, deconecteaza-te de la net. Daca tu, din tot ce am scris, ai tras concluzia ca nu contrazic pe nimeni, iar neuronul meu o obosit... Auzi? Tu nu te plictisesti niciodata de tine?
Habar nu ai sa extragi dintr-o fraza care are mai mult de 2 propozitii. Nici nu ma mira ca ai pierdut sirul ideilor in 3 fraze.
Serios acum, du-ti masina la targ, apoi cu banii scosi ia-ti un bilet dus pentru Alaska. Si ramai acolo. Tara asta are destui prostuti ca tine. Si foarte multi dintre voi au permis, iar la scoala de soferi ati invatat ca (citez din ce ai scris chiar tu) "adormitul la volan nu ucide"... spune-le asta miilor de familii distruse din cauza unora care au adormit si au intrat pe sens interzis si au omorat oameni nivovati. Pentru asta ca voi, pomii ar trebui pusi si pe mijlocul drumului, poate vom putea circula linistiti.
Iar intrebarea ta...indeasa-ti-o bine.

Serafime, ai mai scris doua texte ca sa ne demonstrezi ceea ce stiam de cand l-am citit pe primul: esti prost.

Daca nu ai fi prost, ai reusi sa intelegi cele citite. Eu am scris asta:

Adormitul la volan nu ucide. Esti ucis de obstacolul in care intri dupa ce adormi sau dupa ce il eviti pe unul care a adormit.

Cu alte cuvinte, daca un om adoarme la volan si iese din drum, in 99% dintre cazuri nu va muri daca nu se va izbi de ceva. Acel ceva e de cele mai multe ori un copac. Acum, stiu ca justitiarul crestin din tine vrea ca acest monstru care a adormit la volan sa fie ucis in mod violent (impreuna cu toata familia daca se poate), dar atunci hai sa vorbim despre bunul conducator atent care vine din sens opus si este fortat sa iasa in decor din cauza soferului adormit care a intrat pe contrasens. Acest nevinovat va fi ucis de acelasi copac pe care il aperi cu indarjire.

"Astia ca voi" biggrin.gif Cu asta m-ai dat pe spate. Dragul meu neghiob, afla ca eu nici macar nu am masina. Am, in schimb, creier. Si asta imi ajunge pt a-mi da seama ca daca am de ales intre un drum de-a lungul caruia sunt insirate obstacole cu potential letal si unul fara, il voi alege pe cel fara. Daca tu din asta ai inteles ca eu fac apologia vitezomanilor si inconstientilor inseamna ca esti mai prost decat pari, ceea ce e destul de greu.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Dec 18 2009, 10:38 PM
Mesaj #82

Guests

Pe majoritatea autostrazilor din California nu sunt copaci ci foarte multe portiuni cu ziduri de ciment.Ce sanse ai daca intri intr-un zid de beton?
Un singur sfat:mai usor cu viteza si conduceti defensiv.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Dec 18 2009, 10:43 PM
Mesaj #83

Guests

Inca ceva...
Nu putini am auzit:'Am facut numai 2 ore pana la Constanta'..Mama ce realizare..Dar,de ce?Daca intra intr-un pom da vina pe pom.
Sau altii:'Daca aveam o masina ca a ta o calcam de-i sareau dracii'..Iar intreb,de ce?Sa impresionezi sau ce?Sau cauti o scurtatura spre cimitir?

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 18 2009, 10:56 PM
Mesaj #84

Membru
**

Impactul cu acel zid de beton va fi de fiecare data din lateral. Dupa cum spunea un coleg forumist ceva mai sus

Citeaza
Socul este cauzat in principal de componenta transversala a vitezei. Tu, in cele mai multe cazuri, lovesti tangetial parapetul (mergi paralel cu el si il lovesti paralel).

Pe de alta parte, copacii sunt statici si foarte duri si, din cauza formei lor, ii vei lovi in 90% din cazuri perpendicular.

Sfatul e bun.

+Quote Post
Vizitator_Gugu.
mesaj Dec 19 2009, 06:16 AM
Mesaj #85

Guests

asa, ia sa polemizam un pic:
- umbra - strada cu 2 benzi, limita 80kmh - e fain sa mergi si sa iti alterneze umbra / soare de cateva ori pe secunda, nu?
- protectie de vant: la inaltimea de 2 m, acolo unde se afla masina ta, e doar un trunchi de copac la cate 10 m distanta (sau cat o fi), adica o protectie 0;
- oxigen - da daca e copacu cu 100m mai incolo, nu e tot aia?
- etc.

Eu zic ca ar trebui toata lumea sa inteleaga ca, copacii nu omoara pe nimeni. Insa daca se moare din cauza lor, indiferent care e motivul (neatentie proprie sau a altora), cauza mortii ramane copacul. Si cum nu se poate sa elimini intotdeauna motivele reale (obiceiuri proaste la volan, astia e unii), eu zic ca trebuie incercat sa elimini macar obiectele fizice din proximitatea imediata a drumului. Asta poate salva vieti.

Exemplu: drumul iasi - botosani; undeva pe la mijlocul lui, un copac pe exteriorul unei curbe. mai multe accidente cu el, din care 3 cu victime. pana la urma l-a taiat cineva de prin satul din apropiere, ca autoritatile nu s-au gandit. sau s-au gandit, dar probabil ca au facut si ei: "daca nu a fost atent...". credeti ca are importanta de ce au ajuns oamenii aia in copac? daca in loc de un copac erau niste tufe sau niste arbusti, care trebuie zic, fac acelasi lucru si chiar mai bine decat copacii, nu era mai bine? cel putin 3 familii erau mai putin amarate.

E greu tare de inteles pe unii oameni. Din pdv meu trebuie sa ai o fixatie sa aperi copacii de pe marginea drumului. Ori o frustrare mare. Pt ca aproape fiecare aparator al copacilor injura pe soferii 'neatenti'. Am remarcat ca cei care apara copacii, de obicei ii injura pe ceilalti, ca soferii sunt idioti, ca e vina lor, ca se dau mari sau ca etc. ar trebui sa stie toata lumea cred ca nu toate accidentele sunt cauzate de factori umani. iar daca e factor uman, nu totdeauna cauza soferului care face cunostinta cu copacul.
as dori sa intreb pe cei care dau sfatul asta atat de bun (aici fara ironie) cum ca sa cascam bine ochii si sa conducem prudent: daca va fi nevoit vreodata (sa dea domnu sa nu fie nevoie, dar ipotetic) sa traga brusc de volan in dreapta nu-i asa ca ar prefera sa nu fie nici un copac in dreapta?
si daca nu fucntioneaza imaginatia proprie, asa putea sa dau cateva motive pt care ar dori sa o faca:
- depasire pe contrasens a aluia din fata
- din fata vin masini, si iti apare in fata un obstacol: o caruta noaptea de ex (n-ai faza mare asa ca nu o vezi decat cand ajungi la 15m in spatele ei daca drumul nu e drept. iar frana de la 80kmh in 15m sper ca realizati ca nu se poate)
- explodeaza un cauciuc sau alta defectiune tehnica; sau te arunca o denivelare.
(ma rezum la 3, ca-i numar norocos)

si as mai intreba pe unii soferi de aici: sunt cumva genul de soferi care merg cu 10km sub limita legala, cu volanul in dinti, incordati si incruntati si nu se uita nici in dreapta nici in stanga cand merg pe drum? pt ca am vazt un accident f misto provocat de unul din specimenul descris (era o ea de fapt, pe valea jiului). si asta ar fi doar antiteza soferilor descrisi ca fiind vinovati de moartea prin impact cu un copac. noroc ca aia accidentati aveau perte vertical in dreapta si in afara de zgarieturi mai nasoale pe masina si niste sperieturi zdravene nu au patit nimic.

dar de ajuns cu glumele (amare). fapt e ca se moare din cauza impactului cu copaci plantati pe marginea drumului (repet, nu conteaza de ce s-a ajuns in copac, asta e un aspect secundar). cum o viata de om e importanta, fie ea si pacatoasa, se impun masuri pt protejarea lor. sper sa realizati macar atata.

ps: stiu ca nu am convins pe nimeni din cei care as fi vrut sa-i conving. dar sunt pur si simplu uitimit de atitudinea pe care o pot avea unii. "ce conteaza ca a murit ca a intrat intr-un copac. daca a fost idiot..." mama lor de ochelari de cal...

+Quote Post
Vizitator_BM.
mesaj Dec 19 2009, 01:09 PM
Mesaj #86

Guests

Exact, singura solutie rationala estea aceasta, sa se planteze liziera de copaci LA CIRCA 20-30 METRI DE SOSEA! In felul acesta sunt protejati si cei care ies de pe drum, in caz de accident, sunt filtrate si gazele si este protejata si soseaua respectiva de troienire pe timp de viscol. Cred ca guvernantii ar trebui sa inceapa de urgenta un astfel de program, pentru ca nu este de colea sa salvezi sute de vieti anual. Ce ziceti de o petitie online pentru un astfel de proiect de lege. Nu stiu cum se initiaza o astfel de petitie, ca as face-o chiar eu.

Citeaza (George @ Oct 20 2008, 01:39 PM) *
Te-ai uitat pe filmuletele pe care le-ai pus ??? Eu am vazut ca, pana la acei copaci, sunt balustrade de protectie. Un mic detaliu ... care iti poate salva viatza daca "beneficiezi" de atentia unui cocalar care nu a invatat sa foloseasca semnalizarea si oglinzile si iti taie calea.

Iti doresc ca in cazul in care ajungi intr-o astfel de situatie sa NU AI PE UNDE SA IESI IN CAMP. Nici o masina nu te protejeaza la impactul cu un copac.

In plus, da-mi UN SINGUR AVANTAJ al prezentei copacilor pe marginea drumurilor. Eu pot sa-ti dau foarte multe dezavantaje:
- in cazul unui accident poti sa iesi de pe drum. Nu trebuie neaparat sa fii tu de vina ... eu am fost aruncat pe camp de un idiot cu un camion de la European Drinks ... el e mare, are camion ... eu pot sa ma descurc pe camp;
- radacinile copacilor distrug fundatia drumului (intrebatii pe cei care se ocupa de intretinere);
- vara, cand e soare puternic, se produce orbire temporara ... din cauza trecerilor repetate si rapide de la soare la umbra si iar la soare. Purtatul ochelarilor de soare rezolva o parte din problema, dar creeaza alte probleme, printre care reducerea vederii periferice;
- iarna, pe viscol, copacii contribuie la formarea celebrelor "barne' pe drum care, in final, duc la blocarea drumului;
- pe vant puternic lateral, in loc sa ai o forta laterala relativ constanta ... aceasta variaza in functie de cum sunt modificati curenti de aer de catre copaci.
Mai am, da' mai am si de munca.

O solutie, la moda pe alte meleaguri: plantarea de perdele de arbusti la cativa metri de marginea drumului. Pentru cine a avut vreodata ocazia sa mearga pe DN 2B (parca) ... de la Buzau spre Braila, chiar langa Buzau este o portiune pe care sunt plantati astfel de arbusti. Pe vant lateral puternic, acolo nu se simte nimic. In acea zona iarna nu se blocheaza dumul cu zapada. Daca esti nevoit sa iesi de pe sosea, ori te opresti in arbusti, ori, in cel mai rau caz, daca viteza este muult prea mare ... te rastorni. Dar majoritatea masinilor rezista la rasturnare. Nu acelasi lucru pot spune despre ciocnirea de un copac ...

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Dec 19 2009, 01:44 PM
Mesaj #87

Guests

exista o gramada de studii care explica dc nu e bine sa existe copaci la marginea drumului. exista si studii care sustin ca este indicat sa se planteze copaci doar in zonele urbane, unde copacii vor proteja pietonii si locuintele de trafic..
eu cred ca cei care sustin ca trebuie lasati copacii aia la juma' de metru de carosabil n-au condus in viata lor o masina sau au iesit cu ea din oras o singura data.. la gratar.. smile.gif

asa ca puneti mana si studiati: Engineering Policy Guide - 231.2 Clear Zones
http://epg.modot.org/index.php?title=231.2_Clear_Zones

+Quote Post
Vizitator_Ada.
mesaj Dec 19 2009, 01:46 PM
Mesaj #88

Guests

[font="Garamond"][/font][size="5"][/size]
Este interesant ca cei care sunt ofticati de prezenta copacilor pe marginea drumului sunt in majoritate baietii "macho" care vor draga sa isi arata barbatia prin caii putere si cred ca daca bagi draga 200 la ora iti creste ceva mai mare. E fals domnilor, fals rau, nu creste nimic doar ca arata ca altceva e putin rau, chiar inexistenta si asta e mintea.

Au fost si raspunsuri care avceau argumente ineresante atat pro cat si contra. Cred ca si de data asta facem lucruri fare sa avem un motiv, sau cel putin fara sa fim constienti de ce o facem. Ar trebui ca l aun moment dat sa incepem sa facem si noi ca altii (din pacate iar nu putem sa fim originali pentru ca ne-au luat-o altii inaite cu caiva zeci de ani, da asta este sad.gif) si sa ne gandim la ce facem si de ce facem ceva.

Despre argumentele pro si contra nu are sens sa le reiau acum dar ar fii un exercitiu bun sa le culegem pe toate si sa apara intr-un post la inceput ca sa isi faca fiecare o idee despre nivelul dezbaterii inaite sa inceapa sa citeasca (Nota pentru moderatori). Un singur argument nu am vazut care sa se gandeasca si la oamenii care traiesc pe langa o astfel de (auto)strada. De exemplu poluarea sonora la care sunt supusii localnicii nu apare deloc: copacii sau bariera de arbusti se poate dovedi o buna bariera fonica.

Succes. Abia astep ziua cand romanii or sa discute in mod constructiv despre ceva iar baietii smecheri si macho or sa fie o amintire neplacuta din trecut.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Dec 19 2009, 03:11 PM
Mesaj #89

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

@ada: Stire, special pentru tine: la un impact direct cu un copac, chiar si la viteza legala, ai sanse mari de rani grave si chiar de deces. Si asta nu cu o Dacie din 1800 toamna, cum sunt destule care circula la noi pe strazi. Acolo raportul e preponderent spre deces, coloana de directie castiga intotdeauna pogoul cu toracele soferului, chiar daca ala poarta centura.

+Quote Post
Vizitator_Ada.
mesaj Dec 19 2009, 04:08 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Dec 19 2009, 03:11 PM) *
@ada: Stire, special pentru tine: la un impact direct cu un copac, chiar si la viteza legala, ai sanse mari de rani grave si chiar de deces. Si asta nu cu o Dacie din 1800 toamna, cum sunt destule care circula la noi pe strazi. Acolo raportul e preponderent spre deces, coloana de directie castiga intotdeauna pogoul cu toracele soferului, chiar daca ala poarta centura.

Dragule, dupa limbajul tau imi dau seama imediat ca esti unul dintre baietii "duri" si smecheri, foarte bascaliosi care face deliciul fetitelor din cartier cu masina lui de fite si cu calitatile lui de conducator auto. Sa stii ca sunt la curent cu statisticile legate de decesele resultate in urma accidentelor rutiere, si sper ca stii ca suntem pe primul loc in Europa la acest capitol. Dar ma indoiesc ca primul vinovat pentru aceasta stare este copacul de pe marginea drumului. E chiar ridicol. Am gasit vinovatul pentru nereusitele noastre, doamnelor si domnilor: e copacul de pe marginea drumului. Sa fim seriosi, accidentele si in special cele cu urmari grave sunt cauzate de lipsa cunostintelor de circulatie si indisciplina la volan unde pe loc de cinste sta alcoolul. (evident macho-zitaea romanului este cauza de adancime de care nu ne mai dezlipin in veci.

Numai de bine, daca mai aveti replici dar ceva mai fara testosteron (cu un nivel normal adica sa nu credeti ca am ceva cu barbatii in general), riguros cu argumente pentru o discutie dialectica va rog.

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 05:14 PM