IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> lege pt. rromi (sau tigani, cum vreti), o solutie in Covasna
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2010, 04:31 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Duda @ Jun 16 2009, 04:27 AM) *
Nu exista rromi, termenul este inventat de ei, sunt TIGANI si TIGANI raman, acesta e cuvantul romanesc, nu are sens peiorativ, peiorativi sunt ei prin ceea ce fac.
Daca maine ar fi un referendum pentru izolarea tiganilor, care crezi ca va fi raspunsul poporului? Numai ca nimeni nu are curaj sa il faca.

sunt de acord cu privire la parerea despre termenul de RROM, in celelalte tari sunt denumiti tigani, la noi Cuza a dezrobit tigani si nu RROMI, ma mira faptul ca tiganii cu scoli inalte nu iau atitudine in acest sens pentru ca lor nu le este rusine sa spuna ca sunt tigani, de exemplu Madalin Voicu , mai cred ca ar trebui facuta o statistica a vilelor, caselor, masinilor, bijuteriilor, aurului detinut de catre tigani, a numarului de tigani angajati cu carte de munca, a firmelor detinute si starea lor, etc iar in final cred ca ceeace se obtine o sa ne cam puna pe ganduri
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_inima de tigan.
mesaj Feb 18 2010, 08:37 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (stragopulis @ Jun 21 2009, 01:02 PM) *
eu zic sa mai facem un ultim sacrificiu si sa le dam un judet al romaniei,sa le creem un stat aparte,scapam si de ei si nu ne mai confunda europa sa si zica cum vor apoi.pare o tampenie la prima vedere dar....e o solutie,chiar daca dam legi dure imaginea romaniei tot patata ramane,singura sansa e sa traim separat,sa aiba pasaport tiganesc nu romanesc

eu sint de etnie germana,si din intimplare viata ma pus sa traiesc intre tigani foarte multi ani,si asta zi de zi. asa ca stiu foarte bie ce si cine sint tiganii.dumneavoastra care vorbiti de GLOANTZE,sirma ghimpata si lagare ar trebui sa o lasati mai moale... inainte de afii tigan ,tiganul este si el om ,cu dorintele.visele si durerile lui si care nu sint diferite de ale voastre.cati dintre voi sau apropiat cu sufletul de un tigan .cati dintre voi au coborit inre ei sa-i cunoasca de aproape?faceti asta ininte de a-i condamna si poate o sa va scimbati parerile. eu care traiesc pritre ei am vazut cum sint discriminati si batjocoriti .pot depune marturie oricind si oriude Domnilor.

+Quote Post
Vizitator_pancreas de tigan.
mesaj Feb 18 2010, 08:54 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (inima de tigan @ Feb 18 2010, 08:37 PM) *

eu sint de etnie germana,si din intimplare viata ma pus sa traiesc intre tigani foarte multi ani,si asta zi de zi. asa ca stiu foarte bie ce si cine sint tiganii.dumneavoastra care vorbiti de GLOANTZE,sirma ghimpata si lagare ar trebui sa o lasati mai moale... inainte de afii tigan ,tiganul este si el om ,cu dorintele.visele si durerile lui si care nu sint diferite de ale voastre.cati dintre voi sau apropiat cu sufletul de un tigan .cati dintre voi au coborit inre ei sa-i cunoasca de aproape?faceti asta ininte de a-i condamna si poate o sa va scimbati parerile. eu care traiesc pritre ei am vazut cum sint discriminati si batjocoriti .pot depune marturie oricind si oriude Domnilor.

eu nu sunt de etnie germana, si nici de etnie tigan. si fa bine si coboara tu din inaltul lacas unde te-ai aciuat printre tigani in mijlocul nostru, a celor care muncim. o sa afli ca suntem oameni, avem dorinte, vise si dureri, in plus mai mergem si la munca, si nu la furat. deschide ochii bine si vezi dracului cum suntem batjocoriti noi.
apoi depune marturia aia a ta, unde vei vrea.
nici macar doi bani nu dau pe ea.

+Quote Post
Vizitator_Pivirgula.
mesaj Apr 7 2010, 10:40 PM
Mesaj #124

Guests

Azi este ziua internationala si chiar mondiala a tiganilor, a rromilor si a romilor.
Bravo, sa ne traiti ca fiindca ne trebuiti.
Langa urarile de viata lunga, cinstita si dreapta, pun si eu o intrebare:
cand va apucati de munca, macar o ora pe zi? Sau e prea mult?

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 8 2010, 08:04 AM
Mesaj #125

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Pivirgula @ Apr 7 2010, 10:40 PM) *
cand va apucati de munca, macar o ora pe zi? Sau e prea mult?

In veci...doar exista romanii de la care pot fura si pe care-i pot batjocori! mad.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
mpcj
mesaj Apr 8 2010, 08:14 AM
Mesaj #126

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

Citeaza (Cocolina @ Apr 8 2010, 08:04 AM) *
In veci...doar exista romanii de la care pot fura si pe care-i pot batjocori! mad.gif

corect, din pacate...

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Apr 8 2010, 08:49 AM
Mesaj #127

Guests

Sa fie pedepsiti parazitii care nu muncesc si fura ...

Sa fie pedepsiti exemplar si cei care sunt violenti si fura -cei care paraziteaza trebuie sa fie izolati, pedepsiti si pusi la munca fortata (sa fie platiti pentru asta). Sa li se impuna disciplina.

Sa li se retraga cetatenia romana - ca sa nu ne mai fie rusine ca ne ducem in Europa sau in strainatate si suntem confundati cu.......................

Nu merita sa fie cetateni in Romania cata vreme ei nu respecta nici una din obligatiile de a fi cetatean - ca atare nu au nici un drept sa fie considerati concetatenii nostri.

+Quote Post
Vizitator_Sica Tropicalu.
mesaj Apr 8 2010, 05:19 PM
Mesaj #128

Guests

Off.. Ca de obicei, istericii de serviciu se dau de ceasul mortii si propun tot felul de solutii: ba lagare, ba sa li se ia cetatenia, ba sa-i trimitem nu stiu unde...

Ma baieti, n-ati inteles nici pana acum ca nu se poate? Suntem in UE, trebuie respectate drepturile omului, etc. NU SE POATE, FIE CA VREM SAU NU. Eu cred ca ati inteles, dar ca de obicei scrieti ca sa va aflati in treaba.

Singura solutie e INTEGRAREA lor. Sa-i obligam sa se duca la scoala (de ex: daca un parinte nu-si duce copilul la scoala, sau il pune sa cerseasca sa decada din drepturile parintesti - si o sa-i arda pe cei care traiesc din alocatiile copiilor). Sa fie cercetati de fisc aia care au viloaie si nici un venit. Sa fie pedepsiti cei care incalca legea - cred ca legi sunt, de judecatori/procurori/politisti probabil ducem lipsa. Si in cateva generatii poate se mai civilizeaza.

+Quote Post
Vizitator_naZi.
mesaj Apr 14 2010, 01:37 PM
Mesaj #129

Guests

rolleyes.gif
Citeaza (Cocolina @ Apr 8 2010, 08:04 AM) *

...dar oare exista romani ? Hai sa fim seriosi ! Cred ca au dreptate cei care numesc natia asta intreaga , rromi .
V-ati gindit vreo data ca au dreptate ? Uitati-va cu atentie la unii pe care-i numiti voi tzigani si o sa descoperiti ca sunt mult mai deschisi la piele decit multi ...romani .
PA !

Citeaza (John Skalatpotru @ Apr 13 2010, 08:59 PM) *
dar macar pot fi eutanasiati?

Te oferi cobai ? Nam pe cine sa incerc concentratia STL-ului . biggrin.gif

Scrii aceleasi lucruri cu doua nickuri diferite ca sa se creada ca sunti mai multi ? puse intrebarea Hotadmin .

+Quote Post
Vizitator_John Skalatpotru.
mesaj Apr 19 2010, 07:06 PM
Mesaj #130

Guests

Citeaza (naZi @ Apr 14 2010, 01:37 PM) *
rolleyes.gif
...dar oare exista romani ?
.... garbage ...
PA !

Auf wiedersehen, drum bun, sa vii cand te chem eu!

Te oferi cobai ? Nam pe cine sa incerc concentratia STL-ului .

Niet, incearca-ti Substantele Toxice de Lupta in familie,
oricum nu are cine sa planga dupa amaratii aia.

Scrii aceleasi lucruri cu doua nickuri diferite ca sa se creada ca sunteti mai multi ? puse intrebarea Hotadmin .

Exact HotAdmin, IP-urile sunt identice! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Apr 20 2010, 06:07 AM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (Rasculat_1907 @ Jun 17 2009, 08:23 AM) *
Un glontz in cap pentru cei care incalca proprietatea altcuiva. Dreptul la proprietate e sfant si inalienabil.

DREPTUL LA PROPRIETATE ESTE INALIENABIL?????ITI SPUNE UN TIGAN CA ESTICEL PUTIN SNOB laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Apr 20 2010, 06:13 AM
Mesaj #132

Guests

KKK - the final solution !!!

+Quote Post
Vizitator_Un tigan supernervos!.
mesaj Apr 20 2010, 02:01 PM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (un tigan nervos @ Jun 11 2009, 07:53 AM) *
haoleooooooo.......si ce sa facem fraticule? daca nu mia mergem pe camp noi din ce traim. poi daca neam de neamu meu nu a muncit cinstit, doar n-o sa ma apuc eu acuma de muncit. si cum sa dovedesc de unde am fanul pentru cal? ca daca zic ca il fur iar m-alearga rumunii cu coasa pe campu pe care cica nu am voie...

mancati-as, de ce tre sa munceasca totata lumea... nu e de ajuns ca munceste prostul de ruman pentru mine... si ca plateste ca prostu impozite si pentru mine... munca-i pentru prosti bah... nu pentru mine, eu traiesc pe sinarea si din avutul rumanului..

Cu exceptia haccentului, poti sa-mi spui si mie care este deosebirea intre tigani si romani? Ai senzatia ca cei mai mari hoti din Romania sunt tiganii? Te inseli! Cine a promovat pentru prima data cocalarii manelisti la (PRO) Tv? Ai senzatia ca Teo Trandafir este tiganca (desi se poarta ca una cu adevarat originala)? Nu, nea! Teo se da romanca get beget, din Pitesti de la Maresalul Antonescu...Ehe! Nu mai exista daco-romani in Romania, ci doar indieni naturalizati.

+Quote Post
Vizitator_Bulendreo Mui, calm.
mesaj Apr 20 2010, 06:36 PM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (Un tigan supernervos! @ Apr 20 2010, 02:01 PM) *
Cu exceptia haccentului, poti sa-mi spui si mie care este deosebirea intre tigani si romani? Ai senzatia ca cei mai mari hoti din Romania sunt tiganii? Te inseli! Cine a promovat pentru prima data cocalarii manelisti la (PRO) Tv? Ai senzatia ca Teo Trandafir este tiganca (desi se poarta ca una cu adevarat originala)? Nu, nea! Teo se da romanca get beget, din Pitesti de la Maresalul Antonescu...Ehe! Nu mai exista daco-romani in Romania, ci doar indieni naturalizati.

Madaline, mergi pe burta ca e apa mica!
Problema nu e de a afla al carei etnii este cel mai mare hot. Ci doar de anormalul procent de infractori in randurile etniilor.
Stii foarte bine de care tigani este vorba: de aia 93,78% dintre voi care sunteti........... ale societatii. Asta in timp ce 12,27% dintre etnicii romani sunt panarame ca alde voi. In fine, nu toti tiganii "minte, fura si inseala" , 6,22% dintre ei sunt oameni integrati in societate .
Asa ca ciocu' mic si joc de glezne, buba e la mentalitatea etniei tiganesti.
P.S.
1. Maneaua este o melodie turceasca sau greceasca, si este muzica.
2. Teo? apa de ploaie. Si ai uitat (e campanie, smechere!) de
"d-na" Minca - tot apa de ploaie.
Dar toate astea le stii si tu.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 21 2010, 08:27 AM
Mesaj #135

Guests

Si inca ceva.
Rusine celor care au citit si au trecut mai departe, chiar daca, poate, s-au simtit revoltati.
Nepasarea, lipsa de implicare, lenea reprezinta adevaratul cancer al societatii romanesti.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 21 2010, 10:45 AM
Mesaj #136

Guests

//.

Sa-ti spun eu ce aia discriminare... cand te bat tiganii la tine in casa si vin politistii si ranjesc si nu fac nimic. Eu ca roman sunt discriminat in Romania, nu tiganii. Faptul ca imi spun parerea pe forum este libertate de exprimare. Pumnii in cap pe care i-am primit de la tigani in timp ce autoritatile nu fac nimic ca sa ma apere aceea e discriminare.
Eu personal nu am intalnit tigani care sa se comporte omeneste. Asta este experienta mea de viata, Ma exprim asa cum rezulta din experienta mea de viata, si am libertatea sa o fac. Daca nu am voie inseamna ca s-a intors comunismul, ca traiesc intr-o dictatura, si o sa cer azil politic intr-o tara libera (si fara tigani)
Mi-e rusine ca sunt roman cand vad ca sunt indivizi ca tine care se pretind romani dar actioneaza in contra romanilor. Ne meritam soarta.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Apr 21 2010, 10:48 AM
Mesaj #137

Guests

Totusi, nu ni se pare ca drepturile oamenilor astora sunt incalcate? Conditiile aduc aminte de Germania anilor 30-40. Foarte foarte periculoasa aceasta situatie...

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 21 2010, 11:54 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (fefe @ Apr 21 2010, 10:45 AM) *
Sa-ti spun eu ce aia discriminare... cand te bat tiganii la tine in casa si vin politistii si ranjesc si nu fac nimic. Eu ca roman sunt discriminat in Romania, nu tiganii. Faptul ca imi spun parerea pe forum este libertate de exprimare. Pumnii in cap pe care i-am primit de la tigani in timp ce autoritatile nu fac nimic ca sa ma apere aceea e discriminare.
Eu personal nu am intalnit tigani care sa se comporte omeneste. Asta este experienta mea de viata, Ma exprim asa cum rezulta din experienta mea de viata, si am libertatea sa o fac. Daca nu am voie inseamna ca s-a intors comunismul, ca traiesc intr-o dictatura, si o sa cer azil politic intr-o tara libera (si fara tigani)
Mi-e rusine ca sunt roman cand vad ca sunt indivizi ca tine care se pretind romani dar actioneaza in contra romanilor. Ne meritam soarta.

Iti sugerez sa consulti dictionarul referitor la sensul cuvantului 'discriminare', inainte de a-l folosi. Nu stiu si nu ma intereseaza ce probleme ai avut tu cu anumiti tigani, este complet irelevant. Gandirea ta ingusta a ajuns la concluzia ca daca unul, doi, 10, 1000 de tigani se comporta intr-un fel, toti tiganii (milioane de oameni!!) trebuie aruncati in custi? In cusca (inchisoare) ai ajunge tu daca ai afirma dejectiile pe care le gandesti in public, si pe buna dreptate.

Vorbesti de dreptul la exprimare? Cheama o televiziune si spune in fata tuturor ce scrii aici. Fii barbat! Hai, sa te vedem! E dreptul tau, nu?
Iar daca simti ca acest drept nu este protejat, ce mai astepti? Mars din tara asta!

Latrati ca niste maidanezi pe forumuri, suparati pe tigani. Vai doamne, ne strica tara, ne strica imaginea, fura, nu muncesc!
V-ati gandit vreodata ca tot oameni sunt? Ca au aceleasi sentimente, vise? Spuneti ca nu se integreaza? Ghici ce? Au nevoie de ajutorul NOSTRU al tutoror sa o faca. Ati facut vreodata, unul dintre cei care latra, ceva sa ajutati acesti oameni? Daca ai o firma, ai dat vreodata o sansa unui tigan? Daca esti coleg de scoala, ai iesit vreodata la un suc? Te-ai uitat vreodata fara scarba pe care acesti oameni o simt in chipul TUTUROR oamenilor care ii privesc? Daca vreti sa se schimbe ceva, acolo trebuie facute schimbarile.
Plangeti ca statul nu face nimic? Statul nu are ce sa faca daca noi ramanem la aceeasi mentalitate medievala, pentru ca statul suntem NOI.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 21 2010, 12:51 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (Un Observator @ Apr 21 2010, 11:54 AM) *
Iti sugerez sa consulti dictionarul referitor la sensul cuvantului 'discriminare', inainte de a-l folosi. Nu stiu si nu ma intereseaza ce probleme ai avut tu cu anumiti tigani, este complet irelevant. Gandirea ta ingusta a ajuns la concluzia ca daca unul, doi, 10, 1000 de tigani se comporta intr-un fel, toti tiganii (milioane de oameni!!) trebuie aruncati in custi? In cusca (inchisoare) ai ajunge tu daca ai afirma dejectiile pe care le gandesti in public, si pe buna dreptate.

Vorbesti de dreptul la exprimare? Cheama o televiziune si spune in fata tuturor ce scrii aici. Fii barbat! Hai, sa te vedem! E dreptul tau, nu?
Iar daca simti ca acest drept nu este protejat, ce mai astepti? Mars din tara asta!

Latrati ca niste maidanezi pe forumuri, suparati pe tigani. Vai doamne, ne strica tara, ne strica imaginea, fura, nu muncesc!
V-ati gandit vreodata ca tot oameni sunt? Ca au aceleasi sentimente, vise? Spune-ti ca nu se integreaza? Ghici ce? Au nevoie de ajutorul NOSTRU al tutoror sa o faca. Ati facut vreodata, unul dintre cei care latra, ceva sa ajutati acesti oameni? Daca ai o firma, ai dat vreodata o sansa unui tigan? Daca esti coleg de scoala, ai iesit vreodata la un suc? Te-ai uitat vreodata fara scarba pe care acesti oameni o simt in chipul TUTUROR oamenilor care ii privesc? Daca vreti sa se schimbe ceva, acolo trebuie facute schimbarile.
Plangeti ca statul nu face nimic? Statul nu are ce sa faca daca noi ramanem la aceeasi mentalitate medievala, pentru ca statul suntem NOI.

Stiu foarte bine ce inseamna discriminare. Printre altele insemana sa fii tratat injust pe criterii etnice. Da, am fost treatat injust pe criterii etnice, in sensul ca tiganul nu a suportat nicio consecinta a faptelor sale ilegale, iar eu am fost victima agresiunii tiganilor fara ca autoritatile statului sa intervina sa-i opreasca pe tigani.

Daca faptele nu sunt relevante, atunci ce e relevant? Frazele frumoase gargarisite de filfizoni care si-au facut o profesie din a papa fonduri europene pe motiv ca fac integrare? relevant este ca eu am suferit din cauza tiganilor. Important este ca n oameni care scriu pe aces forum sau in alta parte au suferit din cauza tiganilor. Acestea sunt faptele, palpabile, si daca oamenii nu s-ar teme ar depune cu totii marturie. Dar se tem, inclusiv pentru amenintari ca sunt pirati la Consilii si comitii care papa bani publici ca sa imi spuna ce am voie si ce nu am voie sa vorbesc.

Daca o sa ma intrebe o televiziune ceva despre problema aceasta o sa spun exact acelasi lucru, nu avea grija.

Sa-i ajut? Dar pe mine cine m-a ajutat sa ma integrez? Crezi ca mi-a dat cineva ceva pe gratis? Cand in tineretele mele am avut nopti unde nu aveam unde sa dorm, a venit cineva sa-mi dea casa? Apropos de subiect, in acelasi timp sunt mii de familii de tigani care traiesc in case nationalizate luate cu chirie de la primarie pentru care nu platesc practic nimic. Ei pe ce criterii au primit acele case, si eu nu? Desi daca m-as fi luat dupa studii si folosul social pe care il pot aduce comunitatii as fi fost mai indreptatit sa primesc eu o astfel de casa la chirie modica? Dar deviez de la subiect pentru ca aici e o problema mai generala a coruptiei din societatea noastra. Pentru fiecare lucrusor pe care il am si pentru fiecare bucatica din statutul pe care il am am muncit de mi-au sarit ochii.
Viata nu e usoara pentru nimeni, insa unii vor sa razbeasca prin munca, altii nu stiu decat sa cerseasca si sa astepte ajutoare pentru integrare.
Numai un exemplu: tiganul agresor din povestea mea este in concediu pe caz de boala (cica sufera cu inima), dar altfel e foarte sprinten la dat cu pumnul.
Individul asta traieste din impozitele pe care le platesc eu, tu si altii ca mine, dar n-are nicio jena sa se manifeste violent .
Putem sa pompam bani cu nemiluita in comunitatea tiganilor, nu se vor integra nicidecum, vom fi mai departe fraierii de pe urma carora ei traiesc bine mersi, adica le vom perpetua modul de viata actual, in afara societatii.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 21 2010, 01:07 PM
Mesaj #140

Guests

V-ati gandit vreodata ca tot oameni sunt? Ca au aceleasi sentimente, vise? Spune-ti ca nu se integreaza? Ghici ce? Au nevoie de ajutorul NOSTRU al tutoror sa o faca. Ati facut vreodata, unul dintre cei care latra, ceva sa ajutati acesti oameni? Daca ai o firma, ai dat vreodata o sansa unui tigan? Daca esti coleg de scoala, ai iesit vreodata la un suc? Te-ai uitat vreodata fara scarba pe care acesti oameni o simt in chipul TUTUROR oamenilor care ii privesc? Daca vreti sa se schimbe ceva, acolo trebuie facute schimbarile.

Eu nu sunt statul. Statul e functionarul x sau y care nu a facut nimic atunci cand i-am semnalat fapta ilegala a unui tigan, pentru ca acel functionar s-a obisnuit ca tiganii sunt deasupra legii.
Iar pentru ca statul sa faca ceva trebuie sa recunoastem ca avem o problema si sa putem dezbate acea problema. Nu ascunzandu-ne dupa deget cu fraze ca tiganii nu sunt o problema si ca e vina societatii care nu-i integreazadaca sunt si cazuri individuale in care tiganii sunt implicati , si cand se intampla ceva e vorba de situatii particulare care nu trebuie generalizate, si alte blabla-uri. Tiganii sunt o comunitate care functioneaza dupa alte reguli decat cele ale standardului a ceea ce consideram indeobste comportament social dezirabil. Trebuie sa recunoastem ca acea comunitate este o problema ca si comunitate. Si sa propunem solutii. Poate unele sunt bune poate altele sunt proaste (accept sa imi spui ca ceea ce spun eu nu este o solutie corecta). dar pentru asta trebuie sa putem vorbi liber despre problemele pe care le avem si sa putem spune liber ce consideram ca solutie. Daca pornim de la idee ca anumite opinii sunt din start proaste si nu avem dreptul nici macar sa le enuntam, nu vom rezolva niciodata problema. Asta face diferenta dintre dictatura si liberatate.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Apr 21 2010, 02:19 PM
Mesaj #141

Guests

Interesat cum ti-ai nuantat pozitia dupa ce Adminul ti-a sters postarea initiala (pentru care ii si multumesc).
Dar asa suntem noi, stim numai de bici.

Nici tu, nici ceilalti bezmetici pe ce acest forum, n-ati fost victima etniei tiganesti. La un moment dat, ati fost victima unor oameni care, din intamplare, apartin unei minoritati. In alte ocazii, ati fost victimele altor oameni care nu apartineau acelei minoritati. Iar ce s-a intamplat cu politia a fost incompetenta, nu discriminare - motiv pentru care revin cu sugetia studierii in detaliu al sensului acestui cuvant.

Asadar, de ce urlati impotriva tuturor tiganilor? Pentru ca sunteti rasisti, de-aia.

Am o cunostinta care lucreaza ca reporter, la o televiziune. Daca esti dispus sa declari, in fata camerelor de luat vederi, pozitia ta, ca cetatean revoltat, se poate aranja cat ai zice peste. Nu uita insa care este pozitia ta (cuvintele tale, 'tarcuri', 'rezervatie', 'fiare', etc pe care le am in screenshot facut inainte de stergere).

Sa iti mai spun eu cine te-a ajutat cand ai avut nevoie. La primul interviu dinaintea primei tale slujbe, persoana care te-a angajat nici nu a gandit ca esti un hot nenorocit, nici nu te-a refuzat din cauza texturii pielii. A avut incredere in tine desi habar nu avea ce fel de om esti. Crezi ca tiganii sunt la fel ne norocosi?

Si nu o mai trage cu acest caz la tau. Au toti tiganii pensii pe caz de boala si dau bine cu pumnul? Nu. Este foarte simplu, ce nu intelegi??

Functionarul X a fost angajat de fuctionarul Y, care a fost angajat de politicianul Z, care a fost numit de.... tine si de mine. Toti suntem statul asa ca nu mai plangeti din cauza lui ci uitati-va in oglinda.

Problema exista. Nimeni nu a contestat asta iar singura solutie este intergrarea graduala, prin rabdare si toleranta. Parerea ta, dle rasist, nu este o parerea proasta. Nu este nici macar o parere. Este o dejectie a mintii umane care nu are ce cauta in lumea civilizata.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 21 2010, 03:07 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Un Observator @ Apr 21 2010, 02:19 PM) *
Interesat cum ti-ai nuantat pozitia dupa ce Adminul ti-a sters postarea initiala (pentru care ii si multumesc).

Nici tu, nici ceilalti bezmetici pe ce acest forum, n-ati fost victima etniei tiganesti. La un moment dat, ati fost victima unor oameni care, din intamplare, apartin unei minoritati. In alte ocazii, ati fost victimele altor oameni care nu apartineau acelei minoritati. Iar ce s-a intamplat cu politia a fost incompetenta, nu discriminare - motiv pentru care revin cu sugetia studierii in detaliu al sensului acestui cuvant.

Asadar, de ce urlati impotriva tuturor tiganilor? Pentru ca sunteti rasisti, de-aia.

Am o cunostinta care lucreaza ca reporter, la o televiziune. Daca esti dispus sa declari, in fata camerelor de luat vederi, pozitia ta, ca cetatean revoltat, se poate aranja cat ai zice peste. Nu uita insa care este pozitia ta (cuvintele tale, 'tarcuri', 'rezervatie', 'fiare', etc pe care le am in screenshot facut inainte de stergere).

Sa iti mai spun eu cine te-a ajutat cand ai avut nevoie. La primul interviu dinaintea primei tale slujbe, persoana care te-a angajat nici nu a gandit ca esti un hot nenorocit, nici nu te-a refuzat din cauza texturii pielii. A avut incredere in tine desi habar nu avea ce fel de om esti. Crezi ca tiganii sunt la fel ne norocosi?

Si nu o mai trage cu acest caz la tau. Au toti tiganii pensii pe caz de boala si dau bine cu pumnul? Nu. Este foarte simplu, ce nu intelegi??

Functionarul X a fost angajat de fuctionarul Y, care a fost angajat de politicianul Z, care a fost numit de.... tine si de mine. Toti suntem statul asa ca nu mai plangeti din cauza lui ci uitati-va in oglinda.

Problema exista. Nimeni nu a contestat asta iar singura solutie este intergrarea graduala, prin rabdare si toleranta. Parerea ta, dle rasist, nu este o parerea proasta. Nu este nici macar o parere. Este o dejectie a mintii umane care nu are ce cauta in lumea civilizata.

Nici nu observasem ca l-a sters. Deci nu avem voie nici macar sa vorbim pericolul tiganilor, ca suntem cenzurati. Este clar ca Romania trebuie sa se numeasca pe viitor Tiganistan ca sa nu ne mai facem iluzia ca este patria romanilor, care nu mai au voie nici macar sa se planga de opresiunea la care sunt supusi de hoardele tiganesti.

Impresia mea este ca limbajul meu e mult mai civilizat decat al dumitale dar bineinteles nu sunt eu in masura sa te educ.

Mi-am nuantat parerea pentru ca exista lucruri care ma supara mai rau decat tiganii, si anume cei care considera ca detin adevarul absolut si vor sa bage pumnul in gura celorlalti, si sa le incalce liberatea de exprimare. Astia intr-adevar sunt si mai periculosi decat tiganii. Este unul foarte cunoscut din aceasta teapa care a sfarsit-o la zid la Targoviste.

In rest, eu discut fapte, tu imi vii cu teorii frumoase .

Eu imi pun legitim intrebarea de ce oare in toata viata mea de adult nu am primit nicio lovitura de la nimeni decat de la un tigan.
Pot sa vin si cu alte fapte, tentativa de talharie in Bucuresti in 1999 (tot tigan), talharie reusita in autobuz in Bucuresti (smuls telefon mobil cu forta si apoi a fugit) 2001 (tot tigan). Pot sa-ti citez inca un numar mare de cazuri ale unor cunostinte ale mele, inclusiv cazuri de vatamari corporale grave bineinteles tot tigani.
Nu spun ca nu sunt si infractori romani. Dar nu cunoastem nicio statistica a infractionalitatii pe etnii (de ce?, pentru ca desigur avem aparatori ai drepturilor omului care nu dau voie sa facem astfel de statistici, adica negam problema din start, punem pumnul in gura). Impresia este insa, daca ne uitam cine sunt abonatii puscariilor, asa la modul unei aprecieri empirice, ca infractionalitatea este majoritar produsa din randul acestei comunitati. Ceea ce era de demonstrat.

Si in final, uite ca eu nu vreau sa dau bani pentru integrarea tiganilor. Asa vreau eu. Eu vreau sa dau bani pentru ajutorarea copiilor aia amarati de la tara carora li se va desfiinta scoala pentru ca a descoperit nu stiu ce ministru ca scolile trebuie comasate pentru reducerea cheltuielilor. Acolo se reduc cheltuielile, dar la tigani trebuie crescute, in opinia adeptilor corectitudinii politice de pe acest forum. Asta e rasism, baaaaa!!!

+Quote Post
Vizitator_Petrica.
mesaj Apr 21 2010, 03:14 PM
Mesaj #143

Guests

Am sa incep un pic "rasist", dar aveti rabdare si cititi.
Integrare. Corect. II asteptam la integrare. O sa urmam exemplul celorlalte tari care au reusit integrarea lor. Nu-mi trece nici una prin cap, da poate ne ajuti matale cu un singur exemplu.
Educatia a fost si este gratuita in Romania! Am avut in firma angajati 2 tigani. F. buni. Fara comentarii. Am lucrat cu alti angajati tigani in trecut. Foarte bine. Pacat ca sunt exceptii. Sau poate ca nu sint exceptii, ci doar invizibili. Cind se poarta corect ne este si rusine sa-i facem "tigani". Le spunem Romani, ca noi toti ce traim in Romania. Cred ca mai degraba spunem "tigani" la leprele si prost crescutii din jur, indiferent ca sint tigani sau nu.
Problema este ca este suficient un numar redus de lepre, pt. a crea o imagine proasta asupra unui popor, natie sau etnie, si este nevoie de foarte foarte multi (si consecvent) oameni corecti apartinind aceluiasi grup, pt. a da o imagine pozitiva.
Integrarea tiganilor, din punctul meu de vedere este din start o problema pusa gresit, este ca si cum am vorbi despre "inegrarea" "gunoaielor" in "crema de vanilie"..

Poate ar trebui din start sa nu mai discutam de integrare, pt. ca este gresit de la bun inceput, pt. ca este DISCRIMINANT de la inceput, prin simpla definitie.

Poate trebuie sa vorbim despre altceva, despre educatie, despre cultura, despre arta. Si in toata treaba asta, un prim pas trebuie facut de liderii tiganilor, regi, imparati sau cum le-o mai place lor sa-si spuna. Pt. ca altfel, majoritatea are tendinta sa-i excluda, sa-i extermine, sa-i niveleze, sa-i "integreze", sa-i faca sa dispara intr-o forma sau alta, pt. a nu mai fi vizibili, pt. a fi "integrati". Nu am putere sa vorbesc la UE, dar cred ca asa ar trebui pusa problema, pt. ca Integrarea, nu a mers nicaieri.

Cu Stima

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Roman.
mesaj Apr 21 2010, 03:31 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Un Observator @ Apr 21 2010, 02:19 PM) *

Nici tu, nici ceilalti bezmetici pe ce acest forum, n-ati fost victima etniei tiganesti. La un moment dat, ati fost victima unor oameni care, din intamplare, apartin unei minoritati. In alte ocazii, ati fost victimele altor oameni care nu apartineau acelei minoritati. Iar ce s-a intamplat cu politia a fost incompetenta, nu discriminare - motiv pentru care revin cu sugetia studierii in detaliu al sensului acestui cuvant.Asadar, de ce urlati impotriva tuturor tiganilor? Pentru ca sunteti rasisti, de-aia. ...

SUPER ARGUMENT !
Majoritatea romanilor este rasista, iar ei bietii tigani reprezinta o minoritate persecutata...pe cine incerci tu sa convingi si ce? Vreau si eu sa te conving de ceva: Acum suntem in plina vara, nu este Aprilie ci Iulie, iar Romania este un stat civilizat, in care justitia este impecabila si impartiala, avem autostrazi care ne fac sa fim invidiati pentru infrastructura noastra,
si avem un sistem educational bine pus la punct... suna aberant? Da. La fel si incercarea ta de a afirma ca negrul e de fapt alb (sic).
De ce exista aceasta perceptie ca tiganii sunt rai, murdari, hoti, lenesi, agresivi? Dar oare de ce despre nemti se spune ca sunt disciplinati, meticulosi si ordonati? De ce despre elvetieni se stie ca fac ceasuri si ciocolata si ca au un sistem bancar de invidiat? De ce despre rusi se spune ca beau? De ce japonezii sunt recunoscuti pentru capacitatea uriasa de munca si spiritul inovator? Oare de ce? Pentru ca in timp s-a dovedit ca aceste natii sunt reprezentate prin aceste calitati.

+Quote Post
Vizitator_(Inca) Un roman.
mesaj Apr 21 2010, 03:44 PM
Mesaj #145

Guests

[/color]

Latrati ca niste maidanezi pe forumuri, suparati pe tigani. Vai doamne, ne strica tara, ne strica imaginea, fura, nu muncesc! Ce, nu e asa?
V-ati gandit vreodata ca tot oameni sunt? Ca au aceleasi sentimente, vise? HA, HA, HA...ii si vad mergand prin muzee, vizionand o emisiune culturala la TVR Cultural, citind o carte in parc...visele lor sunt altele dragul meu naiv...Spuneti ca nu se integreaza? Ghici ce? Au nevoie de ajutorul NOSTRU al tutoror sa o faca. Asa si? Cine ii opreste ? Vino cu (macar) o solutie reala, fezabila, aplicabila realitatii din care se pare ca tu lipsesti...Ati facut vreodata, unul dintre cei care latra, ceva sa ajutati acesti oameni? Da...de frica in tramvai, inconurat fiind de vreo 6 haidamale (intamplator ca sa te citez, tigani), i-am ajutat sa ma fure...am tacut...De ce? Simplu. De frica. Daca ai o firma, ai dat vreodata o sansa unui tigan? Daca esti coleg de scoala, ai iesit vreodata la un suc? smile.gifsmile.gifsmile.gif Nu...nu am iesit la suc pentru ca imi furasera banii de suc...nu stii fazele alea: hai sari sa aud monezile cum zornaie in buzunar...Te-ai uitat vreodata fara scarba pe care acesti oameni o simt in chipul TUTUROR oamenilor care ii privesc?[color="#FF0000"]Cred ca tu confunzi SCARBA cu FRICA Daca vreti sa se schimbe ceva, acolo trebuie facute schimbarile.
Plangeti ca statul nu face nimic? Statul nu are ce sa faca daca noi ramanem la aceeasi mentalitate medievala, pentru ca statul suntem NOI. [color="#FF0000"][/color Acum serios: tu te auzi?

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 21 2010, 04:19 PM
Mesaj #146

Guests

Si un ultim argument ca integrarea tiganilor nu va reusi niciodata.

Romania a cunoscut 45 de ani de comunism. Societate mai "integratoare" decat cea comunista nu s-a mai pomenit. Politica comunista era ca toti cetatenii sa fie la fel adusi la un standard. Cine nu voia sa inghita standardul comunist era repede pedepsit si bagat in rand. Toti erau tratati egalitarist si se ofereau sanse pentru toti (acum se poate spune ca saracia comunitatii din care provii te marcheaza pe viata si de asta nu poti sa te integrezi). Nu fac aici apologia comunismului, standardul comunist era unul urat, iar sansele care se ofereau tututror erau unele modeste intr-un nivel de viata care era general modest. Insa subliniez vocatia integratoare a acelei societati, unde erau multiple presiuni si oportunitati ca sa fii in rand cu lumea. Ei bine comunistii nu au reusit cu mijloacele lor sa integreze comunitatea tiganilor care a ramas tot in afara societatii.

Ceea ce nu au reusit comunistii nu vom reusi nicidecum cu rabdare, toleranta si cateva programe scump platite de integrare.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 21 2010, 06:22 PM
Mesaj #147

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (fefe @ Apr 21 2010, 04:19 PM) *
Ceea ce nu au reusit comunistii nu vom reusi nicidecum cu rabdare, toleranta si cateva programe scump platite de integrare.

trist, dar adevarat.

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
rammstein
mesaj Apr 21 2010, 07:01 PM
Mesaj #148

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Vorbim aici despre tigani, rromi whatever. Cei care ii cunosc cu adevarat stiu ca ne socotesc niste albinosi fraieri, care nu merita respect si trebuie mulsi. Comunitatile nomade sau mai nou stabile, de acest tip, prospera in societati tolerante si cu un grad de disolutie al autoritatii publice ridicat. Problema actuala a societatii romanesti este incercarea de a se impune discriminarea pozitiva intr-o comunitate amorfa, lipsita de principii si fara modele. Incercarea unor vectori media de a fi "pro" impunand o noua scara de valori, falsa si imorala, nu face decat sa alimenteze extremismul si xenofobia.

+Quote Post
Vizitator_Neutru.
mesaj Apr 22 2010, 03:54 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (fefe @ Apr 21 2010, 04:19 PM) *
Si un ultim argument ca integrarea tiganilor nu va reusi niciodata.

Romania a cunoscut 45 de ani de comunism. Societate mai "integratoare" decat cea comunista nu s-a mai pomenit. Politica comunista era ca toti cetatenii sa fie la fel adusi la un standard. Cine nu voia sa inghita standardul comunist era repede pedepsit si bagat in rand. Toti erau tratati egalitarist si se ofereau sanse pentru toti (acum se poate spune ca saracia comunitatii din care provii te marcheaza pe viata si de asta nu poti sa te integrezi). Nu fac aici apologia comunismului, standardul comunist era unul urat, iar sansele care se ofereau tututror erau unele modeste intr-un nivel de viata care era general modest. Insa subliniez vocatia integratoare a acelei societati, unde erau multiple presiuni si oportunitati ca sa fii in rand cu lumea. Ei bine comunistii nu au reusit cu mijloacele lor sa integreze comunitatea tiganilor care a ramas tot in afara societatii.

Daca rationamentul tau logic e adevarat, raspunde-mi te rog la o intrebare: de ce toate tarile din fostul bloc comunist (cu exceptia Ungariei poate) se confrunta inca cu problema minoritatii de etnie rroma sau tiganeasca cum vreti sa-i ziceti, in timp ce tarile in care au fost aplicate alte metode de integrare, printre care si cele enumerate de tine nu??

a propos, termenul de rom/rrom nu e o gaselnita a tiganilor romani, ci e pur-si-simplu, alaturi de sinti, numele originar al unei populatii de provenienta indica Romi, Wikipedia

+Quote Post
Vizitator_l.
mesaj Apr 23 2010, 10:58 AM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (Neutru @ Apr 22 2010, 03:54 PM) *
Daca rationamentul tau logic e adevarat, raspunde-mi te rog la o intrebare: de ce toate tarile din fostul bloc comunist (cu exceptia Ungariei poate) se confrunta inca cu problema minoritatii de etnie rroma sau tiganeasca cum vreti sa-i ziceti, in timp ce tarile in care au fost aplicate alte metode de integrare, printre care si cele enumerate de tine nu??

a propos, termenul de rom/rrom nu e o gaselnita a tiganilor romani, ci e pur-si-simplu, alaturi de sinti, numele originar al unei populatii de provenienta indica Romi, Wikipedia

+Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th January 2020 - 01:00 PM