IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

24 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fara Dumnezeu nu este nimic
Vizitator_eugen.
mesaj Sep 25 2008, 03:55 PM
Mesaj #1

Guests

Dupa cum se stie -Fara Dumnezeu nu este nimic- Eu am terminat liceul acum 15 ani cand nu se facxe religia,as fi dorit sa fac religia in scoala ,te face mai tolerant mai intelept.Va recomand sa cititi cartile Parintelui Cleopa,nu injuraturi cum ati dat voi pe forum singura "injuratura " a lui ca s-ai spun asa era "MANCA-VAR RAIUL" Can dai de un necaz cum zici DOAMNE AJUTA sau nu ma ajuta Doamne.Sunt crestin-ortodox de rand.Cititi Istoria BOR si veti constata ca este una ditre cele mai frumoase istorii ale religiei.
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Sep 25 2008, 05:52 PM
Mesaj #2

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Nihil sine deo?Despre ce vorbim de fapt,despre creationism sau etica??? blink.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Pintea Haiducul.
mesaj Sep 25 2008, 06:42 PM
Mesaj #3

Guests

Revin.Eu unul cred ca asa-zisul "creationism biologic" e cea mai mare tampenie pe care a dejectat-o imaginatia bolnavicioasa a unora,nimic nu poate sustine aceasta absurditate,mersul timpului si istoria civilizatiilor ne invata ca evolutiile la scara larga se fac de la simplu la complex,nu invers.Viata omului din paleolitic era infinit mai simpla decat e cea a omului din prezent.In plus,perspectiva cosmica a Stiintei moderne aduce un argument suplimentar imbatabil care releva cat de ilogic este sa presupui ca o fiinta complexa a creat universul,astazi se stie cu certitudine ca universul de acum 13,7 mld de ani continea doar hidrogen,cel mai simplu element!Complexificarea ulterioara a structurilor materiei(molecule,cristale,microorganisme etc) s-a produs spontan,conform legilor fizicii.Cu toate acestea,ideea "creationismului cosmic",spre deosebire de cea a "creationismului biologic",nu e atat de absurda pe cat parea acum 100 de ani,exista unele indicii stiintifice ca masa protonului e generata in cea mai mare parte(peste 98%) de conversia unei energii nedetectabile,care nu pare sa-si aiba sursa in universul nostru(asa-numita "dark energy").Conform unor ipoteze neverificate dar foarte plauzibile,ea isi are sursa in Antiunivers,adica in universul-geaman al universului nostru.Acolo nimeni n-ar putea ajunge,decat poate sub forma de energie pura,deoarece acel univers-geaman e alcatuit exclusiv din antimaterie...O fi acolo Raiul??? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Constantin.
mesaj Sep 25 2008, 08:07 PM
Mesaj #4

Guests

"astazi se stie cu certitudine ca universul de acum 13,7 mld de ani continea doar hidrogen,cel mai simplu element!"
Voi cu stiinta voastra! Nu stiti ce s-a intamplat in urma cu doua zile, si nici in ce hal se afla sufletele voastre, dar ati 'descoperit' toate misterele universului si ale vietii. Habar nu aveti ce este viata, nu s-a putut crea macar o singura celula. 'Marele' Higgins a 'legat' cateva lanturi de aminoacizi in conditii de neimaginat! Fara nicio picatura de oxigen, fara radiatii ultraviolete s.a.m.d. Chiar si asa lanturile lui nu erau decat niste elemente chimice. Din neant nu apare informatia! De atunci si pana astazi nu s-a avansat deloc, si totusi aceasta teorie imbecila a asa zisului evolutionism continua sa faca furori. Dar toti savantii 'uita' sa spuna un lucru: de unde a aparut informatia in celula? Cea mai simpla forma de viata contine atata informatie incat nici toate calculatoarele din lume nu ar reusi sa o descifreze. In organismele ceva mai complexe lucrurile pur si simplu 'explodeaza'. Desi in stadiu embrionar toate celulele sunt identice, ulterior ele se grupeaza si se dezvolta diferit, formand diferite organe si tesuturi. 'Marii savanti' nici pana astazi habar nu au cum se intampla acest lucru. Dar au rezolvat 'misterul universului'. Desigur, daca te 'tragi' din maimuta nu mai ai nicio obligatie morala, si brusc s-au 'rezolvat' toate problemele tale. Vai de capul vostru! Nu sunteti decat o ceata de orbi. Bine scrie ca se vor lepada oamenii de credinta in vremea din urma. Erau si pe vremea Mantuitorului specimene ca voi! Cititi in Biblie despre necredinta unora; zice ca Dumnezeu a plecat de acolo: 'si n-a putut sa faca multe minuni in locul acela, din pricina necredintei lor. Si SE mira de necredinta lor'. Ati auzit? necredinta este o boala sufleteasca asa de mare incat IL alunga pe Dumnezeu din sufletele voastre! Daca muriti in starea asta mai bine nu va nasteati. Oricum, tot ce va taie capetele alea seci o sa faceti.

+Quote Post
mesaj Sep 25 2008, 09:02 PM
Mesaj #5

Guests

Ce vorbesti,faptura deplorabila,cum iti permiti sa-mi pui la indoiala credinta in Divinitate cand tu nu esti decat unul dintre inchinatorii la Diavolul care a spus "Crede si nu cerceta"(parca Iehova e numele lui)???Ia te uita cine s-a gasit sa ma faca orb,Costica de la carciumica!Cap sec nu am,sa stii,si de sufletul meu sa nu te-atingi, religiosificat mental ce esti!Ba vad ca ai tupeul sa-l bagi si pe blandul Iisus in elucubratiile tale obscurantiste,ceea ce ma amaraste nespus,probabil ca dac-ar fi aici sa vada postarea ta mi-ar spune "Hai,frate,ca-ti fac cinste cu un vin,sa-ti versi naduful,nu-i lua in seama pe toti slujitorii lui Mamona!".Dar Iisus nu e acum aici si eu trebuie sa suport ineptiile tale anti-stiintifice...Imi aduc aminte ca El a spus odata ca in vremurile din urma cunoasterea se va inmulti(era progresist stiintific,nu ca tine!),dar ca oamenii se vor cantona intr-un surogat de credinta pe care o vor afisa,dar careia ii vor tagadui puterea.Oameni ca tine,care se bat in piept cu "credinta" lor in Dumnezeu si in CREATIE,dar care refuza sa creada in CREATIA continua,inclusiv a informatiei... angry.gif

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Sep 25 2008, 09:17 PM
Mesaj #6

Guests

Ca sa stii si tu,mai religiosule ca pentru ''aceasta teorie imbecila'' biserica anglicana a cerut scuze public lui Darwin(ma rog,urmasilor acestuia).Comunicatul suna cam asa:''Charles Darwin:200 de ani dupa nasterea ta,Biserica din Anglia iti cere scuze pentru ca nu a stiut sa te inteleaga si,fiind gresita prima noastra reactie,nu am facut decit ca si altii sa gindeasca la fel''.E adevarat ca scuzele sunt cam tardive...Si las-o mai moale cu parintele Cleopa..ca nu-i loc.L-am cinoscut in persoana si stiu ce spun.

+Quote Post
Vizitator_dUCU.
mesaj Sep 26 2008, 06:55 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (eu @ Sep 25 2008, 09:17 PM) *
Ca sa stii si tu,mai religiosule ca pentru ''aceasta teorie imbecila'' biserica anglicana a cerut scuze public lui Darwin(ma rog,urmasilor acestuia).Comunicatul suna cam asa:''Charles Darwin:200 de ani dupa nasterea ta,Biserica din Anglia iti cere scuze pentru ca nu a stiut sa te inteleaga si,fiind gresita prima noastra reactie,nu am facut decit ca si altii sa gindeasca la fel''.E adevarat ca scuzele sunt cam tardive...Si las-o mai moale cu parintele Cleopa..ca nu-i loc.L-am cinoscut in persoana si stiu ce spun.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 26 2008, 06:58 AM
Mesaj #8

Guests

Intrebarea care se pune este daca Biserica Anglicana mai este crestina (asta in conditiile in care a fost vre-o data!)!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 26 2008, 07:01 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 26 2008, 06:58 AM) *
Intrebarea care se pune este daca Biserica Anglicana mai este crestina (asta in conditiile in care a fost vre-o data!)!

Corectie pentru cei pricinosi!
Intrebarea care se pune este daca Biserica Anglicana mai este crestina (asta in conditiile in care a fost vreodata!)!

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Sep 26 2008, 07:38 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (eu @ Sep 25 2008, 09:17 PM) *

Eu nu am scris nimic de parintele Cleopa, citeste mai bine. Cat priveste pe anglicani, cine a zis ca aia sunt Biserica?! Nu recunosc Tainele Bisericii deci nu se pune, ca sa zic asa. Nu au Sfanta Liturghie nu au nimic din cultul Bisericii. S-a trezit Henric ca mai vrea o nevasta si cum dragutul de papa nu l-a lasat si-a facut si el 'biserica'. Nu, nu, astia chiar nu se pun. E(mai pe intelesul tau) cam ca teoriile lui nenea Hancu pe la voi 'savantii'. Aaaah, si teoria lui Darwin e tot imbecila. Cum spunea parintele Seraphim Rose:'toate dovezile evolutionistilor incap intr-un cosciug'. Cat priveste pe haiducul nu-stiu-cum nu catadicsesc sa-i raspund ca nu prea stie cine-i Higgins. Dupa ce termina si el o facultate doua, poate mai stam de vorba. Nu de alta, dar daca sunt crestin nu inseamna ca sunt si ignorant. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Sep 26 2008, 08:13 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (constantin @ Sep 26 2008, 07:38 AM) *
Eu nu am scris nimic de parintele Cleopa, citeste mai bine. Cat priveste pe anglicani, cine a zis ca aia sunt Biserica?! Nu recunosc Tainele Bisericii deci nu se pune, ca sa zic asa. Nu au Sfanta Liturghie nu au nimic din cultul Bisericii. S-a trezit Henric ca mai vrea o nevasta si cum dragutul de papa nu l-a lasat si-a facut si el 'biserica'. Nu, nu, astia chiar nu se pun. E(mai pe intelesul tau) cam ca teoriile lui nenea Hancu pe la voi 'savantii'. Aaaah, si teoria lui Darwin e tot imbecila. Cum spunea parintele Seraphim Rose:'toate dovezile evolutionistilor incap intr-un cosciug'. Cat priveste pe haiducul nu-stiu-cum nu catadicsesc sa-i raspund ca nu prea stie cine-i Higgins. Dupa ce termina si el o facultate doua, poate mai stam de vorba. Nu de alta, dar daca sunt crestin nu inseamna ca sunt si ignorant. rolleyes.gif

sunt curios ce parere ai de budisti, musulmani si altii care s-au nascut in colturi ale lumii unde religia crestina nu este majoritara. sunt ignoranti cu totii? religia este refugiul oamenilor slabi. cum adica aia sunt mai prosti ca nu au sfanta liturghie? cand a fost scrisa liturghia aia? pai mai scriu si eu una si o punem de inca o biserica.
il faci pe darwin imbecil ca vine cu o teorie si cu dovezi palpabile, dar tu care sustii o religie care spune 'crede si nu cerceta' esti mai inteligent? mie mi se pare prea evident care este ignorantul...

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 26 2008, 08:14 AM
Mesaj #12

Guests

eu nu pot sa cred in dumnezeu si nicidecum in BOR
eu cred in oameni, cred in viata, cred in soare, in luna
si asta nu ma face sa fiu mai rau decat asa zisii 'credinciosi'

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Sep 26 2008, 08:43 AM
Mesaj #13

Guests

...ce au a face "sfintele taine" cu notiunea de biserica?poate sa existe o biserica fara nici un ritual bazata numai pe o ideologie despre lume, scopul vietii, comportamentul uman sau ce vreti voi;altfel si eu sunt de parere ca avem in noi, intrinsec, notiunea de bine si rau,un om fara religie dar bun este de 1000 de ori mai bun decat un om religios care nu gandeste...in cazul nostru, ortodoxia ne-a ajutat sa sa fim uniti si pentru asta trebuie sa-i fim recunoscatori si s-o ocrotim dar cat priveste filosofia, cultul si calitatea, membrilor este o alta discutie.Asadar eu sunt de aceeasi parere cu tatal lui Creanga:"Dumnezeu este in sufletul omului", fiecare sa sa purceada deci sa il gaseasca!

+Quote Post
Vizitator_Gabriel... ca pe inger.
mesaj Sep 26 2008, 09:02 AM
Mesaj #14

Guests

Uita-te in oglinda si il vei vedea pe Dumnezeu. Daca in rai se duc numai crestinii buni (ortodocsi, catolici, protestanti, etc) ... atunci ce se intampla cu bunii credinciosi din celelalte religii ? Merg in iad, bineinteles. Oare Borgia a mers in rai ? Ridicati-va deasupra acestei modalitati de manipulare in masa ... si traiti-va viata la maxim, bucurati-va de fiecare clipa si nu va mai inchideti in dogmele bisericesti. Viata este o boala cu transmisie sexuala ... mortala chiar. Plecati de la premisa ca doar o viata aveti si ca dupa moarte nu mai este nimic. Este important doar ceea ce faci cat traiesti, iar tu vei ramane doar o amintire pentru copilul tau sau cu noroc si pentru nepotul tau. Deja am scris prea mult ... si am pierdut prea mult timp din viata cu acest comentariu. :smile.gif) Cum spunea o inteleapta in viata "Succesuri" pentru ca ea "Traieste bine". Faceti dragoste ... cat sunteti tineri ... ca la batranete ... mai rar. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 26 2008, 11:35 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Constantin @ Sep 25 2008, 08:07 PM) *
"astazi se stie cu certitudine ca universul de acum 13,7 mld de ani continea doar hidrogen,cel mai simplu element!"
Voi cu stiinta voastra! Nu stiti ce s-a intamplat in urma cu doua zile, si nici in ce hal se afla sufletele voastre, dar ati 'descoperit' toate misterele universului si ale vietii. Habar nu aveti ce este viata, nu s-a putut crea macar o singura celula. 'Marele' Higgins a 'legat' cateva lanturi de aminoacizi in conditii de neimaginat! Fara nicio picatura de oxigen, fara radiatii ultraviolete s.a.m.d. Chiar si asa lanturile lui nu erau decat niste elemente chimice. Din neant nu apare informatia! De atunci si pana astazi nu s-a avansat deloc, si totusi aceasta teorie imbecila a asa zisului evolutionism continua sa faca furori. Dar toti savantii 'uita' sa spuna un lucru: de unde a aparut informatia in celula? Cea mai simpla forma de viata contine atata informatie incat nici toate calculatoarele din lume nu ar reusi sa o descifreze. In organismele ceva mai complexe lucrurile pur si simplu 'explodeaza'. Desi in stadiu embrionar toate celulele sunt identice, ulterior ele se grupeaza si se dezvolta diferit, formand diferite organe si tesuturi. 'Marii savanti' nici pana astazi habar nu au cum se intampla acest lucru. Dar au rezolvat 'misterul universului'. Desigur, daca te 'tragi' din maimuta nu mai ai nicio obligatie morala, si brusc s-au 'rezolvat' toate problemele tale. Vai de capul vostru! Nu sunteti decat o ceata de orbi. Bine scrie ca se vor lepada oamenii de credinta in vremea din urma. Erau si pe vremea Mantuitorului specimene ca voi! Cititi in Biblie despre necredinta unora; zice ca Dumnezeu a plecat de acolo: 'si n-a putut sa faca multe minuni in locul acela, din pricina necredintei lor. Si SE mira de necredinta lor'. Ati auzit? necredinta este o boala sufleteasca asa de mare incat IL alunga pe Dumnezeu din sufletele voastre! Daca muriti in starea asta mai bine nu va nasteati. Oricum, tot ce va taie capetele alea seci o sa faceti.

Bre Costica, arunca un ochi la

http://www.talkorigins.org/indexcc/list.html

si mai informeaza-te. nimeni n-a zis ca a descifrat toate secretele universului. still working on it

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Sep 27 2008, 09:07 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (pehash @ Sep 26 2008, 08:13 AM) *
sunt curios ce parere ai de budisti, musulmani si altii care s-au nascut in colturi ale lumii unde religia crestina nu este majoritara. sunt ignoranti cu totii? religia este refugiul oamenilor slabi. cum adica aia sunt mai prosti ca nu au sfanta liturghie? cand a fost scrisa liturghia aia? pai mai scriu si eu una si o punem de inca o biserica.
il faci pe darwin imbecil ca vine cu o teorie si cu dovezi palpabile, dar tu care sustii o religie care spune 'crede si nu cerceta' esti mai inteligent? mie mi se pare prea evident care este ignorantul...

Indiferent din ce religie sunt, daca traiesc corect din punct de vedere moral se mantuiesc. Cu o singura conditie totusi, sa nu fi stiut de Hristos, caci daca au stiut si L-au ignorat nu mai au mantuire. In ce priveste 'liturghia aia', a fost scrisa prima data de sfantul Apostol Iacob, primul episcop al Ierusalimului; ma indoiesc profund ca la nivelul tau intelectual si duhovnicesc poti macar sa pricepi 1 la mie din Liturghie dar sa mai si scrii una. In ce priveste ignoranta daca ne luam dupa DEX ar insemna cam asa: ignorant=(Om) incult, fără cunoştinţe elementare; neştiutor. Crede-ma pe cuvant nu e cazul la subsemnatul; care sunt dovezile alea ale lui Darwin?! Am postat mai mult din plictiseala, oricum nu este locul in care sa lamuresti o problema atat de importanta. Doar ca devine agasant acest 'om modern'; defapt incult si amoral. Aaah, si pentru cultura ta generala am studiat (si) religiile orientale in facultate(apropo, ce stii despre budism? ca tot ai adus vorba; eu am avut doua teze de seminar si lucrare pe tema asta), asa ca stiu foarte bine doctrina.

+Quote Post
Vizitator_meh.
mesaj Sep 27 2008, 10:52 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (eugen @ Sep 25 2008, 03:55 PM) *
Dupa cum se stie -Fara Dumnezeu nu este nimic- Eu am terminat liceul acum 15 ani cand nu se facxe religia,as fi dorit sa fac religia in scoala ,te face mai tolerant mai intelept.Va recomand sa cititi cartile Parintelui Cleopa,nu injuraturi cum ati dat voi pe forum singura "injuratura " a lui ca s-ai spun asa era "MANCA-VAR RAIUL" Can dai de un necaz cum zici DOAMNE AJUTA sau nu ma ajuta Doamne.Sunt crestin-ortodox de rand.Cititi Istoria BOR si veti constata ca este una ditre cele mai frumoase istorii ale religiei.

nu mai bine va rezumati la a va indobitoci doar copiii vostri in loc sa incercati sa bagati mizeriile voastre pe git si altor copii ?
vrei religie, mergi la biserica, citeste acasa.

scoala e pt studiu STIINTIFIC.
povestile se studiaza in timpul liber, nu pe banii contribuabilului.

+Quote Post
Vizitator_Astor.
mesaj Sep 27 2008, 12:50 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (meh @ Sep 27 2008, 10:52 AM) *
nu mai bine va rezumati la a va indobitoci doar copiii vostri in loc sa incercati sa bagati mizeriile voastre pe git si altor copii ?
vrei religie, mergi la biserica, citeste acasa.

scoala e pt studiu STIINTIFIC.
povestile se studiaza in timpul liber, nu pe banii contribuabilului.

Amin smile.gif

Oricum, nu va faceti griji, aceste persoane probabil scriu chiar in momentul de fata din sediul biroului de presa al BOR sau de la locul de munca de la diferite ONG-uri religioase. De-alde Ducu am intalnit pe Hotnews si dupa cate am observat si-a facut un scop din a tot bate apa in piua cu proslavirea celuilalt personaj imaginar cu barba dupa Mos Craciun. Da' lasa, ca acolo unde e un Ducu sunt 100 de oameni carora chiar li se misca rotitele (la figurat) in creierasul ala (evoluat, nu creat) si sunt in stare sa-i dea peste tartacuta (tot la figurat, desigur).

FSM Lives smile.gif

+Quote Post
Vizitator_jolee bindo.
mesaj Sep 27 2008, 05:10 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 25 2008, 09:02 PM) *
Ce vorbesti,faptura deplorabila,cum iti permiti sa-mi pui la indoiala credinta in Divinitate cand tu nu esti decat unul dintre inchinatorii la Diavolul care a spus "Crede si nu cerceta"(parca Iehova e numele lui)???Ia te uita cine s-a gasit sa ma faca orb,Costica de la carciumica!Cap sec nu am,sa stii,si de sufletul meu sa nu te-atingi, religiosificat mental ce esti!Ba vad ca ai tupeul sa-l bagi si pe blandul Iisus in elucubratiile tale obscurantiste,ceea ce ma amaraste nespus,probabil ca dac-ar fi aici sa vada postarea ta mi-ar spune "Hai,frate,ca-ti fac cinste cu un vin,sa-ti versi naduful,nu-i lua in seama pe toti slujitorii lui Mamona!".Dar Iisus nu e acum aici si eu trebuie sa suport ineptiile tale anti-stiintifice...Imi aduc aminte ca El a spus odata ca in vremurile din urma cunoasterea se va inmulti(era progresist stiintific,nu ca tine!),dar ca oamenii se vor cantona intr-un surogat de credinta pe care o vor afisa,dar careia ii vor tagadui puterea.Oameni ca tine,care se bat in piept cu "credinta" lor in Dumnezeu si in CREATIE,dar care refuza sa creada in CREATIA continua,inclusiv a informatiei... angry.gif

Draga pintea nu trebuie sa il acuzi pe constantin pt. ce a zis a fost probabil suparat .Si daca tot iti place stiinta afla ca universul de 13,7 miliarde de ani cu certitudine se pare ca a mai crescut cu 1 miliard asta apropo de certitudinea stiintei care doar aproximeaza realitatea .sper ca esti de acord ca celulele biologice sint alcatuite din atomi deci legile trupului unui animal sint guvernate de legile chimice .sper ca esti de acord ca legile de formare ale moleculelor sint guvernate de legile fizicii vezi benzi energetice de valenta ale atomilor care le permit compunerea .Dar sa vezi trasnaie una din legile fizicii si anume entropia e suparata tare pe evolutionism
ea zice ca nu poti porni de la un lucru simplu la unul complex.totusi daca iti dau o maimuta poti peste ceva timp sa imi dai o nicoleta luciu?in rest ii impartasesc opinia lui constantin dar in schimb nu sint indrituit sa te judec doar sa te mai pun la curent cu stiinta.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 27 2008, 06:07 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (jolee bindo @ Sep 27 2008, 05:10 PM) *
Draga pintea nu trebuie sa il acuzi pe constantin pt. ce a zis a fost probabil suparat .Si daca tot iti place stiinta afla ca universul de 13,7 miliarde de ani cu certitudine se pare ca a mai crescut cu 1 miliard asta apropo de certitudinea stiintei care doar aproximeaza realitatea .sper ca esti de acord ca celulele biologice sint alcatuite din atomi deci legile trupului unui animal sint guvernate de legile chimice .sper ca esti de acord ca legile de formare ale moleculelor sint guvernate de legile fizicii vezi benzi energetice de valenta ale atomilor care le permit compunerea .Dar sa vezi trasnaie una din legile fizicii si anume entropia e suparata tare pe evolutionism
ea zice ca nu poti porni de la un lucru simplu la unul complex.totusi daca iti dau o maimuta poti peste ceva timp sa imi dai o nicoleta luciu?in rest ii impartasesc opinia lui constantin dar in schimb nu sint indrituit sa te judec doar sa te mai pun la curent cu stiinta.

altul/alta care a citit numai propaganda creationista

si de ce ma rog entropia nu se impaca cu teoria evolutiei? (evolutionismul e un termen inventat de creationisti ca sa bage intr-o oala toate conceptele stiintifice care nu le convin din biologie, geologie, cosmologie etc.)

daca te gandesti la legea a doua a termodinamicii mai du-te la scoala.

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Sep 29 2008, 03:11 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Astor @ Sep 27 2008, 12:50 PM) *
Amin smile.gif

Oricum, nu va faceti griji, aceste persoane probabil scriu chiar in momentul de fata din sediul biroului de presa al BOR sau de la locul de munca de la diferite ONG-uri religioase. De-alde Ducu am intalnit pe Hotnews si dupa cate am observat si-a facut un scop din a tot bate apa in piua cu proslavirea celuilalt personaj imaginar cu barba dupa Mos Craciun. Da' lasa, ca acolo unde e un Ducu sunt 100 de oameni carora chiar li se misca rotitele (la figurat) in creierasul ala (evoluat, nu creat) si sunt in stare sa-i dea peste tartacuta (tot la figurat, desigur).

FSM Lives smile.gif

O sa experiezi pe propria piele reuniunea cu un al treilea personaj neexistent, tot cu barba, dar si copite dupa ce o sa-ti dai obstescul sfarsit. Atunci o sa constati ca de fapt creierul tau era creat si involuat, dar va fi prea tarziu. Iti uram happy burning alaturi de maestrul Darwin. In ce priveste taxele si impozitele, astea le platim si noi crestinii, asa ca avem dreptul sa cerem si sa obtinem educatie religioasa pentru copii nostri. La ultimul recensamant eram mai mult de 75% din populatie cu cerinta asta. Si nu eram toti in usa BOR si nici nu lucram toti in ONG. Apropo, stiai ca Darwin a fost 'pastor' neoprotestant? Si mai stiai ca inainte de moarte a declarat ca el crede cu tarie in Dumnezeu? Simpatic personaj.

+Quote Post
Vizitator_Astor.
mesaj Sep 29 2008, 03:53 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (constantin @ Sep 29 2008, 03:11 PM) *
O sa experiezi pe propria piele reuniunea cu un al treilea personaj neexistent, tot cu barba, dar si copite dupa ce o sa-ti dai obstescul sfarsit. Atunci o sa constati ca de fapt creierul tau era creat si involuat, dar va fi prea tarziu. Iti uram happy burning alaturi de maestrul Darwin. In ce priveste taxele si impozitele, astea le platim si noi crestinii, asa ca avem dreptul sa cerem si sa obtinem educatie religioasa pentru copii nostri. La ultimul recensamant eram mai mult de 75% din populatie cu cerinta asta. Si nu eram toti in usa BOR si nici nu lucram toti in ONG. Apropo, stiai ca Darwin a fost 'pastor' neoprotestant? Si mai stiai ca inainte de moarte a declarat ca el crede cu tarie in Dumnezeu? Simpatic personaj.

cool.gif Alta chestiune, as vrea sa stiu si eu, unde anume in cartulia aia a voastra se specifica cum ca al treilea personaj imaginar ar avea copite?

+Quote Post
Vizitator_DAN_K.
mesaj Sep 29 2008, 04:06 PM
Mesaj #23

Guests

+Quote Post
Vizitator_darwin.
mesaj Sep 29 2008, 04:48 PM
Mesaj #24

Guests

Voi cu stiinta voastra! Nu stiti ce s-a intamplat in urma cu doua zile, si nici in ce hal se afla sufletele voastre, dar ati 'descoperit' toate misterele universului si ale vietii. Habar nu aveti ce este viata, nu s-a putut crea macar o singura celula. ... Din neant nu apare informatia! De atunci si pana astazi nu s-a avansat deloc, si totusi aceasta teorie imbecila a asa zisului evolutionism continua sa faca furori.

Draga Constantine, imi raspunzi si mie mai intai la o intrebare? Cum se face ca voi, fanatici, indoctrinati religios, sunteti in majoritatea cazurilor o adunatura de frustrati care de cele mai multe ori n-ati pus mana in toata viata voastra jalnica pe vreo carte serioasa? smile.gif

Nimeni nu a pretins ca a descoperit toate misterele vietii sau ale universului. De unde ai mai scos-o? Si de unde atata frustrate si ura in sufletul tau de bun crestin?

Argumentul cu celulele ce n-au fost create inca artificial e penibil. Orice tehnologie cere timp, iar in domeniu asta s-a avansat rapid in ultimii ani. Un exemplu: se poate obtine cam orice tip de celula deja pornind doar de la celule de un anumit tip (epiteliale). Gandirea ta e de calibrul celor care credeau ca Pamantul este plat, care nu au dat nicio sansa electricitatii, sau care nu credeau in medicina moderna.

Zici ca din neant nu apare informatia? Si aceasta afirmatie a ta are tot valoare NULA. Doar o speculatie in sprijinul careia nu poti aduce nici o dovada dar in place vad sa vorbesti in gol. Particule elementare apar bine-merci din ...vid smile.gif . Vezi QED (electrodinamica quantica) a lui R. Feynman, care a mai si fost verificata experimental ... vidul ala are proprietati pe care nici nu le banuiesti.

Teoria aia imbecila a evolutiei (si nu evolutionismul care nu e tocmai o teorie ci un set de teorii ce reuneste big-bang, abiogeneza si teoria lui darwin) e sustinuta de comunitatea stiintifica mondiala, care reuneste oameni mult mai inteligenti si mai educati decat vei fi tu vreodata.... Si da, s-a avansat mult ... chiar foarte mult de la descoperirea ADN-ului incoace.
Dar cel mai interesant FAPT e ca teoria evolutiei aduce mult mai multe dovezi in sprijinul ei decat biblia ta, care nu oricum nu aduce nici o dovada in sprijinul ei si pe care tot felul de primitivi in gandire o iau de buna in totalitatea ei, oricat de imbecile, crude si absurde ar fi o gramada de povestile ei.

+Quote Post
mesaj Sep 29 2008, 06:57 PM
Mesaj #25

Guests

Da,corect,stiinta se bazeaza pe fapte dar trebuie totusi retinut ca un singur fapt poate fi interpretat ca dovada a unor teorii mutual incompatibile.Claritatea teoretica are de multe ori un rol decisiv:de-aia eu nici nu tagaduiesc puterea euristica a teologiilor sau a filosofiilor abstracte,tocmai pt ca ele incearca--pe baza principiului ca Universul e logic--sa se axeze pe o logica riguroasa,ceea ce e laudabil.Dar steril in 99% din cazuri,datorita trufiei de a face abstractie de datele observationale si experimentale.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Sep 29 2008, 07:53 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (darwin @ Sep 29 2008, 04:48 PM) *
Draga Constantine, imi raspunzi si mie mai intai la o intrebare? Cum se face ca voi, fanatici, indoctrinati religios, sunteti in majoritatea cazurilor o adunatura de frustrati care de cele mai multe ori n-ati pus mana in toata viata voastra jalnica pe vreo carte serioasa? smile.gif

Nimeni nu a pretins ca a descoperit toate misterele vietii sau ale universului. De unde ai mai scos-o? Si de unde atata frustrate si ura in sufletul tau de bun crestin?

Argumentul cu celulele ce n-au fost create inca artificial e penibil. Orice tehnologie cere timp, iar in domeniu asta s-a avansat rapid in ultimii ani. Un exemplu: se poate obtine cam orice tip de celula deja pornind doar de la celule de un anumit tip (epiteliale). Gandirea ta e de calibrul celor care credeau ca Pamantul este plat, care nu au dat nicio sansa electricitatii, sau care nu credeau in medicina moderna.

Zici ca din neant nu apare informatia? Si aceasta afirmatie a ta are tot valoare NULA. Doar o speculatie in sprijinul careia nu poti aduce nici o dovada dar in place vad sa vorbesti in gol. Particule elementare apar bine-merci din ...vid smile.gif . Vezi QED (electrodinamica quantica) a lui R. Feynman, care a mai si fost verificata experimental ... vidul ala are proprietati pe care nici nu le banuiesti.

Teoria aia imbecila a evolutiei (si nu evolutionismul care nu e tocmai o teorie ci un set de teorii ce reuneste big-bang, abiogeneza si teoria lui darwin) e sustinuta de comunitatea stiintifica mondiala, care reuneste oameni mult mai inteligenti si mai educati decat vei fi tu vreodata.... Si da, s-a avansat mult ... chiar foarte mult de la descoperirea ADN-ului incoace.
Dar cel mai interesant FAPT e ca teoria evolutiei aduce mult mai multe dovezi in sprijinul ei decat biblia ta, care nu oricum nu aduce nici o dovada in sprijinul ei si pe care tot felul de primitivi in gandire o iau de buna in totalitatea ei, oricat de imbecile, crude si absurde ar fi o gramada de povestile ei.

Stiinta este limitata la dimensiunea spatiu / timp. Astea sunt limitarile pe care stiinta nu le poate depasi in nici un fel. Crestinismul vorbeste despre un Dumnezeu care a creat universul material pe cre il percepem noi (spatiu si timp) deci in mod logic este in afara universului material. Asta inseamna ca stiinta nu va ajunge niciodata sa dovedeasca existenta / inexistenta lui Dumenzeu. Toate contradictia evolutionism / creationism sau Stiinta / Religie este absurda. Cei care sustin ca stiinta poate de demonstreze intr-un viitor mai apropiat sau indepartat inexistenta lui Dumnezeu sunt niste ignoranti

+Quote Post
Vizitator_7BA.
mesaj Sep 29 2008, 09:01 PM
Mesaj #27

Guests

Dumnezeu nu exista.
Oricat ati vrea voi sa credeti in existenta lui va tot aberati degeaba.
De-a lungul istoriei indivizi ca voi astia credinciosii nu au ezitat sa dea dovada de tembelizm si cruzime doar ca sa isi impuna ei religia lor. Din pacate istorii d-astea nu inceteaza niciodata.

Viata noastra e limitata, fiecare cu perioada lui si nu exista next level.
Si totusi chiar si in aceste conditii nu trebuie sa va cautati drogul/alinarea intr-o fantasmagorie in care in mod constient sa va puneti toata speranta si sa deveniti apoi fanatici, habotnici si defecti.
Bucurati-va de viata pe care o aveti si utilizati timpul vostru cu folos.

Question everything!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 06:07 AM
Mesaj #28

Guests

Nu exista tipul asta numit "D-zeu". Vreau sa apara aici pe forum, vreau sa-l vad levitand in fata mea. Vrajeli cu "ah... trebuie sa crezi ca sa-l vezi" sunt pt adormit copiii mici si prosti. De voi nu zic nimic, imi permit insa sa zic de fanaticii religiosi si habotnicii de pe alte meleaguri. Aia sunt chiar foarte ingusti la minte. Incapabili sa inteleaga ca pt toate lucrurile exista un rationament logic, o legii a fizicii sau hazardul matematic... care pe voi va sperie si cand e ceva mai deosebit puneti seama totul pe divinitate.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 06:38 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (7BA @ Sep 29 2008, 09:01 PM) *
Dumnezeu nu exista.
De-a lungul istoriei indivizi ca voi astia credinciosii nu au ezitat sa dea dovada de tembelizm si cruzime doar ca sa isi impuna ei religia lor. Din pacate istorii d-astea nu inceteaza niciodata.

Si totusi chiar si in aceste conditii nu trebuie sa va cautati drogul/alinarea intr-o fantasmagorie in care in mod constient sa va puneti toata speranta si sa deveniti apoi fanatici, habotnici si defecti.

Question everything!

Mi se pare mie sau exista un soi de disperare in cele de mai sus!
Adica Omul = dumnezeu!
Ce a facut omul decat sa culeaga din Creatie?

"Bucurati-va de viata" = dupa mine potopul!
"utilizati timpul vostru cu folos" = faceti-va toate placerile, iubiti-va pe voi insiva mai mult decat orice, interesul vostru sa primeze cu orice pret. Ce in seamna "folos" cand ajungi "oale si ulcele". Cum se deosebeste omul de un animal?

Ce va impiedica Iisus Hristos sa faceti din ceea ce vreti sa faceti? Il urati pentru ca exista si pentru ca va cere iubire (si nu SEX!) si sacrificiu fata de cel de alaturi!
Simplul fapt ca exista Cineva care sa va "traga de maneca" pur si simplu va innebuneste.
Ai grija de sufletul tau!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 06:48 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (7BA @ Sep 29 2008, 09:01 PM) *
Dumnezeu nu exista.

Question everything!

DE unde stii ca nu exista "next level"? "Stii" pentru ca asa iti este comod. Fara complicatii si zbateri interioare! "Ce-i in mana nu-i minciuna"?

"fanatici, habotnici si defecti" - fiecare cu "fanatismul" lui. Tu esti fanaticul materiei! TE INCHINI LA IDOLUL MATERIEI ! Pentru tine totul este relativ, DUPA CUM BATE VANTUL! Nu asta ne invata "lUMEA CIVILIZATA'?

Intrebarea care se pune esti sau nu o frunza in vant????

+Quote Post

24 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 06:58 AM