IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Speranta la romani, Realitatea pe care nu ne dam seama ca o traim
Till Eulenspiege...
mesaj May 27 2014, 05:09 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 49
Inscris: 11-February 10
Utilizatorul numarul: 18 655

Desi exista vorba ca “Speranta nu moare niciodata”, a trai vesnic cu speranta de mai bine, alimentata de promisiuni desarte, aduce in final o dezamagire direct proportionala cu speranta desarta.
Cu alte cuvinte, promisiunile clasei politice nu fac altceva decat sa se joace cu sperantele de mai bine ale romanilor facandu-I pe acestia sa creada ca viata inca nu a inceput, ca o sa fie candva mai bine si momentul in care vom vedea cainii umbland cu covrigi agatati de coada este la numai o aruncatura de bat.
In fapt, romanul traieste un vis de asteptare a unui “Ceva” nedefinit, dar care precis ca-l va plasa la masa bogatilor din tarile dezvoltate. Nimic nu este mai fals! Viata de ieri si de azi este adevarata! Unii se nasc si s-au tot nascut si de 25 de ani incoace, iar altii mor traind exact aceasta viata cum este ea azi.
Desteptarea romanilor despre care se vorbeste de secole ar putea aduce un alt spirit numai ca valul realitatii va izbi precum un Tzunami caci trezirea la realitate inseamna ca dincolo de asteptarea sosirii sfarsitului in fapt nu se va intampla nimic si ca in concluzie, asta e viata, nu numai cum a fost, dar si cum va fi.
Politicienii, fie ei credibili sau nu, fie ei de orice culoare, nu au in cap decat sa duca acasa niste bani; cei mai putin corupti se bucura la salariu si avantaje in vreme ce ai mai hrapareti practica coruptia. Gandul ca ar face sau ca ar putea sa faca ceva pentru popor, tara, neam e o iluzie.
As intreba un impatimit al jocului politic, frustrate de recentele alegeri sau dimpotriva pe unul bucuros cu rezultatul, cu ce se schimba viata lui si a familiei lui odata cu schimbarea politicului in ipoteza ca asa ceva ar fi posibil?
Intrebarea fiind una retorica am sa vin si cu raspunsul… Nu se va schimba cu nimic.
O fi bine, o fi rau? Cu siguranta ambele.
Cei care merg la vot cu speranta ca “Vor veni unii” care le vor da ceva sub forma de “Pomana de la stat” sunt aceia cu foarte putina educatie si totodata cei care sunt cel mai usor de pacalit. Sunt altii care cred in schimbari miraculoase menite sa aduca prosperitate. Acestia au citit multe SF-uri si nu-si pierd credinta ca asa ceva “Va veni”…Concluzia este de fapt o lectie pe care viata m-a invatat-o departe de tara, intr-o noua lume, inconjurat de oamani noi, o lume in care nu exista prejudecati, o lume in care o populatie majoritar caucaziana a ales un presedinte de culoare de doua ori la rand, o populatie care nu traieste cu speranta de mai bine pentru maine, ci cu realitatea ca ceea ce faci azi, tu ca individ, iti va usura ceea ce va veni maine. Principiul e unul si e simplu: Fii cel mai bun sau cat poti fi de bun in ceea ce faci si nu ai de ce sa te temi pentru ziua de maine. La polul opus sunt romanii care prefera sa munceasca la stat, caci le e teama de sectorul privat (Daca ma da afara eu ce mai fac?) . Desigur ca si noua lume a “patronilor” inventati peste noapte, fara cultura si constiinta conducerii unei afaceri oneste si platii datoriilor catre stat sunt o componenta majora, dar principiu de a lupta pentru a fi cel mai bun este valid chiar si in aceste conditii.
O alta iluzie tipic romaneasca este goana dupa diplome. Cu cat mai multe, cu atat mai bine… Si din nou avem de a face cu o speranta desarta.
Angajatorul nu vrea sa se lege la cap cu niste nepriceputi cu patalama(le) ci cu oameni capabili care sa-i produca bani. Desigur ca o educatie temeinica este necesara pentru a fi capabil numai ca in Romania acest lucru este complet neglijat, inoculata fiind idea ca a absolvi mai multe facultati si a avea masterate peste acele facultati te va arunca automat intr-un scaun in care munca va fi putina, leafa pe masura diplomelor si vei fi sef inca din prima zi. Frustrarile sunt nemasurabile cand un astfel de individ da piept cu viata reala… In viata reala cariera se incepe de jos. Asistent de factor de ceva… Acolo inveti meseria de la managerul direct si de la colegi, inveti ce inseamna sa lucrezi intr-o echipa, inveti sa respecti munca si banii castigati. Incepand in acest fel cariera vei fi capabil sa-ti pui si ordine in prioritati; nu vei cumpara un Lamborghini din prima leafa si nu vei merge sa prapadesti banii prin cluburi. Dupa ce ai capatat experienta poti spera la mai mult. Ideea ca “pai eu am opt facultati si trei masterate si ar trebui sa fiu de fapt seful sefului meu” nu prea merge si nu se pupa cu realitatea…
Ar mai fi multe de spus, dar mai am si treaba…
Sfatul meu e unul sincer, simplu si direct: Nu mai visati la cai verzi pe pereti si puneti mana pe sapa, stilou, volan, aparat de fotografiat, racheta de tenis sau ghete de baschet si fauriti-va propria stabilitate si prosperitate. Cine zice ca nu are de munca este una din trei: Puturos, lipsit de imaginatie sau nepregatit.
Bafta!
P.S. Daca mi s-au strecurat greseli ortografice va rog sam a scuzati; am corectat de trei ori textul, dar nu am sistemul setat in limba lui Cantemir (mare boier, mare caracter)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_DeSperantu.
mesaj Jun 5 2014, 08:14 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Till Eulenspiegel @ May 27 2014, 05:09 PM) *
Desi exista vorba ca “Speranta nu moare niciodata”, a trai vesnic cu speranta de mai bine, alimentata de promisiuni desarte, aduce in final o dezamagire direct proportionala cu speranta desarta.

As intreba un impatimit al jocului politic, frustrate de recentele alegeri sau dimpotriva pe unul bucuros cu rezultatul, cu ce se schimba viata lui si a familiei lui odata cu schimbarea politicului in ipoteza ca asa ceva ar fi posibil?
Intrebarea fiind una retorica am sa vin si cu raspunsul… Nu se va schimba cu nimic.

Cine zice ca nu are de munca este una din trei: Puturos, lipsit de imaginatie sau nepregatit.

Dar iata alta intrebare :
"De ce unii oameni e mai prosti ca altii ? " - intebare la care primii nu vor afla niciodata raspunsul, nici macar de aici, de pe forum H.N.
...De ce ?
Pentruca prostii vorbesc prea mult, iar inteleptii tac.
Deci noi, prostii, n-avem nici o sansa sa aflam vreodata de ce unii e mai dastepti ca noi...
Si cum prostia ie un mod de viata interactiv, atrage mai multa lume decat tacerea.
De aici si vorba '' multi si prosti ''.
Totusi ma gandesc ca ceilanti, putinii, tacutii si inteleptii, or fi niste oameni foarte ocupati, ceea ce ma face sa cred ca noi, prostii, nu...
Deci prostia e pana la urma, ca si sectia de votare, o adunare a celor multi care nu au ceva mai bun de facut.

Ce s-ar intampla daca toti am fi intelepti, tacuti si ocupati, atat de ocupati incat nu am mai avea timp sa ne adunam, nici macar in sectiile de votare ?
Probabil ar ramane foarte putini alesi, sau deloc.
Pur si simplu adunarea celor multi si prosti din Parlament, Partide, Administratie, care vorbesc mult fara sa faca nimic, nu ar mai exista.
Deloc.

Am deveni o tara cu oameni ocupati, intelepti si tacuti.
Oamenii aceia, inteleptii, care tac si fac, ar fi cei multi, iar cei care vorbesc mult, tot mai putini sau deloc.

Dar cine ar mai conduce tara ?
Probabil am face un concurs, fara votare, si cei mai intelepti ar administra prin contract, acolo unde se pricep mai bine. S-ar schimba periodic, sau si-ar mentine pozitia, tot prin concurs, an de an.

Ar dispare din stirile si stiristele panicarde.
Dar asta se va intampla doar atunci cand vom vorbi mai putin si vom face din ce in ce mai mult.
Totul ar merge '' ca pe roate '' , pana cand, se vor naste unii mai egali ca altii, mai deosebiti, deci mai putini. Si se vor deosebi de cei multi, tacuti si intelepti, care tac si fac, prin aceea ca ei, cei putini, nu vor face decat sa vorbeasca intre ei, si sa puna la cale cum sa-i faca pe cei multi, intelepti si tacuti, sa munceasca mai eficient.

Ceea ce probabil fac si acum, dar fara succes, pentru ca noi, cei multi si prosti, inca pierdem vremea intre noi, sporovaind ca si ei, in loc sa muncim, eficient, doar pentru noi.

Atunci unde sunt acum cei putini, intelepti si tacuti, care tac si fac?

Probabil nu in tara noastra. Aici majoritatea care tac si fac sunt coruptii.
De aceea tara noastra sta mai prost ca altele, adica in top coada.

Partea buna e ca ne distram inca de minune, vorbind mult fara sa facem nimic, si ne e intr-un fel bine pentru ca nu am aflat cat suntem de prosti si ineficienti.
Pentru ca nu avem inca de la cine...suntem doar noi, cu noi, in tzara unde se-ntalnesc hotii cu prostii.

Pai, si cu asta ce-am facut ?
Unde e tanti Speranta nene ?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 7 2014, 06:47 PM
Mesaj #3

Guests

Cu alte cuvinte, promisiunile clasei politice nu fac altceva decat sa se joace cu sperantele de mai bine ale romanilor facandu-I pe acestia sa creada ca viata inca nu a inceput, ca o sa fie candva mai bine si momentul in care vom vedea cainii umbland cu covrigi agatati de coada este la numai o aruncatura de bat.
In fapt, romanul traieste un vis de asteptare a unui “Ceva” nedefinit, dar care precis ca-l va plasa la masa bogatilor din tarile dezvoltate. Nimic nu este mai fals! Viata de ieri si de azi este adevarata! Unii se nasc si s-au tot nascut si de 25 de ani incoace, iar altii mor traind exact aceasta viata cum este ea azi.
Desteptarea romanilor despre care se vorbeste de secole ar putea aduce un alt spirit numai ca valul realitatii va izbi precum un Tzunami caci trezirea la realitate inseamna ca dincolo de asteptarea sosirii sfarsitului in fapt nu se va intampla nimic si ca in concluzie, asta e viata, nu numai cum a fost, dar si cum va fi.

Chiar daca ideea de baza si tema topicului este speranta, aici sunt deschise mai multe teme interesante. Dificil de abordat superficial, fiecare in parte merita o oarecare atentie si o abordare aparte, ceea ce cred ca va crea disconfort cititorului.

Ideea de speranta perpetua este inoculata cetateanului inca din copilarie, prin educatia crestina, si apoi accentuata prin aceeasi educatie in invatamentul de stat, obligatoriu, inca doisprezece ani. "Lasa, ignora realitatea, treci pe speranta ca "dupa" vei avea tot ce iti doresti" – este motto-ul implementat subliminal care genereaza reflexul (conditionat, dar intrat in cotidian si deci considerat normalitate) de a ignora pana si ca oferta care i se face pentru vesnicie, pe care o crede reala, ca a alege intre tortura fizica prin ardere si tortura psihica prin robie ar fi ok, iar alegand raul cel mai mic e convins ca a ales binele, inexistent de altfel in oferta. Iar intre a fi robul unei divinitati (atat de dificile incat pana si reprezentantii sai se bosumfla adeseori, cu naduf, afirmand ca "necunoscute sunt caile domnului") si a fi aparent liber intr-o societate totalitara e o diferenta atat de mare, incat credinciosii consacrati nici nu sesizeaza ingradirea libertatilor la care ar putea avea acces daca si-ar cere raspicat drepturile de la managerii iadului local.

Educatia, in general, este extrem de deficitara din cauza poiliticii incoerente si a managementului neprofesionist. Exemplul personal al managerilor si anturajului lor, atat de necesar in educatie, nu este de loc stimulativ pentru o societate emancipata si civilizata din moment ce promoveaza inconsistenta si discontinuitatea, coruptia, non-valoarea, parazitismul, parvenitismul, nepotismul, promiscuitatea, materialismul, nemunca, incompetentele, totalitarismul disimulat. Asta instiga discipolul la comportament aleatoriu, abuziv, voluntar, incoerent, posesiv, materialist.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 7 2014, 06:52 PM
Mesaj #4

Guests

Politicienii, fie ei credibili sau nu, fie ei de orice culoare, nu au in cap decat sa duca acasa niste bani; cei mai putin corupti se bucura la salariu si avantaje in vreme ce ai mai hrapareti practica coruptia. Gandul ca ar face sau ca ar putea sa faca ceva pentru popor, tara, neam e o iluzie.
Cei care merg la vot cu speranta ca “Vor veni unii” care le vor da ceva sub forma de “Pomana de la stat” sunt aceia cu foarte putina educatie si totodata cei care sunt cel mai usor de pacalit. Sunt altii care cred in schimbari miraculoase menite sa aduca prosperitate. Acestia au citit multe SF-uri si nu-si pierd credinta ca asa ceva “Va veni”…Concluzia este de fapt o lectie pe care viata m-a invatat-o departe de tara, intr-o noua lume, inconjurat de oamani noi, o lume in care nu exista prejudecati, o lume in care o populatie majoritar caucaziana a ales un presedinte de culoare de doua ori la rand, o populatie care nu traieste cu speranta de mai bine pentru maine, ci cu realitatea ca ceea ce faci azi, tu ca individ, iti va usura ceea ce va veni maine. Principiul e unul si e simplu: Fii cel mai bun sau cat poti fi de bun in ceea ce faci si nu ai de ce sa te temi pentru ziua de maine. La polul opus sunt romanii care prefera sa munceasca la stat, caci le e teama de sectorul privat (Daca ma da afara eu ce mai fac?) . Desigur ca si noua lume a “patronilor” inventati peste noapte, fara cultura si constiinta conducerii unei afaceri oneste si platii datoriilor catre stat sunt o componenta majora, dar principiu de a lupta pentru a fi cel mai bun este valid chiar si in aceste conditii.

Bunastarea cetatenilor depinde de conducerea comunitatii. Managementul si administratia sunt, in stat, ca si in orice familie, determinante pentru calitatea vietii membrilor acelei comunitati, pentru sperantele lor de implinire, pentru stimularea colaborarii si statutul de bunastare.
In familie, harnicia si daruirea parintilor genereaza prosperitate si pofta de viata, asigurand coeziunea membrilor ei atat la bine cat si la rau, in timp ce indolenta si rautatea parinteasca motiveaza copiii in a tinde sa supravietuiasca independent, pe cont propriu, dupa legile salbatice ale junglei.
In stat, atunci cand conducatorii sunt de calitate superioara, buni, drepti, corecti, umanisti, dedicati comunitatii, majoritatea manipulabila existenta in orice comunitate este atrasa de modelele ei in directia buna, avand tendinta de a promova binele, umanismul, respingand tot ce e rau. Daca insa conducatorii sunt posesivi si materialisti, incompetenti si corupti, ignoranti si nepasatori, aplicanti ai violentelor, abuzurilor si totalitarismului toanelor lor de moment, majoritatea manipulabila o va lua pe aceeasi cale, tendinta societatii fiind de salbaticire.

Moda "boilor cu diploma" nu este nici noua si nici autohtona. A fost inventata in tara tuturor posibilitatilor atunci cand copiii celor care aveau de toate nu au mai avut voie sa ocupe functii de conducere in firmele parintilor fara a dovedi studiile care sa le certifice competentele necesare. Obligativitatea acestor certificari a fost instituita prin lege ca sa stopeze abuzurile parvenitilor lor.
Moda s-a impamantenit acolo si a fost importata la noi la sfarsitul anilor 60. Dusi in eroare de pozitia noului si tanarului conducator de la Bucuresti, care parea a se opune fatis totalitarismului de tip sovietic, comunitatile occidentale au finanatat masiv dezvoltarea economica, dar au conditionat-o de implementarea unor moravuri de-ale lor, in general culturale. Dupa o perioada de prosperitate, administratia totalitara si-a dat in petec si a intors iarasi armele impotriva fostului aliat, dupa obiceiul consacrat, dar a pastrat moda diplomelor false prin implementarea invatamantului la fara frecventa pentru cadrele de partid care dovedeau fidelitate si devotament fata de stapani. Astfel, boii cu diplome si fara competente reale erau scosi pe banda rulanta, pe baza de dosar politic beton, ocupand toate functiile unde trebuia sa fii doar purtator de cuvant si biciuitor de supusi.
Dar boii cu diploma exista peste tot in lume astazi, nu doar la noi, pentru ca obiceiurile "bune" migreaza usor. Doar ca in statele emancipate aceia ocupa functii doar in companiile parintesti, de regula doar onorifice sau de validare si control, pe cand in statele retrograde ocupa functii de decizie, de management, de organizare si coordonare in administratie si chiar in firme private. Iar asta da peste cap orice activitate, hazardul si toanele netinand locul profesionalismului in eficientizare.

+Quote Post
Vizitator_f.
mesaj Jun 7 2014, 06:55 PM
Mesaj #5

Guests

Angajatorul nu vrea sa se lege la cap cu niste nepriceputi cu patalama(le) ci cu oameni capabili care sa-i produca bani. Desigur ca o educatie temeinica este necesara pentru a fi capabil numai ca in Romania acest lucru este complet neglijat, inoculata fiind idea ca a absolvi mai multe facultati si a avea masterate peste acele facultati te va arunca automat intr-un scaun in care munca va fi putina, leafa pe masura diplomelor si vei fi sef inca din prima zi. Frustrarile sunt nemasurabile cand un astfel de individ da piept cu viata reala… In viata reala cariera se incepe de jos. Asistent de factor de ceva… Acolo inveti meseria de la managerul direct si de la colegi, inveti ce inseamna sa lucrezi intr-o echipa, inveti sa respecti munca si banii castigati. Incepand in acest fel cariera vei fi capabil sa-ti pui si ordine in prioritati; nu vei cumpara un Lamborghini din prima leafa si nu vei merge sa prapadesti banii prin cluburi. Dupa ce ai capatat experienta poti spera la mai mult. Ideea ca “pai eu am opt facultati si trei masterate si ar trebui sa fiu de fapt seful sefului meu” nu prea merge si nu se pupa cu realitatea…

Sfatul meu e unul sincer, simplu si direct: Nu mai visati la cai verzi pe pereti si puneti mana pe sapa, stilou, volan, aparat de fotografiat, racheta de tenis sau ghete de baschet si fauriti-va propria stabilitate si prosperitate. Cine zice ca nu are de munca este una din trei: Puturos, lipsit de imaginatie sau nepregatit.

Angajatorii de pe la noi sunt, in general, fostii nomenclaturisti din epoca totalitara precedenta sau urmasii lor ereditari, dar si protejatii, fidelii, slujitorii, admiratorii, rudele, cunostintele, prietenii, colaboratorii acestor stapani totalitari, rasplatiti pentru fidelitate sau servicii imorale. Insa mai exista si angajatori straini.
Cei care provin din vechiul sistem au ajuns patroni prin fraudarea statului si cetatenilor si nu au pregatire manageriala de piata deoarece sunt totalitari atat prin educatie cat si prin optiune. Ei se bazeaza fie pe profesionalismul unor angajati, fie pe exploatarea asidua a fortei de munca needucate, tinere, fara perspective si deci santajabila, fie pe cumpararea de favoruri legislative si coruptie. Legile, chiar si cele economice, se aplica la ei discretionar si aleatoriu. Tinta lor nu este insa managementul de piata, ci profitul si pentru acesta aplica exploatarea, folosesc oportunismul, inselaciunea, evaziunea, presiunea politica, traficul de influenta, amenintarile, santajul, trocul serviciilor reciproce imorale, etc.
Mai sunt si cateva inteligente locale, dar foarte putine, chiar daca semnificative ca reusita.
Strainii care au investit la noi sunt de doua feluri. Unii, investitori redusi, sunt oportunisti de origine mafiota, sositi aici pentru a sa se alieze cu mafiotii locali in vederea exploatarii unor resurse insuficient controlate de managementul defectuos al statului incompetent. Altii, branduri internationale, sunt parazitati de mafia din partide, care si-au impus persoane in conducere atat pentru a le controla, dar mai ales pentru a incasa taxe de protectie in mod legal, cu acoperire. Desfasurarea afacerilor lor in tara este astfel conditionata de implementarea unor politici cu specific local, care sa aduca venituri consistente unor firme specificate, care deconteaza la cei care decid local.
Acei paraziti, infractori acoperiti, duc acolo politica stapanilor lor si nu pe cea a brandurilor care i-au angajat, "romanizand" managementul atat de profund incat mai ca nu mai recunosti firma daca o compari cu mama ei de acasa. Din punctul de vedere al calitatii mediului de munca, al conditiilor de munca, a calitatii vietii angajatilor, a facilitatilor si beneficiilor, a protectiei mediului, varianta locala este net inferioara originalului.
Totusi, profit se obtine, pentru ca forta de munca este ieftina, comenzile se pot cumpara indirect, iar materiile prime si materialele se mai pot procura si fara acte, in timp ce educatia e platita de stat iar cheltuielile colaterale dispar.

Sfatul din final este bun, in teorie, dar educatia de baza se face prin puterea exemplului personal al educatorilor si a modelelor. Si, atata timp cat modelele sunt negative si educatorii incompetenti, iar autoritatile produc dovezi ca smecherii o duc bine material (pentru ca asta vede majoritatea, care crede ca materialismul este definitoriu – pana cand se convinge pe propria piele ca materialismul ar putea fi o conditie de necesitate, dar nu si de suficienta pentru bunastarea visata), multimile se straduiesc sa le urmeze exemplul. Iar pentru ca inca din copilarie vedetismul este stabilit ca tinta pentru oricine, calitatea vedetelor si a educatorilor este determinata in realizarea unui standard de calitate a societatii viitoare.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 7 2014, 07:05 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (DeSperantu @ Jun 5 2014, 08:14 AM) *
Dar iata alta intrebare :
"De ce unii oameni e mai prosti ca altii ? " - intebare la care primii nu vor afla niciodata raspunsul, nici macar de aici, de pe forum H.N.
...De ce ?
Pentruca prostii vorbesc prea mult, iar inteleptii tac.
Deci noi, prostii, n-avem nici o sansa sa aflam vreodata de ce unii e mai dastepti ca noi...
Si cum prostia ie un mod de viata interactiv, atrage mai multa lume decat tacerea.
De aici si vorba '' multi si prosti ''.
Totusi ma gandesc ca ceilanti, putinii, tacutii si inteleptii, or fi niste oameni foarte ocupati, ceea ce ma face sa cred ca noi, prostii, nu...
Deci prostia e pana la urma, ca si sectia de votare, o adunare a celor multi care nu au ceva mai bun de facut.

Partea buna e ca ne distram inca de minune, vorbind mult fara sa facem nimic, si ne e intr-un fel bine pentru ca nu am aflat cat suntem de prosti si ineficienti.
Pentru ca nu avem inca de la cine...suntem doar noi, cu noi, in tzara unde se-ntalnesc hotii cu prostii.

Pai, si cu asta ce-am facut ?
Unde e tanti Speranta nene ?

O vorba din batrani spune ca desteptul poate fi prost oricat si oricand vrea el, dar prostul nu poate fi destept niciodata, oricat si oricand ar vrea.
In consecinta, posibil ca unii dintre vorbareti sa fie destepti disimulati.

In ei ne sta speranta. Atat in ceea ce ne spun - pentru ca de regula nu o spun nici pentru prosti, care oricum nu pricep, nici pentru destepti, care oricum o stiau deja, ci pentru nehotaratii care asteapta un imbold - cat si in ceea ce fac ei concret acolo unde activeaza cotidian.

In ei si in reprezentantul lor care, ajuns intamplator in barca puterii, poate, la un moment dat, sa reformeze sistemul, precum Gorbaciov.

+Quote Post
Vizitator_sange la tava.
mesaj Jun 7 2014, 08:32 PM
Mesaj #7

Guests

...o lume in care nu exista prejudecati...

laugh.gif laugh.gif

...o lume in care o populatie majoritar caucaziana a ales un presedinte de culoare de doua ori la rand...

Francois Hollande? unsure.gif laugh.gif

La polul opus sunt romanii care prefera sa munceasca la stat, caci le e teama de sectorul privat...

laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ce speri mata ?.
mesaj Jun 8 2014, 08:19 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (sange la tava @ Jun 7 2014, 08:32 PM) *
laugh.gif laugh.gif

laugh.gif

(rasul fara calorii ingrasha)

nenea Till zice ca romanii isi imagineaza chestii, in timp ce bla-bla intre ei pe subiectul vise adevarate dar prea complicate, si se plang ca lor nu le iese decat: ''mai trage odata", in timp ce altii mai jmekeri iau totul de-a gata ...
deci speranta la romani e invidie sincera decat dry.gif

+Quote Post
carla2010
mesaj Jun 20 2014, 09:01 AM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 11
Inscris: 30-November 10
Utilizatorul numarul: 24 776

Romanii trebuie sa inceteze sa spere ca altcineva le va da ceea ce vor. Nu cred ca speranta la romani e invidiie la ce au altii. Romanii asteapta de la altii sa faca orice, cat de mic, ca sa le fic bine. Eu cred ca noi, romanii, trebuie sa facem lucruri mici, ca sa ne fie bine, pornind de la acea speranta. Sper la sanatate? Incem sa fac plibari mai lungi. Sper la mai multi bani? Imi caut al doilea job part-time. Sper la o vacanta? Incep sa pun 10 lei deoparte, saptamanal, chit ca asta inseamna sa renunt la abonamentul pe doua linii la transport in comun si merg mai mult pe jos in drum spre munca. Nu sper sa-mi mareasca salariul ca sa pun bani deoparte. Nu sper sa se inventeze medicamentul minune ca sa ma fac bine. Cu pasi de furnica, pornind de la speranta, ne facem singuri bine.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jun 21 2014, 03:26 PM
Mesaj #10

Guests

A pune toti romanii in aceeasi oala, din punctul de vedere al sperantei, e ca si cum te-ai baza pe prognoza meteo din Ardeal ca sa mergi la mare - si doar ati vazut ce au patit cei care nu au consultat buletinul meteo local inainte de excursia din Bulgarica.
Generalizarea nu produce solutii, ci doar teribilisme lingvistice.

Nu are nici o relevanta, pragmatic vorbind, sa generalizam. Sperantele se pot defalca pe categorii sociale, profesii, zone de dezvoltare, nivel de scolarizare sau (in)cultura si asa mai departe.

Politic vorbind, ca si natiune, romanii pot spera doar la sansa - naturala, de altfel - unei reforme de sistem interne a clasei politice, dar evident ca nu voita - ar fi culmea sa-i ceri infractorului sa se autopedepseasca ! - ci
intamplatoare, asemenea unei mutatii genetice, care se mai intampla din cand in cand, in special in momente de tensiune, cand sistemul isi pierde din puterea de autocontrol din motive de tensiuni interne si lupte fratricide intense.

Adica, asa cum e situatia astazi. Sau e doar o speranta ?

+Quote Post
Vizitator_Con Mani Pulite.
mesaj Jun 21 2014, 04:32 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (fgh @ Jun 21 2014, 03:26 PM) *
A pune toti romanii in aceeasi oala, din punctul de vedere al sperantei, e ca si cum te-ai baza pe prognoza meteo din Ardeal ca sa mergi la mare - si doar ati vazut ce au patit cei care nu au consultat buletinul meteo local inainte de excursia din Bulgarica.
Generalizarea nu produce solutii, ci doar teribilisme lingvistice.

Nu are nici o relevanta, pragmatic vorbind, sa generalizam. Sperantele se pot defalca pe categorii sociale, profesii, zone de dezvoltare, nivel de scolarizare sau (in)cultura si asa mai departe.

Politic vorbind, ca si natiune, romanii pot spera doar la sansa - naturala, de altfel - unei reforme de sistem interne a clasei politice, dar evident ca nu voita - ar fi culmea sa-i ceri infractorului sa se autopedepseasca ! - ci
intamplatoare, asemenea unei mutatii genetice, care se mai intampla din cand in cand, in special in momente de tensiune, cand sistemul isi pierde din puterea de autocontrol din motive de tensiuni interne si lupte fratricide intense.

Adica, asa cum e situatia astazi. Sau e doar o speranta ?

Justitia con Mani Pulite sau Manipulata ?
Jegul e vechi, faptele se stiu de ani buni, rezulta ca SRI ori e incompetent, ori apara puscariabilii puterii si atunci se numesc de fapt nu SRI ci MAFIA.
Ma tem, uitandu-ma in urma dar si la casele mai mari, ca speranta sistemului corupt de a reinvia si a iesi la mal din apele tuburate de Justitia ''independenta'' e mai puternica decat cea a rumegatorilor votaci si talkshovaitori dry.gif
Noi rumanii de rand speram, dar si ''autoritatile'' si guvernatorii, baronii locali si interlopii spera si ei, mai abitir si in grup organizat piramidal, carevasazica biggrin.gif
De ce nu am vazut nici mascati nici perchezitii pentru a gasi restul sumei de 285.000 euro ?
Pentruca totul e un circ menit sa salveze imunitatea varfului de piramida, gata sa-l ''vanda'' si pe fra-su decat sa ajunga si el acolo unde-i este locul. Cine-l sprijina : --- parte a serviciilor (conduse de ex securisti de pe vremea lui Ceasca) , parte a procuraturii aservite, care a infundat procurorii ce au semnalat in trecut mizeria din Clanul Bercea, probabil parte a Justitiei care are inca dosare amanate de f multi ani, ale unor fosti si actuali politicieni de varf...
Ce speranta ? Realitatea o vad rumanii life, si nu suntem toti prosti...Se sacrifica ''nevoiasii inaintashi'' gen Mircea, Basica, si altii, mai varsam o lacrima in public, dar sobolanii din varf...Blejnar, Udrea, Cocos...etc...au dosare doar la sertarul ''nashului din suflet''...

Singura speranta este moartea lor fizica naturala, rand pe rand, in urmatorii 20-30 de ani...concomitent cu intarirea si curatarea sistemului de impostori si hoti.

+Quote Post
lacatusfranz
mesaj Apr 27 2015, 12:00 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 27-April 15
Utilizatorul numarul: 33 814

frumos

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj Apr 27 2015, 12:47 PM
Mesaj #13

Guests

Din pacate multe din cele spuse aici sunt adevarate.
Intrati aici http://www.ziare.com/politica/partid/suedi...ilitati-1278259 si vedeti cum functioneaza democratia in Suedia, probabil noi nu o sa ajungem niciodata la acest nivel, ...sau cine stie...probabil doar daca vor fi "luati pe sus" acesti trantori care stau si traiesc pe spatele celor ce isi vad de treaba in tara asta.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2017 - 08:32 AM