IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Pot fi alegerile fraudate ?
Krokodilul veri...
mesaj Aug 23 2011, 12:31 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 207
Inscris: 6-August 11
De la: București
Utilizatorul numarul: 29 094

Citeaza (rockstar @ Aug 23 2011, 11:38 AM) *
Uite aici un procent: eu sunt 100% sigur ca tu nu poti sa demonstrezi procentele alea.

In plus, apelul la multime este un sofism. In evul mediu majoritatea oamenilor credeau ca pamantul este plat. Aveau dreptate?

Dle. rockstar,
1. Chestia aia se cheamă bun simț, nu tupeu.
2. Nu sunt institut de statistică, am doar bun simț- oricum n-am nici cea mai mică obligație să-ți demonstrez ceva matale- pentru că oricum nu te interesează decât ideile matale;
3. hmmm, parcă democrația avea ceva de-a face cu mulțimile și mai puțin cu ciocoii lui Băsescu...

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]
Go to the top of the page

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 23 2011, 12:33 PM
Mesaj #32

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Aug 23 2011, 12:17 PM) *
Cred ca este posibil sa furi (prin diferite mijloace de influentare a votului) 2-3% din voturi. Mai mult de atat este exclus.

Va reamintesc un fapt amuzant petrecut la alegerile din 2009 (turul II): numaratoarea paralela a PSD s-a blocat (iar PSD a refuzat sa le mai dea publicitatii).

Dupa asta, au venit la tembeliziuni cu lozinci de tipul "votul din diaspora", "camioane probe" s.a.m.d. Dupa cateva luni a aparut ideea unor flacari violet, interizecrea votului in diaspora s.a.

Daca sustinatorii PD-L nu au de ce sa-si reaminteasca asa ceva, fac un apel la o judecata minimala din partea concetatenilor votanti de Geoana si USL: atunci cand prezentati dovezile privind frauda de la alegerile partiale de anul acesta, nu ezitati sa le aratati si pe cele din decembrie 2009.

Va multumesc pentru intelegere si rabdare.

Dle.Luk,

Ideea de bază este că Curtea a respins probele PSD-ului. Asta și corelarea cu jenibilul Geoană a făcut să nu mai dea nimeni nimic publicității. Dar vreau să-ți aduc și eu aminte matale că Băselu striga prin 2004 fraudă, fără să aibă nici un argument...

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post
Luk
mesaj Aug 23 2011, 12:47 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 23 2011, 01:33 PM) *
Dle.Luk,

Ideea de bază este că Curtea a respins probele PSD-ului. Asta și corelarea cu jenibilul Geoană a făcut să nu mai dea nimeni nimic publicității. Dar vreau să-ți aduc și eu aminte matale că Băselu striga prin 2004 fraudă, fără să aibă nici un argument...

1. Eu cred ca dorinta PSD/Geoana de a rasturna rezultatul alegerilor depasea cu mult jenibilitatea momentului. Daca aveau probe, sunt absolut convins ca le-ar fi produs in fata justitiei.

2. Ai dreptate in ceea ce priveste situatia din 2004. Basescu tipa si el, atunci, ca alegerile au fost fraudate.

3. Cand vorbim despre "frauda", propun sa utilizam cuvantul doar atunci cand dimensiuunea acesteia ar putea determina rasturnarea rezultatelor sau schimbarea puternica a acestora. Sa nu ne pierdem timpul cu matusici ametite sau cu doi-trei amarati prinsi cu o sacosa. Nu pe astia mizeaza un lider politic care vrea sa schimbe rezultatele!

Avand in vedere cele ce preced, decurge logic concluzia ca alegerile partiale din acest an nu au fost "fraudate". Nu cred ca au fost fraudate nici cele din 2009 (si ma bazez aici) pe rezultatele numaratorilor paralele ale PD-L, PNL si PSD. Tot asa cum nu cred ca Ilici a iesit cu 86% prin frauda.

Pur si simplu asa s-a votat!

P.S. Pseudo-argumentele de tipul "este de notorietate ca..."sunt specifice sedintelor Politburo-ului si erau folosite la sedintele de mazilire. A! sa nu uit: le-au mai folosit comunistii romani cand isi ascuteau lupta de clasa prin tribunalele poporului. Un asemenea argument este de evitat.

Cu stima,

Luk

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 23 2011, 12:51 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 23 2011, 11:15 AM) *
Este logic că fără fraudă PD-Lul nu poate câștiga alegerile. Cine susține PD-Lul ?
1. Îmbogățiții din asfalt și din tunuri imobiliare;
2. Speriații de bombe care cred că comuniștii roșii așteaptă după colț cu cuțitul între dinți.
3. Persoanele fără viață proprie, fără religie, care și-au făcut un cult din Băsescu.
Mergând pe ideea că nu suntem chiar un popor de ....i, ăștia pomeniții sunt cam 1...3% din populația țării.
Cine nu-l susține pe Băse și nici PD-Lul ?
1. IMM-urile- pe care dl.Boc le-a falimentat cu sutele de mii cu impozitul mneasale forfetar.
2. Profesorii și medicii- plus alți intelectuali- a se vedea dl.Pleșu.
3. Cei care au pierdut 25% la salariu în mod uniform și fără să se țină seama de competențe.
4. Pensionarii care au pierdut la pensie.
5. Toți cei care vor plăti mai mult la întreținere.
Deci vreo 97...99% din populație.

Ok deci estimarea ta este ca PDL este sustinut de maxim 3% din populatia tarii. Esti constient ca pana si in sondajele comandate de USL, PDL este la 10-20%? Mai mult decat atat, tocmai au avut alegeri si PDL a obtinut ~40% respectiv ~55%. Vad ca esti incapabil sa construiesti un rationament coerent insa astfel de diferente uriase intre realitate si ceea ce sustii nu iti dau de gandit?

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 23 2011, 12:55 PM
Mesaj #35

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Krokodilul veritabil @ Aug 23 2011, 12:15 PM) *
Cine nu-l susține pe Băse și nici PD-Lul ?
....
Deci vreo 97...99% din populație.

Deci, deci, deci.. 99% nu-l sustin, dar peste 50% il voteaza pt o plimbare cu autobuzul. Si dovezile... sunt ca hainele noi ale imparatului... nu le vad decat cei care cred in ele. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Luk
mesaj Aug 23 2011, 01:03 PM
Mesaj #36

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Aug 23 2011, 01:55 PM) *
Deci, deci, deci.. 99% nu-l sustin, dar peste 50% il voteaza pt o plimbare cu autobuzul. Si dovezile... sunt ca hainele noi ale imparatului... nu le vad decat cei care cred in ele. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Trebuie ca este greu pentru ei... mi-ar fi peste mana sa incerc sa sustin lucruri care nu se regasesc in realitate, asa ca unii dintre interlocutorii nostri.

Treaba asta cu frauda pleaca de la intoxicarea mass-media care creeaza anumite asteptari ("nimeni nu sustine PD-L", "USL are peste 50% in toate judetele", "Basescu e dusmanul natiunii" etc etc etc). Atunci cand se izbesc de realitate, cetatenii mai creduli incep sa se intrebe "ce-a mers prost?".

Din nou vine presa audio-video si le da raspunsul: "am fost furati!".

E trist ca oamenii nu judeca (inca) cu capetele proprii (sunt absolut convins ca cetateanul mediu are mai multa minte decat Gadea, Badea, Ciutacu sau Ciuvica).

Sa traim pana in 2012 si-om mai vedea, nu?

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 23 2011, 01:32 PM
Mesaj #37

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 15-May 09
Utilizatorul numarul: 7 867

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 23 2011, 12:31 PM) *
Dle. rockstar,
1. Chestia aia se cheamă bun simț, nu tupeu.

"Este de la sine evident că PD-Lul nu va câștiga decât prin fraudă și prin prostia alegătorilor. La prostie suntem campioni"

"Poți să te superi pe cei proști ? Idem nu, pentru că altfel ai lipsi țara de votacii PD-Lelelei."

Despre ce bun-simt vorbesti?

2. Nu sunt institut de statistică, am doar bun simț- oricum n-am nici cea mai mică obligație să-ți demonstrez ceva matale- pentru că oricum nu te interesează decât ideile matale;

La o scurta cercetare empirica vedem ca esti partizan. De aici putem trage concluzia ca simtul realitatii la tine este distorsionat. Ca sa dau un exemplu, ar fi prejudecata confirmarii, gandirea de grup, gandirea deziderativa. Mai sunt si altele si le putem dezvolta.

Tupeul nu este bun-simt! Cel putin nu la oamenii civilizati.

3. hmmm, parcă democrația avea ceva de-a face cu mulțimile și mai puțin cu ciocoii lui Băsescu...

Electoratul l-a ales pe Basescu. Dupa logica ta democratia functioneaza iar restul sunt fantezii de ale tale. Deci apelul la multime ramane.

+Quote Post
Vizitator_Postakovich Krokodicios.
mesaj Aug 23 2011, 03:13 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (rockstar @ Aug 23 2011, 01:32 PM) *
"Este de la sine evident că PD-Lul nu va câștiga decât prin fraudă și prin prostia alegătorilor. La prostie suntem campioni"

"Poți să te superi pe cei proști ? Idem nu, pentru că altfel ai lipsi țara de votacii PD-Lelelei."

Despre ce bun-simt vorbesti?

La o scurta cercetare empirica vedem ca esti partizan. De aici putem trage concluzia ca simtul realitatii la tine este distorsionat. Ca sa dau un exemplu, ar fi prejudecata confirmarii, gandirea de grup, gandirea deziderativa. Mai sunt si altele si le putem dezvolta.

Tupeul nu este bun-simt! Cel putin nu la oamenii civilizati.

Electoratul l-a ales pe Basescu. Dupa logica ta democratia functioneaza iar restul sunt fantezii de ale tale. Deci apelul la multime ramane.

PDL fura, toata lumea stie. Fura ca sa aiba Udrea poseta si Inkrucisatorul sa aiba wiskey. PDL a furat mai mult decat PSD si PNL la un loc si nu uita, Nastase e competent. Base a furat Mihaileanu si Flota, Nastase dar termopile (sau termopane, ca nu mai stiu sigur). Si sa fie clar: doar prostii voteaza cu PDL care le fura votul cu punga orange (necoapta, punga e verde).

+Quote Post
Vizitator_ChaveZ.
mesaj Aug 23 2011, 03:26 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Postakovich Krokodicios @ Aug 23 2011, 03:13 PM) *
PDL fura, toata lumea stie. Fura ca sa aiba Udrea poseta si Inkrucisatorul sa aiba wiskey. PDL a furat mai mult decat PSD si PNL la un loc si nu uita, Nastase e competent. Base a furat Mihaileanu si Flota, Nastase dar termopile (sau termopane, ca nu mai stiu sigur). Si sa fie clar: doar prostii voteaza cu PDL care le fura votul cu punga orange (necoapta, punga e verde).

Pina una alta Basescu sa dus singur in justitie in timp ce NASTASE si acu sta dupa fusta lu matusa DA?

+Quote Post
Vizitator_Krokodilul ka vizitator.
mesaj Aug 23 2011, 06:57 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Un Observator @ Aug 23 2011, 12:51 PM) *
Ok deci estimarea ta este ca PDL este sustinut de maxim 3% din populatia tarii. Esti constient ca pana si in sondajele comandate de USL, PDL este la 10-20%? Mai mult decat atat, tocmai au avut alegeri si PDL a obtinut ~40% respectiv ~55%. Vad ca esti incapabil sa construiesti un rationament coerent insa astfel de diferente uriase intre realitate si ceea ce sustii nu iti dau de gandit?

Pe când matale erai tânăr eu făceam sondaje. Deci cam știu cum se fac- te duci în față la PD-L într-o zi de lucru și ai PD-Lul la ce procent vrei matale, cu un eșantion statistic reprezentativ- pe bune. Deci ai un sondaj absolut cinstit- numai că e făcut în față la PD-L unde șansa ca înăuntru să fie PD-Liști și pe-afară tot PD-Liști e de vreo 90%. Ăsta e genul de sondaj care creditează PD-Lul cu un procent peste pragul Parlamentului. Altfel, dacă stai să te gândești un pic- îți pui întrebarea- perfect logică- sunt românii masochiști ? Dacă da, și le place să li se taie, votează PD-Lul.

+Quote Post
Luk
mesaj Aug 23 2011, 08:23 PM
Mesaj #41

Membru veteran

Citeaza (Krokodilul ka vizitator @ Aug 23 2011, 07:57 PM) *
Pe când matale erai tânăr eu făceam sondaje. Deci cam știu cum se fac- te duci în față la PD-L într-o zi de lucru și ai PD-Lul la ce procent vrei matale, cu un eșantion statistic reprezentativ- pe bune. Deci ai un sondaj absolut cinstit- numai că e făcut în față la PD-L unde șansa ca înăuntru să fie PD-Liști și pe-afară tot PD-Liști e de vreo 90%. Ăsta e genul de sondaj care creditează PD-Lul cu un procent peste pragul Parlamentului. Altfel, dacă stai să te gândești un pic- îți pui întrebarea- perfect logică- sunt românii masochiști ? Dacă da, și le place să li se taie, votează PD-Lul.

Ce s-a intamplat la Neamt si in Maramures nu-i un sondaj in fata sediului local PD-L.

Divagam? Divagam, daca trebuie... haideti sa ne imaginam ca exista un partid (numai unul) care are ca obiectiv sa piarda alegerile. Ce face? Ii loveste pe cei care l-au votat. Ii dezamageste. Ii ameninta (invers decat face opozitia care promite, promite, promite).

De ce face asta? nu stim, nu face obiectul discutiei. Paradoxal, desi face totul ca sa nu fie votat, atunci cand sunt alegeri se razgandeste si da pungi cu malai, zahar precum si multe alte treburi utile intr-o gospodarie. Prin urmare avem un partid care nu doreste sa fie ales, care se razgandeste des.

Ce sanse are un asemnea partid si de ce nu alege sa dea zaharul, faina si restul de bunuri in restul anului? Doar e la putere, are de unde (toata lumea spune acelasi lucru)?

Puteti sa ne exlicati de ce "le taie" si pe urma "le da"?

Astept de la dumneavoastra un punct de vedere de bun simt, pentru care va multumesc anticipat.

Cu stima,

Luk

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 24 2011, 09:40 AM
Mesaj #42

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Aug 23 2011, 08:23 PM) *
Ce s-a intamplat la Neamt si in Maramures nu-i un sondaj in fata sediului local PD-L.

Divagam? Divagam, daca trebuie... haideti sa ne imaginam ca exista un partid (numai unul) care are ca obiectiv sa piarda alegerile. Ce face? Ii loveste pe cei care l-au votat. Ii dezamageste. Ii ameninta (invers decat face opozitia care promite, promite, promite).

De ce face asta? nu stim, nu face obiectul discutiei. Paradoxal, desi face totul ca sa nu fie votat, atunci cand sunt alegeri se razgandeste si da pungi cu malai, zahar precum si multe alte treburi utile intr-o gospodarie. Prin urmare avem un partid care nu doreste sa fie ales, care se razgandeste des.

Ce sanse are un asemnea partid si de ce nu alege sa dea zaharul, faina si restul de bunuri in restul anului? Doar e la putere, are de unde (toata lumea spune acelasi lucru)?

Puteti sa ne exlicati de ce "le taie" si pe urma "le da"?

Astept de la dumneavoastra un punct de vedere de bun simt, pentru care va multumesc anticipat.

Cu stima,

Luk

Dle.Luk, o înțelegere simplă a fenomenului arată că PD-lul nu vrea să dea. Cine își închipuie că PD-Lul e măcar interesat de soarta dumitale- ca cetățean- măcar cât sunt eu interesat- și eu nu sunt deloc pentru că n-am nici o treabă cu matale- se înșală amarnic. Un partid nu e pus la putere nici să facă strategii și nici să ne încânte cu rochițe de 14,000 Euro. Un partid e adus la putere de alegători să guverneze- ori prea mari semne de guvernare PD-Lul n-a dat din 2008 încoace. Legile jalnice și penibile- mai penibile decât au îndrăznit comuniștii să dea vreodată- nu pot fi numite guvernare. Ce face PD-Lul la putere ? Simplu, fură și se îmbogățește. De aceea el nu va tăia nimic de la oamenii lui- a se vedea nepoata dlui.Boc- ci de la ceilalți, de la marea masă. Și va da în preajma alegerilor, tocmai ca să le fure și pe alea.

--------------------

+Quote Post
Luk
mesaj Aug 24 2011, 11:16 AM
Mesaj #43

Membru veteran

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 24 2011, 10:40 AM) *
Dle.Luk, o înțelegere simplă a fenomenului arată că PD-lul nu vrea să dea. Cine își închipuie că PD-Lul e măcar interesat de soarta dumitale- ca cetățean- măcar cât sunt eu interesat- și eu nu sunt deloc pentru că n-am nici o treabă cu matale- se înșală amarnic. Un partid nu e pus la putere nici să facă strategii și nici să ne încânte cu rochițe de 14,000 Euro. Un partid e adus la putere de alegători să guverneze- ori prea mari semne de guvernare PD-Lul n-a dat din 2008 încoace. Legile jalnice și penibile- mai penibile decât au îndrăznit comuniștii să dea vreodată- nu pot fi numite guvernare. Ce face PD-Lul la putere ? Simplu, fură și se îmbogățește. De aceea el nu va tăia nimic de la oamenii lui- a se vedea nepoata dlui.Boc- ci de la ceilalți, de la marea masă. Și va da în preajma alegerilor, tocmai ca să le fure și pe alea.

1. Va risipiti "gloantele" in ceea ce priveste "rochitele de 14.000 euro". Mie-mi place doamna in cauza si-s de parere ca face bine ce face (este oricum mai buna decat alti ministrii din acest guvern). Asta ca nu sa mai vorbesc despre faptul ca-s barbat si-mi plac femeile frumoase.

2. Dumneavoastra credeti sincer ca PD-L taie pensiile si salariile bugetarilor "ca sa le fure" si sa le dea "nepoatei lui Boc"? Asta-i o abordare, ca sa zic asa, cam simplista. Guvernele grec, spanilol, italian s.a. au grija de alti nepoti si nepoate? Interesant.

3. In ceea ce priveste guvernarea: de la debutul crizei si intrarea FMI in joc, am fost guvernati destul de eficient. Era evident ca masurile de austeritate vor conduce la scaderea partidului, asta-i la mintea cocosului.

E dreptul dumnavoastra sa fiti nemultumit si nu va judec. Solutia insa nu-i de asteptat de la guverne si de la noi.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 24 2011, 01:06 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Aug 24 2011, 11:16 AM) *
1. Va risipiti "gloantele" in ceea ce priveste "rochitele de 14.000 euro". Mie-mi place doamna in cauza si-s de parere ca face bine ce face (este oricum mai buna decat alti ministrii din acest guvern). Asta ca nu sa mai vorbesc despre faptul ca-s barbat si-mi plac femeile frumoase.

2. Dumneavoastra credeti sincer ca PD-L taie pensiile si salariile bugetarilor "ca sa le fure" si sa le dea "nepoatei lui Boc"? Asta-i o abordare, ca sa zic asa, cam simplista. Guvernele grec, spanilol, italian s.a. au grija de alti nepoti si nepoate? Interesant.

3. In ceea ce priveste guvernarea: de la debutul crizei si intrarea FMI in joc, am fost guvernati destul de eficient. Era evident ca masurile de austeritate vor conduce la scaderea partidului, asta-i la mintea cocosului.

E dreptul dumnavoastra sa fiti nemultumit si nu va judec. Solutia insa nu-i de asteptat de la guverne si de la noi.

Dle.Luk,
Am rugămintea să îmi explicați și mie ce înțelegeți prin eficient și eficiență.Și care o fi legătura, de exemplu, între eficiență și rentabilitate. Rentabilitate- este într-un sens extrem de simplist- profitul rezultat de pe urma unei investiții. Puteți să-mi dați 1 exemplu- de la frunzulița verde și până la telegondolă- în care activitatea dnei. Udrea a fost rentabilă ? Și la frunzulița verde e simplu- vedem câți turiști străini erau înainte, câți au venit după, cât a câștigat statul (atenție, nu particularul- pentru că frunzulița verde s-a făcut din banii contribuabilului român- nu din cei ai firmei Marshall Turism- dau un exemplu) și vedem dacă s-a acoperit măcar investiția. La telegondolă e și mai simplu, vedem cât a costat, câți s-au dat în medie, lunar, cu ea- cât e costul unei plimbări și în câte secole se acoperă costul investiției.
Guvernele de care spui matale- au luat al 14-lea salariu al unui funcționar grec sau spaniol- care câștigă de la 1500 de Euro în sus. Și care are n privilegii- cum ar fi sporul de stress. Așa-zisa guvernare Boc n-a crescut eficiența sistemului, n-a dat afară pe cei inutili- în schimb a tăiat 25% de la toată lumea...dacă dvs. credeți că asta e eficiență ...

--------------------

+Quote Post
rockstar
mesaj Aug 24 2011, 01:38 PM
Mesaj #45

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 15-May 09
Utilizatorul numarul: 7 867

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 24 2011, 01:06 PM) *
[...], cât a câștigat statul (atenție, nu particularul- pentru că frunzulița verde s-a făcut din banii contribuabilului român- nu din cei ai firmei Marshall Turism- dau un exemplu) și vedem dacă s-a acoperit măcar investiția.[...]

Da' de ce? Ca asa vrei tu? A fost promovarea tarii, ca tot ziceai ca nu ajuta statul mediul de afaceri. Sau turistii aia straini trebuie sa plateasca bilet de intrare in tara? Sau sa plateasca taxele particularilor ca sa castige statul direct?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 24 2011, 02:05 PM
Mesaj #46

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 24 2011, 02:06 PM) *
Dle.Luk,
Am rugămintea să îmi explicați și mie ce înțelegeți prin eficient și eficiență.Și care o fi legătura, de exemplu, între eficiență și rentabilitate. Rentabilitate- este într-un sens extrem de simplist- profitul rezultat de pe urma unei investiții. Puteți să-mi dați 1 exemplu- de la frunzulița verde și până la telegondolă- în care activitatea dnei. Udrea a fost rentabilă ? Și la frunzulița verde e simplu- vedem câți turiști străini erau înainte, câți au venit după, cât a câștigat statul (atenție, nu particularul- pentru că frunzulița verde s-a făcut din banii contribuabilului român- nu din cei ai firmei Marshall Turism- dau un exemplu) și vedem dacă s-a acoperit măcar investiția. La telegondolă e și mai simplu, vedem cât a costat, câți s-au dat în medie, lunar, cu ea- cât e costul unei plimbări și în câte secole se acoperă costul investiției.
Guvernele de care spui matale- au luat al 14-lea salariu al unui funcționar grec sau spaniol- care câștigă de la 1500 de Euro în sus. Și care are n privilegii- cum ar fi sporul de stress. Așa-zisa guvernare Boc n-a crescut eficiența sistemului, n-a dat afară pe cei inutili- în schimb a tăiat 25% de la toată lumea...dacă dvs. credeți că asta e eficiență ...

Aici altu' era subiectul . Incearca LA SUBIECT sau deschide un subiect de generalitati .

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Aug 24 2011, 07:16 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Krokodilul cel plictisit @ Aug 24 2011, 07:03 PM) *
Offtopic pentru nenea admin-ul: Nu pricep de ce nu pot lucra de pe 2 calculatoare. Trebuie să mă de-loghez de pe unul ca să mă loghez pe celălalt ?

Ce naspa este sa lucrezi intr-un colectiv in care toata lumea posteaza... Nu mai stii sigur ce calculator poti sa alegi, deh!

+Quote Post
Vizitator_Krokodilul cel plictisit.
mesaj Aug 24 2011, 07:19 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Krokodilul cel plictisit @ Aug 24 2011, 07:03 PM) *
Dle. Rockstar, fără rentabilitate orice fel de organizație- inclusiv statul român- care este o organizație- falimentează sau este condus prost. Pentru conformitate, vă pot preciza că ansamblul din Londra- creeat la trecerea în noul Mileniu, de către statul englez- în parteneriat cu privații- și-a scos până acum de 15 ori costul investiției inițiale pentru stat.
Offtopic pentru nenea admin-ul: Nu pricep de ce nu pot lucra de pe 2 calculatoare. Trebuie să mă de-loghez de pe unul ca să mă loghez pe celălalt ?

nenea Administratoru !

Vezi că avem pre unul de dă citate inglezești ca să te mai hlizești și pe dl. cârcotaș de la oraș care e foarte mirat că cineva poate avea calculator în diversele sale locații. Evident că și asta e off-topic...

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 24 2011, 07:25 PM
Mesaj #49

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Krokodilul cel plictisit @ Aug 24 2011, 08:19 PM) *
nenea Administratoru !

Vezi că avem pre unul de dă citate inglezești ca să te mai hlizești și pe dl. cârcotaș de la oraș care e foarte mirat că cineva poate avea calculator în diversele sale locații. Evident că și asta e off-topic...

Domnule User , treburile tale pe forumul asta nu coincid cu ideile mele despre decenta si bun-simt . Incearca sa otravesti alt loc , aici ai terminat treaba .

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 25 2011, 01:15 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 23 2011, 12:27 PM) *
Mda, parcă televiziunea lu dom Pinalti a dat clipul lu dom Rădulescu chiar în ziua alegerilor, nu știu din ce partid fac parte stimabilii...

smile.gif

Pune dovada difuzarii clipului cu domnul Radulescu la televiziunea lui Pinalti pe masa judecatorilor si sustine-ti cauza!

Bafta multa,ca vad ca este nevoie!

PS
1. Ma mir ca nu au au mai facut balciul din 2009 cu nesemnarea proceselor verbale de la sectiile de votare.
2. Se confirma teoria care spune ca cine merge la vot nu piere si bine face!

+Quote Post
bobicraioveanu
mesaj Sep 22 2011, 07:03 AM
Mesaj #51

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 13-April 11
Utilizatorul numarul: 27 117

E mult mai grav ce s-a intamplat in diaspora la alegerile trecute sau cand se foloseste votul unor persoane in mod fraudulos. De aceea ar trebui sanctionate aceste fapte nu cu contraventie cum este in actuala legislatie ci cu pedepse mult mai grave privative de libertate. Nu mi se pare corect sa fie doar contraventie următoarele fapte (Art. 97 din Legea 373/2004)

înscrierea, cu bună-ştiinţă, a unui alegător în mai multe liste electorale ale localităţii de domiciliu, înscrierea în listele electorale a unor persoane fictive ori care nu au drept de vot, semnarea listei de susţinători cu încălcarea dispoziţiilor art. 44 alin. (3)-(7);

afişarea mijloacelor de propagandă electorală în alte locuri decât cele permise sau cu încălcarea prevederilor prezentei legi;

acceptarea de către un cetăţean a înscrierii sale pe mai multe liste de candidaţi, precum şi acceptarea de a candida atât pe o listă, cât şi ca independent;

continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale, precum şi sfătuirea, în ziua votării, a alegătorilor, la sediul secţiilor de votare sau în perimetrul prevăzut la art. 75 alin. (2), să voteze sau să nu voteze un anumit partid, o anumită alianţă politică, alianţă electorală sau un candidat independent;

purtarea, pe durata votării, de către membrii birourilor secţiilor de votare sau de către persoanele acreditate, de ecusoane, insigne sau alte însemne de propagandă electorală;

neaplicarea pe cartea de alegător sau, după caz, pe actul de identitate a ştampilei cu menţiunea Votat, precum şi reţinerea cărţii de alegător, fără motive întemeiate, de către membrii biroului electoral al secţiei de votare; reţinerea unei cărţi de alegător de către o persoană neautorizată, precum şi încredinţarea de către titular a cărţii de alegător unei alte persoane;

+Quote Post
Luk
mesaj Sep 23 2011, 01:06 PM
Mesaj #52

Membru veteran

Citeaza (bobicraioveanu @ Sep 22 2011, 08:03 AM) *
E mult mai grav ce s-a intamplat in diaspora la alegerile trecute sau cand se foloseste votul unor persoane in mod fraudulos.

Spune aici, sa vada toti copiii:

CE S-A INTAMPLAT IN DIASPORA? biggrin.gif

Si ce inseamna "[...] sau cand se foloseste votul unor persoane in mod fraudulos. "?

Incearca in limba romana, cu rabdare... gandeste-te mai mult, scrie mai putin si ai mila de cei care inca mai gandesc.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 05:15 PM