IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> vecinii mei ma tapeaza de bani - sfaturi, viata personala
Vizitator_Popa miruna.
mesaj Mar 20 2013, 07:57 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 07:02 PM) *
Sau poate ca ideea perversa care a stat la baza topicului era sa influentati cititorii, pentru ca ei sa condamne omenia si generozitatea?

Acesta va este scopul, sa subminati ideea de generozitate sufleteasca in vremuri de restriste? Oamenii care nu se ajuta intre ei la ananghie sunt mai usor de abrutizat si de manipulat, nu? dry.gif

Si care credeti ca ar trebui sa fie invatatura din topicul meu in "asemenea vremuri de restriste" ? Ca cel mai bun mod de a face rost de bani pentru a-si satisface cineva poftele este sa santajati emotional pentru bani orfanii care au o mica mostenire. Atunci din generozitate sufleteasca ar trebui sa capitulam in fata tuturor incercarilor de escrocare din societate. Vecinele nu imi arata "compasiune" si interes pentru problemele mele decat in cadrul negocierii pentru urmatorul cadou, dupa aceea orice atentie din partea lor la adresa mea inceteaza. Actul de generozitate trebuie sa fie unilateral, si de la o persoana potenta financiar, pentru persoane care chiar sunt in nevoie, nu o cerseala argumentata sau un santaj emotional, asa cum o fac ele, situatie in cadrul carora ele imi creeaza sentimentul de vina ca ele isi petrec timpul cu mine. De fiecare data, intr-un fel sau altul mama fetitei si fetita imi amintesc ca ele sunt straine fata de mine, ca nu au nici o obligatie fata de mine, iar daca isi petrec timpul cu mine au pretentia sa fie rasplatite. Am ajuns si la discutia cu fetita in care ea mi-a spus ca daca eu le fac cadouri, opinia ei este ca cadourile trebuie sa fie neconditionate, pentru ca daca eu urmaresc ceva in schimbul cadourilor (atentie, sprijin sufletesc etc., deduc eu) inseamna ca am intentii "necurate" si "perverse". De aceea ele petrec timp cu mine strict, repet, strict pentru a negocia urmatorul cadou.Tatal fetitei este patron, nu duce lipsa de bani, ele cu banii mei satisfac efectiv niste extra-mofturi. Iar mama fetitei mi-a explicat odata cand mi-a cerut imprumut niste bani si nu mi i-a mai dat inapoi ca ea nu poate sa ma ajute niciodata cu bani imprumut pentru ca nu are. Punct, nu are, asta e. Aveam nevoie de bani imprumut sa-mi cumpar paine, pentru ca nu mai aveam bani datorita cadourilor facute lor. Cine e abrutizat aici, dincolo de limita intelegerii faptului ca eu nu mai aveam bani de paine, dar ele aveau pretentia sa le cumpar diverse lucruri?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 20 2013, 08:19 AM
Mesaj #32

Guests

Practic, pentru ca ideea si concluzia aceasta este importanta, beneficiul meu sufletesc de pe urma vecinelor mele tine efectiv de capacitatea mea de a trage de timp pe timpul negocierii urmatorului cadou pentru atentia pe care mi-o acorda vorbind cu mine, timp in care vorbind despre problemele mele le ofer noi elemente de santaj si manipulare pe care ele le rastalmacesc si le folosesc impotriva mea pentru a imi crea obligatia emotionala de a le da bani. Cu cat motivul e mai bun, cu atat cadoul trebuie sa fie mai consistent.

+Quote Post
Vizitator_o idee.
mesaj Mar 20 2013, 09:22 AM
Mesaj #33

Guests

Matusi, unchi, verisori, colegi de: gradinita, scoala primara, liceu, facultate, serviciu chiar n-ar putea fi o companie mai agreabila si dezinteresata ? huh.gif
Hai ca n-au ramas pe lumea asta doar vecina speculanta si fiica-sa ! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_an idea2.
mesaj Mar 20 2013, 09:55 AM
Mesaj #34

Guests

Eu as iesi cu cainele la plimbare. E cel mai bun aspirator de priviri si nu numai ... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 20 2013, 10:33 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Popa miruna @ Mar 20 2013, 05:01 AM) *
Locuiesc la bloc.

Si platiti 10 milioane de lei vechi pe luna pentru gaz? Pe cine credeti ca prostiti, doamna "Popa Miruna"? Sau domnule "thedoors"? Sau domnule "JohnnyBGood"? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 20 2013, 10:37 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Popa miruna @ Mar 20 2013, 05:01 AM) *
Cand spun "noi" simt un comfort psihic in plus, simt ca parintii mei ma protejeaza chiar daca au murit.

Bagati de seama ca scrisul va tradeaza, domnilor manipulatori: ati scris "comfort", ca englezii si americanii, nu "confort", cum se scrie in Romania.

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 20 2013, 10:39 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Lucian @ Mar 20 2013, 06:37 AM) *
Mea culpa, eu am "pus botul". Triste hobby-uri mai au unii oameni...

Foarte triste, intr-adevar...

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 20 2013, 10:50 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (o idee @ Mar 20 2013, 09:22 AM) *
Matusi, unchi, verisori, colegi de: gradinita, scoala primara, liceu, facultate, serviciu chiar n-ar putea fi o companie mai agreabila si dezinteresata ? huh.gif
Hai ca n-au ramas pe lumea asta doar vecina speculanta si fiica-sa ! tongue.gif

Povestea "doamnei" respective e o frauda cusuta cu ata alba, amice, nu vezi ca abunda in contradictii? Spune ca locuieste la bloc, ca e salariata si ca are un caine. Atunci cu cine lasa cainele cand merge la serviciu, daca e o femeie singura? dry.gif Ca tot ea afirmase ca nu a fost invitata niciodata in casa vecinelor si ca ele nu o ajuta deloc. Si mai afirma - absolut aberant - ca plateste 10 milioane de lei vechi pe luna pentru gaz. La bloc!!! Chiar iti vine sa crezi o asemenea gogomanie?

+Quote Post
Vizitator_o idee.
mesaj Mar 20 2013, 11:37 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Musafir1 @ Mar 20 2013, 10:50 AM) *
Povestea "doamnei" respective e o frauda cusuta cu ata alba, amice, nu vezi ca abunda in contradictii? Spune ca locuieste la bloc, ca e salariata si ca are un caine. Atunci cu cine lasa cainele cand merge la serviciu, daca e o femeie singura? dry.gif Ca tot ea afirmase ca nu a fost invitata niciodata in casa vecinelor si ca ele nu o ajuta deloc. Si mai afirma - absolut aberant - ca plateste 10 milioane de lei vechi pe luna pentru gaz. La bloc!!! Chiar iti vine sa crezi o asemenea gogomanie?

Musafirule, n-am cum sa stiu cat se plateste la gaz, ca am aragaz electric, si nu te contrazic ! Dar cainele poate e un chihuahua si-l ia in poseta la serviciu, ca un Grand Danois sau un Saint-Bernard ma indoiesc ca poate tine cineva la bloc in TM sau orice alt oras. biggrin.gif
Pe mine altceva ma intriga, cum pune Miruna problema din start: "Eu, cand ajung intr-un impas financiar, la cine am sa apelez ?" rolleyes.gif

Desigur e o poveste brodata, dar daca omul se plictiseste, hai sa-i dam apa la moara ! Poate scoate macar faina de-o paine. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_an ideea3.
mesaj Mar 20 2013, 12:05 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (an idea2 @ Mar 20 2013, 09:55 AM) *
Eu as iesi cu cainele la plimbare. E cel mai bun aspirator de priviri si nu numai ... biggrin.gif

Vaaaai , ce catelus frumos aveti ! biggrin.gif Ce numar de telefon are ? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_an ideea2.
mesaj Mar 20 2013, 12:15 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (an ideea3 @ Mar 20 2013, 12:05 PM) *
Vaaaai , ce catelus frumos aveti ! biggrin.gif Ce numar de telefon are ? tongue.gif

Stati sa-l intreb ! laugh.gif

http://www.youtube.com/watch?v=JB660JuM9dE

+Quote Post
Vizitator_an ideea4.
mesaj Mar 20 2013, 12:36 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (an ideea2 @ Mar 20 2013, 12:15 PM) *

http://www.youtube.com/watch?v=D6URXkU7WG0
wink.gif

+Quote Post
Vizitator_have no idea !.
mesaj Mar 20 2013, 12:44 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (an ideea4 @ Mar 20 2013, 12:36 PM) *

huh.gif biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Qkuu0Lwb5EM

+Quote Post
Vizitator_an ideea3.
mesaj Mar 20 2013, 01:29 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (an ideea4 @ Mar 20 2013, 12:36 PM) *

really ? blink.gif

nu cred unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_kjh.
mesaj Mar 26 2013, 08:06 PM
Mesaj #45

Guests

Am pierdut timpul citind doua pagini de baliverne . Ce tzeapa mi-am luat ! am sentimentul ca s-a redeschis OTv-ul iar cautarea Elodiei a redevenit dezbatere publica .

+Quote Post
Vizitator_an idea2.
mesaj Mar 27 2013, 09:57 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (kjh @ Mar 26 2013, 08:06 PM) *
Am pierdut timpul citind doua pagini de baliverne . Ce tzeapa mi-am luat ! am sentimentul ca s-a redeschis OTv-ul iar cautarea Elodiei a redevenit dezbatere publica .

Ia-ti un caine si plimba-l ! biggrin.gif O sa pierzi vremea mai cu folos culegand kktzei dupa el prin parc. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ana blonda.
mesaj Apr 24 2013, 10:18 AM
Mesaj #47

Guests

Miruna, ori esti o idioata irecuperabila, ori un spam. Eu zic sa iti tai venele, orice ai fi. Un om care isi da seama de ridicolul situatiei proprii dar nu face nimic in privinta asta si cere ''ajutor'' de la straini, nu are nici o sansa, pentru ca problema ta e de la cap. Somniferele pe care le iei te fac sa dormi pe tine, si nu vezi cat esti de penibila, "tragand de timp" sa primesti atentie cat timp presupusele escroace chipurile isi negociaza urmatorul cadou. Cred ca suferi de vedenii si ne pierzi timpul. Imi pare rau si mie ca am pierdut jumatate de ora din viata citind porcaria de topic.

+Quote Post
Vizitator_mesteru' Manole.
mesaj Apr 24 2013, 11:00 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (ana blonda @ Apr 24 2013, 10:18 AM) *
Miruna, ori esti o idioata irecuperabila, ori un spam. Eu zic sa iti tai venele, orice ai fi. Un om care isi da seama de ridicolul situatiei proprii dar nu face nimic in privinta asta si cere ''ajutor'' de la straini, nu are nici o sansa, pentru ca problema ta e de la cap. Somniferele pe care le iei te fac sa dormi pe tine, si nu vezi cat esti de penibila, "tragand de timp" sa primesti atentie cat timp presupusele escroace chipurile isi negociaza urmatorul cadou. Cred ca suferi de vedenii si ne pierzi timpul. Imi pare rau si mie ca am pierdut jumatate de ora din viata citind porcaria de topic.

Ana, esti blonda de la natura sau platinata ? unsure.gif
Cum poti sa indemni pe cineva la sinucidere ??? Tu asta ai face sa fi fost in locul Mirunei ? huh.gif

+Quote Post
Vizitator_UnOarecare.
mesaj Apr 24 2013, 07:00 PM
Mesaj #49

Guests

Frumoasa incercare literara. laugh.gif

Marita-te!

+Quote Post
Vizitator_un nuntas.
mesaj Apr 25 2013, 07:43 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (UnOarecare @ Apr 24 2013, 07:00 PM) *
Frumoasa incercare literara. laugh.gif

Marita-te!

Subtila propunere in casatorie. laugh.gif

Sacrifica-te pe altar ! biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=BO3CKWcKh_Q

+Quote Post
Vizitator_UnOarecare.
mesaj Apr 29 2013, 07:14 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (un nuntas @ Apr 25 2013, 07:43 PM) *
Subtila propunere in casatorie. laugh.gif

Sacrifica-te pe altar ! biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=BO3CKWcKh_Q

Daca asta ai inteles din ce am scris cred ca meriti tu sa fi sacrificat LMAO

+Quote Post
Vizitator_un nuntas.
mesaj Apr 29 2013, 10:18 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (UnOarecare @ Apr 29 2013, 07:14 AM) *
Daca asta ai inteles din ce am scris cred ca meriti tu sa fi sacrificat LMAO

M-as fi sacrificat la furatul miresei, dar mi-ai spulberat speranta. laugh.gif
Eu am inteles ce-ai scris, dar casatoriile nu se fac la comanda si nici hodoronc-tronc ca nu traim in Vegas ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_UnOarecare.
mesaj Apr 29 2013, 03:43 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (un nuntas @ Apr 29 2013, 10:18 AM) *
M-as fi sacrificat la furatul miresei, dar mi-ai spulberat speranta. laugh.gif
Eu am inteles ce-ai scris, dar casatoriile nu se fac la comanda si nici hodoronc-tronc ca nu traim in Vegas ! biggrin.gif

Te repeti in NEintelegere. Mai bine stai jos sau cauta alta jucarie. angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Sorinel.
mesaj May 6 2013, 05:14 PM
Mesaj #54

Guests

1. Am o vecina care are 3 caini si ii lasa singuri in apartament cand pleaca la serviciu, deci se poate.
2. O cunostinta si-a inchiriat apartamentul si chiriasii consuma gaz de 9,5 milioane lei pe luna, centrala noua + termostat, deci se poate.
3. Ce spune Miruna poate sa fie real, am trecut si eu printr-o situatie putin asemanatoare, de care am scapat in urma cu ceva timp si care a durat vreo 3 ani. Daca te oferi o data sa ajuti pe cineva esti considerat prost si incearca sa scoata cat mai multi banii sau diverse servicii de la tine mai apoi. Primul pas in a iesi din aceasta situatie este sa intrerupi orice contact cu acele persoane, nu trebuie sa va certati si daca sunteti vecine ar trebui sa va salutati in continuare cand va intalniti intamplator dar atat, sa nu stai la discutii cu ele. Spune-le ca te grabesti, ai ceva de facut, esti obosita, inventeaza orice numai sa nu stai de vorba cu ele sa apuce sa te invite la o cafea sau mai stiu eu unde. Daca totusi te invita undeva spune-le ca nu ai bani sau ca trebuie sa mergi in alta parte. Daca zici ca nu le pasa de tine decat pentru bani, atunci o sa vezi ca dupa vreo 2-3 intalniri dinastea nu o sa te mai caute pentru ca o sa zica ca nu merita efortul sa mai incerce pentru ca ti-ai dat seama de scopul lor principal. Probabil ca nici nu o sa te mai recunoasca pe strada sau nu o sa-ti mai raspunda la salut, dar considera asta un castig in lupta contra lor, nu ai nevoie de ele! Banii care s-au dus nu se mai intorc, chiar daca or sa castige marele premiu la loterie! Nu trebuie sa-ti para rau de ei sau sa te mai gandesti la ei. Nici singuratea nu este buna, dar cand dai numai peste oameni ca astia, te asigur ca singuratatea nu este chiar asa de rea.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 01:56 PM